Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S II


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια εχω πολυ σοβαρο προβλημα με τη μπαταρια.. Το προβημα μου ειναι το εξης: Ενω το κινητο δουλευει κανονικα και εχω πχ 60% μπαταρια οταν ειμαι στο ιντερνετ(ειτε με wifi ειτε με 3g) ξαφνηκα το κινητο χανει το σημα, το κινητο σβηνει κ οταν το ξαναανοιξω λεει οτι μενει πολυ λιγοτερο πχ 12% ή σε μερικες περιπτωσεις και 1%. Τετοιο προβλημα δεν εχω ποτε οταν το κινητο ειναι σε φορτιση. Επισης εχω δοκιμασει 2 διαφορετικα firmwares και καμια διαφορα. Τωρα εχω την ελληνικη 4,0,4 , εκανα και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμησεων αλλα παλι τα ιδια.. Έχει συμβει και σε κανενα αλλο; Τι μπορει να φταίει;

 

Κάνε root το τηλέφωνο σου και φόρτισε το στο 100%.

Κλείστο και μπες σε recovery mode.

Επέλεξε wipe battery stats και κάνε reboot.

Μπορεί να φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

Οχι τη μαμησια μπαταρια εχω.. Θα προσπαθησω να κανω root απο τις οδηγιες που υπαρχουν αλλα στο recovery mode πως μπαινω;

 

Από κλειστό το κινητό, κρατάς πατημένα τα: VOLUME UP+HOME+POWER μέχρι να μπεις στο recovery και τα αφήνεις.

Link to comment
Share on other sites

Και απο εκει πως κανω wipe battery stats και reboot?

 

Επιλογές μέσα στο μενού είναι.

Το wipe battery stats είναι μέσα στο μενού advanced.

Link to comment
Share on other sites

Και απο εκει πως κανω wipe battery stats και reboot?

 

Δες εδώ http://www.youtube.com/watch?v=H6IDWS40t7U

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ρε παιδια! Μακαρι να μου φτιαξει.. Να ρωτησω και κατι αλλο. Επιδη δεν εχω εξωτερική κάρτα sd προσπαθω να κανω root με το δευτερο τροπο που περιγραφεται στο αντισοιχο topic ( Root στο Galaxy S II με τροποποιημένο Kernel(CFRoot)). Απλα στο 3ο βημα [Πάς στις ρυθμίσεις --> πληροφορίες σχετικά με το τηλέφωνο --> Τσεκάρεις τον αριθμό κατασκευής. Σε ενδιαφέρουν μόνο τα 3 τελευταία γράμματα/ψηφία (KE2/KI4/LP7)] ψαχνουμε τον αριθμο κατασκευης ή την εκδοση βασικου φασματος;; Γιατι εμενα σε LP7 τελειωνει η εκδοση βασικου φασματος. Ο αριθμος κατασκευης μου τελειωνει σε LPM και δεν βρισκω αντιστοιχο zip αρχειο...
Link to comment
Share on other sites

Κάνε root το τηλέφωνο σου και φόρτισε το στο 100%.

Κλείστο και μπες σε recovery mode.

Επέλεξε wipe battery stats και κάνε reboot.

Μπορεί να φτιάξει.

 

Εγώ νόμιζα τόσο καιρό ότι wipe battery stats κάνω στο 1%. :banghead::banghead:

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει δοκιμασει κανεις το setup cpu?το εχς κανει εγατασταση γιατι εβλεπα οτι η μπαταρια επεφτε γρηγορα και εβαλα προφιλ (ρυθμιση) οτι οταν η οθονη ειναι σβιστη ο επεξεργαστης να τρεχει στα 500.ειχα παρατηρησει οτι την μεγαλητερη καταναλωση την κανει η οθονη.αποτελεσμα?? να βλεπω τρομερη βελτιωση πχ μετα απο 4 ωρες και wifi ανοιχτο και μια κληση ειναι στο 91% (χωρης την ρυθμιση ειχε φτασει στο 70%.απλα μου κολαει το κιν που και που.η απορια μου ειναι η εξης, το προγραμα το ειχα και στα προηγουμενα μοντελα κινητων που ειχα μινι,αρκ χωρης κανενα προβλημα.υπαρχει κανεις που να το χρησιμοποιει και τι ρυθμισεις εχει?επισης αν καποιος εχει καποιο αντιστοιχο ασ μου πει
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ευχαριστω πολυ ρε παιδια! Μακαρι να μου φτιαξει.. Να ρωτησω και κατι αλλο. Επιδη δεν εχω εξωτερική κάρτα sd προσπαθω να κανω root με το δευτερο τροπο που περιγραφεται στο αντισοιχο topic ( Root στο Galaxy S II με τροποποιημένο Kernel(CFRoot)). Απλα στο 3ο βημα [Πάς στις ρυθμίσεις --> πληροφορίες σχετικά με το τηλέφωνο --> Τσεκάρεις τον αριθμό κατασκευής. Σε ενδιαφέρουν μόνο τα 3 τελευταία γράμματα/ψηφία (KE2/KI4/LP7)] ψαχνουμε τον αριθμο κατασκευης ή την εκδοση βασικου φασματος;; Γιατι εμενα σε LP7 τελειωνει η εκδοση βασικου φασματος. Ο αριθμος κατασκευης μου τελειωνει σε LPM και δεν βρισκω αντιστοιχο zip αρχειο...

 

Φίλος τελικά τι έγινε το δοκίμασες? έφτιαξε η μπαταρία σου?;)

Link to comment
Share on other sites

Το έχω 3,5 ώρες στο φορτιστή και δεν λέει να τελειώσει. Πόσο να περιμένω ακόμα;

 

περίπου τόσο και κάτι ακόμα κάνει συνήθως, ιδιαίτερα αν είναι και τελείως άδεια η μπαταρία.

μήπως όμως το έχεις με usb στον υπολογιστή και φορτίζει; αν ναι, κάνει ΠΟΛΥ περισσότερο ;)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Όχι γιατί να έχεις;

 

το λεώ μήπως δεν είναι σωστή η χρήση αυτή και θα ηταν προτιμότερο να το αφήνω μέχρι να φορτίσει 100%

Link to comment
Share on other sites

Α δεν με το είχες πει αυτό, φυσικά αν μπορείς αφήνε το να γεμίζει απλά αν δεν προλαβαίνεις δεν υπάρχει πρόβλημα, εγώ έτσι κάνω αρκετά συχνά
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Το έχω 3,5 ώρες στο φορτιστή και δεν λέει να τελειώσει. Πόσο να περιμένω ακόμα;

 

που να βαλεις και αυτην τη μπαταρια http://www.wap5.gr/product_info.php?products_id=14664&s=1 θα περιμενεισ 4 4.5 ωρες να φορτισει αλλα μετα την 5η φορτιση αποφορτιση θα δεις οτι αξιζει 2100 Mah ανετα χωρις εξτρα καπακι. ποια samsung 2000 και ποια anker.στην αρχη νομιζα οτι ηταν παραμυθενια αλλα αν και κινεζικη αξιζει.εχει βγει και μια νεα εφαρμογη για μετηση mah μπαταριας εδω https://play.google.com/store/apps/details?id=ru.NanoDinamics.NovaTester&hl=el και για να δω αν μετραει σωστα μετρησα προτα την 1650 τις σαμσουγκ και μετα τη 2100 xenio.πολυ χρησιμη εφαρμογη για μετρηση μπαταριας

Edited by apostolos3
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ευχαριστημένος από την διάρκεια της, επίσης, αργεί να φορτίσει! Βέβαια το 2ο δεν με πολυνοιάζει... Να την αλλάξω με μία μεγαλύτερη τι να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ευχαριστημένος από την διάρκεια της, επίσης, αργεί να φορτίσει! Βέβαια το 2ο δεν με πολυνοιάζει... Να την αλλάξω με μία μεγαλύτερη τι να κάνω;

αυτο ειναι θεμα δικο σου αν θελησεις αλλη μπαταρια εχει βγει μια καινουργια 2100mah χωρις να αλλαζεις καπακι οπως η γνησια 2000 της σαμσουγκ.την εχω 10 μερες τωρα http://www.wap5.gr/product_info.php?products_id=14664&s=1ειναι μια χαρα και με το ιδιο καπακι

Edited by apostolos3
Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχει και αυτή---->> http://www.ebay.com/itm/230817127964?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

Ερχεται από Αγγλία, χωρίς επιπλέον φόρους και τελωνεία, σε μία εβδομάδα την είχα και διπλασίασα σχεδόν τους χρόνους αναμονής - χρήσης της συσκευής μεταξύ δύο φορτίσεων!!!!

Δεν το περίμενα αλλά τελικά άξιζε η αγορά της.

Σημειωτέον είναι made in Japan, έτσι τουλάχιστον γράφει.

Με τα μισά ευρώπουλα από την παραπάνω τιμή, για να μην ξεχνιόμαστε ...

 

Τις έχουν ξεμπροστιάσει στο XDA.

Αν ξηλώσεις το χρυσόχαρτο, από κάτω γράφουν 1650...

Και δεν είναι ούτε τόσο.

Τώρα πως πιάνεις εσύ αυτούς τους χρόνους δε ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Για να το λες έτσι θα είναι, απάτη παντού...

Ψάχνω να βρω διαφορές που να δικαιολογούν την βελτίωση αλλά δεν βρίσκω.

Ιδια ROM, σήμα κινητής ίδιο (στα ίδια μέρη δηλαδή για να είμαι ακριβής), χρήση wi-fi - bluetooth ίδια, μηνύματα - what'sApp τα συνηθισμένα, ομιλία σχεδόν ίδια.

Στο τέλος της μέρας βρίσκομαι τώρα με 60% περίπου ενώ μέχρι τώρα ήμουν σίγουρα κάτω από 20% και φόρτιζα κάθε βράδυ.

Μήπως απλώς είναι φρέσκια και αποδίδει καλύτερα?

Αλλά και η αρχική μπαταρία δεν έχει καν κλείσει χρόνο.

Σκέφτεσαι καμμιά εξήγηση???

 

Αν είσαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ σίγουρος ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα στο κινητό σου,

Το μόνο που σκέφτομαι είναι να είχε πέσει η μαμά.

Link to comment
Share on other sites

Για να το λες έτσι θα είναι, απάτη παντού...

Ψάχνω να βρω διαφορές που να δικαιολογούν την βελτίωση αλλά δεν βρίσκω.

Ιδια ROM, σήμα κινητής ίδιο (στα ίδια μέρη δηλαδή για να είμαι ακριβής), χρήση wi-fi - bluetooth ίδια, μηνύματα - what'sApp τα συνηθισμένα, ομιλία σχεδόν ίδια.

Στο τέλος της μέρας βρίσκομαι τώρα με 60% περίπου ενώ μέχρι τώρα ήμουν σίγουρα κάτω από 20% και φόρτιζα κάθε βράδυ.

Μήπως απλώς είναι φρέσκια και αποδίδει καλύτερα?

Αλλά και η αρχική μπαταρία δεν έχει καν κλείσει χρόνο.

Σκέφτεσαι καμμιά εξήγηση???

στην προηγουμεη σελιδα στο τελος δινω μια εφαρμογη για μετρημα mah μπαταριας ειναι αξιοπιστη τη δοκιμασα και στισ 2 μπαταριες που εχω και στη official 1650 και στη καινουργια 2100 που προτεινω.nova battery tester λεγεται. δοκιμασε να κανεις μετρηση της μπαταριας.αυτη εδω http://www.wap5.gr/product_info.php?products_id=14664&s=1%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%B9 που προτεινω ειναι καπως ακριβη αλλα δεν ειναι παραμυθενια

Edited by apostolos3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...