Jump to content

Sony Ericsson "Live with Walkman"


asikis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άστο στη 2.3. Μή το πας στην 4.0, δε λέει. Το μόνο που αξίζει να κάνεις αν θες, δεν είναι και δύσκολο, να πας σε cyanogen 10.0 (android 4.1.2).

Δες εδώ http://wiki.cyanogenmod.org/w/Install_CM_for_coconut

"Coconut" ονομάζονται οι εκδόσεις για το συγκεκριμένο κινητό.

Από εδώ http://get.cm/?device=coconut

πάρε την πιο πρόσφατη που δε μου φάνηκε να έχει κάποιο θέμα.

Αν έχει κάποιο θέμα σε σένα βάζεις μετά πανευκολα απο πάνω την τελευταία από εδώ

που είναι η βασική ομάδα ανάπτυξης του cyanogen για το LWW (FreeXPeria λέγεται).

http://uploaded.net/f/uulnos

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.Το κινητό είναι πολύ ωραίο δεν κολλάει όλα μια χαρά αλλά αυτές τις μέρες παρατήρησα ενα πρόβλημα.Εκεί που δεξ χρησιμοποιώ το κινητό σβήνει τελείως.Μπαταρία έχω γεμάτη.Καμία ιδέα για το τί φταίει???
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.Το κινητό είναι πολύ ωραίο δεν κολλάει όλα μια χαρά αλλά αυτές τις μέρες παρατήρησα ενα πρόβλημα.Εκεί που δεξ χρησιμοποιώ το κινητό σβήνει τελείως.Μπαταρία έχω γεμάτη.Καμία ιδέα για το τί φταίει???

 

μήπως φταίει καμία εφαρμογή;; Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο.. αν συνεχίσει έτσι κάνε του επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά πρώτα να αποθηκεύσεις επαφές , φωτογραφίες, σημειώσεις και όλα τα συναφή για να μην τα χάσεις..

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν νομίζω να ειναι από εφαρμογή,το τελευταίο που εγκατέστησα είναι το twitter.θα δω αν θα συνεχίσει να το κάνει θα του κάνω επαναφορά να δω τι θα γίνει
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...

Της ξαδερφούλας μου το κινητό σα να έσπασε λιγάκι :lol::lol:

 

Έχει αλλάξει κανείς οθόνη να βοηθήσει?

 

Ευχαριστώ

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω κοντά δύο χρονάκια το κινητό αυτό, μπορεί να θεωρηθεί φυσική φθορά το ό,τι έχει ξεφτίσει σε κάποια σημεία το κινητό , όπως επίσης και το γεγονός του ό,τι έχει φύγει η μια πράσινη κουκκίδα στο μπάτον του walkman;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...

Της ξαδερφούλας μου το κινητό σα να έσπασε λιγάκι :lol::lol:

 

Έχει αλλάξει κανείς οθόνη να βοηθήσει?

 

Ευχαριστώ

 

ακριβως στο ιδιο σημειο το ειχα σπασει κ εγω.ακρθβως ομως :lol::lol:

 

Πολυ στεναχωρια μετα το κινητο ηταν τρομερο

Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

ακριβως στο ιδιο σημειο το ειχα σπασει κ εγω.ακρθβως ομως :lol::lol:

 

Πολυ στεναχωρια μετα το κινητο ηταν τρομερο

 

Το έφτιαξες?

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, εγω εχω το εξης προβλημα.Του φλασαρα τις προαλλες την stable cm 9 (ice cream) και οταν αργοτερα εκανα εγκατασταση τα Google apps, μου χαλασε το πληκτρολογιο...Δεν μου εμφανιζει την κατω κατω σειρα...

edit?usp=sharing

 

Βαζω το link αφου η φωτο δεν εμφανιζεται...

http://sdrv.ms/1h4GGZY

Edited by nikosbar128
Ελειψο μηνυμα
>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πέρασε την 11 απευθείας είναι ήδη πολύ ανώτερη από την 10.2.

Σε αυτό το link μπορείς να δοκιμάσεις την εκπληκτική δουλειά του Έλληνα developer Μιχάλη.

Η επόμενη έκδοση που θα βγει θα είναι Beta (οι προηγούμενες ήταν σε alpha) αλλά αυτό μην απασχολεί όποιον σκέφτεται να την περάσει γιατί είναι πλήρως λειτουργικές. Το κινητό ξανανιώνει με αυτήν και κάνει όσους σκεφτόντουσαν την αγορά νέας συσκευής να το αναβάλλουν για αργότερα.

Edited by stelakis1914
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες και χρονια πολλα! Μια ερωτηση να δω αν εχει τυχει και σε αλλον. Εβαλα τα ακουστικα της trust το μοντελο urban revolt zipper, και μου λεει "μη υποστιριζομενο αξεσουαρ". Εχει τυχει σε καναναν αλλο αυτο, και αν το ελυσε το θεμα πως; (εστω και με αλλα ακουστικα)

Εγω νομιζα οτι τετοια αξεσουαρ ειναι universal!

Εχω την εκδοση 4.0.4 (την περασα με το λογισμικο της sony)

Λετε αλλαγη της ρομ να ελυνε το προβλημα ή το υλικο να μην υποστηριζεται;

Mobile: Nokia 3310 -> Nokia 3510 -> Nokia 6260 -> Nokia N72 -> Nokia E51 -> ZTE中兴 blade (CyanogenMod 9.0) -> Jiayu G3S (original ROM) -> Motorola Moto G -2014 (CM 14.1) -> Xiaomi Mi4C

Tablet: Ainol Fire (CyanogenMod 10.1)

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ακουστικά λειτουργούν χωρίς πρόβλημα, αγνόησε την προειδοποίηση. Σε περίπτωση που έχουν και μικρόφωνο επάνω το πιο πιθανό είναι να μην το αναγνωρίζει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες και χρονια πολλα! Μια ερωτηση να δω αν εχει τυχει και σε αλλον. Εβαλα τα ακουστικα της trust το μοντελο urban revolt zipper, και μου λεει "μη υποστιριζομενο αξεσουαρ". Εχει τυχει σε καναναν αλλο αυτο, και αν το ελυσε το θεμα πως; (εστω και με αλλα ακουστικα)

Εγω νομιζα οτι τετοια αξεσουαρ ειναι universal!

Εχω την εκδοση 4.0.4 (την περασα με το λογισμικο της sony)

Λετε αλλαγη της ρομ να ελυνε το προβλημα ή το υλικο να μην υποστηριζεται;

 

Έχω και γω θέμα με ακουστικά. Δεν ποιάνει σχεδόν τίποτα (είτε δεν το αναγνωρίζει καθόλου, είτε το αναγνωρίζει ως μη υποστηριζόμενο). Ούτε ακουστικά της ίδιας της SE. Δουλεύουν μόνο κάποια παλιά ακουστικά που είχα από ένα cd player, τα οποία έχουν μόνο ακουστικά, όχι και μικρόφωνο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια χαρά σε όλους τους LiveWithWalkman-όπληκτους,

 

Το έχω από τον Δεκέμβριο 2011, λίγο πριν τα Χριστούγεννα (@Inevar, που κρατάς στατιστικά, με σφραγίδα 11w46 και στο σώμα και στην μπαταρία), με ICS 4.0.4. και έκδοση 4.1.Β.0.587 (την αναβάθμιση την έκανα από το PC Companion).

 

Το ρούταρα πριν 3-4 μήνες γιατί με είχε κουράσει η υπερφόρτωση της μνήμης και πλέον, με τη βοήθεια του CleanMaster (με το οποίο έστειλα στην SD ένα κάρο εφαρμογές που δεν μπορούσα πριν, στον αγύριστο άλλο ένα κάρο εφαρμογές που δεν χρειαζόμουν, και κάνοντας συχνά-πυκνά εκκαθάριση της μνήμης), η κατάσταση είναι πλέον πολύ καλύτερη –αλλά δυστυχώς όχι ιδανική. (Α, ναι, πολύ χρήσιμο βρήκα και το AdAway που με απάλλαξε από τα ενοχλητικά Ads διαφόρων free εφαρμογών.)

 

Του έχω κάνει και χειρουργείο, όταν χρειάστηκε να αντικαταστήσω την εσωτερική οθόνη LCD (η εξωτερική είναι η αφής), με ανταλλακτική που βρήκα και αγόρασα κάπου στον Αγ. Δημήτριο (μπορώ να βρω το λινκ για όποιον ενδιαφέρεται) σε πολύ λογική τιμή. @bonoanimosum και @christoforas δεν είναι και τόσο δύσκολο: το μόνο που χρειάζεται είναι ένα καλό σετ κατσαβιδάκια ρολογά (με απλά, σταυροκατσάβιδα, και αστεράκια), ένα μεγεθυντικό φακό (κατά προτίμηση με led), ηρεμία και σταθερό χέρι.

 

Τώρα όμως ψήνομαι να αλλάξω ROM, οπότε... η μεγάλη ερώτηση:

 

Έχει βάλει κανείς τη CM11 που αναφέρει παρακάτω ο stelakis1914; Υποστηρίζει τα ελληνικά; Γενικά, τι μπορεί να χαθεί μετά το πέρασμα σε αυτή; Δεν με νοιάζει να τα παίξει κάποια app (την εγκαθιστώ ξανά αν χρειαστεί), αλλά έχω διαβάσει στο thread διάφορα ανησυχητικά για wi-fi και 2g/3g που παύουν να λειτουργούν ή κάνουν διάφορα κουλά, και διστάζω να το κάνω το (μεγάλο) βήμα.

 

Πέρασε την 11 απευθείας είναι ήδη πολύ ανώτερη από την 10.2.

Σε αυτό το link μπορείς να δοκιμάσεις την εκπληκτική δουλειά του Έλληνα developer Μιχάλη.

Η επόμενη έκδοση που θα βγει θα είναι Beta (οι προηγούμενες ήταν σε alpha) αλλά αυτό μην απασχολεί όποιον σκέφτεται να την περάσει γιατί είναι πλήρως λειτουργικές. Το κινητό ξανανιώνει με αυτήν και κάνει όσους σκεφτόντουσαν την αγορά νέας συσκευής να το αναβάλλουν για αργότερα.

 

Σόρι για το μακροσκελές του μηνύματος, υπόσχομαι να είμαι πιο λακωνικός στο μέλλον.

Edited by Jetty
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι πρωτάρης στις custom ROMS αυτό θα είναι ένα μεγάλο βήμα για σένα. Όχι ότι θέλει πολλές γνώσεις, ικανότητες κτλ. αλλά είναι μια ROM που ακόμα δεν είναι σε stable μορφή αλλά δουλεύει εξαιρετικά και δεν έχει καμιά σχέση σε ταχύτητα με οποιαδήποτε εργοστασιακή.

Τα ελληνικά θα υπάρχουν σε οποιαδήποτε έκδοση του android εγκαταστήσεις, μην σε απασχολεί.

Για το wi-fi & το 2G/3G μην ανησυχείς δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Για την εγκατάσταση αυτής της ROM απαιτείται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ full wipe, απώλεια όλων των δεδομένων και των εφαρμογών δηλαδή. Θα πρέπει να στηθεί πάλι το τηλέφωνο από την αρχή για να γίνει όπως το είχες.

Αν αποφασίσεις να προχωρήσεις, διάβασε προσεκτικά όλες τις οδηγίες εγκατάστασης και κράτα backup όλων των επαφών και των αρχείων σου.

Link to comment
Share on other sites

Θενξ για την άμεση ανταπόκριση stelakis.

Υποθέτω ότι με το "δεν έχει καμιά σχέση σε ταχύτητα με οποιαδήποτε εργοστασιακή" που λες εννοείς ότι θα είναι πολύ πιο γρήγορη. Επίσης, διαβάζοντας αυτά που έχει γράψει ο Μιχάλης στην περιγραφή της CM11 (ότι δηλαδή άλλαξε τη χαρτογράφηση της μνήμης) υποθέτω επίσης πως θα μου αφήνει ελεύθερα καμιά 100στή ΜΒ περισσότερα απ' ό,τι μου αφήνει τώρα η εργοστασιακή –πράγμα που είναι και το σημαντικότερο ζήτημα για μένα.

Όσο για το υποχρεωτικό wipeout, υποθέτω ότι θα γίνει μόνο στη μνήμη και όχι και στην SD –σωστά;

Ερώτηση: αν έχω backup από το Titanium τα πάντα (ήδη τα έχω, με αντίγραφο και στο PC), θα μπορώ μετά να τα επαναφέρω;

Link to comment
Share on other sites

Το έχω από τον Δεκέμβριο 2011, λίγο πριν τα Χριστούγεννα (@Inevar, που κρατάς στατιστικά, με σφραγίδα 11w46 και στο σώμα και στην μπαταρία), με ICS 4.0.4. και έκδοση 4.1.Β.0.587 (την αναβάθμιση την έκανα από το PC Companion).

 

Σε ευχαριστώ φίλε Jetty για την απάντηση...όσον αφορά το πέρασμα καινούριας ROM , σου εύχομαι καλή επιτυχία...!!!

Όταν το ρουταρες ποιον kernel πέρασες; του xperia ray;;

 

ΥΓ. Όταν το ρουτάρω με το καλό (μιας και στις 27/12/2013 έληξε η εγγύηση) θα σας πω τις εντυπώσεις μου..!

Edited by Inevar

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

O ρουταρισμένος Kernel είναι ο 2.6.32.9-perf αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ πού είχα βρει τις αναλυτικές οδηγίες. Σίγουρα όμως είχα ξεκινήσει από εδώ και από post σε post κατέληξα σε κάποιο σάιτ όπου βρήκα τη διαδικασία που ακολούθησα τελικά. Θα ρίξω μια ματιά το ΣΚ στο PC που έκανα τη δουλειά, όπου σίγουρα έχω το εργαλείο flash και το πακέτο που χρησιμοποίησα. Αν βρω κάτι πιο συγκεκριμένο, θα σου πω.
Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοώ ότι είναι πολύ πιο γρήγορη από κάθε official.

 

Η χαρτογράφηση της μνήμης άλλαξε για να μπορεί να χρησιμοποιήσει όποιος θέλει το νέο σύστημα εγκατάστασης εφαρμογών ART (Android Run Time), εγώ δεν το έχω δοκιμάσει, παραμένω στο γνωστό Dalvik.

 

Θα έχεις περισσότερο χώρο στην εσωτερική μνήμη του κινητού, ειδικά αν εγκαταστήσεις και κάποια lite έκδοση των gapps που κυκλοφορούν.

 

Το format θα γίνει μόνο στην εσωτερική μνήμη του κινητού και όχι στην κάρτα μνήμης. Παρόλα αυτά εγώ θα συνιστούσα μια αντιγραφή όσων αρχείων επιθυμείς να διατηρήσεις από την κάρτα μνήμης, έπειτα ένα format αυτής και μετά επιστροφή των αρχείων που θέλεις χωρίς τους φακέλους συστήματος (android κτλ.).

 

Με την εφαρμογή Titanium backup δεν θα μπορέσεις να επαναφέρεις τις ρυθμίσεις συστήματος και τα σχετικά, αλλά θα μπορέσεις να φέρεις στα μέτρα σου τις περισσότερες εφαρμογές που υποστηρίζουν επαναφορά από αρχεία backup.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αρχίζω να καταλαβαίνω stelakis αυτό που μου είχες γράψει: ότι είναι μεγάλο βήμα για έναν πρωτάρη στις custom ROMS. Έχω πολλή μελέτη και έρευνα μπροστά μου (Android Run Time, αναζήτηση lite εκδόσεων gapps, φορμαρίσματα και δεν συμμαζεύεται). Δεν πρόκειται να το κάνω λοιπόν αν δεν νιώσω απολύτως έτοιμος –με δεδομένο, μάλιστα, ότι το κινητάκι μου είναι εργαλείο για μένα, με ένα σωρό apps, ρυθμίσεις και δεδομένα που με βοηθούν στην καθημερινότητά μου. Σου είμαι υπόχρεος πάντως για το κόουτσινγκ.

 

@Inevar: το εργαλείο ρουταρίσματος που χρησιμοποίησα ήταν το Eroot_V1.3.4, το οποίο δούλεψε ρολόι χωρίς να χρειαστεί να καταφύγω στα συνηθισμένα "ματζούνια" που θα διαβάσεις σε διάφορες οδηγίες ρουταρίσματος (του στυλ "κάρφωσε το καλώδιο ενώ θα κρατάς πατημένο το Up Volume, αν δεν δουλέψει βγάλ' το και ξανακάρφωσέ το ενώ θα κρατάς την αναπνοή σου" και άλλα τέτοια). Όλα έγιναν με τη μία και χωρίς παρατράγουδα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αρχίζω να καταλαβαίνω stelakis αυτό που μου είχες γράψει: ότι είναι μεγάλο βήμα για έναν πρωτάρη στις custom ROMS. Έχω πολλή μελέτη και έρευνα μπροστά μου (Android Run Time, αναζήτηση lite εκδόσεων gapps, φορμαρίσματα και δεν συμμαζεύεται). Δεν πρόκειται να το κάνω λοιπόν αν δεν νιώσω απολύτως έτοιμος –με δεδομένο, μάλιστα, ότι το κινητάκι μου είναι εργαλείο για μένα, με ένα σωρό apps, ρυθμίσεις και δεδομένα που με βοηθούν στην καθημερινότητά μου. Σου είμαι υπόχρεος πάντως για το κόουτσινγκ.

 

@Inevar: το εργαλείο ρουταρίσματος που χρησιμοποίησα ήταν το Eroot_V1.3.4, το οποίο δούλεψε ρολόι χωρίς να χρειαστεί να καταφύγω στα συνηθισμένα "ματζούνια" που θα διαβάσεις σε διάφορες οδηγίες ρουταρίσματος (του στυλ "κάρφωσε το καλώδιο ενώ θα κρατάς πατημένο το Up Volume, αν δεν δουλέψει βγάλ' το και ξανακάρφωσέ το ενώ θα κρατάς την αναπνοή σου" και άλλα τέτοια). Όλα έγιναν με τη μία και χωρίς παρατράγουδα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, θα το δοκιμάσω όταν βρω το χρόνο να το κάνω ;)

Όσον αφορά το κινητό σου τώρα...έχεις παρατήρησει να έχουν ξεφτίσει τα χρώματά του καθόλου; Σε εμένα μετά από 2 χρόνια και κάτι μέρες χρήσης (χωρίς θήκη αλλά με κάλυμμα μπρόστα στην οθόνη) το πρασινάκι γύρω από το home button έχει ξεφτίσει, στο κουμπάκι walkman έφυγε μια πράσινη τελεία και έχει γίνει και ελάχιστα τραχειά (σε κάποια σημεία) στην αίσθηση η κάτω μαύρη γυαλιστερή επιφάνεια..

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι στην ίδια περίπου φάση με τον σύντροφο Jetty με την διαφορά ότι η παρούσα έκδοση που φοράω (CM10-20130901-Nightly-Coconut) έχει αρχίσει να δυσλειτουργεί. Η αλήθεια είναι ότι έχω αρκετές εφαρμογές και μερικά widget σε τρεις οθόνες εργασίας. Επίσης έχω τα link2sd, swapper2 και την κάρτα φορμαρισμένη σε swap partition και ext4 στο δεύτερο partition. Υποψιάζομαι ότι ενδεχομένως το σύστημα ζητάει πολλά από την κάρτα (16gb class10) με αποτέλεσμα διάφορα fc, reboots κτλ. Ένα άλλο ζητηματάκι είναι ότι ενώ υπάρχει νεότερη έκδοση Nightly το σύστημα ενημερώσεων δεν την εντοπίζει. Αν κάποιος ξέρει να ανεβάσω ένα log file μπας και βγει άκρη.

 

Κατά τ' άλλα ψήνομαι να δοκιμάσω την CM11 παρόλο που πρέπει να γίνουν όλα από την αρχή: φλασάρισμα νέο πυρήνα, διαγραφή συστήματος, εγκατάσταση ROM, GAPPS κτλ. Αυτό που με κωλύει είναι το γεγονός ότι για να επαναφέρει κανείς το σύστημά του πρέπει να ξαναφλασάρει πυρήνα..

Τέλος ανατρέχοντας το change log του mikeIoannina αναφέρεται ότι δεν λειτουργεί το Wifi Hotspot, ενώ το Wifi, οι Χάρτες, και οι browsers έχουν προβλήματα.

Φαντάζομαι stelakis ότι έχεις δοκιμάσει τη ROM, για πες μας αν έχει σημειωθεί πρόοδος στα συγκεκριμένα θέματα γιατί το thread στο xda είναι λίγο "κάπως" (if you know what I mean :lol:).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson "Live with Walkman"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...