Jump to content

Bluejacking: Απίστευτο!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι ναι είναι γεγονός! Η πρώτη εποικοδομητική χρήση του μπλεδοντιού! Παιδια πέρασα Ηλεκτροτεχνία 1 χάρη στο μπλεδόντι! Απίστευτο! 4 κινητά όλα μέσα στο αμφιθέατρο από μια άσκηση ο καθένας! Κάντε το και σεις! Εντωμεταξύ όταν ερχόταν ο καθηγητής να δει τι κάνω με το κινητό έκανα switch στο κομπιουτεράκι ( :o 3650 ) και δεν έπαιρνε πρέφα τίποτα! Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους τους μπλεδοντάκιδες!

Ελληνική Ναυαγοσωστική Ακαδημία - Σχολή Ναυαγοσωστικής, μια από τις παλαιότερες σχολές Ναυαγοσωστικής

Web hosting - VPS hosting - Dedicated servers - Domain Names

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 366
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το 3650 έχει το BT ενεργοποιημένο από default; Είδα καποιον σήμερα που έπαιζε ένα απο δαύτα, αλλά δεν το βρήκα όσες φορές κι αν σκάνναρα.. :(
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gkr41

Το 3650 έχει το BT ενεργοποιημένο από default; Είδα καποιον σήμερα που έπαιζε ένα απο δαύτα, αλλά δεν το βρήκα όσες φορές κι αν σκάνναρα.. :(

Από ντιφόλντ είναι μόνο το "ορατό για όλους". αλλά πέρα απ'αυτό πρέπει να το ενεργοποιήσεις και στο on.

Link to comment
Share on other sites

Τις προάλλες που έδινα, έγραφε στην κόλλα :

 

Απαγορεύονται τα βιβλία, οι σημείωσεις και τα κινητά τηλέφωνα.

 

Μας πήραν χαμπαρι :D

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά πάντως και στο Μακεδονίας απαγορεύονταν η χρήση των κινητών στις εξετάσεις.

Και στο City College που ήμουν φέτος κι εκεί απαγορεύονταν.

:whistle:

Link to comment
Share on other sites

εμάς στα Γιάννενα θέλουν να τα κλείνουμε, ούτε στο αθόρυβο να τα έχουμε, άμα χτυπήσει κινητό δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει γιατί πολύ απλά δεν έχει γίνει. χαχα. είναι μερικοί καθηγητές πολύ αυστηροί. λέει ένας: τα κινητά στην έδρα μπροστά!!! ευτυχώς υπήρχε και δεύτερος καθηγητής που είπε απλώς να τα κλείσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον iliasp

 

mpa sto diko moy isa poy kseroyn ti einai to mms!oso gia to gprs mh to skeftesai kan!kai to bt...einai kanas ekswghinos????? :p

 

Επρεπε να έχω μια κάμερα να δείτε την έκπληξη καθηγητών και μαθητών όταν στα πλαίσια μιας εργασίας του ΤΕΕ σύνδεσα το καλώδιο στο pc και μπήκα στο ιντερνετ με μόντεμ το τ65 :p Οι περισσότεροι τουλάχιστον στην περιοχή μου αγνοούν τι είναι όλα αυτά τα περίεργα,mms,gprs κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε όλη την χώρα ισχύει αυτό πιστεύω κι όχι μόνο στην Κοζάνη. :o

Κακά τα ψέματα, αυτά τα "περίεργα" λίγοι γνωρίζουν τι είναι και ακόμη λιγότεροι τα χρησιμοποιούν! :whistle: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τι έγινε εδώ: Η συζήτηση, ενώ ξεκίνησε καλά, με ένα αρκετά ενδιαφέρον θέμα, τελικά ξέφυγε εντελώς από την πορεία του, με αποτέλεσμα να έχουμε ένα συνοθύλευμα φαρσών εμπλεκομένων με κάποια ενδιαφέροντα (από τεχνολογικής άποψης) θέματα.

 

Αποτέλεσμα; Η συζήτηση κόπηκε στα δύο. Εδώ, θα συνεχίσουμε την τεχνολογική μας συζήτηση, με απορίες περί bluejacking.

 

Οι φάρσες και οι πλάκες όμως, στην Chat&Fun. Όπως τους αρμόζει.

 

Στράτος Νικολαΐδης (aka SNikolaidis)

Συντονιστής συζητήσεων στην περιοχή Τεχνολογικοί Προβληματισμοί@MyPhone.gr

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χθες βράδι, σε μεζεδοπωλείο στον Πειραιά "βρήκα" ένα P800 και ένα (μάλλον ΝΟΚΙΑ) που μου το έγραφε σαν "Τηλέφωνο". Το άσχημο ήταν ότι δεν μπορούσα να στείλω ούτε στο ένα ούτε στο άλλο. Και καλά το ΝΟΚΙΑ, αλλά στο Ericsson? :( Που είναι και ίδια μάρκα με το δικό μου? :(

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/874.gif

MyPhone Forum Moderator @ "Κινητά τηλέφωνα"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον brutus

 

Χθες βράδι, σε μεζεδοπωλείο στον Πειραιά "βρήκα" ένα P800 και ένα (μάλλον ΝΟΚΙΑ) που μου το έγραφε σαν "Τηλέφωνο". Το άσχημο ήταν ότι δεν μπορούσα να στείλω ούτε στο ένα ούτε στο άλλο. Και καλά το ΝΟΚΙΑ, αλλά στο Ericsson? :( Που είναι και ίδια μάρκα με το δικό μου? :(

 

 

Χθες ομοίως στο σινεμά, βρήκα ένα Nokia 7650 και ένα 6310i με ανοιχτά Bluetooth... Το 3650 δεν δεχόταν το contact και μου έβγαζε error, ενώ το 6310i το πήρε κανονικά..

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Brutus και Mythozz, όπως έχω ήδη πει (αν και μπερδεύτηκα με το διαχωρισμό του thread), όταν στέλνεις σε 7650/3650 αυτό εμφανίζει ένα μήνυμα στην οθόνη του "Accept connection from XXXX?", όπου ΧΧΧΧ το όνομα τηλεφώνου αυτού που στέλνει. Εάν το παραπάνω μήνυμα δεν απαντηθεί θετικά, η σύνδεση και συνεπώς η αποστολή ΔΕΝ θα επιτύχει οπότε πιθανώς θα δούμε μήνυμα λάθους. Με P800 δεν έχω δοκιμάσει ακόμη..

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον petran

 

Brutus και Mythozz, όπως έχω ήδη πει (αν και μπερδεύτηκα με το διαχωρισμό του thread), όταν στέλνεις σε 7650/3650 αυτό εμφανίζει ένα μήνυμα στην οθόνη του "Accept connection from XXXX?", όπου ΧΧΧΧ το όνομα τηλεφώνου αυτού που στέλνει. Εάν το παραπάνω μήνυμα δεν απαντηθεί θετικά, η σύνδεση και συνεπώς η αποστολή ΔΕΝ θα επιτύχει οπότε πιθανώς θα δούμε μήνυμα λάθους. Με P800 δεν έχω δοκιμάσει ακόμη..

 

 

Suxx... :'( :( Hehehe...

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Με το τ610 τί γίνεται ??? να στέλνο contacts i notes? τα tasks έχουν και reminders kai θα χρειάζονται περισσότερο χρόνο να δημιουργηθούν πιστεύω. Υπάρχει κανένα πρόβλημα να σε βρούνε όταν στέλνεις με τ610? Μηνυνατα οπως το 7650 δεν μπορείς να στείλεις έτσι δεν είναι ?
Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με s55 μπορώ να κάνω κανένα τέτοια πλάκα προσπάθησα χτες με note αλλά δεν βρήκα την επιλογή send via bt
Link to comment
Share on other sites

Μπλέξιμο έγινε με το split των threads ρε παιδιά. Δεν ξέρω που να ποστάρω. :confused:

Όπως έγραψα και στο άλλο trhead χτες το βράδυ βρήκα στο club ενα με όνομα "ΨΗΛΟΣ". Προσπάθησα να στείλω ένα contact αλλά έγραφε Connection Failed.. Μήπως έπρεπε να το κάνει accept ο παραλήπτης;

Αν όπως λέτε στα 3650/7650 θέλει accept το contact:

1. Γιατί στο esato λένε ότι τα ιδανικά θύματα είναι τα 3650/7650;

2. Γιατί τότε να στέλνουμε contacts (που δεν χρειάζονται accept όπως λένε) κι όχι sms, εικόνες κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ενω εκανα αναζητηση με το 7650 και εβρισκε κανονικα δυο Τ610 φιλων,οταν εκανα συνδεση μου ζητουσε "κωδικο προσβασης για συνδεση".Επειδη απο τα παραπανω που διαβασα,δεν εβγαλα ακρη,μπορει καποιος να εξηγησει τι συμβαινει.Υπαρχει καποιος κωδικος για τα Ericsson. :confused:

Τοσο καιρο που προσπαθω,οσα Nokia εχω βρει απορριπτουν τη συνδεση.Αφηστε ρε παιδια να γινεται χαβαλες. :D

Link to comment
Share on other sites

Ο κωδικος που σου ζηταει ειναι για να ορισει αξιοπιστη συσκευη,βγαζει δηλαδη και στον αλλο το ιδιο μυνημα και πρεπει να βαλετε τον ιδιο κωδικο.

Υπαρχει παιδια κανενα προγραμμα που να μπορουμε να στελνουμε με bt σε αλλα κινητα μυνηματα χωρις να ζηταει αποδοχη απο τον αλλο ??????

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον platonas

 

Ο κωδικος που σου ζηταει ειναι για να ορισει αξιοπιστη συσκευη,βγαζει δηλαδη και στον αλλο το ιδιο μυνημα και πρεπει να βαλετε τον ιδιο κωδικο.

Υπαρχει παιδια κανενα προγραμμα που να μπορουμε να στελνουμε με bt σε αλλα κινητα μυνηματα χωρις να ζηταει αποδοχη απο τον αλλο ??????

 

 

Υπαρχει το dreamchat για chating αλλα πρεπει να το εχει και ο αλλος...

Link to comment
Share on other sites

Η συνεχής διερεύνηση του θέματος που κάνω (καλά, μόνο εγώ ασχολούμαι με διερεύνηση???) απέδωσε νεότερα δεδομένα..

 

Έφτιαξα ένα Contact με 2-3 πεδία Notes.

  • Η αποστολή σε Τ39 εμφανίζει μόνο το όνομα του contact στην οθόνη του κινητού. Τα πεδία σημειώσεων χάνονται, ακόμη κι αν αποθηκευτεί ο conact στον κατάλογο.
  • Η αποστολή σε 6310i εμφανίζει επίσης άμεσα το VCard (χωρίς να προηγηθεί επιβεβαίωση λήψης όπως στα 7650/3650), εμφανίζει όμως μόνο λίγους χαρακτήρες από κάθε πεδίο (όνομα, σημειώσεις), αλλά εμφανίζει ΟΛΑ τα πεδία σημειώσεων. Έτσι, ένα Contact με όνομα "Γειά σου" και σημειώσεις "Τι χαμπάρια", "Καλά;", "Πως πάει;", θα εμφανιστεί ΟΛΟΚΛΗΡΟ στην οθόνη ενός 6310i!
  • Σε κανένα από τα 6310i και T39 δεν μπόρεσα να στείλω κάτι εκτός από VCard (contact).

 

Πολύ μπέρδεμα η υπόθεση, τελικά πρέπει να ξέρεις τι κινητό έχει ο άλλος για να στείλεις κάτι που θα εμφανιστεί σίγουρα ολόκληρο.. :confused:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όσο και αν ψάχνω δεν μπορώ να πετύχω κάποιον με ανοιχτό το bluetooth.Aπό ότι φαίνεται οι περισσότεροι δεν ξέρουν τι είναι bluetooth γιατί έχω βρει πολλά άτομα με 7650/3650 τ610 αλλά κανένας δεν είχε on το bluetooth :worry:
Link to comment
Share on other sites

Αρκετοι δεν ξερουν καν τι ειναι το bluetooth και απο αυτος που ξερουν σχεδον ολοι νομιζουν οτι αν το εχουν ενεργοποιημενο θα τελειωσει η μπαταρια σε μερικες ωρες!
Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο..προτεινω οσοι ειναι μελος του φορουμ να βαζουμε στο ονομα συσκευης κατι για να καταλαβαινουμε ο ενας τον αλλο πχ ενα @ πριν η μετα το ονομα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον platonas

 

Αρκετοι δεν ξερουν καν τι ειναι το bluetooth και απο αυτος που ξερουν σχεδον ολοι νομιζουν οτι αν το εχουν ενεργοποιημενο θα τελειωσει η μπαταρια σε μερικες ωρες!

 

Εγώ πάντως στο t610 δεν το έχω σχεδόν ποτέ ενεργοποιημένο γιατί πολύ απλα το χρησιμοποιώ σπάνια.Αν είχα κάποιο bt handsfree ίσως να το είχα ανοιχτό συνέχεια.Πάντως όσες φορές και αν έχω κάνει αναζήτηση δεν έχω βρει καμμία συσκευή...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...