Jump to content

Nokia N9-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τα ανοιγει κανονικα τα αρχεια αλλα δεν τα επεξεργαζεται

 

@SaintPetrouil

οχι δεν βρηκα τιποτα πληροφοριες δυστυχως..

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή έκανα μια προσπάθεια να προκαλέσω και πάλι το κινητό στο θέμα του WiFi. Γνωρίζοντας από πριν τις γκρίνιες για τις αδυναμίες σύνδεσης (ή, έστω, για τις επαναλαμβανόμενες διακοπές της) όταν η συσκευή βρίσκεται σε σχετική απόσταση από κάποιο router, είπα να δοκιμάσω την τύχη μου σε κάπως πιο «αντίξοες» συνθήκες, ώστε να δω τι θα μπορέσω να καταφέρω.

 

Βρισκόμουν, λοιπόν, σε κάποια φάση στον δεύτερο όροφο ενός δημόσιου κτιρίου, στον αντίστοιχο πρώτο του οποίου γνωρίζω πως υπάρχει μόνιμα ανοιχτό router και παρέχεται δυνατότητα ελεύθερου internet χωρίς κλειδιά και κωδικούς. Αυτό που επιχείρησα ήταν η αναβάθμιση μιας ήδη εγκατεστημένης εφαρμογής του N9, την οποία για κάποιους λόγους δεν πρόλαβα να πραγματοποιήσω στο σπίτι. Αφού πρώτα ενεργοποίησα την ασύρματη σύνδεση, το κινητό είδε κανονικά το διαθέσιμο hot spot (συν ένα δυο άλλα), συνδέθηκε με το router αμεσότατα, και χωρίς καμιά απολύτως αδυναμία ή πρόβλημα ή διακοπή ολοκλήρωσε το update. Ξαναθυμίζω πως εγώ βρισκόμουν στον δεύτερο όροφο και το ασύρματο δίκτυο δινόταν από τον πρώτο.

 

Οπότε, αντιλαμβάνεται κανείς ότι μιλάμε για μια εντελώς διαφορετική εικόνα από κείνη που περιέγραφαν με κάποια δόση απογοήτευσης οι κάτοχοι των πρώτων N9 (έως και πριν από κάποιο καιρό) σε ανάλογα… πειράματά τους.

Edited by Enne_See
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται φιλε μου απο πολλα πραγματα. Αν το ρουτερ βρισκοταν κοντα σε παραθυρο,που βρισκοσουν εσυ κ.λ.π μπορουσες να βρισκοσουν και δυο οροφους και παλι να επερνες ,οπως και να εχει ομως αυτο που εκανα τωρα τελευταια ηταν να εχω μαζι μου και το Ν900 να βρισκω σε πιο ρουτερ θελω να ενωθω να παιρνω το Ν9 να πηγαινω στο Hidden Wlan να του προσθετω αυτα που χρειαζεται και μετα να παιρνει το σημα κανονικοτατα αλλα ΟΧΙ τοσα οσο το Ν900
From N9
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα οτι το wifi του ειναι στα ιδια επιπεδα με το galaxy ace που ειχα πριν, ισως και λιγο πιο καλο. Νορμαλ δηλαδη, δεν εχω παραπονο.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την pr 1.3 ειναι σχεδον ετοιμη, καποιες δοκιμες στον επεξεργαστη για καλυτερη αποδοση γινονται και λογικα τελος Μαιου με αρχες Ιουνιου θα την εχουμε.

Απ' οτι εμαθα, θα εχει ενσωματωμενη εφαρμογη για ραδιοφωνο και το κινητο θα γινει ακομη πιο γρηγορο, πολυ πιο γρηγορο! :)

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Ειναι το ιδιο και με το galaxy sll αλλα κανενα απο ολα αυτα ειναι σαν το Ν900 που σχετικα ολα εχουν το ιδιο wifi signal, να ευχομαστε να ειναι θεμα λογισμικου και αρχες Ιουνιου οπως λεει και ο φιλος μας ο σοφοκλας να φτιαχτει
From N9
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να σβήσει κανείς από το κινητό όποια από τα προεγκατεστημένα wallpapers δε θέλει; Edited by Enne_See
Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή έκανα μια προσπάθεια να προκαλέσω και πάλι το κινητό στο θέμα του WiFi. Γνωρίζοντας από πριν τις γκρίνιες για τις αδυναμίες σύνδεσης (ή, έστω, για τις επαναλαμβανόμενες διακοπές της) όταν η συσκευή βρίσκεται σε σχετική απόσταση από κάποιο router, είπα να δοκιμάσω την τύχη μου σε κάπως πιο «αντίξοες» συνθήκες, ώστε να δω τι θα μπορέσω να καταφέρω.

 

Εγώ έχω παρατηρήσει πάντως πως διακοπές του σήματος wifi κάνει συνήθως όταν είναι σε psm... Δεν μου έχει εμφανίσει προβλήματα όταν είναι εκτός psm..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να στειλω φωτογραφειες με το μπλε δοντι καπου κολλαει το συνδεσα με καλωδιο στον υπολογιστη αλλα παρολα αυτα δεν με αφηνει να μπω στο κινητο δεν ξερω μηπως γνωριζεται εαν κανω κατι λαθος η τι πρεπει να κανω ?
Link to comment
Share on other sites

Μου ετυχε το ιδιο αλλα επεμενα λιγο και το πετυχα. Να το απενεργοποιησεις και να το ενεργοποιησεις ξανα το δοκιμασες?
From N9
Link to comment
Share on other sites

ναι το βρηκα απλα οταν το συνδεω πρεπει να πατησω συχρονισμο και μετα τις φωτο που εχεις τραβηξει δεν τις εχει στις φωτογραφειες αλλα στο φακελο DCIM
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

επειδή δεν μπόρεσα να βρω κάτι, έχω την 1.2 στο κινητό και μερικές φορές όταν μπαίνει σε standby δεν ξυπνάει εάν δεν το βάλω σε usb. Δεν ξέρω εάν είναι battery drain ή κάτι άλλο. Δεν του έχω περάσει σχεδόν καμία εφαρμογή και έχω κάνει και reset. Την 1.2 δε την έχω περάσει 2 φορές. Καμία ιδέα?

Panathinaikos Uber Alles. Death to false metal. For every day that stings a better day it brings.
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω αυτό

κι εύχομαι να είμαι ο τελευταίος.

Πάντως έχω τη γνώμη πως κάτι τέτοια "θεματάκια" οι ιαπωνοκορεάτες τα έχουν λύσει εδώ και πολύ καιρό, ίσως εξαιτίας της μνημειώδους εμμονής τους για την άριστη ποιότητα των προϊόντων τους, και γι αυτό θεωρώ πως βρίσκονται πολλά βήματα μπροστά στον συγκεκριμένο τομέα (εν συγκρίσει, τουλάχιστον με τους ευρωπαίους συναδέλφους τους). Ας είναι όμως. Επειδή ευτυχώς σε μας (τους ευρωπαίους) μένει ακόμα το εμπνευσμένο design. Ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω αυτό
κι εύχομαι να είμαι ο τελευταίος.

Πάντως έχω τη γνώμη πως κάτι τέτοια "θεματάκια" οι ιαπωνοκορεάτες τα έχουν λύσει εδώ και πολύ καιρό, ίσως εξαιτίας της μνημειώδους εμμονής τους για την άριστη ποιότητα των προϊόντων τους, και γι αυτό θεωρώ πως βρίσκονται πολλά βήματα μπροστά στον συγκεκριμένο τομέα (εν συγκρίσει, τουλάχιστον με τους ευρωπαίους συναδέλφους τους). Ας είναι όμως. Επειδή ευτυχώς σε μας (τους ευρωπαίους) μένει ακόμα το εμπνευσμένο design. Ή όχι;

 

Κι εγω το εχω αυτο, μονο στο power button, τα κουμπι της εντασης σαν να "εφαρμοζει" πιο καλα. Προσωπικα το θεωρω αμελητεο και δεν θα καθομουν ποτε να το τραβηξω σε βιντεο και να το ανεβασω στο youtube :lol: Παντως ναι, δεν νομιζω να ηταν τοσο δυσκολο να εβρισκαν καποια λυση για τα "χαλαρα" κουμπια.

Link to comment
Share on other sites

ναι και εγω το εχω παρατηρησει αυτο...αλλα δεν με ενοχλει!

ενα αλλο που με τρομαζει καμια φορα ειναι οταν το κραταω(χωρις θηκη) και το σφιξω με το ενα χερι ακουγεται λες και θα διαλυθει καπως

μπορει να φταιει που ειμαι και τουμπανος δεν ξερω :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια επειδη δεν μπορει να ειμαι τρελος, σε ολα τα Ν9 και Lumia 800 που εχω πιασει η πλευρα της οθονης που ειναι προς τα κουμπια δεν ειναι τοοοοσο ερμητικα κλειστη οσο η αριστερη πλευρα, για την ακριβεια χωραει να βαλεις ενα χαρτακι.

Το εχετε εσεις στα δικα σας αυτο το μικρο κενο;

Νομιζω οτι κουμπια χαλανε τη στιβαροτητα του ενιαιου πλαστικου με αποτελεσμα αυτο το ανοιγματακι.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Το εχετε εσεις στα δικα σας αυτο το μικρο κενο;

 

Εννοείται. Και μάλιστα όχι μόνον από τη μεριά που βρίσκονται τα buttons, αλλά κι απ' την απέναντι (αν κι εκεί το κενό εμφανίζεται μάλλον πιο μικρό).

Είπαμε... Ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην εβδομάδα λογικά θα το έχω.Η παναγιά μαζί μας :p.

Δύο ερωτήσεις:

1) Πριν περάσω ελληνικό πληκτρολόγιο, διαβάζει κανονικά τις ελληνικές επαφές?

2) Για την πλοήγηση, απο που κατεβάζω τους ελληνικούς χάρτες?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

επειδή δεν μπόρεσα να βρω κάτι, έχω την 1.2 στο κινητό και μερικές φορές όταν μπαίνει σε standby δεν ξυπνάει εάν δεν το βάλω σε usb. Δεν ξέρω εάν είναι battery drain ή κάτι άλλο. Δεν του έχω περάσει σχεδόν καμία εφαρμογή και έχω κάνει και reset. Την 1.2 δε την έχω περάσει 2 φορές. Καμία ιδέα?

 

Παίδες καμία ιδέα σχετικά με το παραπάνω?

Panathinaikos Uber Alles. Death to false metal. For every day that stings a better day it brings.
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην εβδομάδα λογικά θα το έχω.Η παναγιά μαζί μας :p.

Δύο ερωτήσεις:

1) Πριν περάσω ελληνικό πληκτρολόγιο, διαβάζει κανονικά τις ελληνικές επαφές?

2) Για την πλοήγηση, απο που κατεβάζω τους ελληνικούς χάρτες?

 

μεγιες!

1)ναι κανονικα

2)απο το κινητο,μεσα απο την εφαρμογη maps

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καμία ιδέα σχετικά με το παραπάνω?

 

εχεις προσπαθήσει να κάνεις και επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις? Μου φαίνετε αν δεν διορθωθεί το πρόβλημα μήπως πρέπει να το πας για service η για αντικατάσταση αν είναι καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

εχεις προσπαθήσει να κάνεις και επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις? Μου φαίνετε αν δεν διορθωθεί το πρόβλημα μήπως πρέπει να το πας για service η για αντικατάσταση αν είναι καινούργιο.

 

Έχω κάνει επαναφορά. Το θέμα είναι ότι το έχουν αναφέρει και στο εξωτερικό σαν bug της 1.2 αλλά δεν έχω βρει πολλούς που να τους συμβαίνει. Θα περιμένω την 1.3 και μετά θα το πάω για service.

Panathinaikos Uber Alles. Death to false metal. For every day that stings a better day it brings.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους εχω το κινητο 2 βδομαδες , καποια μικροπροβληματακια αλλα ολα καλα.

Τωρα ανοιξα τον υπολογιστη και αφου συνδεσα το κινητο για να περασω καποια αρχεια , ειδα οτι εχει μνημη 8.80 gb ενω το εχω αγορασει για 16gb ξερετε τι μπορει να συμβαινει?

Υποψιν δειχνει οτι 7.41gb free of 8.80gb

Γνωριζει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...