Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S II


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοείται ότι το άφησα επίτηδες με 2ο αριθμό που έχω για να δω πόσο θα κρατήσει, όπως επίσης η χρήση που του έκανα ήταν ελάχιστη
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Tα 6 και 7 μέρες είναι εντελώς θεωρητικά χωρίς να έχει το τηλέφωνο κανονική χρήση. Είναι κάτι σαν την θεωρητική εμβέλεια των ασύρματων τηλεφώνων που σου λένε ότι πιάνουν σε απόσταση 100 μέτρων και στην πραγματικότητα στα 20 μέτρα έχεις χάσει τελείως το σήμα.

 

Με επίσημη ICS 4.0.3., stock μπαταρία και κανονική χρήση (30'-60' λεπτά ομιλίας, 1-2 ώρες Wi-Fi και κανά 30λεπτο gaming ημερησίως) το τηλέφωνο ΔΕΝ βγάζει 3η μέρα...

Link to comment
Share on other sites

Με επίσημη ICS 4.0.3., stock μπαταρία και κανονική χρήση (30'-60' λεπτά ομιλίας, 1-2 ώρες Wi-Fi και κανά 30λεπτο gaming ημερησίως) το τηλέφωνο ΔΕΝ βγάζει 3η μέρα...

 

Εγω θα έλεγα ότι δεν θα κλείσει καν δεύτερη μερα.

Link to comment
Share on other sites

Παραξενο.

 

Αγόρασα τις anker. καλα μεχρι εδώ. Την έχω καωα 2 βδοαμδες πανω στο μηχάνημα.Δεν βλεπω διαφορά αλλα τεσπα....

έχω το κινητό εδώ και 3 ώρεσ στο usb του pc.η μπαταρία έιχε 83 και δείχνει ότι φόρτιζει.Το είδα τώρα και έχει πάει στο 50.

Γιατί ????δεν έχω ουτε wi-fi ανοιχτο ουτε 3g ούτε GPS.

απλά έχω custom ROM wanamalite 4.0.3.....ιδεές?????

Link to comment
Share on other sites

Να δω τι άλλο θα ακούσω πια εδώ μέσα. 7 μέρες για να κρατήσει, μόνο αν είναι σε flight mode και τις 7 μέρες.

Μην τρελαθούμε κιόλας. Μην γραφεί ο καθένας ότι θέλει.

Ξέρω κι' εγώ πολλά με τον τοτό πάντως....:)

 

Δεν γράφω ότι θέλω.Αυτά που είδα έγραψα.

Από εκεί και πέρα αν αρχίσουμε και προσθέτουμε wifi και ιστορίες και βέβαια πέφτει πολύ.

Ένα τεστ έκανα.

Και εγώ με gaming κτλ μου κρατάει 2 μέρες το κινητό :)

Link to comment
Share on other sites

Για την αμεση εκτελεση των οθονων που λες δοκιμασε επιλογες προγραματιστη και απενεργοποιησε την κλιμακα κιν παραθυρων και κλιμακα γραφικων μεταβασης η αν ειναι στο 1χ καντο 0.5χ.ισως δεις διαφορα.kai καλο ειναι νατικαρετε και την διαγραφη δραστηριοτητων πιο κατω για να κλεινουν τα προγραματα αυτοματα

 

μπορείς να με κατευθύνεις λίγο που βρίσκω αυτές τις επιλογές στο κινητό?

 

υπάρχει περίπτωση αν αλλάξω την μπαταρία του κινητού και είναι μούφα η μπαταρία , να δημιουργήσει προβλήματα στο κινητό?

προτείνετε κάποια καλή μπαταρία...

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περίπτωση αν αλλάξω την μπαταρία του κινητού και είναι μούφα η μπαταρία , να δημιουργήσει προβλήματα στο κινητό?

προτείνετε κάποια καλή μπαταρία...

 

αν έχεις ρίξει μια ματιά όλοι προτείνουμε αυτήν:

http://www.ebay.com/itm/320727566649?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

Link to comment
Share on other sites

το καπάκι με την καθημερινή αλλαγή μπαταριών, ανοιξε κλεισε κτλ δεν θα αρχίσει να διαλύεται σιγά σιγά?
Link to comment
Share on other sites

το καπάκι με την καθημερινή αλλαγή μπαταριών, ανοιξε κλεισε κτλ δεν θα αρχίσει να διαλύεται σιγά σιγά?

Εγώ πάντα προτείνω και ένα δεύτερο καπάκι, το κόστος είναι ελάχιστο. (βγάζεις το κανονικό και έχεις πάντα το δεύτερο) Βέβαια στο δικό μου κινητό άφησα μόνιμα πάνω την anker 1900. Με κανονική χρήση ομιλία, sms, wifi μου πάει δυο μέρες άνετα οπότε δεν βάζω-βγάζω.

 

http://www.ebay.com/itm/Original-Samsung-i9100-Galaxy-S2-SII-Battery-Door-Cover-Black-/320903611850?_trksid=p4340.m444&_trkparms=algo%3DCRX%26its%3DC%252BS%26itu%3DSI%252BUA%252BLM%252BLA%26otn%3D5%26ps%3D63%26clkid%3D8682631292452264596

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/230789219322?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

θελω να αγορασω αυτη την μπαταρια απο εδω. τι λετε?

 

αν έχεις ρίξει μια ματιά όλοι προτείνουμε αυτήν:

http://www.ebay.com/itm/320727566649?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

 

γραφει οτι δεν ειναι διαθεσιμο για Ελλαδα ομως..

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

γραφει οτι δεν ειναι διαθεσιμο για Ελλαδα ομως..

 

κάτι θα έχει γίνει, έχει βγάλει όλες τις χώρες off... όλοι από εκεί τις πήραμε με 5$ έξοδα αποστολής. μάλιστα το link ήταν copy paste από την δική μου παραγγελία.

edit: μετά από επικοινωνία μου με τον προμηθευτή:

laptopmatepusa: Χρησιμοποιούμε την USPS για τις διεθνείς μεταφορές, αλλά δυστυχώς h USPS πλέον δεν μεταφέρει συσκευασίες που περιλαμβάνουν μπαταρίες λιθίου-ιόντων από το Μάιο του 2012. Ψάχνουμε για νέο φορέα που θα επιτρέπει την αποστολή. Μπορείτε να ελέγξετε για νέες καταχωρήσεις και ενημερώσεις αργότερα. Σας ευχαριστούμε.

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι με την omega 13 και phenomenal5.3extreme Μετά από 1Μ14Ω17Λ η μπαταριά είναι στο 60%.ε Έκτος από 2-3 τηλεφωνήματα σύνολο 20 λεπτών περίπου δεν χρησιμοποίησα για κάτι άλλο το κινητο.Στο Battery μου έχει ότι το Android OS σπατάλησε 55% και το CellStandby 14%>Εχω και το betterbateryStats άλλα δεν καταλάβω τι τρώει την μπαταρια.Πεστε μου τι να βάλω απ το (other,Partial Wakelocks, Kernel Wakelock,Alarms, Process) και να βγάλω φωτογραφία να μου πείτε τι φταίει.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Εδώ και δύο μέρες μου έχει δημιουργηθεί ένα πρόβλημα. Όταν πάω να φορτίσω το κινητό σβηστό δεν ανεβοκατεβαίνει το εικονίδιο της μπαταρίας. Έκανα wipe battery stats από recovery αλλά τίποτα. Το κινητό βέβαια φορτίζει αλλά είναι σπαστικό να κάθεται ανοικτή η οθόνη με την ένδειξη της μπαταρίας παγωμένη. Επίσης έβαλα και τις εφεδρικές anker αλλά το ίδιο γίνεται. Φοράω cm9 με siyah 3.2.6.4. Όταν είναι ανοικτό το τηλέφωνο και φορτίζει δουλεύει κανονικά το εικονίδιο.

 

Edit :Επίσης να αναφέρω ότι όταν βγάζω το φορτιστή κάθεται παγωμένη η ένδειξη μπαταρίας. Τι να κάνω ρε παιδιά;Φορτίζει κανονικά αλλά είναι θέμα αισθητικής. Τσαντίζομαι να το βλέπω έτσι :mad:

Edited by vitriolis
Link to comment
Share on other sites

Καμιά βοήθεια παιδιά ;

 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτω ειναι να βάλεις ενα επίσημο firmware με factory reset μηπως και στρωσει .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να σκεφτω ειναι να βάλεις ενα επίσημο firmware με factory reset μηπως και στρωσει .

 

Και μετά ξανά root και custom rom ;Να περσαω λες ενα nandroid backup που εχω 2.3.6 ;

Link to comment
Share on other sites

Και μετά ξανά root και custom rom ;Να περσαω λες ενα nandroid backup που εχω 2.3.6 ;

 

Να σου πω την αληθεια απο ics σε gingerbread δεν εχω περασει ποτε με backup .

Εγω θα σου προτεινα odin και δεν χρειάζεται να πας σε 2.3.6 βαλε ενα ics firmware για να δεις αν συνεχιζεται το πρόβλημα

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 3 μνήμες αν δεν κάνω λάθος.

1.Χώρος αποθήκευσης συστήματος 386 MB/1,97 GB

2.Συσκευή αποθήκευσης USB 308 MB/11,50 GB

3.Κάρτα SD 0,00 B /0,00 B

 

Στην προκειμένη περίπτωση και στην δικιά μου δεν έχω Κάρτα SD , οπότε ότι εφαρμογές κατεβάζω αποθηκεύονται στις 2 πρώτες.

Που είναι καλύτερο να αποθηκεύονται τα αρχεία μου , apps οτιδήποτε έχω στο κινητό?

Πως μεταφέρω τα αρχεία απο το ''χώρο αποθήκευσης συστήματος'' στη '' συσκευή αποθήκευσης USB''

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 3 μνήμες αν δεν κάνω λάθος.

1.Χώρος αποθήκευσης συστήματος 386 MB/1,97 GB

2.Συσκευή αποθήκευσης USB 308 MB/11,50 GB

3.Κάρτα SD 0,00 B /0,00 B

 

Στην προκειμένη περίπτωση και στην δικιά μου δεν έχω Κάρτα SD , οπότε ότι εφαρμογές κατεβάζω αποθηκεύονται στις 2 πρώτες.

Που είναι καλύτερο να αποθηκεύονται τα αρχεία μου , apps οτιδήποτε έχω στο κινητό?

Πως μεταφέρω τα αρχεία απο το ''χώρο αποθήκευσης συστήματος'' στη '' συσκευή αποθήκευσης USB''

 

Αν δεν είσαι rooted δεν μπορείς να αγγίξεις τον αποθηκευτικό χώρο συστήματος οπότε μην ανησυχείς για τίποτα.

Το κινητό σου και 500 εφαρμογές να του φορτώσεις θα τις διαχωρίσει άριστα κ δεν πρόκειται να αντιμετωπίσεις θέμα χώρου. (εκτός αν πρόκειται για παιχνίδια της τάξεως 1,5gb+ όπου κάποια στιγμή θα χρειαστείς κ εξωτερική κάρτα αποθήκευσης).

Επίσης sd card το S2 ονομάζει την εσωτερική μνήμη, external sdcard θα σου ονομάσει την έξτρα κάρτα αποθήκευσης αν αγοράσεις κάποια στιγμή κ αποθηκευση usb μάλλον θα εννοεί τη περίπτωση όπου συνδέσεις φλασακι η εξωτερικό σκληρό.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι rooted δεν μπορείς να αγγίξεις τον αποθηκευτικό χώρο συστήματος οπότε μην ανησυχείς για τίποτα.

Το κινητό σου και 500 εφαρμογές να του φορτώσεις θα τις διαχωρίσει άριστα κ δεν πρόκειται να αντιμετωπίσεις θέμα χώρου. (εκτός αν πρόκειται για παιχνίδια της τάξεως 1,5gb+ όπου κάποια στιγμή θα χρειαστείς κ εξωτερική κάρτα αποθήκευσης).

Επίσης sd card το S2 ονομάζει την εσωτερική μνήμη, external sdcard θα σου ονομάσει την έξτρα κάρτα αποθήκευσης αν αγοράσεις κάποια στιγμή κ αποθηκευση usb μάλλον θα εννοεί τη περίπτωση όπου συνδέσεις φλασακι η εξωτερικό σκληρό.

 

αν θελήσω να σβήσω κάποια εφαρμογή , πρέπει να είμαι rooted και να έχω και externel sdcard σωστά? ή με την εσωτερική μνήμη του s2 μπορώ να κάνω root?

Link to comment
Share on other sites

αν θελήσω να σβήσω κάποια εφαρμογή , πρέπει να είμαι rooted και να έχω και externel sdcard σωστά? ή με την εσωτερική μνήμη του s2 μπορώ να κάνω root?

 

Εξαρτάται τον τρόπο με τον οποίο θα κανείς root, πχ αν κανείς με τον παραδοσιακό cf-kernel μέσω του προγράμματος odin τότε όχι δεν χρειάζεσαι εξωτερική κάρτα.

 

Αν θέλεις να σβήσεις κάποια εφαρμογή συστήματος (Samsung η cosmote/Vodafone κτλ) τότε ναι χρειάζεσαι root μιας κ αυτές οι εφαρμογές βρίσκονται στο system/app. Για τις υπόλοιπες μέσω της επιλογής Διαχείριση Εφαρμογών.

Link to comment
Share on other sites

χθες εκανα αναβαθμιση και μου εβγαλε την 4.0.3 εχω την αισθηση οτι καταναλωνει περισσοτερη μπαταρια!!!!δεν ειμαι 100% σιγουρος!!εχει κανενας αλλος προσεξει αλλαγη?
Link to comment
Share on other sites

χθες εκανα αναβαθμιση και μου εβγαλε την 4.0.3 εχω την αισθηση οτι καταναλωνει περισσοτερη μπαταρια!!!!δεν ειμαι 100% σιγουρος!!εχει κανενας αλλος προσεξει αλλαγη?

 

ολοι μας :)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Ένα έχω να πω σε συνέχεια του ποστ μου για τις anker που αγόρασα πριν λίγο καιρό..

Πριν λίγο η μία μπαταρία που είχα μέσα σε μια θήκη πορτοφόλι που βάζω το galaxy έσκασε στα καλά καθούμενα και πήρε φωτιά η θήκη και εάν δεν ήμουν εκεί να αντίδρασω ακαριαία θα έπαιρνε και το σπίτι φωτιά, ενώ ευτυχώς το κινητό ήταν εκτός αυτής..

Δεν ξέρω γιατί έγινε αυτό ούτε αν έτυχε σε κάποιον άλλον αλλά εγώ πέταξα και την άλλη anker που είχα στο κινητό και δεν ξαναβάζω εκτός της αυθεντικής άλλη μπαταρία στο κινητό..

Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

Ένα έχω να πω σε συνέχεια του ποστ μου για τις anker που αγόρασα πριν λίγο καιρό..

Πριν λίγο η μία μπαταρία που είχα μέσα σε μια θήκη πορτοφόλι που βάζω το galaxy έσκασε στα καλά καθούμενα και πήρε φωτιά η θήκη και εάν δεν ήμουν εκεί να αντίδρασω ακαριαία θα έπαιρνε και το σπίτι φωτιά, ενώ ευτυχώς το κινητό ήταν εκτός αυτής..

Δεν ξέρω γιατί έγινε αυτό ούτε αν έτυχε σε κάποιον άλλον αλλά εγώ πέταξα και την άλλη anker που είχα στο κινητό και δεν ξαναβάζω εκτός της αυθεντικής άλλη μπαταρία στο κινητό..

 

Τι να πω...έτσι όπως το διαβάζω ήσουν πολύ τυχερός. Έχει αναφερθεί άλλη μία φορά στο xda ότι έκασε η μπαταρία αλλά εκέι έφταιγε κακής ποιότητας φορτιστής. Επειδή δεν γράφεις και πολλά για της συνθήκες, μήπως ήταν αφημένη σε ήλιο κτλ;

Στείλε τους και ένα e-mail, είμαι περίεργος να δω τι θα πουν.

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Ένα έχω να πω σε συνέχεια του ποστ μου για τις anker που αγόρασα πριν λίγο καιρό..

Πριν λίγο η μία μπαταρία που είχα μέσα σε μια θήκη πορτοφόλι που βάζω το galaxy έσκασε στα καλά καθούμενα και πήρε φωτιά η θήκη και εάν δεν ήμουν εκεί να αντίδρασω ακαριαία θα έπαιρνε και το σπίτι φωτιά, ενώ ευτυχώς το κινητό ήταν εκτός αυτής..

Δεν ξέρω γιατί έγινε αυτό ούτε αν έτυχε σε κάποιον άλλον αλλά εγώ πέταξα και την άλλη anker που είχα στο κινητό και δεν ξαναβάζω εκτός της αυθεντικής άλλη μπαταρία στο κινητό..

 

Πες καμια πληροφορια παραπανω γιατι ημουν ετοιμος να παω να παρω αυριο. Κρατιομουν τοσο καιρο γιατι λεω μεσα στο καλοκαιρι μην μου σκασει ενω μιλαω κ μεινω χωρίς χερι/αυτι αλλα το ειχα πάρει αποφαση για αυριο κ τωρα μου τα εφερες ξανα ολα αναποδα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...