Jump to content

Nokia N9-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

συμφωνω.αυτο ακριβως εννουσα.

επισης ειναι παρα πολλα τα λεφτα να το αποκτησεις

ολα αυτα μαλλον δικαιολογουν το χαρακτηρισμο για λιγους

 

παντως θεωρω οτι μετα τα nokia n82,n86,n95 και nokia e66,e71,e72 ερχεται ενα κινητο το ιδιο ελκυστικο και αξιοπρεπες

μετα την ατυχη συνυπαρξη με το n8 για 4 μηνες (το οποιο το πουλησα και με απογοητευσε) το n9 μου κινει το ενδιαφερον να το αποκτησω (φυσικα σε καμια περιπτωση σε αυτη την τιμη)

 

E όχι και απογοήτευση το ν8 μάλλον δεν το έψαξες καλά το κινητό. Αυτή τη στιγμή με τα λεφτά που έχει είναι best value το κινητό. Θέλει και ψάξιμο όμως και όχι με το πρώτο πρόβλημα το πουλάω.

:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

απογοητευσε εμενα.αν εσενα σε ικανοποιει δεν υπαρχει θεμα.

παντως το n9 μπορει να μην ειναι (ακομη) best value for money αλλα ισως καποια στιγμη στο μελλον να το επιλεξω

Link to comment
Share on other sites

ο τυπος απ το καταστημα που το παρηγγειλα περιμενει κι αυτος το δικο του Ν9 γι αυτο εκανε τ αδυνατα δυνατα να τα φερει οσο το δυνατον γρηγοροτερα

 

Αυτα ειναι! οταν το παρεις περιμενουμε εντυπωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το εχω στα χερια μου...

Θα ποσταρω αργοτερα πρωτες εντυπωσεις.

Stay tuned...

ΜySmartphone: OnePlus 12 16/512

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το εχω στα χερια μου...

Θα ποσταρω αργοτερα πρωτες εντυπωσεις.

Stay tuned...

 

Μην το λυπηθεις...δωσε πονο

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει κάποιος και μια συσκευη που έχω προπαραγγείλει (64αρι στα 629 απο Νοκια shop) ας μου στείλει ένα μήνυμα να του δώσω οδηγίες για να παει να την παραλάβει...
Link to comment
Share on other sites

γιατι βαγγελη ?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιοτητα κατασκευης: εκπληκτικη αισθηση στο χερι, συμπαγες, δυστυχως ειναι μαγνητης για τις δαχτυλιες, πραγματικα ισαξιο του iphone σε αυτον τον τομεα.

 

Οθονη: κατωτερη απο Samsung Super AMOLED και Retina display, ειδικα στην αποδοση του λευκου χρωματος, στην ευκρινεια καλα τα παει (οχι αριστα), εξαιρετικη αποδοση στη ζωντανια των χρωματων.

 

Αισθηση αφης: αψογη.... ισαξια με του iPhone. Στο εικονικο πληκτρολογιο ολα πατιουνται αμεσα, χωρις lag. Ακριβεστατο, με λιγα λογια.

 

Ταχυτητα: ειναι υπακουο στα περα-δωθε του δακτυλου (swipe), καποιες φορες το scrolling δεν ειναι smooth αλλα μαλλον εχει να κανει με το software και οχι με το hardware. Γενικα δεν καθυστερει καθολου, ισως λιγο μονο στα Settings.

 

Camera: με απογοητευσε. Αρκετα θολες οι φωτο. Θα την τεσταρω πιο διεξοδικα αργοτερα μαζι με το video recording.

 

Ακουστικο: κλασσικη αψογη ποιοτητα στην κληση απο τη Νοκια.

 

 

Πρωτη εντυπωση: ολα τα λεφτα το swipe, το οποιο κανει το home button του iOS να φαινεται περιττο. Παντως το λογισμικο αφηνει μια γευση οτι καποιοι το παρατησαν στη μεση πριν καλα καλα το τελειωσουν.

 

Θα επανελθω.

 

edit: ακομα παλευω να περασω επαφες στο Ν9...

ΜySmartphone: OnePlus 12 16/512

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

edit: ακομα παλευω να περασω επαφες στο Ν9...

Γιατι παλεύεις; Στις ρυθμίσεις δεν εχει επιλογη για μεταφορα και συγχρονισμό; Απο ποια συσκευη προσπαθείς; Στειλε τα ως καρτα επαφων με BT αν δεν αναγνωριζει συγχρονισμο.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Γιατι παλεύεις; Στις ρυθμίσεις δεν εχει επιλογη για μεταφορα και συγχρονισμό; Απο ποια συσκευη προσπαθείς; Στειλε τα ως καρτα επαφων με BT αν δεν αναγνωριζει συγχρονισμο.

 

Τισ εχω στο gmail account μου και στις Contacts των Windows 7...

ΜySmartphone: OnePlus 12 16/512

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Τισ εχω στο gmail account μου και στις Contacts των Windows 7...
http://talk.maemo.org/showthread.php?t=79664

http://senseapplied.com/index.php/sync-contacts-on-nokia-n9-via-mfe-and-google/

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

 

Μετα κοπων και βασανων σεταρα και τις επαφες.

Το LED κατι εχει και δε δουλευει. Εχω μπει στα φορα να δω αν ειναι Hardware προβλημα.

ΜySmartphone: OnePlus 12 16/512

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Μετα κοπων και βασανων σεταρα και τις επαφες.

Το LED κατι εχει και δε δουλευει. Εχω μπει στα φορα να δω αν ειναι Hardware προβλημα.

Οταν φορτιζει δεν αναβει;

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

γιατι βαγγελη ?

 

Απλα για να εξυπηρετησω κάποιο φίλο που ενδεχομένως δυσκολευτεί να το βρει.

Προσωπικά μένω με το galaxy note που πηρα προ ημερων και καλύπτει 100% τις ανάγκες μου...

Link to comment
Share on other sites

Τισ εχω στο gmail account μου και στις Contacts των Windows 7...

 

Βαλε to gmail σαν mail for exchange και πατα manual το sync ξανα κι ας φενετε οτι εκανε με το που το σεταρες :happy:

Link to comment
Share on other sites

παντως απο οτι ειδα στο βιντεακι του Lied, το κινητο λαγγαρει οταν... δεν εχει ανοικτη εφαρμογη :lol:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

θα παρει pr και θα στρωσουν ολα

 

συν τα overclocking που θα κανουμε

 

στο Ν900 μου ειμαι τωρα με 750mhz min - 900max και παει σφαιρα

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

θα παρει pr και θα στρωσουν ολα

 

συν τα overclocking που θα κανουμε

 

στο Ν900 μου ειμαι τωρα με 750mhz min - 900max και παει σφαιρα

 

Αυτο ειναι το θεμα, οτι δεν θα επρεπε να λαγκαρει, μου κανει scroll σαν να μη συμβαινει τιποτα τα 300 contacts οταν φορτωσουν οι photos και λαγκαρει στο μενου?! Κριμα. Γιατι ειναι τελειο το κινητακι σε ολους τους αλλους τομεις, τα lag να μην ειχε και ειχα σουταρει τα Wp7 αυριο. (Καλα υπερβαλω αλλα λεμε τωρα)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως απο την παρουσιασή σου ( και συγχαρητήρια για αυτή ;) ) κατάλαβα ότι το λαγκάρισμα ήταν στην αρχή, όταν δηλαδή το κινητό εκκίνησε. Και παρόμοιο θέμα έχουν όλα τα κινητά που είχα για το 1ο λεπτό λειτουργίας τους. Μετά το Ν9 μου φαίνεται ότι ρόλαρε άψογα.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το θεμα, οτι δεν θα επρεπε να λαγκαρει, μου κανει scroll σαν να μη συμβαινει τιποτα τα 300 contacts οταν φορτωσουν οι photos και λαγκαρει στο μενου?! Κριμα. Γιατι ειναι τελειο το κινητακι σε ολους τους αλλους τομεις, τα lag να μην ειχε και ειχα σουταρει τα Wp7 αυριο. (Καλα υπερβαλω αλλα λεμε τωρα)

 

τελειο το βιντεακι σου και σε ευχαριστουμε πολυ!

 

καποιες "ενστασεις" μου οι εξης:

 

* δεν εκανες καθολου swipe απο κατω προς τα πανω & απο πανω προς τα κατω (ετσι τα κλεινει και απευθειας)

* δεν μας εδειξες τον πολυ ωραιο και πρωτοτυπο τροπο που ξεκλειδωνει η συσκευη. με δυο απλα χαδακια δηλαδη (και γενικα ηθελα να δω τη lockscreen αλλα και τις συντομευσεις της)

* δεν επαιξες καποιο βιντεο

* τον τελειο τροπο που βαζεις ξυπνητηρι (στις λεπτομεριες φαινεται η μαγκια του OS)

* δεν σε συγκινησε η ταχυτητα με την οποια ανοιγει η καμερα (πραγματικα ξεροκαταπια οταν ειδα ποσο γρηγορα το κανει)

* δεν χρειαζοταν να κλεινεις συνεχως τα apps. αντεχει απο θεμα multitasking.

 

 

**ευχαριστω για την ενημερωση περι 8gb διαθεσιμου χωρου για φωτος/μουσικη/βιντεος. δεν το γνωριζα.

ελεγα θα ειναι πανω απο 13gb

 

***τοσο μαπα οσο φαινονται ειναι τα ακουστικα? κριμα γιατι του Ν8 ειναι αψογα!

 

οποτε παω για 64αρι :/

 

και παλι σε ευχαριστω Νικο.

αν κανει τα μισα απο οσα κανει το Ν900, μιλαμε για μαγικη συσκευη

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Prodigy αν πας για Ν9 πας οπως και δηποτε για 64αρι.

Διαφορετικά χάνεις ένα key selling point της συσκευής ;).

 

Ως ώρας το μόνο λειτουργικό με το οποίο μπορώ να το συγκρίνω είναι το WebOS από το οποίο έχει ως πλεονέκτημα το ξεκλείδωμα (δυο ταπ και τελος, όχι φτασε το κουμπι εκεί ) και το αληθινό multitasking.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

 

**ευχαριστω για την ενημερωση περι 8gb διαθεσιμου χωρου για φωτος/μουσικη/βιντεος. δεν το γνωριζα.

ελεγα θα ειναι πανω απο 13gb

Εχουν λογικα κρατησει τα ιδια partitions με το 64αρι στους αλλους τομεις, και ο,τι μενει παει στο "MyDocs". Θυμαμαι οτι το 64αρι ειχε 4Gb για εφαρμογες και 2gb για το system. ετσι με το φορμαρισμα εμεναν 57gb για τον χρηστη.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

επειδη ηδη στο Ν900 η μουσικη μου μονο ειναι 7gb και οι ταινιες 3-4gb....

 

δεν παμε πουθενα Καραμητρο με 8gb

 

να ναι καλα ο Νικος που με ενημερωσε μεσω του hands on του

 

αντε..τα λεμε παω για maemo SNES :)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

ειδα το hands-on..αναμεικτα συναισθηματα...αλλα δεν με επεισε...θα το παρω και ας λαγκαρει! μαλλον παρασκευη θα το εχει μου ειπε
Link to comment
Share on other sites

Ποιοτητα κατασκευης: εκπληκτικη αισθηση στο χερι, συμπαγες, δυστυχως ειναι μαγνητης για τις δαχτυλιες, πραγματικα ισαξιο του iphone σε αυτον τον τομεα.

 

Οθονη: κατωτερη απο Samsung Super AMOLED και Retina display, ειδικα στην αποδοση του λευκου χρωματος, στην ευκρινεια καλα τα παει (οχι αριστα), εξαιρετικη αποδοση στη ζωντανια των χρωματων.

 

Αισθηση αφης: αψογη.... ισαξια με του iPhone. Στο εικονικο πληκτρολογιο ολα πατιουνται αμεσα, χωρις lag. Ακριβεστατο, με λιγα λογια.

 

Ταχυτητα: ειναι υπακουο στα περα-δωθε του δακτυλου (swipe), καποιες φορες το scrolling δεν ειναι smooth αλλα μαλλον εχει να κανει με το software και οχι με το hardware. Γενικα δεν καθυστερει καθολου, ισως λιγο μονο στα Settings.

 

Camera: με απογοητευσε. Αρκετα θολες οι φωτο. Θα την τεσταρω πιο διεξοδικα αργοτερα μαζι με το video recording.

 

Ακουστικο: κλασσικη αψογη ποιοτητα στην κληση απο τη Νοκια.

 

 

Πρωτη εντυπωση: ολα τα λεφτα το swipe, το οποιο κανει το home button του iOS να φαινεται περιττο. Παντως το λογισμικο αφηνει μια γευση οτι καποιοι το παρατησαν στη μεση πριν καλα καλα το τελειωσουν.

 

Θα επανελθω.

 

edit: ακομα παλευω να περασω επαφες στο Ν9...

αν και θα το εχω και γω αυριο στα χερια μου ανυπομονω να μαθω αν εχει αυτοματη απαντηση οταν συνδεουμε ακουστικα γιατι μ ενδιαφερει πολυ.στο Ν900 εχω εξτρα εφαρμογη που το κανει το ProfileX και αναρωτιεμαι αν το Ν9 το εχει απ τη μανα του.αν δε σε κανει κοπο.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...