Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να υποψιαστώ νέα cells, άρα προσθήκη σταθμών ή πάει σε ιστορίες γι'αγρίους το μυαλό μου; :p
Link to comment
Share on other sites

Νέα Cells σημαίνει βανάκι ειδικό διαμορφωμένο ειδικά γι αυτές τις περιπτώσεις. Δεν υπάρχει λόγος να γίνει νέος σταθμός για μερικές ημέρες.
Link to comment
Share on other sites

Τα κάνει αυτά η vf από εποχής panafon σε διάφορα τέτοια γεγονότα όπου οι απαιτήσεις αυξάνονται κατακόρυφα για κάποιες μέρες. Πολύ καλή σε αυτό!

Το βανάκι στα πόσα είναι συνδεδεμένο με το δίκτυο κορμού όσο αναφορά το data;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Νέα Cells σημαίνει βανάκι ειδικό διαμορφωμένο ειδικά γι αυτές τις περιπτώσεις. Δεν υπάρχει λόγος να γίνει νέος σταθμός για μερικές ημέρες.

 

Μα δε μίλησε κανείς για προσωρινή τοποθέτηση σταθμού βάσης, αλλά για μόνιμη :p

 

Όπως και νά'χει, με κάλυψε η απάντησή σου

Link to comment
Share on other sites

Τα κάνει αυτά η vf από εποχής panafon σε διάφορα τέτοια γεγονότα όπου οι απαιτήσεις αυξάνονται κατακόρυφα για κάποιες μέρες. Πολύ καλή σε αυτό!

Το βανάκι στα πόσα είναι συνδεδεμένο με το δίκτυο κορμού όσο αναφορά το data;

 

Στα πόσα τι?

Link to comment
Share on other sites

Στα πόσα Mbps;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

To βανάκι μπορεί να μήν έχει κάν 3G. Οι υπάρχοντες σταθμοί βάσης που βρίσκονται στην έκθεση έχουν γίνει upgrade στη χωρητικότητα τους.
Link to comment
Share on other sites

Καλύπτει και από τον πύργο του ΟΤΕ;

 

Τελικά, τα προβλήματα handover σε gsm που υπήρχαν στην περιοχή γύρω από ΧΑΝΘ, ΔΕΘ επιλύθηκαν;

 

Υ.Γ.: Σε πρήξαμε στις ερωτήσεις :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το ένα upgrade του 3G έγινε στον πύργο. Δεν πιστεύω να διορθώθηκαν τα προβλήματα εκεί, δεν διορθώθηκε η κάλυψη με αλλαγή μοιρών η εξοπλισμού, απλά προστέθηκαν κανάλια στο 3G.

 

Υ.Γ. Απαντάω σε ότι ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Τα κάνει αυτά η vf από εποχής panafon σε διάφορα τέτοια γεγονότα όπου οι απαιτήσεις αυξάνονται κατακόρυφα για κάποιες μέρες. Πολύ καλή σε αυτό!

Το βανάκι στα πόσα είναι συνδεδεμένο με το δίκτυο κορμού όσο αναφορά το data;

 

Εδώ και μερικά χρόνια αυτό ισχύει και για τις 3 εταιρείες. Είναι ειδικά διαμορφωμένα οχήματα Mercedes Sprinter,Ford Transit, Mitsubishi Canter και IVECO 4X4(σαραβαλάκια Telestet) παρόμοια με αυτά των τηλεοπτικών συνεργείων εξωτερικών μεταδόσεων. Οι ταχύτητες μεταφοράς δεδομένων είναι παρόμοιες με εκείνες των σταθερών σταθμών βάσης. Το πρόβλημα εντοπίζεται στην χωρητικότητα (διαθέσιμα κανάλια) εφόσον ο εξοπλισμός εκπομπής BTS θα πρέπει να έχει κατάλληλες διαστάσεις (μικρός αριθμός πομποδεκτών) για να τοποθετηθεί εντός του οχήματος έχοντας μικρές απαιτήσεις ισχύος προκειμένου να υποστηριχθεί από φορητή γεννήτρια που βρίσκεται επίσης εντός του οχήματος.

Συνήθως οι κινητοί σταθμοί βάσεως αποσκοπούν στην επαύξηση της χωρητικότητας του δικτύου τοπικά ενόψει σημαντικών εκδηλώσεων ή στην προσωρινή βελτίωση της κάλυψης (εφόσον δεν βανδαλίζονται) μέχρι να εγκατασταθεί σταθμός βάσεως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε ακουστεί ποτέ για αντίστοιχα βανάκια από τις άλλες δύο. Σίγουρα θα υπάρχουν απλά δεν είχε γίνει ποτέ λόγος ούτε στο myphone ούτε αλλού. Πολύ ενδιαφέρον!

Ένα τέτοιο βανάκι μπήκε πρόσφατα στο λοφάκι πάνω από το εργοτάξιο της αττικής οδού/πάνω από το πολυτεχνείο για να καλύπτει τις τρύπες του περιφερειακού Υμηττού και κάνει πολύ καλή δουλειά (έχει και Edge). Είναι παρκαρισμένο σε ένα άλλο παλιό της stet (γιαυτό και η wind στον περιφερειακό είναι άψογη).

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Κερτεζη Καλαβρυτων και γυρω χωρια:

 

Cosmote αριστο σημα

Wind πολυ καλο

Vodafone σημα για κλαμματα... δε μπορεις να κανεις/λαβεις κληση

 

Για ψαχτειτε λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λές να ψαχτούμε ενοείς να αγοράσουμε εμείς μια κεραία και να την πάμε εκεί?
Link to comment
Share on other sites

Όταν λές να ψαχτούμε ενοείς να αγοράσουμε εμείς μια κεραία και να την πάμε εκεί?

 

:lol::lol:

 

Κατέβασα ένα πρόγραμμα στο Galaxy S, το Antennas το οποίο συνεργάζεται με το GPS και το Google maps και δείχνει κατά προσέγγιση την τοποθεσία των σταθμ'ων βάσης. Τα αποτελέσματα της διαδρομής μπορεί να τα σώσει σε kml αρχείο και επίσης κρατάει logs. Μη φανταστείς κάτι σπουδαίο, απλό, μπακαλίστικο πρόγραμμα για να κάνει κάποιος το χόμπι του, με όση ακρίβεια μπορεί να δώσει GPS κινητού(υλοποιημένο μάλιστα με τσιπάκι της Infineon!Χάθηκε η Qualcomm που επέλεξε για το Wave?Α ρε Samsung...) :p

 

Κατά μήκος της Τσιμισκή, πλην των micro, τσίμπησα 5 σταθμούς βάσης σε gsm.

 

Στην Καλαμαριά πολύ αραιό το δίκτυο, αν και σε γενικές γραμμές δεν υπάρχουν προβλήματα κάλυψης.

 

EDGE παρατήρησα στο μεγαλύτερο μέρος του Περιφερειακού, καθώς και σε κάποια σημεία στην Βασιλίσης Όλγας. Ανατολικά πάντως(Αρχαιολογικό Μουσείο, Βασιλέως Γεωργίου, Συνδικά, Αναλήψεως κλπ.) έχει πολύ πυκνό δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό πρόγραμμα το antennas και ελληνικό. Καμία σχέση με το signal του iphone :-)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Όντως, απλά ορισμένες φορές τραβάει άγρια κολλήματα και σε δείχνει συνδεδεμένο με κεραία στο υπερπέραν Παναγιώτη, ενώ ο σωστός σταθμός βάσης είναι στα 5 μέτρα :p

Εντάξει, ελάχιστες φορές το κάνει αυτό, αλλά είπαμε, το χόμπι σου κάνεις βασικά! :)

 

Πάντως ότι είναι χρήσιμο, είναι! :D

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ τις πραγματικές συντεταγμένες που κρατάω απο τους σταθμούς :P

Κατα προσέγγιση μπορεί να βγεί 10 χλμ εκτός και στα βουνά με τα χιόνια είναι λίγο κακό να κάνεις λάθος :)

Φυσικά για να ασχοληθείς έτσι για την πλάκα ωραίο φένεται. Οταν βρώ χρόνο θα το δοκιμάσω και σε πραγματικές συνθήκες να δώ τί ποσοστό λάθους έχει.

Edited by leosedf
Link to comment
Share on other sites

Ε φυσικά, για την πλάκα σου ασχολείσαι, εννοείται! Το σημαντικό είναι να ρυθμιστεί σωστά και η πυξίδα της συσκευής, αν έχει. Πάντως για μέσα στην πόλη ψιλοκαλό είναι, απλά για να περνάς την ώρα στ'αμάξι όταν είσαι συνοδηγός :p
Link to comment
Share on other sites

Όντως, απλά ορισμένες φορές τραβάει άγρια κολλήματα και σε δείχνει συνδεδεμένο με κεραία στο υπερπέραν Παναγιώτη, ενώ ο σωστός σταθμός βάσης είναι στα 5 μέτρα :p

Εντάξει, ελάχιστες φορές το κάνει αυτό, αλλά είπαμε, το χόμπι σου κάνεις βασικά! :)

 

Πάντως ότι είναι χρήσιμο, είναι! :D

 

Αυτό συμβαίνει γιατί η Google ξέρει τις συντεταγμένες των σταθμών όχι επειδή τους είπε η οποιαδήποτε εταιρεία κινητής, αλλά επειδή τους υπολόγισε από το passive probing που κάνουν όλα τα κινητά που χρησιμοποιούν τις υπηρεσίες της. Γι αυτό το λόγο είναι και κατά προσέγγιση.

 

http://bit.ly/bn0XrU

 

Εν ολίγοις, η Google έχει βάση με όλους τους σταθμούς κινητής τηλεφωνίας. Παγκοσμίως.

Edited by damokles

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έρημο το edge πότε θα το έχουμε σε όλη την Αθήνα; Είναι πολύ εκνευριστικό το gprs πια...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν συμφέρει τις εταιρίες η ενέργοποίηση του Edge σε κεραίες που σηκώνουν πολύ κίνηση... Απ' ότ ξέρω, το EDGE αυτό που κάνει είναι να δίνει την κίνηση 2+ καναλιών σε έναν χρήστη προκειμένου να έχει υψηλή ταχύτητα...

Όταν όμως η κεραία έχει να εξυπηρετήσει πολλούς συνδρομητές, το να δώσεις και 2-3 TS σε κάθε χρήστη που κάνει χρήση δεδομένων δεν θα φέρει την κεραία στα όριά της??

Ειδικά στις κεραίες που έχουμε στην Ελλάδα που δεν κουβαλάνε παραπάνω από 8cells... (πχ, στο Παρίσι, σε μια κεραία 2G της SFR μέτρησα περίπου 20cells σε κάθε ιστό που έκαναν Hopping, εξυπηρετώντας τεράστιο αριθμό συνδρομητών... Εκεί δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα!)

Αν έχω λάθος ας με διορθώσει κάποιος με περισσότερες γνώσεις...

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν συμφέρει τις εταιρίες η ενέργοποίηση του Edge σε κεραίες που σηκώνουν πολύ κίνηση... Απ' ότ ξέρω, το EDGE αυτό που κάνει είναι να δίνει την κίνηση 2+ καναλιών σε έναν χρήστη προκειμένου να έχει υψηλή ταχύτητα...

Όταν όμως η κεραία έχει να εξυπηρετήσει πολλούς συνδρομητές, το να δώσεις και 2-3 TS σε κάθε χρήστη που κάνει χρήση δεδομένων δεν θα φέρει την κεραία στα όριά της??

Ειδικά στις κεραίες που έχουμε στην Ελλάδα που δεν κουβαλάνε παραπάνω από 8cells... (πχ, στο Παρίσι, σε μια κεραία 2G της SFR μέτρησα περίπου 20cells σε κάθε ιστό που έκαναν Hopping, εξυπηρετώντας τεράστιο αριθμό συνδρομητών... Εκεί δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα!)

Αν έχω λάθος ας με διορθώσει κάποιος με περισσότερες γνώσεις...

Αυτό που περιγράφεις είναι το GPRS.

Το edge απλά έχει διαφορετική διαμόρφωση. Οπότε τα 3-4 κανάλια έτσι κι αλλιώς δίνονται. Αλλα μην ξεχνάς ότι δεν είναι dedicated.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις είναι το GPRS.

Το edge απλά έχει διαφορετική διαμόρφωση. Οπότε τα 3-4 κανάλια έτσι κι αλλιώς δίνονται. Αλλα μην ξεχνάς ότι δεν είναι dedicated.

 

Τα κανάλια του παλιού GPRS χρησιμοποιούνται τώρα για EDGE αλλά και GPRS. Άρα σε χωρητικότητα δεν υπάρχει κανένα θέμα.

 

Είναι βασικά dedicated και σε ορισμένες περιπτώσεις όχι dedicated για μεγαλύτερες ταχύτητες.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Τα κανάλια του παλιού GPRS χρησιμοποιούνται τώρα για EDGE αλλά και GPRS. Άρα σε χωρητικότητα δεν υπάρχει κανένα θέμα.

 

Είναι βασικά dedicated και σε ορισμένες περιπτώσεις όχι dedicated για μεγαλύτερες ταχύτητες.

 

Αυτο ειπα και εγω. :p

Με λαθος διατυπωση.

Σε πολλες κυψελες υπαρχουν dedicated. Εννοουσα οτι δεν ειναι dedicated σε εναν χρηστη και μονο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...