Jump to content

Nokia N9-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

-Συγχρονίζεται κανονικά με Nokia suite; Εννοώ για επαφές, φωτό, μηνύματα, σημειώσεις κτλ.

 

Δεν συγχρονίζει με Ovi Suite. Υπάρχει όμως μιά πατέντα όπου εγκαθιστάς μιά παλαιότερη έκδοση του Ovi, αναγνωρίζει

το τηλέφωνο και μετά κάνεις αναβάθμιση στην καινούργια έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αυτη τη στιγμή που μιλάμε πάντως το μπλε 16άρι πωλείται καινούργιο στα 480. Αν κάποιος δε χρειάζεται οπωςδηποτε τα 64gb ειναι μια καλή προταση.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμή που μιλάμε πάντως το μπλε 16άρι πωλείται καινούργιο στα 480. Αν κάποιος δε χρειάζεται οπωςδηποτε τα 64gb ειναι μια καλή προταση.

 

στο ebay?

 

10 χαρακτηρες

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

simplyelectronics.net

Γενικά εχει τις καλύτερες τιμές σε πολλλά κινητά ;)

 

Στο simplyelectronics 450 λίρες το βλέπω, δηλαδή 525 ευρώ.. :confused:

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ από την μπαταρία δεν είμαι ευχαριστημένος. Με ελάχιστη χρήση (ως δεύτερο κινητό) και με Bluetooth, WiFi ενεργά, θέλει φόρτιση κάθε βράδυ. Μιά από τα ίδια με τα άλλα smartphones δηλαδή.
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να ανεβάσετε κανένα screenshot από την προεγκατεστημένη εφαρμογή του facebook?

Είναι αρκετά λειτουργική και smooth? Διάβασα ότι στην PR 1.1 αναβαθμίστηκε κιόλας.

Στο Android είναι πολύ χειρότερη από του iOS, σε σημείο που να χρησιμοποιώ κατά βάση το FriendCaster παρά την official εφαρμογή.

Ούτε είναι smooth το UI, κολλάει/κρασάρει πολλές φορές, κλπ. Γενικά είναι ψιλοαπαράδεκτη.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Πριν καμια ωρα μπηκα στο πλαισιο στην π.π. γερμανου και ρωτησα για να το δω και εκεινη την ωρα το εβγαζαν απο το κουτι..Ο πρωτος που το περιεργαστηκα στο μαγαζι δηλαδη.Πολυ ομορφο και ευχριστω φαινεται..Αντε να δουμε.. Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms. Γράφετε με ολόκληρες λέξεις.
Link to comment
Share on other sites

Στο simplyelectronics 450 λίρες το βλέπω, δηλαδή 525 ευρώ.. :confused:

 

Το συγκεκριμένο μαγαζί έχει τύχει να έχει σημαντική διαφορά τιμής απο ώρα σε ώρα. Τις προάλλες μου έβγαζε και μενα τις τιμές σε λίρες αλλά τώρα επανήλθε στα ευρώ. Και δια του λόγου το αληθές ( screenshoτ αυτής της στιγμής):

 

http://img703.imageshack.us/img703/4710/nokian9.png

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο μαγαζί έχει τύχει να έχει σημαντική διαφορά τιμής απο ώρα σε ώρα. Τις προάλλες μου έβγαζε και μενα τις τιμές σε λίρες αλλά τώρα επανήλθε στα ευρώ. Και δια του λόγου το αληθές ( screenshoτ αυτής της στιγμής):

 

http://img703.imageshack.us/img703/4710/nokian9.png

 

Ομολογουμένως πολύ καλή τιμή!!! :)

 

Απορία: όταν κάνει κάποιος την αγορά από Ελλάδα, παραμένει αυτή η τιμή όπως την βλέπουμε ή προστίθεται και ΦΠΑ 23%;

Edited by greatst
προσθήκη απορίας
Link to comment
Share on other sites

sorry παιδια που παρεμβαινω αλλα εχω μπλεξει τα μπουτια μου.

δεν μπορω να βγαλω ακρη με το τερματικο.

ενεργοποιω το developer mode και μου βγαζει απο κατω ενα κατεβατο με πακετε προς εγκατασταση.πρεπει να τα κανω install ολα;

το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να μπω ως root.δινω την εντολη rootme οπως μου ειχε υποδειξει ενας συμφορουμιτης αλλα μου βγαζει not fount.

καμμια λυση;

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

sorry παιδια που παρεμβαινω αλλα εχω μπλεξει τα μπουτια μου.

δεν μπορω να βγαλω ακρη με το τερματικο.

ενεργοποιω το developer mode και μου βγαζει απο κατω ενα κατεβατο με πακετε προς εγκατασταση.πρεπει να τα κανω install ολα;

το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να μπω ως root.δινω την εντολη rootme οπως μου ειχε υποδειξει ενας συμφορουμιτης αλλα μου βγαζει not fount.

καμμια λυση;

 

δεν χρειαζεται να εγκαταστησεις τιποτα απο τα αλλα. στο terminal θα πατησεις devel-su και κωδικο rootme

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να εγκαταστησεις τιποτα απο τα αλλα. στο terminal θα πατησεις devel-su και κωδικο rootme

σ ευχαριστω πολυ φιλε μου.μολις το δοκιμασα κι επιασε.

δεν υπαρχει πιλ συντομος τροπος;

στο ν900 γραφεις root και μπηκες.εδω θελει να τα γραφουμε ολα ετσι;

δεν πειραζει.θα το συνηθισουμε.και παλι ευχαριστω.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Ομολογουμένως πολύ καλή τιμή!!! :)

 

Απορία: όταν κάνει κάποιος την αγορά από Ελλάδα, παραμένει αυτή η τιμή όπως την βλέπουμε ή προστίθεται και ΦΠΑ 23%;

 

Έχω την εντύπωση πως η τιμή είναι τελική !

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω πολυ φιλε μου.μολις το δοκιμασα κι επιασε.

δεν υπαρχει πιλ συντομος τροπος;

στο ν900 γραφεις root και μπηκες.εδω θελει να τα γραφουμε ολα ετσι;

δεν πειραζει.θα το συνηθισουμε.και παλι ευχαριστω.

 

Παρακαλω :D δεν ξερω..μπορει να βγει καμια εφαρμογη σαν το rootsh καποια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος ας μου γράψει τι παραπάνω μπορώ να κάνω με το root και επίσης, αν υπάρχει κάποιος speed dialler για τις επαφές. Ευχαριστώ!
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

simplyelectronics.net

Γενικά εχει τις καλύτερες τιμές σε πολλλά κινητά ;)

Το ξέρεις / έχεις ψωνίσει από το συγκεκριμένο?

Είναι αξιόπιστο?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ από την μπαταρία δεν είμαι ευχαριστημένος. Με ελάχιστη χρήση (ως δεύτερο κινητό) και με Bluetooth, WiFi ενεργά, θέλει φόρτιση κάθε βράδυ. Μιά από τα ίδια με τα άλλα smartphones δηλαδή.

 

αν υπάρχει κάποιος speed dialler για τις επαφές.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Και γω πίστευα ότι θα άντεχε λίγο περισσότερο. Σαν πρώτο τηλέφωνο που το έχω να σου πω και το φανταστικό ότι χθες που έπρεπε το πισι να πάει για σέρβις και ήμουν μόνο με το κινητό, το φόρτισα το βράδυ και μετά ξανά το μεσημέρι μετά την δουλειά...

 

Όσον αφορά το speed dialling δεν έχω βγάλει άκρη. Ο γρηγορότερος τρόπος νομίζω είναι με τα 4 εικονίδια στην 1.1 και πάω από contacts, ίσως βγει στην 1.2 καμιά έξτρα επιλογή/εφαρμογή.

Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρεις / έχεις ψωνίσει από το συγκεκριμένο?

Είναι αξιόπιστο?

Από τη δική μου εμπειρία όχι, δεν είναι αξιόπιστο. Πρόσεξε να πληρώσεις μόνο μέσω Paypal και ας σου λένε ότι μέ τους άλλους τρόπους θα έχεις γρηγορότερη αποστολή.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την μπαταρία είναι και πρόβλημα διαχείρισης του ρεύματος από τον linux kernel και το έχουν σχεδόν ότι φοράει linux kernel ακόμα και οι android συσκευές νομίζω. Πρόσφατα έβγαλε ένα patch η redhat που διορθώνει το πρόβλημα και απλά περιμένουμε να περάσει και official στον kernel και φυσικά να το πάρουμε και εμείς.
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρεις / έχεις ψωνίσει από το συγκεκριμένο?

Είναι αξιόπιστο?

 

Δεν έχει τύχη μέχρι στιγμής απο το συγκεκριμένο οπότε προσοχή !

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχει δει καποιος τι παιζει με τους φακελους?Λογικα ματε το update κανει κανονικα φακελους,σωστα?Εχει κανεις ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Εχει δει καποιος τι παιζει με τους φακελους?Λογικα ματε το update κανει κανονικα φακελους,σωστα?Εχει κανεις ιδεα?

 

νομιζω στην 1.3 θα τους βαλουν.δεν ειμαι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

Είναι διαθέσιμη στο Ovi Store μια εφαρμογή που δίνει την δυνατότητα στους χρήστες Ν9-00 να έχουν ελληνικό πληκτρολόγιο για SMS, MMS και email και για κάθε εφαρμογή για την οποία χρησιμοποιούμε πληκτρολόγιο.

 

http://store.ovi.com/search?q=Mesinput

 

Η διαδικασία είναι η ακόλουθη:

 

· Κατεβάζουμε από το OVI Store, την εφαρμογή Mesinput

· Κάνουμε εγκατάσταση

· Ανοίγουμε την εφαρμογή.

· Επιλέγουμε Popular Keyboards’

· Στη λίστα που εμφανίζεται, κατεβάζουμε μέχρι να βρούμε Greek _ full’ (About N9/N950)

· Κάνουμε εγκατάσταση (χρειάζεται 10 δευτερόλεπτα με σύνδεση Wi-Fi)

 

· Για να χρησιμοποιήσουμε τα ελληνικά στη γραφή μηνυμάτων κ email, ανοίγουμε τη Δημιουργία μηνύματος κ περνάμε το δάχτυλο μας πάνω από το πληκτρολόγιο, (με τον ίδιο τρόπο που αλλάζουμε οθόνη)

και το πληκτρολόγιο ‘γυρνάει’ στα Ελληνικά!

 

η πληροφορία είναι από nokiacare

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εσάς σας κάνει συγχρονισμό του ημερολογίου; Εγώ κατάφερα να κάνω συγχρονισμό όλων των άλλων πλην αυτού.
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...