Jump to content

[S II] USB Jig


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 346
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΝΑΙ αφου η KG1 δεςν ειναι επισημη ρομ

 

Η απορία μου είναι αν μπορώ απλά μέσω ODIN να περάσω την KE2 που είναι official και να μην χρειαστώ usb jig ??

Link to comment
Share on other sites

λενε ορι υπαρχει ο μετρητης φλασαρισματος

οποτε χρειαζεται .....

η γνωμη μου παντα ετσι.....

Link to comment
Share on other sites

λενε ορι υπαρχει ο μετρητης φλασαρισματος

οποτε χρειαζεται .....

η γνωμη μου παντα ετσι.....

 

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις Μανώλη. Είναι δυνατόν ρε παιδια να υπάρχει μετρητής φλασαρίσματος ? Έχει δημιουργηθεί σε κανένα πρόβλημα με αυτό το θέμα και την εγγύηση ? Μου ακούγεται απίστευτο. Θα ταίριαζε πιο πολύ σαν πολιτική στην apple και μου φαίνεται πολύ περίεργο που το κάνει η samsung , ειδικά από την στιγμή που το παίζει ότι παίρνει το μέρος των devs ( ξεκλειδωτος bootloader , δωράκι κινητό στον dev του cyanogenmod... κτλ)

Edited by ackel
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις Μανώλη. Είναι δυνατόν ρε παιδια να υπάρχει μετρητής φλασαρίσματος ? Έχει δημιουργηθεί σε κανένα πρόβλημα με αυτό το θέμα και την εγγύηση ? Μου ακούγεται απίστευτο. Θα ταίριαζε πιο πολύ σαν πολιτική στην apple και μου φαίνεται πολύ περίεργο που το κάνει η samsung , ειδικά από την στιγμή που το παίζει ότι παίρνει το μέρος των devs ( ξεκλειδωτος bootloader , δωράκι κινητό στον dev του cyanogenmod... κτλ)

 

Μπες σε Download mode (home + volume down + power) και δες αν έχει το τηλέφωνο σου μετρήσει τα flash ρίσματα που έχεις κάνει. Αν ναι πρέπει να του κανεις reset , αλλιώς αν το πας στο service χωρίς να κανεις reset βγαίνει εκτος της εγγύησης ;)

“Flash is disabled” warning, saying that “The iPhone needs to cool down before you can use the flash.” :lol:
Link to comment
Share on other sites

Μπες σε Download mode (home + volume down + power) και δες αν έχει το τηλέφωνο σου μετρήσει τα flash ρίσματα που έχεις κάνει. Αν ναι πρέπει να του κανεις reset , αλλιώς αν το πας στο service χωρίς να κανεις reset βγαίνει εκτος της εγγύησης ;)

 

Ευχαριστώ παιδιά. Δεν βλέπω κάτι να έχει μετρήσει ή μάλλον δεν ξέρω που να ψάξω. Έχω την KG1 (μέσω ODIN).

 

Στην πρώτη οθόνη που μου ανοίγει μου γράφει : Warning!! Volume up: continue και Volume down: Cancel (Restart phone).

 

Εαν πατήσω Volume up στην επόμενη οθόνη μου γράφει :

 

ODIN MODE

PRODUCT NAME : GT-I9100

CUSTOM BINARY DOWNLOAD : NO

CURRENT BINARY : SAMSUNG OFFICIAL

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Δεν βλέπω κάτι να έχει μετρήσει ή μάλλον δεν ξέρω που να ψάξω. Έχω την KG1 (μέσω ODIN).

 

Στην πρώτη οθόνη που μου ανοίγει μου γράφει : Warning!! Volume up: continue και Volume down: Cancel (Restart phone).

 

Εαν πατήσω Volume up στην επόμενη οθόνη μου γράφει :

 

ODIN MODE

PRODUCT NAME : GT-I9100

CUSTOM BINARY DOWNLOAD : NO

CURRENT BINARY : SAMSUNG OFFICIAL

 

Είσαι ok(CUSTOM BINARY DOWNLOAD : NO) .Κανε update στην μαμά ελληνική official και πήγε στην smartec.

“Flash is disabled” warning, saying that “The iPhone needs to cool down before you can use the flash.” :lol:
Link to comment
Share on other sites

Είσαι ok(CUSTOM BINARY DOWNLOAD : NO) .Κανε update στην μαμά ελληνική official και πήγε στην smartec.

 

Περίεργη κατάσταση που αναγνωρίζει την KG1 σαν official. Η αλήθεια είναι πως ρωτάω πληροφοριακά και δεν έχω σκοπό να το πάω στο service.

2 τελευταίες ερωτήσεις που μου έρχονται:

 

1)Για την μαμά ROM , κατεβάζω την ΚΕ2 από samfirmware και την περνάω με ODIN, έτσι ?

2) Πληροφοριακά, το usb jig λειτουργεί απλά συνδέοντας το στο κινητό ενώ αυτό είναι κλειστό ?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1)Για την μαμά ROM , κατεβάζω την ΚΕ2 από samfirmware και την περνάω με ODIN, έτσι ?

2) Πληροφοριακά, το usb jig λειτουργεί απλά συνδέοντας το στο κινητό ενώ αυτό είναι κλειστό ?

 

1) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=309593

2) Ναι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Που παμε για να δουμε τον μετρητη παιδια ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Που παμε για να δουμε τον μετρητη παιδια ?

 

volume down + home + power (από κλειστό κινητό) , μετά μπαίνει σε download σε ρωτάει τι θες να κάνεις και πατάς volume up.

Μετά σου λέει πόσες φορές έχεις φλασάρει.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

αυτος ο μετρητης flasharismatos υπαρχει και στο galaxy 1?

 

Οχι.

Αλλα για το Galaxy S και τις τροποποιησεις του υπαρχει θεμα εδω.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=283153

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω εκανα δουλειά με αυτο το βιντεο!!

σε 1 λεπτο το πέτυχα!!

πανευκολο!!

το εβαλα απο την αριστερη πλευρα του υποδοχεα usb οπως βλέπουμε την οθονη του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω εκανα δουλειά με αυτο το βιντεο!!

σε 1 λεπτο το πέτυχα!!

πανευκολο!!

το εβαλα απο την αριστερη πλευρα του υποδοχεα usb οπως βλέπουμε την οθονη του κινητού.

 

Αυτά τα "διαολάκια" πως θα τα ζητήσω στο κατάστημα ηλεκτρονικών; Πρέπει να δώσω και κανένα στοιχείο για να γίνω πιο συγκεκριμένος ή τα ζητάω απλά με τ'όνομά τους;

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα "διαολάκια" πως θα τα ζητήσω στο κατάστημα ηλεκτρονικών; Πρέπει να δώσω και κανένα στοιχείο για να γίνω πιο συγκεκριμένος ή τα ζητάω απλά με τ'όνομά τους;

 

αντιστασεις των 100kΩμ

χρειαζεσαι 3 των 100

ή μια των 300 κ.ο.κ

λογικα θα σου τις δωσουν δωρο

Link to comment
Share on other sites

αντιστασεις των 100kΩμ

χρειαζεσαι 3 των 100

ή μια των 300 κ.ο.κ

λογικα θα σου τις δωσουν δωρο

 

Ευχαριστώ γι'ακόμα μια φορά Μανώλη!:)

 

Μία ακόμα ερώτηση (μία μία τις θυμάμαι..). Το ιστορικό λοιπόν έχει ως εξής:

 

-Έκανα root τη συσκευή (με τον πρώτο τρόπο, τον λεγόμενο "καθαρό")

-Tσέκαρα τον flash counter της συσκευής και διασταύρωσα ότι έχει μετρήσει ένα flashάρισμα

-Βρίσκω το USB Jig και το τοποθετώ στη θύρα για να μηδενίσω τον μετρητή (flash counter)

 

Tελειώνω εκεί ή χρειάζεται να ξαναflashάρω κάτι; Βάζοντας το USB Jig δηλαδή το μόνο που αλλάζει είναι ο αριθμός στον counter;

Συγνώμη που γίνομαι τόσο ψείρας παιδιά, προσπαθώ απλώς να τα μάθω λίγο πιο αναλυτικά πριν κάνω τις κινήσεις στη συσκευή. :)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Με σβηστό το κινητό βάζεις το jig,το κινητό μπαίνει σε download mode μηδενίζει το μετρητή πατάς για 5 δευτ. το κουμπί που σβήνει και τέλος .Δεν χάνεις το root σίγουρα, ούτε πειράζετε κάτι άλλο απλά μηδενίζεται ο μετρητής.
Link to comment
Share on other sites

Με σβηστό το κινητό βάζεις το jig,το κινητό μπαίνει σε download mode μηδενίζει το μετρητή πατάς για 5 δευτ. το κουμπί που σβήνει και τέλος .Δεν χάνεις το root σίγουρα, ούτε πειράζετε κάτι άλλο απλά μηδενίζεται ο μετρητής.

 

Τέλεια, ευχαριστώ!:)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τέλεια, ευχαριστώ!:)

 

Έχε υπόψιν ωστόσο ότι για να είσαι σε official κατάσταση θα πρέπει να επαναφέρεις και τον stock kernel (για να γίνεις unroot) ή να φλασάρεις την stock rom.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Και που βρισκουμε τον stock krenel XWKF3;

Εγώ νόμιζα οτι ειναι αυτος που αναφερεται ως original στις οδηγιες για root, για να αφαιρεσεις το κίτρινο τρίγωνο.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εγώ νόμιζα οτι ειναι αυτος που αναφερεται ως original στις οδηγιες για root, για να αφαιρεσεις το κίτρινο τρίγωνο.

 

Έχεις δίκιο, δικό μου λάθος. Για να είσαι σίγουρος ότι η συσκευή θα επανέλθει σε stock κατάσταση φλασάρεις την official rom.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχε υπόψιν ωστόσο ότι για να είσαι σε official κατάσταση θα πρέπει να επαναφέρεις και τον stock kernel (για να γίνεις unroot) ή να φλασάρεις την stock rom.

 

Ευνόητο, θα πρέπει να φύγει και το εικονίδιο του Superuser εξάλλου!;)

 

Ας κάνω μια ακόμα ερώτηση έτσι ενημερωτικά. Ας πούμε ότι θέλω κάποια στιγμή να κάνω unroot τη συσκευή και να ξαναφλασάρω την stock rom και Kernel, μετά συνδέοντάς το με το KIES λογικά θα μου ξαναδώσει το update για την ΚF3 (ή το τελευταίο update που θα υπάρχει τότε), σωστά;

 

Άλλο ένα σενάριο: Έχω κανονικά το root μου και αύριο μεθαύριο η Samsung μας δίνει την official 2.3.4. Συνδέοντάς το με το KIES ενημερώνομαι κανονικά για το update; Κι αν το κάνω install λογικά θα φύγει και το root οπότε ξαναπάμε σε εργοστασιακή μορφή, πάλι σωστά;:p

 

Νομίζω ότι μετά απ'αυτά έκλεισα με τις απορίες μου..:D:)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ας κάνω μια ακόμα ερώτηση έτσι ενημερωτικά. Ας πούμε ότι θέλω κάποια στιγμή να κάνω unroot τη συσκευή και να ξαναφλασάρω την stock rom και Kernel, μετά συνδέοντάς το με το KIES λογικά θα μου ξαναδώσει το update για την ΚF3 (ή το τελευταίο update που θα υπάρχει τότε), σωστά;

 

Σωστά.

 

Άλλο ένα σενάριο: Έχω κανονικά το root μου και αύριο μεθαύριο η Samsung μας δίνει την official 2.3.4. Συνδέοντάς το με το KIES ενημερώνομαι κανονικά για το update; Κι αν το κάνω install λογικά θα φύγει και το root οπότε ξαναπάμε σε εργοστασιακή μορφή, πάλι σωστά;:p

 

Λόγω του ότι θα έχεις "πειραγμένο" kernel εκτιμώ πως δεν θα σου δουλέψει το update μέσω KIES.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] USB Jig

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...