Jump to content

[Επίσημο] HTC Sensation


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Πρόφατα είχα την άτυχη στιγμή που όλοι προσπαθούμε να αποφύγουμε. Ένα καλό χτύπημα στην θήκη της συσκευής.Ήθελα να ρωτήσω αν η HTC προμηθεύει με αυθεντικές θήκες ή γενικότερα που μπορώ να τις βρω .

 

ευχαριστώ

 

Όταν λες θήκη τι ακριβώς εννοείς?

Phone: HTC Sensation XE

ROM: Charmeleon 5.1

Recovery: 4EXT

Kernel:Bricked @1.78

MODS:

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες θήκη τι ακριβώς εννοείς?

 

Πιστευω οτι ο φιλος εννοει το πισω καλυμα του κινητου.

 

http://ecx.images-amazon.com/images/I/41P6mrY3JkL._SL500_AA300_.jpg

 

Στο ebay εχει με περιπου 17 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι ο φιλος εννοει το πισω καλυμα του κινητου.

 

http://ecx.images-amazon.com/images/I/41P6mrY3JkL._SL500_AA300_.jpg

 

Στο ebay εχει με περιπου 17 ευρω

 

ναι ,το back cover εννοούσα απλά ήθελα να σιγουρευτώ ότι θα είναι αυθεντικό κομμάτι γιατι ψάχνοντας είδα ότι πωλούνται και αρκετές απομιμήσεις

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση μου προέκυψε το εξής προβλημα με το κινητό και το bluetooth του αυτοκινήτου . Ενω μόλις με καλέσουν στο αυτοκίνητο ακούω το ήχο κλήσης από τα ηχεία , μόλις πατήσω απάντηση τότε ακούω μόνο από το ηχείο του τηλεφώνου !! Δεν ακούγεται πια από τα ηχεία όπως πριν και μου είναι πολύ σημαντικό να δουλέψει λόγω δουλειάς και οδήγησης μαζί .Τι να εγινε?
Link to comment
Share on other sites

Από χτές το βράδυ που πέρασα ARHD ICS 6.6.0, κλωτσάω τον εαυτό μου στο κεφάλι που δεν είχα αναβαθμίσει νωρίτερα.

 

Η μέρα με τη νύχτα. Ακόμα και με underclock στα 1.2 με τον kernel του sebastian fm η συσκευή πετάει. Το μόνο που δεν δούλευε σωστά ήταν το volume+, αλλά φλάσαρα το SoundBoostForSensationICS.zip και ο ήχος βελτιώθηκε.

 

Εντωμεταξύ αρκετές εφαρμογές που έχω και δεν μου τις βγάζει συμβατές με ICS (όπως skroutz, monopoly και κάποιες ακόμα, παίζουν άριστα όταν τις κάνω restore απο titanium... wtf!

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Από χτές το βράδυ που πέρασα ARHD ICS 6.6.0, κλωτσάω τον εαυτό μου στο κεφάλι που δεν είχα αναβαθμίσει νωρίτερα.

 

Η μέρα με τη νύχτα. Ακόμα και με underclock στα 1.2 με τον kernel του sebastian fm η συσκευή πετάει. Το μόνο που δεν δούλευε σωστά ήταν το volume+, αλλά φλάσαρα το SoundBoostForSensationICS.zip και ο ήχος βελτιώθηκε.

 

Εντωμεταξύ αρκετές εφαρμογές που έχω και δεν μου τις βγάζει συμβατές με ICS (όπως skroutz, monopoly και κάποιες ακόμα, παίζουν άριστα όταν τις κάνω restore απο titanium... wtf!

 

Δεν ειχα κανενα τετοιο θεμα με τις εφαρμογες, αφου εχεις και underclocked kernel βγαλε τελειος και το sense κατεβασε εναν ελαφρη launcher απο το market και θα εισαι ετοιμος.

Phone: HTC Sensation XE

ROM: Charmeleon 5.1

Recovery: 4EXT

Kernel:Bricked @1.78

MODS:

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα αποφασίζω για το αν θα κρατήσω το sense, αν και καλοκοιτάζω τον go launcher που είχα στο gb. Οι Apex και Nova δεν μου άρεσαν τόσο.

 

To No Sense script αφαιρεί τα πάντα από sense; Γιατί προσωπικά θέλω να πετάξω μόνο τον launcher και να κρατήσω σχεδόν τα πάντα από τα υπόλοιπα (contacts, dialer, κ.λπ.).

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα ,για τους φιλους που εχουν το προβλημα με το πληκτρο home και τα screen shot ,που τραβαγε απο μονο του

χτες το πηρα απο το service ,τωρα τι ακριβως αλλαξανε δεν εχω καταλαβει ,μου εστειλαν και μια σελιδα με 4 κωδικους \τεμαχια που εγινε αλλαγη ,φαινεται να ειναι ενταξει .

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα.Απο χτες ειμαι κατοχος του συγκεκριμενου κινητου.Μια απλη ερωτηση.Το προηγουμρνο κινητο που ειχα ηταν ενα desire s.Μπορω εκτος απο τις επαφες να μεταφερω με bluetooth και τα μηνυματα που ειχα στο καινουργιο κινητο?Χρειαζεται να κανω καποιο back up?Οι εφαρμογες που ειχα εγκατεστημενες (αλλες αγορασμενες αλλες δωρεαν)θα μπουνε αυτοματα ξανα στο sensation μολις ξαναβαλω το λογαριασμο google που ειχα η πρεπει να κανω και κατι αλλο?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα.Απο χτες ειμαι κατοχος του συγκεκριμενου κινητου.Μια απλη ερωτηση.Το προηγουμρνο κινητο που ειχα ηταν ενα desire s.Μπορω εκτος απο τις επαφες να μεταφερω με bluetooth και τα μηνυματα που ειχα στο καινουργιο κινητο?Χρειαζεται να κανω καποιο back up?Οι εφαρμογες που ειχα εγκατεστημενες (αλλες αγορασμενες αλλες δωρεαν)θα μπουνε αυτοματα ξανα στο sensation μολις ξαναβαλω το λογαριασμο google που ειχα η πρεπει να κανω και κατι αλλο?

 

για sms κατεβασε το sms backup & restore δημιουργησε αρχειο και ''στειλε'' στο νεο κινητο

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα.Για να κάνω εγκατάσταση την ARHD 6.6.1 είναι υποχρεωτικό το 4EXT Touch Recovery? Θα πρέπει να μετατρέψω το data ,sysytem και cache σε ΕΧΤ4 ή δουλεύει και με EXT3?Το Radio 11.69.3504.00U_11.22.3504.07_M είναι και αυτό υποχρεωτικό? Συγνώμη που ρωτάω αλλά νομίζω ότι με το hd2 ήταν πιο απλά τα πράγματα για να αλλάξεις μια ROM. To τηλ. ειναι Sensation με root ρομ RUU_Pyramid_HTC_Europe_1.50.401.1, S-OFF και radio 10.14.9035.02_2. Και κάτι τελευταίο το update στο filmware το κάνουμε πριν περάσουμε την rom ή μετά? Τι διαφορα εχει η rom ARHD 6.6.1 απο την ARHD 6.6.1 ΧΕ? :ninja: Edited by vacis
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα.Για να κάνω εγκατάσταση την ARHD 6.6.1 είναι υποχρεωτικό το 4EXT Touch Recovery?

 

Ναι, χρειάζεται να περάσεις το 4EXT Touch γιατί αλλιώς δεν θα μπορείς να έχεις τις επιλογές που δίνει η ARHD στο flash, πριν τελειώσει σε ρωτάει αν θέλεις να flashάρεις κάποια mods καθώς και ποιόν kernel θέλεις. Κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά καλύτερο του απλού 4EXT και σκάλες ανώτερο του CWM.

 

Θα πρέπει να μετατρέψω το data ,sysytem και cache σε ΕΧΤ4 ή δουλεύει και με EXT3? [...] Και κάτι τελευταίο το update στο filmware το κάνουμε πριν περάσουμε την rom ή μετά?

 

Την μετατροπή σε ext4 αν δεν απατώμαι θα το κάνει μόνο του το superwipe script που τρέχεις αφού περάσεις το firmware και πρίν περάσεις την rom. Firmware περνάμε πάντα πριν περάσουμε την ρομ.

 

Για λεπτομερείς οδηγίες για την εγκατάσταση δες και αυτόν τον οδηγό. Είναι λίγο παραπάνω δουλειά από τα συνηθισμένα (προφανώς λόγω αναβάθμισης και σε ICS) αλλά πίστεψέ με, αξίζει ;) :cool:

 

Τι διαφορα εχει η rom ARHD 6.6.1 απο την ARHD 6.6.1 ΧΕ? :ninja:

 

H ΧΕ έχει ενσωματωμένο το Beats Audio, πέραν αυτού, καμία ;)

 

Edit: και ξαφνικά ενώ όλα ήταν άριστα με την ARHD 6.6.0, είπα να περάσω την 6.6.1. Και αρχίσανε τα bootloops...

 

Μάλλον σχετίζονται με κάποια mods που έχω... αφού χωρίς αυτά είχα μόνο ενα reboot και τώρα δουλεύει κανονικά η συσκευή, αλλά δεν έχω bluetooth, έχει κολλήσει στο starting...

 

Όπως και να'χει, με βλέπω να επιστρέφω στις rom του Lee.

Edited by akpe

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σίγουρος ότι θα αρχίσουν τα προβλήματα με την arhd ο τύπος άλλαξε base χωρίς δοκιμές. Να κάνετε πάντα superwipe πριν flasharete update της ρομ. Ακόμα και ας λέει ότι είναι optional.

Phone: HTC Sensation XE

ROM: Charmeleon 5.1

Recovery: 4EXT

Kernel:Bricked @1.78

MODS:

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σίγουρος ότι θα αρχίσουν τα προβλήματα με την arhd ο τύπος άλλαξε base χωρίς δοκιμές. Να κάνετε πάντα superwipe πριν flasharete update της ρομ. Ακόμα και ας λέει ότι είναι optional.

 

Τί πρόβλημα έχεις;

Δε συμφωνώ στο superwipe. Τζάμπα διαδικασία να σετάρεις τη συσκευή από την αρχή. Η βάση ουσιαστικά δεν έχει αλλάξει. Ίδιος αριθμός είναι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα ,για τους φιλους που εχουν το προβλημα με το πληκτρο home και τα screen shot ,που τραβαγε απο μονο του

χτες το πηρα απο το service ,τωρα τι ακριβως αλλαξανε δεν εχω καταλαβει ,μου εστειλαν και μια σελιδα με 4 κωδικους \τεμαχια που εγινε αλλαγη ,φαινεται να ειναι ενταξει .

Εγω είχα καταλάβει οτι είναι software bug το οποίο διορθώνεται με το ICS (το οποίο btw ακόμα να έρθει στο κινητό). Πόσο καιρό στο κράτησαν στο service;

Link to comment
Share on other sites

Εγω είχα καταλάβει οτι είναι software bug το οποίο διορθώνεται με το ICS (το οποίο btw ακόμα να έρθει στο κινητό). Πόσο καιρό στο κράτησαν στο service;

Kαλησπερα το πηρε courier στις 28 \ 3 και μου το εφερε την παρασκευη 6\ 4 προχτες

περιεργο που δεν σου ηρθε η αναβαθμιση ακομα ,λογικα θα σου ερθει

ΕDIT εχει βγει root για ics, συσκευες σε παροχο ? { εμενα ειναι vodafone η συσκευη} δεν την εχω περασει την αναβαθμιση ακομα, δεν θελω να χασω το root .

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Στην ARHD 6.6.1 δεν υπάρχει επιλογή για εναλλαγή 3G-2G ?Δεν μπορώ να την βρω πουθενά.

 

είναι εκεί που λέει δίκτυο κινητής τηλεφωνίας

Link to comment
Share on other sites

Τί πρόβλημα έχεις;

Δε συμφωνώ στο superwipe. Τζάμπα διαδικασία να σετάρεις τη συσκευή από την αρχή. Η βάση ουσιαστικά δεν έχει αλλάξει. Ίδιος αριθμός είναι. ;)

 

Άδικος κόπος είναι το superwipe. Το δοκίμαζα αρχικά και εγώ αρχικά αλλά μετά από 2-3 φορές κατάλαβα ότι δεν είχε νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σίγουρος ότι θα αρχίσουν τα προβλήματα με την arhd ο τύπος άλλαξε base χωρίς δοκιμές. Να κάνετε πάντα superwipe πριν flasharete update της ρομ. Ακόμα και ας λέει ότι είναι optional.

 

Δεν νομίζω οτι φταίει τόσο η ρομ, και στου lee τα ίδια μου έκανε...

 

Εδώ το παράδοξο είναι οτι έκανα restore ενα nandroid της 6.6.0 που πριν δούλευε ρολόι και πάλι τα ίδια!

 

Μάλλον έχει να κάνει με κάποια εφαρμογή που πέρασα τελευταία, η μόνη που μάλλον είναι ικανή να δημιουργήσει τέτοιο πρόβλημα είναι η sd speed increase... δεν είχα περάσει καμία άλλη που να "πείραζε" κάτι στο boot. Ξαναπέρασμα χωρίς αυτή και βλέπουμε :blink:

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,εχει συμβει κ σε κανεναν αλλο? Βαζω το τηλ. Στο αθορυβο κ παρολαυτα οταν με παιρνουν δονειται...! Ειμαι τοσο χαζος εγω ή κατι παιζει με την συσκευη μου?? Αθορυβο σημειωνω κ οχι στην δονηση
Link to comment
Share on other sites

Άδικος κόπος είναι το superwipe. Το δοκίμαζα αρχικά και εγώ αρχικά αλλά μετά από 2-3 φορές κατάλαβα ότι δεν είχε νόημα.

 

Γενικά παιδιά full wipe κάνουμε όταν αλλάζουμε ROM (από ενός dev σε ενός άλλου) ή όταν μένουμε στον ίδιο dev μεν, αλλά αλλάζει η βάση του. Δεν είναι άδικος κόπος. Το κάνουμε όταν προτείνεται από τον developer. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...