Jump to content

WP7: Οδηγός εγκαταστασης RΟΜ από 7004 και Updates μεχρι και Mango RTM


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παρακολουθω την απο πανω συζητηση για ωρα και σκευτικα να την κοιταξω την ρομ αλλα ειναι λιγο πηραγμενη σε καποια σημεια και με χαλασε καπως... Αλλα θα το δοκιμάσω

Πειραγμένη είναι με την έννοια οτι έχει το interop unlock απο μόνη της, μερικά wallpapers κτλ. Δεν έχουν κανένα πρόβλημα σε σταθερότητα, ταχύτητα κτλ, όπως ενδεχομένως να έχεις δει σε android σε μερικές custom.

Εδώ δεν επιτρέπονται πολλές αλλαγές, άρα δεν τίθεται θέμα αξιοπιστίας. Είχα dft για κανα μήνα, και τώρα με αυτήν δεν έχω επίσης κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ κατά πάσα πιθανότητα θα βάλω αυτή την touch-it ρομ.

 

Collosus θα κάνεις κανένα οδηγό???Ε φανταστικέ collosus???:D

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατά πάσα πιθανότητα θα βάλω αυτή την touch-it ρομ.

 

Collosus θα κάνεις κανένα οδηγό???Ε φανταστικέ collosus???:D

 

Θα φτιάξει, μας το υποσχέθηκε. Αλλά εσύ πες μας σε τι φάση είσαι τώρα για να μη περιμένεις. Είναι πιο εύκολη διαδικασία απο οποιοδήποτε chevron ή κόλπα με registry κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ είμαι στην φάση που εγκατέλειψα τα κόλπα...:lol:

Πέρασα mango και κλείδωσε και απλά "παίζω" μέχρι να αποφασίσω αν θα κάνω restore στην 7392 και να κάνω πάλι την διαδικασία με το prvoxml άμα πετύχει και πετύχω official mango unlocked.

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Eγώ είμαι στην φάση που εγκατέλειψα τα κόλπα...:lol:

Πέρασα mango και κλείδωσε και απλά "παίζω" μέχρι να αποφασίσω αν θα κάνω restore στην 7392 και να κάνω πάλι την διαδικασία με το prvoxml άμα πετύχει και πετύχω official mango unlocked.

 

Κατεβάζεις την 7004 rom (απο το thread του ansar), αυτή που έχει και ο οδηγός του colossus.

Κατεβάζεις απο εδώ το DFT_XSPL_WP7FG2.rar. Έχει και οδηγίες πιο κάτω, γράφω και εδώ συνοπτικά, τα έχει πει και ο colossus για rspl.

Κατεβάζεις και την touch-it rom για να τη βάλεις μετά το rspl όπως έβαλες και τη stock rom, δεν αλλάζει κάτι, σαν στοκ είναι, απλά θέλει άλλο spl.

 

Μπαίνεις σε tricolor mode. Κάτω κάτω λέει serial. Το συνδέεις με usb, περιμένεις λίγη ώρα μέχρι να γίνουν Install drivers και το πρόγραμμα mobile center αν δεν έχει γίνει ήδη σε κάποια άλλη φορά που το έβαλες έτσι.

Κάτω κάτω στην οθόνη του κινητού σου θα βγάλει usb. Τότε ανοίγεις το romupdateutility της 7004 rom και προχωράς για φλασάρισμα.

Άρα τότε θα έχεις spl 1.10 καρατσεκαρισμένο.

Ξανά σε tricolor, το συνδέεις αφού έχεις ανοίξει το rspl launcher. Το συνδέεις και προχωράς στο πρόγραμμα. Πιο κάτω, σε βάζει να κοιτάξεις στην τρίχρωμη οθόνη του κινητού να δεις τι spl έχεις και να διαλέξεις το αντίστοιχο. Διάλεξε το κοιντινότερο. Πάντ α το πρώτο ψηφίο να είναι ίδιο, άρα κάποιο 1.xx θα βάλεις. Εγώ έχω βάλει και 1.20 ενώ είχα spl 1.10. No problem here.

Προχωράς με next, και μετά απο λίγα δεύτερα, σε ξαναβάζει σε tri color mode, αλλά τώρα θα γράφει rspl, και κάτω θα γράφει cottula. Αυτό σημαίνει οτι έγινε. Αν όχι κάτι δεν έκανες σωστά.

 

Αφού είσαι σε εκείνη την οθόνη, χωρίς να το ανοίξεις το τηλέφωνο κανονικά, ανοίγεις το ruuwrapper απο τα αρχεία που κατέβασες για την touch-it, και αυτό θα κάνει extract τα αρχεία και θα ανοίξει το romupdateutility. Στην κεφαλίδα γράφει για hd7 αν θυμάμαι καλά αλλά δεν έχει σημασία, δουλεύει και σε trophy και σε hd7. Προχωράς όπως στο φλασάρισμα της stock 7004 rom.

Μετά απο 10 λεπτά θα γίνει το φλασάρισμα και θα έχεις mango,unlocked,ελληνικό.

Link to comment
Share on other sites

Τέταρτη φορά μου κλείδωσε αν και ακολούθησα τις οδηγίες ευλαβικά.

Με τις οδηγίες του φίλου flik τον οποίο και ευχαριστώ εγκαθιστώ την touch-it.

Ευχαριστώ επίσης τον colossus_r για την συμβολή του στα θέματα των windowsphone.

Link to comment
Share on other sites

...Μετά απο 10 λεπτά θα γίνει το φλασάρισμα και θα έχεις mango,unlocked,ελληνικό.

 

@flik & @all

μόλις πέρασα και εγώ την custom ROM Touch-it.

Εφόσον δεν κατάφερα να κρατήσω ξεκλείδωτο το Mango, με τον τρόπο του Colossusr, έκανα την διαδικασία που περιγράφει ο filk, και είμαι "mango, unlocked and Greek". Πέρα από κάποιες μικροδιαφορές αισθητικές, δουλεύει μια χαρά.

Όπως προαναφέρθηκε, ευχόμαστε μόνο να γίνεται το επόμενο update (πολύ πιθανό)

Link to comment
Share on other sites

Άντε να γινόμαστε πολλοί οι customαρισμένοι :)

Θανάση, τι διαφορές εννοείς; Εγώ παρατήρησα μόνο το grey theme, το οποίο το έβγαλα αμέσως, και τα wallpapers.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια υπαρχει η τελευταια εκδοση του htc connection setup 1.10.0.0 σε xap γιατι δεν εχω πια κανενα ελληνικο μαιλ????

(εκανα χαζομαρα)

Ax prepei oposdipote na einai h telikh aman pia kantemia

Link to comment
Share on other sites

κανω την διαδικασια για να το ξεκλειδωσω αλλα οταν το συνδεω στο pc στην 7 παραγραφο δεν το βλεπει.τι κανω μετα?εψαξα και στα windows system 32 αλλα δεν εχει καποια λεξη μεσα για να σβησω.μηπως πρεπει να τρεξω πρωτα το developer tools?

πηγα στο επομενο βημα και μου βγαζει αυτο

http://prntscr.com/39nx5

πηγα και στο επομενο βημα και τωρα μου βγαζει αυτο

http://prntscr.com/39o9x

Edited by navystam
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ που έχω mango ξεκλείδωτο χάρη στην touch-it ΑΛΛΑ:

Α )Μετά από κάθε εκκίνηση του τηλεφώνου τρέχει μόνη της το connection setup,

Β) To Wind Gr το βγάζει WIND GRyyyyyyyy.

Υπάρχει κάποια λύση;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

να σε καλα στο μαρκετ υπαρχει μονο αυτη 1.10

Την εβαλα αλλα δεν δουλεβει... Μηπως δουλεβει μονο σε μανγο???

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ που έχω mango ξεκλείδωτο χάρη στην touch-it ΑΛΛΑ:

Α )Μετά από κάθε εκκίνηση του τηλεφώνου τρέχει μόνη της το connection setup,

Β) To Wind Gr το βγάζει WIND GRyyyyyyyy.

Υπάρχει κάποια λύση;

Ευχαριστώ.

 

Εγώ που έχω cosmote δεν μου εμφανίζει πουθενά cosmote...Απο όσο θυμάμαι δηλαδή; Στη status bar στο εμφανίζει;

 

Το κάνει και σε εμένα αυτό με το connection setup. Μπορείς να το απεγκαταστήσεις, και να το ξαναβάλεις όποτε χρειαστεί. Θεωρώ όμως οτι επίτηδες το έχει έτσι, ώστε να μη ξανακλειδώσει ποτέ. Πάντα με επανεκκίνηση να τρέχει τη διαδικασία δηλαδή.

 

να σε καλα στο μαρκετ υπαρχει μονο αυτη 1.10

Την εβαλα αλλα δεν δουλεβει... Μηπως δουλεβει μονο σε μανγο???

 

Βάλε αυτή που έχεις στο market τότε. Δεν θυμάμαι. Τα άλλα application που πέρασες τα τρέχει;

Νομίζω πως με αυτή του market θα γίνει, αφού σου βγάζει αυτή στο market, αυτή είναι η τελευταία για την έκδοση σου.

Εγώ νόμιζα πως δεν τη βρίσκεις στο market.

Edited by flik
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ που έχω mango ξεκλείδωτο χάρη στην touch-it ΑΛΛΑ:

Α )Μετά από κάθε εκκίνηση του τηλεφώνου τρέχει μόνη της το connection setup,

Β) To Wind Gr το βγάζει WIND GRyyyyyyyy.

Υπάρχει κάποια λύση;

Ευχαριστώ.

 

αυτο εχει να κανει με το locate στις ρυθμισεις! το βαζεις σε UK και στο εμφανιζει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

να σε καλα στο μαρκετ υπαρχει μονο αυτη 1.10

Την εβαλα αλλα δεν δουλεβει... Μηπως δουλεβει μονο σε μανγο???

 

ουτε σε εμενα δουλευει και επειδη εκανε uninstall την προηγουμενη τωρα δεν μπορω να βαλω ουτε την 1.10 απο το marketplace

αντι για install λεει check install και δεν υπαρχει καποιο download οταν το επιλεγω:mad:

 

ειμαι σε Nodo unlocked και παλι δεν περναει

Edited by Maniac
http://briefcase.pathfinder.gr/download/Privateer2004/7783/221488/0/karaiskakh2.jpg
Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ CUSTOM ROM FINAL MANGO 7720.68 -

Radio 5.69.09.05 [Touch-IT] - ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ

 

Ανέβηκε ο οδηγος για την custom touch-it Μango ξεκλειδωτο με Ελληνικα και αναβαθμισιμο (κατα τον μαγειρα)

Link to comment
Share on other sites

κανω την διαδικασια για να το ξεκλειδωσω αλλα οταν το συνδεω στο pc στην 7 παραγραφο δεν το βλεπει.τι κανω μετα?εψαξα και στα windows system 32 αλλα δεν εχει καποια λεξη μεσα για να σβησω.μηπως πρεπει να τρεξω πρωτα το developer tools?

πηγα στο επομενο βημα και μου βγαζει αυτο

http://prntscr.com/39nx5

πηγα και στο επομενο βημα και τωρα μου βγαζει αυτο

http://prntscr.com/39o9x

 

καποια βοηθεια?

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

κανω την διαδικασια για να το ξεκλειδωσω αλλα οταν το συνδεω στο pc στην 7 παραγραφο δεν το βλεπει.τι κανω μετα?εψαξα και στα windows system 32 αλλα δεν εχει καποια λεξη μεσα για να σβησω.μηπως πρεπει να τρεξω πρωτα το developer tools?

πηγα στο επομενο βημα και μου βγαζει αυτο

http://prntscr.com/39nx5

πηγα και στο επομενο βημα και τωρα μου βγαζει αυτο

http://prntscr.com/39o9x

 

ουτε σε εμενα δουλευει και επειδη εκανε uninstall την προηγουμενη τωρα δεν μπορω να βαλω ουτε την 1.10 απο το marketplace

αντι για install λεει check install και δεν υπαρχει καποιο download οταν το επιλεγω:mad:

 

ειμαι σε Nodo unlocked και παλι δεν περναει

 

Παιδιά στη θέση σας θα τα παρατούσα προ πολλού (αυτό έκανα βασικά εχθές, μια φορά προσπάθησα, ενώ είχα custom rom και ξαναγύρισα σε custom).

Ο οδηγός ανέβηκε, να η λύση σας. Αν θέλετε ακολουθείτε. Αλλιώς περιμένετε λίγες ημέρες να ηρεμήσετε, και ξανακάνετε απο την αρχή, όλα. Απλά το ξεκλείδωμα είναι 40-60% να λειτουργήσει και στην 7720 απο ότι έχω καταλάβει. Ενώ με custom έχετε 100% επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

@flik & @all

μόλις πέρασα και εγώ την custom ROM Touch-it.

Εφόσον δεν κατάφερα να κρατήσω ξεκλείδωτο το Mango, με τον τρόπο του Colossusr, έκανα την διαδικασία που περιγράφει ο filk, και είμαι "mango, unlocked and Greek". Πέρα από κάποιες μικροδιαφορές αισθητικές, δουλεύει μια χαρά.

Όπως προαναφέρθηκε, ευχόμαστε μόνο να γίνεται το επόμενο update (πολύ πιθανό)

 

Μπράβο Θαναση ... Ειναι ωραία ΡΟΜ και ημι-επισημη ...και ολα σε ενα νοικοκυρεμενα

Κανε μου μια χάρη και γραψε εδω οτι γραφει στο setting/about/more info

Link to comment
Share on other sites

με την 4τη προσπαθια με το xapdeployx περασε (ειχα κλεισει και το skype δεν ξερω αν ειναι συμπτωση η οχι)

παντως εμενα ακομη να μου ερθει ειδοποιηση για το Mango

υπαρχει περιπτωση αυτοι που εκαναν force update να μην τους ξεκλειδωνει με τον κλασικο τροπο η ειναι πολυ τραβηγμενο σαν υποθεση?:p

http://briefcase.pathfinder.gr/download/Privateer2004/7783/221488/0/karaiskakh2.jpg
Link to comment
Share on other sites

με την 4τη προσπαθια με το xapdeployx περασε (ειχα κλεισει και το skype δεν ξερω αν ειναι συμπτωση η οχι)

παντως εμενα ακομη να μου ερθει ειδοποιηση για το Mango

υπαρχει περιπτωση αυτοι που εκαναν force update να μην τους ξεκλειδωνει με τον κλασικο τροπο η ειναι πολυ τραβηγμενο σαν υποθεση?:p

 

Το skype ειναι παντα προβλημα οταν προσπθουμε να επικοινωνησουμε με το τηλ ...

Παντα το κλεινουμε

Link to comment
Share on other sites

στην official mango δεν υπάρχουν πια τα htc programs??? ποπο τα εχω παιξει... Λετε να βγει ρομ (Titan - radar) gia trophy?

Προσεχω μολις πως ο μηνας δεν χωραει στην οθονη και κόβεται το γραμμα υ...

Edited by spyros96
Link to comment
Share on other sites

στην official mango δεν υπάρχουν πια τα htc programs??? ποπο τα εχω παιξει... Λετε να βγει ρομ (Titan - radar) gia trophy?

Προσεχω μολις πως ο μηνας δεν χωραει στην οθονη και κόβεται το γραμμα υ...

 

Υπάρχουν ..Αν δεν τα βλέπεις κανε μια αναζητηση για HTC...και θα τα δεις.. Καποια στιγμη θα εμφανιστεί η ομάδα

Τις τελευταιες μέρες το marketplace κανει κατι περιεργα ..Μαλλον εχει να κανει με το Mango...

 

 

Να πω δυο λογια για την νεα custom ROM που ανεβασα και τον οδηγο

- Ειναι ΗΜΙ-ΕΠΙΣΗΜΗ (θα γινεται update απο το zune κατα τον ¨μαγειρα" που ειναι γνωστος απο παλια και σοβαρος)

- Ειναι Ξεκλειδωτη (και interop )

- Εχει και Ελληνικά -

- Και εχει και το τελευταιο firmware ...

 

Tην συστήνω ανεπιφυλακτα σε οσους προβληματιζονται με το ξεκλειδωμα και τα Ελληνικα

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...