Jump to content

[Επίσημο] Nokia 701


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 885
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά το brightness control παίζει στο 701 γιατί στο C7 το θεωρουσα απαραίτητο

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Καλα θυμομουν λοιπον. Οποτε μαλλον επαναλαμβανεται η ιστορια του Ν82 οπου ειχε χαμηλο SAR και μετα απο λιγο καιρο η ΝΟΚΙΑ ξεφουρνισε το διπλασιο και εγινε χαμος τοτε στα ΝΟΚΙΑ care.

Δεν με ενοχλει προσωπικα αλλα η κοροιδια ειναι που μου την δινει...

 

Εννοείς οτι το 701 δεν έχει τελικά 0,69;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς οτι το 701 δεν έχει τελικά 0,69;

Απο sar.nokia.com

 

Nokia 701 (Type RM-774)

CERTIFICATION INFORMATION (SAR)

 

THIS MOBILE DEVICE MEETS GUIDELINES FOR EXPOSURE TO RADIO WAVES.

 

Your mobile device is a radio transmitter and receiver. It is designed not to exceed the limits for exposure to radio waves recommended by international guidelines. These guidelines were developed by the independent scientific organization ICNIRP and include safety margins designed to assure the protection of all persons, regardless of age and health.

 

The exposure guidelines for mobile devices employ a unit of measurement known as the Specific Absorption Rate or SAR. The SAR limit stated in the ICNIRP guidelines is 2.0 watts/kilogram (W/kg) averaged over ten grams of tissue. Tests for SAR are conducted using standard operating positions with the device transmitting at its highest certified power level in all tested frequency bands. The actual SAR level of an operating device can be below the maximum value because the device is designed to use only the power required to reach the network. That amount changes depending on a number of factors such as how close you are to a network base station. The highest SAR value under the ICNIRP guidelines for use of the device at the ear is 1.08 W/kg.

 

Use of device accessories and enhancements may result in different SAR values. SAR values may vary depending on national reporting and testing requirements and the network band. Additional SAR information may be provided under product information at http://www.nokia.com.

 

 

Ειναι η κοροιδια που μου την δινει. Ετσι και αλλιως χρησιμοποιω σχεδον παντα handsfree.

Link to comment
Share on other sites

!!

Έχεις δίκιο, μέχρι πριν λίγο καιρό έγραφε 0.69. Και ένας από τους λόγους που σκεφτόμουν να το αγοράσω είναι οτι είχε χαμηλό sar...

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας παιδία, 2 ερωτήσεις θέλω να μου απαντήσετε! 1) Ανάμεσα στο 701( 359 Εuro) και στο iphone 3gs 8gb (399 E), ποίο θα μου προτείνατε?! Σημαντικότερες μεταβλήτες για την επιλόγη μου είναι, η αυτονομία της μπαταρίας και το πόσο εύχρηστη είναι η οθόνη αφής, δηλαδή πόσο ακριβής και γρήγορη είναι η απόκριση της, στα πατηματά μου! 2) Ψάχνω στο net για το 701, και δέν το βρίσκω στα καταστήματα vodafone, germanos, cosmote ή oteshop, γίατι γίνεται αυτό? θα μου πείτε να το παραγγείλω απο κάποιο άλλο πολυκατάστημα, που είναι και πιο φθηνό, αλλά είμαι απ'την ρόδο, το μόνο πολυκατάστημα που το έχει είναι τα multirama ,απ'τα οποία δέν ξαναγοράζω τίποτα και οι άλλες μου επιλογές είναι αγορές μέσω ιντερνετ( κάτι αγνωστα στο skroytz, getitnow, plaisio κ.α), αλλά χωρίς επίσημες αντιπροσωπείες - υποκαταστήματα στον τόπο μου, θέλω να τις αποφύγω!!
Link to comment
Share on other sites

1) Ανάμεσα στο 701( 359 Εuro)... αλλά χωρίς επίσημες αντιπροσωπείες - υποκαταστήματα στον τόπο μου, θέλω να τις αποφύγω!!

 

Nokia care Ροδου:

Διεύθυνση: ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ 72

Πόλη: ΡΟΔΟΣ

Ταχυδρομικός κώδικας: 85100

Τηλέφωνο : +302241078177

Διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου: nokiacarerhodos@ovi.com

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρηστώ πολύ, δέν φανταζόμουν πως θα είχαμε nokia care εδώ! Παντως, ξέρεις τον λόγο που δέν το βρίσκω σε vodafone, cosmote και germanos?!
Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε change log;;

 

Edit: Κοιταγα το SAR για το Lumia 800 και τσεκαρωντας του 701 ειδα τιμη 1.08 W/kg.

Ειμαι σιγουρος οτι ειχα δει 0.76 ή κατι τετοιο τελος παντων. Τι παιχτηκε ρε παιδια; Αλλαξε η τιμη προς τα πανω μαγικα;;

Ας τσεκαρει καποιος το manual γατι το δικο μου δεν γραφει.

 

Καλα θυμομουν λοιπον. Οποτε μαλλον επαναλαμβανεται η ιστορια του Ν82 οπου ειχε χαμηλο SAR και μετα απο λιγο καιρο η ΝΟΚΙΑ ξεφουρνισε το διπλασιο και εγινε χαμος τοτε στα ΝΟΚΙΑ care.

Δεν με ενοχλει προσωπικα αλλα η κοροιδια ειναι που μου την δινει...

 

Εννοείς οτι το 701 δεν έχει τελικά 0,69;

 

Απο sar.nokia.com

 

Nokia 701 (Type RM-774)

CERTIFICATION INFORMATION (SAR)

 

THIS MOBILE DEVICE MEETS GUIDELINES FOR EXPOSURE TO RADIO WAVES.

 

Your mobile device is a radio transmitter and receiver. It is designed not to exceed the limits for exposure to radio waves recommended by international guidelines. These guidelines were developed by the independent scientific organization ICNIRP and include safety margins designed to assure the protection of all persons, regardless of age and health.

 

The exposure guidelines for mobile devices employ a unit of measurement known as the Specific Absorption Rate or SAR. The SAR limit stated in the ICNIRP guidelines is 2.0 watts/kilogram (W/kg) averaged over ten grams of tissue. Tests for SAR are conducted using standard operating positions with the device transmitting at its highest certified power level in all tested frequency bands. The actual SAR level of an operating device can be below the maximum value because the device is designed to use only the power required to reach the network. That amount changes depending on a number of factors such as how close you are to a network base station. The highest SAR value under the ICNIRP guidelines for use of the device at the ear is 1.08 W/kg.

 

Use of device accessories and enhancements may result in different SAR values. SAR values may vary depending on national reporting and testing requirements and the network band. Additional SAR information may be provided under product information at www.nokia.com.

 

 

Ειναι η κοροιδια που μου την δινει. Ετσι και αλλιως χρησιμοποιω σχεδον παντα handsfree.

 

!!

Έχεις δίκιο, μέχρι πριν λίγο καιρό έγραφε 0.69. Και ένας από τους λόγους που σκεφτόμουν να το αγοράσω είναι οτι είχε χαμηλό sar...

 

 

Εμένα πολύ με ενοχλεί και η κοροϊδία και το υψηλότερο sar :mad:

 

Επίσης, δεν πειράζει που δεν έχεις το manual σου, μπορείς να πας εδώ

 

http://europe.nokia.com/support/product-support/701/guides

 

και να κατεβάσεις όποιο θέλεις. 0,69 γράφει παντού.

 

Και εδώ:

 

http://www.nokia.com/ie-en/support/product/701/userguide/?action=onlineuserguidepagechange&pFile=GUID-A4D1723C-F6DC-487C-B8EB-E1C2558E0E0D_D0E37656_FILE001.html

 

 

 

Μόνο στο sar.nokia.com έχει αλλαχτεί. Είναι απατεώνες και παράνομοι αν ισχύει κάτι τέτοιο. Ποια είναι η ιστορία του N82??, δεν την ξέρω. Τι χαμός έγινε στα nokia care?

Link to comment
Share on other sites

hard reset πως κάνουμε?

 

*#7370# ..

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας παιδία, 2 ερωτήσεις θέλω να μου απαντήσετε! 1) Ανάμεσα στο 701( 359 Εuro) και στο iphone 3gs 8gb (399 E), ποίο θα μου προτείνατε?! Σημαντικότερες μεταβλήτες για την επιλόγη μου είναι, η αυτονομία της μπαταρίας και το πόσο εύχρηστη είναι η οθόνη αφής, δηλαδή πόσο ακριβής και γρήγορη είναι η απόκριση της, στα πατηματά μου! 2) Ψάχνω στο net για το 701, και δέν το βρίσκω στα καταστήματα vodafone, germanos, cosmote ή oteshop, γίατι γίνεται αυτό? θα μου πείτε να το παραγγείλω απο κάποιο άλλο πολυκατάστημα, που είναι και πιο φθηνό, αλλά είμαι απ'την ρόδο, το μόνο πολυκατάστημα που το έχει είναι τα multirama ,απ'τα οποία δέν ξαναγοράζω τίποτα και οι άλλες μου επιλογές είναι αγορές μέσω ιντερνετ( κάτι αγνωστα στο skroytz, getitnow, plaisio κ.α), αλλά χωρίς επίσημες αντιπροσωπείες - υποκαταστήματα στον τόπο μου, θέλω να τις αποφύγω!!

 

Στο skroutz υπάρχει σε τιμή 260~270 € σε πέντε-δέκα καταστήματα. Όλα στέλνουν με αντικαταβολή. Γιατί να δώσεις 100 ευρώ παραπάνω στο Γερμανό;

 

Μόνο στο sar.nokia.com έχει αλλαχτεί. Είναι απατεώνες και παράνομοι αν ισχύει κάτι τέτοιο. Ποια είναι η ιστορία του N82??, δεν την ξέρω. Τι χαμός έγινε στα nokia care?

 

Έχεις δίκιο. Φαντάσου οτι κάποιοι ίσως το αγόρασαν (και) λόγω του 0,69...

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι ,μερικα βασικα χαρακτηριστικα του symbian υπαρχουν ακομα?ειχα πριν 2 χρονια,μετα πηγα σε ανδροιδ αλλα σκεφτομαι να επιστρεψω σε symbian.

-μεγαλη διαρκεια μπαταριας?κραταει πανω απο μια μια μερα,εστω μιαμιση?

-το ξυπνητηρι δουλευει με το τηλεφωνο κλειστο?

-το ραδιοφωνο δουλευει σε λειτουργια εκτος συνδεσης( flight mode)?

σκεφτομαι να παρω το 701 αλλα θα θελα να ξερω αν στην εκδοση belle εξακουθει να εχει τα παραπανω βασικα χαρακτηριστικα που για μενα ειναι σημαντικα.

-επισης στο ευρετηριο των επαφων εχει κατι σαν scroll wheel ας πουμε,με τα αρχικα γραμματα στα ελληνικα?η εχει τον παλιο τροπο που θυμαμαι απο symbian,που σου εμφανιζε ολα τα γραμματα της αλφαβητου, και μετα τα εξαφανιζε ενα-ενα?η αληθεια ειναι οτι αυτος ο τροπος και τοτε δεν μου αρεσε.αυτον εξακολουθει να χρησιμοποιει?

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι ,μερικα βασικα χαρακτηριστικα του symbian υπαρχουν ακομα?ειχα πριν 2 χρονια,μετα πηγα σε ανδροιδ αλλα σκεφτομαι να επιστρεψω σε symbian.

-μεγαλη διαρκεια μπαταριας?κραταει πανω απο μια μια μερα,εστω μιαμιση?

-το ξυπνητηρι δουλευει με το τηλεφωνο κλειστο?

-το ραδιοφωνο δουλευει σε λειτουργια εκτος συνδεσης( flight mode)?

σκεφτομαι να παρω το 701 αλλα θα θελα να ξερω αν στην εκδοση belle εξακουθει να εχει τα παραπανω βασικα χαρακτηριστικα που για μενα ειναι σημαντικα.

-επισης στο ευρετηριο των επαφων εχει κατι σαν scroll wheel ας πουμε,με τα αρχικα γραμματα στα ελληνικα?η εχει τον παλιο τροπο που θυμαμαι απο symbian,που σου εμφανιζε ολα τα γραμματα της αλφαβητου, και μετα τα εξαφανιζε ενα-ενα?η αληθεια ειναι οτι αυτος ο τροπος και τοτε δεν μου αρεσε.αυτον εξακολουθει να χρησιμοποιει?

 

Βασικά σε αυτά που ρωτάς ναι σε όλα και για να γίνω πιο συγκεκριμμένος

1. Η μπαταρία μου κρατάει άνετα 1.5 μέρα, βέβαια αυτό έχει να κάνει και με τη χρήση που του κάνεις, σε προηγούμενα ποστ έχω αναφέρει πάντως οτι με βαριά χρήση κρατάει η μπαταρία και να φανταστείς οτι είναι 1.300mAh, απ'οτι έχω ακούσει πάντως αυτή τη στιγμή το καλύτερο symbian κινητό σε αυτόν τον τομέα είναι το E6 που έχει 1.500 μπαταρία και σου διαρκεί μέρες.

2. To ξυπνητήρι λειτουργεί με το τηλέφωνο κλειστό

3. Το ραδιόφωνο λειτουργεί εκτός σύνδεσης όπως και wifi, bluetooth και fm transmitter

4. Τέλος στο ευρετήριο τις επαφές στις εμφανίζει αλφαβητικά είτε με βάση το όνομα είτε με το επώνυμο, πρώτα σου βγάζει όλες τις αγαπημένες και μετά τις υπόλοιπες, έχει στην μπάρα κάτω εικονίδιο για να κάνεις αναζήτηση αν έχεις μεγάλο κατάλογο και αν αγγίξεις την μπάρα στα δεξιά με scroll προς τα κάτω εμφανίζονται στη μέση τα γράμματα της αλφαβητου.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ χθες και μάλιστα θα το έχω παράλληλα με το C7 για λίγο καιρό!

Προς τι παρόν να πω ότι είναι ένα C7 με το κλικ δύναμης, άνεσης που του έλειπε, με πολύ φωτεινή οθόνη αν και το βράδυ ειδικά το μαύρο της υστερεί σε σχέση με τη black amoled.

 

Επίσης να πω ότι το spb shell παίζει μια χαρά λίγο που το κοίταξα και να ρωτήσω και εγώ κάτι..

Στο C7 για να δω τη free ram είχα το free memory bars τι οποίο δυστυχώς εδώ δε το βρίσκω στο market να το βάλω.

Μήπως γνωρίζετε κάποιο παρόμοιο προγραμματακι να βλέπω τη free ram?

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να πω ότι το spb shell παίζει μια χαρά λίγο που το κοίταξα και να ρωτήσω και εγώ κάτι..

 

Ποιό SPB παίζει μια χαρά, το mobile shell ή το 3D;

Σε εμένα το mobile shell δεν λειτουργούσε το carousel του (δούλευε χωρίς hardware acceleration και δεν είχε το εφέ που το στριφογυρνούσε όμορφα μέσα στην οθόνη) και δεν λειτουργούσε η notification bar της Belle.

Link to comment
Share on other sites

Ποιό SPB παίζει μια χαρά, το mobile shell ή το 3D;

Σε εμένα το mobile shell δεν λειτουργούσε το carousel του (δούλευε χωρίς hardware acceleration και δεν είχε το εφέ που το στριφογυρνούσε όμορφα μέσα στην οθόνη) και δεν λειτουργούσε η notification bar της Belle.

 

Το lite απ το market.

η notification bar οντως δε παιζει αλλα ολα τα απαραιτητα widgets οπως lock,μπαταριας,αμεσο on off bluetooth λειτουργια πτησης κ.α. δουλευαν 1 χαρα.

Το εβγαλα ομως ωστε να δωσω ακομα λιγο χρονο στη μπελα μπας και με κερδιση!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Το lite απ το market.

η notification bar οντως δε παιζει αλλα ολα τα απαραιτητα widgets οπως lock,μπαταριας,αμεσο on off bluetooth λειτουργια πτησης κ.α. δουλευαν 1 χαρα.

Το εβγαλα ομως ωστε να δωσω ακομα λιγο χρονο στη μπελα μπας και με κερδιση!:)

 

ε καλα εκανες,

 

εχεις Μπελα και ασχολεισαι με μια κακη αντιγραφη του Android?

 

πολυ πιο ομορφη η Belle

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

ε καλα εκανες,

 

εχεις Μπελα και ασχολεισαι με μια κακη αντιγραφη του Android?

 

πολυ πιο ομορφη η Belle

 

Όντως είναι όμορφη, το λέει και το όνομα της εξάλλου!!:)

Ειδικά σε άμεση σύγκριση με την Άννα.

 

Λοιπόν μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι στην ερώτηση που έκανα πιο πάνω δηλαδή πως να βλέπω την ελεύθερη ram?

Και και άλλο που θα θελα να υπάρχει είναι να μπορώ να βλέπω τι ποσοστό μπαταρίας απομένει στη πάνω μπάρα όπως στο Android η έστω όπως το widget που έχει το spb shell.

 

Έχω το battery monitor αλλά δε κάνει ακριβώς αυτό και δε με βολεύει.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Αν και κάτοχος ενός Ν8 σκέφτομαι να πάρω το 701 Δώρο στη γυναίκα μου η οποία μου έκανε πέρσι δώρο το Ν8:rolleyes:.

Απλά παρατηρώ μεγάλη διαφορά τιμών στο Skroutz από 249 έως 359 που είναι και η τιμή πώλησης στα Nokia Care. Να υποθέσω πως τα φθηνά είναι Κινέζικα; Είναι κάτι που πρέπει να αποφύγω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

ευρωπαικα ειναι. Απλα εινα παραεισαγωγης.

 

Κανονικα προοριζονταν για αλλες ευρωπαικες χωρες.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Να πω εδώ μετά από 2 μέρες που το έχω ότι μετά το update δε μου έχει κολλήσει πουθενά και πραγματικά φαίνεται ότι η διπλάσια ram του έχει δώσει τον απαραίτητο αέρα που χρειαζόταν η συσκευή μιας και με το βαρύ spb shell μένει free περίπου..290 mb ίδια περίπου με του τέρατος galaxy note που έχω δίπλα!!!!

Τη στιγμή που στο C7 δεν έμεναν πάνω από 100-105 με το shell ενώ και χωρίς αυτό τώρα τρέχει στα 125 τo πολύ..

 

Δυστυχώς έπρεπε η Nokia να μας το δώσει έτσι από πέρυσι με αυτή τη ram και τη μπέλα πάνω πάτρα να κάνει βαρύγδουπες δηλώσεις περί κατάργησις του και αλλά τέτοια..

 

 

Επίσης οι χάρτες βασικό για μένα κλειδώνουν ακαριεα και η ποιότητα πλοήγησης είναι στα συν του.

 

Το μόνο κακό για μένα είναι ότι δίπλα στα διπυρινα τέρατα με Android που έχω συνηθίσει μου φαίνεται μικροσκοπική η οθόνη του και δυσκολεύομαι κάπως να σερφαρω στο νετ παρ όλο που και o opera με εξέπληξε και πάει αέρα για symbian!

 

Μπράβο από μένα για το κινητακι.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια πολλά σε όλους. Απ' ότι βλέπω οι περισσότεροι είσατε ευχαριστημένοι από το συγκεκριμένο κινητό. Το σκέφτομαι και εγώ να το πάρω, μετά από χρόνια χρήσης νόκια σειράς Ε. Με προβληματίζει όμως και το xperia ray που είναι πολύ πιο όμορφο και συμμαζεμένο....δεν ξέρω τι να κάνω, έχουν και την ίδια τιμή...
Link to comment
Share on other sites

Δεν τρελαίνομαι για Android μια και ένα που έπεσε στα χέρια μου ήθελε ένα κάρο ρυθμίσεις και εφαρμογές για να το στρώσω. Και αυτό με προβληματίζει. Επίσης και το σήμα αλλά και η μπαταρία. Δεν σκοπεύω να πάρω κανένα από τα δύο στις τιμές που τα δίνουν οι αντιπροσωπίες. Το πολύ μέχρι 250 από παράλληλες εισαγωγές. Οι εποχές που δίναμε τα 400+ περάσανε ανεπιστρεπτί. Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Για γραπτά σμσ υπάρχει εφαρμογή ώστε να αλλάξει το πληκτρολόγιο από qwerty σε απλό? γιατι τα γραμματάκια είναι πολύ μικρά και δύσχρηστα.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά σε όλους και κυρίως στους Χρήστους και τις Χριστίνες. Να κάνω μια ερώτηση στους κατόχους του 701. Πώς πάει το GPS του; Είναι ισχυρό και χωρίς υποβοήθηση; Πόσο εύκολα πιάνει από μόνο του δορυφόρους; Είναι ακριβές;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...