Jump to content

Σχέσεις μεταξύ των δύο φύλων: Προβληματισμοί,εμπειρίες


Fetzisjr
 Κοινοποίηση

Πόσο κράτησε η πιο μεγάλη σας σχέση  

574 members have voted

  1. 1. Πόσο κράτησε η πιο μεγάλη σας σχέση

    • 3 μήνες - 6 μήνες
      156
    • 1 - 3 χρόνια
      183
    • 4 + χρόνια
      165
    • Είμαι κατά των μακροχρόνιων σχέσεων
      70


Recommended Posts

Μα το έχει πει και η Ηρώ χρόνια πριν... "Έτσι είναι οι σχέσεις..." :cry:

 

ΥΓ: Δεν διαφωνώ καθόλου πως υπάρχουν πολλά ώριμα κορίτσια (όπως και αγόρια)

Οτι υπαρχουν υπαρχουν... το θεμα ειναι που εχουν παει και εχουν κρυφτει τα ατιμα...εγω το μονο ωριμο..οχι ωριμο λογικο αγορι που ξερω..δεν το λες και πολυ αγορι θα σε γελασω τι ειναι..αρα πρεπει να ψαξεις πολυ σε αυτην την κοινωνια..Ακομα και ο κολλητος μου τα ιδια χαλια ειναι..αλλα τ να τον κανω..??

!!!!Οι χωρισμενοι δεν γιορταζουνε ποτε!!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

...εγω το μονο ωριμο..οχι ωριμο λογικο αγορι που ξερω..δεν το λες και πολυ αγορι θα σε γελασω τι ειναι..?...

 

:lol: :lol: :lol: :lol:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: :lol: :lol:

Εμ ειδες που σου ειπα πως το θεμα ειναι για γελια...Αμα ειναι να καταντισουν ετσι και οι αντρες για να ειναι ωριμοι και λογικοι τι να το κανουμε...!!κριμα παντως το παλικαρι...τροπος του λεγειν παλικαρι...:p

!!!!Οι χωρισμενοι δεν γιορταζουνε ποτε!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Μμμμμ...όχι πάντα...για δύο λόγους...

 

1) Εκτός από το αγόρι, πρέπει και το κορίτσι να είναι ώριμο και να ξέρει τι θέλει... Στα 16 τους πόσα κορίτσια είναι έτσι;;

 

2)Ποίος σου είπε πως τα αγόρια άνω των 16 (ή άνω και των 20!) είναι απαραίτητα ώριμα;:p :p

 

τι οχι παντα?σε καμμια περιπτωση δεν μπορει να ειναι ενας 16χρονος πιο ωριμος απο εναν ανω των 20.(μιλαμε για φυσιολογικες περιπτωσεις)

ναι ενταξει,το ποσοστο ειναι 1 προς 100.δηλαδη 1 αγορι που ειναι ωριμο σε αυτην την ηλικια αντιστοιχουν 100 κοριτσια...εγω δεν μιλαω για το τι θελουν τα αγορια σαυτην την ηλικια κ δεν νομιζω οτι δεν ξερουν τι θελουν απλα δεν ξερουν να φερθουν κ να το δειξουν χωρις να κανουν μ*****!

αλλη ανωριμοτητα εχει ενας 16 χρονος κ αλλη ενας ανω των 20!εγω προτιμω την δευτερη...

Link to comment
Share on other sites

εσυ προτιμας την δευτερη...μπορεις να ανταπεξελθεις ομως?

φιλικα παντα.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν εχει σχεση με το θεμα.εφ'οσον ομως ολες οι σχεσεις μου ηταν τετοιες...
Link to comment
Share on other sites

1) Εκτός από το αγόρι, πρέπει και το κορίτσι να είναι ώριμο και να ξέρει τι θέλει... Στα 16 τους πόσα κορίτσια είναι έτσι;;

 

Ένα

 

edit: Δύο

Link to comment
Share on other sites

Ένα

 

edit: Δύο

 

Come again? :confused:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
απορία:μετά την κουβέντα που της έκανε άλλαξε καθόλου τακτική?η πάλι εσύ ξηλώνεσαι?

 

ok, there is the full story:

 

Παίδες τη γνώμη σας…

Τον Αύγουστο του 2005 ξεκίνησε σαν φλερτ με μία συνάδελφο (Γεωργία) που στα μάτια μου φαινόταν ή πιο γλυκιά και όμορφη γυναίκα στο κοσμο…

Για να μην τα πολυλογω αν και εγω είχα ξεκαθαρίσει εξαρχης πως εχω σχεση (η οποία ήταν προβληματικη..δεν πήγαινε καλα στο ερωτικο κομμάτι ειδικα) αυτή δεν μου ξεκαθαρισε από την αρχη πως εχει επίσης σχεση. Το όνομα της κοπελας μου: Μαρία

 

Στην αρχη ήταν σαν ευχαριστο παιχνίδι…υπήρχε τρομερη χημεία…σχετικα άπειρος εγω, τρομερα έμπειρη αυτή (με περνάει δύο χρόνια και μετράει μακραν περισσότερες εμπειριες/σχέσεις)….ουτε ζήλειες ουτε τίποτα. Ειχα τη σχεση μου και αυτή τη σχεση της. Οσο περναγε ο καιρος αρχισα να εκδηλώνω εντονα συναισθήματα και να την ερωτεύομαι πολύ. Αρχισε να γίνεται τρομακτικα οδυνηρό το γεγονος πως ερχόταν η στιγμη που θα πήγαινε στο αγορι της και φυσικα θα ήταν μαζι και θα κανανε ότι εκαναν. Οσο πιο πολύ περναγε ο καιρος τοσο πιο πολύ απομακρυνόμουν από τη σχεση μου. Η ερωτικη επαφη έγινε σπανια ως καθόλου ενώ πόναγα απιστευτα στη σκεψη πως αγγίζει καποιος άλλος τη Γεωργία.

 

Το τελευταιο καιρο ειχα απομονωσει τελειως τη κοπέλα μου (καμια επαφη, την έβλεπα μια φορα την εβδομαδα) και προσπαθουσα με κάθε τροπο να βλέπω η Γεωργια. Ακόμα και στα γενεθλια μου απομόνωσα τη Μαρία προκειμενου να είμαι με τη Γεωργια. Η Γεωργία όμως στα δικα της Γενεθλια αλλα και την ημερα του Αγίου Βαλεντίνου είχε προτιμησει να είναι με το αγόρι της. Σε γενικες γραμμες ενώ ειχα φέρει τα πάνω κάτω για να ειμαι μαζι της οσο και εάν πληγωνε αυτό τη Μαρια, η Γεωργια είχε καποιες default ημέρες που θα εβλεπε το αγόρι της και αυτό δεν αλλαζε με τίποτα. Φυσικα αισθανόμουν ως ο μεγαλύτερος μαακας που υπάρχει στο κόσμο.

 

Οσο περναγε ο καιρος η ζηλεια δημιουργούσε εντονους τσακωμούς με αποτέλεσμα να ανταλλασουμε βαριες κουβέντες. Καπου η αρχικη μαγεια αρχισε να χάνεται. Διαπίστωσα πως η Γεωργια είναι λίγο ασταθης ψυχολογικα με εντονες τάσεις εγωισμου και απροβλεπτη συμπεριφορα όταν φόρτωνε. Φώναζε, έβριζε, μιλούσε χυδαία…. ένα άλλο προβλημα ήταν/ειναι τα συνεχη μικρα και μεγάλα ψέματα που μου ξεφούρνιζε. Ειτε χτυπαγε το τηλεφωνο ειτε της εστελναν μηνυμα στο κινητο εγω ειχα μαυρα μεσανυχτα για το ποιος θα μπορούσε να είναι. Αλλα ακομα και εάν μου έλεγε, θα μου έλεγε ψεματα. Να το πώ απλα..λόγο της ομορφιας της και του χαρακτηρα της (ευθυμη..ισως παραπάνω από το κανονικο) την περιτριγύριζαν πολλα αγοράκια με αποτέλεσμα εγω να αισθάνομαι μειονεκτικά. Ξερετε πως νιωθεις όταν εχεις πάει σπιτι της και τρώτε ηρεμα και ωραία και ξαφνικα χτυπάει το κουδούνι στις 22.00 και της εχουν φέρει λουλούδια…καποιος πρωιν της; Σου κόβονται τα ποδια, αναρωτιεσαι τι ρόλο βαρας.

 

Ένα ακομα προβλημα που έχω αναφέρει είναι το οικονομικο που έγραψα σε προηγουμενα postings..η αλήθεια είναι πως αυτό το τελευταιο καιρο εχει διορθωθει καπως χωρις όμως να δειχνει πως εχει κατανοησει πως αυτό είναι το σωστο.

 

Φτάνουμε πια στις τωρινες ημέρες και συγκεκριμενα ένα μηνα πριν….η Γεωργία χωρίζει με το αγόρι της (τη χωρίζει για την ακριβεια)….είναι σε χάλια ψυχολογικη κατάσταση…ερχεται σπιτι μου σε απιστευτα χαλια κατάσταση, κλαίγοντας επι ώρες…αυτό έγινε αρκετές ακόμα φορες. Τοτε συνειδητοποιώ πως τόσο καιρό ήταν τρελα ερωτευμενη μαζι του ασχετα εάν μου έλεγε τα αντίθετα. Προσπαθω να τη παρηγορησω οσο μπορω αλλα όπως είναι φυσικο νιωθω ως σανίδα σωτηριας. Οι ημερες που κυλουν είναι δύσκολες για τη Γεωργια, κανει αποπειρα να επικοινωνήσει με το αγορι της μεσω τηλεφωνου, μάλιστα καποια στιγμη τον βλεπει από κοντα (αυτό δεν μου το ειπε ποτε, μαλιστα μου ελεγε το αντιθετο πως δεν τον ειχε δει από τοτε που χωρισαν) αλλα το αγορι της είναι ανένδοτο. Στο μεταξυ διάστημα εγω εχω συνηδητοποιησει πως τοσο καιρο με δουλευε κανονικα όταν ελεγε πως δεν είναι ερωτευμενη μαζι του και πως μονο εμενα θελει κτλ κτλ (ξερετε, γυναικεία πειθώ).

 

Επισης στη πορεια μαθαίνω πως ένα μηνα πριν τη χωρισει το αγορι της ειχαν αραβωνιαστει..παρολα αυτά συνέχισε να είναι μαζι μου!

Οσο περνάει ο καιρος εγω απομονώνω σε απιστευτο βαθμο τη κοπελα μου τη Μαρία και περναω ολόκληρες συνεχόμενες ημέρες με τη Γεωργία. Η κοπελα μου δυσανασχετεί. Τις δίνω να καταλάβει πως χρειαζομαι χρόνο να σκεφτω καποια πραγματα μου τον δίνει αλλα παράλληλα νιωθω το πόνο της για τη συμπεριφορα μου απεναντι της (τη βλεπω 1 φορα ανα δυο εβδομαδες και αυτό για λίγες ώρες). Στο μεταξυ διάστημα η Γεωργια με πιεζει να χωρίσω. Εγω νιωθω σαν να εχω χωρισει και περιμένω τη Μαρια να κάνει τη πρωτη κινηση…

 

Εδώ όμως αναρωτιεμαι τι θα πρέπει να κάνω:

Η Γεωργία είναι μια πανεμορφη κοπέλα την οποια μπορω να κοιταω στα μάτια επι ωρες, δηλωνω ερωτευμενος μαζι της, το ερωτικο κομμάτι είναι απιστευτα καλο…όμως είναι απιστευτα εγωίστρια με αποτέλεσμα να εχουμε τσακωθει ουκ ολίγες φορες, να με εχει βγάλει εξω από τα ρουχα μου, δεν δείχνει κατανόηση στο οικονομικο θεμα, μου εχει πει βαρια πραγματα και με εχει προσβάλει αρκετες φορες. Αυτές τις ημέρες μου ζητάει να παμε διακοπες ενώ ξέρει πως εχω απίστευτα εξοδα λογο μετακόμισης σε νεό σπιτι και ενώ πήγαμε διακοπες τον Μαρτιο στο εξωτερικο μαζι και περάσαμε πολύ καλα φαίνεται να το εχει ξεχασει. Όταν νευριαζει και την πιανει ο εγωισμος της φαίνεται να ξεχνάει αγάπες και λουλούδια κα γενικα μου δίνει την εντύπωση πως απλα θελει να νιώθει τη σιγουρια καποιου ατόμου. Κατι ακόμα που με ενοχλει είναι πως εχει πολλούς φίλους, παρα πολλους (κάποιοι είναι και πρωην σχεσεις) και όταν εμεις ειμαστε τσακωμενοι αυτή στρεφεται στους φιλους της για να αποσπασει προσοχη…εμενα προσωπικα αυτό με ενοχλέι πολύ.

Γενικα τη χαρακτηριζει μια ελλειψη κατανόησης...εγω πχ μπορει να ειμαι πνιγμενος στα χρεη αλλα η Γεωργια να απαιτει διακοπες.

 

Η Μαρία με αγαπάει από τα βάθη της καρδιας της, εχουμε μια σχεση 3+ χρονων, και το δάχτυλο μου να στραμπουλήξω που λέει ο λογος θα νοιαστει, μου έχει σταθει πολύ στα παρελθόν σε δύσκολες στιγμες, ακόμα και τώρα αν και μπορει να κλαίει κάθε ημέρα περιμενει μηπως αλλάξει κάτι και είμαστε πάλι μαζι. Εγω από την άλλη δεν μου πάει η καρδια να της πω να χωρίσουμε ίσως επειδη δεν θελω να πονέσει. Το κυριο πρόβλημα με τη Μαρία είναι πως εχει χαθει η σπιθα…το ερωτικο..δεν μου κάνει κλικ…δεν ειμαι πια ερωτευμενος μαζι της…αλλα σιγουρα νιωθω πως την αγαπαω, εχουμε πολλα κοινα. Αλλα δεν μπορω να τη δω ερωτικα…

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα αισθανόμουν ως ο μεγαλύτερος μαακας που υπάρχει στο κόσμο.…

Σωστά αισθανόσουν...

 

 

Σου κόβονται τα ποδια, αναρωτιεσαι τι ρόλο βαρας.

Έχεις ήδη απαντήσει :

 

ο μεγαλύτερος μαακας που υπάρχει στο κόσμο

 

Εγω από την άλλη δεν μου πάει η καρδια να της πω να χωρίσουμε ίσως επειδη δεν θελω να πονέσει.

Αυτό λέει κάτι...

 

Η γνώμη μου :

Παράτα τη Γεωργία, το Μαράκι είναι ότι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Η Μαρία με αγαπάει από τα βάθη της καρδιας της...

 

Αυτό τα λέει όλα για το ποιά πρέπει να διαλέξεις κατά τη γνώμη μου... Θα συμφωνήσω με τον steliosnikaia:)

Link to comment
Share on other sites

OffTopicMan από τις περιγραφές σου αυτό που κατάλαβα είναι ότι καλή η Γεωργία , μοντελάκι η Γεωργία , τα κάνει όλα η Γεωργία και πολύ καλά μάλιστα , :O

Αλλά έχεις μπροστά σου τον Αρμαγεδώνα :lol: :X

Προφανός πέρασες πάρα πολύ καλά εσύ, και μάλλον ακόμα καλύτερα η Γεωργία.

Αν μπορείς να την τρέφεις και να την πηγαίνεις τακτικά ταξιδάκια έχει καλώς.

Αλλιώς και πάλι μπορείς να αισθάνεσαι τυχερός.

Πίσω σου είναι μια κοπέλα που σε αγαπάει.

Να θυμάσε ότι τα κλίκ χάνονται κάποια στιγμή. Δεν θα βλέπεις έτσι μια ζωή την Γεωργία και αυτό είναι σίγουρο. Ο έρωτας είναι μπόρα που περνάει κάποια στιγμή.

Τα αποτελέσματα του τυφώνα τα βλέπεις μετά το πέρασμά του.

Πάντος καλά περνάς. :rolleyes:

http://img19.imageshack.us/img19/126/nokialumia710.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχω γνωρίσει και 'γω τέτοια κοπέλα (σαν την Γεωργία), δυστυχώς υπάρχουν αρκετές. Αν το δεις απλά είσαι ο (ακριβώς αυτό που είπες) δεν φταίς εσύ αλλά απλά βρέθηκες εκεί. Η άποψη μου, εαν το άτομο δεν είναι σταθερό και 'συ είσαι σε μια τέτοια κατάσταση δεν πρόκειται να γίνει τίποτα, απλά θα σου καταστρέψει την σχέση σου με την Μαρία (που σχεδόν το έχει καταφέρει), θα φύγει με κάποιον και μετά από λίγο θα ξανάρθει για να σε ξανακάνει κομμάτια κ.τ.λ.

 

Η συμβουλή μου: Άστην να πάει στο καλό και σώσε την σχέση σου με την Μαρία. Δεν φταίς εσύ για την κατάσταση της και μην μπεις στο τριπάκι αυτό γιατί δεν μπορείς να την βοηθήσεις γιατί θα σε ξαναπαραμυθιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μάλλον πληρώνεις πολύ ακριβά για τον έρωτα... :rolleyes:

Δεν είπαμε να είσαι τσιγκούνης και τσιφούτης αλλά όχι και να ξετινάξεις όλες τις οικονομίες σου! ;)

Χώρια που θα έπρεπε να καταλάβεις πως από τις επιλογές της στα γενέθλια και στη "γιορτή" του Αγ. Βαλεντίνου είχε ήδη επιλέξει.

Η Μαρία ήδη πρέπει να πονάει με την δοκιμασία που της έχεις βάλει. Για σκέψου τη λίγο και μπες στη θέση της... Δεν νομίζω ότι περιμένει από σένα τον χωρισμό για να πονέσει.

Και κάτι άλλο σχετικά με τη Μαρία. Είναι πλήρως εξαρτητοποιημένη από εσένα;

Και από τη στιγμή που δεν την βλέπεις άλλο ερωτικά μήπως θα έπρεπε (αν θέλεις βέβαια) να σκεφτείς κάποιους τρόπους να αναζωπυρώσεις και να ανανεώσεις τη σχέση σου; Ή τουλάχιστον να της εξηγήσεις πως έχει η όλη κατάσταση;

Τεσπα, εύχομαι να βάλεις τα πράγματα κάτω να δεις τα υπέρ και τα κατά, να σκεφτείς λίγο με την παροπλισμένη σου λογική και να έχεις καλά ξεμπερδέματα με το "μαρτύριο" που περνάς. ;)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

OffTopicMan εγώ πιστεύω πως η όλη ιστορία με την Γεωργία είναι λάθος και ακόμα μεγαλύτερο λάθος δικό σου που ενώ βλέπεις κάποια πράγματα και κινήσεις εσύ συνεχίζεις μαζί της, ενώ παραμαλείς και κατά την προσωπική μου άποψη, συμπεριφέρεσαι με άσχημο τρόπο σε μια κοπέλα που δεν της αξίζει τέτοια συμπεριφορά. Εννοώ την Μαρία. Δεν νομίζω ότι αξίζει να υποβιβάζεις τον εαυτό σου με τη Γεωργία (γιατί για εμένα αυτό κάνεις, δεν εκτιμάς τον εαυτό σου καλά) επειδή με τη Μαρία δεν τα πάτε καλά ερωτικά! Αν πλέον δεν σε ελκύει μπορείς να χωρίσεις, αλλά όχι με το να έχεις ήδη βρει άλλη. Μπορεί να μην θέλεις να την πληγώσεις αλλά, εκτός το ότι το κάνεις κάθε μέρα που την γράφεις, αλλά με αυτό τον τρόπο θα πληγωθεί όσο κανείς άλλος...ξέρω τι σου λέω...επίσης εσύ θα πληγωθείς ακόμα περισσότερο στο μέλλον από την Γεωργία, όταν θα αρχίσει να σου πουλάει ακόμα πιο χοντρά ψέμματα και μια μέρα σου συμπεριφερθεί όπως τον πρώην της ή και ακόμα χειρότερα! Πιστεύω ότι ο πρώην της κατάλαβε τη γυναίκα ήταν και την έστειλε μια ώρα νωρίτερα και έκανε πάρα πολύ καλά!!!

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα έχεις...τόσο καιρό διαβάζουμε για τη Γεωργία που είναι τόσο άσπλαχνη και δε μπορεί να καταλάβει το πρόβλημα με το οικονομικό κτλ κτλ...δε μας έχεις πει όμως πως ο άσπλαχνος είσαι εσύ που έχεις τόσο καιρό (έναν ολόκληρο χρόνο?) τη Μαρία - μια κοπέλα που νοιάζεται πραγματικά για σένα και σε αγαπάει έτσι όπως πρέπει να αγαπούν οι άνθρωποι - στην καβάτζα και στο περίμενε, ενώ είσαι και με άλλη κοπέλα μαζί και προσπαθείς να αποφασίσεις τι θες!!!!!

 

Αν ήθελες τη Γεωργία, να χώριζες τη Μαρία πρώτα. Ή τέλος πάντων σε εύλογο χρονικό διάστημα! Η Μαρία δεν αξίζει τη συμπεριφορά αυτή και το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μείνεις με τη Γεωργία και την "υπέροχη" συμπεριφορά της, γιατί αυτή σου αξίζει. (με κάθε επιφύλαξη γιατί δε σε γνωρίζω προσωπικά!)

 

Έναν χρόνο παίζεις με τα αισθήματα ενός ανθρώπου που δε σου έχει φταίξει σε τίποτα; Και έρχεσαι εδώ και γράφεις τόσα ποστς για τη λάθος αντιμετώπιση της Γεωργίας στο οικονομικό θέμα;! Αντί να μας πεις και το πως φέρεσαι εσύ στη Μαρία; Δεν είμαστε καλά! :mad:

 

Και έλεος δε μένεις με έναν άνθρωπο επειδή αυτός σε αγαπάει και μόνο! Στις σχέσεις παίρνουμε και δίνουμε, δεν παίζουμε με τα αισθήματα του άλλου! Και μετά από αυτή την εξωφρενική διήγηση του offtopicman (εντελώς όμως) αναρωτιέστε γιατί οι γυναίκες θεωρούμε τους άντρες γουρούνια (για να μην πω την άλλη λέξη την κακιά!) τς τς τς συγχίστηκα!

"In the morning u know u won't remember a thing.."
Link to comment
Share on other sites

Και έλεος δε μένεις με έναν άνθρωπο επειδή αυτός σε αγαπάει και μόνο! Στις σχέσεις παίρνουμε και δίνουμε, δεν παίζουμε με τα αισθήματα του άλλου!

+1 ;)

 

Και μετά από αυτή την εξωφρενική διήγηση του offtopicman (εντελώς όμως) αναρωτιέστε γιατί οι γυναίκες θεωρούμε τους άντρες γουρούνια (για να μην πω την άλλη λέξη την κακιά!) τς τς τς συγχίστηκα!

Ενώ με την τόοοοοσο γλυκιά Γεωργία ε;;; Όλα μέλι γάλα... :lol: :p

Άντε να ξαναπούμε για πολλοστή φορά πως δεν είναι όλοι οι άντρες έτσι όπως δεν είναι ούτε όλες οι γυναίκες έτσι!

Εντάξει σε κάλυψα τώρα; :)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος για να νιώσεις εσύ καλά είναι να σταματήσεις τις επαφές και με τις δύο. Είναι και οι δύο προβληματικές σχέσεις. Η μια είναι περιέργη και με την άλλη δεν είσαι ερωτευμένος.

 

Δε μένεις με κάποια επειδή δε θες να την πληγώσεις. Έτσι πληγώνεσαι ο ίδιος και δεν θα είσαι ποτέ ευτυχισμένος. Επίσης με τη Γεωργία που λές, μπορεί να είσαι τώρα ευτυχισμένος, αλλά με τη συπεριφορά της κάποια στιγμή θα ξενερώσεις ή πολύ πιο πιθανό να ξενερώσει αυτή αφού είναι τόσο ασταθής.

 

Άποψη μου.. Παράτα τα όλα, γύρνα σελίδα, πήγαινε διακοπές με τους φίλους σου κάπου το καλοκαιράκι και φρόντισε να ηρεμήσεις. Προσπάθησε να αποκοπείς και από τις δύο καταστάσεις γιατί καμιά δεν είναι υγιής.

Link to comment
Share on other sites

Θα θίξω και μία άλλη πλευρά της ιστορίας σου.

Σε μεγάλο ποσοστό, σχέσεις μεταξύ ατόμων που εργάζονται κάτω από την ίδια εργασιακή στέγη, δεν είναι σωστές και τελειώνουν με τον χειρότερο τρόπο. Τα καυγαδάκια για θέματα δουλειάς είναι στην πρώτη γραμμή και οι παρεξηγήσεις μπορούν εύκολα να δημιουργηθούν για "χαζά" και άσχετα θέματα, τα οποία είναι μακρυά από τις προσωπικές σχέσεις.

Άσε που σε μία τέτοια περίπτωση μπορείς να έρθεις σε δύσκολη θέση στον χώρο εργασίας σου, αν τελικά τα χαλάσετε, αφού θα πρέπει να την βλέπεις καθημερινά ή/και να συνεργάζεσαι μαζί της σε κοινά Project. (καμμένος γαρ)

 

Γνώμη μου είναι να δεις κάτι άλλο από την Γεωργία ή την Μαρία.

 

Φυσικά και η τελική απόφαση είναι δική σου.

Απλώς εμείς σου λέμε τις απόψεις μας.

Σκέψου τες με καθαρό μυαλό και βγάλε μία απόφαση χωρίς να γυρίσεις πίσω αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα έχεις...τόσο καιρό διαβάζουμε για τη Γεωργία που είναι τόσο άσπλαχνη και δε μπορεί να καταλάβει το πρόβλημα με το οικονομικό κτλ κτλ...δε μας έχεις πει όμως πως ο άσπλαχνος είσαι εσύ που έχεις τόσο καιρό (έναν ολόκληρο χρόνο?) τη Μαρία - μια κοπέλα που νοιάζεται πραγματικά για σένα και σε αγαπάει έτσι όπως πρέπει να αγαπούν οι άνθρωποι - στην καβάτζα και στο περίμενε, ενώ είσαι και με άλλη κοπέλα μαζί και προσπαθείς να αποφασίσεις τι θες!!!!!

 

Ναι εχω όντως εχω πλακα.

Δεν μπορω να δικαιολογηθω οσο αφορα τη Μαρια. Θα επρεπε να το ειχα τελειωσει απο πιο νωρις ή εστω να μην είχα μπει σε αυτη τη διαδικασία.

 

 

Αν ήθελες τη Γεωργία, να χώριζες τη Μαρία πρώτα. Ή τέλος πάντων σε εύλογο χρονικό διάστημα! Η Μαρία δεν αξίζει τη συμπεριφορά αυτή και το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μείνεις με τη Γεωργία και την "υπέροχη" συμπεριφορά της, γιατί αυτή σου αξίζει. (με κάθε επιφύλαξη γιατί δε σε γνωρίζω προσωπικά!)

 

Συμφωνω.

 

Έναν χρόνο παίζεις με τα αισθήματα ενός ανθρώπου που δε σου έχει φταίξει σε τίποτα; Και έρχεσαι εδώ και γράφεις τόσα ποστς για τη λάθος αντιμετώπιση της Γεωργίας στο οικονομικό θέμα;! Αντί να μας πεις και το πως φέρεσαι εσύ στη Μαρία; Δεν είμαστε καλά! :mad:

 

Εαν χωριζα με τη Μαρια εχεις την εντυπωση πως η Γεωργια θα χωριζε απο το αγόρι της; Φυσικα και οχι.

 

Και έλεος δε μένεις με έναν άνθρωπο επειδή αυτός σε αγαπάει και μόνο! Στις σχέσεις παίρνουμε και δίνουμε, δεν παίζουμε με τα αισθήματα του άλλου! Και μετά από αυτή την εξωφρενική διήγηση του offtopicman (εντελώς όμως) αναρωτιέστε γιατί οι γυναίκες θεωρούμε τους άντρες γουρούνια (για να μην πω την άλλη λέξη την κακιά!) τς τς τς συγχίστηκα!

 

Και εδω θα συμφωνήσω μαζι σου. Μπορει η Μαρια να με λατρευει αλλα δυσκολα νομιζω πως θα νιωσω οτι θα πρεπει να νιωσω για να ειμαι παντα μαζι της. Επειδη ειναι κακο όμως να γενικευουμε και ναι μπαινουμε στη λογικη του ολοι οι αντρες ειναι γουρούνια, ολες οι γυναικες ειναι φουτάνες, προσωπικα προτιμω να μην βαζω τους παντες στο ίδιο τσουβάλι και απλουστευω τοσο πολυ τα πράγματα. Για εμένα δεν ειναι παιχνιδι οτι περιέγραψα. Και σκεψου λιγο πως για να εχει γινει οτι εχει γινει ισως η Μαρια να μην ηταν σωστα απέναντι μου στα 3+ χρόνια σχεσης. Anyway...

Link to comment
Share on other sites

@Offtopicman με έχεις κουφάνει με αυτά που έκανες...

Η Μαρία είναι θύμα δικό σου και εσύ είσαι θύμα της Γεωργίας. Θεία Δίκη?

Link to comment
Share on other sites

Θα θίξω και μία άλλη πλευρά της ιστορίας σου.

Σε μεγάλο ποσοστό, σχέσεις μεταξύ ατόμων που εργάζονται κάτω από την ίδια εργασιακή στέγη, δεν είναι σωστές και τελειώνουν με τον χειρότερο τρόπο. Τα καυγαδάκια για θέματα δουλειάς είναι στην πρώτη γραμμή και οι παρεξηγήσεις μπορούν εύκολα να δημιουργηθούν για "χαζά" και άσχετα θέματα, τα οποία είναι μακρυά από τις προσωπικές σχέσεις.

Άσε που σε μία τέτοια περίπτωση μπορείς να έρθεις σε δύσκολη θέση στον χώρο εργασίας σου, αν τελικά τα χαλάσετε, αφού θα πρέπει να την βλέπεις καθημερινά ή/και να συνεργάζεσαι μαζί της σε κοινά Project. (καμμένος γαρ)

 

Γνώμη μου είναι να δεις κάτι άλλο από την Γεωργία ή την Μαρία.

 

Φυσικά και η τελική απόφαση είναι δική σου.

Απλώς εμείς σου λέμε τις απόψεις μας.

Σκέψου τες με καθαρό μυαλό και βγάλε μία απόφαση χωρίς να γυρίσεις πίσω αργότερα.

 

 

@offtopic : +1 file mou .

tipota den ginetai me to zori , tipota me katapiesi .

krima i maria pragmatika prepei na einai polu kali kopela alla isos den tis aksizei i oli fasi .

:D
Link to comment
Share on other sites

ok, there is the full story:

 

Παίδες τη γνώμη σας…

Τον Αύγουστο του 2005 ξεκίνησε σαν φλερτ με μία συνάδελφο (Γεωργία) που στα μάτια μου φαινόταν ή πιο γλυκιά και όμορφη γυναίκα στο κοσμο…

Για να μην τα πολυλογω αν και εγω είχα ξεκαθαρίσει εξαρχης πως εχω σχεση (η οποία ήταν προβληματικη..δεν πήγαινε καλα στο ερωτικο κομμάτι ειδικα) αυτή δεν μου ξεκαθαρισε από την αρχη πως εχει επίσης σχεση. Το όνομα της κοπελας μου: Μαρία

 

Στην αρχη ήταν σαν ευχαριστο παιχνίδι…υπήρχε τρομερη χημεία…σχετικα άπειρος εγω, τρομερα έμπειρη αυτή (με περνάει δύο χρόνια και μετράει μακραν περισσότερες εμπειριες/σχέσεις)….ουτε ζήλειες ουτε τίποτα. Ειχα τη σχεση μου και αυτή τη σχεση της. Οσο περναγε ο καιρος αρχισα να εκδηλώνω εντονα συναισθήματα και να την ερωτεύομαι πολύ. Αρχισε να γίνεται τρομακτικα οδυνηρό το γεγονος πως ερχόταν η στιγμη που θα πήγαινε στο αγορι της και φυσικα θα ήταν μαζι και θα κανανε ότι εκαναν. Οσο πιο πολύ περναγε ο καιρος τοσο πιο πολύ απομακρυνόμουν από τη σχεση μου. Η ερωτικη επαφη έγινε σπανια ως καθόλου ενώ πόναγα απιστευτα στη σκεψη πως αγγίζει καποιος άλλος τη Γεωργία.

 

Το τελευταιο καιρο ειχα απομονωσει τελειως τη κοπέλα μου (καμια επαφη, την έβλεπα μια φορα την εβδομαδα) και προσπαθουσα με κάθε τροπο να βλέπω η Γεωργια. Ακόμα και στα γενεθλια μου απομόνωσα τη Μαρία προκειμενου να είμαι με τη Γεωργια. Η Γεωργία όμως στα δικα της Γενεθλια αλλα και την ημερα του Αγίου Βαλεντίνου είχε προτιμησει να είναι με το αγόρι της. Σε γενικες γραμμες ενώ ειχα φέρει τα πάνω κάτω για να ειμαι μαζι της οσο και εάν πληγωνε αυτό τη Μαρια, η Γεωργια είχε καποιες default ημέρες που θα εβλεπε το αγόρι της και αυτό δεν αλλαζε με τίποτα. Φυσικα αισθανόμουν ως ο μεγαλύτερος μαακας που υπάρχει στο κόσμο.

 

Οσο περναγε ο καιρος η ζηλεια δημιουργούσε εντονους τσακωμούς με αποτέλεσμα να ανταλλασουμε βαριες κουβέντες. Καπου η αρχικη μαγεια αρχισε να χάνεται. Διαπίστωσα πως η Γεωργια είναι λίγο ασταθης ψυχολογικα με εντονες τάσεις εγωισμου και απροβλεπτη συμπεριφορα όταν φόρτωνε. Φώναζε, έβριζε, μιλούσε χυδαία…. ένα άλλο προβλημα ήταν/ειναι τα συνεχη μικρα και μεγάλα ψέματα που μου ξεφούρνιζε. Ειτε χτυπαγε το τηλεφωνο ειτε της εστελναν μηνυμα στο κινητο εγω ειχα μαυρα μεσανυχτα για το ποιος θα μπορούσε να είναι. Αλλα ακομα και εάν μου έλεγε, θα μου έλεγε ψεματα. Να το πώ απλα..λόγο της ομορφιας της και του χαρακτηρα της (ευθυμη..ισως παραπάνω από το κανονικο) την περιτριγύριζαν πολλα αγοράκια με αποτέλεσμα εγω να αισθάνομαι μειονεκτικά. Ξερετε πως νιωθεις όταν εχεις πάει σπιτι της και τρώτε ηρεμα και ωραία και ξαφνικα χτυπάει το κουδούνι στις 22.00 και της εχουν φέρει λουλούδια…καποιος πρωιν της; Σου κόβονται τα ποδια, αναρωτιεσαι τι ρόλο βαρας.

 

Ένα ακομα προβλημα που έχω αναφέρει είναι το οικονομικο που έγραψα σε προηγουμενα postings..η αλήθεια είναι πως αυτό το τελευταιο καιρο εχει διορθωθει καπως χωρις όμως να δειχνει πως εχει κατανοησει πως αυτό είναι το σωστο.

 

Φτάνουμε πια στις τωρινες ημέρες και συγκεκριμενα ένα μηνα πριν….η Γεωργία χωρίζει με το αγόρι της (τη χωρίζει για την ακριβεια)….είναι σε χάλια ψυχολογικη κατάσταση…ερχεται σπιτι μου σε απιστευτα χαλια κατάσταση, κλαίγοντας επι ώρες…αυτό έγινε αρκετές ακόμα φορες. Τοτε συνειδητοποιώ πως τόσο καιρό ήταν τρελα ερωτευμενη μαζι του ασχετα εάν μου έλεγε τα αντίθετα. Προσπαθω να τη παρηγορησω οσο μπορω αλλα όπως είναι φυσικο νιωθω ως σανίδα σωτηριας. Οι ημερες που κυλουν είναι δύσκολες για τη Γεωργια, κανει αποπειρα να επικοινωνήσει με το αγορι της μεσω τηλεφωνου, μάλιστα καποια στιγμη τον βλεπει από κοντα (αυτό δεν μου το ειπε ποτε, μαλιστα μου ελεγε το αντιθετο πως δεν τον ειχε δει από τοτε που χωρισαν) αλλα το αγορι της είναι ανένδοτο. Στο μεταξυ διάστημα εγω εχω συνηδητοποιησει πως τοσο καιρο με δουλευε κανονικα όταν ελεγε πως δεν είναι ερωτευμενη μαζι του και πως μονο εμενα θελει κτλ κτλ (ξερετε, γυναικεία πειθώ).

 

Επισης στη πορεια μαθαίνω πως ένα μηνα πριν τη χωρισει το αγορι της ειχαν αραβωνιαστει..παρολα αυτά συνέχισε να είναι μαζι μου!

Οσο περνάει ο καιρος εγω απομονώνω σε απιστευτο βαθμο τη κοπελα μου τη Μαρία και περναω ολόκληρες συνεχόμενες ημέρες με τη Γεωργία. Η κοπελα μου δυσανασχετεί. Τις δίνω να καταλάβει πως χρειαζομαι χρόνο να σκεφτω καποια πραγματα μου τον δίνει αλλα παράλληλα νιωθω το πόνο της για τη συμπεριφορα μου απεναντι της (τη βλεπω 1 φορα ανα δυο εβδομαδες και αυτό για λίγες ώρες). Στο μεταξυ διάστημα η Γεωργια με πιεζει να χωρίσω. Εγω νιωθω σαν να εχω χωρισει και περιμένω τη Μαρια να κάνει τη πρωτη κινηση…

 

Εδώ όμως αναρωτιεμαι τι θα πρέπει να κάνω:

Η Γεωργία είναι μια πανεμορφη κοπέλα την οποια μπορω να κοιταω στα μάτια επι ωρες, δηλωνω ερωτευμενος μαζι της, το ερωτικο κομμάτι είναι απιστευτα καλο…όμως είναι απιστευτα εγωίστρια με αποτέλεσμα να εχουμε τσακωθει ουκ ολίγες φορες, να με εχει βγάλει εξω από τα ρουχα μου, δεν δείχνει κατανόηση στο οικονομικο θεμα, μου εχει πει βαρια πραγματα και με εχει προσβάλει αρκετες φορες. Αυτές τις ημέρες μου ζητάει να παμε διακοπες ενώ ξέρει πως εχω απίστευτα εξοδα λογο μετακόμισης σε νεό σπιτι και ενώ πήγαμε διακοπες τον Μαρτιο στο εξωτερικο μαζι και περάσαμε πολύ καλα φαίνεται να το εχει ξεχασει. Όταν νευριαζει και την πιανει ο εγωισμος της φαίνεται να ξεχνάει αγάπες και λουλούδια κα γενικα μου δίνει την εντύπωση πως απλα θελει να νιώθει τη σιγουρια καποιου ατόμου. Κατι ακόμα που με ενοχλει είναι πως εχει πολλούς φίλους, παρα πολλους (κάποιοι είναι και πρωην σχεσεις) και όταν εμεις ειμαστε τσακωμενοι αυτή στρεφεται στους φιλους της για να αποσπασει προσοχη…εμενα προσωπικα αυτό με ενοχλέι πολύ.

Γενικα τη χαρακτηριζει μια ελλειψη κατανόησης...εγω πχ μπορει να ειμαι πνιγμενος στα χρεη αλλα η Γεωργια να απαιτει διακοπες.

 

Η Μαρία με αγαπάει από τα βάθη της καρδιας της, εχουμε μια σχεση 3+ χρονων, και το δάχτυλο μου να στραμπουλήξω που λέει ο λογος θα νοιαστει, μου έχει σταθει πολύ στα παρελθόν σε δύσκολες στιγμες, ακόμα και τώρα αν και μπορει να κλαίει κάθε ημέρα περιμενει μηπως αλλάξει κάτι και είμαστε πάλι μαζι. Εγω από την άλλη δεν μου πάει η καρδια να της πω να χωρίσουμε ίσως επειδη δεν θελω να πονέσει. Το κυριο πρόβλημα με τη Μαρία είναι πως εχει χαθει η σπιθα…το ερωτικο..δεν μου κάνει κλικ…δεν ειμαι πια ερωτευμενος μαζι της…αλλα σιγουρα νιωθω πως την αγαπαω, εχουμε πολλα κοινα. Αλλα δεν μπορω να τη δω ερωτικα…

Φιλε συγνωμη για αυτα που θα πω αλλα μην τα παρεις προσωπικα.

Τελικα εμεις οι αντρες ειμαστε μεγαλoi μα...ες. Δεν γουσταρουμε ρε παιδακι μου τις γυναικες που φαιρονται καλα. Μας αρεσει η που....α. Μας αρεσει να μας παιδευουν οι γυναικες και εμεις με τη σειρα μας να παιδευουμε κοπελες που μπορουν να τα κανουν ολα για εμας.

Εγω ειμαι υπερ της αποψης οτι ο ερωτας περναει και ποτε τα πραγματα δεν ειναι οπως στην αρχη. Ωστοσο οταν ο ερωτας περναει αυτο που μενει πισω ειναι κατι πολυ πιο ισχυρο. Ο αλλος ειναι κατι παραπανω απο το αλλο σου μισο. μεσα του βλεπεις τον εαυτο σου. ποναει πονας, κλαιει-κλαις, γελαει-γελας. τον αγαπας πανω απο σενα και κανεις οτι καλυτερο για να περνατε οσο καλυτερα μπορειτε. το κατω μερος το σωματος ερχεται δευτερο. πρωτα αισθανεσαι εγκαφαλικα καλα και μετα ολα τα αλλα. Βεβαια, αναγκαια προυποθεση για αυτα ειναι να γινονται αμοιβαια. Ωστοσο φιλε μου στις δικες σου σχεσεις σε καμια δεν γινονται. Στη μια η Μαρια ποναει, σ'αγαπαει σε νοιωθει κλπ. Εσυ ομως? Για μενα εσυ απλα τη βλεπεις σα συνηθεια. Στην αλλη εσυ νοιωθεις τα παντα αλλα η Γεωργια εχει βρει ενα καλοκουρδισμενο παιχνιδακι που μπορει και το κανει οτι θελει (οπως συμβαινει στις περισσοτερες περιπτωσεις). ποσο μπορεις να αντεξεις? ποσο μπορεις να εισαι με ενα ανθρωπο που δεν νοιωθει τα προβληματα σου? ποσο μπορεις να δεχεσαι να ταπεινωνεις εσυ ο ιδιος τον εαυτο σου? Επειδη στις ιστοριες αυτες εισαι και θυμα αλλα και θυτης φυγε και απο τις δυο. Ασε τη Μαρια να βρει το δρομο της (μια και να γυρισεις δεν βλεπω μελλον διοτι πολυ απλα θα εισαι αλλου) και φυγε απο την αλλη προσπαθώντας να βρεις εσυ το δρομο σου.

και να θυμασαι ενα πραγμα οτι δεν κανουμε στον αλλον(Μαρια) οτι δεν θελουν να μας κανουν οι αλλοι(Γεωργια και πολλες αλλες).

Link to comment
Share on other sites

... το καλύτερο που μπορείς να κάνεις- τόσο για τον ευατό σου όσο και για την Μαρία (την άλλη ποιός την γ****ι...) είναι να μείνεις μόνος σου. Δεν σε βλέπω ευτιχισμένο με καμία από τις δύο "σχέσεις"... Νομίζω σου χρειάζεται χρόνος να κατανοήσεις τι έχει γίνει και να μάθεις καλύτερα τον ευατο σου και τις ανάγκες του, ώστε να μην ξανακάνεις τα ίδια λάθη...

 

Καλή τύχη...

Link to comment
Share on other sites

@OffTopicMan Η αποψη μου συμφωνει με αυτη του CarpeNoctum. Ειναι κριμα να κρατας μια σχεση (Μαρια) μονο και μονο επειδη τη λυπασαι-δε θες να τη πληγωσεις-την αγαπας (με το τροπο σου) και τετοια. Πιστευω οτι χαντακωνεις τοσο τη Μαρια οσο και τον εαυτο σου προσπαθωντας να επανελθεις συναισθηματικα. Απλα επειδη η σχεση σας δε πηγαινε και τοσο καλα, ισως ειχατε ρουτινιασει και ψυχολογικα και ερωτικα, ηθελες να ξεφυγεις. ερωτικα ισως στην αρχη και κατεληξε αλλου. Σε λογικη βαση, οπως ειπε και η amorphis να χωριζες τη Μαρια. Οχι για να χωριζε κι η Γεωργια αλλα να ξεκαθαριζες τη θεση σου στη Μαρια, σε ατομο που σεβεσαι δλδ και το απαιτει κι η σχεση σας και εξαλλου να δειχνεις την αξιοπρεπεια. Το λαθος σου ηταν για μενα, που σε τετοιες περιπτωσεις σκεφτηκες συναισθηματικα (στραφηκες απο τοτε στη Γεωργια) παρα λογικα-θα μπορουσες δλδ να τα βαλεις κατω και να συζητησεις με τη Μαρια, ποια ειναι τα προβληματα σας κλπ. Τα παντα λυνονται με το διαλογο. Τοσο καιρο ειχατε σχεση εξαλλου. Εκει που θελω να καταληξω ειναι να ξεφυγεις, να κατσεις λιγο μονος σου, να αραιωσεις και με τις δυο και να πας διακοπες με τους φιλους σου. Τοτε θα σκεφτεσαι και πιο αντικειμενικα Αυτα!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...