Jump to content

Nokia N9-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Market position of N9 & MeeGo ecosystem in comparison to Lumia & WP competition

 

Having no support from Nokia and with market restricions, the one and only N9 model has reached sales estimated to be between 1.5 and 2 million units. In a comparable period, 3 cheaper Lumia smartphones, sold in the most affluent markets, with the biggest marketing support by Nokia ever and with massive multi-hundred-million dollar marketing budget by Microsoft reached 600,000 unit sales combined. The N9 outsells Lumia in average 3 to 1 in sold units. Considering the higher price of N9 this means N9 model generates sagnificantly more income and revenue for Nokia than all 3 Lumia devices combined...

w_i_k_i_p_e_d_i_a

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Market position of N9 & MeeGo ecosystem in comparison to Lumia & WP competition

 

Having no support from Nokia and with market restricions, the one and only N9 model has reached sales estimated to be between 1.5 and 2 million units. In a comparable period, 3 cheaper Lumia smartphones, sold in the most affluent markets, with the biggest marketing support by Nokia ever and with massive multi-hundred-million dollar marketing budget by Microsoft reached 600,000 unit sales combined. The N9 outsells Lumia in average 3 to 1 in sold units. Considering the higher price of N9 this means N9 model generates sagnificantly more income and revenue for Nokia than all 3 Lumia devices combined...

w_i_k_i_p_e_d_i_a

 

Με αλλα λογια Κυριε Elop μην παρατησετε το Meego.Ο κοσμος δεν τρωει κουτοχορτο...;)

Link to comment
Share on other sites

Με την βοήθεια του qwazix έφτιαξα ένα Alphanumeric GR keyboard.

 

Αποσυμπιέστε το αρχείο και τοποθετήστε το στο /home/user/.config/meego-keyboard/layouts

 

Μετά θα πάτε στο settings/time and language/text input/installed input methods και θα κάνετε επιλογή το Alphanumeric GR.

 

Μπορείτε να έχετε επιλεγμένα πολλά πληκτρολόγια. Τα αλλάζετε με swype.

Edited by GeorgeChios
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν μπορω να κανω restore back up μεσω του Nokia Link.

Ξεκιναει η διαδικασια και κολλαει στο τέλος που γραφει "Less than a minute"

Το εχω αφησει μιση ωρα και τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Με το Nokia Link κάνεις backup μόνο φωτογραφίες, μουσική, και videos. Μπες κανονικά από τα windows και κάνε τα απλά copy/paste...Μπορεί να χρησιμοποιεί το τηλέφωνο κάποιο αρχείο που πας εσύ να σβήσεις.
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα.. ωραιος.. με τ9 γινεται τιποτα? :P μια αλλη ερωτηση.. στο event screen ξερει κανεις πως γινεται να μου εμφανιζει " ειδοποιησεις "απο το youtube η απο το cutetube μαλλον? μου τις εμφανιζε πριν λιγο αλλα τωρα τιποτα :s επιτελους βγηκε και η εφαρμογη για αλλαγη backgrounds.. η τουλαχιστον τωρα την βρηκα εγω:P Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms. Γράφετε με ολόκληρες λέξεις.
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα.. ωραιος.. με τ9 γινεται τπτ? :P μια αλλη ερωτηση.. στο event screen ξερει κανεις πως γινεται να μου εμφανιζει " ειδοποιησεις "απο το youtube η απο το cutetube μαλλον? μου τις εμφανιζε πριν λιγο αλλα τωρα τπτ :s επιτελους βγηκε και η εφαρμογη για αλλαγη backgrounds.. η τουλαχιστον τωρα την βρηκα εγω:P

 

Λογικά για Τ9 πρέπει να υπάρχει λεξικό. Ελληνικό λεξικό όμως για Ν9 δεν υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα..οσο γαι το αλλο που ρωτησα εχει κατι στο νου σου κανεις/ε?! για τα notifications?απο cutetube ?
Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα έβγαιναν εάν υπήρχε ρύθμιση μέσα στις εφαρμογές...Κοινώς είναι θέμα εφαρμογής
Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων, αναφέρω μόνο μερικά αρνητικά αλλά τα θετικά είναι πολλά και τα ξέρετε όλοι. Και μόνο ότι δεν υπάρχει κανένα άλλο τριγύρω μου αρκεί! :up:

 

Υπάρχουν κι άλλα N9 στην Ημαθία αγαπητέ.

Όλα καλά, η μπαταρία τελειώνει (κάθε πάτημα και 1%), να γίνουν πιο δυνατοί οι ήχοι κλήσης, να μπει κάποτε κι Ελληνικό μενού κι όλα μια χαρά... Δεν έψαξα, team viewer υπάρχει;

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα flash με phoenix και δεν θα τελειώνει τόσο γρήγορα...Εμένα με full χρήση μου βγάζει 2 μέρες...
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα flash με phoenix και δεν θα τελειώνει τόσο γρήγορα...Εμένα με full χρήση μου βγάζει 2 μέρες...

 

Φοβάμαι τα φλασαρίσματα σε νέες συσκευές... Εδώ στo C7 τραβιέμαι τόση ώρα για τη Belle με την Care suite αλλά μηδέν.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Εγω το φλασαρα πρωτη μερα με winflasher και ολα πηγαν τελεια και χωρις προβληματα.

Ειδικα αν το εχεις παρει used θελει φλασαρισμα.

 

Οσο για την μπαταρια δεν κραταει λιγο, απλα ειναι απροβλεπτη, νομιζω στην PR1.2 θα στρωσει.

 

Περα απο τα αρνητικα που εχω ηδη πει θελω επισης να πω οτι με κουραζουν ολες οι επιλογες που σε μια οθονη 3,9" ειναι στο στυλ "snooze" "stop" του alarm clock.

Ειναι μακροστενες και πολυ πολυ κοντα.

Θα πρεπει να αλλαξουν ή θεση ή σχημα ή τροπο.

 

Παιδια εγω ακομα δεν εχω βρει τον κωδικο ασφαλειας !!!!!!!

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έκανες flash μόνο το κινητό και όχι και τον σκληρό δίσκο. Εάν είχες κάνει και τον σκληρό απλά το κινητό ΔΕΝ θα είχε κωδικό ασφαλείας
Link to comment
Share on other sites

Εκανα φλας και τα δυο.

 

Παω στο security για να αλλαξω κωδικο ασφαλειας μιας και βαζω δικο μου.

 

Αφηνω το current security code κενο και βαζω δυο φορες απο κατω νεο κωδικο και δεν μου βγαζει να πατησω save.

 

Τι πρεπει να κανω ?;?;?

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Ναι , πανω απο 5 βαζω.

 

Στην οθονη πριν την αλλαγη παντως δειχνει 5 τελιτσες και οχι κενο και σιγουρα δεν εχω δηλωσει πουθενα ουτε κατα λαθος κωδικο ασφαλειας.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά εάν είχες κάνει flash και τον σκληρό έπρεπε να έχει κενό κωδικό ασφαλείας. Στο δικό μου είχα βάλει τον κωδικό που βάζω σε όλα τα κινητά και μετά μου έλεγε ότι δεν είναι σωστός. Έκανα flash...και μετά απλά δεν υπήρχε κωδικός. Έβαλα ξανά τον κωδικό μου και από τότε όλα μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

Με το Nokia Link κάνεις backup μόνο φωτογραφίες, μουσική, και videos. Μπες κανονικά από τα windows και κάνε τα απλά copy/paste...Μπορεί να χρησιμοποιεί το τηλέφωνο κάποιο αρχείο που πας εσύ να σβήσεις.

 

εχει ενα κουμπακι δεξιά κάτω που σε αφηνει να κανεις backup και restore,

εχω δημιουργησει αρχεια back up, τα βλεπει κανονικα, ξεκινάει η διαδικασία restore a backup αλλα κολλάει.

οταν αποσυνδεσω το κινητο μου βγαζει error

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το εχω παρει αποφαση.Περιμενω μεχρι τελος του μηνα μπας κ πεσει καθολου η τιμη του κ θα το αγορασω.Το 16αρι μια χαρα μου φαινεται.Δεν ειμαι ειδικος στα linux,δε ειμαι καμμενος με τα τηλεφωνα (για να ξερω τα παντα κ να ειμαι ψαγμενος) κ ισως να δυσκολευτω λιγο να προσαρμοστω.Αλλα τι να κανω το εχω ερωτευτει.Χαλαλι...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια βοηθεια!

Εβαλα το ραδιο κι 1-2 εφαρμογες ακομα και μου ανεβηκε το idle consumption. Έκανα phone flash αλλα τα ιδια.

Μέχρι να βγει η εκδοση 1.2 που ισως διορθωσει τα πραγματα, τι μπορω να κανω ωστε να κανω restore a back up ωστε μετα απο full flash να μην χρειαζεται να περναω ολες τις υπενθυμισεις , επαφες και τα προγραμματα?

Link to comment
Share on other sites

Με την βοήθεια του qwazix έφτιαξα ένα Alphanumeric GR keyboard.

 

Αποσυμπιέστε το αρχείο και τοποθετήστε το στο /home/user/.config/meego-keyboard/layouts

 

Μετά θα πάτε στο settings/time and language/text input/installed input methods και θα κάνετε επιλογή το Alphanumeric GR.

 

Μπορείτε να έχετε επιλεγμένα πολλά πληκτρολόγια. Τα αλλάζετε με swype.

πολυ καλη προσπαθεια παιδια,μπραβο σας.

σας ευχαριστουμε θερμα.

μηπως εχετε κατα νου να κανετε κατι και για ελληνικο μενου;(ειδατε;εκανα και ομοιοκαταληξια).

καπου ειχα διαβασει οτι ξεκινησε καποιο προτζεκτ αλλα καπου σκαλωσε.ξερετε αν υπαρχει καποια εξελιξη;

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατεβασα απο το ονι το internet radio αλλα εχω ενα προβλημα,καθως το ανοιγω και απο connecting δειχνει connected μετα το σβηνει και δεν προχωραει. Κανω κατι λαθος;
Link to comment
Share on other sites

εχει ενα κουμπακι δεξιά κάτω που σε αφηνει να κανεις backup και restore,

εχω δημιουργησει αρχεια back up, τα βλεπει κανονικα, ξεκινάει η διαδικασία restore a backup αλλα κολλάει.

οταν αποσυνδεσω το κινητο μου βγαζει error

 

εχω το ιδιο πρόβλημα το εχω αναφέρει την προηγουμενη εβδομάδα(μερικες σελίδες πιο πίσω) κάνει restore απ τη συσκευή αλλά όχι απ το Nokia Link. έστειλα email στη Nokia care με prt screen και το εχουν προωθήσει στη Φιλανδία , περιμένω απάντηση. αν μου απαντησουν θα σε ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...