Jump to content

[Galaxy S] Βurn in στην AMOLED οθόνη


iceblade
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Πρόσφατα ανακάλυψα σε κάποια forum (συμπεριλαμβανομένου και του xda) ότι διάφοροι χρήστες διαμαρτύρονται για φαινόμενο burn in (ουσιαστικά ο όρος δεν είναι δόκιμος, πρόκειται για μή-ομοιόμορφη εξασθένιση των pixels) που δημιουργεί "σκιές" σε περιοχές που τα pixels είναι για μεγάλο χρονικό διάστημα σε κάποιο χρώμα (πχ status bar). Έχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο στο κινητό σας; Μόλις πρόσφατα πήρα το κινητό και επειδή έχω σκοπό να το χρησιμοποιώ και ως GPS (ευτυχώς το τέσταρα και δουλέυει ικανοποιητικά) προβληματίζομαι αν στο μέλλον θα με επηρεάσει το φαινόμενο. Ποια η γνώμη σας; Πόσο σοβαρό είναι το φαινόμενο στο Galaxy S. Να πω ότι προσωπικά πήρα το κινητό με προοπτική 3-5ετίας, δεν αλλάζω κάθε χρόνο κινητό.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πρόσφατα ανακάλυψα σε κάποια forum (συμπεριλαμβανομένου και του xda) ότι διάφοροι χρήστες διαμαρτύρονται για φαινόμενο burn in (ουσιαστικά ο όρος δεν είναι δόκιμος, πρόκειται για μή-ομοιόμορφη εξασθένιση των pixels) που δημιουργεί "σκιές" σε περιοχές που τα pixels είναι για μεγάλο χρονικό διάστημα σε κάποιο χρώμα (πχ status bar). Έχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο στο κινητό σας; Μόλις πρόσφατα πήρα το κινητό και επειδή έχω σκοπό να το χρησιμοποιώ και ως GPS (ευτυχώς το τέσταρα και δουλέυει ικανοποιητικά) προβληματίζομαι αν στο μέλλον θα με επηρεάσει το φαινόμενο. Ποια η γνώμη σας; Πόσο σοβαρό είναι το φαινόμενο στο Galaxy S. Να πω ότι προσωπικά πήρα το κινητό με προοπτική 3-5ετίας, δεν αλλάζω κάθε χρόνο κινητό.

 

Ευχαριστώ

 

θα μπορουσες να το ρωτησεις στο ΕΠΙΣΗΜΟ θεμα χωρις να ανοιξεις ενα θρεντ τζαμπα και θα επερνες την απαντηση σου (η οποια ειναι οχι!)

αν υπηρχε τετοιο φαινομενο (σε καποιους εδω στο myphone) να εισαι σιγουρος πως θα υπηρχε αυτο το θρεντ απο πριν..

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες να το ρωτησεις στο ΕΠΙΣΗΜΟ θεμα χωρις να ανοιξεις ενα θρεντ τζαμπα και θα επερνες την απαντηση σου (η οποια ειναι οχι!)

αν υπηρχε τετοιο φαινομενο (σε καποιους εδω στο myphone) να εισαι σιγουρος πως θα υπηρχε αυτο το θρεντ απο πριν..

 

Σαφώς και θα ανοίξω θρεντ γιατί είναι ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ θέμα αν υπάρχει αυτό το φαινόμενο. Εκτός και αν όλοι αυτοί είναι ιδέα τους:

 

http://samsunggalaxysforums.com/showthread.php/3089-My-phones-got-screenburn!?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1100788

http://androidforums.com/samsung-fascinate/273058-burn-image.html

http://www.samsunggalaxysforum.com/samsung-galaxy-s-introduce-yourself/i-love-my-sgs-but-worry-about-screen-burn/

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=725753

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1113813

Link to comment
Share on other sites

1ον το ακουω πρωτη φορα :worry:

2ον δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο...

 

ΜΗΝ ΠΕΡΝΕΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ SAMSUNG

χαλανε οθονες, υπερθερμαινονται, πλαστικουρες τελειως...

δραμα σας λεω, δραμα... :lol:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Φιλε iceblade ουτε κι εγω εχω παρατηρησει κατι τετοιο. Παντως καλα εκανες και το ανεφερες, οτι μαθαινει κανεις καλο ειναι. Επισης να πω οτι ενα τοσο διαδεδομενο πλεον τηλεφωνο δεν ειναι και παραλογο να βγαζει διαφορα θεματα απο τη στιγμη που εχει τοσο μεγαλη παραγωγη. Παρολα αυτα τοσο καιρο εδω μεσα και με τοσα ατομα που εχουν περασει (και πιστεψε με εχουν περασει πολλα) καποιος θα το ειχε αναφερει. Αρα συμπεραινω οτι δεν θα ειναι κατι τοσο διαδεδομενο για να φοβασαι την αγορα του κινητου.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και θα ανοίξω θρεντ γιατί είναι ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ θέμα αν υπάρχει αυτό το φαινόμενο. Εκτός και αν όλοι αυτοί είναι ιδέα τους:

 

Αγχώνεσαι χωρίς λόγο φίλε μου. 1ον: Τα μισά από τα threads που παραθέτεις είναι για το galaxy 2 και όχι το 1. 2ον: Ακόμα και στα πιο ονομαστά forum του εξωτερικού ποστάρουν πάμπολοι τυχάρπαστοι. Μπορώ να σου παραθέσω δεκάδες "προβλήματα" του galaxy που αναφέρονται στο xda και είναι τεράστιες αρλούμπες. 3ον: Ένα χρόνο σε αυτό το forum κανείς δεν έχει αναφέρει τέτοιο πρόβλημα. Και πίστεψέ με, το κινητό πραγματικά το λιώνουμε πολύ περισσότερο από τον μέσο χρήστη. Καμένο pixel ναι, έχει αναφερθεί αλλά όχι κάτι ανάλογο. Οπότε χρησιμοποίησε τη συσκευή σου όπως σου αρέσει και ας τους να κουρεύονται.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τα φαινόμενο δεν περιορίζεται στο Galaxy S αλλά γενικά στις AMOLED οθόνες λόγω της τεχνολογίας τους και της εξασθένισης της φωτεινότας λόγω των οργανικών μερών τους. Ο λόγος που πόσταρα το θέμα εδώ είναι γιατί θέλω να ακούσω γνώμες από άτομα που έχουν ασχοληθεί πολύ με το κινητό. Θεωρώ ότι ΑΝ ισχύει κάτι τέτοιο θα πρέπει να αναφερθεί. Όπως κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να αναφέρεται σαφώς στα χαρακτηριστικά του κινητού ότι η πραγματική του ανάλυση είναι 392x653 και όχι 480x800 (βλέπε PenTile matrix, αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο).
Link to comment
Share on other sites

392x653 και όχι 480x800 (βλέπε PenTile matrix, αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο).

Η ανάλυση αυτή είναι για το gs1 ή το gs2 ;

Link to comment
Share on other sites

Η ανάλυση αυτή είναι για το gs1 ή το gs2 ;

Είναι για το GS1, το GS2 έχει την κλασική διευθέτηση των subpixel και ως εκ τούτου η αναγραφόμενη είναι και η πραγματική του ανάλυση: http://www.phonearena.com/news/Super-AMOLED-Plus-vs-Super-AMOLED-to-the-PenTile-matrix-and-back_id18700

Link to comment
Share on other sites

Είναι για το GS1, το GS2 έχει την κλασική διευθέτηση των subpixel και ως εκ τούτου η αναγραφόμενη είναι και η πραγματική του ανάλυση: http://www.phonearena.com/news/Super-AMOLED-Plus-vs-Super-AMOLED-to-the-PenTile-matrix-and-back_id18700

 

Ναι το χω διαβάσει εδώ και καιρό το άρθρο. Απλά πήγα και το είδα απο κοντα το sgs2. Και πάλι τα γράμματα δεν φαίνονται χωρίς zoom. Δηλαδή αν πας στην full myphone.gr δεν βλέπεις link και κείμενα χωρίς zoom. Πίστευα θα είχε βελτιωθεί σ αυτό άλλα δεν... Τα επόμενα amoled ίσως να είναι καλύτερα σε αυτο το τομέα. Για μένα μετράει πολύ αυτο για αυτο πήγα και το είδα πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπάρχει το φαινόμενο δυστυχώς. Το είδα και στη δικιά μου συσκευή, τότε που πρωτοέγινε θέμα, πριν καν βγει το Froyo. Φυσικά πριν το διαβάσω ούτε που το είχα προσέξει, αλλά όταν το εξέτασα, όντως είχε γίνει το burn-in. Συγκεκριμένα, επειδή το είχα στο 12ωρο φόρματ, μπορούσα σε μονόχρωμο σταθερό μπλε ή άσπρο φόντο, να διακρίνω εκεί που έγραφε PM, πάνω δεξιά. Αμέσως το άλλαξα σε 24ωρο, και το έχω πάντα έτσι. Επίσης για λίγο καιρό μετά, απέφευγα να έχω τη φωτεινότητα μονίμως στο φουλ. Η Samsung μετά απ'αυτό, έβγαλε το Froyo με γκρίζα (αντί για μαύρη) μπάρα ειδοποιήσεων, ώστε να μην δημιουργείται burn-in με την ίδια ευκολία όπως σε μαύρο φόντο.

 

Σε καθημερινή χρήση δεν μπορώ με τίποτα να το δω. Αλλά αν κάνω το τεστ με σταθερό φόντο, μπορώ να διακρίνω (επειδή το ξέρω ότι είναι εκεί), το PM του ρολογιού από τις εποχές του Eclair.

Το είχα ξεχάσει τελείως, και ο iceblade μου το θύμισε σήμερα.

Λογικά όσοι πήρανε συσκευές πιο πρόσφατα (εγώ είμαι από τους πρώτους, δεν είχε καν κυκλοφορήσει εκεί στην Ελλάδα όταν πήρα το δικό μου), προλάβανε τη γκρίζα μπάρα και το γλυτώσανε.

 

Όποιος θέλει να ελέγξει, ας πληκτρολογήσει *#0*# εκεί που παίρνει τηλέφωνο, αυτό αρχίζει ένα test mode... αν πατήσετε το κουμπί Blue, θα έχετε ένα μπλε φόντο, ελέγξτε κι εσείς για καμιά ατέλεια. Ειδικά αυτοί που είχαν για πολύ καιρό eclair, είναι πιθανό να το βρούνε.

 

Αν και ευτυχώς το πρόβλημα μάλλον έχει διορθωθεί (απόδειξη ότι κανένας εδώ δεν το'χει παρατηρήσει κι εγώ το είχα εντελώς ξεχάσει), δεν είναι ψέμα, είναι - ή έστω, ήταν- υπαρκτό θέμα. Η οθόνη δε σβήνει κάθε τόσο μόνο για να κρατάει η μπαταρία, είναι και γι'αυτόν το λόγο :) Όπως και το screensaver στις παλιότερες οθόνες των PC :)

 

Oι ΑΜΟLED - όπως και κάθε τεχνολογία - δεν είναι αψεγάδιαστες :) Σε καθημερινή χρήση πάντως, δεν υπάρχει πρόβλημα. Απολύτως κανένα.

 

 

@nikos523 θα σε παρακαλέσω να αφήσεις το moderating στους moderators... τα μηνύματα που δεν προσφέρουν στη συζήτηση, ως συνήθως αφαιρέθηκαν.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Hello!

 

Το φαινόμενο δεν είναι δημιούργημα φαντασίας, υπάρχει.

 

Υπήρχε πρόβλημα στην 2.1 , συγκεκριμένα το ρολόι αν το είχες σε am/pm και όχι σε μορφή 24 ωρών, αποτυπωνόταν στην οθόνη.

Αυτό λύθηκε μετά την 2.2 και μετά, εγώ προσωπικά δεν το παρατήρησα ποτέ, επειδή όταν το αγόρασα είχανε βγει ήδη 2.2 ROMs.

Ο Αλέξανδρος(a.k.a. tyxerakias) μπορεί να εξηγήσει πιο τεχνικά το θέμα. Αν και δεν νομίζω να χρειάζεται, μιας και πλέον έχει λυθεί.

 

Λύση: Αναβάθμιση σε 2.2. / 2.2.1 / 2.3.3 / 2.3.4 Όλα τα επίσημα firmwares δηλαδή μετά την 2.1.

 

 

 

Σημείωση Το φαινόμενο αυτό είναι hardware, αλλά λύθηκε με software λύση.

 

Καλή φάση με πρόλαβε ο Άλεξ. :)

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Σημείωση Το φαινόμενο αυτό είναι hardware, αλλά λύθηκε με software λύση.

 

Καλή φάση με πρόλαβε ο Άλεξ. :)

 

Και Αν βάλεις custom θέμα με μαύρα χρώματα τι γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Και Αν βάλεις custom θέμα με μαύρα χρώματα τι γίνεται

 

Χμμμ. Τεχνικός δεν είμαι. Η απάντηση είναι εύκολη, τίποτα. Το μαύρο δεν χρειάζεται να το παράγει η Samoled, είναι μαύρη όταν είναι ανενεργή.

Αν εννοείς τώρα το φόντο, ναι λογικά αποτυπώνεται. Αλλά και πάλι είχα βάλει το test που λέει ο Αλέξανδρος και δεν παρατήρησα ποτέ τίποτα.. Σκέψου οτι έχω πάντα το ξυπνητήρι πάνω δεξιά και πάλι δεν είδα κάτι.

 

Αν ένα ελάττωμα είναι ανεπαίσθητης αξίας και πρέπει να ψάξεις να το βρεις, μάλλον δεν είναι ελάττωμα. :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Και Αν βάλεις custom θέμα με μαύρα χρώματα τι γίνεται

 

Το θέμα ήταν με γράμματα, όχι με εικόνες. Κανένας δεν είδε ποτέ τίποτα παραπάνω από το burn in στη μπάρα, που αναφέρω παραπάνω. Τώρα αν η custom rom έχει κατάμαυρη μπάρα, έχεις τη φωτεινότητα τέρμα και μονίμως κάτι γραμμένο στη μπάρα (όπως το PM που ανέφερα), ίσως να σου το κάνει. Δεν είμαι μάντης :)

 

Edit: Οκ ποστάρουμε ταυτόχρονα με τον Αλέκο, σταματάω :) Πάντως η τελευταία πρόταση του παραπάνω μηνύματος με εκφράζει απόλυτα :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Α ok απλά απο περιέργεια ρώτησα. Δεν το θεωρώ και Εγω ελάττωμα αυτο. Ίσως αν έχεις χρόνια το κινητό και με τις προϋποθέσεις που αναφέρατε. Το βασικό για μένα είναι να βγάλουν μεγαλύτερης ανάλυσης οθόνη. Τουλάχιστον για τα > 500 ευρώ κινητά. Άλλα αυτο είναι άλλο θέμα .
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αν το φαινόμενο είναι τόσο περιορισμένο δεν τίθεται θέμα, για την έκταση του κυρίως ήθελα να ενημερωθώ, οπότε με καλύψατε πλήρως και μου έφυγε το άγχος :D
Link to comment
Share on other sites

Απιστευτο κι ομως αληθινο! Το εχω και εγω τελικα το burn in effect και το ανακαλυψα με το τεστ που προτεινε ο Αλεξ στο μπλε φοντο. Εχει αποτυπωθει πεντακαθαρα η ωρα (και μαλιστα ειναι 19:39) οπως επισης το περιγραμμα του εικονιδιου της μπαταριας, αλλα και οι μπαρες της ενδειξης σηματος!!! Περασε ενας ολοκληρος χρονος με το κινητο για να το ανακαλυψουμε και αυτο. Τελικα γιαυτο το φορουμ μας εχει περασει σε αλλο επιπεδο:) Ολοι οι παλιοι και ειδικα οσοι το ειχατε καιρο με eclair (δηλαδη το εχετε σχεδον χρονο) δοκιμαστε. Ωραιος iceblade:)

 

Τελος, επειδη διαβασα καποια μηνυματα που εφυγαν αλλα δεν προλαβα να απαντησω, καλο θα ηταν πριν εκφερουμε αποψη η σχολιασουμε καυστικα, να διαβασουμε τι εχει να πει ο αλλος. Ποτε δεν ξερεις...Φιλικα οπως παντα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτο κι ομως αληθινο! Το εχω και εγω τελικα το burn in effect και το ανακαλυψα με το τεστ που προτεινε ο Αλεξ στο μπλε φοντο. Εχει αποτυπωθει πεντακαθαρα η ωρα (και μαλιστα ειναι 19:39) οπως επισης το περιγραμμα του εικονιδιου της μπαταριας, αλλα και οι μπαρες της ενδειξης σηματος!!! Περασε ενας ολοκληρος χρονος με το κινητο για να το ανακαλυψουμε και αυτο. Τελικα γιαυτο το φορουμ μας εχει περασει σε αλλο επιπεδο:) Ολοι οι παλιοι και ειδικα οσοι το ειχατε καιρο με eclair (δηλαδη το εχετε σχεδον χρονο) δοκιμαστε. Ωραιος iceblade:)

 

Τελος, επειδη διαβασα καποια μηνυματα που εφυγαν αλλα δεν προλαβα να απαντησω, καλο θα ηταν πριν εκφερουμε αποψη η σχολιασουμε καυστικα, να διαβασουμε τι εχει να πει ο αλλος. Ποτε δεν ξερεις...Φιλικα οπως παντα.

 

ναι εχεις δικιο! (παρεκτρεπομαι ωρες ωρες :p!)

εγω με το τεστακι παρατηρησα οτι εχω ενα πιξελ κατω δεξια που στο κοκκινο χρωμα ειναι μαυρο και στο ασπρο (στις επιλογες δηλαδη στην αρχη του τεστ) φαινεται (ελαχιστα) πρασινο! με χαλαει λιγο αλλα δεν γουσταρω να το παω για σερβις και να ειμαι κανενα 15ημερο χωρις sgs για ενα πιξελ που φαινεται μονο σε πληρες κοκκινο χρωμα...

Link to comment
Share on other sites

εγω το εκανα το τεστακι με το μπλε και δεν καταλαβα...

θα επρεπε να διακρινεται κατι πισω απο το μπλε φοντο???

γιατι δεν ειδα τιποτα

βεβαια εγω εμεινα κατι ωρες στην eclair οποτε ισως φταιει και αυτο... :lol:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Εγω που το εκανα διαπιστωσα οτι οντως υπαρχει το φαινομενο. Εμενα ειχαν αποτυπωθει η ωρα, το εικονιδιο του σηματος (σε μικροτερο βαθμο) και μια γραμμη εκει που τελειωνει η status bar (σε ακομα μικροτερο βαθμο). Οποτε δεν εχει να κανει με το am pm γιατι παντα ειχα 24ωρη μορφη.
Link to comment
Share on other sites

το δικό μ είχε από την αρχή 2.2.1 οπότε δεν έχω αυτό το πρόβλημα..

αλλά samoled με χαρακτηριστικά οθόνη plasma????? μήπως έχει βγει και κανένα anti burn dvd???

πέρα από την πλάκα και η οθόνη του υπολογιστή μου, έχει burn in μετά από καιρό... η γραμμή των windows κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με μπερδέψατε λίγο...

Δοκίμασα το τεστ και η οθονούλα μου είναι μια χαρά,αλλά τα αγόρια της samsung στην 2.3.4 (την οποία και φοράω)

έχουν πάλι την μπάρα μαύρη, υπάρχει περίπτωση η ώρα που υπάρχει στην μπάρα και το ξυπνητήρι να προκαλέσουν πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

μόλις έκανα κι εγώ το τεστ με τη φωτεινότητα στο φουλ και δεν μπορώ να διακρίνω απολύτως τίποτε, και μάλιστα με κανένα από τα τρία χρώματα που υπάρχουν διαθέσιμα στο test mode που δίνει ο tyxerakias. Αν πρόκειται να πάρω μεγεθυντικό φακό για να έχω την αμυδρή υποψία ότι ίσως βλέπω μια σκιά, πραγματικά δεν θεωρώ οτι υπάρχει πρόβλημα.

 

Να σημειώσω δύο πράγματα που ίσως ενδιαφέρουν: δεν νομίζω οτι είχε κανένας eclair για παραπάνω καιρό από εμένα (είχα την αρχική JG1 της cosmote από Σεπτέμβριο ως το Πάσχα), και έχω σχεδόν πάντα την φωτεινότητα στο χαμηλότερο.

 

Γενικά δεν θα βγάλω κανέναν τρελό, αλλά μην πνίγεστε και σε μια κουταλιά νερό.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν θα βγάλω κανέναν τρελό, αλλά μην πνίγεστε και σε μια κουταλιά νερό.

Το προβλημα ειναι υπαρκτο και μαλιστα σε μενα ειναι ιδιαιτερα εμφανες. Ειχα eclair μεχρι τα Χριστουγεννα περιπου απο τον περασμενο Ιουλιο. Παρολα αυτα δεν ειναι κατι σημαντικο, απο τη στιγμη που πρεπει να κανεις τεστ για να διακρινεις μια υποψια του προβληματος και δεν επηρεαζει καν τη λειτουργια του κινητου.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Βurn in στην AMOLED οθόνη

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...