Jump to content

Galaxy S II : Πλήρης οδηγός για Root


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλή χρονιά με υγεία και δουλειές για όλους!

 

να σας κάνω μία ερώτηση. είχα κάνει και πιο παλιά ροοτ αλλά πέρασε πολύς καιρός τώρα που θέλω να το ξανακάνω τα ξέχασα μου φαίνεται...

προσπαθώ να κάνω το root που χρειάζεται μόνο να βάλεις στην εξωτερική κάρτα το αρχείο .zip που αντιστοιχεί στο firmware της συσκευής μου. δλδ όχι το CFRoot

στην αρχή του νήματος υπάρχει το εξής λινκ: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=31310884&postcount=3

 

ποιο αρχείο πρέπει να κατεβάσω ώστε να μην κάνω κάποιο λάθος και το χαλάσω?

τι πρέπει δλδ να κοιτάω για να κατεβάσω το σωστό?

το κινητό έχει την εξής έκδοση: 4.1.2 JZ054K.Ι9100XWLSN

έκδοση βασικού φάσματος: Ι9100XXMS2

έκδοση kernel: 3.0.31-1069234

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 626
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τελικά έβαλα τη cyanogenmod μέσω του apk και του pc soft που το κάνει αυτόματα. 5 λεπτά υπόθεση. αλλά δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπερα ενας φιλος κατι εκανε με το cleaner και τωρα δεν ανοιγει το τηλ βγαζει το σημα μ ενα κιτρινο τριγωνο και κολαει εκει το εβαλα σε odin mode και προσπαθησα να περασω firmwire αλλα μου βγαζει fail καμια βοηθεια;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ενας φιλος κατι εκανε με το cleaner και τωρα δεν ανοιγει το τηλ βγαζει το σημα μ ενα κιτρινο τριγωνο και κολαει εκει το εβαλα σε odin mode και προσπαθησα να περασω firmwire αλλα μου βγαζει fail καμια βοηθεια;

 

Βαλε το σε recovery mode και κανε wipe data .Αν δεν ανοίξει κανε reinstall τους drivers της samsung ,τρέξε το odin ως διαχειριστή και προσπάθησε ξανά .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο το έκανα και δεν άνοιξε τους drivers δε μπορώ να τους περάσω γιατί το kies δε το βλέπει θα προσπαθήσω με το τελευταιο

Το έκανα και κολλάει στο setup connection

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και παλι fail

Edited by maria1971
Link to comment
Share on other sites

Κανε απεγκατάσταση το kies ,reboot το pc , μετά ξανά εγκατάσταση το kies και δοκίμασε .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μήπως φταίει το firmware; Από που μπορώ να δώ το region της συσκευής;

 

Από που το κατέβασες ?

Δεν έχει σημασία ποια χώρας είναι το firmware ,βάλε ένα Ελληνικό από εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322851

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο το έκανα και δεν άνοιξε τους drivers δε μπορώ να τους περάσω γιατί το kies δε το βλέπει..

 

Να πω κι εγώ μια βλακεία, μήπως να δοκίμαζες σε άλλη θύρα usb του pc μπας και..

Link to comment
Share on other sites

δεν έβλεπε το S2 μου το pc όταν είχα πάρει κατά λάθος το usb data καλώδιο από ένα htc

μόλις έβαλα της samsung το καλώδιο, το έβλεπε μια χαρά το S2 το pc

 

αυτό με τη θύρα usb που λέει ο φίλος από πάνω επίσης ισχύει

μερικές φορές το Odin θα "κολλήσει" στο setup επειδή δεν του αρέσει μια συγκεκριμένη θύρα usb

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ελεος πως το εχουν κανει ετσι? Δε ξερεις που να πατησεις για μια ερωτηση.Δε ξερω καν αν το κανω σωστα.Τελος παντων οποιος χριστιανος μπορει ας απαντησει.Θελω να κανω ρουτ το τηλεφωνο Γκαλαξυ ς2 ο κωδικος τελειωνει σε LP9 και δε βρισκω τετοιο ζιπ τι να κανω? Υπαρχει κατι για μενα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!! Μπορει καποιος να μου πει πως να κανω root το Galaxy sII ο κωδικος τελειωνει σε LP9 και δεν βρισκω τετοιο zip υπαρχει τιποτα για μενα η να ακολουθησω μονο τις μαμα αναβαθμισεις;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!! Μπορει καποιος να μου πει πως να κανω root το Galaxy sII ο κωδικος τελειωνει σε LP9 και δεν βρισκω τετοιο zip υπαρχει τιποτα για μενα η να ακολουθησω μονο τις μαμα αναβαθμισεις;

 

Ρυθμίσεις - Σχετικά με το τηλέφωνο, τι αριθμό έκδοσης σου βγάζει κάτω κάτω;

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - Σχετικά με το τηλέφωνο, τι αριθμό έκδοσης σου βγάζει κάτω κάτω;

 

Μακις206 τα χαρακτηριστηκα του κινητου μου ειναι: εκδοση βασικου φασματος I9100BOLP9 και Αριθμος κατασκευης JZ054K.I9100XWLSD δε ξερω αν παιζει ρολο αυτο αλλα το εγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Μακις206 τα χαρακτηριστηκα του κινητου μου ειναι: εκδοση βασικου φασματος I9100BOLP9 και Αριθμος κατασκευης JZ054K.I9100XWLSD δε ξερω αν παιζει ρολο αυτο αλλα το εγραψα.

 

Άρα ψάχνουμε το zip για την XWLSD και όχι για την LP9.;)

 

Για κάποιο λόγο όμως δεν μπορώ να μπω στο xda ώστε να πάρω το λινκ να στο δώσω, θα δοκιμάσω αργότερα αν δεν με έχει προλάβει κάποιος άλλος. Αν θες κάνε παράλληλα μια απόπειρα βάζοντας στο google το "philz XWLSD xda" για αναζήτηση.

Βρίσκεις το zip που ταιριάζει στην LSD, το κατεβάζεις στην εξωτερική σου sd και το φλασάρεις από recovery. Reboot και είσαι έτοιμος.:)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το βρήκες ήδη , δες εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1877270

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Άρα ψάχνουμε το zip για την XWLSD και όχι για την LP9.;)

 

Για κάποιο λόγο όμως δεν μπορώ να μπω στο xda ώστε να πάρω το λινκ να στο δώσω, θα δοκιμάσω αργότερα αν δεν με έχει προλάβει κάποιος άλλος. Αν θες κάνε παράλληλα μια απόπειρα βάζοντας στο google το "philz XWLSD xda" για αναζήτηση.

Βρίσκεις το zip που ταιριάζει στην LSD, το κατεβάζεις στην εξωτερική σου sd και το φλασάρεις από recovery. Reboot και είσαι έτοιμος.:)

 

Υποψιν εχω την τσελυμπιν εκδοση τωρα 4.1.2 οποτε θελω το zip για τσελυμπιν.

Link to comment
Share on other sites

Υποψιν εχω την τσελυμπιν εκδοση τωρα 4.1.2 οποτε θελω το zip για τσελυμπιν.

 

Τα μάτια μου.. :p

 

Δεν χρειαζόταν καν να το πεις, το "XWLSD" το μαρτυράει από μόνο του ότι έχεις jelly bean. Δες στο λινκ που σου έβαλε ο Μιχάλης. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα μάτια μου.. :p

 

Δεν χρειαζόταν καν να το πεις, το "XWLSD" το μαρτυράει από μόνο του ότι έχεις jelly bean. Δες στο λινκ που σου έβαλε ο Μιχάλης. ;)

 

Σορρυ ρε παιδια αλλα δε βγαζω ακρη τι πρεπει να καταιβασω απ αυτη τη σελιδα δεν το κατεχω καλα το αθλημα,κατι ποιο συγκεκριμενο υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν vaggelisssssssssssssssss πήγαινε στην σελιδα που σου έδωσαν μερικά ποστ πριν τα παιδια.

Μετα πηγαινε στο τριτο ποστ της σελίδας και διαλεξε το κινητο σου (I9100 υποθέτω...),κάνε κλικ για να σε παει σε σελίδα με τα zip απο οπου εσυ θα επιλέξεις το κατάλληλο για σένα.Επέλεξε το πρότελευταιο απο την λίστα (έκδοση 5.15...)

Παρόλο που δεν λέει για XWLSD,αλλα για XWLSWσου κάνει.

Ειναι δοκιμασμένο....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
[imgalign]http://www.myphone.gr/gallery/data/500/Clipboard02.png[/imgalign]

 

 

- Root στο Galaxy S II με Jelly Bean

 

Όπως και με τον παλιότερο τρόπο της ice cream sandwich, μόνο που αλλάζουν τα αρχεία, και το recovery, που γίνεται καλύτερο και πιο προχωρημένο. Είναι ο πιο απλός τρόπος, ο οποίος δεν αλλάζει τον kernel της Samsung, πάρα μόνο το recovery.

Προσοχή: ** Xρειάζεται εξωτερική κάρτα microsd για να γίνει το πρώτο βήμα **

 

Root

 

1. Κατεβάστε το αρχείο .zip που αντιστοιχεί στο firmware σας από εδώ και βάλτε το στην εξωτερική κάρτα sd.

2. Kάντε επανεκκίνηση σε recovery mode (δείτε σχεδιάγραμμα για τα 3 κουμπιά στο επόμενο μήνυμα, μόνο που τώρα αντί για volume down πατάμε volume UP)

3. Επιλέξτε apply update from external storage, χρησιμοποιώντας τα κουμπιά ήχου, και το power για επιλογή.

4. Αυτό ητανε, είστε root, και έχετε και clockworkmod recovery touch. Αφού κάνετε reboot, βρείτε την εφαρμογή SuperSU στις εφαρμογές σας, τρέξτε την και κάντε update αν ζητήσει.

 

Καλησπέρα σε όλους.

Προσπαθώ να ρουταρω αλλά έχω έκδοση Kernel 3.0.31 Android 4.1.2

και δεν βρίσκω πουθενά στη σελίδα που προτείνετε (http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=31310884&postcount=3)

το δικό μου firmware.

 

Τι κάνω στραβό;

 

Επίσης διάβασα τα παραπάνω κατέβασα κι εγώ την έκδοση 5.15.00 (το προτελευταίο αρχείο που λέει ο φίλος)

αλλά μέσα σε αυτό έχει 2 αρχεία.

Κατέβασα στην τύχη το 2ο που λέει signed (http://d-h.st/users/philz_touch/?fld_id=16062#files)

 

Μασάω όμως να κάνω τόσο στα κουτουρού root.

Να το προχωρήσω;

Edited by Federacion
πρόσθεση στοιχείων
-Galaxy S6-
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...