Jump to content

[Επίσημο] HTC Sensation


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ένα ωραίο συγκριτικό με το GSII εδώ

Όντως είναι κατατοπιστικό σε αρκετά πράγματα αλλα θα θέλαμε να δούμε την συμπεριφορά των δυο συσκευών με ανοικτές 15-20 εφαρμογές.

 

Φαινομενικά το Galaxy S2 δείχνει να υπερτερεί σε κάποια πράγματα, αλλα το Sensation απευθύνεται σ ένα διαφορετικο κοινο και διαθέτει μια άλλη βαρύτητα.

 

Αν είχε μια διαφορετικη πολιτική η HTC και το κρατούσε για ένα χρόνο σαν κορυφαία συσκευη και με ξεκλειδωτο bootloader όπως υποσχέθηκαν, θα είχε εξασφαλισμένη επιτυχία.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν είχε μια διαφορετικη πολιτική η HTC και το κρατούσε για ένα χρόνο σαν κορυφαία συσκευη και με ξεκλειδωτο bootloader όπως υποσχέθηκαν, θα είχε εξασφαλισμένη επιτυχία.

 

Θα με βρεις σύμφωνο αλλά ξέχασες και το 1GB RAM (που δεν έχει). :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι κατατοπιστικό σε αρκετά πράγματα αλλα θα θέλαμε να δούμε την συμπεριφορά των δυο συσκευών με ανοικτές 15-20 εφαρμογές.

 

Φαινομενικά το Galaxy S2 δείχνει να υπερτερεί σε κάποια πράγματα, αλλα το Sensation απευθύνεται σ ένα διαφορετικο κοινο και διαθέτει μια άλλη βαρύτητα.

 

Αν είχε μια διαφορετικη πολιτική η HTC και το κρατούσε για ένα χρόνο σαν κορυφαία συσκευη και με ξεκλειδωτο bootloader όπως υποσχέθηκαν, θα είχε εξασφαλισμένη επιτυχία.

 

Συμφωνώ φίλε και γω ένας λόγος που παίρνω HTC είναι ότι ασχολούνται πολύ οι developers και έχεις για πολύ καιρό με κάτι να ασχολείσαι.. αν δεν ξεκλειδωσει ο bootloader δεν θα πάει καλά,ελπίζω να γίνει σύντομα...πάντως εγώ βιαστικά είναι η αληθεια!

Ευτυχώς εχω και το iPhone και ξεγελιέμαι :p

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Θα με βρεις σύμφωνο αλλά ξέχασες και το 1GB RAM (που δεν έχει). :rolleyes:

 

Γιάννη έχεις δίκιο αλλα αν δεν δούμε στην πράξη πως τα παει δεν μπορούμε να ξέρουμε σε τι βαθμο επιρεάζεται.

 

Μου αρέσει πολυ αυτο το τηλέφωνο εχει οσα θέλω σε μια συσκευη πλην της ραμ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Θα με βρεις σύμφωνο αλλά ξέχασες και το 1GB RAM (που δεν έχει). :rolleyes:

συμφωνω.αν ειχε 1gb ram τοτε δεν θα ειχε αντιπαλο.τοτε το sgs 2 θα υπερτερουσε ελαφρως στην οθονη αλλα το sensation θα ειχε ολα τα αλλα πλεονεκτηματα +το sense 3

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γιάννη έχεις δίκιο αλλα αν δεν δούμε στην πράξη πως τα παει δεν μπορούμε να ξέρουμε σε τι βαθμο επιρεάζεται.

 

Στην πράξη το έχουμε δει. :rolleyes:

 

Ξεκινάει με 200MB και με λίγο ζόρισμα φτάνει τα 100ΜΒ free ram. Για κάποιους δεν υπάρχει θέμα. Για εμένα προσωπικά είναι πρόβλημα για συσκευή αυτής της κατηγορίας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

αμα ξεκλειδωσει θα σβησουν αρκετες χαζοεφαρμογες και θα ελευθερωθει κανα 100ρι ακομα, αρκετες φορες εχουμε δει και memory tweaks και ισως βρεθει και απο εκει κατι

δεν πιστευω οτι το κινητο θα εχει προβλημα με την μνημη ολα αυτα ομως ΑΝ ξεκλειδωσει

Κατα τα αλλα ειναι σουπερ τηλεφωνακι με sence 3 που ειναι και το βασικο του οπλο

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Αν ξεκλειδωθεί σίγουρα αλλάζουν τα πράγματα. Και εγώ να είμαι ειλικρινής θα προτιμούσα μία AOSP ROM.

 

Στην παρούσα φάση όμως στηρίζουμε τη συζήτηση σε ότι έχουμε ως δεδομένο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

αμα ξεκλειδωσει θα σβησουν αρκετες χαζοεφαρμογες και θα ελευθερωθει κανα 100ρι ακομα, αρκετες φορες εχουμε δει και memory tweaks και ισως βρεθει και απο εκει κατι

δεν πιστευω οτι το κινητο θα εχει προβλημα με την μνημη ολα αυτα ομως ΑΝ ξεκλειδωσει

Κατα τα αλλα ειναι σουπερ τηλεφωνακι με sence 3 που ειναι και το βασικο του οπλο

ωραία τα ξεκλειδώματα, οι custom roms, το σβήσιμο αχρείαστων εφαρμογών και τα tweaks.

Σαν συσκευή όμως out of the box εμένα δεν με πείθει ότι αξίζει το κόστος αγοράς της. Γιατί πιστεύω ότι πρέπει να την κρίνουμε out of the box και όχι μετά από root, custom rom & tweaks.

Όσο αφορά το sense, καλό και άγιο και όμορφο. Αλλά έχει καταντήσει βαρετό πλέον. Από το diamond που είχα το ίδιο πράγμα απλά βελτιωμένο και αλλαγμένο κάθε φορά.

Και επίσης δεν θεωρώ το sense ως βασικό όπλο των htc συσκευών, όταν ένας μεγάλος αριθμός των κατόχων htc συσκευών, είτε βάζει custom rom χωρίς sense, είτε το «ξηλώνει» γιατί είτε δεν του αρέσει είτε του βαραίνει την συσκευή.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

το sense καθαρά σαν android launcher πιστεύω και εγώ ότι δε λέει και πολλά.μάλιστα θεωρώ ότι είναι πολύ φτωχό σε επιλογές σε σχέση με άλλους launchers.π.χ. δε μπορείς να επιλέξεις τον αριθμό στηλών και γραμμών στις οθόνες και να κάνεις resize τα εικονίδια.αυτό που κάνει την διαφορά είναι οι εφαρμογές του sense και τα widgets του.
Link to comment
Share on other sites

το sense καθαρά σαν android launcher πιστεύω και εγώ ότι δε λέει και πολλά.μάλιστα θεωρώ ότι είναι πολύ φτωχό σε επιλογές σε σχέση με άλλους launchers.π.χ. δε μπορείς να επιλέξεις τον αριθμό στηλών και γραμμών στις οθόνες και να κάνεις resize τα εικονίδια.αυτό που κάνει την διαφορά είναι οι εφαρμογές του sense και τα widgets του.

 

Εγώ νομίζω πως κάποτε "πατούσε" στα widgets τώρα πλεων με το android στο μάρκετ έχει ότι θες. Προσωπικά θεωρώ ότι μια σκέτη συσκευή με android (πχ nexus one που είχα) είναι ότι πρέπει.. Να είναι βαρύ το σύστημα γενικά επειδή εγώ το έχω φουλαρει ναι αλλα όχι να είναι βαρύ εξαρχής

Edited by filzazas
Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

out of the box με φυσιολογικη χρηση το κινητο δεν εχει κανενα προβλημα

οταν λεω φυσιολογικη σημαινει οτι δεν χρειαζομαστε ταυτοχρονα 4 παιχνιδια να τρεχουν και 10 tabs στο browser εκει ναι 8α εχει προβλημα :cry:

και ειναι κριμα γιατι ειναι πολλα τα λεφτα αρη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το Nexus s που έχω, ενω είναι χωρίς sense ξεκινα με 110ΜΒ απο reset, έχοντας απλα τον launcher pro plus και ελάχιστα widgets.

Στα δικα μου χέρια έχει πρόβλημα. Η γυναίκα μου που το δουλεύει περισσότερο, δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Αντίθετα εγω βλέπω την διάφορα στην ταχύτητα και ομαλότητα της χρήσης.

 

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό της HTC. Bτάζει μια συσκευη που διαθέτει ότι χρειάζεται ένας σοβαρός χρήστης και αφήνει την ram να κινείται οριακά.

 

Το SGS2 μετα απο την εμπειρία μου απο το SGS1 και το Nexus S, με φοβίζει και γενικα δεν έχει το στυλ που θέλω σ ένα κινητο.

Καλα λέει ο Βλαχακης "αν του βάλεις μια καλη θηκουλα" :lol:

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

πηγα κι εγω και το ειδα.γτ πιθανον το σεπτεμβρη να το αγορασω.

πραγματικα ενθουσιαστηκα.πανεμορφο και καθεται πολυ ωραια στο χερι...

οθονη αρκετα καλη με τελεια αναλυση αλλα οχι τα εντονα χρωματα του sgs 2.

το νεο sense απλα τα σπαει...μου αρεσε παρα πολυ.

τωρα οσο αφορα τη ραμ εμενα δεν με πολυ ενδιαφερει αμα δεν εχει ιδιαιτερα προβληματα γτ οπως ειπε και καποιος παραπανω δεν θα εχς 5 παιχνιδια ανοιχτα κτλ κτλ.

ερωτηση προς τους κατεχοντες της συσκευης.

μετα απο λιγες μερες και στρωσιμο παντα της μπαταριας. με μετρια χρηση δλδ κανα τηλεφωνο κανα μηνυμα λιγο νετ ποσο κραταει ι μπαταρια? την βγαζει την μερα η θα ειμαστε με το φορτιστη αγκαλια?

 

στο techblog κανει θεμα για το ηχειο. Τι εχετε να πειτε ? ειναι οντως τοσο χαμηλο?

Link to comment
Share on other sites

σημαινει οτι εχει 3 εφαρμογες της και vodafone boot logo

επισης παιρνει και τα updates που ειναι για βοντα μονο

Link to comment
Share on other sites

σημαινει οτι εχει 3 εφαρμογες της και vodafone boot logo

επισης παιρνει και τα updates που ειναι για βοντα μονο

 

Θα μπορεσουμε να του αλλαξουμε ρομ αργοτερα η οχι? Επισης ειστε ευχαριστημενοι?

 

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θα μπορεσουμε να του αλλαξουμε ρομ αργοτερα η οχι? Επισης ειστε ευχαριστημενοι?

 

Αν και όταν ξεκλειδωθεί ναι. H HTC έχει ισχυριστεί ότι θα αφήσει "πόρτα" ανοιχτή για να είναι εφικτό το ξεκλείδωμα (όπως γινόταν μέχρι πρόσφατα) αλλά με τις απανωτές αναθεωρήσεις στις ανακοινώσεις της δεν ξέρεις τι να πιστέψεις πια. Εκτιμώ πως θα γίνει ωστόσο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν και όταν ξεκλειδωθεί ναι. H HTC έχει ισχυριστεί ότι θα αφήσει "πόρτα" ανοιχτή για να είναι εφικτό το ξεκλείδωμα (όπως γινόταν μέχρι πρόσφατα) αλλά με τις απανωτές αναθεωρήσεις στις ανακοινώσεις της δεν ξέρεις τι να πιστέψεις πια. Εκτιμώ πως θα γίνει ωστόσο.

 

Εσυ το εχεις παρει? Εισαι ευχαριστημενος?

 

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το τηλεφωνο παει αναλογα τον ιδιοκτητη και τις απαιτησεις του

μην πιστευεις οτι ακους και διαβαζεις, παρα κρινε μοναχος σου

η περιμενε να περασει αρκετος καιρος για να ακουστουν αρκετες γνωμες

τωρα το εχουν παρει πολλοι λιγοι και οσοι το πηραν ηξεραν και τον λογο που το πηραν

δεν θα ακουσεις ακομα ''αντικειμενικες'' αποψεις και μιλαω σαν κατοχος, εμενα ναι με καλυπτει αλλα ηξερα τι θα συναντησω απο πριν.

Βεβαια αυτη η παραταση του κλειδωματος ειναι ανασταλτικος παραγοντας

Link to comment
Share on other sites

το τηλεφωνο παει αναλογα τον ιδιοκτητη και τις απαιτησεις του

μην πιστευεις οτι ακους και διαβαζεις, παρα κρινε μοναχος σου

η περιμενε να περασει αρκετος καιρος για να ακουστουν αρκετες γνωμες

τωρα το εχουν παρει πολλοι λιγοι και οσοι το πηραν ηξεραν και τον λογο που το πηραν

δεν θα ακουσεις ακομα ''αντικειμενικες'' αποψεις και μιλαω σαν κατοχος, εμενα ναι με καλυπτει αλλα ηξερα τι θα συναντησω απο πριν.

Βεβαια αυτη η παραταση του κλειδωματος ειναι ανασταλτικος παραγοντας

 

Πολυ σωστα ο καθενας εχει και διαφορετικες απαιτηςεις

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εσυ το εχεις παρει? Εισαι ευχαριστημενος?

 

Αναμφισβήτητα μιλάμε για μία από τις δύο, τρεις καλύτερες συσκευές σήμερα. Σίγουρα είναι μία αξιόλογη συσκευή με όλα τα υπέρ και τα κατά (που όλες έχουν). Διάβασε στο link που σου υπέδειξα στο άλλο θέμα που άνοιξες και θα σε βοηθήσει να αποκτήσεις μια εικόνα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιατι πολλοι εδω θεωρειτε οτι μονο οτι ξεκλειδωνει ειναι καλο;ειναι λαθος αντιληψη θεωρω αφου καποιοι θεωρουν τις εργοστασιακες ρομ πληρεις

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω στο site της HTC ότι οι εγγυήσεις ισχύουν για ολόκληρη την Ευρπαϊκή Ένωση. Στην Ελλάδα η ACE το τηρεί αυτό; Γιατί σκέφτομαι να το αγοράσω από Ολλανδία αλλά δεν ψήνομαι να το στέλνω πίσω αν πάθει κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...