Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

46 minutes ago, Sakis29 said:

Ρε παιδια τι γινεται; Ειμαι κεντρο Αθηνας και μονιμα σερνεται. Δε μπορω να κανω βιντεοκληση ζουμ. Μεχρι 1.5 Mbps εχει πιασει. Τι φταιει;

Screenshot_2023-11-16-21-19-33-593_com.opera.browser.jpg

1. Nova? Εδώ είναι Vodafone.
2. Ένα screenshot από Cellmapper, την ακριβή τοποθεσία σου, το είδος του χώρου, καθώς και το μοντέλο της συσκευής σου, θα βοηθούσε να πάρεις κάποιες απαντήσεις.

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, memoriesradio said:

1. Nova? Εδώ είναι Vodafone.
2. Ένα screenshot από Cellmapper θα βοηθούσε να πάρεις κάποιες απαντήσεις.

Δεν ξερω γιατι γραφει νοβα. Εχω βoνταφον cu.

Screenshot_2023-11-16-22-04-23-143_com.opera.browser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει μόνο σε συγκεκριμένο σημείο/γειτονια ή γενικά στο κέντρο; 
Σε ρωτάω γιατί υπάρχουν αναφορές για προβλήματα με τη Nova σχεδόν σε ολόκληρο κέντρο της Αθήνας. Ίσως να επηρεάζεται και η Vodafone   

Ένα σκρινσοτ από cellmapper θα ήταν διαφωτιστικό, για να δούμε από ποιο σταθμο πιάνεις και ποιας εταιρείας είναι. Αν θέλεις ανέβασε μας ένα.  

ΥΓ: φαντάζομαι για να το αναφέρεις, δεν ειναι σύνηθες φαινόμενο οι χαμηλές πτήσεις στο σημείο που βρίσκεσαι

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sakis29 said:

Σρο cellmalper δειχνει να εχω τρεις κεραιες γυρω μου σε αποσταση τετραγωνου 

Όχι cellmapper, με συγχωρείς. Netmonster ήθελα να πω, τα μπέρδεψα
Αν δεν θελεις να ανεβασεις σκρινσοτ, πες μας έστω το eNb που είσαι συνδεδεμένος

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, panos.k2 said:

Συμβαίνει μόνο σε συγκεκριμένο σημείο/γειτονια ή γενικά στο κέντρο; 
Σε ρωτάω γιατί υπάρχουν αναφορές για προβλήματα με τη Nova σχεδόν σε ολόκληρο κέντρο της Αθήνας. Ίσως να επηρεάζεται και η Vodafone   

Ένα σκρινσοτ από cellmapper θα ήταν διαφωτιστικό, για να δούμε από ποιο σταθμο πιάνεις και ποιας εταιρείας είναι. Αν θέλεις ανέβασε μας ένα.  

ΥΓ: φαντάζομαι για να το αναφέρεις, δεν ειναι σύνηθες φαινόμενο οι χαμηλές πτήσεις στο σημείο που βρίσκεσαι

Δε μπορω να βγαλω τη διευθυνση μου στο ιντερνετ. Αν θες πες μου τι να ελεγξω στο cellmapper. Εδω και καιρο ειχα παρατηρησει χαμηλες ταχυτητες αλλα μονο αυτη την εβδομαδα που εκανα κληση ζουμ καταλαβα οτι υπαρχει μεγαλο προβλημα και εκανα σπιντ τεστ. Οι μπαρες ειναι φουλ παντως.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sakis29 said:

Δε μπορω να βγαλω τη διευθυνση μου στο ιντερνετ. Αν θες πες μου τι να ελεγξω στο cellmapper. Εδω και καιρο ειχα παρατηρησει χαμηλες ταχυτητες αλλα μονο αυτη την εβδομαδα που εκανα κληση ζουμ καταλαβα οτι υπαρχει μεγαλο προβλημα και εκανα σπιντ τεστ. Οι μπαρες ειναι φουλ παντως.

Το κατανοώ.
Κοιταξε, απ ότι μαθαίνω τα eNb που έχουν πρόβλημα στην Αθήνα είναι κυριως τα πενταψήφια δηλαδή της Nova. 
Καλο θα ήταν να μας πεις ποιο είναι το eNb που σε καλύπτει, ή αν δεν θες να μας το πεις, πες μας έστω αν είναι 5ψηφιο ή όχι. Αν ναι, τότε υπάρχει πιθανότητα το πρόβλημα σου να οφείλεται στα τεχνικα ζητήματα που αντιμετωπίζει η Nova από χθες. 
Επισης ενδιαφέρον θα ήταν αν θελεις, να μας πεις το rsrq και τις μπάντες που συνδεεσαι, για να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα. 
Βλεπεις μεταπτώσεις σε edge;

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Sakis29 said:

Ημουν διψηφιο enb με -18 rsrq. Τωρα με αλλαξε σε πενταψηφιο. Που βλεπω τις μπαντες στο netmonster;

Πάνω πάνω. Δίπλα στο όνομα παροχου βγάζει τις μπάντες που συνδεεται το κινητό σου. Όπως στην εικόνα παρακάτω. 
IMG_0284.thumb.jpeg.fc5efd326f08bf6406018f071b2ecbeb.jpeg

13 minutes ago, Sakis29 said:

Ημουν διψηφιο enb με -18 rsrq. Τωρα με αλλαξε σε πενταψηφιο. Που βλεπω τις μπαντες στο netmonster;

Οπως σου ειπα παραπάνω, μπορεί και να οφείλεται στο πρόβλημα της Nova. Το rsrq ειναι πολυ χαμηλό, δηλαδή το δίκτυο στην περιοχή φαινεται να έχει αρκετή κίνηση, αλλά ίσως παίζουν ρόλο και οι παρεμβολές που χαμηλώνουν περισσότερο το rsrq, μιας και πιάνεις από 2 κεραίες. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα και η 13038(επίσης της Nova)έχει αρκετές εναλλαγές από 4G+ σε 5G. Κυρίως το μεσημέρι που είναι ώρα αιχμής(βρίσκεται στο Μοσχοπόδι και καλύπτει τμήμα της ΠΕΟ Ελευσίνας-Θήβας)και τώρα έχει στρώσει

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panos.k2 said:

Πάνω πάνω. Δίπλα στο όνομα παροχου βγάζει τις μπάντες που συνδεεται το κινητό σου. Όπως στην εικόνα παρακάτω. 
IMG_0284.thumb.jpeg.fc5efd326f08bf6406018f071b2ecbeb.jpeg

Οπως σου ειπα παραπάνω, μπορεί και να οφείλεται στο πρόβλημα της Nova. Το rsrq ειναι πολυ χαμηλό, δηλαδή το δίκτυο στην περιοχή φαινεται να έχει αρκετή κίνηση, αλλά ίσως παίζουν ρόλο και οι παρεμβολές που χαμηλώνουν περισσότερο το rsrq, μιας και πιάνεις από 2 κεραίες. 

1800 +2100

Link to comment
Share on other sites

Χτες ήμουν Αθήνα για κάποιες δουλειές, συγκεκριμένα κοντά στο αρχαίο θέατρο του Διονύσου. Και η vf και η nova εναλλαγές από 5G σε 4G+ και πολύ χαμηλές ταχύτητες κάτι που παλαιότερα δεν αντιμετώπιζα. Διονυσίου Αρεοπαγίτου τρόμαζε να ανοίξει και το speed ακόμα και σε κλήσεις γύριζε σε EDGE γιατί δεν μπορούσε να εξυπηρετήσει το voLTE. Αποφάσισα λοιπόν να μπω σε ένα κατάστημα nova γιατί έπρεπε να επιστρέψω και ένα router από όπου με ενημέρωσαν ότι αναβαθμίζουν όλη την Αθήνα και ότι θα πάρει μήνες αυτή η αναβάθμιση. Να τονίσω ότι δεν έκανε connect σε 5G για κανέναν λόγο. Το ίδιο μου είπαν και από το 13840 της Vodafone 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Gv2008 said:

Χτες ήμουν Αθήνα για κάποιες δουλειές, συγκεκριμένα κοντά στο αρχαίο θέατρο του Διονύσου. Και η vf και η nova εναλλαγές από 5G σε 4G+ και πολύ χαμηλές ταχύτητες κάτι που παλαιότερα δεν αντιμετώπιζα. Διονυσίου Αρεοπαγίτου τρόμαζε να ανοίξει και το speed ακόμα και σε κλήσεις γύριζε σε EDGE γιατί δεν μπορούσε να εξυπηρετήσει το voLTE. Αποφάσισα λοιπόν να μπω σε ένα κατάστημα nova γιατί έπρεπε να επιστρέψω και ένα router από όπου με ενημέρωσαν ότι αναβαθμίζουν όλη την Αθήνα και ότι θα πάρει μήνες αυτή η αναβάθμιση. Να τονίσω ότι δεν έκανε connect σε 5G για κανέναν λόγο. Το ίδιο μου είπαν και από το 13840 της Vodafone 

Πόσους μήνες δηλαδή;; Εδώ Μαρούσι έχουν ξεκινήσει 1+χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Chrischal1908 said:

Πόσους μήνες δηλαδή;; Εδώ Μαρούσι έχουν ξεκινήσει 1+χρόνο.

Τι να σου πω. Δεν έχω ιδέα. Ελπίζω να μην πάρει πολύ. Εμάς εδώ σε ένα μήνα τα τελείωσαν όλα. Σκέψου μέχρι πριν τρεις εβδομάδες η nova είχε μέχρι 200 mbps 5G και τώρα που τελείωσε η αναβάθμιση φτάνει max μέχρι 50. Υποθέτω ότι είναι ακόμα στα τελειώματα. Για δύο εβδομάδες επίσης ήμασταν με EDGE only και κάποιες φορές 4G από μακρινές κεραίες. Μετά την αναβάθμιση επίσης κόπηκαν οι συνεχείς μεταπτώσεις σε E που είχαμε. 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Sakis29 said:

Ολες οι εταιριες εχουν αυτο το προβλημα;

vf και nova

Link to comment
Share on other sites

Vodafone(Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Θήβα):

20231117_150431.thumb.jpg.d9966181cc62b2ee32d127fdf9d29adf.jpg

Τελευταία στα άκρα της πόλης έχει ανεβάσει στροφές(άλλη φορά στο νοσοκομείο βάραγε 100αρα και τώρα στο Γεωπονικό πάλι 100αρια βαράει. Εκεί που κάποτε ίσα ίσα για ελαφρύ σερφάρισμα ήταν). Μπράβο!!!!

Ίσως οι πολλές αναφορές στο φόρουμ και οι πολλές αναφορές όχι μόνο από εμένα αλλά από πολλούς στο τεχνικό τμήμα έπιασαν τόπο. Βέβαια έχει δουλειά ακόμα 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως μετα απο συνομιλιες με το τεχνικο τμημα πληροφορηθηκα οτι δεν προκειται να αλλαξει τιποτα στο κεντρο της Αθηνας στο προσεχες μελλον. Φαινεται να εχουν εγκαταλειψει το 4G, αναγκαζοντας μας σε αγορα νεας συσκευης ή μεταφορας του αριθμου σε αλλο παροχο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχει γίνει απο το μεσημέρι και μετά στις μπάντες 1+7 που ειχα κλειδωμένο το ρούτερ σήμα μηδέν. Ιντερνετ disconnected .Το ξανα έβαλα στο manual που κλείδωσε στην γειτονική κεραία Β3 που γενικότερα σέρνεται 6-10 down 40 up …
Να παίζει καμιά αναβάθμιση η βλάβη;
Δεν καταλαβαίνω βέβαια γιατί στο manual καρφώνεται στην κεραία εδω Β3 μόνο και δεν κάνει ca 1+7+3


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, zerokill said:

Δεν ξέρω τι έχει γίνει απο το μεσημέρι και μετά στις μπάντες 1+7 που ειχα κλειδωμένο το ρούτερ σήμα μηδέν. Ιντερνετ disconnected .Το ξανα έβαλα στο manual που κλείδωσε στην γειτονική κεραία Β3 που γενικότερα σέρνεται 6-10 down 40 up …
Να παίζει καμιά αναβάθμιση η βλάβη;
Δεν καταλαβαίνω βέβαια γιατί στο manual καρφώνεται στην κεραία εδω Β3 μόνο και δεν κάνει ca 1+7+3


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk

Τα panel από Β1 & Β7 είναι φορτωμένα στον αγρότη. Αφέθηκε μόνο η Β3 για ξεκάρφωμα... 😄

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Sakis29 said:

Δυστυχως μετα απο συνομιλιες με το τεχνικο τμημα πληροφορηθηκα οτι δεν προκειται να αλλαξει τιποτα στο κεντρο της Αθηνας στο προσεχες μελλον. Φαινεται να εχουν εγκαταλειψει το 4G, αναγκαζοντας μας σε αγορα νεας συσκευης ή μεταφορας του αριθμου σε αλλο παροχο.

Ντροπή να μην αναβαθμίζουν το 4G σε 4G+! Ωραία πολιτική έχουν! Αναγκαστική μετάβαση σε 5G συσκευή για αξιοπρεπείς (όχι ακόμη) ταχύτητες. Απορώ με την στήριξη από τους φανς της! 

Edited by Chrischal1908
  • Like 1
  • Thanks 2
  • Haha 1
  • Confused 1
  • Sad 1
  • Not helpful/Misleading 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ εμε στο κέντρο της Αθήνας ειναι η χειρότερη με διαφορα. Το 4G ειδικά είναι για πέταμα, και όποιος δεν το πιστεύει ας μας αποδείξει το αντίθετο. Εγώ το λίγο που εχω χρησιμοποιησει την εταιρική μου κάρτα vodafone στο κέντρο, εχω απογοητευτεί πληρως από τις ταχύτητες αλλά κυριως την κάλυψη που είναι το λιγοτερο τραγική συγκριτικά με των άλλων δυο. 
Πολυ καλή, ισως η καλύτερη, είναι στα νοτια προάστια πλην της Νέας Σμύρνης, όπου και μενω. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, panos.k2 said:

Κατ εμε στο κέντρο της Αθήνας ειναι η χειρότερη με διαφορα. Το 4G ειδικά είναι για πέταμα, και όποιος δεν το πιστεύει ας μας αποδείξει το αντίθετο. Εγώ το λίγο που εχω χρησιμοποιησει την εταιρική μου κάρτα vodafone στο κέντρο, εχω απογοητευτεί πληρως από τις ταχύτητες αλλά κυριως την κάλυψη που είναι το λιγοτερο τραγική συγκριτικά με των άλλων δυο. 
Πολυ καλή, ισως η καλύτερη, είναι στα νοτια προάστια πλην της Νέας Σμύρνης, όπου και μενω. 

Επειδη ειπες κεντρο Αθηνας, σκεφτηκα τη Βουλή. Αραγε τι εταιρια χρησιμοποιούν οι πολιτικοί μας;

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, VIPdriver said:

Επειδη ειπες κεντρο Αθηνας, σκεφτηκα τη Βουλή. Αραγε τι εταιρια χρησιμοποιούν οι πολιτικοί μας;

Ο Ανδρουλακης wind είχε όταν παρακολουθήθηκε, το είχα ακούσει στο ράδιο ή στην τηλεόραση. Βέβαια ήταν εξωκοινοβουλευτικος. 

Τωρα αυτοί που είναι στη Βουλή λογικα Cosmote. Ίσως τους δίνεται και η δυνατότητα να επιλέγουν εταιρεία. 
Παντως μέσα στη Βουλή υπάρχει συσκευή παρεμβολης σηματος και δεν φτανει καμία συχνότητα κινητης από έξω. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...