Jump to content

[Επίσημο] HTC Sensation


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άν μπορείς πες μας τις εντυπώσεις σου μόλις τη χρησιμοποιήσεις λίγο.

Σε πρώτη φάση αυτό που διαπίστωσα και μου άρεσε (σε σχέση με την InsertCoin) είναι πως οι εφαρμογές μου στο Market εγκαταστάθηκαν αυτόματα και δε χρειάστηκε να τις αναζητήσω, να τις κατεβάσω και να τις εγκαταστήσω όπως κάθε φορά που βγαίνει νέα InsertCoin Full Rom + Full Wipe (ανά 2-3 ημέρες περίπου δηλαδή).

Το FB Chat δε λειτουργεί ούτε εδώ όμως.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πρέπει να κάνω λάθος με τις μπαταρίες. Και η μαμίσια αλλά και μια 2η 1900 που πήρα στη 1 περίπου το μεσημέρι είναι άδειες. Και μιλάμε για λογική χρήση με wifi ανοιχτό όποτε χρειαστεί και data επίσης το ίδιο. Τι μπαταρίες θεωρούνται καλές και ποιος είναι ο σωστός τρόπος χρήσης για το sensation;

Το ΒΒ μου κρατούσε 2,5 μέρες....

Link to comment
Share on other sites

Σε standby πέφτει αργά αλλά σταδιακά μέχρι τα -8mA. Εχω δεί και -2mA αλλά μάλλον αυτό είναι πλασματικό λόγω του οτι η μπαταρία κάνει υπερβολική ώρα να πέσει από το 100%. Ανέβασα εδώ το log μου για να πάρεις μια ιδέα :)

 

Βέβαια από τη στιγμή που κλείσω την οθόνη μέχρι να πιάσει τα -8mA περνάει αρκετή ώρα, περίπου 60 λεπτά.

 

Γενικά για αυξημένη κατανάλωση σε standby, συνήθως φταίει είτε κάποια εφαρμογή είτε ο kernel. Aν τυχόν έχεις τον χρόνο να πειραματιστείς, μπορείς να κάνεις τα εξής:

 

Αρχικά κατέβασε το betterbatterystats και άστο να τρέχει ένα βράδυ να δείς μήπως κάποια εφαρμογή κρατάει το κινητό σε wake. Είχα τραγικό πρόβλημα με δυο-τρείς εφαρμογές καθώς και με το latitude (το οποίο και απενεργοποίησα). Μπορείς ακόμα ακόμα να δοκιμάσεις και τον kernel του show-p (bricked v1.5) που δίνει πολύ μικρότερο drain σε standby. Απλά προτίμησε κάποια v1.6 beta, η 1.5 βγάζει προβλήματα με κολλήματα σε κάποιες κάμερες :/

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Είδα το log που ανέβασες και ενθουσιάστηκα! :D Τεράστια διαφορά!

Κατέβασα ήδη και το betterbatterystats αλλά μάλλον πρέπει να ξεκινήσω το διάβασμα για το πώς χρησιμοποιείται...

Άν δε βρω άκρη μ'αυτό θα αρχίσω να πειραματίζομαι με kernels γιατί πραγματικά μου αρέσει αυτή η Rom και θέλω να την κρατήσω.

 

Η htc έχει βγάλει ήδη rom με android 4 και το κινητό πετάει με αυτήν.

 

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk

 

Έχει βγει επίσημη ICS Rom για το Sensation? Πότε έγινε αυτό και δεν πήρα χαμπάρι?

 

Σε πρώτη φάση αυτό που διαπίστωσα και μου άρεσε (σε σχέση με την InsertCoin) είναι πως οι εφαρμογές μου στο Market εγκαταστάθηκαν αυτόματα και δε χρειάστηκε να τις αναζητήσω, να τις κατεβάσω και να τις εγκαταστήσω όπως κάθε φορά που βγαίνει νέα InsertCoin Full Rom + Full Wipe (ανά 2-3 ημέρες περίπου δηλαδή).

Το FB Chat δε λειτουργεί ούτε εδώ όμως.

 

Ναι, αυτό είναι πολύ καλό αν αλλάζεις συχνά Roms. Ακόμα και να μην το υποστήριζε όμως μπορείς πάντα να χρησιμοποιήσεις το Titanium Backup που κάνει άριστα τη δουλειά του και κρατάει και όλα τα δεδομένα των εφαρμογών.

Το FB chat να σου πω την αλήθεια δεν το χρησιμοποιώ οπότε δεν το παρατήρησα. Έχει πολλά άλλα προγράμματα που κάνουν τη δουλειά αυτή να δοκιμάσεις πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου στείλω πληροφορίες για το betterbatterystats μόλις γυρίσω σπίτι, γενικώς ειναι απλό στη χρήση, ρυθμίζεια να σου δείχνει τα partial wake locks since unplugged και το ελεγχεις αφού αφήσεις το κινητό σε sleep για αρκετές ώρες. Αν δεις πως κάποια εφαρμογή μένει ανοιχτή για πολλή ώρα την ελέγχεις μήπως καμία ρύθμιση την κρατάει ανοιχτή ή την σουτάρεις.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό είναι πολύ καλό αν αλλάζεις συχνά Roms. Ακόμα και να μην το υποστήριζε όμως μπορείς πάντα να χρησιμοποιήσεις το Titanium Backup που κάνει άριστα τη δουλειά του και κρατάει και όλα τα δεδομένα των εφαρμογών.

Το FB chat να σου πω την αλήθεια δεν το χρησιμοποιώ οπότε δεν το παρατήρησα. Έχει πολλά άλλα προγράμματα που κάνουν τη δουλειά αυτή να δοκιμάσεις πάντως.

 

Νομίζω πολλοί devs προτείνουν να μη χρησιμοποιείται το Titanium Backup σε αυτή τη φάση ανάπτυξης των ROMS (νομίζω).

Καλά με το FB Chat ούτε που καίγομαι, απλά το διαπίστωσα.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω, στις ICS ROMS το bug της αδυναμίας αποστολής μεγάλων μηνυμάτων (πάνω από 70 χαρακτήρες) είναι στάνταρ; Το είδα και με IC και με ARHD. Αν κάποιος γνωρίζει, ας μου δώσει μία απάντηση.

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Θα σου στείλω πληροφορίες για το betterbatterystats μόλις γυρίσω σπίτι, γενικώς ειναι απλό στη χρήση, ρυθμίζεια να σου δείχνει τα partial wake locks since unplugged και το ελεγχεις αφού αφήσεις το κινητό σε sleep για αρκετές ώρες. Αν δεις πως κάποια εφαρμογή μένει ανοιχτή για πολλή ώρα την ελέγχεις μήπως καμία ρύθμιση την κρατάει ανοιχτή ή την σουτάρεις.

 

Αν μπορείς στείλε και σε εμένα της πληροφορίες. ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου στείλω πληροφορίες για το betterbatterystats μόλις γυρίσω σπίτι, γενικώς ειναι απλό στη χρήση, ρυθμίζεια να σου δείχνει τα partial wake locks since unplugged και το ελεγχεις αφού αφήσεις το κινητό σε sleep για αρκετές ώρες. Αν δεις πως κάποια εφαρμογή μένει ανοιχτή για πολλή ώρα την ελέγχεις μήπως καμία ρύθμιση την κρατάει ανοιχτή ή την σουτάρεις.

 

Δε θέλω να σε βάλω σε κόπο. Το έψαξα λίγο και απλά ήθελα να ρωτήσω:

1. "Since unplug" εννοεί απο την ώρα που το αποσύνδεσες απο τον φορτιστή?

2. Γράφει κάτω απο κάθε εφαρμογή χρόνο, count (φορές που έγινε μάλλον?) και ποσοστό %. Τι σημαίνουν αυτά?

 

Νομίζω πολλοί devs προτείνουν να μη χρησιμοποιείται το Titanium Backup σε αυτή τη φάση ανάπτυξης των ROMS (νομίζω).

Καλά με το FB Chat ούτε που καίγομαι, απλά το διαπίστωσα.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω, στις ICS ROMS το bug της αδυναμίας αποστολής μεγάλων μηνυμάτων (πάνω από 70 χαρακτήρες) είναι στάνταρ; Το είδα και με IC και με ARHD. Αν κάποιος γνωρίζει, ας μου δώσει μία απάντηση.

 

Το σκέφτηκα και γι αυτό δοκίμασα και μια φορά χωρίς καθόλου εφαρμογές παρα μόνο με το Current Widget αλλά δεν είδα διαφορά.

ICS Rom δεν έχω εγκαταστήσει ακόμα οπότε δε μπορώ να σου πω για τα μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Δε θέλω να σε βάλω σε κόπο. Το έψαξα λίγο και απλά ήθελα να ρωτήσω:

1. "Since unplug" εννοεί απο την ώρα που το αποσύνδεσες απο τον φορτιστή?

2. Γράφει κάτω απο κάθε εφαρμογή χρόνο, count (φορές που έγινε μάλλον?) και ποσοστό %. Τι σημαίνουν αυτά?

 

1) Ακριβώς!

2) Αυτά είναι a) ο συνολικός χρόνος που μια εφαρμογή κράτησε ξύπνιο το κινητό (πάντα σε sleep όταν μιλάμε για wakelocks) b) οι φορές που "άνοιξε" wakelock και c) το ποσοστό επι τοις % του χρόνου που έμεινε ανοιχτό, σε σχέση με το συνολικό χρόνο sleep.

 

Από το όνομά της καταλαβαίνεις πάνω-κάτω πια εφαρμογή είναι, αν π.χ δείς πως το πρόγραμμα για το ξυπνητήρι (ξέρω γω) για κάποιο λόγο κρατάει το κινητό για 2 ώρες ξύπνιο το εξάωρο, ψάχνεις μήπως βρείς κάποια αντίστοιχη ρύθμιση για να την κλείσεις ή απλά το σουτάρεις. Το ίδιο και με τα services, αν π.χ. το locationservices μένει ανοιχτό για δυσανάλογο ποσοστό της ώρας (αν άλλες τρώνε 2%-3% και αυτό τρώει 15%) τότε σημαίνει πως κάποια εφαρμογή τοποθεσίας, ίσως καιρός, ίσως latitude κάνει τη ζημιά.

 

Επιγραμματικά από τα λίγα που ξέρω, το wakelock είναι ο χρόνος που κρατάει μια εφαρμογή το κινητό σε λειτουργία ακόμα και με κλειστή την οθόνη, συνήθως πολλές περιπτώσεις drain οφείλονται σε εφαρμογές που για κάποιο λόγο (ρυθμίσεις, bad flash κ.λπ.) κρατάνε ανεξέλεγτα wakelocks.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις εξηγήσεις. Θα δοκιμάσω σήμερα το βράδυ με το betterbatterystats και ελπίζω να βρω τον ένοχο. :-)
Link to comment
Share on other sites

ICS Rom δεν έχω εγκαταστήσει ακόμα οπότε δε μπορώ να σου πω για τα μηνύματα.

 

Στο νήμα της ARHD έβγαλα μια (ψιλο)άκρη. Διαπίστωσα πως όντως όταν στέλνω μήνυμα στα ελληνικά επιτρέπονται μέχρι 70 χαρακτήρες (μετά βγάζει σφάλμα αποστολής) ενώ με λατινικούς χαρακτήρες δεν έχει θέμα. Το ίδιο έπαιζε και με την InsertCoin. Το γιατί βέβαια κι αυτό μπορεί να αλλάξει δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Στο νήμα της ARHD έβγαλα μια (ψιλο)άκρη. Διαπίστωσα πως όντως όταν στέλνω μήνυμα στα ελληνικά επιτρέπονται μέχρι 70 χαρακτήρες (μετά βγάζει σφάλμα αποστολής) ενώ με λατινικούς χαρακτήρες δεν έχει θέμα. Το ίδιο έπαιζε και με την InsertCoin. Το γιατί βέβαια κι αυτό μπορεί να αλλάξει δεν το γνωρίζω.

 

Κάτι μου λέει αυτό. Δοκίμασε να εγκαταστήσεις το Handcent SMS και το Greek Language pack add on του και να στέλνεις απο κει τα μηνύματα σου. Θα τα βρείς και τα 2 στο market.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει αυτό. Δοκίμασε να εγκαταστήσεις το Handcent SMS και το Greek Language pack add on του και να στέλνεις απο κει τα μηνύματα σου. Θα τα βρείς και τα 2 στο market.

 

Αφενός τώρα μπορώ μεν να στείλω μήνυμα και σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια. Αφετέρου δεν το νιώθω πολύ βολικό, διότι δεν τα πάω και πολύ καλά με τα μηνύματα (τα βαριέμαι) οπότε και η αλλαγή γραφικού περιβάλλοντος, κλπ δε μ' ενθουσιάζει. Βέβαια η αλήθεια είναι πως τουλάχιστον στέλνει μηνύματα, αλλά τα παραλαμβάνει δις. Μία από το Handcent SMS και μία από την εργοστασιακή εφαρμογή.

 

Υ.Γ.: Mα κανείς εδώ που έχει βάλει ICS ROM δεν έχει το ίδιο ζήτημα ή έστω να πει "έχω βάλει ICS ROM και είμαι κομπλέ" να δούμε λίγο τις ρυθμίσεις. :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Αφενός τώρα μπορώ μεν να στείλω μήνυμα και σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια. Αφετέρου δεν το νιώθω πολύ βολικό, διότι δεν τα πάω και πολύ καλά με τα μηνύματα (τα βαριέμαι) οπότε και η αλλαγή γραφικού περιβάλλοντος, κλπ δε μ' ενθουσιάζει. Βέβαια η αλήθεια είναι πως τουλάχιστον στέλνει μηνύματα, αλλά τα παραλαμβάνει δις. Μία από το Handcent SMS και μία από την εργοστασιακή εφαρμογή.

 

Υ.Γ.: Mα κανείς εδώ που έχει βάλει ICS ROM δεν έχει το ίδιο ζήτημα ή έστω να πει "έχω βάλει ICS ROM και είμαι κομπλέ" να δούμε λίγο τις ρυθμίσεις. :shifty:

 

Εγώ το χρησιμοποιώ από την αρχή και το έχω βολευτεί. Έχει πάρα πολλές ρυθμίσεις και υπηρεσίες που δεν έχει η εργοστασιακή εφαρμογή. Νομίζω είναι θέμα συνήθειας απλά. Για το ότι δέχεται 2 φορές τα μηνύματα τώρα, απλά πρέπει να το δηλώσεις σαν τη default εφαρμογή διαχείρισης μηνυμάτων και θα είσαι οκ.

Μπες στο πρόγραμμα, πάτα Μενού (το softkey του τηλεφώνου)- Ρυθμίσεις - Προεπιλεγμένη εφαρμογή αποστολής μηνυμάτων - και διάλεξε All (SMS & MMS).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το χρησιμοποιώ από την αρχή και το έχω βολευτεί. Έχει πάρα πολλές ρυθμίσεις και υπηρεσίες που δεν έχει η εργοστασιακή εφαρμογή. Νομίζω είναι θέμα συνήθειας απλά. Για το ότι δέχεται 2 φορές τα μηνύματα τώρα, απλά πρέπει να το δηλώσεις σαν τη default εφαρμογή διαχείρισης μηνυμάτων και θα είσαι οκ.

Μπες στο πρόγραμμα, πάτα Μενού (το softkey του τηλεφώνου)- Ρυθμίσεις - Προεπιλεγμένη εφαρμογή αποστολής μηνυμάτων - και διάλεξε All (SMS & MMS).

 

Σ' ευχαριστώ πολύ. Γενικά όπως προείπα με τα μηνύματα δεν τα πάω και πολύ καλά, οπότε ή θα περιμένω μια πιο σταθερή έκδοση λογισμικού από την HTC προκειμένου να τις πάρουμε μετά εμείς από τους devs ή θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου. Σ' ευχαριστώ πολύ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω ρε παιδια το σημα απο το wi-fi του κινητου μου ειναι αθλιο εντελως γιατι ετσι?μπορω να κανω κατι να βελτιωθει?ειμαι διπλα στο ρουτερ και εχει μια γραμμη μονο ελεος:happy:

 

Nα ρωτησω ρε παιδια το σημα απο το wi-fi του κινητου μου ειναι αθλιο εντελως γιατι ετσι?μπορω να κανω κατι να βελτιωθει?ειμαι διπλα στο ρουτερ και εχει μια γραμμη μονο ελεος:happy:
και κατι αλλο εγω εχω την 2.3.4 εχει βγει και πιο καινουργια σωστα?να το κανω αναβαθμιση?

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει βγει ποιο νέα ακόμα. Όσο για το wifi έχεις προβλήματα με διακοπές? Ή απλά είναι ψυχολογικό το θέμα?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει βγει ποιο νέα ακόμα. Όσο για το wifi έχεις προβλήματα με διακοπές? Ή απλά είναι ψυχολογικό το θέμα?

 

το προβλημα ειναι οτι δεν εχει καθολου καλο σημα ενω με το desire hd που το συγκρινω το ενα εχει φουλ και το αλλο χαρο παλευει να βγαλει σημα!ειχα διαβασει για αυτο το προβλημα αλλα τελικα ειναι ενοχλητικο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια!!

το τηλέφωνο το εχω σχεδόν 3 μηνες και σε γενικές γραμμές ειμαι αρκετά ευχαριστημένος αλλά.....

 

http://i1039.photobucket.com/albums/a472/Bretsos/IMG_0174.jpg

 

http://i1039.photobucket.com/albums/a472/Bretsos/IMG_0177.jpg

 

προσοχή εύθραυστο!!

απλά μου έπεσε απο τα χέρια.....:(

Link to comment
Share on other sites

Από ποιο όροφο σε έπεσε ρε φίλε γιατί εμένα μου έπεσε και δεν έπαθε την παραμικρή γρατζουνιά :lol:

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια!!

το τηλέφωνο το εχω σχεδόν 3 μηνες και σε γενικές γραμμές ειμαι αρκετά ευχαριστημένος αλλά.....

 

προσοχή εύθραυστο!!

απλά μου έπεσε απο τα χέρια.....:(

Φτου γκαντεμια :( σου εσπασε το digitizer φιλε μου, περσι ετσι την πατησα με το mini

Εχεις 2 επιλογες η μιλας με το service arvato για αντικατασταση οθονης & digitizer πανε σετ αυτα {σιγουρα η τιμη που θα σου πουν δεν θα σου αρεση}

Η αν πιανουν τα χερια σου αγοραζεις digitizer απο ebay και το αλλαζεις. Αλλα προσεξε χανεις την εγγυηση με οτι αυτο συνεπαγετε για την συσκευη σου στο μελλον.

Edited by Villis
Αφαίρεση εικόνων από παράθεση

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση μου ειμαι δυστηχως πολυ ατυχος γιατι το τηλ. επεσε με την οθονη και εκτος απο το digitizer εσπασε και η οθονη.

Πραγματικα οταν εσκυψα και το σηκωσα δεν το πιστευα.....

Μιλησα με την arvato και το κοστος ειναι 170€ με φ.π.α

τα πραματα τα παραγγειλα απο ebay δλδ. οθονη+digitizer+θηκη φακελο+5 μεμβρανες+μεταφορικα 75€.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει τελικα τι να κανω με το wi-fi του κινητου?να αποδεχθω δηλαδη οτι ειναι τραγικο και στα 5 6 μετρα να χανει τι συνδεση?:lol:
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει τελικα τι να κανω με το wi-fi του κινητου?να αποδεχθω δηλαδη οτι ειναι τραγικο και στα 5 6 μετρα να χανει τι συνδεση?:lol:

 

Χρησιμοποιείς θήκη ή κάτι τέτοιο; Χωρίς θήκες (γυμνό δηλαδή) εμένα πιάνει και από όροφο σε όροφο. Το καπάκι μήπως δεν εφαρμόζει καλά;

 

Κάποια πλαινή θήκη της προκοπής έχετε να προτείνετε; Με κλιπ;

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς θήκη ή κάτι τέτοιο; Χωρίς θήκες (γυμνό δηλαδή) εμένα πιάνει και από όροφο σε όροφο. Το καπάκι μήπως δεν εφαρμόζει καλά;

 

Κάποια πλαινή θήκη της προκοπής έχετε να προτείνετε; Με κλιπ;

 

Oχι δεν εχω καποια θηκη τιποτα δεν το φοραω ακομα,το καπακι μια χαρα εφαρμοζει δεν ξερω τι να πω εχω ξενερωσει πολυ με αυτο το θεμα!Αμα το κανω rooted και βαλω καμια αλλη ρομ λες να στρωσει καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Πριν ρουτάρεις πες μου τι κάναλι έχεις στο ρουτερ σου. Αν έχει auto άλλαξε το και βάλε για παράδειγμα το 11. Και τσέκαρε πάλι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...