Jump to content

Galaxy S II : Πλήρης οδηγός για Root


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4.1.2

αριθμος κατασκ jzo54k.i9100xwls8

εκδοση βασικου φασματος i9100xxls8

 

αν αληθεύει έβαλα την επίσημη ισπανική. προσπαθώ να κάνω ρουτ με βάση τον οδηγό του 1ου ποστ αλλά πουθενα δεν βρίσκω την λίστα της παραπομπής το ζιπ με κωδικό όνομα "......ls8..... .zip"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 626
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

4.1.2

αριθμος κατασκ jzo54k.i9100xwls8

εκδοση βασικου φασματος i9100xxls8

 

αν αληθεύει έβαλα την επίσημη ισπανική. προσπαθώ να κάνω ρουτ με βάση τον οδηγό του 1ου ποστ αλλά πουθενα δεν βρίσκω την λίστα της παραπομπής το ζιπ με κωδικό όνομα "......ls8..... .zip"

 

Καν το root με PhilZ

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι ακόμα.

ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στους δύο τρόπους που κάνουμε root (αυτούς που περιγράφονται στην πρώτη σελίδα)?

γιατί φαίνεται ποιο εύκολος ο πρώτος τρόπος.

και εφόσον κάνουμε το root πριν περάσουμε κάποια custom rom τι είναι προτιμότερο να κάνουμε?

δλδ θα ήθελα να σβηστεί οτιδήποτε έχει μέσα. να γίνει σαν καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι ακόμα.

ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στους δύο τρόπους που κάνουμε root (αυτούς που περιγράφονται στην πρώτη σελίδα)?

γιατί φαίνεται ποιο εύκολος ο πρώτος τρόπος.

 

Κάνε τον πρώτο, αυτόν δηλαδή που εγκαθιστά τον kernel απ'το recovery. Έτσι δεν θα έχεις να σβήνεις "τριγωνάκια" και να μηδενίζεις μετρητές της Samsung, πράγμα που θα χρειαστεί να κάνεις αν χρησιμοποιήσεις τον δεύτερο τρόπο, αυτόν δηλαδή του Odin. Είναι και πιο εύκολος και γρήγορος αφού δεν χρειάζεσαι καν pc..;)

Link to comment
Share on other sites

και μετά αν θέλω να βάλω κάποια ρομ?

πχ την omega ή cyanogen αλλάζει κάτι?

με odin αν δεν κάνω λάθος μπαίνουν?

 

edit:το διάβασα

"Aν τώρα επιθυμείτε CWM recovery (σε περίπτωση π.χ. που θέλετε να βάλετε κάποια custom rom ή να κάνετε nandroid backup), μπορείτε να το βάλετε με αυτό το αρχείο όπως στο βήμα 4 της παραπάνω διαδικασίας. (η εγκατάσταση του CWM είναι προσωρινή)."

οπότε ακολουθώ άλλο ένα βήμα μετά για να βάλω κάποια ρομ

Link to comment
Share on other sites

και ναι είμαι πλέον root!!

έχω και ένα προγραμματάκι που λέει superSU

δεν ξέρω τι κάνει αλλά όπως και να'χει μου φυγε ένα άγχος. πανεύκολο ήταν τελικά. και τόσο καιρό φοβόμουν...

χαχαχα

τώρα θα κάνω και το έξτρα βήμα για να μπορώ να βάλω ρομ. δλδ να κάνω CWM recovery

με το αρχείο philz-touch

 

edit: done!! έγινε και αυτό. απλά δεν έβαλε κάτι extra μέσα στο κινητό ώστε να δείχνει ότι έχει γίνει CWM recovery

τώρα έμεινε μόνο η custom rom. για να δούμε ποια να επιλέξω.

μία που ναι είναι σταθερή και να μην βγάζει γενικά προβλήματα...

Edited by malmsteen
Link to comment
Share on other sites

και ναι είμαι πλέον root!!

έχω και ένα προγραμματάκι που λέει superSU

δεν ξέρω τι κάνει αλλά όπως και να'χει μου φυγε ένα άγχος. πανεύκολο ήταν τελικά. και τόσο καιρό φοβόμουν...

χαχαχα

τώρα θα κάνω και το έξτρα βήμα για να μπορώ να βάλω ρομ. δλδ να κάνω CWM recovery

με το αρχείο philz-touch

 

edit: done!! έγινε και αυτό. απλά δεν έβαλε κάτι extra μέσα στο κινητό ώστε να δείχνει ότι έχει γίνει CWM recovery

τώρα έμεινε μόνο η custom rom. για να δούμε ποια να επιλέξω.

μία που ναι είναι σταθερή και να μην βγάζει γενικά προβλήματα...

 

Πριν περάσεις κάποια ρομ, πάρε ένα backup από recovery και πέρασε το και στο pc σου κάπου ώστε αν δεν σου αρέσει ή σου τύχει κάτι να μπορείς να επιστρέψεις στη τωρινή κατάσταση το τηλέφωνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για την σκανδιναβική 4.1.2 (lsd) του SII που βρίσκουμε τα αρχεία για το root;

 

Edit: Νομίζω το βρήκα πρέπει αν είναι αυτό:

<< 04.03.2013 - PhilZ-cwm6 v4.87 with CWM 6.0.2.8 based recovery >>

XWLSD (fixed for bootloop)

http://www.mediafire.com/file/mv18gm....87-signed.zip

 

Χεχε έγινα και εγώ root τελικά (επιτέλους!) παιχνίδι ήταν τελικά, η όλη διαδικασία ήταν στο να βρεις ποιο είναι το σωστό αρχείο για να χρησιμοποιήσεις.

Edited by fitifititis
Link to comment
Share on other sites

μπόλικες ερωτήσεις πριν προχωρήσω στα επόμενα βήματα...

 

1. ο πρώτος τρόπος που έκανα δεν ενδείκνυται για φλασάρισμα custom rom?

έπρεπε να έκανα καλύτερα τον δεύτερο?

2. έκανα και το δεύτερο βήμα που πέρασα τον philz. θα έπρεπε κάπως να μου το δείχνει το κινητό μέσα? (όπως βλέπω δλδ το SuperSU). αυτός είναι ο λεγόμενος kernel?

3.έκανα αναβάθμιση μέσα από τις ρυθμίσεις του SuperSU. άλλαξε εικονίδιο και πλέον δείχνει μία δίεση. φαντάζομαι είναι φυσιολογικό αυτό?

4.αν το διατύπωσα πιο πάνω σωστά ο kernel που έβαλα είναι καλός? γιατί διαβάζω κάτι για speedmod και cyhay τα οποία λένε είναι καλύτερα γιατί πειράζουν το chip του κινητού και δεν μπρικάρει? θα πρέπει να το αλλάξω?

5.το titanium έχει ουσιαστικές διαφορές από την pro έκδοση? να κατεβάσω την free έκδοση ή να βάλω την pro του "θείου"?

6.παντού διαβάζω για τα wipes.

τι ακριβώς είναι τα wipes?

wipe data/factory reset

wipe cache partition

wipe dalvik cache

διάβασα ότι κάνουμε boot σε clockwork recovery και από εκεί τα κάνουμε (από το μενού advanced). με το root που έκανα έχω clockwork recovery?

7.είτε βάλω μία official είτε βάλω custom πρέπει να κάνω wipe?

8.θέλω πριν βάλω κάποια rom να κάνω φορμάτ το κινητό. δλδ να γίνει σαν καινούργιο. γιατί υπάρχουν πολλά κατάλοιπα από παλιά προγράμματα. πως γίνεται αυτό?

9.θέλω να πάρω πρώτα ένα backup τις επαφές μου. φαντάζομαι υπάρχει σαν δυνατότητα στο titanium ή στο nandroid. σωστά?

10.υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να μου κρατάει όχι backup τα προγράμματα και τις ρυθμίσεις αλλά να μου βγάζει μία λίστα των προγραμμάτων που έχω εγκατεστημένα ώστε να τα βάλω εγώ μετά ένα ένα. (δλδ να κάνω επιλογή των προγραμμάτων που έχω)

11.υπάρχει κάποια σταθερή custom rom που να μην βγάζει προβλήματα?

γιατί λίγο πολύ απ'ότι είδα όλες βγάζουν.

δλδ από αυτές που είδα στα γρήγορα omega,cyanogen,pulse και κανά δυο ακόμα, είδα ότι ψιλοβγάζουν στον καθένα bugs. άρχισα να σκέφτομαι μήπως απλά να φλασάρω μία official jb

 

 

σόρρυ για το σεντόνι. αλλά μάζεψα πολλές απορίες μαζί για να μην σας πρήζω

Link to comment
Share on other sites

μπόλικες ερωτήσεις πριν προχωρήσω στα επόμενα βήματα...

 

1. ο πρώτος τρόπος που έκανα δεν ενδείκνυται για φλασάρισμα custom rom?

έπρεπε να έκανα καλύτερα τον δεύτερο?

2. έκανα και το δεύτερο βήμα που πέρασα τον philz. θα έπρεπε κάπως να μου το δείχνει το κινητό μέσα? (όπως βλέπω δλδ το SuperSU). αυτός είναι ο λεγόμενος kernel?

3.έκανα αναβάθμιση μέσα από τις ρυθμίσεις του SuperSU. άλλαξε εικονίδιο και πλέον δείχνει μία δίεση. φαντάζομαι είναι φυσιολογικό αυτό?

4.αν το διατύπωσα πιο πάνω σωστά ο kernel που έβαλα είναι καλός? γιατί διαβάζω κάτι για speedmod και cyhay τα οποία λένε είναι καλύτερα γιατί πειράζουν το chip του κινητού και δεν μπρικάρει? θα πρέπει να το αλλάξω?

5.το titanium έχει ουσιαστικές διαφορές από την pro έκδοση? να κατεβάσω την free έκδοση ή να βάλω την pro του "θείου"?

6.παντού διαβάζω για τα wipes.

τι ακριβώς είναι τα wipes?

wipe data/factory reset

wipe cache partition

wipe dalvik cache

διάβασα ότι κάνουμε boot σε clockwork recovery και από εκεί τα κάνουμε (από το μενού advanced). με το root που έκανα έχω clockwork recovery?

7.είτε βάλω μία official είτε βάλω custom πρέπει να κάνω wipe?

8.θέλω πριν βάλω κάποια rom να κάνω φορμάτ το κινητό. δλδ να γίνει σαν καινούργιο. γιατί υπάρχουν πολλά κατάλοιπα από παλιά προγράμματα. πως γίνεται αυτό?

9.θέλω να πάρω πρώτα ένα backup τις επαφές μου. φαντάζομαι υπάρχει σαν δυνατότητα στο titanium ή στο nandroid. σωστά?

10.υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να μου κρατάει όχι backup τα προγράμματα και τις ρυθμίσεις αλλά να μου βγάζει μία λίστα των προγραμμάτων που έχω εγκατεστημένα ώστε να τα βάλω εγώ μετά ένα ένα. (δλδ να κάνω επιλογή των προγραμμάτων που έχω)

11.υπάρχει κάποια σταθερή custom rom που να μην βγάζει προβλήματα?

γιατί λίγο πολύ απ'ότι είδα όλες βγάζουν.

δλδ από αυτές που είδα στα γρήγορα omega,cyanogen,pulse και κανά δυο ακόμα, είδα ότι ψιλοβγάζουν στον καθένα bugs. άρχισα να σκέφτομαι μήπως απλά να φλασάρω μία official jb

 

 

σόρρυ για το σεντόνι. αλλά μάζεψα πολλές απορίες μαζί για να μην σας πρήζω

απαντω σε αυτα που ξερω1)σωστα2)αν μπεις σε ρεκοβερυ φαινεται και οχι δεν εχει εικονιδιο3)σωστο4)ειναι καλος5)δεν το χρεισημοποιησα ποτε6)κατι σαν το φορμα σε pc6α)ναι7)οταν ειναι διαφορετικη ναι8)wipesθυμασαι?9)δεν ξερω δεν απαντω10)χμ...11)ολες που βασιζονται σε οριτζιναλ,παιρνουν και τα bugs της συνηθως.ομεγα καιbiftrom7.01καλυτερες για μενα..τελος ουφ..

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ για την απάντηση σταύρο. ήδη διαβάζω και παλαιότερα posts αλλά και στο xda για να καταλάβω πιο πολλά πράγματα.

μια καινούργια ερώτηση.

πλέον έχω στο κινητό και SuperSU αλλά και Superuser.

αυτό έγινε γιατί αναβάθμισα το SuperSU

τώρα τι κάνω? να απεγκαταστήσω το ένα όπως μου πρότεινε κάποιο παιδί? να τα κρατήσω μήπως και τα δύο? επηρεάζουν αρνητικά το σύστημα όταν συνυπάρχουν?

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ για την απάντηση σταύρο. ήδη διαβάζω και παλαιότερα posts αλλά και στο xda για να καταλάβω πιο πολλά πράγματα.

μια καινούργια ερώτηση.

πλέον έχω στο κινητό και SuperSU αλλά και Superuser.

αυτό έγινε γιατί αναβάθμισα το SuperSU

τώρα τι κάνω? να απεγκαταστήσω το ένα όπως μου πρότεινε κάποιο παιδί? να τα κρατήσω μήπως και τα δύο? επηρεάζουν αρνητικά το σύστημα όταν συνυπάρχουν?

 

Κράτα το SuperSU, δεν υπάρχει λόγος να έχεις και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

το απεγκατέστησα. όλα καλά!!

τελικά αποφάσισα να βάλω κάποια official jb για αρχή μέχρι να αποκτήσω παραπάνω εμπειρία στο θέμα.

μου μένει τώρα να βρω ποια έκδοση είναι καλύτερη (η πιο καινούργια να φανταστώ?) και φυσικά πως το περνάω. χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

το απεγκατέστησα. όλα καλά!!

τελικά αποφάσισα να βάλω κάποια official jb για αρχή μέχρι να αποκτήσω παραπάνω εμπειρία στο θέμα.

μου μένει τώρα να βρω ποια έκδοση είναι καλύτερη (η πιο καινούργια να φανταστώ?) και φυσικά πως το περνάω. χαχαχα

 

Ως τώρα είχες ICS;

Υπάρχει ολόκληρο thread για official Roms:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322851

Όλοι εδώ θα σου προτείνουν την σκανδιναβική lsd.

Θα χρειαστεί να εγκαταστήσεις το kies και το odin. Οδηγίες θα βρεις στη σελίδα που σου έστειλα.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου σ'ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τις πληροφορίες.

αύριο θα μελετήσω τις πληροφορίες στο λινκ και θα πράξω ανάλογα.

απλά να επισημάνω ότι το έχω κάνει ροοτ με τον πρώτο τρόπο και βλέπω ότι θα χρειαστώ και το odin. μήπως να το ξερουτάρω και να κάνω ροοτ με τον δεύτερο?

ή δεν χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου σ'ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τις πληροφορίες.

αύριο θα μελετήσω τις πληροφορίες στο λινκ και θα πράξω ανάλογα.

απλά να επισημάνω ότι το έχω κάνει ροοτ με τον πρώτο τρόπο και βλέπω ότι θα χρειαστώ και το odin. μήπως να το ξερουτάρω και να κάνω ροοτ με τον δεύτερο?

ή δεν χρειάζεται?

 

Όταν θα περάσεις την 4.1.2 θα φύγει από μόνο του το root, οπότε θα το ξαναρουτάρεις τότε. Όταν φτάσεις σε αυτό το σημείο ξαναρωτάς να σε βοηθήσουμε να βρεις και τα αρχεία για το root. Άμα κολήσεις κάπου στείλε μου και pm, αλλά γενικά εύκολα είναι και οι οδηγοί είναι πολύ καλογραμμένοι.

Link to comment
Share on other sites

μία μικρή (και όχι σημαντική) διόρθωση... στο δεύτερο ποστ του thread, το λινκ για το kies είναι λάθος (δεν φταίει ο poster αλλά η samsung που άλλαξε τα λινκ της. Θέλει ενημέρωση).

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

μα τι στο καλό έγινε τώρα. έχω πατήσει τα σωστά κουμπιά για να το ξανακάνω ροοτ και έχει κολλήσει στην οθόνη με το πράσινο ρομποτάκι

Downloading...

Do not turn off target!!

 

και έχει αρκετή ώρα. να του βγάλω την μπαταρία ή θα το χαλάσω εντελώς??

 

edit:βγάζω την μπαταρία και όλα οκ. ξανακάνω τη διαδικασία και κολλάει εκεί. ότι να'ναι.

Edited by malmsteen
Link to comment
Share on other sites

μα τι στο καλό έγινε τώρα. έχω πατήσει τα σωστά κουμπιά για να το ξανακάνω ροοτ και έχει κολλήσει στην οθόνη με το πράσινο ρομποτάκι

Downloading...

Do not turn off target!!

 

και έχει αρκετή ώρα. να του βγάλω την μπαταρία ή θα το χαλάσω εντελώς??

 

edit:βγάζω την μπαταρία και όλα οκ. ξανακάνω τη διαδικασία και κολλάει εκεί. ότι να'ναι.

 

Με ποιον τρόπο κάνεις το root;

Link to comment
Share on other sites

εχω το galaxy s2 μολις εβαλα την 4.1.2 απο vodafone!!

πως κανω root??υπαρχει καποιος τροπος οπως οταν ηταν με ICS4.0.4??

Samsung Note 9/Samsung Note 3

Samsung Tab pro 8.4/Samsung Tab 3 7"  

Samsung Tab A 2019 10.1''

 

Link to comment
Share on other sites

Ο πρώτος τρόπος, τουλάχιστον, παραμένει ίδιος. Λογικά και οι άλλοι τρόποο παραμένουν ίδιοι, άντε να χρειάζεται καμιά πιο καινούργια έκδοση kernel από xda

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

sorry αλλα επειδη ειμαι νεος σε root και τετοια διαφορα μπορω να κανω με τον 1ο τροπο( Root στο Galaxy S II με Ice Cream Sandwich)

σε galaxy s 2 με jb 4,1,2??με τα ιδια 2 αρχεια που ειχα κανει οταν ηταν εκδοση ICS??

Samsung Note 9/Samsung Note 3

Samsung Tab pro 8.4/Samsung Tab 3 7"  

Samsung Tab A 2019 10.1''

 

Link to comment
Share on other sites

Με ποιον τρόπο κάνεις το root;

 

έλα φίλε μου. σόρρυ που άργησα να απαντήσω. ήμουν στο νοσοκομείο...

τέσπα

 

με τον πρώτο τρόπο το έκανα (Phil3759 )

 

αλλά μάλλον σκέφτομαι ότι φταίει το ότι έχω την 4,1,2 και όχι ice cream. γι'αυτό δεν μπορούσε να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

sorry αλλα επειδη ειμαι νεος σε root και τετοια διαφορα μπορω να κανω με τον 1ο τροπο( Root στο Galaxy S II με Ice Cream Sandwich)

σε galaxy s 2 με jb 4,1,2??με τα ιδια 2 αρχεια που ειχα κανει οταν ηταν εκδοση ICS??

 

Καμία σχέση ο τρόπος της ICS με αυτόν της Jelly Bean.

 

-Πρώτα θα βρεις ποιο firmware έχεις (πχ XWLSD, XWLSJ κλπ..)

-Μετά θα πας εδώ να βρεις την τελευταία έκδοση του αρχείου που θα πρέπει να κατεβάσεις, φρόντισε να αντιστοιχεί στο firmware που έχεις (αν μου πεις το firmware μπορώ να σε βοηθήσω δίνοντάς σου απ'ευθείας το αρχείο που πρέπει να κατεβάσεις στη συσκευή σου)

-Μόλις βρεις το αρχείο που χρειάζεσαι θα δεις από κάτω του δύο links, εσύ θα πατήσεις στο πρώτο κι εκεί που θα μεταφερθείς θα πατήσεις "download" (καλύτερα να το κάνεις απ'τη συσκευή ώστε να κατέβει απ'ευθείας "μέσα" της, διαφορετικά αν το κάνεις από pc θα πρέπει να το βάλεις μέσα στη συσκευή συνδέοντάς την)

-Μόλις τοποθετήσεις το αρχείο στην SD σου (είτε την εξωτερική SD είτε την εσωτερική μνήμη της συσκευής σου) φρόντισε να ξέρεις σε ποιο σημείο το τοποθέτησες (αν το κάνεις κατ'ευθείαν απ'τη συσκευή θα στο βάλει στον φάκελο "Download")

-Kλείσε τη συσκευή και μπες στο recovery (πατάς ταυτόχρονα VolumeUp+Home+Power)

-Βρες το αρχείο εκεί που το τοποθέτησες και πάτα το Power για να εγκατασταθεί

-Κάνε reboot και είσαι έτοιμος

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Το zip που θα κατεβάσει, πρέπει να το βάλει αναγκαστικά στην micro sd, μιας και το stock recovery δεν υποστηρίζει εγκατάσταση μέσω της εσωτερικής μνήμης.;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...