Jump to content

[S II] USB Jig


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο με τις θυρες ξαναπες το!!!!:lol:

Παντως ειναι πολυ απλη τελικα αυτη η μεθοδος αν ολα πανε καλα...Ειναι 1 λεπτο υποθεση να περασεις τον παλιο bootloader και μετα με το jiig κανεις τα κλασικα και τελος το κιτρινο θαυμαστικο!!:)

 

Τελος καλο,ολα καλα φιλε.

Αναρωτιεμαι γιατι εξ αρχης δεν σου δουλεψε το jig..........

Προσφατα το μηδενισα στην v.9 XT

(2.3.6) κ δεν αλλαξα κανενα bootloader.

Αλλα οπως ειπα κ παραπανω τελος καλο.........

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 346
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ελα ντεε!!!Παντως ειλικρινα στην 9.1 δεν μου δουλεψε...Ισως ο Γιαννης στην 9 το ειχε βαλει ενω στην 9.1 οχι το παλιο bootloader!Αλλιως δεν υπαρχει αλλη εξηγηση...!Τελος καλο ολα καλα οπως ειπα αν και με κουρασε αυτο το προβλημα με τις θυρες του pc που ενω αναγνωριζαν το κινητο δεν μου περνουσαν το προγραμμα και μου το μπλοκαραν!Και αντε να το ψιλιαστω οταν χθες περασα official rom απο τις ιδιες θυρες!!!:wacko:
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα τελικα το πηγα σημερα multirama απ οπου το ειχα παρει(sgs+) και εκανα τον κινεζο οτι το ειχα στην φορτιση και μετα δεν ανοιγε κλπ

το περιεργο ειναι οτι δοκιμασαν με αλλη μπαταρια και αλλο φορτιστη και βεβαια δεν ανοιγε οταν ομως δοκιμασαν την δικια μου μπαταρια στο κινητο που ειχαν αυτοι ουτε κι εκεινο ανοιγε !! τελικα το πηραν για να το στειλουν στην samsung

 

Ελπιζω απλα να μη βρουν οτι ειναι πειραγμενο... Γιατι το κακο με τις αντιπροσωπειες ειναι οτι και εσυ να μην εφταιγες και να εφταιγε η μπαταρια εργοστασιακα, αν παρουν χαμπαρι τι εχει γινει μαλλον θα στη κοψουν την εγγυηση με ενα καρο δικαιολογιες... Σου ευχομαι παντως να πανε ολα καλα!:)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ελπιζω απλα να μη βρουν οτι ειναι πειραγμενο... Γιατι το κακο με τις αντιπροσωπειες ειναι οτι και εσυ να μην εφταιγες και να εφταιγε η μπαταρια εργοστασιακα, αν παρουν χαμπαρι τι εχει γινει μαλλον θα στη κοψουν την εγγυηση με ενα καρο δικαιολογιες... Σου ευχομαι παντως να πανε ολα καλα!:)

 

Δεν χρειάζονται ένα κάρο δικαιολογίες για να μη σε καλύψει η εγγύηση αν έχεις κάνει το οτιδήποτε που την κάνει void. Είναι γνωστό και ξεκάθαρο ότι όταν "πειράζουμε" τις συσκευές μας αναλαμβάνουμε εξ'ολοκλήρου την ευθύνη για ότι συμβεί. Μετά αν μη τι άλλο είναι παράλογο να βγαίνουμε και να κατηγορούμε τις αντιπροσωπείες που δεν μας καλύπτουν!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! ειναι κανεις απο τη Θεσσαλονικη ωστε να βρεθουμε για να μου δανεισει αν μπορει το συγκεκριμενο μηχανηματακι? απλα το χρειαζομαι αμεσα και γιαυτο δεν παω απο ebay κλπ.. ευχαριστω..............................................................
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές.

 

Φοβάμαι ότι προκάλεσα μεγάλη βλάβη στο Galaxy S I-9000 που έχω.

 

Η ιστορία έχει ως εξής.

 

Διαβάζοντας το XDA πέρασα τη cyanogen και γενικά "έπαιξα" με το κινητό. Μέχρι εκεί καλά.

 

Αποφάσισα (δυστυχώς) να το επαναφέρω σε εργοστασιακή κατάσταση και βρίσκοντας κάποια firmware στο sammobile το έκανα.

 

Το Kies όμως μου έδινε το μήνυμα ότι το κινητό δεν είναι αναβαθμίσιμο μέσω του Kies. Οπότε δοκίμασα και άλλα firm από το sammobile μέχρι που έκανα την βλακεία. Στη σελίδα που παραθέτω παρακάτω πέρασα το πρώτο firm (2.1 σε μια προσπάθεια να πάω πίσω ώστε να γίνει μέσω Kies η αναβάθμιση) και το Galaxy παρέδωσε πνεύμα.

 

Έβγαλε αρχικά το μήνυμα Kernel Panic Upload Mode το οποίο ήταν μερικώς καλυμμένο από κάποιες γραμμές εντολών (δυστυχώς δεν τις σημείωσα). Για λίγο το Odin το αναγνώριζα αλλά χωρίς να μπορώ να περάσω άλλo firmware.

Πλέον το μόνο που κάνει ότι το ενεργοποιώ είναι να μου δείχνει την οθόνη "GT-I9000 Samsung" και μετά μαυρίλα.

Αν πατήσω το συνδυασμό των κουμπιών (ένταση κάτω+power on + home) απλά επαναλαμβάνει την παραπάνω οθόνη με διάλειμμα μερικών δευτερολέπτων. Το ίδιο και με το συνδυασμό (ένταση πάνω+power on + home).

Αν το συνδέσω στο usb δείχνει τη μπαταρία (κενή) και τον κύκλο που φορτώνει.

 

Δοκίμασα να φτιάξω εγώ το jig αλλά δεν λειτουργεί. Δεν μπορώ να ξέρω αν η αντίσταση 300 που μου έδωσαν στο κατάστημα είναι σωστή.

Η σελίδα που κατέβασα το firm είναι αυτή και είναι το πρώτο firm I9000XXJE2.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη. Επίσης να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να αγοράσει εδώ (Αθήνα) κάποιο έτοιμο jig που γνωρίζουμε ότι λειτουργεί για να αποκλείσω τη πιθανότητα το δικό μου να μην είναι σωστό.

 

ΥΓ. Σε περίπτωση που το πάω στο service της Samsung τι θα γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές.

 

Φοβάμαι ότι προκάλεσα μεγάλη βλάβη στο Galaxy S I-9000 που έχω.

 

Η ιστορία έχει ως εξής.

 

Διαβάζοντας το XDA πέρασα τη cyanogen και γενικά "έπαιξα" με το κινητό. Μέχρι εκεί καλά.

 

Αποφάσισα (δυστυχώς) να το επαναφέρω σε εργοστασιακή κατάσταση και βρίσκοντας κάποια firmware στο sammobile το έκανα.

 

Το Kies όμως μου έδινε το μήνυμα ότι το κινητό δεν είναι αναβαθμίσιμο μέσω του Kies. Οπότε δοκίμασα και άλλα firm από το sammobile μέχρι που έκανα την βλακεία. Στη σελίδα που παραθέτω παρακάτω πέρασα το πρώτο firm (2.1 σε μια προσπάθεια να πάω πίσω ώστε να γίνει μέσω Kies η αναβάθμιση) και το Galaxy παρέδωσε πνεύμα.

 

Έβγαλε αρχικά το μήνυμα Kernel Panic Upload Mode το οποίο ήταν μερικώς καλυμμένο από κάποιες γραμμές εντολών (δυστυχώς δεν τις σημείωσα). Για λίγο το Odin το αναγνώριζα αλλά χωρίς να μπορώ να περάσω άλλo firmware.

Πλέον το μόνο που κάνει ότι το ενεργοποιώ είναι να μου δείχνει την οθόνη "GT-I9000 Samsung" και μετά μαυρίλα.

Αν πατήσω το συνδυασμό των κουμπιών (ένταση κάτω+power on + home) απλά επαναλαμβάνει την παραπάνω οθόνη με διάλειμμα μερικών δευτερολέπτων. Το ίδιο και με το συνδυασμό (ένταση πάνω+power on + home).

Αν το συνδέσω στο usb δείχνει τη μπαταρία (κενή) και τον κύκλο που φορτώνει.

 

Δοκίμασα να φτιάξω εγώ το jig αλλά δεν λειτουργεί. Δεν μπορώ να ξέρω αν η αντίσταση 300 που μου έδωσαν στο κατάστημα είναι σωστή.

Η σελίδα που κατέβασα το firm είναι αυτή και είναι το πρώτο firm I9000XXJE2.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη. Επίσης να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να αγοράσει εδώ (Αθήνα) κάποιο έτοιμο jig που γνωρίζουμε ότι λειτουργεί για να αποκλείσω τη πιθανότητα το δικό μου να μην είναι σωστό.

 

ΥΓ. Σε περίπτωση που το πάω στο service της Samsung τι θα γίνει;

 

Δε πιστεύω να μην είναι σωστή η αντίσταση.Ή έχει κολήσει εντελώς το κινητό ή δε μπορείς να πετύχεις τα σωστά pins.

Γράψε την περιοχή που είσαι και κάποιος θα προσφερθεί που να έχει jig να προσφερθεί να το δοκιμάσετε.Δες και προηγούμενα posts.

Αν το πας στη Samsung και δουν ότι έχει φλασαριστεί, δε θα σε καλύψουν και θα σε χρεώσουν.

Link to comment
Share on other sites

@StratosGR σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

 

Νέα Σμύρνη είμαι αλλά και κέντρο δεν έχω πρόβλημα αν κάποιο από τα παιδιά προσφερθεί.

 

Ναι το αντιλαμβάνομαι ότι θα χρεωθώ απλά αναρωτιόμουν πόσο.....δυστυχώς οι βλακείες πληρώνονται.

 

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

@StratosGR σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

 

Νέα Σμύρνη είμαι αλλά και κέντρο δεν έχω πρόβλημα αν κάποιο από τα παιδιά προσφερθεί.

 

Ναι το αντιλαμβάνομαι ότι θα χρεωθώ απλά αναρωτιόμουν πόσο.....δυστυχώς οι βλακείες πληρώνονται.

 

Και πάλι ευχαριστώ.

 

Εγώ Νίκαια είμαι και από βδομάδα εργάσιμες ώρες Μαρούσι.

Αν σε βολεύει και τώρα να πεταχτείς το δοκιμάζουμε.15 λεπτά δρόμος είναι :)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

@StratosGR σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

 

Νέα Σμύρνη είμαι αλλά και κέντρο δεν έχω πρόβλημα αν κάποιο από τα παιδιά προσφερθεί.

 

Ναι το αντιλαμβάνομαι ότι θα χρεωθώ απλά αναρωτιόμουν πόσο.....δυστυχώς οι βλακείες πληρώνονται.

 

Και πάλι ευχαριστώ.

Αν είναι εντελώς κολλημένο και δεν ανοίγει ούτε με jig πολύ πιθανόν να μην μπορούν να καταλάβουν τι έγινε στο σέρβις.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλησπερα κ καλη χρονια.μηπως ξερει καποιος αν αυτο το jig κανει δουλεια κ σε galaxy Y?

 

Δουλεύει στις περισσότερες συσκευές της σειράς Galaxy της Samsung, μπορείς να το δοκιμάσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια , θελω να αγορασω ενα usb jig, μπορειτε να δωσετε κανενα λινκ απο αξιοπιστο site , ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια , θελω να αγορασω ενα usb jig, μπορειτε να δωσετε κανενα λινκ απο αξιοπιστο site , ευχαριστω

 

http://www.ebay.co.uk/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=190606034787&ssPageName=ADME:L:OU:GB:1123

 

απο εδώ πήρα εγώ... μου ήρθε σήμερα και δουλεψε μια χαρούλα! :)

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το jig μπήκε σε download mode έδειχνε ότι η ρομ είναι γνήσια ( γιατί είναι) μακ ο μετρητήπ έλεγε ότι μια φορά έχει πειραχτει. Τι κάνω μετά να μηδενίσει; πάτησα το power button για 5 δευτερόλεπτα όπως διάβασα κάπου αλλά όταν το ξαναεβαλα δέν είχε μηδενίσει τίποτα. Έκανα κάτι λάθος;
angeldust
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έβαλα το jig μπήκε σε download mode έδειχνε ότι η ρομ είναι γνήσια ( γιατί είναι) μακ ο μετρητήπ έλεγε ότι μια φορά έχει πειραχτει. Τι κάνω μετά να μηδενίσει; πάτησα το power button για 5 δευτερόλεπτα όπως διάβασα κάπου αλλά όταν το ξαναεβαλα δέν είχε μηδενίσει τίποτα. Έκανα κάτι λάθος;

 

Πρέπει να βάλεις παλαιότερη rom με πιο παλιά έκδοση του bootloader μιας και με τον νέο δεν μηδενίζεται έτσι απλά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βάλεις παλαιότερη rom με πιο παλιά έκδοση του bootloader μιας και με τον νέο δεν μηδενίζεται έτσι απλά.

 

Εε δεν θέλω να αλλάξω ρομ, είναι αυτή που είχε με την αγορά του κινητού. Αν γίνει κάτι τότε θα το κάνω

angeldust
Link to comment
Share on other sites

Εε δεν θέλω να αλλάξω ρομ, είναι αυτή που είχε με την αγορά του κινητού. Αν γίνει κάτι τότε θα το κάνω

 

Τότε πως και σου γράφει ένα;

Για να σου μηδενίσει τώρα πάντως, κάνε αυτό

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3911968#post3911968

Link to comment
Share on other sites

Με τον bootloader τον καινούριο, δηλαδή 2.3.5 και μετά, μπαίνει σε download mode αλλά δεν μηδενίζει ο μετρητής;

Ελπίζω πως σωστά κατάλαβα, γιατί αν είναι να μη μπαίνει καθόλου σε download mode, αχρηστεύεται λίγο..

Αλλιώς μπαίνεις σε download mode, δε μηδενίζει ο μετρητής, αλλά αφού είσαι σε d-mode μπορείς να φλασάρεις 2.3.4 και να το ξανακάνεις για να μηδενίσει.

Σωστά τα λέω;

Link to comment
Share on other sites

Με τον bootloader τον καινούριο, δηλαδή 2.3.5 και μετά, μπαίνει σε download mode αλλά δεν μηδενίζει ο μετρητής;

Ελπίζω πως σωστά κατάλαβα, γιατί αν είναι να μη μπαίνει καθόλου σε download mode, αχρηστεύεται λίγο..

Αλλιώς μπαίνεις σε download mode, δε μηδενίζει ο μετρητής, αλλά αφού είσαι σε d-mode μπορείς να φλασάρεις 2.3.4 και να το ξανακάνεις για να μηδενίσει.

Σωστά τα λέω;

 

Δε χρειάζεται όλο αυτό.Απλά φλασάρεις τον παλιό bootloader πρώτα και ξαναβάζεις το jig :)

 

Καλημερα!Θελω τη βοηθεια σας!Ειχα παρει μια συσκευουλα jiig και ειχα μηδενισει πριν κανα μηνα τον μετρητη!Τωρα επειδη επεστρεψα στην official εκδοση καθαρισα τα παντα απο το κινητο και εβαλα μια custom rom(omega 9.1) ειπα να τον μηδενισω παλι για να φυγει και το κιτρινο θαυμαστικο...Βαζω ενω ηταν κλειστη η συσκευη τον jiig μπαινει σε download mode αλλα δεν μηδενιζει τον μετρητη ουτε και φευγει το θαυμαστικο οσες φορες και να το κανω!!Να χαλασε ο jiig??Δεν νομιζω γιατι μπαινει σε download mode!Τι λετε γι αυτο?!Σας εχει τυχει!?

 

Δε χρειάζεται.

Φλάσαρε αυτό με ODIN στη θέση PDA και ξαναπροσπάθησε.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται όλο αυτό.Απλά φλασάρεις τον παλιό bootloader πρώτα και ξαναβάζεις το jig :)

Ε ναι, αλλά αν έχει κολλήσει και δεν μπαίνει σε download mode με τα τρία κουμπιά, δε θα μπορώ να τον φλασάρω... Άρα κάνω αυτό που περιγράφω παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Μενω Χαιδαρι κι εχω usb jig.Αν θελεις ερχεσαι να κανεις τη δουλεια σου.

 

 

Edit:Ωχ μαλλον μπερδευτηκα κι απαντησα σε παλαιοτερο μηνυμα.

Παντως ισχυει αυτο που ειπα.Αν καποιος το χρειαζεται μπορω να εξυπηρετησω.Μοναχα μη μου πειτε να τρεξω εγω.

Edited by panosfx

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, αλλά αν έχει κολλήσει και δεν μπαίνει σε download mode με τα τρία κουμπιά, δε θα μπορώ να τον φλασάρω... Άρα κάνω αυτό που περιγράφω παραπάνω;

 

Φλασάρεις μια οποιαδήποτε stock μέσω Odin.Αν έχει τον παλιό bootloader βάζεις jig και μηδενίζει.

Αν έχει τον καινούριο, πριν το jig φλασάρεις πάνω από την stock τον παλιό, πάλι μέσω Odin.

Αυτή είναι η μόνη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] USB Jig

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...