Jump to content

Google vs Apple: Μια σχέση μίσους ή «αγάπης»;


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για μένα το κατά πόσο μου χρησιμεύει το ανοιχτό λειτουργικό στο κινείτο δεν το καταλαβαίνω για τους έξεις λογούς . 1 ) δεν μπορώ να βάλω όπια εκδοσή θέλω στην συσκευή νόμιμα πάρα μόνο άμα το δίνει ο εκάστοτε κατασκευαστείς. 2 ) πείτε ότι βελτιώνω το κώδικα του λειτουργικού και το ανεβάζω στην κινούντα εγώ στην συσκευή μου δεν θα την πάρω πότε σε μια νέα εκδοσή από αναβάθμιση αν η εταιρία σκοτώσει το προϊών οπός η htc με το wildfire .

Άρα κανένα κέρδος για μένα ! Τώρα για το θέμα της google & apple σε αυτές της εταιρίες δεν υπαρχή αγάπη, μίσος υπαρχή μόνο στρατηγική κέρδους είτε με συμφωνίες η με διαμάχες !

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω καθόλου λάθος. Έχουν περάσει 4 συσκευές android απο τα χέρια μου και γνωρίζω.

Στο Nexus S όσοι πήγαν στην 2.3.4 χωρίς να είναι πριν root, ταλαιπωρήθηκαν με μεθόδους που χρειάζονταν sdk κλπ. Πολλοι ακόμα δεν έχουν καταφέρει να το κάνουν.

Το ίδιο και στο LG. H 2.3.3 έχει βγει πάνω ένα μήνα και αν μπεις λίγο στο σχετικό φόρουμ θα δεις ότι ακόμα δυσκολεύονται οι περισσότεροι καθώς δεν υπάρχει ξεκάθαρη μέθοδος.

 

Το JB γίνεται πατώντας 3-4 φορές next σε μια τυποποιημενη οθόνη.

Και να καθυστερήσει το πολυ κανά μήνα, η νέα έκδοση JB, όσοι έχουν ήδη Jailbrocken συσκευές δεν έχουν κανένα πρόβλημα αφού υπάρχουν όλες οι νέες δυνατότητες.

 

Μην το πας το θέμα πάλι σε σύγκριση λειτουργικών αρχίζοντας να μιλάς για ελλείψεις. Ας αφήσουμε ένα thread να κυλήσει ομαλά με δημιουργικό διάλογο.

 

Εσενα εχουν περασει 4 συσκευες Android απο τα χερια σου κι εγω ειχα το iPhone για ενα χρονο στα χερια, μπαινοντας καθε μερα σε ενα πολυ γνωστο ελληνικο website για τα iphones και εβλεπα καθε μερα ερωτησεις και προβληματα κατα τη διαρκεια j/b και πολλα πολλα ευτραπελα. Με το SGS II κανω root (οντας χρηστης μονο 1 μηνα) απροβληματιστα και χωρις κανενα κολλημα.

Σου επαναλαμβανω και μην επιμενεις, γιατι φαινεται οτι δεν ξερεις, οτι σε καποιες version του iOS το j/b (untethered και tethered) εκανε να βγει πανω απο 3 μηνες.

Τεσπα δεν προκειται να βγει ακρη γιατι δυστυχως δεν υπαρχει πουθενα αντικειμενικοτητα.

Απλα ωρες ωρες δεν μπορω να κρατηθω διαβαζοντας ενα καρο πραγματα που απεχουν απο την πραγματικοτητα ετη φωτος.

 

Σχετικα με τον τιτλο του thread το ρεζουμε της υποθεσης ειναι ενα: οι εταιριες οταν ενιοτε τα συμφεροντα τους συμπιπτουν τοτε γινονται "συμμαχοι", σε καθε αλλη περιπτωση κοιταζουν η μια να εξοντωσει την αλλη για να αυξησει το μεριδιο της στην αγορα και κατ' επεκταση τα κερδη της.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

@Te_salat

 

Συγνώμη αλλά δεν βλέπω καμία λογική σε αυτά που λες, σοβαρά τώρα δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα στο πόσο παραμετροποιήσιμο μπορεί να γίνει το iphone σε σχέση με το android, το βρίσκω τόσο προφανές που είναι ανούσιο να το συγκρίνουμε και έτσι και αλλιώς θα φεύγαμε εκτός θέματος. Και έρχομαι πάλι θα σου υπενθυμίσω ότι μίλησα για τη δυνατότητα επιλογών που προσφέρει γιατί κάπου με παρεξήγησες αφού αυτό δεν έχει μόνο να κάνει με το αν θα κάνεις root το τηλέφωνο και του περάσεις άλλη ρομ αλλά με σχεδόν τα πάντα, δηλαδή να αγοράσεις μια συσκευή που καλύπτει τις δικές σου ανάγκες, οικονομικές ή μεγέθους, άσχετα με τα ελαττώματα που έχει. Για παράδειγμα άμα το πάμε έτσι ένας άσχετος θα τον θεωρούσα μεγάλο κορόιδο αν αγόραζε iphone με 650€ για να μπαίνει μόνο και μόνο στο facebook app.

 

Το ξαναλέω γιατί θέλω να το επισημάνω για τρίτη φορά στο θέμα αυτό: Είναι θέμα δυνατότητας επιλογών!

:cool:

Link to comment
Share on other sites

@nomedor

 

Αν θέλεις διατύπωσε ξανά την άποψη σου γιατί δεν βγάζει κανένα νόημα ώστε να μπορεί να γίνει συζήτηση.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι είναι ξεκάθαρο αυτό που λέω, συγνώμη αν δεν έγινα κατανοητός.

Να το πω όσο πιο απλά μπορώ. Το ios βγάζει μια μόνο συσκευή με ένα λειτουργικό που είναι κλειστό και αρκετά δεσμευτικό. Μπορεί για κάποιος να είναι ιδανικό αλλά μόνο για κάποιους όχι για όλους αφού δεν μπορείς να να τους βάλεις όλους σε ένα τσουβάλι.

Το android από την άλλη μπαίνει σε πολλά τηλέφωνα για όλες τις ανάγκες σε διαφορετικές τιμές και αν ασχοληθείς και λίγο είναι πιο ανοιχτό στο να του βγάλεις τα μάτια και χωρίς να του κάνεις ροοτ ή να είσαι γκουρού, αφού το από μόνο το γεγονός το ότι είναι ανοιχτού κώδικα βοηθάει σε αυτό. Είναι αρκετά απλό αυτό που λέω πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι είναι ξεκάθαρο αυτό που λέω, συγνώμη αν δεν έγινα κατανοητός.

Να το πω όσο πιο απλά μπορώ. Το ios βγάζει μια μόνο συσκευή με ένα λειτουργικό που είναι κλειστό και αρκετά δεσμευτικό. Μπορεί για κάποιος να είναι ιδανικό αλλά μόνο για κάποιους όχι για όλους αφού δεν μπορείς να να τους βάλεις όλους σε ένα τσουβάλι.

Το android από την άλλη μπαίνει σε πολλά τηλέφωνα για όλες τις ανάγκες σε διαφορετικές τιμές και αν ασχοληθείς και λίγο είναι πιο ανοιχτό στο να του βγάλεις τα μάτια και χωρίς να του κάνεις ροοτ ή να είσαι γκουρού, αφού το από μόνο το γεγονός το ότι είναι ανοιχτού κώδικα βοηθάει σε αυτό. Είναι αρκετά απλό αυτό που λέω πιστεύω.

 

Τώρα μάλιστα είσαι σαφής!

 

Έχεις απόλυτο δίκιο κατά την άποψη μου ως προς το σκέλος του android, η διαφορά είναι ότι και το iOs το οποίο έχει από πίσω του βάση unix όπως και το OS X, έχει επίσης άπειρες δυνατότητες παραμετροποίησης και "σκαλίσματος", εφόσον κάποιος που ενδιαφέρεται αφιερώσει 5 δευτερόλεπτα για να το κάνει jailbreak. Ως εκ τούτου, δεν τίθεται θέμα συζήτησης γιατί αυτός που "ψάχνεται" και στις δύο πλατφόρμες έχει πεδίο δόξας λαμπρό, αυτό καταλαβαίνω ότι έλεγε και ο Κώστας (Te_salat) με την προηγούμενη τοποθέτησή του.

 

Έτσι και αλλιώς όμως είμαστε εκτός θέματος ...

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

To θεμα kkalog είναι οτι δεν είναι όλοι τόσο εξπερ για να κάνουν jailbreak ούτε έχουν όλοι τη δυνατότητα να χάσουν το κινητό του αν μία στο εκατομμύριο γίνει μια στραβή. Με το android όμως μπορώ να έχω samba share απο την αρχή πχ και πολλά ακόμη τα οποία δεν ξέρω καν αν γίνονται και με Jailbreaked iPhone. Tα ανδροιειδή καλώς η κακώς για τους πιό τεχνικά καταρτισμένους έχουν πιό πολλές δυνατότητες κ γι αυτό θα επέλεγα android any day. Για την κοπέλα μου όμως ούτε μια στο εκατομμύριο δεν θα της έδινα andoid αλλα iphone. Τώρα το οτι τα android είναι πρώτα σε πωλήσεις είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Η πλέον geek εταιρία (GOOG) κατάφερε να φέρει το πλέον geek λειτουργικό σε όλους. Και το πλέον απλό και σταθερό λειτουργικό (iOS) η Apple κατάφερε να το έχει μόνο για τους λίγους. Σε οποιαδήποτε άλλη αγορά τα πραγματα θα ήταν αντίστροαφ αλλα αυτή είναι η δύναμη της Google. Θες δεν το θές μπορώ να σου βρώ 100 πράγματα παραπάνω τα οποία μπορούσα να κάνω ακόμη και με το HTC Diamond και δεν τα κάνει το iphone.
Link to comment
Share on other sites

@gased

 

Μάλλον δεν είσαι εξοικειωμενος με το iOs και το jailbreak οπότε δικαιολογείται η άποψη σου, επειδή όμως το θέμα δεν είναι vs, ας αφήσουμε αυτη τη συζήτηση που είναι έτσι και αλλιώς άσχετη με το topic.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Είναι αστείο το να μιλάμε για παραμετροποίηση του iOS χωρίς jailbreak. Στο android με Official (non root) fw μπορείς να κάνεις πολύ περισσότερα, όπως για παράδειγμα να αλλάξεις launcher άρα και εμφάνιση στο λειτουργικό. Στο iOS απλά μπορείς να αλλάξεις wallpaper και lockscreen...

 

Και καλά που υπάρχει το Cydia και το install0us κλπ γιατί αλλιώς με παιχνιδάκια θα τη βγάζαμε.

 

Επίσης το root στο android γίνεται για άλλους λόγους όχι απλά για εγκατάσταση εφαρμογών.

 

Για απλούς χρήστες που θέλουν απλά μια συσκευή για λιγο ίντερνετ λίγο τσατ κλπ το iphone φαντάζει ιδανικό, αλλά και τα android οπως και wp7 (έστω απο σεπτέμβρη) δουλεύουν εξίσου καλά. Η διαδικασία του jailbreak / root ΔΕΝ είναι για απλούς χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε να μην το κάνουμε VS λειτουργικών. Τέλος πάντων.

Διαβάστε μια ενδιαφέρουσα άποψη του Χάρη Σουρη σχετικά με τις πρόσφατες ανακοινώσεις της Google που αφορούν την διαμάχη για τις πατεντες.

 

http://hsouris.eu/post/8507800150/google-apple-microsoft

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε να μην το κάνουμε VS λειτουργικών. Τέλος πάντων.

Διαβάστε μια ενδιαφέρουσα άποψη του Χάρη Σουρη σχετικά με τις πρόσφατες ανακοινώσεις της Google που αφορούν την διαμάχη για τις πατεντες.

 

http://hsouris.eu/post/8507800150/google-apple-microsoft

 

Πολύ ενδιαφέρουσα η τοποθέτηση του Χάρη, το σίγουρο είναι ότι η κατάσταση "χοντραίνει" "αμφοτερόπλευρα ... http://brianshall.com/content/google-are-pussies

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

 

Τωρα ποιος ειναι ο σκοπος που ανεβασες αυτο το αρθρο? Μηπως πρεπει να αρχισουμε ολοι να ανεβαζουμε αρθρα με τον καθε πικραμενο που κραζει MS, Apple, Sony, ΙΒΜ, ΗP κτλ??

 

Ολες οι μεγαλες εταιριες εχουν καταπατησει πατεντες, εχουν ολες παει στα δικαστηρια για τις πατεντες και εχουν χασει/κερδισει εκει.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ποιος ειναι ο σκοπος που ανεβασες αυτο το αρθρο? Μηπως πρεπει να αρχισουμε ολοι να ανεβαζουμε αρθρα με τον καθε πικραμενο που κραζει MS, Apple, Sony, ΙΒΜ, ΗP κτλ??

 

Ολες οι μεγαλες εταιριες εχουν καταπατησει πατεντες, εχουν ολες παει στα δικαστηρια για τις πατεντες και εχουν χασει/κερδισει εκει.

 

Ο σκοπός μου είπα ποιός είναι ότι έχει "χοντρύνει¨η κατάσταση δεν έχει να κάνει με το αν έχει δίκιο ή άδικο ο "αρθρογράφος".

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

edit Δε θυμάμαι να ήταν ποτέ λεπτή η κατάσταση... Edited by Stratosnen
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Η βασική διαφορά της Google με τους ανταγωνιστές της είναι ότι δεν θέλει να αποκτήσει πατέντες για να εμποδίσει την ανάπτυξη των "αντίπαλων" λειτουργικών και ενδεχομένως να εμπλακεί σε δικαστικούς πολέμους με διάφορες άλλες εταιρίες. Γι' αυτόν λοιπόν το λόγο θέλει να αγοράσει (αναγκαστικά) κάποιες πατέντες ώστε να μην της τα "πρήζουν" οι αντίπαλοι.

 

Ως εκ τούτου, είναι αντιληπτό γιατί δεν θέλει να αγοράσει από κοινού με την microsoft οποιουδήποτε είδους άδειες και δικαιώματα. Σαφώς το όλο περιστατικό ήταν είς βάρος της Google, αλλά κυριώς λόγω της αντίδρασης της Microsoft.

Link to comment
Share on other sites

Η βασική διαφορά της Google με τους ανταγωνιστές της είναι ότι δεν θέλει να αποκτήσει πατέντες για να εμποδίσει την ανάπτυξη των "αντίπαλων" λειτουργικών και ενδεχομένως να εμπλακεί σε δικαστικούς πολέμους με διάφορες άλλες εταιρίες. Γι' αυτόν λοιπόν το λόγο θέλει να αγοράσει (αναγκαστικά) κάποιες πατέντες ώστε να μην της τα "πρήζουν" οι αντίπαλοι.

 

Ως εκ τούτου, είναι αντιληπτό γιατί δεν θέλει να αγοράσει από κοινού με την microsoft οποιουδήποτε είδους άδειες και δικαιώματα. Σαφώς το όλο περιστατικό ήταν είς βάρος της Google, αλλά κυριώς λόγω της αντίδρασης της Microsoft.

 

Αν ήθελε να μην της την μπαίνουν οι άλλοι γιατί πολύ απλά δεν αγόραζε τις πατέντες μαζί με την MS, Apple, Or κ όλες τις άλλες εταιρίες του χώρου. Οταν δημιουργήθηκε το consortium για να τις αγοράσουν σκοπός ήταν να μην μπορούν να τις χρησιμοποιήσουν ο ένας ενάντια στον άλλο. Αφού τόσο πολύ ήθελε να αποκτήσει τις πατέντες για να αμυνθεί γιατί δεν το έκανε αυτό μαζί με τις αλλες εταιρίες του χώρου και ήθελε να το κάνει μόνη της. Μήπως γιατί μόνη της θα είχε την δυνατότητα να κατηγορήσει και άλλους? Αν πολύ απλά είχε πάει με το consortium σε όλο αυτό δεν θα χρειαζόταν να αμυνθεί καθόλου. Μήπως τις χρειάζεται όμως για να μπορεί να "αμυνθεί" σε άλλες καταγγελίες?? Αυτό ποτέ δεν το είπε. Το μόνο που είπε ήταν οτι το consortium πήγε γι αυτές τις πατέντες ωστέ να εμποδίσουν τα android. Μα ανθρωπέ μου σου είπαν να πας μαζί τους. Φυσικά δεν το έκαναν απο την καλή τους την καρδιά. Δεν ήρθε ακόμη η μέρα που οι εταιρίες ζουν εναρμονισμένα στο valley αλλα το έκαναν ωστε να είανι σίγουροι οτι δεν θα ανέβει πολύ η τιμή κατα το bidding και να εξασφαλίσουν οτι δεν θα τις πάρει άλλος patent troll. Πήραν ένα ρίσκο και έχασαν. Τι παραπονιούνται κι όλας? Εμένα δεν μου φαίνεται αντιληπτό γιατί δεν θέλει να αγοράσει απο κοινού με όλο το consortium τις πατέντες.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήθελε να μην της την μπαίνουν οι άλλοι γιατί πολύ απλά δεν αγόραζε τις πατέντες μαζί με την MS, Apple, Or κ όλες τις άλλες εταιρίες του χώρου. Οταν δημιουργήθηκε το consortium για να τις αγοράσουν σκοπός ήταν να μην μπορούν να τις χρησιμοποιήσουν ο ένας ενάντια στον άλλο. Αφού τόσο πολύ ήθελε να αποκτήσει τις πατέντες για να αμυνθεί γιατί δεν το έκανε αυτό μαζί με τις αλλες εταιρίες του χώρου και ήθελε να το κάνει μόνη της. Μήπως γιατί μόνη της θα είχε την δυνατότητα να κατηγορήσει και άλλους? Αν πολύ απλά είχε πάει με το consortium σε όλο αυτό δεν θα χρειαζόταν να αμυνθεί καθόλου. Μήπως τις χρειάζεται όμως για να μπορεί να "αμυνθεί" σε άλλες καταγγελίες?? Αυτό ποτέ δεν το είπε. Το μόνο που είπε ήταν οτι το consortium πήγε γι αυτές τις πατέντες ωστέ να εμποδίσουν τα android. Μα ανθρωπέ μου σου είπαν να πας μαζί τους. Φυσικά δεν το έκαναν απο την καλή τους την καρδιά. Δεν ήρθε ακόμη η μέρα που οι εταιρίες ζουν εναρμονισμένα στο valley αλλα το έκαναν ωστε να είανι σίγουροι οτι δεν θα ανέβει πολύ η τιμή κατα το bidding και να εξασφαλίσουν οτι δεν θα τις πάρει άλλος patent troll. Πήραν ένα ρίσκο και έχασαν. Τι παραπονιούνται κι όλας? Εμένα δεν μου φαίνεται αντιληπτό γιατί δεν θέλει να αγοράσει απο κοινού με όλο το consortium τις πατέντες.

 

Γιατί υπάρχει και το κόστος στη μέση... Μια δικαιολογία είναι πως η τιμή για κάθε πατέντα έχει φτάσει σε πολύ υψηλότερες τιμές απο τη πραγματική αξία...

 

Επίσης από το http://www.tomsguide.com/us/Gingerbread-Honeycomb-Windows-Phone-7-Patent-Portfolio-David-Drummond,news-12081.html o David Drummond λέει : "The whole situation is apparently driving the cost of patents "way beyond what they're worth." Drummond reports that the winning $4.5 billion for Nortel’s patent portfolio was nearly five times larger than the pre-auction estimate of $1 billion. But he expects the patent hoarding to draw regulatory scrutiny and perhaps be seen as anti-competitive in nature. "

Link to comment
Share on other sites

Γιατί υπάρχει και το κόστος στη μέση... Μια δικαιολογία είναι πως η τιμή για κάθε πατέντα έχει φτάσει σε πολύ υψηλότερες τιμές απο τη πραγματική αξία...

 

Επίσης από το http://www.tomsguide.com/us/Gingerbread-Honeycomb-Windows-Phone-7-Patent-Portfolio-David-Drummond,news-12081.html o David Drummond λέει : "The whole situation is apparently driving the cost of patents "way beyond what they're worth." Drummond reports that the winning $4.5 billion for Nortel’s patent portfolio was nearly five times larger than the pre-auction estimate of $1 billion. But he expects the patent hoarding to draw regulatory scrutiny and perhaps be seen as anti-competitive in nature. "

 

Ναι αλλ αας μην παραπονιέται αν δεν θέλει να πληρώσει τόσα. Αν δεν θές να μπείς στο παιχνίδι μην παραπονιέσαι. Για να τα πληρώνουν κάποιοι σημαίνει πως έχουν αξία. Αν δεν έχουν τότε έχουν κάνει κακή εκτίμηση και αργά η γρήγορα με πολλές τέτοιες εκτιμήσεις θα χρεωκοπήσουν. BTW μιλάμε για 6000 πατέντες.

Link to comment
Share on other sites

Οσο και να "μαλώνετε", οποιος μπορει να "στησει" ενα ανδροειδες ή ενα μηλοτηλέφωνο, θα μπορέσει να κανει παπαδες. Απλα επιλέγει την πλατφόρμα που ειναι πιο κοντα στα γουστα του. Εχω ενα i4 στημενο ετσι ωστε να κανω τα παντα με 2-3 κλικ. Επέέξα τα προγραμματα που μου ταιριαζουν και ειμαι ευχαριστημενος. Επίσης εχω ενα Atrix, το οποιο, επεισης, το εχω παραμετροποιησει οπως θελω και παλι ειμαι ευχαριστημενος. Οι πλατφορμες εχουν θετικα και αρνητικα αμφοτερες και ο καθενας επιλέγει οτι του ταιριάζει, σε μια συγκεκριμενη χρονικη περίοδο.

 

Αυριο μπορει τα WP7 να σπερνουν κα να γυρισουμε ολοι παλι στην μαμα Microsoft. Η μπορει το QNX τηλεφωνο της RIM να ειναι τοσο super ουαου που να ξαναδουνε δοξες τα Blackeberry. Τελειο τηλέφωνο δεν υπαρχει ουτε θα υπαρξει - εκτος αν η HP αποφασισει να ασχοληθει και να υποστηριξει το WebOS ενεργα και δινοντας ΙΣΧΥΡΑ κινητρα στους προγραμματιστες εφαρμογών, πραγμα απιθανο.

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το σημείο θα παρακαλέσω να κάνετε κάποια περίληψη του λινκ που δίνετε και ειδικά εφόσον είναι στην Αγγλική γλώσσα.

Εκτός οτι δεν είναι όλοι γνώστες των Αγγλικών, όταν γράφεται κάτι εδώ πέρα - αντί να ανοίγουμε δεύτερο tab - βοηθά στην ροή της συζήτησης.

 

@te_salat Κώστα οι πατέντες και γενικά αυτός ο πόλεμος που έχει ξεσπάσει - και είναι πόλεμος - είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Παρόλα αυτά να πω δύο πραγματάκια.

 

Καταρχάς δεν ξέρω τον αρθογράφο, αλλά το νόμισμα έχει δύο όψεις, σε αντίθεση με τα πιστεύω του. Κατανοώ οτι θέλει να πάρει το μέρος της αρεσκείας του, αυτό που δεν κατανοώ είναι γιατί ανεβάζει ένα άρθρο χωρίς να αναφέρει το κυριότερο.

 

Αν και έμμεσα οι πατέντες επηρεάζουν τους καταναλωτές - με την αύξηση των τιμών τους -, μου είναι τελείως αδιάφορο για το τι θα κάνουν αυτές οι πανίσχυρες πολυεθνικές μεταξύ τους. Και έτσι ακριβώς πρέπει να αισθάνονται όλοι, εκτός αν κάποιος δουλεύει σε μία από τις αντίστοιχες εταιρείες.

 

Το θέμα δεν είναι οι εταιρείες, το θέμα είναι οι άνευ προηγουμένου μηνύσεις που δέχονται iOS και Android προγραμματιστές από την Lodsys. Άτομα που είτε προσπαθούν να βγάλουν το ψωμί τους πουλόντας εφαρμογές για 1 δολλάριο, είτε άτομα που το κάνουν για χόμπυ κτλπ. Και όλα αυτά, εξαιτίας των πατέντων.

 

Ο αρθρογράφος κατά μία έννοια «τρολλάρεται» από τις ίδιες τις προτιμήσεις του, βλέπει το δέντρο και δεν μπορεί να δει το δάσος.

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Αλεκο είτε το θελουμε είτε όχι στην Αμερική ισχύει η προστασία για τις πατεντες. Άρα ο νόμος ισχύει για όλους.

Κάθε εταιρεία κοιτά το συμφέρον της.

Δεν έχει σχέση λοιπόν τι είναι καλό για μας.

Άλλωστε η Google δεν έβγαλε το λειτουργικό για να έχουμε εμείς φθηνές συσκευές. Το έκανε για να εξασφαλίσει πλατφόρμα για τις διαφημίσεις της.

 

 

 

---

- Sent from my iPhone using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με όλα όσα αναφέρθηκαν από κάποιους σχετικά με τις πατέντες που δεν αγόρασε η google και τους λόγους που δεν πήρε μέρος στην κοινοπραξία, ήδη το υπουργείο δικαιοσύνης των ΗΠΑ υποχρέωσε την microsoft να δώσει license και στο free software foundation για να εξασφαλίσει ότι οι πατέντες δεν θα χρησιμοποιηθούν επιθετικά. Θεωρώ το συγκεκριμένο γεγονός από τα σημαντικότερα, καλό είναι να αναφερθεί διότι αλλάζει γενικώς τους κανόνες και ίσως επιρρεασει και αποφασεις δικαστηρίων.

 

Ας δει κάποιος το link αυτό: http://www.h-online.com/open/news/item/Google-vs-Microsoft-a-second-round-1318887.html

 

Και αυτό, στο τέλος: http://googleblog.blogspot.com/2011/08/when-patents-attack-android.html?m=1

 

@salliez sorry αλλά από το κινητό και με δίκτυο που σέρνεται δύσκολα θα μπορέσω να γράψω περίληψη. Αν μπορεί ας το κάνει κάποιος. ευχαριστώ

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αλεκο είτε το θελουμε είτε όχι στην Αμερική ισχύει η προστασία για τις πατεντες. Άρα ο νόμος ισχύει για όλους.

Κάθε εταιρεία κοιτά το συμφέρον της.

Δεν έχει σχέση λοιπόν τι είναι καλό για μας.

Άλλωστε η Google δεν έβγαλε το λειτουργικό για να έχουμε εμείς φθηνές συσκευές. Το έκανε για να εξασφαλίσει πλατφόρμα για τις διαφημίσεις της.

 

 

 

---

- Sent from my iPhone using Tapatalk

Το θεμα ειναι οτι σε λιγο θα πατενταρουν και το οτι κοιτας την οθονη με τα ματια. Εχει καταντησει γελοιο, οταν μια εταιρια βλεπει οτι δεν μπορει να ανταγωνιστει να βγαινει και να κανει μηνυσεις για ψυλου πήδημα :rolleyes:

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι σε λιγο θα πατενταρουν και το οτι κοιτας την οθονη με τα ματια. Εχει καταντησει γελοιο, οταν μια εταιρια βλεπει οτι δεν μπορει να ανταγωνιστει να βγαινει και να κανει μηνυσεις για ψυλου πήδημα :rolleyes:

 

Τι θα πει δεν μπορεί να ανταγωνιστεί. Κάθε εταιρεία έχει πληρώσει είτε για έρευνα είτε για να αγοράσει πατεντες που ανήκουν σε άλλους.

Η apple πληρώνει στην ΝΟΚΙΑ και πρέπει να το κάνει γιατι κερδίζει χρήματα απο την έρευνα που έκανε η ΝΟΚΙΑ.

 

Δηλαδή μπορω εγω να πάρω κομμάτια απο 5 βιβλα, να φτιάξω ένα δικό μου, και να το διανεμω μέσω κάποια εφημερίδας έστω δωρεάν κερδίζοντας απο την διαφήμιση?

 

Οι εταιρείες χρησιμοποιούν οποιονδήποτε τροπο για να διατηρήσουν - αυξήσουν το μερίδιο τους. Αυτός είναι ο νόμος της αγοράς.

Η Google νομίζεις ότι είναι αγία? γιατι δεν επιτρέπει σε τρίτες εφαρμογές να κατεβάζουν βίντεο απο το YouTube για αποθήκευση και παρακολούθηση αργότερα?

Απλούστατα γιατι θα μπορει να διακινηθεί υλικό χωρίς να χρειάζεται κάποιος να επισκεφτεί την σελίδα της (διαφημίσεις).

 

Όπως βλέπεις κι αυτη κοιτά το συμφέρον της όπως όλοι.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...