Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S II


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτη ειναι η δευτερη μπαταρια του κινητου. Την πρωτη την ειχα αλλαξει επειδη ειχε φουσκωσει λιγο και επεφτε πολυ γρηγορα! Την ειχα κρατησει ομως και μολις την εβαλα στο κινητο πηρε μπροστα απο μονο του οπως εκανε και με την σχετικα καινουρια (7 μηνων). Αρα δυστυχως μαλλον δεν ειναι θεμα μπαταριας... Δοκιμασα και αυτο με την πληρη εκφορτιση και μετα φουλ φορτιση και δεν εγινε κατι! Το θεμα ειναι ειμαι τωρα εντως εγγηυσης ή πρεπει να ξαναπερναω την 4,0,3?
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ο μονος που βλεπω οτι με την LSS εχω περισσοτερη καταναλωση στην μπαταρια?Με την LSN ημουν ευχαριστημενος,αλλα απο την αναβαθμιση και μετα το κινητο εχει γινει μπαταριοφαγο!Περιμενω μηπως δωσουν την ελληνικη αυτες τις μερες αλλιως παω για wipe γιατι με εχει εκνευρισει λιγο η κατασταση!!!Στο betterBatteryStats μου δειχνει οτι καταναλωνει μπαταρια γιατι δεν εχω σημα(no data connection,no or unknown signal) ενω ειμαι με wifi συνδεμενος και το κινητο ειναι συνεχεια συνδεμενο στο δικτυο με H+...

 

http://s15.postimg.org/w6wkv9vev/2013_05_14_20_43_51.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ο μονος που βλεπω οτι με την LSS εχω περισσοτερη καταναλωση στην μπαταρια?Με την LSN ημουν ευχαριστημενος,αλλα απο την αναβαθμιση και μετα το κινητο εχει γινει μπαταριοφαγο!Περιμενω μηπως δωσουν την ελληνικη αυτες τις μερες αλλιως παω για wipe γιατι με εχει εκνευρισει λιγο η κατασταση!!!Στο betterBatteryStats μου δειχνει οτι καταναλωνει μπαταρια γιατι δεν εχω σημα(no data connection,no or unknown signal) ενω ειμαι με wifi συνδεμενος και το κινητο ειναι συνεχεια συνδεμενο στο δικτυο με H+...

 

http://s15.postimg.org/w6wkv9vev/2013_05_14_20_43_51.jpg

 

Βαλε την LSN ξανα άμα έχεις τόσο θέμα όπως λες με την μπαταρία. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιους πιο σχετικούς από μένα για το εξής:

 

Τον τελευταίο καιρό κάποιες φορές που πάω να ανοίξω το wifi, κολλάει μετά από λίγο σβήνει το κινητό και για να ξανανοίξει πρέπει να βγάλω και να ξαναβάλω την μπαταρία. Το σπαστικό είναι οτι μόλις το ξανανοίξω ξαφνικά έχει πέσει όλη η μπαταρία από 50% πχ σε 15%. Μου βγάζει ένδειξη χαμηλής μπαταρίας αλλά αν το αφήσω και δεν το βάλω για φόρτιση ανεβαίνει κανα 2-3% η μπαταρία και μετά αποφορτίζεται κανονικά. Είμαι και λίγο άσχετος και το θεωρώ πολύ παράλογο όλο αυτό.

Να σημειώσω οτι αυτό δε συμβαίνει κάθε φορά που ανοίγω το wifi αλλά περίπου 1 στις 10 φορές.

(Η συσκευή είναι οπως είναι απ τη μαμά της, χωρίς root κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιους πιο σχετικούς από μένα για το εξής:

 

Τον τελευταίο καιρό κάποιες φορές που πάω να ανοίξω το wifi, κολλάει μετά από λίγο σβήνει το κινητό και για να ξανανοίξει πρέπει να βγάλω και να ξαναβάλω την μπαταρία. Το σπαστικό είναι οτι μόλις το ξανανοίξω ξαφνικά έχει πέσει όλη η μπαταρία από 50% πχ σε 15%. Μου βγάζει ένδειξη χαμηλής μπαταρίας αλλά αν το αφήσω και δεν το βάλω για φόρτιση ανεβαίνει κανα 2-3% η μπαταρία και μετά αποφορτίζεται κανονικά. Είμαι και λίγο άσχετος και το θεωρώ πολύ παράλογο όλο αυτό.

Να σημειώσω οτι αυτό δε συμβαίνει κάθε φορά που ανοίγω το wifi αλλά περίπου 1 στις 10 φορές.

(Η συσκευή είναι οπως είναι απ τη μαμά της, χωρίς root κλπ).

 

To sleep of death είναι πολύ συχνό σε συσκευές με 4.0.3 / 4.0.4

βάλε μια 4.1.2 με Odin να βρεις την υγειά σου...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

To sleep of death είναι πολύ συχνό σε συσκευές με 4.0.3 / 4.0.4

βάλε μια 4.1.2 με Odin να βρεις την υγειά σου...

δεν το χω καθόλου μ'αυτά για να πειράξω τη συσκευή, είμαι άσχετος τελείος. Άρα μου λες οτι είναι θέμα έκδοσης android κ όχι της συσκευής μου, σωστά? Ελπίζω να το διορθώσουν με κάποια αναβάθμιση, αν ποτέ βγάλουν καμία..

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα απο 46% μπαταρια οταν την βγαλεις την μπαταρια παντα αφου πρωτα κλεισεις το κινητο και την ξαναβαλεις πως γινεται να δειχνει 18%?

 

Ειναι φυσιολογικο κατι τετοιο?

 

Το εχει κανει σε κανεναν αλλον?

 

Αυτο συμβαινει ΜΟΝΟ οταν βγαλω και ξαναβαλω την μπαταρια οχι αν την εχω μονιμος πανω στο κινητο.

 

EDIT:

Αυτο τελικα συνέβη μονο την πρωτη φορα μετα απο ΠΟΛΥ καιρο που ειχα να βγαλω την μπαταρια.

 

Οταν την ξαναεβγαλα - εβαλα εδειξε το ποσοστο μπαταριας που ειχε και πριν την βγαλω αφου την φορτιζα.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

 

Πριν απο μια εβδομαδα μου δωρισαν ενα Samsung galaxy note II. Ο φιλος ειχε ανοιξει το κινητο για να δει αν το μενου ηταν στα ελληνικα και παρεμεινε το κινητο ανοιχτο μεχρι σημερα χωρις να φορτιστει για πρωτη φορα (οπως γινεται με καθε καινουργιο κινητο). Σημερα εγω το εκλεισα και το εβαλα να φορτισει για πρωτη φορα (για 5 ωρες)

 

Ωστοσο εχω αγωνια διοτι πιστευω οτι θα εχει προβλημα η μπαταρια αφου δεν φορτιστηκε εξ αρχης σωστα

 

Αν καποιος γνωριζει κατι περισσοτερο , θα περιμενω απαντηση

 

Ευχαριστω:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να το φορτίζεις κλειστό την πρώτη φορά αλλά δεν θα έχεις κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα αφού οι νέες μπαταρίες είναι έτσι σχεδιασμένες ώστε να τις φορτίζεις όποτε θες.

Αν θες για τις επόμενες μία-δύο φορτίσεις άσε το κινητό σου να φτάσει χαμηλά (5%) και μετά κλείσε το και φόρτισέ το.

Από εκεί και πέρα το φορτίζεις όποτε θες αλλά θα σου πρότεινα να μην το αφήνεις συχνά να πέφτει κάτω από το 20%.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για 1-2 μερες που εχω εγκατεστημενη την nordic 4.1.2 εχω να πω οτι οντως ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ 4.0.3 ειδικα στο ποσο γρηγορα δουλευει γενικως και ειδικως στο wifi αλλα ρε παιδια το οτι ΡΟΥΦΑΕΙ απιστευτα γρηγορα την μπαταρια ακομα και αν το εχω σε εξοικονομηση μπαταριας mode ειναι ΓΕΓΟΝΟΣ......

 

Κοινως με την απλη 1650mah μαμα μπαταρια δεν κανουμε δουλεια.

 

Τουλαχιστον να πει καποιος εντυπωσεις με την 2000mah μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για 1-2 μερες που εχω εγκατεστημενη την nordic 4.1.2 εχω να πω οτι οντως ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ 4.0.3 ειδικα στο ποσο γρηγορα δουλευει γενικως και ειδικως στο wifi αλλα ρε παιδια το οτι ΡΟΥΦΑΕΙ απιστευτα γρηγορα την μπαταρια ακομα και αν το εχω σε εξοικονομηση μπαταριας mode ειναι ΓΕΓΟΝΟΣ......

 

Κοινως με την απλη 1650mah μαμα μπαταρια δεν κανουμε δουλεια.

 

Τουλαχιστον να πει καποιος εντυπωσεις με την 2000mah μπαταρια.

 

Απ' όσο εχω παρατηρησει, την μπαταρια την ρουφαει κυριως ο Συγχρονισμος Δεδομενων και τα data, γι'αυτο και τα εχω παντα κλειστα (τα ανοιγω μονο οταν τα χρειαζομαι)... Και μιλαω καθαρα για προσωπικη εμπειρια, δεν κοιταζω ποτε αυτα που γραφει στο Ρυθμισεις\Μπαταρια...

 

Αν τα εχεις ανοιχτα συνεχεια, δοκιμασε να τα κλεισεις (εφ'οσον δεν τα χρειαζεσαι 24 ωρες το 24ωρο...) και θα δεις συμπεριφορα...

 

Οχι οτι θα γινει τιποτα το σπουδαιο, εγω αν δεν κανω καμμια τρελλη χρηση μεσα στην ημερα, μου βγαζει μεχρι το βραδυ... Αν το χρησιμοποιησω πολυ, τοτε θελει "ταϊσμα"... (δεν ξερω πως καποιοι πετυχαινουν 2ημερα και 3ημερα με μια φορτιση... ισως να το σβηνουν το βραδυ)

 

Για την διχιλιαρη μπαταρια δεν ξερω, ισως στο ειδικο κομματι του φορουμ να γραφει λεπτομερειες...

 

Υ.Γ. την 4.0.3 δεν θελω να την βλεπω ουτε ζωγραφιστη, ακομα κι αν πρεπει να φορτιζω την συσκευη μου 10 φορες την ημερα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία σαν να αργεί αρκετά να φορτίσει; Ακόμη κι όταν το φορτίζω κλειστό. Σε πόση ώρα περίπου κάνετε μία πλήρης φόρτιση; Επίσης, όσοι έχετε την Samsung extended 2000mAh πόση ώρα screen on ή standby παραπάνω φτάνετε;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη μολις χτες εβαλα την nordic 4.1.2 και βλεπω οτι την μπαταρια ειτε σε "εξοικονόμηση μπαταριας mode" ειτε σε κανονικο την ρουφαει σαν σφουγαρι οποτε η μονη λυση ειναι η επισιμη extended battery pack 2000mah.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη μολις χτες εβαλα την nordic 4.1.2 και βλεπω οτι την μπαταρια ειτε σε "εξοικονόμηση μπαταριας mode" ειτε σε κανονικο την ρουφαει σαν σφουγαρι οποτε η μονη λυση ειναι η επισιμη extended battery pack 2000mah.

 

Δυστυχώς ούτε η 2000mah μπαταρία θα κάνει το θαύμα στην Jelly Bean, οι διαφορές μεταξύ τους δεν είναι τεράστιες (στην ICS είχα δει μεγαλύτερες διαφορές απ'ότι στην JB ανάμεσα στις δύο μπαταρίες). Ας το αποδεχτούμε, η Jelly Bean είναι βαριά, "φορτωμένη". Καλή σε γενικές γραμμές αλλά πρόκειται για ένα λειτουργικό που έχει φορτωθεί αρκετά κι αυτό από μόνο του την κάνει "μπαταριοφάγα". Μόνο το google music να σκεφτεί κανείς, από ένα και μόνο update του άρχισαν τα παράπονα ότι άρχισε να "τρέχει" μανιωδώς στο backround..

 

Για μένα η μόνη λύση είναι το root και η απεγκατάσταση διαφόρων "άχρηστων" που μπαίνουν "καπέλο" σε ένα λειτουργικό, διαφορετικά.. συχνότερη φόρτιση. Τα εξτρά "καλούδια" πάντα τα "πληρώναμε" με τον Α ή Β τρόπο εξάλλου..;)

Link to comment
Share on other sites

Για πες απο την πειρα σου ποιες εφαρμογες συστηματος ΕΣΥ κανεις απεγκατασταση και ΔΕΝ σου επηρεαζουν σε λειτουργια και απόδοση το κινητο γιατι και εγω σκεφτομαι να απεγκαταστησω καποιες οπως την google music play που απεγκατεστησα απο μονος μου επειδη την εβλεπα να τρεχει με το που ανοιγω το κινητο στις "ενεργες εφαρμογες" Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Για πες απο την πειρα σου ποιες εφαρμογες συστηματος ΕΣΥ κανεις απεγκατασταση και ΔΕΝ σου επηρεαζουν σε λειτουργια και απόδοση το κινητο γιατι και εγω σκεφτομαι να απεγκαταστησω καποιες οπως την google music play που απεγκατεστησα απο μονος μου επειδη την εβλεπα να τρεχει με το που ανοιγω το κινητο στις "ενεργες εφαρμογες"

 

Οπωσδήποτε Google Music, Google+, All Share, Samsung Apps, τα Hubs της Samsung και διάφορα άλλα αρχεία τους, το ChatOn που δεν το χρησιμοποιώ, κάτι εφαρμογές της Yahoo (εμφανίζονται στο Titanium Backup)..

 

Κάτι πολύ σημαντικό για μένα που κάνω απ'τη στιγμή που ανακάλυψα το Greenify, μια εφαρμογή απ'το play που απαιτεί root και βάζει για "ύπνο" όποιες εφαρμογές χρήστη (αυτές που εγκαθιστάς εσύ δηλαδή) επιλέξεις, δεν το κάνει όμως και για εφαρμογές συστήματος (τις προεγκατεστημένες από τη Samsung). Γι'αυτό τον λόγο διαγράφω πάντα τις εφαρμογές συστήματος Google Maps και Street View με το Titanium, τις ξανακατεβάζω απ'το play και με αυτόν τον τρόπο τις μετατρέπω σε εφαρμογές χρήστη. Κι εκεί αναλαμβάνει το Greenify να τις "κοιμίζει" όταν δεν χρησιμοποιούνται, και οι χάρτες τρέχουν από πίσω να ξέρεις..

 

Αυτά τα κάνω στάνταρ κάθε φορά που βάζω ένα καινούργιο firmware. Τώρα το τι ακριβώς κερδίζω στην μπαταρία δεν μπορώ να το ξέρω η αλήθεια είναι αφού αλλάζω συχνά firmwares και όλα αυτά (μαζί με το root) συμπεριλαμβάνονται στο πρώτο στήσιμο που κάνω κάθε φορά. Οπότε μην περιμένεις αναλύσεις.. υποθέτω όμως ότι όλο και κάποιες ωρίτσες αυτονομίας εξοικονομώ. Το μαρτυράει νομίζω το γεγονός ότι δεν παραπονιέμαι για την κατανάλωση της official jelly bean.. χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι δεν έχω διαπιστώσει πόσο μειώθηκε από εποχής ics..;)

Link to comment
Share on other sites

http://item.mobileweb.ebay.com/viewitem?itemId=330587954620

Πήρα αυτή την Anker για το s2 που έχει η σύζυγός. Εμένα μου βγήκε 12 ευρώ με τα μεταφορικά. Ελπίζω να είναι καλή μπαταρία...

Link to comment
Share on other sites

http://item.mobileweb.ebay.com/viewitem?itemId=330587954620

Πήρα αυτή την Anker για το s2 που έχει η σύζυγός. Εμένα μου βγήκε 12 ευρώ με τα μεταφορικά. Ελπίζω να είναι καλή μπαταρία...

 

Πώς σου βγήκε 12 ευρώ με τα μεταφορικά αφού η τιμή είναι 37.09 + 3.87 τα μεταφορικά;

 

Η φθηνότερη που βρήκα είναι αυτή 16.38 + 3.03 τα μεταφορικά.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Πώς σου βγήκε 12 ευρώ με τα μεταφορικά αφού η τιμή είναι 37.09 + 3.87 τα μεταφορικά;

 

Η φθηνότερη που βρήκα είναι αυτή 16.38 + 3.03 τα μεταφορικά.

Πολύ καλή απορία...

Παιδιά κάτι τέτοιο είναι αξιόπιστο? Την απάντηση την υποψιάζομαι αλλά έτσι ήθελα να με διαψεύσει κάποιος!

http://www.ebay.com/itm/2500mAh-Extended-Slim-High-Capacity-Battery-for-Samsung-Galaxy-S-2-II-i9100-/320885837280?pt=US_Cell_Phone_PDA_Batteries&hash=item4ab6494de0

Εγώ πάντως έχω πάρει αυτήν εδώ και περίπου 4-5 μήνες και μπορώ να πω ότι είναι καλή. Σου δίνει όντως την αίσθηση ότι είναι ελαφρώς καλύτερη από την 1650 που είχε αρχικά:

http://www.ebay.com/itm/1800-mAh-original-moTec-Akku-fur-Samsung-GT-i9100-Galaxy-S2-II-EB-F1A2GBU-/171019710577?pt=DE_Handy_PDA_Akkus&hash=item27d191b071

Edited by camerakias
Link to comment
Share on other sites

http://item.mobileweb.ebay.com/viewitem?itemId=330587954620

Πήρα αυτή την Anker για το s2 που έχει η σύζυγός. Εμένα μου βγήκε 12 ευρώ με τα μεταφορικά. Ελπίζω να είναι καλή μπαταρία...

 

Πολυ μετρια μπαταρια. Εμενα 5 με 10% παραπανω μπαταρια μου προσφερει.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή απορία...

Παιδιά κάτι τέτοιο είναι αξιόπιστο? Την απάντηση την υποψιάζομαι αλλά έτσι ήθελα να με διαψεύσει κάποιος!

http://www.ebay.com/itm/2500mAh-Extended-Slim-High-Capacity-Battery-for-Samsung-Galaxy-S-2-II-i9100-/320885837280?pt=US_Cell_Phone_PDA_Batteries&hash=item4ab6494de0

Εγώ πάντως έχω πάρει αυτήν εδώ και περίπου 4-5 μήνες και μπορώ να πω ότι είναι καλή. Σου δίνει όντως την αίσθηση ότι είναι ελαφρώς καλύτερη από την 1650 που είχε αρχικά:

http://www.ebay.com/itm/1800-mAh-original-moTec-Akku-fur-Samsung-GT-i9100-Galaxy-S2-II-EB-F1A2GBU-/171019710577?pt=DE_Handy_PDA_Akkus&hash=item27d191b071

 

Για του λόγου του αληθές. Ο πωλητής είναι ο ίδιος. Γιατί την ανεβασε την τιμή δεν ξέρω. [ATTACH]32799[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μετρια μπαταρια. Εμενα 5 με 10% παραπανω μπαταρια μου προσφερει.

Και πόση ώρα διαρκεί μία πλήρης φόρτιση σε σχέση με την stock μπαταρία;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...