Jump to content

[Επίσημο] Nokia 701


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν το φορτίζω είναι φυσιολογικό ένα άσπρο φως που βγαίνει από τη θύρα usb?

 

Είμαι στη δεύτερη φόρτιση. Το χρησιμοποίησα σήμερα για 20 λεπτά ως gps και η μπαταρία πήγε από το 100 % στο 72%. Σαν πολύ γρήγορα δεν πέφτει? Ελπίζω να στρώσει με τη φόρτιση αλλιώς δε βλέπω να βγάζει μέρα με χρηση smartphone.Εχω βάλει το Battery Monitor και έχω παρατηρήσει το εξής, όταν πάω να το κλείσω μου λέει ότι πχ. η μπαταρία είναι στο 60% και όταν το ανοίγω μετά από καμιά ώρα μου λέει ότι η μπαταρία είναι στο 52% . Λες και όσο το είχα κλειστό κάτι έτρεχε και κατανάλωνε την μπαταρία. Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι το πρόγραμμα αλλά μου έκανε εντύπωση.

 

Η επιλογή "αποθήκευση πληροφ.θέσης" στις φωτογραφίες υποθέτω ότι επηρεάζει την κατανάλωση μπαταρίας γιατί ενεργοποιεί το gps? Να το απενεργοποιήσω?

 

Ναι την επηρεάζει γιατί σε κάθε φωτό θέλει να ανοίγει το GPS για να βρει τη θέση σου.

Επίσης κλείσε όλους τους συγχρονιμους με mail κ.τ.λ.

και τέλος αν δεν έχεις καλό σήμα στη περιοχή σου και γενικώς δε πολύ χρησιμοποιείς ίντερνετ γύρισε το από 3G σε 2G

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 885
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

2.

Όταν προσθαφαιρώ εφαρμογές τι γίνεται με το τηλέφωνο? Εννοώ είναι σαν τα winodws που πάντα μένει κάτι πίσω και επιβαρύνει το σύστημα ή σαν την apple που απλά το πετάς και τελειώνεις?

Ναι, τις περισσότερες φορές μένουν μερικά υπολείμματα από απεγκατεστημένες εφαρμογές.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τις περισσότερες φορές μένουν μερικά υπολείμματα από απεγκατεστημένες εφαρμογές.

 

χμ..κακό αυτό. Υπάρχει κάποιο uninstaller τότε για να την προσθαφαίρεση των εφαρμογών?

Link to comment
Share on other sites

Έχετε πολλοί bleeding light (περισσότερο φωτισμό σε κάποιο σημείο στο περιθόριο της οθόνης σε full μαύρο φόντο) στην οθόνη?
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Έχετε πολλοί bleeding light (περισσότερο φωτισμό σε κάποιο σημείο στο περιθόριο της οθόνης σε full μαύρο φόντο) στην οθόνη?

 

Δεν έχω το συγκεκριμένο κινητό, αλλά μήπως το bleeding light που παρατηρείς είναι από την κάτω πλευρά, που βρίσκονται τα πλήκτρα; Επειδή, σε φωτό από τη συσκευή, έχω δεί ότι υπάρχει ένα χώρισμα στην κατασκευή, μεταξύ του τμήματος που βρίσκονται τα πλήκτρα και του τμήματος της οθόνης.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα τώρα σε σκοτάδι, για να είμαι όσο πιο ακριβής μπορώ.

Όταν είναι ενεροποιημένος ο screensaver, βλέπεις μία ολόμαυρη οθόνη με την ημερομηνία και το ρολόι. Το ρολόι δεν έχει αριθμούς, ούτε πλαίσιο, ούτε τίποτα. είναι απλά δύο δείκτες. Ο ωροδείκτης έχει μήκος 0,8 εκ και ο λεπτοδείκτης 1 εκ. Είναι ευκρινές, αλλά είναι μικρό το ρολογάκι, πιο μικρό από του C7, αλλά πιθανόν να υπάρχουν στο store και καλύτερα.

Τώρα για τις αναπάντητες, τα γνωστά. Αναβοσβήνει το κεντρικό πλήκτρο και μόλις το πατήσεις, σου δείχνει την οθόνη ξεκλειδώματος, όπου αναγράφονται τα συμβάντα.

Άντε, αφού είναι τόσο σημαντικό για εσένα, ας σου χαρίσω 5-7 λεπτά, όσο μου χρειάστηκε για να βγάλω και να ανεβάσω την φωτό!

http://i464.photobucket.com/albums/rr7/konos650/th_IMG_2226.jpg

 

Αν δεις εδώ την εικόνα του φίλου μας σε μαύρο φόντο που είναι με πλήρη σκοτάδι θα διαπιστώσεις τι εννοώ bleeding light. Κάτι τέτοιο βλέπω και στο δικό μου σε μικρότερο βαθμό από την αριστερή μεριά σε full φωτεινότητα. Πήρα το service και μου είπαν είναι φυσιολογικό γιατί εκεί βρίσκονται τα led της οθόνης

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το ρολογακι στην οθονη κλειδωματος να πω επισης οτι αντι του αναλογικου (δεικτες) μπορουμε να εχουμε ψηφικο (αριθμοι) που ειναι πιο μεγαλο και ευκολο στην αναγνωση της ωρας. Για να γινει αυτο μπαινουμε στην εφαρμογη ρολοι και παταμε πανω στο ρολοι ωστε να δειχνει την ωρα ψηφιακα και οχι με δεικτες. Αυτη η ρυθμιση ειναι ανεξαρτητη των widget ρολογιου.
Link to comment
Share on other sites

Να αυτές οι μικρό λεπτομέριες είναι που μου άρεσαν και ειδικά στις amoled είναι ακόμα πιο εντυπωσιακό το αποτέλεσμα γιαυτό είμαι ανάμεσα στο 701 που είχα κ στο 700 που έχει amoled ωραίο σχήμα,βολικό κλείδωμα αλλά δυστυχώς sar 1.44!!!

 

Πάντως στα καινούργια της wp δυστυχώς δεν ακολουθεί αυτό με το ενεργό screensaver οπότε το 701 είναι μονόδρομος και να πω ότι είναι το μόνο symbian που είχα που μετά το update δε μου κόλλησε ποτέ και ούτε χρειάστηκε restart ποτέ.

Ελπίζω να είδε και η Nokia πως αν είχε βάλει 1 επεξεργαστη πιο καλό και κυρίως τη ram που έχει τώρα το 701 με τη belle πάνω δε θα χρειαζόταν να ψάχνετε μιας και θα χε όλο το χρόνο να εξελίξει και το maemo αφού το belle θα πούλαγε μία χαρά αν το έβαζε και σε 1 camera phone π.χ.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας πάντως τους οδηγούς για symbian παρατηρώ ότι πολλά κόλπα για να γίνονται πράγματα έχουν ενσωματωθεί στην Belle . Μετά την αναβάθμιση σε Belle και των υπόλοιπων ( Ν8 , C7-00 C6-01 ....) καλό θα είναι να αναβαθμίσει κάποιος τους οδηγούς . ( δεν ξέρω αν αξίζει να γίνει ξεχωριστός οδηγός για Belle ).
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις εδώ την εικόνα του φίλου μας σε μαύρο φόντο που είναι με πλήρη σκοτάδι θα διαπιστώσεις τι εννοώ bleeding light. Κάτι τέτοιο βλέπω και στο δικό μου σε μικρότερο βαθμό από την αριστερή μεριά σε full φωτεινότητα. Πήρα το service και μου είπαν είναι φυσιολογικό γιατί εκεί βρίσκονται τα led της οθόνης

 

Αφού στο κάνει μόνο με τέρμα φωτεινότητα και με πλήρες σκοτάδι, καταλαβαίνω ότι έτσι είναι φτιαγμένο το κινητό. Δηλαδή, τα leds της οθόνης είναι όσο πιο άκρη πάει, σε σχέση με το υλικό που τα "κρύβει", με αποτέλεσμα να έχεις αυτό το bleeding light. ;) Αυτό δεν το βλέπω σαν πρόβλημα. :)

 

P.S.: Μια απορία: Γιατί έχεις τέρμα τη φωτεινότητα; Οι amoled οθόνες και στη μέση να τις έχεις, φαίνονται μια χαρά ακόμα και στον ήλιο. Ποτέ δεν έχει χρειαστεί να βάλω τη φωτεινότητα πάνω από το μισό, στο N8 μου. :ninja:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μία διευκρίνιση.

Το 701 δεν έχει amoled οθόνη αλλά η ips του είναι πολύ πιο φωτεινή και με καλύτερη ευκρίνεια μέρα αν και η αλήθεια είναι ότι χάνει στο μαύρο:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον φίλο παραπάνω και επίσης θέλω να προσθέσω οτι οι IPS αποδίδουν πολύ πιο φωτεινά το λευκό όπως και η οθόνη του iphone σε σχέση με τις amoled που αποδίδουν καλύτερα το μαύρο.
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα σήμερα το 701 από WIND. Εντυπώσεις ή αύριο ή από βδομάδα. Λογικά από βδομάδα :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα σήμερα το 701 από WIND. Εντυπώσεις ή αύριο ή από βδομάδα. Λογικά από βδομάδα :p

 

με γειά φίλε μου, εξαιρετική επιλογή :)

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

με γειά φίλε μου, εξαιρετική επιλογή :)

 

ευχαριστώ! Αν και ξέρω που πάω όντας κάτοχος του καταπληκτικού Ν8 το οποίο δώρισα στην αδελφή μου :p

Το 701 από τα λίγα που είδα σε κομμάτι στο public έχει φοβερή solid κατασκευή, την πιο ζωντανή οθόνη που έχω δει και πολύ καλή απόκριση (αισθητά καλύτερη από την Anna του Ν8 αλλά συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια; Ε,μια άποψη λέω! )

Πολύ έρωτας!

Το 701 έχει καμία θήκη μέσα στη συσκευασία-παρελκόμενα; Έχω κακομάθει από Blackberry! :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ! Αν και ξέρω που πάω όντας κάτοχος του καταπληκτικού Ν8 το οποίο δώρισα στην αδελφή μου :p

Το 701 από τα λίγα που είδα σε κομμάτι στο public έχει φοβερή solid κατασκευή, την πιο ζωντανή οθόνη που έχω δει και πολύ καλή απόκριση (αισθητά καλύτερη από την Anna του Ν8 αλλά συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια; Ε,μια άποψη λέω! )

Πολύ έρωτας!

Το 701 έχει καμία θήκη μέσα στη συσκευασία-παρελκόμενα; Έχω κακομάθει από Blackberry! :p

 

 

Καλα οντως η ταχυτητα και το γενικοτερο feeling του 701 είναι σαφώς καλύτερα κ γενικώς πιστεύω αν σου αρέσει η φιλοσοφία του symbian εδώ είσαι.

Θήκη εμένα δεν είχε αλλά έχει πολύ καλές σιλικόνης απ αυτές που δε πιάνουν χνούδι η Vodafone με μόνο 8€.

Καλοριζικο κ περιμένουμε εντυπώσεις.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Θα δώσω το Ν8 στην αδερφή μου και θα παραγγείλω το 701 από το ίντερνετ. Από τα μαγαζιά του σκρουτζ ξέρετε κανένα που να έχει ελληνικής εισαγωγής και όχι παραεισαγωγή; Τα βαριέμαι τα φλασαρίσματα. Μέχρι 240 άντε 245 ευρώ λέω να δώσω μαζί με μεταφορικά.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Θα δώσω το Ν8 στην αδερφή μου και θα παραγγείλω το 701 από το ίντερνετ. Από τα μαγαζιά του σκρουτζ ξέρετε κανένα που να έχει ελληνικής εισαγωγής και όχι παραεισαγωγή; Τα βαριέμαι τα φλασαρίσματα. Μέχρι 240 άντε 245 ευρώ λέω να δώσω μαζί με μεταφορικά.

 

Αχαχαχα! Το ίδιο έκανα κι εγώ, έδωσα το Ν8 στην αδερφή μου! Αλλά υπήρχε λόγος :p

Στο 701 παίζει τρελή παραεισαγωγή. Καλό θα είναι να επικοινωνήσεις με το κατάστημα που θα το παραγγείλεις. Τσέκαρε product code και είσαι έτοιμος ;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Θα δώσω το Ν8 στην αδερφή μου και θα παραγγείλω το 701 από το ίντερνετ. Από τα μαγαζιά του σκρουτζ ξέρετε κανένα που να έχει ελληνικής εισαγωγής και όχι παραεισαγωγή; Τα βαριέμαι τα φλασαρίσματα. Μέχρι 240 άντε 245 ευρώ λέω να δώσω μαζί με μεταφορικά.

 

Με 240 - 245 να ξέρεις ότι 701 θα πάρεις θα είναι παραεισαγωγής. Το ελληνικό είναι στα 350 κάπου εκει...

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Με 240 - 245 να ξέρεις ότι 701 θα πάρεις θα είναι παραεισαγωγής. Το ελληνικό είναι στα 350 κάπου εκει...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3963314#post3963314 Θα μπορούσες να μου απαντήσεις σε αυτό σε παρακαλώ; :) Θέλω να πάρω θήκη και για το 701 δε βρίσκω ποικιλία ενώ για το C7 υπάρχει τρελή γκάμα...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3963314#post3963314 Θα μπορούσες να μου απαντήσεις σε αυτό σε παρακαλώ; :) Θέλω να πάρω θήκη και για το 701 δε βρίσκω ποικιλία ενώ για το C7 υπάρχει τρελή γκάμα...

Νομίζω πως έχει απαντηθεί και αλλού πως κάνουν κανονικά. Μάλιστα λέγαν για μια θήκη που φέρνει η Vodafone και πως είναι πολύ καλή. Όταν περάσεις έξω από ένα μαγαζί μπες και ρώτα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3963314#post3963314 Θα μπορούσες να μου απαντήσεις σε αυτό σε παρακαλώ; :) Θέλω να πάρω θήκη και για το 701 δε βρίσκω ποικιλία ενώ για το C7 υπάρχει τρελή γκάμα...

 

Εγώ που είχα και τα 2 ταυτόχρονα τους άλλαζα εναλλάξ της θήκες!:p

Οπότε προσωπικά δεν είχα κανένα θέμα και με την απειροελάχιστη διάφορα που λένε ότι υπάρχει μερικοί στις διαστάσεις.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Μετά από την εμπειρία που είχα με 3 (!?!?!) διαφορετικά 701 έχω να σας ενημερώσω για τα παρακάτω:

Το 1ο είχε πολύ μεγάλο άνοιγμα στον αρμό ανάμεσα σε οθόνη και τα πλήκτρα έντασης.

Το 2ο είχε μικρότερο άνοιγμα, αλλά φούσκωμα (?!?!?) στο ίδιο σημείο.

Το 3ο ήταν ΤΕΛΕΙΟ, αλλά είχε την οθόνη με τα πιο ξεπλυμένα χρώματα που έχω δει τα τελευταία χρόνια!

Με όλα τα τηλέφωνα δεν υπήρχε κανένα απολύτως πρόβλημα με το λειτουργικό! Πραγματικά όμως, έμεινα άφωνος με τον κάκιστο ποιοτικό έλεγχο για το συγκεκριμένο μοντέλο!

Πλέον είμαι ένας ευτυχισμένος κάτοχος ενός Nokia 700.

Μου φαίνεται ότι η Nokia θέλει να διώξει και τους τελευταίους πιστούς πελάτες-οπαδούς του symbian που έχουν απομείνει.

Και η προσωπική μου άποψη είναι ότι το C7 έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής από το 701

Όλα τα τηλέφωνα (και το 700) είναι φτιαγμένα στην Ουγγαρία.

Θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά να ξαναγοράσω Nokia.

Δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από την εμπειρία που είχα με 3 (!?!?!) διαφορετικά 701 έχω να σας ενημερώσω για τα παρακάτω:

Το 1ο είχε πολύ μεγάλο άνοιγμα στον αρμό ανάμεσα σε οθόνη και τα πλήκτρα έντασης.

Το 2ο είχε μικρότερο άνοιγμα, αλλά φούσκωμα (?!?!?) στο ίδιο σημείο.

Το 3ο ήταν ΤΕΛΕΙΟ, αλλά είχε την οθόνη με τα πιο ξεπλυμένα χρώματα που έχω δει τα τελευταία χρόνια!

Με όλα τα τηλέφωνα δεν υπήρχε κανένα απολύτως πρόβλημα με το λειτουργικό! Πραγματικά όμως, έμεινα άφωνος με τον κάκιστο ποιοτικό έλεγχο για το συγκεκριμένο μοντέλο!

Πλέον είμαι ένας ευτυχισμένος κάτοχος ενός Nokia 700.

Μου φαίνεται ότι η Nokia θέλει να διώξει και τους τελευταίους πιστούς πελάτες-οπαδούς του symbian που έχουν απομείνει.

Και η προσωπική μου άποψη είναι ότι το C7 έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής από το 701

Όλα τα τηλέφωνα (και το 700) είναι φτιαγμένα στην Ουγγαρία.

Θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά να ξαναγοράσω Nokia.

Δυστυχώς...

 

είσαι λίγο υπερβολικός νομίζω :)

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικός για την κατάσταση των τηλεφώνων δεν είμαι. Γκαντέμης ίσως.... :lol::lol:

Πάντως ειλικρινά, κάποια στιγμή ένιωσα ότι το 701 δεν με ήθελε! Από την άλλη όμως δεν περίμενα ποτέ ότι η Nokia θα πουλούσε κινητά σε αυτή την κατάσταση!!

Ελπίζω να μην μου ξανασυμβεί στο μέλλον κάτι αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...