Jump to content

WP7 : Οδηγός Εγκατάστασης RSLP/Custom Roms σε HTC


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το έχω κάνει αυτο αλλα δεν το περνάει μήπως πρέπει να περάσω κατι στο τηλέφωνο?

 

Κατι κανεις λάθος...Αυτος ειναι ο τροπος ...μηπως ειναι περιεργη κωδικοποιηση..Δοκιμασε κατι αλλο κατεβασμενο απο αλλου

Link to comment
Share on other sites

Κατι κανεις λάθος...Αυτος ειναι ο τροπος ...μηπως ειναι περιεργη κωδικοποιηση..Δοκιμασε κατι αλλο κατεβασμενο απο αλλου

 

στο zune δεν μου κανει sighin λες να ειναι απο αυτο ?αλλα μου το περναει μεσα σαν gest.

Link to comment
Share on other sites

στο zune δεν μου κανει sighin λες να ειναι απο αυτο ?αλλα μου το περναει μεσα σαν gest.

 

Αν εισαι guest αυτο ειναι προβλημα...Δεν μπορει να κανει sync σε guest τηλεφωνο. Αλλα κοιταξε και το αρχειο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πως κάνουμε εγκατάσταση εφαρμογών σε custom rom(7714)? δοκίμασα με xap installer και με Application Deployment απο Windows Phone Tools και δεν γίνεται εγκατάσταση
Link to comment
Share on other sites

πως κάνουμε εγκατάσταση εφαρμογών σε custom rom(7714)? δοκίμασα με xap installer και με Application Deployment απο Windows Phone Tools και δεν γίνεται εγκατάσταση

 

custom εχω και κανω εγκατασταση εφαρμογων με tom xap installer

 

νομιζω ειναι δυο εκδοσεις xap installer με καποια απ τις δυο και σ εμενα δεν δουλευει

 

επισης να τρεχει το zune

Edited by mustanggre
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

custom εχω και κανω εγκατασταση εφαρμογων με tom xap installer

 

νομιζω ειναι δυο εκδοσεις xap installer με καποια απ τις δυο και σ εμενα δεν δουλευει

 

επισης να τρεχει το zune

 

το zune τρέχει,το τηλέφωνο είναι unlocked αλλά εγκατάσταση γιοκ

Link to comment
Share on other sites

το zune τρέχει,το τηλέφωνο είναι unlocked αλλά εγκατάσταση γιοκ

 

Tι μήνυμα λάθους σου βγάζει ??? Και πως εισαι σιγουρος οτι ειναι unlocked ???

Εβαλες πριν καποια εφαρμογή και μπήκε ??? Τρεχουν εφαρμογες που εβαλες απο το PC ??

Και ποτε σταματησε να δεχεται εγκατασταση εφαρμογών ??

 

Τελος να υποθεσω οτι τα Developer Tools ειναι και αυτα σε εκδοση beta η RC ????

Αν δεν ειναι πρεπει να βαλεις καποια απο αυτες τις εκδοσεις για να δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

Οτι δεν τρέχει το zune,η custom rom δεν ειναι unlocked;το Developer Tools είναι beta
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!

Διάβασα αρκετά post αλλά δεν έχω βγάλει ακόμα άκρη. Έχω το htc trophy και έχω κάνει το update μέσω zune. Θέλω να το επαναφέρω για να κάνω unlock αλλά η έκδοση του spl μου 1,22,2250 δεν υπάρχει στο πρόγραμμα και ενώ τις δοκίμασα όλες καμία δεν κάνει reset το κινητό. Όταν προσπαθώ να φλασάρω την rom μου βγάζει το error 260.

Η περιγραφή που γίνεται εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=310256 δεν αναφέρει κάτι για εγκατάσταση rspl, όντως δεν χρειάζεται ??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Ξέχασα να σημειώσω αν είναι σημαντικό ότι όταν το πήρα το κινητό έκανα την διαδικασία ξεκλειδώματος αλλά όχι όμως το δεύτερο κομμάτι έτσι ώστε να μην μπορεί να ξανακλειδώσει και μάλλον με το update κλείδωσε :/

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!

Διάβασα αρκετά post αλλά δεν έχω βγάλει ακόμα άκρη. Έχω το htc trophy και έχω κάνει το update μέσω zune. Θέλω να το επαναφέρω για να κάνω unlock αλλά η έκδοση του spl μου 1,22,2250 δεν υπάρχει στο πρόγραμμα και ενώ τις δοκίμασα όλες καμία δεν κάνει reset το κινητό. Όταν προσπαθώ να φλασάρω την rom μου βγάζει το error 260.

Η περιγραφή που γίνεται εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=310256 δεν αναφέρει κάτι για εγκατάσταση rspl, όντως δεν χρειάζεται ??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Ξέχασα να σημειώσω αν είναι σημαντικό ότι όταν το πήρα το κινητό έκανα την διαδικασία ξεκλειδώματος αλλά όχι όμως το δεύτερο κομμάτι έτσι ώστε να μην μπορεί να ξανακλειδώσει και μάλλον με το update κλείδωσε :/

 

Ακολουθησε τον οδηγο (κατα γραμμα) που εχω ανεβάσει στο λινκ που αναφερεις και δεν θα εχεις προβλημα...

SPL δεν χρειαζεται για τις επισημες ΡΟΜ

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το έκανα και μου βγάζει πάλι το error 260 όταν είμαι στο βήμα 3...υπάρχει περίπτωση να έχει κλειδώσει κάτι η microsoft στο pc και να μην αφήνει να κάνω το οτιδήποτε??
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το έκανα και μου βγάζει πάλι το error 260 όταν είμαι στο βήμα 3...υπάρχει περίπτωση να έχει κλειδώσει κάτι η microsoft στο pc και να μην αφήνει να κάνω το οτιδήποτε??

 

Στο λινκ με τις ΡΟΜ (στο xda) εχει 2 ΡΟΜ ..

 

6.1 BR: RUU_Spark_Vodafone_ELL_1.10.168.04_Radio_5.52.09.1 6_22.33a.50.10U_by_ansar

6.2 BR: RUU_Spark_Vodafone_ELL_1.10.168.05_Radio_5.52.09.1 6_22.33a.50.10U_by_ansar

 

Δοκιμασε και τις 2... και πες μου αν δουλεψε

Link to comment
Share on other sites

Καλώς θα δοκιμάσω και θα σου πω...είναι απαραίτητο να κάνω reset πρίν να φλασσάρω?

 

Όλα τα περίεργα σε εμένα!!! Πήγε να ξεκινήσει την διαδικασία (αυτή την φορά δεν έβγαλε το error 260) και με τις 2 rom και έβγαλε σφάλμα ERROR [294] : INVALID VENDER ID!!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα περίεργα σε εμένα!!! Πήγε να ξεκινήσει την διαδικασία (αυτή την φορά δεν έβγαλε το error 260) και με τις 2 rom και έβγαλε σφάλμα ERROR [294] : INVALID VENDER ID!!

 

Αυτα δεν αφορουν αυτο το θεμα....

Γραψε στο φορουμ του οδηγου ολα οσα εχει στο Settings/About/More info

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για την φανταστική δουλειά που κάνετε πολλοί από εδώ μέσα.

Έχω μια σειρά από ερωτήσεις.

Πριν από 3 ημέρες μου φέρανε το HTC HD7 από Αμερική ξεκλειδωμένο.

Έχει 7.5 windows και spl 5.1 αλλά είναι αγγλικό.

1)Πρέπει να κάνω downgrade την spl για να βάλω Ελληνικά? και αν ναι πώς?

2)Αξίζει τον κόπο?

3)υπάρχει ρίσκο και αν ναι είναι μεγάλο? Βλέπετε είχα ένα Qtec 9090 που το είχα κάνει τα μύρια πειράματα χωρίς ποτέ να πάθει τίποτα ώσπου με απάλλαξαν κάτι πιτσιρίκια από την παρουσία του.

 

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγάλο μου μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για την φανταστική δουλειά που κάνετε πολλοί από εδώ μέσα.

Έχω μια σειρά από ερωτήσεις.

Πριν από 3 ημέρες μου φέρανε το HTC HD7 από Αμερική ξεκλειδωμένο.

Έχει 7.5 windows και spl 5.1 αλλά είναι αγγλικό.

1)Πρέπει να κάνω downgrade την spl για να βάλω Ελληνικά? και αν ναι πώς?

2)Αξίζει τον κόπο?

3)υπάρχει ρίσκο και αν ναι είναι μεγάλο? Βλέπετε είχα ένα Qtec 9090 που το είχα κάνει τα μύρια πειράματα χωρίς ποτέ να πάθει τίποτα ώσπου με απάλλαξαν κάτι πιτσιρίκια από την παρουσία του.

 

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγάλο μου μήνυμα.

 

Εχω ενα HTC 7 Trophy και θελω να ρωτησω τη πρεπει να ξερω πριν περασω αλλη ROM. Ευχαριστω.

 

 

Εδω ειναι ο οδηγος γιααυτα που ζητατε

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=316887

 

Επισης αλλοι οδηγοι ειναι στην υπογραφη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι ο οδηγος γιααυτα που ζητατε

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=316887

 

Επισης αλλοι οδηγοι ειναι στην υπογραφη μου !!!

 

Ευχαριστω για την απαντηση. Προσπαθω να το κανω και κολλαει εδω:

 

http://i89.photobucket.com/albums/k204/telnet05/2012-03-14_20-47-30_23.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Προσπαθω να το κανω και κολλαει εδω:

 

Το τηλεφωνο ειναι απο Γερμανια ??? Μηπως ειναι κλειδωμενο απο παροχο ???

Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνο ειναι απο Γερμανια ??? Μηπως ειναι κλειδωμενο απο παροχο ???

 

Οχι, ειναι απο Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνο ειναι απο Γερμανια ??? Μηπως ειναι κλειδωμενο απο παροχο ???

 

 

Κολοσσε, εμένα ειναι απο γερμανια μαλλον. Εκτος απο την λυση του ψ καλωδιου και goldcard υπάρχει αλλη λυση?? Ευχαριστω Κώστας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

207 Sport

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ανεβασα στο μπλογκ μου ενα οδηγο για την δημιουργια USB Y καλωδιου και GoldCard που ειναι απαραιτητα για να κανουμε downgrade & debranding οποιδηποτε HTC τηλεφωνο...

 

http://colossusr.blogspot.gr/2012/09/usb-y-cable-gold-card-htc.html

 

Θα ακολουθησει αμεσα και ο οδηγος για το φλασαρισμα μεσω usb Υ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Χαίρετε,

είμαι καινούργιος εδώ, αλλά με παλιό τηλέφωνο που μου χαρίσανε πρόσφατα, ένα HTC Trophy.

Μετά από ατελείωτο ψάξιμο, έχοντας SPL 5.x αν έχω καταλάβει καλά, για να βάλω RSPL, HSPL πρέπει να κάνω downgrade τον boot loader.

Επειδή δεν θέλω να μπω στην διαδικασία με καλώδια, και εάν πάλι έχω καταλάβει καλά, μπορεί να γίνει η δουλειά και με custom rom, μετά από ψάξιμο, κατέληξα ότι ένα από τα παρακάτω αρχεία ίσως κάνει αυτό που θέλω:

 

6. Vodafone_ELL operator, CV 168 with CIDs VODAP006, VODAP026, VODAPD18, VODAP033, VODAP405, VODAP031, VODAP032, VODAPP25:


6.1 BR: RUU_Spark_Vodafone_ELL_1.10.168.04_Radio_5.52.09.1 6_22.33a.50.10U_by_ansar

6.2 BR: RUU_Spark_Vodafone_ELL_1.10.168.05_Radio_5.52.09.1 6_22.33a.50.10U_by_ansar

 

τα οποία βρήκα εδώ:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=924333

 

Το θέμα είναι ότι τα αρχεία αυτά, είτε βρίσκονται σε κλειδωμένο λογαριασμό rapidshare είτε καθόλου.

Το ερώτημα λοιπόν είναι, έχει κάποιος από τους συμφορουμίτες ένα από αυτά τα αρχεία για να τα πάρω;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε,

είμαι καινούργιος εδώ, αλλά με παλιό τηλέφωνο που μου χαρίσανε πρόσφατα, ένα HTC Trophy.

Μετά από ατελείωτο ψάξιμο, έχοντας SPL 5.x αν έχω καταλάβει καλά, για να βάλω RSPL, HSPL πρέπει να κάνω downgrade τον boot loader.

Επειδή δεν θέλω να μπω στην διαδικασία με καλώδια, και εάν πάλι έχω καταλάβει καλά, μπορεί να γίνει η δουλειά και με custom rom, μετά από ψάξιμο, κατέληξα ότι ένα από τα παρακάτω αρχεία ίσως κάνει αυτό που θέλω:

 

6. Vodafone_ELL operator, CV 168 with CIDs VODAP006, VODAP026, VODAPD18, VODAP033, VODAP405, VODAP031, VODAP032, VODAPP25:


6.1 BR: RUU_Spark_Vodafone_ELL_1.10.168.04_Radio_5.52.09.1 6_22.33a.50.10U_by_ansar

6.2 BR: RUU_Spark_Vodafone_ELL_1.10.168.05_Radio_5.52.09.1 6_22.33a.50.10U_by_ansar

 

τα οποία βρήκα εδώ:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=924333

 

Το θέμα είναι ότι τα αρχεία αυτά, είτε βρίσκονται σε κλειδωμένο λογαριασμό rapidshare είτε καθόλου.

Το ερώτημα λοιπόν είναι, έχει κάποιος από τους συμφορουμίτες ένα από αυτά τα αρχεία για να τα πάρω;

 

Ευχαριστώ

 

Μονο με την διαδικασια του καλωδιου θα το καταφερεις στα σιγουρα ... δεν ειναι και τοσο δυσκολο !!

Εχω βαλει αναλυτικους οδηγους στο μπλογκ μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...