Jump to content

Nokia N9-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Opera 11.5 for Harmattan πλέον Official!!

Επιτέλους έχουμε Browser! :)

 

-Δεν εχει ελληνικο πληκτρολογιο

-δεν εχει καλη ροη στο scrolling

-ειναι λιγο πιο αργος

-δεν εχει fit to page(νομιζω)

 

+++εχει πολλες επιλογες

 

υ.σ. δεν τον προτιμω

 

Υπήρχε περίπτωση να σου πούνε να την κόψεις; ;)

 

Καταρχην ρωτησα σε φιλο στο Γερμανο. Εξαλου αυτοι δεν ειχαν καρτα γιαυτο και πηγα στην cosmote, συνεπώς, δεν υπήρχε δολος.

Ολα αυτα αφου παρακολουθησα βιντεακια στο youtube για το πως την κοβεις.

Αν παλι δεν θελει ο φιλος να δωσει 5 ευρω ας την κοψει. Λογικα θα παιξει αρκει να την κοψει σωστα.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια χαρά θα παίξει, απλά, να ΜΗΝ χρησιμοποιήσει τους αντάπτορες, κατά πάσα πιθανότητα θα κολλήσει η sim μέσα στο κινητό.

Καλύτερα να κρατήσει αυτό που περισσεύει και να το χρησιμοποιεί όταν βάζει την κάρτα σε άλλη συσκευή... (τα Galaxy θνητά;;;;)

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα παίξει, απλά, να ΜΗΝ χρησιμοποιήσει τους αντάπτορες, κατά πάσα πιθανότητα θα κολλήσει η sim μέσα στο κινητό.

Καλύτερα να κρατήσει αυτό που περισσεύει και να το χρησιμοποιεί όταν βάζει την κάρτα σε άλλη συσκευή... (τα Galaxy θνητά;;;;)

εγω εχω δυο καρτες microsim με το ιδιο νουμερο (double sim).τη μια στο Ν9 και την αλλη με το ανταπτορακι στο Ν900.μεχρι στιγμης δουλευει μια χαρα με τον ανταπτορα.δυο φορες που την εβγαλα βγηκε χωρις προβλημα.λες να μου δημιουργησει κανα προβλημα αργοτερα;

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην σου έχει απαντήσει κανένας ...σημαίνει ότι δεν υπάρχει Τ9...ούτε μπορείς να βάλεις

 

Δεν μιλάω για Τ9. Το Τ9 είναι για να γράφεις με το αριθμητικό πληκτρολόγιο

Το τηλέφωνο δεν το έχω (λέω να το πάρω σύντομα), όμως έχω δει να γράφουν αγγλικά

και να προτείνει λέξεις. Δεν ξέρω αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα.

 

Αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα, πως ξέρεις ότι δεν μπορείς να βάλεις δικά σου λεξικά.

Είναι 100% σίγουρο;

Ειδα πχ στο maemo.org οτι κάποιος κατάφερε να βάλει σλοβένικο swipe πληκτρολόγιο.

Και στο Ν900 το έχουν καταφέρει αν δε κάνω λάθος.

Ρωτάω γιατί αν πάρω τελικά το τηλεφωνάκι θέλω να ασχοληθώ σοβαρά με το θέμα του λεξικού

Link to comment
Share on other sites

δεν ενθουσιάστηκα με το opera δεν μου κάθισε καλά, σε άλλους μπορεί να τους βολέψει.

και με τον προεγκατεστημένο αλλά και με το firefox ειμαι απολυτα ευχαριστημένος και διάβασα επίσης οτι ισως να έχουμε flash σε λιγο καιρό

http://mynokiablog.com/2012/02/22/adobe-flash-with-fennec-coming-to-nokia-n9/

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγα γερμανό και όντος με 5 ευρώ μου άλλαξε την κάρτα αλλά πλέον η παλιά δεν δουλεύει. Νομίζω πρέπει να πάρω και έναν αντάπτορα μήπως χρειαστεί να ξαναλειτουργήσω το παλιό μου τηλέφωνο.

Τώρα το έχω στην φόρτιση και μετά πάμε στην ιεροτελεστία του πρώτου ανοίγματος του κινητού :). Δύο ερωτήσεις..

Από τι είδα η μπαταρία δεν βγαίνει έτσι εύκολα όπως σε όλα τα κινητά . Είναι όντος έτσι και περνάμε πλέον στην εποχή των κινητών που ούτε να τα ανοίξεις δεν μπορείς?

Και τέλος πήρα backup επαφές, μυνήματα, φώτο από το n900 μέσω ovisuite με την προηγούμενη νομίζω έκδοση του ovi που το υποστήριζε. Για να τις περάσω στο n9 θα πρέπει πρώτα να κάνω την αναβάθμιση στην καινούργια έκδοση?

Link to comment
Share on other sites

Για να περάσεις πράγματα ανάμεσα σε δύο τηλέφωνα, καλύτερα δοκίμασε να το κάνεις με το συγχρονισμό-μεταφορά κατευθείαν μέσα από το μενού. Διαφορετικά, το Ovi δεν νομίζω να υποστηρίζει το Ν9... Βάλε το πρόγραμμα που προτείνει η nokia κι υποστηρίζει μεταφορά εικόνων-ήχων-βίντεο μόνο.

Έπρεπε να κόψεις την κάρτα σου ή έπρεπε να ζητήσεις να έχει δύο κάρτες ενεργές ώστε να χρησιμοποιείς αυτή που θέλεις κάθε φορά. Αλλά τα τζιμάνια στο Γερμανό κάνουν κάθε φορά αυτό που έχουν στο μυαλό τους κι όχι αυτό που σε συμφέρει σαν καταναλωτή. Ακόμη και να τους το ζητήσεις...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγα γερμανό και όντος με 5 ευρώ μου άλλαξε την κάρτα αλλά πλέον η παλιά δεν δουλεύει. Νομίζω πρέπει να πάρω και έναν αντάπτορα μήπως χρειαστεί να ξαναλειτουργήσω το παλιό μου τηλέφωνο.

Τώρα το έχω στην φόρτιση και μετά πάμε στην ιεροτελεστία του πρώτου ανοίγματος του κινητού :). Δύο ερωτήσεις..

Από τι είδα η μπαταρία δεν βγαίνει έτσι εύκολα όπως σε όλα τα κινητά . Είναι όντος έτσι και περνάμε πλέον στην εποχή των κινητών που ούτε να τα ανοίξεις δεν μπορείς?

Και τέλος πήρα backup επαφές, μυνήματα, φώτο από το n900 μέσω ovisuite με την προηγούμενη νομίζω έκδοση του ovi που το υποστήριζε. Για να τις περάσω στο n9 θα πρέπει πρώτα να κάνω την αναβάθμιση στην καινούργια έκδοση?

 

Βρες και βάλε την έκδοση Nokia Ovi Suite 3.0.0.290. Μην κάνεις αναβάθμιση στην τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Μπόρεσα και έκανα sync μέσω του ovi και τις επαφές και τις φώτογραφίες. το μόνο που δεν έχω καταφέρει είναι να μεταφέρω από το n900 τα μυνήματα. Μέσω ovi μου βγάζει fail. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος μεταφοράς?
Link to comment
Share on other sites

με bluetooth και pair τις 2 συσκευές δοκίμασες; Με το Ε5 έτσι τα είχα καταφέρει
Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

To δοκίμασα με bluetooth αλλά δεν έχει επιλογή για μεταφορά των μηνυμάτων. Πάντως το κινητό απλά τα σπάει. Πολύ καλό φοβερή απόκριση και αρκετά εύχρηστο το περιβάλλον του αν και θέλω να βρω μερικά πραγματα ακόμα που τα ψάχνω.

Πάντως παιδιά ότι και να είναι δεν είναι ο ελβετικός σουγιάς που ήταν το n900.. το n9 είναι καθαρό κινητό τηλέφωνο. Το n900 ήταν κάτι άλλο ποιο πολύ προς υπολογιστή το πας παρά σε τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

σαφως και το Ν900 ειναι ανωτερο αλλα πλεον οταν το λειτουργω μου δινει την εντυπωση (και ετσι ειναι) πως τρεχει με τα μισα frames στα μενου, στο scrolling, παντου

 

το ενα απλα γλυστραει και το αλλο (πλεον το καταλαβαινω επειδη συνηθισα στο Ν9) απλα πηγαινει

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

και άλλες ερωτήσεις..

πως γίνετε να μπούμε σε developer mode για να έχουμε το terminal. Στις ρυθμισεις δεν το βρίσκω.

πως γίνετε να δημιοργήσουμε φακέλους στο app menu? Γιατί ενώ έχω την τελευταία έκδοση του firmware και ενώ κάνω ότι λένε οι οδηγίες στα tool δεν μου εμφανίζει κάποιο επιλογή για δημιουργία φακέλου.

Τέλος ακόμα δεν έχω βρει τρόπο μεταφοράς των μυνημάτων από n900

Link to comment
Share on other sites

και άλλες ερωτήσεις..

πως γίνετε να μπούμε σε developer mode για να έχουμε το terminal. Στις ρυθμισεις δεν το βρίσκω.

πως γίνετε να δημιοργήσουμε φακέλους στο app menu? Γιατί ενώ έχω την τελευταία έκδοση του firmware και ενώ κάνω ότι λένε οι οδηγίες στα tool δεν μου εμφανίζει κάποιο επιλογή για δημιουργία φακέλου.

Τέλος ακόμα δεν έχω βρει τρόπο μεταφοράς των μυνημάτων από n900

 

settings->security->developer mode->on

θα χρειαστει να συνδεθεις με ιντερνετ για να εγκαταστησει καποια αρχεια.

 

φακελους θα μπορουμε να δημιουργησουμε με τη νεα εκδοση 1.2 οποτε μη σκας;)

 

Ρε παιδια το κινητο θα μας τρελανει. Δεν μπορω να καταλαβω την καταναλωση της μπαταριας.

Πριν 2 ημερες ηταν σταθερα στα 4ma idle.

Εκανα εγκατασταση 1-2 προγραμματα και την επομενη ανεβηκε στα 15ma idle.

Σημερα το φόρτισα και τωρα ειναι στα 4ma idle χωρις να εχω αλλαξει τιποτα.

τι συμβαινει? Δεν μπορω να καταλαβω αν και ποτε εχει battery drain...:hypno:

 

υ.σ. το μονο που υποπτευομαι ειναι μηπως το "Opera" που απεγκατεστησα σημερα εκανε battery drain.

Edited by stendor
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

το να πηγαινει απο τα 4mah στα 12 ή στα 8 ή στα 18 δεν σημαινει και battery drain παντως.

 

οι τιμες αυτες ειναι λογικες.

 

**επισης οταν ακους μουσικη πχ το avg idle επηρεαζεται..οπως και με καθε αλλη λειτουργια.. ακομα και αν η οθονη ειναι σβηστη.

δεν παιζει ρολο αυτο.

 

αν τρεχει κατι στο background το avg idle θα ανεβαινει

perfectly normal

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω

 

current 10mA

active 200ma

idle 4ma

 

ειναι φυσιολογικο αυτο??γιατι τοσο μεγαλο active??και τοση μεγαλη διαφορα απο τα αλλα? Δεν κανω τπτ στο τηλεφωνο εδω και λιγη ωρα...

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω

 

current 10mA

active 200ma

idle 4ma

 

ειναι φυσιολογικο αυτο??γιατι τοσο μεγαλο active??και τοση μεγαλη διαφορα απο τα αλλα? Δεν κανω τπτ στο τηλεφωνο εδω και λιγη ωρα...

 

μια χαρα ειναι. το idle να φοβασαι...

εγω ψαχνομαι γιατι μπορει να μην πειραζω το κινητο για 5-6 ωρες και το idle να παραμενει στα 15 ma με ολα κλειστα...

Link to comment
Share on other sites

μα ειναι παρα πολυ το 200 ρε συ.... πραγματικα και ειδικα σε σχεση με τα αλλα

 

ειναι μια χαρα.................

εγω τωρα εχω:

10ma current

220ma active

3ma idle

 

ειπαμε το idle μετραει και πρεπει να ειναι χαμηλο. το active ειναι λογικο να ειναι πιο υψηλο.

Εξαλλου, το θεμα ειναι να εισαι ευχαριστημενος με τη διαρκεια της μπαταριας και οχι με αυτα τα νουμερα.

Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο που μου αρεσει πολυ στο Ν9 (λεπτομερια βεβαια) ειναι πως τα applications απεγκαθιστουνται μεσα σε ενα δευτερολεπτο.

 

στο Ν900 επαιρνε καποια ωρα.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο που μου αρεσει πολυ στο Ν9 (λεπτομερια βεβαια) ειναι πως τα applications απεγκαθιστουνται μεσα σε ενα δευτερολεπτο.

 

στο Ν900 επαιρνε καποια ωρα.

 

Εγω θα πω για το Ν9 αυτο που λενε οι Αγγλοι:

"Simplicity is Ginius!"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...