Jump to content

[Επίσημο] HTC Sensation


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό πρόγραμμα που να μπορώ να γράψω κανονικά (160) μηνύματα με ελληνικούς χαρακτήρες καθώς επίσης και κάποιο καλό πληκτρολόγιο.

 

Εγώ χρησιμοποιώ το handcent sms με το greek plugin και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Κάποια παιδιά προτείνουν και το Go SMS.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι επειδή είναι μέσα στην εγγύηση δεν πληρώνεις κάτι.. Εγώ που το πήρα από kinitomania μου είπαν ότι έχει 2 χρόνια εγγύηση οπότε αν συμβεί κάτι ανάλογο το πηγαίνω εκεί που το πήγες και εσύ?

 

Είναι το επίσημο service για htc εδώ και λίγο καιρό. Φυσικά και όσο είναι στην εγγύηση δε θα δεχτώ να πληρώσω τίποτα, όταν η υπαιτιότητα είναι κατασκευαστικό λάθος της htc. Και αμφιβάλλω πλέον ότι το έχουν διορθώσει. Διάβασα στο xda ότι υπάρχουν άτομα που έχουν αντικαταστήσει την οθόνη ακόμα και 4 φορές και πάλι βάζει σκόνη. Ευτυχώς, κινητό είναι σε ένα χρονάκο θα έχουμε άλλο. Εκτός και αν έχει άλλη γνώμη ο κύριος Παπαδήμος και οι συνεργάτες του.

Nexus 5, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητό δέχεται fm radio ή όλα είναι online internet radio απ ότι είδα στο market ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είναι πολλά τα 500+ mb που φορτώνει το htc κάθε φορά από την στιγμή που άλλα κινητά με παρόμοιες επιδόσεις και ίδιο λειτουργικό έχουν μόνο 512ram και από αυτά αφήνουν 100 με 150 ελεύθερα?
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είναι πολλά τα 500+ mb που φορτώνει το htc κάθε φορά από την στιγμή που άλλα κινητά με παρόμοιες επιδόσεις και ίδιο λειτουργικό έχουν μόνο 512ram και από αυτά αφήνουν 100 με 150 ελεύθερα?

 

Το Sense είναι αρκετά βαρύ. Μπορείς όμως να βάλεις μια ROM χωρίς Sense και να έχεις περισσότερη ελεύθερη μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία βοήθεια. Επειδή η htc είναι οτι να 'ναι και το πάει από αναβολή σε αναβολή με την αναβάθμιση, λέω να κάνω root και να περάσω custom rom. Το προηγούμενο κινητό που είχα ήταν το desire και τα είχα κάνει όλα αυτά, τότε χρειαζόταν να κάνω partions στην sd, χρειάζεται να κάνω και στο sensation το ίδιο; Έχω τον οδηγό του xda, ακολουθώ και τα τρία steps κατά γράμμα, σωστά; Και αν όλα πάνε καλά θα ήθελα να μου προτείνετε μια καλή rom με τα λιγότερα bugs, με το νέο sense και την ICS φυσικά!!! :)

• Apple iPhone X •

Space Grey - iOS 14.1 - 64GB

—————————————————

”You only live once. But if you do it right, once is enough.”

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία βοήθεια. Επειδή η htc είναι οτι να 'ναι και το πάει από αναβολή σε αναβολή με την αναβάθμιση, λέω να κάνω root και να περάσω custom rom. Το προηγούμενο κινητό που είχα ήταν το desire και τα είχα κάνει όλα αυτά, τότε χρειαζόταν να κάνω partions στην sd, χρειάζεται να κάνω και στο sensation το ίδιο; Έχω τον οδηγό του xda, ακολουθώ και τα τρία steps κατά γράμμα, σωστά; Και αν όλα πάνε καλά θα ήθελα να μου προτείνετε μια καλή rom με τα λιγότερα bugs, με το νέο sense και την ICS φυσικά!!! :)

 

Δεν χρειάζεται να πειράξεις την κάρτα μνήμης. Στο Desire γινόταν αυτό για να μπορεί να αποθηκεύει τις εφαρμογές στην κάρτα μνήμης γιατί δεν είχε αρκετή. To Sensation έχει άφθονο χώρο για εφαρμογές. Προτείνω να περιμένεις να βγει Cyanogenmod για να την βάλεις και θα δεις άλλο τηλέφωνο. Έβαλα αρκετές από Xda όλες όμως είχαν προβλήματα όπως και η Official. Διάβασε σχόλια πριν ξεκινήσεις. Άλλες μασάνε την μπαταρία άλλες έτσι άλλες αλλιώς καμία δεν είναι για απαιτητική χρήση.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία βοήθεια. Επειδή η htc είναι οτι να 'ναι και το πάει από αναβολή σε αναβολή με την αναβάθμιση, λέω να κάνω root και να περάσω custom rom

Η HTC δεν πάει από αναβολή σε αναβολή μάλλον εσύ δεν παρακολουθεις τις ανακοινώσεις και λες ότι να 'ναι. Η εταιρία έχει δημοσιεύσει στο Facebook 2 άρθρα κάτσε και διάβασε τα καλά να δεις πότε θα βγει η αναβάθμιση.

 

http://www.facebook.com/notes/htc/announcing-the-first-wave-of-htc-devices-to-receive-upgrades-to-ice-cream-sandwi/10150518462703084

https://www.facebook.com/notes/htc/update-on-android-ice-cream-sandwich-upgrades/10150762287733084

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία βοήθεια. Επειδή η htc είναι οτι να 'ναι και το πάει από αναβολή σε αναβολή με την αναβάθμιση, λέω να κάνω root και να περάσω custom rom. Το προηγούμενο κινητό που είχα ήταν το desire και τα είχα κάνει όλα αυτά, τότε χρειαζόταν να κάνω partions στην sd, χρειάζεται να κάνω και στο sensation το ίδιο; Έχω τον οδηγό του xda, ακολουθώ και τα τρία steps κατά γράμμα, σωστά; Και αν όλα πάνε καλά θα ήθελα να μου προτείνετε μια καλή rom με τα λιγότερα bugs, με το νέο sense και την ICS φυσικά!!! :)

 

Όχι, στο sensation δε χρειάζεται κάποιο partition. Ακολουθείς το οδηγό λοιπόν κι από εκεί και πέρα μπαίνεις στο εκάστοτε νήμα των custom ROMs κι επιλέγεις. Οι περισσότερες είναι στα ίδια "κυβικά" απ' όσο λέγεται, αφού αυτή τη στιγμή είναι όλες βασισμένες σε leaked έκδοση βάσης από την HTC, συνεπώς τα bugs λίγο πολύ είναι τα ίδια σε όλες. Ενδεικτικά θα σου προτείνω την InsertCoin που έχουν οι περισσότεροι εδώ ή την Android Revolution HD που είναι η δημοφιλέστερη βάσει posts και downloads.

 

Η HTC δεν πάει από αναβολή σε αναβολή μάλλον εσύ δεν παρακολουθεις τις ανακοινώσεις και λες ότι να 'ναι. Η εταιρία έχει δημοσιεύσει στο Facebook 2 άρθρα κάτσε και διάβασε τα καλά να δεις πότε θα βγει η αναβάθμιση.

 

http://www.facebook.com/notes/htc/announcing-the-first-wave-of-htc-devices-to-receive-upgrades-to-ice-cream-sandwi/10150518462703084

https://www.facebook.com/notes/htc/update-on-android-ice-cream-sandwich-upgrades/10150762287733084

 

Εντάξει ρε συ. Χαλάρωσε. Από τα μούτρα τον πήρες τον άνθρωπο. Μια ερώτηση έκανε και καλό είναι ούτως ή άλλως να κάνει τη διαδικασία ξεκλειδώματος της συσκευής, ώστε ακόμα κι όταν η επίσημη βγει, να την έχει βελτιστοποιμένη, τροποποιημένη, παραμετροποιημένη ή όπως θέλεις πες το από τους developers του xda. Nα χάσει σίγουρα δεν έχει παρά να κερδίσει.

 

Δεν χρειάζεται να πειράξεις την κάρτα μνήμης. Στο Desire γινόταν αυτό για να μπορεί να αποθηκεύει τις εφαρμογές στην κάρτα μνήμης γιατί δεν είχε αρκετή. To Sensation έχει άφθονο χώρο για εφαρμογές. Προτείνω να περιμένεις να βγει Cyanogenmod για να την βάλεις και θα δεις άλλο τηλέφωνο. Έβαλα αρκετές από Xda όλες όμως είχαν προβλήματα όπως και η Official. Διάβασε σχόλια πριν ξεκινήσεις. Άλλες μασάνε την μπαταρία άλλες έτσι άλλες αλλιώς καμία δεν είναι για απαιτητική χρήση.

 

Σωστή πιθανόν κι αυτή η προσέγγιση απλά βάζοντας μια τέτοια ROM γνώμη μου είναι πως χάνεται το πλεονέκτημα που είναι να έχει κανείς HTC: Sense. Δεν έχω βάλει Cyanogenmod, αλλά γνωρίζω επως είναι πολύ γρήγορη. Αν δεν τρελένεσαι λοιπόν για Sense πιθανόν να είναι η αμέσως επόμενη καλύτερη επιλογή.

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να πειράξεις την κάρτα μνήμης. Στο Desire γινόταν αυτό για να μπορεί να αποθηκεύει τις εφαρμογές στην κάρτα μνήμης γιατί δεν είχε αρκετή. To Sensation έχει άφθονο χώρο για εφαρμογές. Προτείνω να περιμένεις να βγει Cyanogenmod για να την βάλεις και θα δεις άλλο τηλέφωνο. Έβαλα αρκετές από Xda όλες όμως είχαν προβλήματα όπως και η Official. Διάβασε σχόλια πριν ξεκινήσεις. Άλλες μασάνε την μπαταρία άλλες έτσι άλλες αλλιώς καμία δεν είναι για απαιτητική χρήση.

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση,να σαι καλα!!!

 

Η HTC δεν πάει από αναβολή σε αναβολή μάλλον εσύ δεν παρακολουθεις τις ανακοινώσεις και λες ότι να 'ναι. Η εταιρία έχει δημοσιεύσει στο Facebook 2 άρθρα κάτσε και διάβασε τα καλά να δεις πότε θα βγει η αναβάθμιση.

 

Φιλε τις παρακολουθω τις ανακοινωσεις που βγαζει η htc καθε φορα!!!Επειδη ομως στο funpage της htc greece ποσταρα και ρωτησα τρεις φορες (μια τον Ιανουαριο και αλλες δυο τωρα τον Φεβρουαριο) για το ποτε θα μας ερθει η αναβαθμιση,μου απαντησαν οτι "μεσα στις 10 πρωτες μερες του Φεβρουαριου θα διατεθει το update της ICS" και αυτο το ελεγαν καθε φορα,το ειχαν σιγουρο!!!γι αυτο ειπα "ειναι οτι να ναι"!!!

 

Όχι, στο sensation δε χρειάζεται κάποιο partition. Ακολουθείς το οδηγό λοιπόν κι από εκεί και πέρα μπαίνεις στο εκάστοτε νήμα των custom ROMs κι επιλέγεις. Οι περισσότερες είναι στα ίδια "κυβικά" απ' όσο λέγεται, αφού αυτή τη στιγμή είναι όλες βασισμένες σε leaked έκδοση βάσης από την HTC, συνεπώς τα bugs λίγο πολύ είναι τα ίδια σε όλες. Ενδεικτικά θα σου προτείνω την InsertCoin που έχουν οι περισσότεροι εδώ ή την Android Revolution HD που είναι η δημοφιλέστερη βάσει posts και downloads.

 

Σ ευχαριστω κι εσενα!!!Και επειδη το sense ειναι οτι καλυτερο εχει η htc θα προτιμησω rom που να εχει,οποτε θα παω προς insertcoin και απο κι και περα θα παρακολουθω τι παιζει!!! :)

Edited by gadget19

• Apple iPhone X •

Space Grey - iOS 14.1 - 64GB

—————————————————

”You only live once. But if you do it right, once is enough.”

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι , μιας και σύντομα (κατα τα λεγόμενα της HTC) το sensation θα πάρει ICS (τέλος Μαρτίου), να προτιμίσεις μια Gingerbread official based sense Rom, παρά μια ICS leak based Rom με όποια bug παρουσιάζει μια leaked rom.
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι , μιας και σύντομα (κατα τα λεγόμενα της HTC) το sensation θα πάρει ICS (τέλος Μαρτίου), να προτιμίσεις μια Gingerbread official based sense Rom, παρά μια ICS leak based Rom με όποια bug παρουσιάζει μια leaked rom.

 

Ε τοτε δεν αξιζει να κανω root,καλυτερα να περιμενω μεχρι τελος Μαρτιου την official,δε λεει να κανεις root και να βαλεις gingerbread ενω ηδη εχεις!!!Το κανεις για να βαλεις κατι καινουργιο!!!Αλλα σεβομαι τη γνωμη σου γι αυτο και τωρα ακομα ψαχνομαι να κανω ή να μην κανω!!! :p

• Apple iPhone X •

Space Grey - iOS 14.1 - 64GB

—————————————————

”You only live once. But if you do it right, once is enough.”

Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε δεν αξιζει να κανω root,καλυτερα να περιμενω μεχρι τελος Μαρτιου την official,δε λεει να κανεις root και να βαλεις gingerbread ενω ηδη εχεις!!!Το κανεις για να βαλεις κατι καινουργιο!!!Αλλα σεβομαι τη γνωμη σου γι αυτο και τωρα ακομα ψαχνομαι να κανω ή να μην κανω!!! :p

Ξεκλείδωσε τη συσκευή. Δε θα χάσεις. Και πιο νωρίς θα παίρνεις ενημερώσεις και πιο "καλές" = πειραγμένες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξεκινησα να κανω το πρωτο βημα για να ξεκλειδωσω το κινητο,κατεβασα του drivers και λειτουργουν σωστα,κατεβασα το revolutionary εγραψα το hboot version ,εγραψα το IMEI,μου εβγαλε τον κωδικο,ανοιξα το κινητο ,το συνδεσα,το εβαλα σε htc sync mode,ετρεξα το revolutionary,εβαλα τον κωδικο αλλα δε μου λεει "invalid".Ενας φιλος απο εδω μου ειπε να κανω ξανα τη διαδικασια να παρω το key,μου δινει καθε φορα το ιδιο.Και τωρα εχω προβλημα.Οποιος μπορει ας πει μια ιδεα!!!:(

• Apple iPhone X •

Space Grey - iOS 14.1 - 64GB

—————————————————

”You only live once. But if you do it right, once is enough.”

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία. Αν κάνεις root το κινητό τι παραπάνω όφελος έχουμε και επίσης αν το κάνω root σε κάθε αναβάθμηση που θα δέχετε αυτό θα χάνετε?
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία. Αν κάνεις root το κινητό τι παραπάνω όφελος έχουμε και επίσης αν το κάνω root σε κάθε αναβάθμηση που θα δέχετε αυτό θα χάνετε?

 

Δες εδώ στο post #4148 μια σχετική απάντηση που έδωσα σε άλλο νήμα. Θα χάνεται κατά πάσα πιθανότητα, ναι και θα πρέπει να το ξανακάνεις, αλλά δεν είναι και τίποτα σπουδαίο σε δυσκολία.

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΤΑΚΤΟ!!! Εκανα το πρωτο step,δηλαδη πετυχε το s-off. Μετα πηγα στο step 2 οπου μου λεει να κανω εγκατασταση μια εκδοση του recovery,κατεβασα μια,πηγα στο μενου hboot εγινε η εγκατασταση οπως το λεει εκει,αλλα οταν πατησα για να κανει reboot δεν ανοιγε,κανει reboot συνεχεια. Πηγαινω στο hboot και δε προλαβαινω να κανω τιποτα,φορτωνει μονο του την νεα εκδοση του recovery!!!Σας παρακαλω,βοηθηστε!!!Καποιος τροπος θα υπαρχει για να διορθωθει αυτο!!!:( :worry:

• Apple iPhone X •

Space Grey - iOS 14.1 - 64GB

—————————————————

”You only live once. But if you do it right, once is enough.”

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΤΑΚΤΟ!!! Εκανα το πρωτο step,δηλαδη πετυχε το s-off. Μετα πηγα στο step 2 οπου μου λεει να κανω εγκατασταση μια εκδοση του recovery,κατεβασα μια,πηγα στο μενου hboot εγινε η εγκατασταση οπως το λεει εκει,αλλα οταν πατησα για να κανει reboot δεν ανοιγε,κανει reboot συνεχεια. Πηγαινω στο hboot και δε προλαβαινω να κανω τιποτα,φορτωνει μονο του την νεα εκδοση του recovery!!!Σας παρακαλω,βοηθηστε!!!Καποιος τροπος θα υπαρχει για να διορθωθει αυτο!!!:( :worry:

 

Μην αγχώνεσαι. Tί εννοείς δεν "άνοιγε"; Δεν ανοίγει σημαίνει πως το έκαψες, που δεν παίζει, αφού κάνει reboot.

Λοιπόν, βγάλε την SD από το τηλέφωνο και βάλ' τη σε μια άλλη συσκευή (κινητό, card reader) για να διαγράψεις το PG58IMG αρχείο που έβαλες και μπες εδώ και κατέβασε το "Firmware from 3.24.401.1 & 3.25.401.101 RUU". Προσοχή μη διακόψεις τη διαδικασία βγάζοντας τη μπαταρία ή οτιδήποτε. Μόλις ολοκληρωθεί και κάνει 2 reboots (αν θυμάμαι καλά) και σου πει πως η διαδικασία ολοκληρώθηκε, πάλι θα πάει κάνει ό, τι σου έκανε πριν με το recovery από μόνο του. Βγάλε πάλι την SD διέγραψε το αρχείο και ακολούθησε αυτά:

 

How to flash:

 

Download ROM and place it on your SD card

Download "Super Wipe" script & place it on your SD card (optionally if coming from earlier version of my ROM, obligatory if coming from stock or other custom ROM)

Boot your phone in recovery mode (vol down + power)

In main menu, select "install zip from sdcard"

Select "choose zip from sdcard" and browse to the location of "Super Wipe" script

Once again select "choose zip from sdcard" and browse to the location of Android Revolution ROM

After flashing process is complete, reboot the device

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι. Tί εννοείς δεν "άνοιγε"; Δεν ανοίγει σημαίνει πως το έκαψες, που δεν παίζει, αφού κάνει reboot.

Λοιπόν, βγάλε την SD από το τηλέφωνο και βάλ' τη σε μια άλλη συσκευή (κινητό, card reader) για να διαγράψεις το PG58IMG αρχείο που έβαλες και μπες εδώ και κατέβασε το "Firmware from 3.24.401.1 & 3.25.401.101 RUU". Προσοχή μη διακόψεις τη διαδικασία βγάζοντας τη μπαταρία ή οτιδήποτε. Μόλις ολοκληρωθεί και κάνει 2 reboots (αν θυμάμαι καλά) και σου πει πως η διαδικασία ολοκληρώθηκε, πάλι θα πάει κάνει ό, τι σου έκανε πριν με το recovery από μόνο του. Βγάλε πάλι την SD διέγραψε το αρχείο και ακολούθησε αυτά:

 

How to flash:

 

Download ROM and place it on your SD card

Download "Super Wipe" script & place it on your SD card (optionally if coming from earlier version of my ROM, obligatory if coming from stock or other custom ROM)

Boot your phone in recovery mode (vol down + power)

In main menu, select "install zip from sdcard"

Select "choose zip from sdcard" and browse to the location of "Super Wipe" script

Once again select "choose zip from sdcard" and browse to the location of Android Revolution ROM

After flashing process is complete, reboot the device

 

Να σαι καλα φιλε μου,το αρχειακι το εσβησα,τωρα θα βαλω αυτο το firmware και λογικα θα γινει οπως ειπες!!!

• Apple iPhone X •

Space Grey - iOS 14.1 - 64GB

—————————————————

”You only live once. But if you do it right, once is enough.”

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορει να μου καποιος πως μπορω να απενεργοποιησω την προεπισκοπηση μηνυματων sms στην οθονη κλειδωματος του htc sensation ...? Εμφανιζει ολο το μηνυμα και μαλιστα πριν το κλειδωμα (μοτιβο!).. Βοηθηστε παιδια γιατι θα εκτεθουμε!!..;)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι και γω ενας νεος κατοχος Sensation XE αλλά επειδη το νημα του XE δεν ειναι και τοσο ενεργό και απο τη στιγμή που το κινητο ουσιαστικα ειναι ιδιο με το Sensation ηθελα να σας ρωτησω αν καποιος εχει καταφερει να βαλει εφαρμογη που διαβαζει τον καλουντα (οπως κανουν καποια Nokia κινητα)...κατεβασα SVOX TTS ariadne voice + SVOX TTS engine + δυο τρεις διαφορετικες εφαρμογες talking caller id αλλά παρόλο που εχω κανει (ετσι τουλάχιστον νομιζω) σωστα τις ρυθμισεις δεν μου δουλευουν σωστα. Για παραδειγμα εχω μια επαφη που ονομαζεται ΣΠΙΤΙ (επωνυμο). Καλό λοιπον απο το σταθερο(ΣΠΙΤΙ) στο κινητο για να το δοκιμασω και ακουω ενα ενα αγγλικα γραμματα C A L L F O R αλλά και τα ελληνικά Σ Π Ι Τ Ι ενα ενα παλι.... καμια ιδεα απο εμπειριες σας?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Μία ερώτηση για όσους μπορούν να με φωτίσουν,

είμαι ROOT, 3.25.. firmware και ROM 6.2.1 ARHD,

εάν κάνω factory reset από HBoot σε ποιά κατάσταση θα επανέλθει η συσκευή;

Panasonic G500/G600 - Siemens S25/SL45/SX1 - Nokia N95 - HTC HD - HTC HD2 - HTC SENSATION -Samsung V200/Omnia I / GALAXY S3 _ S5 / NOTE 3/ Huawei P8 _ Mate8 _Mate 10 pro _ P30 pro _ Mate 30 pro ....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...