Jump to content

Nokia N9-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@fitofagos85 δeν έχω ιδέα δώκε screenshot..

 

Whoops! :o)

 

με πρόλαβες thePRODIGY :)

anyway είμαστε σε αναμονή μην κάνετε σε PR 1.2 εγκατάσταση τα

QuickTweak κai Home Screen Backgroung Settings

 

όσοι κανατε αναβάθμιση απλά κάντε τα uninstall άμεσα!

 

όσοι τρέξατε το Home Screen Backgroung Settings σε 1.2 απλά μην το βγάλετε και περιμένετε για λύση

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πλατιάζουμε....

κάνουμε εικασίες και αυτό θα κάνω απατώντας τώρα :/

ο φίλος μπορεί μετά το update να μήν μπηκε καν στο κόπο να το τρέξει και απλά το απεγκατέστησε αφού είδε οτι λειτούργησε το Home screen settings

 

και είναι απλά θέλει update

ενημέρωσα τον dev και στο restore settings to default απλά θα επαναφέρει τα PR 1.2 αρχεία...

 

προς ώρας αφού βρήκα το fix με τα εικονίδια καταφερα και ξαναεγκατέστησα το Home Screen Backgroung Settings και ολα επανήλθαν,

αλλά ουαί και αλλοίμονο αν απεγκατασταθεί!

 

δηλαδη το προβλημα ουσιαστικα απο οτι καταλαβα ειναι οτι το τρεξαμε εμεις..ενω ο prodigy το απεγκατεστησε πριν το τρεξει...

 

τεσπα..αναμενουμε οποτε και καθομαστε ετσι...

 

οσον αφορα το αλλο που λεει ο φιλος εμενα τουλαχιστον δεν υπαρχει καποιο τετοιο εικονιδιο ...

 

με προλαβες..

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια θα μου πει κανεις????????μονο σε μενα βγαζει αυτο το εικονιδιο με το θαυμαστικο?????ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ???μονο ενα εικονιδιο κοκκινο με ενα θαυμαστικο μεσα!!!ουτε επεξηγηση απο κατω!και οταν το πατας απλα πρασινιζει και τιποτα αλλο!δου δινει την δυνατοτητα να το διαγραψεις!αλλα πρεπει?????καποιος μια απαντηση!!!

 

ηρεμησε φιλε μου. θα παθεις τιποτα ετσι που κανεις.

οποιος γνωριζει θα σου απαντησει.

 

μη ρωτας συνεχεια το ιδιο πραγμα και με τοσο εντονο υφος

 

φεεεεττα

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς...

κάποιος θα βρεθεί να κάνει ένα .tar τον φάκελο themes και τότε θα δούμε αν όλα επανέλθουν

αν δε ξέρετε να κάνετε .tar (πιο βολικό για εμένα και το filesystem γιατί διατηρεί ownership και permissions) απλά κάντε το ένα copy στο MyDocs ζιπάρετε το και ποστάρετέ το εδώ να πειραματιστώ....

 

κάποιοι άλλοι έχουν χειρότερα προβλήματα

το QuickTweak σε κάποιους τους κόστισε το πληκτρολόγιο και τώρα εκτός από τα ΄χαλια εικονίδια δεν έχουν όυτε virtual keyboard...

μέχρι στιγμής στο Navifirm δεν βλέπει κανείς όλα τα variants του 1.2 έτσι και δεν μπορούν ούτε downgrade κάνουν (μη επιτρεπτό, κάνει fail) αλλα ούτε kai reflash λόγω έλλειψης variant rom...

Edited by sugardad

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

βρηκα τι ειναι και μαλλον ειναι το ιδιο προβλημα που εχει ο marvel.μπηκα στο battery usage μου βγαλε και μετα battery drain και μολις πατησα more πανω δεξια μου βγαζει στο avg idle consumption αριστερα το κοκκινο εικονιδιο με το θαυμαστικο που βγαζει και μπροστα στο μενου!και διπλα 52 mA
Link to comment
Share on other sites

θυμαμαι στην pr1.1 μερικοι ειχαν προβλημα με το Maps,εγω δεν ειχα..τωρα στην pr1.2 γιατι εχω?:p not responding.. α και ενα idle consumption στα 64mA..

 

edit.

και η καμερα not responding αλλα οκ,μετα απο μερικα reboot εστρωσαν ολα..εκτος του battery drain..που δεν με πολυενοχλει..προς το παρων τουλαχιστον

Edited by Dark_ds
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια θα μου πει κανεις????????μονο σε μενα βγαζει αυτο το εικονιδιο με το θαυμαστικο?????ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ???μονο ενα εικονιδιο κοκκινο με ενα θαυμαστικο μεσα!!!ουτε επεξηγηση απο κατω!και οταν το πατας απλα πρασινιζει και τιποτα αλλο!δου δινει την δυνατοτητα να το διαγραψεις!αλλα πρεπει?????καποιος μια απαντηση!!!

 

εχω την υποψια οτι εχει σχεση με το developer mode το εχεις ενεργοποιησει;

 

ερωτηση:

πριν κανω το update ειχα κανει χαρντ ρισετ. και το developer mode εκλεισε εκανα το update παω να ενεργοποιησω το developer mode αλλα τα 3 πρωτα

debugging

networking

resource usage analisis

δεν μπορει να μου τα κανει ινσταλ

το εικονιδια που λεει ο φιλος μου το εβγαζε οτι δεν ειχα το ντεβελοπερ μουντ ενερφοποιημενο μετα οταν εκανα ινστολ τα υπολοιπα βγήκε

Edited by tsamadas
Link to comment
Share on other sites

εγραψα 1 ποστ πιο πανω που μου το βγαζει αυτο το εικονιδιο!οποτε εχει να κανει με την μπαταρια!με το που εγινε το update και ανοιξα το κινητο βρισκοτανε στο κατω μερος του μενου!

 

και εχω ανοιξει αρκετες φορες το dev mode.πρεπει ομως να κανω καποια απο αυτα που μου λεει install??

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα. Για να προσθέσουμε κάτι σε υπάρχον μήνυμα μας χρησιμοποιούμε την Τροποποίηση.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει σχεση. Εκτος αν με την 1,2 αν εχει μπατερη ντραιν στο βγαζει και στο μενου(δεν νομιζω) πιστευω οτι ειναι λογικο για την ωρα να υπαχει ντραιν αφου κατα την διαρκια του update η εφαρμογη μετραγε καταναλωση και οταν έκλεινε η οθονη ( ισως κανω λαθος ξαναλεω) αρα ηταν idle και εγω ειχα καπου 130 οταν το τσεκαρα λιγο μετα απο το update και τωρα ειμα στα 72 (παρα πολλα ειναι αλλα πεφτει)

 

και εχω ανοιξει αρκετες φορες το dev mode.πρεπει ομως να κανω καποια απο αυτα που μου λεει install??

 

ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ οτι και σε μενα τα 3 πρωτα δεν θα μπορεις να τα κανεις(δεν ξερω γιατι) τα υπολοιπα θα μπορεις (και αν δεν κανω λαθος θα χαθει και το κοκκινο )

 

 

σορυ αλλα δεν ξερω πως να τα ενώσω

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

απλα το εικονιδιο που μου βγαζει στο ιdle consumption μου το βγαζει και στο μενου!γι αυτο υπεθεσα οτι ειναι απο το battery drain.παω να κανω install ολα οσα μου δειχνει στο dev!ελπιζω να μην χειροτερεςψει η κατασταση!!
Link to comment
Share on other sites

Την διαδικασία για video κλήσεις μέσω skype την γνωρίζει κανείς να μας πει πως γίνετε γιατί δεν το έχω βρει ακόμα.

Από τι είδα στο changelog έλεγε ότι πλέον τα γεγονότα από το calendar θα εμφανίζονται στο stanby mode αλλά και αυτό δεν μπορώ να το βρω πως δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

αν λες για μενα ναι μετα το εβγαλε!βεβαια προσπαθησα τωρα να το διαγραψω και μου λεει application does not exist!αντε βγαλε ακρη.εκανα και τα install μεσα απο το dev mode που ειπε και ενας φιλος πιο πανω αλλα παλι τιποτα.ασε που εμφανισε αλλα 2 για να μπορεις να πειραξεις διαφορα!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή βδομάδα

 

Βιντεοκλησεις κάνουμε μόνο από το skype ?

την κάμερα μπροστά δεν μπορούμε να την ενεργοποιήσουμε ?

N9 Best phone ever
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια θα μου πει κανεις????????μονο σε μενα βγαζει αυτο το εικονιδιο με το θαυμαστικο?????ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ???μονο ενα εικονιδιο κοκκινο με ενα θαυμαστικο μεσα!!!ουτε επεξηγηση απο κατω!και οταν το πατας απλα πρασινιζει και τιποτα αλλο!δου δινει την δυνατοτητα να το διαγραψεις!αλλα πρεπει?????καποιος μια απαντηση!!!

- Το θαυμαστικό που βλέπεις στις εφαρμογές πιθανώς να δείχνει πως κάποια-ες εφαρμογή που είχες εγκατεστημένη να μην είναι συμβατές με την νέα έκδοση του firmware ή "κάποια σημεία" που κοιτούσε η εφαρμογή ,με την αναβάθμιση άλλαξαν και δεν τα βρίσκει πλέον;;!!

- Ενώ το εικονίδιο με το βέλος δείχνει κάποια εφαρμογή που βρίσκεται σε κατάσταση αναβάθμισης;; ..

- Το εικονίδιο με το βέλος προς τα κάτω το είδα κατά την διάρκεια ενημέρωσης κάποιας εφαρμογής!

 

- Γι' αυτό καλό είναι να διαγράφονται οι εφαρμογές που παίζουν σε dev mode οι οποίες παρεμβαίνουν σε ευαίσθητα σημεία του λειτουργικού ,πριν την αναβάθμιση του! (άποψή μου)

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι σε οσους περασαν την 1.2 επειδή τωρα το κινητο μου λειτουργει ΤΕΛΕΙΑ και δεν θελω να χαλασει:

 

1. Δημιουργει battery drain χωρις λογο?

2. Το fm radio λειτουργει κανονικα?

 

Ρωταω καθως αν κανω την αναβαθμιση και το μετανιωσω δεν θα μπορω να κανω downgrade.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι σε οσους περασαν την 1.2 επειδή τωρα το κινητο μου λειτουργει ΤΕΛΕΙΑ και δεν θελω να χαλασει:

 

1. Δημιουργει battery drain χωρις λογο?

2. Το fm radio λειτουργει κανονικα?

 

Ρωταω καθως αν κανω την αναβαθμιση και το μετανιωσω δεν θα μπορω να κανω downgrade.

 

Ευχαριστώ

Πες μου ποιό radio έχεις για να το δοκιμάσω επιτόπου και να σου πω.

Battery drain δεν μου έχει κάνει. Από χθες το βράδυ που έβαλα την αναβάθμιση μέχρι τώρα έχω 9ma idle. Τώρα που το σκέφτομαι είναι λιγότερα από ότι είχα πριν...

Γιατί να μην μπορείς να κάνεις downgrade? Με NSU δεν μπορείς να φλασάρεις την προηγούμενη έκδοση?

Link to comment
Share on other sites

- Με την PR1.2 η συσκευή πετάει!!! Αυτό βλέπω από χθες στις βασικές λειτουργίες που χρησιμοποιώ! ... απορώ πως σκέφτεστε να γυρίσετε πίσω;;; .... :blink:

 

- Όπως είπαν και άλλα παιδιά , το έχετε κουράσει με το battery drain !!!!! .... Πετάχτε το να ησυχάσετε.

- Η συσκευή μου με κανονική χρηση ( internet connection auto, web browsing , ελάχιστα τηλ. ,αυτοματη ανανέωση mails ,αυτόματη ανανέωση feeds και διάβασμα κάθε τρείς και λίγο ,αυτόματη ανανέωση καιρού) και πλησιάζει τις 3 μέρες, από την τρίτη φόρτιση και μετά!!!!

- Εχθές με την αναβάθμιση ,που ήταν περίπου 2 ώρες συνέχεια στο κατέβασμα και στην ενημέρωση λειτουργικου και εφαρμογών ,τράβηξε πολύ ρεύμα και από την πλήρη φόρτιση στις 12:30(ακολούθησε η αναβάθμιση) ,έχω τώρα 23% μπαταρία με σχετικά αρκετό παίδεμα!!

 

- Εννοείται πως εφαρμογές από επίδοξους devs ... στέλνουν την κατανάλωση για τσάι!! Έτσι παίζει μεγάλο ρόλο και τι έχετε εγκατεστημένο;;

 

- Φιλικά πάντα!

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκε λύση με το πρόβλημα.

1. Σωστε το επισυνναπτομενο αρχειο και καντε extract το zip στο κινητο (το αρχειο που θα αποσυμπιεστει απο το ζιπ θα ειναι .deb)

2. Τρεξτε τον File Manager και καντε τον minimize

3. Απεγκαταστηστε την εφαρμογη

4. Ενεργοποιηστε τον file manager και εγκαταστηστε μεσω αυτου το αρχειο που κατεβασατε

5. Καντε ΑΜΕΣΩΣ reboot

6. Αν θελετε ξανα-εγκαθιστάτε την εν λογω εφαρμογη.

 

Δεν θα απαντησω σε καμια ερωτηση γiα τωρα, το φιξακι λειτουργει αψογα.

 

Περισσοτερα και εξηγησεις οταν θα εχω χρονο...

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Πες μου ποιό radio έχεις για να το δοκιμάσω επιτόπου και να σου πω.

Battery drain δεν μου έχει κάνει. Από χθες το βράδυ που έβαλα την αναβάθμιση μέχρι τώρα έχω 9ma idle. Τώρα που το σκέφτομαι είναι λιγότερα από ότι είχα πριν...

Γιατί να μην μπορείς να κάνεις downgrade? Με NSU δεν μπορείς να φλασάρεις την προηγούμενη έκδοση?

 

γενικα εχω 4-5 ma.

εχω το old fashion fm radio που εχει και τη βελονα στη μεση και αποθηκευει και σταθμους.

NSU τι ειναι? ξερω να κανω flash με τον flasher και navifirm.

Λογικα αν θελω downgrade κατεβαζω το .bin της παλαιας εκδοσης?

Link to comment
Share on other sites

παιδια ακομα να μου βγαλει το update.μου ειχαν πει στη nokia care οτι το κινητο μου δεν ανηκει στην κατηγορια αυτων που δεχονται τις αναβαθμισεις και επειδη ειναι αγορασμενο απο το εξωτερικο δεν πιανει η εγγυηση μου και πρεπει να πληρωσω.υπαρχει καποιος τροπος να την κατεβασω χωρις να πληρωσω?
Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκε λύση με το πρόβλημα.

1. Σωστε το επισυνναπτομενο αρχειο και καντε extract το zip στο κινητο (το αρχειο που θα αποσυμπιεστει απο το ζιπ θα ειναι .deb)

2. Τρεξτε τον File Manager και καντε τον minimize

3. Απεγκαταστηστε την εφαρμογη

4. Ενεργοποιηστε τον file manager και εγκαταστηστε μεσω αυτου το αρχειο που κατεβασατε

5. Καντε ΑΜΕΣΩΣ reboot

6. Αν θελετε ξανα-εγκαθιστάτε την εν λογω εφαρμογη.

 

Δεν θα απαντησω σε καμια ερωτηση γiα τωρα, το φιξακι λειτουργει αψογα.

 

Περισσοτερα και εξηγησεις οταν θα εχω χρονο...

 

το φιξ αφορα αυτο φανταζομαι: home screen background settings ?

απο που το ειχατε κατεβασει; οχι απο το store ;

Link to comment
Share on other sites

παιδια ακομα να μου βγαλει το update.μου ειχαν πει στη nokia care οτι το κινητο μου δεν ανηκει στην κατηγορια αυτων που δεχονται τις αναβαθμισεις και επειδη ειναι αγορασμενο απο το εξωτερικο δεν πιανει η εγγυηση μου και πρεπει να πληρωσω.υπαρχει καποιος τροπος να την κατεβασω χωρις να πληρωσω?

Δεν θα πρεπει να ανησυχεις καθολου, κατα 99.9% θα παρεις την αναβαθμιση καποια στιγμη αργοτερα ουτε εγω εχω λαβει ειδοποιησει για update,αλλα δεν ανησυχω καθολου,θυμαμαι την πρωτη φορα που εκανα αναβαθμιση μου ηρθε μηνυμα 2-3 εβδομαδες αργοτερα,ειναι αδυνατο για ολες τις συσκευες σε ολες τις χωρες να βγει ταυτοχρονα η αναβαθμιση.Τωρα οσων αφορα τη λενε στο nokia care μην ασχολεισαι καν,δεν αξιζει.:)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...