Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S II


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια η αυτονομία του Galaxy Sii, ειναι αν όχι η καλυτερη, μια απο τις καλύτερες ανεξαρτήτως λειτουργικου.

Για τυχόν προβληματα, η αιτία βρίσκεται στο android Market και στον μηδενικό έλεγχο των εφαρμογών που διατίθενται.

Ευτυχώς έχω την συνήθεια να τσεκάρω καθε νεα εφαρμογη που εγκαθιστω στην συσκευη μου και γι αυτο στους 3,5 μήνες που έχω το Sii, δεν είχα ποτε πρόβλημα battery brain.

 

Προχθές δοκίμασα μια νεα εφαρμογη και μάλιστα προτεινόμενη στο Market. Πρόκειται για την Skifta. Παρόλο που την έκλεισα μετα την δοκιμη, το πρωι βρήκα την συσκευη μου με πολυ μεγαλύτερη κατανάλωση απ οτι συνηθως και το Skifta να ευθύνεται για το 35% αυτής.

Αμέσως πήγε στον καλάθι. Ευτυχώς ήταν εύκολος ο εντοπισμός της. Φανταστείτε κάποιες άλλες που κάνουν confing και δεν τις βρίσκεις με τίποτα.

Γι αυτο λέω και ξαναλέω:

Εκτός απο παιγνίδια και πολυ γνωστές εφαρμογές, μην κάνετε ποτε εγκατάσταση μαζεμένες εφαρμογές. Μια μια η το πολυ δυο εφαρμογές.

Μετα παρακολούθηση για ένα 24ωρο και εφόσον δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα την κρατάτε.

Επίσης μην περνάτε εφαρμογές που δεν τις χρειάζεστε. Δεν βελτιώνουν τις δυνατότητες της συσκευής σας. Αντίθετα αν ειναι ρύθμισμενες να ξεκινούν με το start up, την επιβαρύνουν κρατώντας κάποια MB απο την ram χωρις λόγο.

 

εχεις δικιο σε αυτο που λες!

εγω παντως εξακολουθω να περναω την μια εφαρμογη πισω απο την αλλη:lol::p

δεν ξερω αλλα δεν αντεχω αν δεν το κανω:p

με την μπαταρια ειδα διαφορα(το ειπα και στο τοπικ της ομεγκα) οταν αρχισα να βλεπω τις ρυθμισεις απο τα προγραμματα που κανω χρηση συνεχεια!

πχ facebook messenger το βραδυ κλεινει..

no led το βραδυ κλεινει

καιρος σταματαει την αυτοματη ανανεωση μετα τις 11 το βραδυ κτλ κτλ κτλ....

οταν καθησα ενα προς ενα και τα ειδα ολα αυτα εκανα το κινητο να "κοιμηθει" μαζι μου επιτελους..:lol:

απο εκει και περα ας ειναι καλα η δευτερη μπαταρια:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Του πίνω το αίμα κανονικά,κάθε βράδυ στην πρίζα,ας είναι καλα η δεύτερη μπαταρία. Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Του πίνω το αίμα κανονικά,κάθε βράδυ στην πρίζα,ας είναι καλα η δεύτερη μπαταρία.

 

Έτσι έτσι συμφωνώ φίλε μου.. Για τρελη χρήση όπως το κάνουμε εμείς η δεύτερη μπαταρία είναι μονόδρομος... :)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι έτσι συμφωνώ φίλε μου.. Για τρελη χρήση όπως το κάνουμε εμείς η δεύτερη μπαταρία είναι μονόδρομος... :)

 

Εγώ για να είμαι ειλικρινής δεν κάνω τρελή χρήση.

Κι αυτό γιατί δουλεύω σε γραφείο και τις περισσότερες δουλειές τις κάνω μέσω iPad. Το S2 μου έχει λύσει τα χέρια στις εκτός γραφείου δουλειές, όπου με απαλλάσσει από το να κουβαλώ το iPad συν ότι μπορώ να κάνω πράγματα που δεν γίνονται με ios συσκευή.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα πριν 2-3 μερούλες την πολυσυζητημένη Anker των 1900mah και όπως υποσχέθηκα θα γράψω ένα μινι-review. Πρώτες εντυπώσεις από συσκευασία Blister κτλ πολύ καλές. Unique serial number στο πίσω μέρος και σύντομος οδηγός χρήσης. Να σημειώσω πως δεν έρχεται από κάποιον τυχαίο κινέζο αλλά από laptopmate usa. Είμαι στον 2ο κύκλο φόρτισης και στην δική μου χρήση βλέπω περίπου ~15% παραπάνω ενέργεια (περίπου όσο η ονομαστική της) και ίσως βελτιωθεί ακόμα λίγο καθώς ο κατασκευαστής γράφει πως για καλύτερα αποτελέσματα να κάνουμε 4-5 πλήρης κύκλους στην αρχή. Το καλύτερο απ'όλα είναι πως ΔΕΝ χρειάζεται αλλαγή πίσω καπακιού γιατί είναι στο μέγεθος της original (και αυτός είναι ένας λόγος που την προτίμησα:cool:)!

 

Παραθέτω και φωτογραφία σε υψηλή ανάλυση (άρε gs2) για τους ψείρες σαν εμένα που θέλουν να κάνουν ζοομ στα γραμματάκια :lol:

 

http://dl.dropbox.com/u/17413068/anker.jpg

 

Επίσης επί της ευκαιρίας, για όσους ακόμα δεν έχουν πάρει mhl, μου ήρθε και αυτό στα 10usd που δουλεύει άψογα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα πριν 2-3 μερούλες την πολυσυζητημένη Anker των 1900mah και όπως υποσχέθηκα θα γράψω ένα μινι-review. Πρώτες εντυπώσεις από συσκευασία Blister κτλ πολύ καλές. Unique serial number στο πίσω μέρος και σύντομος οδηγός χρήσης. Να σημειώσω πως δεν έρχεται από κάποιον τυχαίο κινέζο αλλά από laptopmate usa. Είμαι στον 2ο κύκλο φόρτισης και στην δική μου χρήση βλέπω περίπου ~15% παραπάνω ενέργεια (περίπου όσο η ονομαστική της) και ίσως βελτιωθεί ακόμα λίγο καθώς ο κατασκευαστής γράφει πως για καλύτερα αποτελέσματα να κάνουμε 4-5 πλήρης κύκλους στην αρχή. Το καλύτερο απ'όλα είναι πως ΔΕΝ χρειάζεται αλλαγή πίσω καπακιού γιατί είναι στο μέγεθος της original (και αυτός είναι ένας λόγος που την προτίμησα:cool:)!

 

Παραθέτω και φωτογραφία σε υψηλή ανάλυση (άρε gs2) για τους ψείρες σαν εμένα που θέλουν να κάνουν ζοομ στα γραμματάκια :lol:

 

http://dl.dropbox.com/u/17413068/anker.jpg

 

Επίσης επί της ευκαιρίας, για όσους ακόμα δεν έχουν πάρει mhl, μου ήρθε και αυτό στα 10usd που δουλεύει άψογα! ;)

 

Να μας ενημερώσεις για το ποσο κρατάει...Αν είναι να την πάρουμε κι εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Να μας ενημερώσεις για το ποσο κρατάει...Αν είναι να την πάρουμε κι εμείς.

 

Έγραψα φίλε... +15% στην δική μου χρήση. Εγώ δηλαδή που βγάζω 2 ημέρες τώρα βγάζω περίπου 2.5. Για κάποιον που του πάει 1 μέρα θα είναι 1 + 15% στο περίπου. Αναλόγως την χρήση του καθενός...

Link to comment
Share on other sites

Stinger τελικα ποσες μερες σου κραταει σε σχεση με την μαμα και με την ιδια περιπου χρηση??Και ποσες μερες εκανε να σου ερθει απο Αμερικααα??:)

 

Με προλαβες και απαντησες στο πρωτο σκελος!!Και ποσες μερες εκανε περιπου να σου ερθει??

Υ.Γ. Εγω παντως που πηρα μια φθηνη 1800 mh μπαταρια μου κραταει περιπου 20% λιγοτερο απο την μαμα!Μπορει και πιο κατω!

Link to comment
Share on other sites

Stinger τελικα ποσες μερες σου κραταει σε σχεση με την μαμα και με την ιδια περιπου χρηση??Και ποσες μερες εκανε να σου ερθει απο Αμερικααα??:)

 

Με προλαβες και απαντησες στο πρωτο σκελος!!Και ποσες μερες εκανε περιπου να σου ερθει??

Υ.Γ. Εγω παντως που πηρα μια φθηνη 1800 mh μπαταρια μου κραταει περιπου 20% λιγοτερο απο την μαμα!Μπορει και πιο κατω!

 

13/12 shipped και μου ήρθε 30/12 στην πόρτα. Συνήθως έρχεται περίπου στις 10 μέρες από Αμερική αλλά είχαμε και γιορτές!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο xda κάποιος είπε ότι η συγκεκριμένη έπιασε φωτιά. Έχει και φωτογραφίες. Ελπίζω να είναι θέμα φορτιστή και όχι της μπαταρίας.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο xda κάποιος είπε ότι η συγκεκριμένη έπιασε φωτιά. Έχει και φωτογραφίες. Ελπίζω να είναι θέμα φορτιστή και όχι της μπαταρίας.

 

Στον συγκεκριμένο φορτιστή που φόρτισε ο τύπος ότι και να έβαζε φωτιά θα έπαιρνε ;) Εξάλλου εάν διαβάσεις όλο το θέμα όλοι αυτό λένε. Δεν θα τις πουλούσε το άμαζον εάν υπήρχε πρόβλημα και η Anker δεν είναι καμιά τυχαία εταιρία... anyway ο καθένας κρίνει και αγοράζει.

Link to comment
Share on other sites

Στον συγκεκριμένο φορτιστή που φόρτισε ο τύπος ότι και να έβαζε φωτιά θα έπαιρνε ;) Εξάλλου εάν διαβάσεις όλο το θέμα όλοι αυτό λένε. Δεν θα τις πουλούσε το άμαζον εάν υπήρχε πρόβλημα και η Anker δεν είναι καμιά τυχαία εταιρία... anyway ο καθένας κρίνει και αγοράζει.

 

Μακάρι να είναι έτσι, γιατί κι εμένα με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη. Είναι made in China?

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι έτσι, γιατί κι εμένα με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη. Είναι made in China?

 

Υπάρχει κάτι που δεν είναι made in china σήμερα? όπως και η Original σου είναι made in china ναι. Διάβασε τις κριτικές των χρηστών στο xda αν θέλεις να αποκτήσεις ποιο σφαιρική άποψη. Εξάλλου το ξαναγράφω για όποιον ασχολείται με τις online αγορές, δεν θα τις πουλούσε ο Laptopmate εάν υπήρχε θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Τι εχετε να πειτε για αυτη την προσφορα;Να την κανω την αγορα;Αξιζει;http://www.ebay.co.uk/itm/2-Anker-Battery-Charger-f-Samsung-Galaxy-S-2-II-i9100-/320727566649?pt=PDA_Accessories&hash=item4aacda4939
Link to comment
Share on other sites

Τι εχετε να πειτε για αυτη την προσφορα;Να την κανω την αγορα;Αξιζει;http://www.ebay.co.uk/itm/2-Anker-Battery-Charger-f-Samsung-Galaxy-S-2-II-i9100-/320727566649?pt=PDA_Accessories&hash=item4aacda4939

 

Φυσικά και αξίζει, αυτό θα έγραφα αν κάποιος πάει σε σετάκι να προτιμήσει τον original Anker φορτιστή και όχι τους φτηνιάρικους νοναμε γιατί εκεί γίνεται η ζημιά..

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την χτύπησα και γω μιας και την έχει σε έκπτωση για μερικές ώρες ακόμα στα $9.99 !!

Αν δείτε πάντως εδώ τα σχόλια αυτών που την πήραν από Amazon, θα την αγοράσετε κατευθείαν ....!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Την τσίμπησα κι εγώ. Βγήκε στα 12 ευρώ με τα μεταφορικά. Πολύ καλή τιμή για αξιόπιστη μπαταρία
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως παιδια παρατηρησα μεγαλη διαφορα αναμεσα στα 2 galaxy s2 που εχω παρει.

Το λευκο που εχω τωρα με τις ιδιες ακριβως εφαρμογες και περιπου την ιδια χρηση συν το αδηφαγο spb shell 3D πανω μου κραταει το λιγοτερο 20% παραπαμω απ το μαυρο που ειχα παρει(και τα 2 απ το πλαισιο).

Δε ξερω που οφειλετε αλλα χαιρομαι ιδιαιτερα μιας και το πρωτο εβγαζε με το ζορι μια μερα ενω αυτο ανετα συνεχιζει και ειμαι στη 2η φορτιση!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως παιδια παρατηρησα μεγαλη διαφορα αναμεσα στα 2 galaxy s2 που εχω παρει.

Το λευκο που εχω τωρα με τις ιδιες ακριβως εφαρμογες και περιπου την ιδια χρηση συν το αδηφαγο spb shell 3D πανω μου κραταει το λιγοτερο 20% παραπαμω απ το μαυρο που ειχα παρει(και τα 2 απ το πλαισιο).

Δε ξερω που οφειλετε αλλα χαιρομαι ιδιαιτερα μιας και το πρωτο εβγαζε με το ζορι μια μερα ενω αυτο ανετα συνεχιζει και ειμαι στη 2η φορτιση!:)

 

Δεν ξερω ποσο καιρο το εχεις το πρωτο κινητο αλλα εχω την εντυπωση οτι με το περασμα του καιρου οι μπαταριες οσο να ναι χανουν λιγο απο την αποδοτικοτητα τους.τωρα βεβαια αν μιλαμε για τεραστιες διαφορες σιγουρα κατι αλλο θα ευθυνεται

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποσο καιρο το εχεις το πρωτο κινητο αλλα εχω την εντυπωση οτι με το περασμα του καιρου οι μπαταριες οσο να ναι χανουν λιγο απο την αποδοτικοτητα τους.τωρα βεβαια αν μιλαμε για τεραστιες διαφορες σιγουρα κατι αλλο θα ευθυνεται

 

Όταν μιλάμε για γκατζετακια º καιρός που κρατάω κάτι είναι ελάχιστος:p

Το πρώτο το είχα κάνα μήνα ενώ το λευκό είναι στη 2η (προσεκτική όπως πάντα) φόρτιση.

Αλλά ενώ δεν έχει στρώσει ακόμα καν η μπαταρία βλέπω σημαντικά καλύτερη αυτονομία πράγμα πολύ θετικό!!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάμε για γκατζετακια º καιρός που κρατάω κάτι είναι ελάχιστος:p

Το πρώτο το είχα κάνα μήνα ενώ το λευκό είναι στη 2η (προσεκτική όπως πάντα) φόρτιση.

Αλλά ενώ δεν έχει στρώσει ακόμα καν η μπαταρία βλέπω σημαντικά καλύτερη αυτονομία πράγμα πολύ θετικό!!:)

 

Να υποθεσω οτι μιλαμε για την ιδια εκδοση λειτουργικου???αν ναι τοτε το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι εχεις κανει μια καλυτερη χρηση των εφαρμογων σου και της μπαταριας σου

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω οτι μιλαμε για την ιδια εκδοση λειτουργικου???αν ναι τοτε το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι εχεις κανει μια καλυτερη χρηση των εφαρμογων σου και της μπαταριας σου

 

Ναι μιλάμε ακριβως για την ίδια έκδοση λειτουργικού και όχι δεν έχω κανει κάτι διαφορετικό μας τις εφαρμογές γιαυτό και μου έκανε και εμένα τόσο εντύπωση και το ποσταρα

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από vitriolis

Τι εχετε να πειτε για αυτη την προσφορα;Να την κανω την αγορα;Αξιζει;http://www.ebay.co.uk/itm/2-Anker-Ba...item4aacda4939

 

Φυσικά και αξίζει, αυτό θα έγραφα αν κάποιος πάει σε σετάκι να προτιμήσει τον original Anker φορτιστή και όχι τους φτηνιάρικους νοναμε γιατί εκεί γίνεται η ζημιά..

 

Ρε παιδιά, όσον αφορά όμως στο θέμα της πρίζας, κάνει για την Ελλάδα; Ρωτάω γιατί στη φωτό του link δε φαίνεται η πρίζα του φορτιστή.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...