Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S II


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην οθονη ποση ωρα λειτουργιας εχεις? Αν το δουλευεις πολυ θα πρεπει πρωτη να ειναι η καταναλωση της οθονης.

Πατα πανω στο γραφημα και βγαλε screenshot να δουμε κι απο κει τι γινεται.

Αναλόγως συνήθως μου βγάζει πρώτη την οθόνη ή το σύστημα android..

 

Παρόλαυτα,εδώ και 3-4 βράδια που χρησιμοποιώ το κινητό σε airplane mode με wifi ανοιχτό όμως,χάνω περίπου 30%!!!!Σήμερα θα δοκιμάσω με κλειστό wifi να δω..

Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σε ολους. Προσφατα κατοχος του κινητου , προερχομενη παλι απο android (γνωριζω τη κακη διαχειριση της μπαταριας) ... Ομως...12 ωρες μονο , με ανοικτο συνεχεια το wifi, καποια μην στο whatsapp, tapatalk, mail και καμια ωρα ομιλια ειμαι νορμαλ; Μπορω να κανω κατι να βελτιωσω τη διαρκεια της; Δεν εχω κανει root...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Προσφατα κατοχος του κινητου , προερχομενη παλι απο android (γνωριζω τη κακη διαχειριση της μπαταριας) ... Ομως...12 ωρες μονο , με ανοικτο συνεχεια το wifi, καποια μην στο whatsapp, tapatalk, mail και καμια ωρα ομιλια ειμαι νορμαλ; Μπορω να κανω κατι να βελτιωσω τη διαρκεια της; Δεν εχω κανει root...

Στα ίδια περίπου είμαι και εγώ Έφη..Κάτι μάλλον δεν κάνουμε σωστά ή κάποια εφαρμογή μας ρουφάει το μεδούλι της συσκευής..

Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

Αυτο προσπαθω να βρω... Οτι μπορουσα να απενεργοποιησω το κανα... Τωρα περιμενω να σβησει απο μπαταρια , να το φορτισω και αυριο να δω ποσο θα μου βγαλει...12ωρες ειναι τραγικα λιγο...
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πολύ λίγο αν και δεν έχω το SII.

Η βασική ερώτηση είναι η εξής: Πόση ώρα έχεις αναμμένη την οθόνη;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός της οθόνης θα πρέπει να κοιτάτε και το γράφημα της μπαταρίας. Η αφύπνιση πρέπει να είναι ανάλογη της ενεργής οθόνης. Όταν υπάρχει αφύπνιση χωρίς να είναι ενεργή η οθόνη πρέπει να ψαχτείς τι σου καταναλώνει τη μπαταρία.
Smile...
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι επειδη το εχω συνηθως στο αθορυβο ανοιγω συχνα την οθονη και τσεκαρω. Τωρα εχω ρυθμισει την οθονη στα ελαχιστα (οριο ληξης κτλ).την οθονη οντως μου η βγαζει πρωτη σε καταναλωση μπαταριας.αν και την σχεδον μονιμα τερμα χαμηλα...
Link to comment
Share on other sites

Πόσες ώρες σου γράφει ότι είναι ανοιχτή η οθόνη; Επίσης το Σύστημα Android σε ποια θέση στο έχει και πόσο γράφει ότι χρησιμοποίησε τον επεξεργαστή;

Αν είναι κανένα 6ωρο ανοικτή η οθόνη συν όλα τα άλλα δεν είναι άσχημα 12 ώρες.

Αν το Σύστημα Android είναι ψηλά και δεν χρησιμοποιείς πολλές ώρες την οθόνη τότε κάποια εφαρμογή σου κάνει την ζημιά.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Δείτε την παρακάτω εικόνα σε ένα 12ωρο με το κινητό σε airplane mode τις 8 ώρες και απείραχτο φυσικά από μένα και τις 8..

 

Θα το χαρακτήριζα απίστευτα ματαιόδοξο και δε μου έχει συμβεί σε κανένα άλλο κινητό.Στο iphone όταν το βράδυ έμπαινε σε airplane mode κατανάλωνε το πολύ 1%..

Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Δείτε την παρακάτω εικόνα σε ένα 12ωρο με το κινητό σε airplane mode τις 8 ώρες και απείραχτο φυσικά από μένα και τις 8..

 

Θα το χαρακτήριζα απίστευτα ματαιόδοξο και δε μου έχει συμβεί σε κανένα άλλο κινητό.Στο iphone όταν το βράδυ έμπαινε σε airplane mode κατανάλωνε το πολύ 1%..

 

Εχεις το γνωστο AoS Bug νομιζω που εμφανιζεται καμια φορα. Το "Λειτουργικο Συστημα Android" δεν πρεπει να ξεπερναει το 10% συνηθως.

Διορθωστε με αν κανω λαθος. Δοκιμασε να παιξεις λιγο με τις ρυθμισεις γενικα (εχει καποιους οδηγους για τη μπαταρια εδω μεσα που πραγματικα βοηθανε με διαφορα ακομα κ ημερας πχ. *#9900# disable fast dormancy, γυρνα το δικτυο σε GSM αν δεν κατεβαζεις μεγαλα αρχεια μεσω data, το wifi να μην ψαχνει μονιμα για δικτυο, τους συγχρονισμους με samsung dive για ασφαλεια/ενημερωσεις κ αλλα τετοια), αν κ πραγματικα δεν καταλαβαινω το λογο να εχεις κ data κ wifi ανοιχτο δοκιμασε καποια tips που εχουν γραφτει κ αν δεν πιασουν καθε βραδυ αφηνε καποια κλειστα να δεις πως θα συμπεριφερθει το κινητο σου.

 

Επισης κατεβασε καποια προγραμματα οπως CpuSpy κ batterystats για να δεις αναλυτικα αν κοιμαται καθολου το κινητο σου κ τι ρυθμιση/εφαρμογη συστηματος/τηλεφωνου σου καταναλωνει τη μπαταρια.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2 Beta-6

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Το fast dormancy το έχω κάνει ήδη,τα άλλα είμαι της άποψης να είναι ανοιχτά για να το power using που μπορεί να μου προσφέρει η συσκευή αλλιώς θα έπαιρνα μια φτηνή μόνο για τηλέφωνα μηνύματα..

Όσο για το wifi/data δε τα έχω ανοιχτα μαζί καμιά φορά φυσικά,το 3g που βλέπει στην εικόνα είναι απλά η δυνατότητα για 3G που υποστηρίζει στην παρούσα φάση η συσκευή μου μέσω της εφαρμογής switch 2g/3g..

 

Για το bug αυτό υπάρχει τρόπος να κάνω κάτι ή θέλει restore?Αν είναι πάντως να πετάξω εφαρμογές γιατί χαλάνε μπαταρία (έχω μόνο αυτές που χρειάζομαι πραγματικά) να το βράσω το κινητό..

Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

Το fast dormancy το έχω κάνει ήδη,τα άλλα είμαι της άποψης να είναι ανοιχτά για να το power using που μπορεί να μου προσφέρει η συσκευή αλλιώς θα έπαιρνα μια φτηνή μόνο για τηλέφωνα μηνύματα..

Όσο για το wifi/data δε τα έχω ανοιχτα μαζί καμιά φορά φυσικά,το 3g που βλέπει στην εικόνα είναι απλά η δυνατότητα για 3G που υποστηρίζει στην παρούσα φάση η συσκευή μου μέσω της εφαρμογής switch 2g/3g..

 

Για το bug αυτό υπάρχει τρόπος να κάνω κάτι ή θέλει restore?Αν είναι πάντως να πετάξω εφαρμογές γιατί χαλάνε μπαταρία (έχω μόνο αυτές που χρειάζομαι πραγματικά) να το βράσω το κινητό..

 

εγκατεστησε το better battery stats και αστο ενα βραδυ.μετα πες μας τι λεει.επισης φορας custom rom η stock.ποια ρομ φορας?

Link to comment
Share on other sites

εγκατεστησε το better battery stats και αστο ενα βραδυ.μετα πες μας τι λεει.επισης φορας custom rom η stock.ποια ρομ φορας?

Εγκατέστησα το cpuspy δεν είναι το ίδιο??Να βάλω και το better battery stats?Και όταν λες να το αφήσω ένα βράδυ εννοείς σε airplane mode έτσι;;

 

Τώρα όσο για τη rom,πρέπει να φοράει την τελευταία και να μην είναι root σωστά;;;επειδή δεν ξέρω καθόλου από αυτά κοίτα την εικόνα και περιμένω να μου πείτε εσείς και να λύσω και τις απορίες μου περί αυτου BTW..

Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το cpuspy δεν είναι το ίδιο??Να βάλω και το better battery stats?Και όταν λες να το αφήσω ένα βράδυ εννοείς σε airplane mode έτσι;;

 

Τώρα όσο για τη rom,πρέπει να φοράει την τελευταία και να μην είναι root σωστά;;;επειδή δεν ξέρω καθόλου από αυτά κοίτα την εικόνα και περιμένω να μου πείτε εσείς και να λύσω και τις απορίες μου περί αυτου BTW..

 

οχι δεν ειναι το ιδιο.αυτη που φοραει δεν ειναι η τελευταια ρομ αλλα δεν πειραζει.εγω στην 2.3.4 το βραδυ σε airplane mode εχανα 1-2% μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το cpuspy δεν είναι το ίδιο??Να βάλω και το better battery stats?Και όταν λες να το αφήσω ένα βράδυ εννοείς σε airplane mode έτσι;;

 

Τώρα όσο για τη rom,πρέπει να φοράει την τελευταία και να μην είναι root σωστά;;;επειδή δεν ξέρω καθόλου από αυτά κοίτα την εικόνα και περιμένω να μου πείτε εσείς και να λύσω και τις απορίες μου περί αυτου BTW..

To better battery stats το κατεβάζεις απο εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1179809 που σου έχει και οδηγίες/τρόπο λειτουργίας. Το λίνκ για κατέβασμα είναι αυτό http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=1007233&d=1334588437

 

Στην ουσία σου δείχνει το ποιές εφαρμογές/διεργασίες έχουν καταναλώσει χρόνο cpu, πόσες φορές έχουν ξυπνήσει το κινητό (και δεν το έχουν αφήσει να μπεί σε deep sleep) κλπ. Θέλει λίγο ψάξιμο σαν πρόγραμμα, γιατί έχει πάρα πολλά.

 

Άρα για να βγάλεις συμπεράσματα απο το πρόγραμμα, θα πρεπει να το δείς στο τέλος της ημέρας, κάνοντας κανονική χρήση του κινητού σου.

(Στο πρόγραμμα, πάτησε menu, more, raw alarms, και θα δείς όλες τις διεργασίες που ξυπνούν το κινητό σου)

 

Το cpuspy, σου λέει τον χρόνο που περνάει ο επεξεργαστής σε κάθε συχνότητα. Στο δικό σου -υποθέτω- στο Deep Sleep δεν θα έχει καθόλου χρόνο. Θα είναι συνέχεια στα 100, 200 ή 500MHz.

 

Επίσης, αν στην μπαταρία πατήσεις το γράφημα της μπαταρίας (εκεί που σου λέει π.χ. 12ω 47λ) θα σου ανοίξει άλλη καρτέλα με αναλυτικές πληροφορίες.

Στο δικό σου, για κάποιον λόγο, η Αφύπνιση (Awake) είναι μια συνεχή μπλέ γραμμή, που σημαίνει οτι το κινητό είναι συνέχεια "ξύπνιο". Ακόμη και notification να του είχες, και πάλι αυτή η γραμμή δε θα ήταν συνεχόμενη, αλλά θα υπήρχαν πάντα μικρά κενά, ενδιάμεσα απο τα διαστήματα που θα ξύπναγε για να ελέγξει για εμαιλ κλπ.

Edited by agiorgitis
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι το ιδιο.αυτη που φοραει δεν ειναι η τελευταια ρομ αλλα δεν πειραζει.εγω στην 2.3.4 το βραδυ σε airplane mode εχανα 1-2% μπαταρια

Πάντως δεν είναι root ή κάτι άλλο έτσι;;Να κάνω αναβάθμιση ή να περιμένω την ics επίσημα;;

 

Θα βάλω το better battery stats λοιπόν και αύριο θα σας πω μπας και βγάλουμε καμιά άκρη γιατί πραγματικά το γουστάρω το κινητό και αυτό σας το λέει ένας heavy power iphone user επί 4 συναπτά έτη:)

 

 

agiorgitis θα το κατεβάσω και θα σας στείλω αύριο screenshot..Όσο για αυτό που λες δεν είναι συνεχόμενη μπλε γραμμή έχει και κενά μικρά βέβαια αλλά εχει κάποια..

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Πάντως screenshot δεν θα μπορέσεις να βγάλεις γιατί η λίστα θα είναι τεράστια. Απλά θα κοιτάξεις τα πρώτα, αυτά δηλαδή που καταναλώνουν περισσότερη cpu...

 

Επίσης, το πρόγραμμα δεν χρειάζεται να το ξεκινήσεις εσύ, ή να το μηδενίσεις, ή κάτι άλλο. Τα κάνει όλα μόνο του, και "αυτομηδενίζει" μόλις τελειώσει η φόρτιση ή (επιλέγεις) όταν αποσυνδέσεις τον φορτιστή.

 

Οπότε μπορείς να μπαίνεις στο πρόγραμμα ανα τακτά χρονικά διαστήματα (ειδικά στην αρχή) για να βλέπεις τι τρέχει...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το φορτίζω το έχω βάλει σαν επιλογή στο ''Since unlpugged'',οπότε μάλλον η χρησιμοτητά του θα είναι μόλις βγει από την πρίζα και μέχρι το βράδυ υποθέτω..απλά για πληροφορίες στις πάνω επιλογές πιο να κοιτάξω ιδιαίτερα απο αυτά για να δω τι μου τρώει μπαταρία πολύ;;;

 

  • other
  • partial wakelocks
  • kernel wakelock
  • alarms
  • process

Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

Τα κυριότερα είναι τα Process, Partial Wakelocks, Kernel Wakelocks, και menu > more > raw alarms.

 

Βασικά, στο τέλος της ημέρας (το βράδυ δηλαδή) πάτησε menu > more > dump to file.

Με εναν file explorer θα μπείς στον φάκελο sdcard, και θα βρεις ενα αρχείο με όνομα BetterBatteryStats_ημερομηνία_ωρα.

Ανέβασέ το κάπου και στείλτο μας.

Δεν έχει προσωπικές πληροφορίες, οπότε μην ανησυχείς για διαρροή δεδομένων σου. Μόνο το ποια προγράμματα/διεργασίες τρέχουν λέει, συγκεντρωμένα όλα σε ενα αρχείο.

 

Τουλάχιστον να βρούμε μια άκρη...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

 

Κάπου διάβασα ότι το hotmail μέσω Microsoft activesync xchange server τρωει πολυ μπαταρια.Να απενεργοποιησω αυτο τον λογαριασμό και να κατεβασω την εφαρμογή hotmail μήπως ειναι καλύτερα τι λέτε έχετε άποψη ότι αυτού;;;

Edited by vampirios
Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

 

Κάπου διάβασα ότι το hotmail μέσω Microsoft activesync xchange server τρωει πολυ μπαταρια.Να απενεργοποιησω αυτο τον λογαριασμό και να κατεβασω την εφαρμογή hotmail μήπως ειναι καλύτερα τι λέτε έχετε άποψη ότι αυτού;;;

Ναι, δοκίμασε το! Θα το βρεις στο market, δωρεάν είναι.

Κι εγώ αυτήν έχω, αλλά σε χειροκίνητο συγχρονισμό...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πόσες ώρες σου γράφει ότι είναι ανοιχτή η οθόνη; Επίσης το Σύστημα Android σε ποια θέση στο έχει και πόσο γράφει ότι χρησιμοποίησε τον επεξεργαστή;

Αν είναι κανένα 6ωρο ανοικτή η οθόνη συν όλα τα άλλα δεν είναι άσχημα 12 ώρες.

Αν το Σύστημα Android είναι ψηλά και δεν χρησιμοποιείς πολλές ώρες την οθόνη τότε κάποια εφαρμογή σου κάνει την ζημιά.

στο δικό μου στις πληροφορίες για χρήση μπαταρίας,έχει πρώτο το λειτουργικό σύστημα android με 46%.(1 ημερα 4 ωρες και κατι ψιλα με μπαταρια). τώρα η μπαταρία μου ειναι στο 34%. καλά είμαι η να ψαχτώ κι εγώ με τις εφαρμογές μου;

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Πόσες ώρες σου γράφει ότι είναι ανοιχτή η οθόνη; Επίσης το Σύστημα Android σε ποια θέση στο έχει και πόσο γράφει ότι χρησιμοποίησε τον επεξεργαστή;

Αν είναι κανένα 6ωρο ανοικτή η οθόνη συν όλα τα άλλα δεν είναι άσχημα 12 ώρες.

Αν το Σύστημα Android είναι ψηλά και δεν χρησιμοποιείς πολλές ώρες την οθόνη τότε κάποια εφαρμογή σου κάνει την ζημιά.

 

 

Αποτι ειδα χτες οντως η οθονη ειναι ανοικτη καπου 6.30 ωρες. Θα δω και σημερα το βραδυ πως θα παει. Αυτη τη στιγμη ειμαι με 55% μπαταρια και το ανοιξα στις 8.30. Δευτερο βγαζει το λειτουργικο με 10% αυτη τη στιγμη. Επισης ειδα το γραφημα της μπαταριας.αφυπνιση και οθονη καπως συμβαδιζουν, οχι απολυτα . Καποιες στιγμες που ειναι κλειστη η οθονη η αφυπνιση συνεχιζεται. Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες.

 

 

Neutral πως τα καταφερνεις; μακαρι να κρατουσε και το δικο μου τοσο!

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

είναι καλή αυτή η κατανάλωση δηλαδή;;

τον πρώτο καιρό που το πήρα έστρωνα ευλαβικά την μπαταρία... :innocent:

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αυτή είναι η δική μου κατανάλωση, με ομιλία, μηνύματα, tapatalk, opera, Facebook.
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...