Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S II


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την αγόρασα εγώ απο το ebay (30,00) γνήσια της Samsung όπως ακριβώς φαίνεται στο xda και αφού την άφησα να αδειάσει όσο μπορούσα περισσότερο πάνω στο κινητό, την έβαλα για φόρτιση το βράδυ και χθες το πρωι άρχισα να χρησιμοποιώ το κινητό με αυτήν την μπαταρία...

Αποτέλεσμα: με 24/24h ανοικτό WIFI & Bluetooth, κλήσεις, email, λίγο internet η μπαταρία στις 26 ώρες λειτουργίας έχει χάσει το 23%.

 

Αλλάζει και το πίσω καπάκι αλλά χωρίς να αλλάξει το μέγεθος του κινητού, χάνεται απλά αυτή η καμπύλη που έχει το καπάκι στο κάτω μέρος του. Λόγω της αύξησης του βάρους του (αυτό το ελάχιστο λόγω μεγαλύτερης μπαταρίας) νομίζω ότι το κινητό έχει καλύτερο handling .

 

Επίσης φοράω και την PULSE ROM 1,4.

 

Έχεις link από ebay?

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχεις link από ebay?

 

δώσε στο ebay "samsung battery galaxy s2 2000" και θα σου βγάλει καμιά 20αριά απο 25 ευρώ μέχρι 42 ....

 

η πιο φθηνή που βρήκα

http://www.ebay.ie/itm/GENUINE-SAMSUNG-GALAXY-S2-i9100-EXTENDED-BATTERY-2000mAh-COVER-RETAIL-PACKED-/150730513808?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item23183d1d90

Edited by jkalimer

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

δώσε στο ebay "samsung battery galaxy s2 2000" και θα σου βγάλει καμιά 20αριά απο 25 ευρώ μέχρι 42 ....

 

η πιο φθηνή που βρήκα

http://www.ebay.ie/itm/GENUINE-SAMSUNG-GALAXY-S2-i9100-EXTENDED-BATTERY-2000mAh-COVER-RETAIL-PACKED-/150730513808?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item23183d1d90

 

amazon.co.uk την έχει 27 euro, μόλις την παράγγειλα..

Edited by equi
s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

http://www.elink.gr

 

Internet ,Προγραμματισμός ,Smartphone Apps, Κατασκευή Ιστοσελίδων, Υποστήριξη Δικτύων, Service H/Y , Graphics - Media

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια ! Παντως εγω το κινητο το εχω 3 μερες σε στοκ κατασταση κ ειμαι πολυ ενθουσιασμενος με την μπαταρια! Μαλιστα κραταει περισσοτερο απο το 4αρι που εχω..

αν παω σε costum rom θα εχω καλυτερα αποτελεσματα οσον αφορα την μπαταρια ή η στοκ ειναι οτι το καλυτερο σε αυτο το κομματι;

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια ! Παντως εγω το κινητο το εχω 3 μερες σε στοκ κατασταση κ ειμαι πολυ ενθουσιασμενος με την μπαταρια! Μαλιστα κραταει περισσοτερο απο το 4αρι που εχω..

αν παω σε costum rom θα εχω καλυτερα αποτελεσματα οσον αφορα την μπαταρια ή η στοκ ειναι οτι το καλυτερο σε αυτο το κομματι;

Εγω εχω πολυ καλυτερα, φορτιζω καθε 2 μερες, σε αντιθεση με το μηλο που θελει καθε 24 ωρες

Samsung Galaxy S9+,Samsung Galaxy Tab S3.
Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε παρακάτω δύο ενδιαφέροντα άρθρα από XDA, για ποιον λόγο δεν χρειάζεται να ξανά-ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΤΕ με την διαδικασία του battery callibration Galaxy S 2 :

 

 

Εν ολίγοις η μπαταρία του Galaxy S2 έχει ενα τσιπάκι το MAX17042 , το οποίο με λίγα λόγια αυτο-καλιμπράρει την μπαταρία μόνο του, χωρις να χρειάζεται εξωτερική παρέμβαση.

Περισσότερα στα links παραπάνω.

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε παρακάτω δύο ενδιαφέροντα άρθρα από XDA, για ποιον λόγο δεν χρειάζεται να ξανά-ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΤΕ με την διαδικασία του battery callibration Galaxy S 2 :

 

 

 

Εν ολίγοις η μπαταρία του Galaxy S2 έχει ενα τσιπάκι το MAX17042 , το οποίο με λίγα λόγια αυτο-καλιμπράρει την μπαταρία μόνο του, χωρις να χρειάζεται εξωτερική παρέμβαση.

Περισσότερα στα links παραπάνω.

 

Μόνο η original το έχει; Γιατί έχω παραγγείλει και την anker.

Link to comment
Share on other sites

To συγκεκριμένο chip υπάρχει στην αυθεντική μπαταρία. Για anker i dont know :DD

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

χμμμ, εγώ πάντως πρέπει να το φορτώσω στην μέση της ημέρς... απο τις 9 το πρώι μέχρι τις 4-5 εχει πάει 20%

Μιλάω 1-2 ώρες, συγχρονίζει 3 accounts στο gmail, 1 yahoo push kai hotmail και δεν έχω βάλει τιποτε βαριές εφαρμογές.

 

Γενικώς ειμαι λιγο απογοητευμένος απο την μπαταρία του.

Πήρα μια Ανκερ μπας και σωθει κάπως η κατάσταση αλλά τώρα μου έκανες την καρδιά περιβολι Πεκτης7 :(

Link to comment
Share on other sites

χμμμ, εγώ πάντως πρέπει να το φορτώσω στην μέση της ημέρς... απο τις 9 το πρώι μέχρι τις 4-5 εχει πάει 20%

Μιλάω 1-2 ώρες, συγχρονίζει 3 accounts στο gmail, 1 yahoo push kai hotmail και δεν έχω βάλει τιποτε βαριές εφαρμογές.

 

Γενικώς ειμαι λιγο απογοητευμένος απο την μπαταρία του.

Πήρα μια Ανκερ μπας και σωθει κάπως η κατάσταση αλλά τώρα μου έκανες την καρδιά περιβολι Πεκτης7 :(

 

Και εγώ πήρα 2 Anker άμα ήξερα έτσι θα έπερνα μια γνήσια. :(

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάμε για γκατζετακια º καιρός που κρατάω κάτι είναι ελάχιστος:p

Το πρώτο το είχα κάνα μήνα ενώ το λευκό είναι στη 2η (προσεκτική όπως πάντα) φόρτιση.

Αλλά ενώ δεν έχει στρώσει ακόμα καν η μπαταρία βλέπω σημαντικά καλύτερη αυτονομία πράγμα πολύ θετικό!!:)

 

Ενας φιλος μου τεχνικος που ασχολειτε με κινητα και αλλα μου ειπε οτι στα καινουρια κινητα λογο κατασκευης της μπαταριας δεν χρειαζονται στρωσιμο και αυτα που λενε για στρωσιμο καποιες μερες στην αρχη ειναι μπουρδες!Αυτο γινοτανε ειπε στα παλια κινητα,απλα οπως το παιρνεις το ανοιγεις κανονικα,το χρησιμοποιεις μεχρι να ξεφορτωσει εντελως και στην πρωτη φορτιση το κανεις με κλειστο το κινητο και εισαι ετοιμος!

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς ειμαι λιγο απογοητευμένος απο την μπαταρία του.

Πήρα μια Ανκερ μπας και σωθει κάπως η κατάσταση αλλά τώρα μου έκανες την καρδιά περιβολι Πεκτης7 :(

 

 

 

Και εγώ πήρα 2 Anker άμα ήξερα έτσι θα έπερνα μια γνήσια. :(

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Εντάξει ρε παιδιά, υπάρχουν και εφαρμογές που κάνουν battery calibration. Δεν ήρθε και η καταστροφή.

 

 

 

 

 

 

Ενας φιλος μου τεχνικος που ασχολειτε με κινητα και αλλα μου ειπε οτι στα καινουρια κινητα λογο κατασκευης της μπαταριας δεν χρειαζονται στρωσιμο και αυτα που λενε για στρωσιμο καποιες μερες στην αρχη ειναι μπουρδες!Αυτο γινοτανε ειπε στα παλια κινητα,απλα οπως το παιρνεις το ανοιγεις κανονικα,το χρησιμοποιεις μεχρι να ξεφορτωσει εντελως και στην πρωτη φορτιση το κανεις με κλειστο το κινητο και εισαι ετοιμος!

 

Κάποιοι λένε ότι ποτέ δεν πρέπει να αδειάζει τελείως η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι με το callibration .... το έχω ξαναγράψει και το ξαναγράφω. Μην αναλώνεστε με το Calibration και τα battery stats. Ακόμα και στο SGS1 που δεν είχε το εν λόγω κύκλωμα και στα πλαίσια 6μηνων δοκιμών που έκανα για να γράψω τον οδηγό της υπογραφής μου, τα battery stats είναι ένα ΩΡΑΙΑΟΤΑΤΟ PLACEBO :) Η μπαταρία θα αποδώσει αυτά που πρέπει από μόνη της. Εάν έχετε drain δεν σας φταίνε τα στατς και ούτε θα διορθωθεί κάνοντας wipe...

 

Αν και τα έχω γράψει ξανα, τα ξαναγράφω για τους φίλους που τους είδα να αγχώθηκαν που πήραν Anker :rolleyes: (1d 50m on battery 30mins display 82% left)

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι με το callibration .... το έχω ξαναγράψει και το ξαναγράφω. Μην αναλώνεστε με το Calibration και τα battery stats. Ακόμα και στο SGS1 που δεν είχε το εν λόγω κύκλωμα και στα πλαίσια 6μηνων δοκιμών που έκανα για να γράψω τον οδηγό της υπογραφής μου, τα battery stats είναι ένα ΩΡΑΙΑΟΤΑΤΟ PLACEBO :) Η μπαταρία θα αποδώσει αυτά που πρέπει από μόνη της. Εάν έχετε drain δεν σας φταίνε τα στατς και ούτε θα διορθωθεί κάνοντας wipe...

 

Αν και τα έχω γράψει ξανα, τα ξαναγράφω για τους φίλους που τους είδα να αγχώθηκαν που πήραν Anker :rolleyes: (1d 50m on battery 30mins display 82% left)

 

Δηλαδή πιστεύεις πως είναι καλή επιλογή η Anker ;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πιστεύεις πως είναι καλή επιλογή η Anker ;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Πριν 2-3 σελίδες πάλι τα ίδια δεν λέγαμε? Στα λεφτά της και στα 1900mah είναι η καλύτερη επιλογή για κάποιον που δεν θέλει να αλλάξει την όψη, τον όγκο και το βάρος της συσκευής του.

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικοτερο ειναι να αφήνετε την μπαταρία τουλάχιστον 2 φορές τον μήνα να φτάνει κάτω απο 5% και μετα να κάνει πλήρη φόρτιση.

Ξεχάστηκα και δεν το εκανα τον τελευταίο μήνα και ψαχνομουν γιατι έχασα την πολυ καλη αυτονομία μου. Μεχρι που γύρισα σε backup που είχα πριν και πάλι τα ίδια.

Την άφησα δυο φορές να αδειάσει και έστρωσε πάλι. Σήμερα με 13 ωρες κανονικής χρήσης με την οθόνη πρώτη σε κατανάλωση, όλα ανοικτα εκτός gps είμαι στο 65%.

Χθες για να την άδειασω έπιασα 6 ωρες με ανοικτη οθόνη.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παντως επειδη πιο πολυ καταναλωνει η οθονη, αν δεν το σκαλιζεις πολυ μια χαρα κραταει και η μαμα μπαταρια. Αυτη τη στιγμη ειμαι στις 2 μερες και 6 ωρες αυτονομια με 58 λεπτα ομιλια και κανα 10λεπτο ιντερνετ και εχω υπολοιπο μπαταριας 50%!!!

 

Φυσικα ετυχαν φορες που κρατησε μονο 16 ωρες.

 

Οποτε μην αγχωνεστε με τις μπαταριες. Οι φορτιστες να ειναι καλα.:p

Smile...
Link to comment
Share on other sites

Παντως επειδη πιο πολυ καταναλωνει η οθονη, αν δεν το σκαλιζεις πολυ μια χαρα κραταει και η μαμα μπαταρια. Αυτη τη στιγμη ειμαι στις 2 μερες και 6 ωρες αυτονομια με 58 λεπτα ομιλια και κανα 10λεπτο ιντερνετ και εχω υπολοιπο μπαταριας 50%!!!

 

Φυσικα ετυχαν φορες που κρατησε μονο 16 ωρες.

 

Οποτε μην αγχωνεστε με τις μπαταριες. Οι φορτιστες να ειναι καλα.:p

Συμφωνώ!

 

Αυτή τη στιγμή είμαι στις 14 ώρες, με 82%! Λίγο facebook, 35 λεπτά ομιλία, λίγο ιντερνετ (κυρίως με tapatalk ωστε να μην μεταφέρει πολλά δεδομένα το wifi = λιγότερη κατανάλωση), και μερικά SMS...

Αρκετά καλά!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση μου ακόμα και με την πιο περιορισμένη χρήση, δεν ξεπερνάει τις 18 ώρες...

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Oukitel K6000 Pro

LG G3

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση μου ακόμα και με την πιο περιορισμένη χρήση, δεν ξεπερνάει τις 18 ώρες...

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Στο δικό μου με λίγη χρήση (μόνο wifi, δίκτυο gsm) το φορτίζω το τρίτο βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Άβυσσος λοιπόν η ψυχή της μπαταρίας... Μακάρι να υπήρχε κάποιο διαγνωστικό να βλέπαμε σε τι οφείλονται οι τόσο μεγάλες διαφοροποιήσεις.

 

 

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Oukitel K6000 Pro

LG G3

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 5 βδομαδες που το εχω, η μπαταρια του με εκπλησει ευχαριστα. 2μερες γεματες με ελαφρια χρηση, 24ωρο οταν ειμαι στη δουλεια και το χρησιμοποιω αρκετα...
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους... μια ερωτησούλα αν ξέρει κάποιος... άφησα το κινητό όλη την νύχτα και όντως δεν έχασα ούτε 1%. Απλά από την κατανάλωση αυτών των 7-8 ωρών είδα και ένα 6% το GPS Aid και άλλα 7% το Sygic... φυσικά δεν χρησιμοποιήθηκαν και ούτε έτρεχαν στο παρασκήνιο οπότε ερωτώ how come?? Μήπως έχουν μείνει ανοιχτά σαν έτοιμα να τα σηκώσει ο επεξεργαστής? Τι παίζει? Καμιά ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 5 βδομαδες που το εχω, η μπαταρια του με εκπλησει ευχαριστα. 2μερες γεματες με ελαφρια χρηση, 24ωρο οταν ειμαι στη δουλεια και το χρησιμοποιω αρκετα...

Αυτη ειναι η πραγματικη του αυτονομία. Δυο μέρες αν το χρησιμοποιήσεις σαν ΝΟΚΙΑ και μια μέρα σανandroid :)

Αλλα όταν λέμε μια μέρα εννοούμε οτι και να κανεις θα γυρίσεις σπίτι σου με ανοικτο τηλέφωνο. Αφου αντέχει 8.5 ωρες προβολής βίντεο η 5 ωρες browsing κλπ.

Εγω επειδη έχω iPad το οποίο χρησιμοποιω στην δουλεια αλλα και στο σπίτι σχεδόν για τα πάντα, μου κρατα και 4 μέρες αν το χρησιμοποιω μόνο σαν τηλέφωνο εχοντας όμως ανοικτο πάντα το wifi για συγχρονισμους mail, επαφών, twitter, ToDo κλπ.

 

Οτιδήποτε άλλο εκτός αυτής της αυτονομίας, σημαίνει οτι κάποια εφαρμογη ειναι υπεύθυνη για το battery brain.

 

καλημέρα σε όλους... μια ερωτησούλα αν ξέρει κάποιος... άφησα το κινητό όλη την νύχτα και όντως δεν έχασα ούτε 1%. Απλά από την κατανάλωση αυτών των 7-8 ωρών είδα και ένα 6% το GPS Aid και άλλα 7% το Sygic... φυσικά δεν χρησιμοποιήθηκαν και ούτε έτρεχαν στο παρασκήνιο οπότε ερωτώ how come?? Μήπως έχουν μείνει ανοιχτά σαν έτοιμα να τα σηκώσει ο επεξεργαστής? Τι παίζει? Καμιά ιδέα?

Τι θες και ασχολείσαι όταν έχεις 1% ?:lol:

Αν έχεις κλειστο το GPS μην δίνεις σημασία.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...