Jump to content

Samsung Galaxy R (I9103)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αναφέρεσαι στο βουρτσισμένο μεταλλικό καπάκι?

η τιμή του σε ένα μήνα θα έχει πέσει στα 450 ευρώ και με τον καιρό την βλέπω να σταθεροποιείται στα 400e.

 

Πολλά δεν είναι όταν τα σαφώς ανώτερο SII ξεκινάει από 455€ skroutz;

 

@ταξιδιωτης22 σε περίπτωση που το φέρουν τα καταστήματα σε λογική τιμή (~400€ το πολύ) αξίζει η αγορά του σε σχέση με το SII που στην ουσία θα είναι 50€ ακριβότερο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

κι ομως η οθονη του ειναι παρα πολυ καλη,η s amoled μπορει να ειναι πιο ζωντανη στα χρωματα ομως και αυτη που φοραει το r δεν παει πισω.

και να δωσω κι ενα παραδειγμα?προσφατα πηρα ενα sensation,λοιπον,προσωπικα η οθονη του εμενα δεν με καλυψε.μουντα χρωματα,ξεπλυμενα,οποιος πιστευει οτι κραταει κινητο που εχει φοβερη οθονη και κανει σχεδον 600 ευρω ειναι γελασμενος...σαφως γουστα ειναι αυτα κι εγω απλα καταθετω την γνωμη μου.

το samsung το παταει ανετα κατω το htc,ακομα και στον επεξεργαστη με τα αποτελεσματα που δινει υπερ του samsung.

τωρα σχετικα με το s2,το s2 υπερτερει καθαρα στο θεμα καμερας,στο θεμα οθονης τα χρωματα ειναι σαφως πιο ζωντανα απο του r,ομως και η οθονη του r δεν παει πισω.

τα χρωματα του ειναι φυσικα και δε μοιαζουν με ξεθωριασμενα οπως σε αλλα κινητα.

αυτα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

στο e-shop παντως η τιμη του ειναι ακριβοτερη απο το SII κατα 15 ευρω...οτι να ναι
Δεν έχει επίσημα κυκλοφορήσει για ελλάδα....υπομονή ;)
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σύμφωνα με φήμες η αρχική τιμή του στην Ινδία θα είναι περίπου 346€. Τι καλά να ερχόταν και Ελλάδα στην ίδια τιμή :innocent:
Link to comment
Share on other sites

Μπορειται να μου πειτε καποιον λογο να προτιμησει καποιος το συγκεκριμενο τηλεφωνο την στιγμη που το SII ειναι πιο φθηνο ενα 50 αρικο ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Μπορειται να μου πειτε καποιον λογο να προτιμησει καποιος το συγκεκριμενο τηλεφωνο την στιγμη που το SII ειναι πιο φθηνο ενα 50 αρικο ?

 

Ευελπιστούμε να πέσει κανα 50άρικο κάτω από το SII...

Link to comment
Share on other sites

πιστευω κι εγω οτι θα πεσει.

σαν κατασκευη παντως ειναι καλυτερο απο το s2.

και σιγουρα,πολυ καλυτερο απο αλλα παρομοια κινητα με πιο ακριβη τιμη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Η πτώση της τιμής του φαίνεται να αργεί αρκετά όμως... Η σελίδα της Samsung Hellas δεν το έχει καν οπότε δεν έχει κυκλοφορήσει επίσημα στην Ελλάδα. Μάλιστα σε αυτή την τιμή το πουλάν τα καταστήματα που πουλάν το SII 50€ φθηνότερα. Έκανα υπομονή 1 μήνα χρησιμοποιώντας ότι συσκευές είχα ίσα ίσα για κλήσεις περιμένοντας να έρθει το συγκεκριμένο, αλλά με βλέπω να πηγαίνω για το 2x... Edited by DevotedAngel
Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Zlu1xE5CQHs]Samsung Galaxy R Review - YouTube[/ame]

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=3x9Gl1_jVxo]Samsung Galaxy R Indoor Sample Video - YouTube[/ame]

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ZXl9TV3bL0M]Samsung Galaxy R Sample Video - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το rootαρα σήμερα, αν κάποιος ενδιαφέρεται για τη διαδικασία ας το πει και θα την εξηγήσω αναλυτικά.
Link to comment
Share on other sites

Το rootαρα σήμερα, αν κάποιος ενδιαφέρεται για τη διαδικασία ας το πει και θα την εξηγήσω αναλυτικά.

 

Aν θες γράψε εδώ και στο κάνω sticky με credits στην 1η σελίδα :)

Link to comment
Share on other sites

Τα credit πρέπει να πάνε στους Ασιάτες developers που το πέτυχαν και στα παιδιά (m.kochan10, Google86) από αυτό το νήμα στο xda, που κατάφεραν να διαβάσουν το Κινεζικό φόρουμ.

Απλά δεν έχουν τεκμηριώσει ακόμη πλήρως τη διαδικασία.

 

Disclaimer: *εξαιρετικά* επκίνδυνη διαδικασία καθώς δεν έχει δοκιμαστεί από πολλούς, οπότε δεν ξέρουμε με ακρίβεια σε ποια firmware λειτουργεί.

 

Διαδικασία:

  1. Εγκατάσταση στον Η/Υ (με Windows) του Samsung Kies προκειμένου να περάσει τους οδηγούς της συσκευής.
  2. Ενεργοποιούμε στο τηλέφωνο το usb debugging.
  3. Κατεβάζουμε αυτό το αρχείο και το αποσυμπιέζουμε σε ένα φάκελο.
  4. Τρέχουμε το odin και το ρυθμίζουμε ακριβώς όπως φαίνεται στο αρχείο i9103_ROOT.jpg. Το αρχείο που θα φλασάρουμε όπως βλέπουμε στη φωτογραφία είναι το i9103_ROOT.tar.
  5. Κλείνουμε το κινητό. Αφαιρούμε τη μπαταρία. Την επανατοποθετούμε. Κρατάμε πατημένα τα volume down και home (το κεντρικό) και ανοίγουμε το τηλέφωνο με το power button.
  6. Το τηλέφωνο θα μπει σε download mode και θα μας ρωτήσει αν είμαστε σίγουροι. Απαντάμε ναι (νομίζω με volume up, θα το δείτε) και το συνδέουμε στον Η/Υ.
  7. Περιμένουμε λίγο για να το δει και κατόπιν πατάμε το κουμπί START στο odin.
  8. Περιμένουμε μέχρι να φλασαριστεί η συσκευή μας και να κάνει reboot. Πλέον στην οθόνη έναρξης, κάτω από το λογότυπο της συσκευής, θα εμφανίζει ένα κίτρινο θαυμαστικό το οποίο σημαίνει πως η συσκευή μας έχει root. Μόλις μπουτάρει θα δούμε το γνώριμο Superuser στις διαθέσιμες εφαρμογές.

 

Όπως ανέφερα η διαδικασία είναι πειραματική και γνωρίζουμε λίγα για τη συσκευή, οπότε σε περίπτωση brick... :X

Δυστυχώς δεν μπορώ να σας πω το ακριβές firmware της συσκευής μου γιατί με αυτό το τρόπο περνάμε νέο kernel και έτσι αλλάζει η έκδοση. Δεν σκέφτηκα να τη σημειώσω πριν τη διαδικασία. Πάντως μάλλον ήταν έκδοση 2.6.36.3 με κωδικό XWKG8.

Αυτά που βλέπω τώρα (και δεν έχουν αλλάξει λογικά) είναι έκδοση baseband I9103XXKG7 και build number GINGERBREAD.XWKG8.

Link to comment
Share on other sites

Το ICS θα το παρει; Στην ανακοινωση με τις συσκευες της Samsung δεν το εχει. Υποστηριξη απο xda ή αλλο site υπαρχει; Απο Αγγλια το βρηκα 365€. Πιστευω καλη τιμη.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ανακοινωθεί κάτι αλλά λογικά λόγω ημερομηνίας κυκλοφορίας και ισχύος (cpu, ram) πρέπει να το πάρει. Χώρια που βγήκε κατευθείαν με 2.3, επομένως αν δεν το πάρει θα είναι σαν μην δώσει κανένα update η Samsung για τη συσκευή (θα υπάρξει κράξιμο αν δημιουργηθεί ισχυρό userbase).

 

Υποστήριξη από 3rd party devs δεν έχει δυστυχώς ακόμη. Μια cyanogenmod πάντως θα την ήθελα περισσότερο κι από ICS. Διορθώνει imo πολλές εγγενείς ελλείψεις στο Android.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα . Το έχω βρει στο Skroutz στα 370 και σκέφτομαι να το πάρω για να αντικαταστήσω το ARc

 

Αυτό που με καίει είναι η διάρκεια της μπαταρίας.... Στο ARc με ανοιχτά τα δεδομένα (χωρίς απαραίτητα να χρησιμοποιείται το κινητό) η μπαταρία κρατάει max 20 ώρες ενώ χωρίς τα δεδομένα κρατάει 60 περίπου ...

 

Η μπαταρία του R πως πάει ?

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι να πω,νωρίς θυμήθηκαν την Rom.

Το κινητό πάντως για όσο καιρό το είχα μπορώ να πω ότι με χε αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Λοιποοοοοον το απεκτησα και εγω πριν ενα μηνα και μονο τα καλυτερα εχω να πω,σε λειτουργια,οθονη,αυτονομια.Ομως σαν γκαντεμης που ειμαι μου εκανε ενα κολλημα και απο τοτε ο δεκτης wifi εχει αδυνατισει.Φυσικα το εχω παει για σερβις και εντος των ημερων θα το παρω παλι στα χερακια μου.:(:(
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λοιπον το εχω παρει εδω και μερες,μου ειπαν οτι ενας αισθητηρας της οθονης ειχε θεμα,και τωρα του εχω πεταξει τα ματια στην χρηση,και ολα ειναι ΑΨΟΓΑ.:):):):):):)
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα εχω το samsung galaxy R και μπορω να πω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την χρήση του εξαιρουμένου ενος πραγματος: Υπάρχουν στιγμες που οταν παω να παρω τηλεφωνο μου λεει οτι το δυκτιο δεν ειναι διαθεσιμο παρολο που εχει σημα.Το προβλημα φτιαχνει μονο οταν κλείσω και ανοίξω το τηλεφωνο αλλα δεν γίνεται να κανω καθε φορα αυτο. Ξέρει κανεις τι μπορεί να φταιει.Σας ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω το samsung galaxy R και μπορω να πω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την χρήση του εξαιρουμένου ενος πραγματος: Υπάρχουν στιγμες που οταν παω να παρω τηλεφωνο μου λεει οτι το δυκτιο δεν ειναι διαθεσιμο παρολο που εχει σημα.Το προβλημα φτιαχνει μονο οταν κλείσω και ανοίξω το τηλεφωνο αλλα δεν γίνεται να κανω καθε φορα αυτο. Ξέρει κανεις τι μπορεί να φταιει.Σας ευχαριστω.

 

Αν θέλεις και μπορείς δοκίμασε να του κάνεις μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.. Αν αυτό δε βελτιώσει τα πράγματα μάλλον για service σε βλέπω..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά πόσοι το έχουμε; Γίνεται μια προσπάθεια στο xda να μαζέψουμε χρήματα ώστε να αγοράσουμε ένα Galaxy R για ένα CM developer μήπως και δούμε ROM της προκοπής.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1693312

http://pledgie.com/campaigns/17567 (το έχει ανοίξει ο developer που θα αναλάβει το port)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • The title was changed to Samsung Galaxy R (I9103)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...