Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S II


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο τις 42 ωρες λειτουργίας τις 17 είχες κλεισει το radio.

Ετσι το ειχα κρατήσει και γω 2 μερες με cm10.1 χωρις να πειραξω κατι.

 

Δεν πρέπει να ειναι το average το συνολικο.

Αλλα αυτο που γράφει διπλα στο 99%

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν πρέπει να ειναι το average το συνολικο.

Αλλα αυτο που γράφει διπλα στο 99%

 

Αρα μιλαμε για μια μέρα φουλ.

Λογικος χρονος αναμονής .

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος λειτουργίας ειναι 23ώρες 50λεπτά. Με 4ώρες 46λεπτά οθόνη ανοιχτή όμως και με wifi συνέχεια περίπου.. εγώ δεν έχω πετύχει πάλι κάτι τέτοιο!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Να ρωτησω.. γνωριζει κανεις καποια εφαρμογη που να δειχνει κατευθειαν το ποσα mAh ειναι η μπαταρια;

Αγορασα μια 1800αρα moTec, μου ηρθε μια jubatec [ετσι μετονομαστηκε η motec μου ειπε ο επισημος πωλητης του ebay] την εβαλα χτες [ηταν στα 64%] τωρα της κανω πληρη φορτιση -αφου εφτασε 12%- και το battery doctor οπως και το battery monitor widget μου την εδειχνε-δειχνει 1650 mAh.

δεν ξερω αν ειναι αυτα τα 2 apps "προγραμματισμενα" να δειχνουν τοσο. γιατι αλλιως .............

Link to comment
Share on other sites

Update:

 

Τελικά η μαμά μπαταρία της Samsung μάλλον αποδεικνύεται καλύτερη από την 2300άρα του ebay

 

http://i44.tinypic.com/kbaqz7.jpg

 

Με την άλλη στις 2 ώρες οθόνης περίπου έκλεινε από μπαταρία, εδώ είχε ακόμα κάνα 10λεπτο άνετα.

 

Αυτό που παρατηρώ πάντως είναι ότι με το κινητό σε idle, με 3g/wifi κλειστά, τραβάει περίπου 1% μπαταρία ανά 1 ώρα, το cell standby όμως το βγάζει 6-8% επί του συνόλου, δηλαδή πολύ λιγότερο. Τα μόνα που τρέχουν background και δεν έχω κάνει greenify είναι το facebook και το clock/weather widget, αλλά χωρίς σύνδεση στο internet παίζει να καίνε αυτά τη μπαταρία? 1%/ώρα είναι πολύ, πρακτικά σημαίνει το 1/4 της μπαταρίας κάθε 24ωρο με το κινητό να μην κάνει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ!

 

Το 18% του Android OS είναι πολύ? Πως μπορώ να δω ποιές διεργασίες ακριβώς συμμετέχουν σε αυτό?

 

Λοιπά:

 

-Φωτεινότητα όχι Auto, έπαιξα μεταξύ 30% το βράδυ και 80% το μεσημέρι που το χρησιμοποίησα λίγο, κυρίως στο 30% όμως.

-30 sec timeout

-BOLP9 modem

-10 λεπτά κλήσεις ομιλίας και καμιά 10αριά SMS

-CM 10.1 nightly με Philz kernel

-15 λεπτά χάρτες/GPS

 

Update με XXLS6 radio, μεγάλη χρήση 3G, 4-5 reboots και installations και ο πραγματικός χρόνος οθόνης είναι 2.50:

 

http://i44.tinypic.com/2aes8pu.jpg

Edited by i-VTec

Samsung Galaxy GT-i9100 Black

OS: Android 4.2.2 (SlimBean Build 8)

Radio: XXLS9

Provider: Cosmote (WU)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Να ρωτησω.. γνωριζει κανεις καποια εφαρμογη που να δειχνει κατευθειαν το ποσα mAh ειναι η μπαταρια;

Αγορασα μια 1800αρα moTec, μου ηρθε μια jubatec [ετσι μετονομαστηκε η motec μου ειπε ο επισημος πωλητης του ebay] την εβαλα χτες [ηταν στα 64%] τωρα της κανω πληρη φορτιση -αφου εφτασε 12%- και το battery doctor οπως και το battery monitor widget μου την εδειχνε-δειχνει 1650 mAh.

δεν ξερω αν ειναι αυτα τα 2 apps "προγραμματισμενα" να δειχνουν τοσο. γιατι αλλιως .............

 

http://www.ebay.com/itm/181128309903?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

Από εδώ την πήρες;

Link to comment
Share on other sites

Έχει αγοράσει κανένας, φορτιστή μπαταρίας; Με ενδιαφέρει να μάθω αν φορτίζει όλες τις μπαταρίες για το κινητό μας, και πόση ώρα χρειάζεται σε σχέση με τη φόρτιση που κάνει το τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιστρέφω στο νήμα για να καταγράψω την εμπειρία μου από την μπαταρία anker.

Πλέον η αυτονομία από 1-1,5 μέρα, πήγε στις 2. Μεγάλη βελτίωση υπάρχει στην αναμμένη οθόνη που από τις 3 ώρες, πλέον φτάνει στις 5! Να ξεκαθαρίσω ότι το βράδυ κλείνω το wifi και ότι η φωτεινότητα είναι πάντα στο min. Επίσης πιστεύω ότι πολύ καλή δουλειά κάνει και η jellybam rom που φοράω.

Smile...
Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω στο νήμα για να καταγράψω την εμπειρία μου από την μπαταρία anker.

Πλέον η αυτονομία από 1-1,5 μέρα, πήγε στις 2. Μεγάλη βελτίωση υπάρχει στην αναμμένη οθόνη που από τις 3 ώρες, πλέον φτάνει στις 5! Να ξεκαθαρίσω ότι το βράδυ κλείνω το wifi και ότι η φωτεινότητα είναι πάντα στο min. Επίσης πιστεύω ότι πολύ καλή δουλειά κάνει και η jellybam rom που φοράω.

 

Κι εγω εχω προσεξει πως κραταει περισσοτερο η μπαταρια μαζι με την xwlsw XEU που φοραω. Μπαταρια εχω την ανκερ 1900mah.

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω στο νήμα για να καταγράψω την εμπειρία μου από την μπαταρία anker.

Πλέον η αυτονομία από 1-1,5 μέρα, πήγε στις 2. Μεγάλη βελτίωση υπάρχει στην αναμμένη οθόνη που από τις 3 ώρες, πλέον φτάνει στις 5! Να ξεκαθαρίσω ότι το βράδυ κλείνω το wifi και ότι η φωτεινότητα είναι πάντα στο min. Επίσης πιστεύω ότι πολύ καλή δουλειά κάνει και η jellybam rom που φοράω.

 

Εννοείς ότι με την ίδια ROM/kernel/εφαρμογές/χρήση έφτανες 3 ώρες screen on time με την stock 1650άρα μπαταρία ενώ με την Anker 1900άρα 5 ώρες; Ή μήπως άλλαξες κάτι όταν πήρες την Anker και σου φαίνεται; Αν όντως έχει τόση διαφορά αξίζει να την πάρω. Επίσης, σχετικά με την JellyBam κατέβασα χτες την stable 9.2.0 για να της δώσω μια ευκαιρία, την φλάσαρα μία φορά με gapps, μία φορά χωρίς gapps και μία φορά με άλλο kernel, δεν bootαρε καμία φορά και την παράτησα. Δεν έδειχνε καν bootanimation, κολλούσε στο SGS2 logo.

 

EDIT: Τελικά την φλάσαρα σήμερα με Dorimanx και άνοιξε κανονικά. Τώρα τη δοκιμάζω.

Edited by MaXAiRO

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς. Δεν έκανα τίποτα διαφορετικό. Με τη μανησια μπαταρία άντε βία βία να πλησίαζε τις 3.30 ώρες, τώρα άνετα φτάνει στις 5.

 

Όσο για την jellybam όντως η 9.2 έχει κάποιο θέμα με τον kernel και θέλει dorimanx για να μπουταρει. Δεν βγήκε αναβάθμιση γιατί απ ότι ξέρω έριξαν το βάρος στην μεταφορά της 4.3. Εγώ έχω την version 9.0 χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Edited by Gringo
Smile...
Link to comment
Share on other sites

Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια! Έγραψα αναλυτικά την εμπειρία μου μετά από μερικές μέρες χρήσης της μπαταρίας. Δηλαδή μου έδωσε αυτονομία ας πούμε μισής μέρας επιπλέον, αλλά και ~2 ώρες αναμμένης οθόνης επιπλέον. Που είδες ότι η μανησια μπαταρία είχε πρόβλημα; Αντιθέτως ήταν στο μέσο ορο απ όσα γνωρίζω.
Smile...
Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε μισό λεπτο, καταρχήν δεν σε προσεβαλα ουτε αμεσα ουτε έμμεσα οπως εσυ.

Τεσπα δεν κολλαμε εκει.

 

Θα γνωριζεις οτι η απόδοση στις μπαταρίες πεφτει μετα απο Χ φορτισεις, Χ χρηση κλπ ωραια;

Αν εσυ λεμε παράδειγμα εχεις το κινητό ενα χρόνο, πιστευεις η αποδωση/αυτονομία της μαμα μπαταρίας να κραταει το ίδιο με τον πρωτο καιρο;

Αν εχει πεσει λοιπόν, λογική ειναι η διαφορά της ανκερ.

Εγω που πηρα τις ανκερ το πρωτο 6μηνο, δεν ειδα τοσο μεγάλη διαφορά, αντε μιση ωρα παραπάνω οθόνη.

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε μισό λεπτο, καταρχήν δεν σε προσεβαλα ουτε αμεσα ουτε έμμεσα οπως εσυ.

Τεσπα δεν κολλαμε εκει.

 

Θα γνωριζεις οτι η απόδοση στις μπαταρίες πεφτει μετα απο Χ φορτισεις, Χ χρηση κλπ ωραια;

Αν εσυ λεμε παράδειγμα εχεις το κινητό ενα χρόνο, πιστευεις η αποδωση/αυτονομία της μαμα μπαταρίας να κραταει το ίδιο με τον πρωτο καιρο;

Αν εχει πεσει λοιπόν, λογική ειναι η διαφορά της ανκερ.

Εγω που πηρα τις ανκερ το πρωτο 6μηνο, δεν ειδα τοσο μεγάλη διαφορά, αντε μιση ωρα παραπάνω οθόνη.

 

Εγώ μιλάω με νούμερα ενώ εσύ μιλάς γενικά, ας μην το συνεχίσουμε. Επίσης να ξεκαθαρίσω ότι δεν είχα καμία πρόθεση να σε προσβάλλω.

Smile...
Link to comment
Share on other sites

http://i43.tinypic.com/30cq0px.png

 

http://i42.tinypic.com/333d1rd.png

 

http://i41.tinypic.com/2dvtxcz.png

 

καλό ? και εφτανε 8ωρες σιγουρα αλλα δε μπορουσα να περιμενω

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις. Δώσε περισσότερες πληροφορίες, και σε τι ποσοστό είχες τη φωτεινότητα; Εν τω μεταξύ, τι έκανες τόση ώρα με ανοιχτή οθόνη, και όλα τα υπόλοιπα έχουν τόσο μικρό ποσοστό κατανάλωσης;
Link to comment
Share on other sites

Απλα idle και καθε 28 λεπτα ακουμπουσα την οθονη να μη κλεισει... επισης airplane επειδη δεν εχω σημα στη δουλεια
Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει μετά από πολλές μέρες μεικτής, καθημερινής χρήσης έχω να παραθέσω τα εξής:

 

Με μαμά μπαταρία σε καλή κατάσταση, CM 10.1 philz kernel, φωτεινότητα στο auto, καταφέρνει γύρω στις 2.30-2.45 ώρες οθόνη συνήθως. Πολύ σπάνια και υπό συγκεκριμένες συνθήκες χρήσης θα αγγίξει και τις 3 ωρες. Συνολικά (μαζί με το 8ωρο ύπνου δηλαδή) θέλει φόρτιση κάθε 24 ώρες στην καλύτερη.

Samsung Galaxy GT-i9100 Black

OS: Android 4.2.2 (SlimBean Build 8)

Radio: XXLS9

Provider: Cosmote (WU)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...