Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S II


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας και διαπίστωσα την μικρή σχετικά μπαταρία του S2, σκέφτομαι να πάρω καμιά replacement από eBay. Ίσως σε συνδυασμό με κανένα wall charger να τα χρησιμοποιώ παράλληλα.

 

Έχει όντως κάποια φθηνά πράγματα, πρόσεξα όμως κάτι που δεν ξέρω αν έχει σημασία, για να είμαι σίγουρος όμως είπα καλύτερα να ρωτήσω πριν προβώ σε αγορά.

 

Βλέπω δίπλα σε κάποιες μπαταρίες να λέει πχ

2100mAh Li-ion Battery For Samsung T-Mobile Galaxy S II Hercules T989

2x 1980mah Battery + Wall Charger for Samsung Galaxy S II HD LTE SHV-E120S E120L

 

Νόμιζα πως είναι κάτι τυπικό, μέχρι που έπεσα σε έναν wall charger

http://www.ebay.com/itm/AC-Dock-Battery-Charger-for-Samsung-Galaxy-S-2-II-Skyrocket-SGH-I727-I727-AT-T-/170859682967?pt=PDA_Accessories&hash=item27c807dc97

που λέει κάτω κάτω στο description:

Compatibility:

Samsung Galaxy S 2 II Skyrocket SGH-I727 AT&T

Samsung Infuse 4G I997

Not for Samsung Galaxy S II SGH-i777 (AT&T)

Not for Samsung Galaxy S II Epic 4G Touch D710 (Sprint)

Not for Samsung Galaxy S II i9100 (International)

 

Άρα μήπως πρέπει να κοιτάω για κάτι πιο συγκεκριμένο;

 

Πέραν αυτού, μπορώ αλήθεια να εμπιστευτώ κάποια τέτοια noname (στην ουσία) μπαταρία; Και από λόγους ποιότητας (δεν ξέρω βέβαια ποιο είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί, να χαλάσει το κινητό; Να εκραγεί ίσως; :blink: Ή απλά στην χειρότερη θα ξεφορτίζεται πολύ εύκολα; ) και όσον αφορά το αν όντως ισχύουν τα mha που λέει..

Βλέπω πχ κάποιες φτηνές 2300mAh ή 2100mAh

http://www.ebay.com/itm/2100MAH-HIGH-CAPACITY-BATTERY-FOR-SAMSUNG-GALAXY-S-II-2-/250894107686?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item3a6a744426

http://www.ebay.com/itm/2100mAh-I9100-High-Power-Capacity-Battery-For-Samsung-Cell-phone-Galaxy-S2-NEW-/310347142863?pt=PDA_Accessories&hash=item48422196cf

, που με ψήνουν πολύ, αλλά διστάζω..

 

Έχει πάρει κανείς κάτι τέτοιο;

 

ΥΓ. Αλήθεια, υπάρχει τρόπος αφού πάρω μια μπαταρία να τσεκάρω/μετρήσω αν όντως έχει την capacity που γράφει;

ΥΓ2. Πέραν αυτού, για κάποιο λόγο δεν νιώθω άνετα να το αφήνω όλο το βράδυ να φορτίζει. Ξέρω πως όταν φτάσει 100% σταματάει να φορτίζει (το καταλαβαίνω και γιατί εκεί που ήταν ζεστό όταν φόρτιζε μετά ήταν κρύο), αλλά έστω και έτσι μέσα στην νύχτα (παρόλο που έχω wi-fi κλειστό) αν πέσει έστω και 99% δεν αρχίζει πάλι να φορτίζει για λίγο μετρώντας το κι αυτό ως κύκλο φόρτισης;

ΥΓ3. Είδα έχει και κάτι άλλα, που το κουμπώνεις κάτω από το κινητό και από ό,τι κατάλαβα φορτίζει το κινητό on-the-go, αυτό:

http://www.ebay.com/itm/External-Backup-Battery-Mobile-Charger-Samsung-Galaxy-S-II-S2-i9100-2200mAh-BL-/280890517337?pt=PDA_Accessories&hash=item4166612759

Μήπως αυτό θεωρείται καλύτερο; Για να μην έχεις και τα βάλε/βγάλε συνέχεια την μπαταρία;

ΥΓ4. Πήρα κι ένα φτηνό φορτιστή για το αμάξι,

http://www.ebay.com/itm/370616154059?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

υπάρχει κανένας φόβος λέτε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά την μπαταρία τις μπαταρίες τις χρησιμοποιούσα εδώ αι κάναδυο μήνες και ήμουν πολύ ευχαριστημένος.Τις φόρτιζα με το φορτιστή τους εναλλάξ και την εφεδρική την τοποθετούσα στο τσεπάκι της θήκης ούτως ώστε να μπορώ να τις αλλάζω γρήγορα αν ξεμέινω και συνήθως τις έβαζα το βράδυ 5-6 ώρες να φορτίσουν..

Μέχρι το περιστατικό δεν πίστευα ότι θα γίνει φυσικά κάτι τέτοιο γιατί διάβασα πολλά reviews πριν τις πάρω και δεν αναφέρθηκαν παρόμοια προβλήματα..Δεν ξέρω ξαναλέω κατά πόσο είναι επικίνδυνες για να δώσω συμβουλές για την αγορά τους ή μη απλώς εγώ σαν καμένος φυσάω και το γιαούρτι..Δεν ξαναβάζω προσωπικά τρίτο κατασκευαστή σε μπαταρία!!

Τώρα για τον ήλιο και υψηλές θερμοκρασίες δεν ξέρω μιας που στο σπίτι ήταν η θήκη πάνω στο γραφείο και ευτυχώς χωρίς το κινητό γιατί μετά κλάφτα Χαράλαμπε..είχα βέβαια άλλες απώλειες αλλά τέσπα..)

 

Υ.Γ σκέφτομαι να πάρω καμιά αυθεντική της samsung ακόμη ξέρετε τιμές και κανέναν καλό αγοραστή από ebay ή κάπου αλλού να δώσετε κάποιο λινκ;;Ευχαριστώ

Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εφταιγε η μπαταρια που ηταν απο αλλον κατασκευαστη?

Βασικα ποσο κραταει η μπαταρια και εχετε και δευτερες μπαταριες?

Σορρυ για τις ερωτησεις αλλα θελω να δω αν αξιζει τελικα η αγορα του galaxy ii.

Link to comment
Share on other sites

ήμουνα στο τσακ να αγοράσω της anker.....τώρα ..... μάλλον αναμονή ....

 

χθες με

1 ώρα.40 λεπτά games

1 ώρα συνομιλία

20 λεπτα gps

2 ώρες ταινία

το βράδυ κατα της 10,30 έσβησε από μπαταρία πώς το βλέπετε ?

μάλλον όχι και πολύ καλά νομίζω...:mad::!::O

Link to comment
Share on other sites

ειδες δυο ωρες ταινια. αρα για δυο ωρες δεν εσβησε καθολου η οθονη. ε δεν το λες κ χαλια.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Ένα έχω να πω σε συνέχεια του ποστ μου για τις anker που αγόρασα πριν λίγο καιρό..

Πριν λίγο η μία μπαταρία που είχα μέσα σε μια θήκη πορτοφόλι που βάζω το galaxy έσκασε στα καλά καθούμενα και πήρε φωτιά η θήκη και εάν δεν ήμουν εκεί να αντίδρασω ακαριαία θα έπαιρνε και το σπίτι φωτιά, ενώ ευτυχώς το κινητό ήταν εκτός αυτής..

Δεν ξέρω γιατί έγινε αυτό ούτε αν έτυχε σε κάποιον άλλον αλλά εγώ πέταξα και την άλλη anker που είχα στο κινητό και δεν ξαναβάζω εκτός της αυθεντικής άλλη μπαταρία στο κινητό..

 

Δεν την έβγαζες καμία φωτογραφία, να την δούμε κι εμείς και να τους τη στείλεις και να ζητήσεις πίσω τα χρήματα σου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν την έβγαζες καμία φωτογραφία, να την δούμε κι εμείς και να τους τη στείλεις και να ζητήσεις πίσω τα χρήματα σου;

Τι να βγάλω φωτογραφία που η θήκη,μπαταρία και κάρτα μιοσθοδοσίας,όπως και 20€ και ένας αντάπτορας με ένα πανάκι καθαρισμού γίνανε μια μάζα και βρωμούσαν αηδιαστικά τοξικίλα (δεν είναι δόκιμος ο όρος αλλά ας όψεται..)Τα πήρα και τα κατέβασα κατευθείαν κάτω,δίπλα στα σκουπίδια αφού τα περιέλουσα με πολύ νερό γιατί έχω και μικρό παιδί στο σπίτι και έγινε αντάρα από τους καπνούς..Τώρα για τα χρήματα πίσω φυσικά αν το έπαιρνα από Ελλάδα θα το πήγαινα πίσω όπως είναι αλλά μιας και το πήρα από ebay δεν ασχολήθηκα περαιτέρω..

Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πρώτη φορά ακούω να γίνει έκρηξη σε μπαταρία που είναι εκτός κινητού. Από σήμερα θα την βγάλω κι εγώ και θα βάλω την original. Δεν θέλω να μου συμβεί κάτι τέτοιο ενώ έχω το κινητό πάνω μου!
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πρώτη φορά ακούω να γίνει έκρηξη σε μπαταρία που είναι εκτός κινητού. Από σήμερα θα την βγάλω κι εγώ και θα βάλω την original. Δεν θέλω να μου συμβεί κάτι τέτοιο ενώ έχω το κινητό πάνω μου!

 

ποσο μαλλον αν το κινητο ειναι στο χερι σου οταν συμβει κατι τετοιο.μηπως ηταν απομιμηση μπαταριας anker?γιατι η anker εχει καλη φημη και ποτε δεν εχω ακουσει κατι τετοιο για την συγκεκριμενη εταιρια

Link to comment
Share on other sites

ποσο μαλλον αν το κινητο ειναι στο χερι σου οταν συμβει κατι τετοιο.μηπως ηταν απομιμηση μπαταριας anker?γιατι η anker εχει καλη φημη και ποτε δεν εχω ακουσει κατι τετοιο για την συγκεκριμενη εταιρια

 

Όντως και εγώ έτσι ξέρω.. Τις χρησιμοποιώ μερικά χρόνια τώρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος.. Μήπως την είχες μέσα στη θήκη μαζί με κάτι μεταλλικό και τη βραχυκύκλωσε??

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αν θυμάμαι καλά στην 2.3.4 και στην 4.0.3 μόλις φορτίσει πλήρως η μπαταρία επανω αριστερά βγάζει μια ένδειξη με μια μπαταρία γεμάτη που μέσα γράφει 100%.Γιατί εμένα μετά από hard reset δεν μου βγάζει αυτή την ένδειξη?Μόνο στην οθόνη κλειδώματος γράφει φορτισμένο.Όταν επίσης το εχω τελείως κλειστό και φορτίζει δεν σταματάει πότε η μπάρα!Τι μπορεί να συμβαίνει?
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά...έχω ένα θέμα με την μπαταρία του S II...καταναλώνεται σε μία μέρα μόλις...κι αυτό χωρίς κάποια ιδιαίτερη χρήση...έχει κατανάλωση πάνω από 6% την ώρα...σε κάποια άρθρα σε sites του εξωτερικού διάβασα ότι το βοηθάει να το αφήνεις να αδειάζει τελείως και να το φορτίζεις την νύχτα και μετά από 2-3 φορές έρχεται σε πιο φυσιολογικά επίπεδα... θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου πει να είναι φυσιολογικό αυτό το 40% κατανάλωση από το λειτουργικό.... επειδή δεν είμαι και πολύ σχετικός αν γίνεται χωρίς πολύ τεχνικούς όρους η απάντηση...ευχαριστώ... Edited by matrix_cretan36
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά...έχω ένα θέμα με την μπαταρία του S II...καταναλώνεται σε μία μέρα μόλις...κι αυτό χωρίς κάποια ιδιαίτερη χρήση...έχει κατανάλωση πάνω από 6% την ώρα...σε κάποια άρθρα σε sites του εξωτερικού διάβασα ότι το βοηθάει να το αφήνεις να αδειάζει τελείως και να το φορτίζεις την νύχτα και μετά από 2-3 φορές έρχεται σε πιο φυσιολογικά επίπεδα... θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου πει να είναι φυσιολογικό αυτό το 40% κατανάλωση από το λειτουργικό.... επειδή δεν είμαι και πολύ σχετικός αν γίνεται χωρίς πολύ τεχνικούς όρους η απάντηση...ευχαριστώ...

 

 

Κοίταξε τους συγχρονισμούς σου ,ισως κάποια εφαρμογη να τρέχει στο background .

Κατέβασε καποιο πρόγραμμα απο το play( BetterBatteryStats ή Carat ) να δεις τι παίζει και ποιες εφαρμογές προκαλούν το πρόβλημα .

Αν και εγω θα σου προτεινα αν δεν βαριέσαι να ξαναστησης το τηλέφωνο να κάνεις factory reset .

Edited by Sol_Ballads

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά,

 

Πώς θα βελτιώσω την αυτονομία του κινητού μου θα μου πείτε σας παρακαλώ βάση των παρακάτω?

 

Το βγάζω από το φορτιστή στις 07:00 καθημερινά, και στις 23:00 περίπου σβήνει από μπαταρία!

 

http://i912.photobucket.com/albums/ac325/ecep/battery.png

 

http://i912.photobucket.com/albums/ac325/ecep/status.png

Edited by ecep
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.... Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις συμβουλές σας... Όπως θα δείτε και στις φωτόγραφιες, η αλλαγή στην απόδοση της μπαταρίας του κινητού,ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ.... Βοήθησε και το factory reset και το calibrarization της μπαταρίας... Να'στε καλά όλοι....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.... Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις συμβουλές σας... Όπως θα δείτε και στις φωτόγραφιες, η αλλαγή στην απόδοση της μπαταρίας του κινητού,ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ.... Βοήθησε και το factory reset και το calibrarization της μπαταρίας... Να'στε καλά όλοι....

 

 

παιδιά για να κάνω Battery Calibration με το αντίστοιχο πρόγραμμα πρέπει να είμαι root ??? αν όχι βελτιώνετε η μπαταρία ???

 

πέρασα το GSam battery monitor και μου δείχνει ότι την μπαταρία την τρώει η οθόνη κατά 45% και app usage 30% ανοίγω το app usage και όλα που έχω εγκατεστημένα τρώνε από 1 μέχρι 5 % το πολύ το καθένα και kernel λέει 20%.....ειναι φυσιολογικά όλα αυτά

 

εν τέλει αν το δουλέψω πολύ το τηλέφωνο βγάζει 1 μέρα μονό κλείσεις 2 μέρες.. σήμερα από το πρωί φορτισμένο και μόνο 5-6 τηλέφωνα είναι τώρα στο 79%

 

περιμένω τα φώτα σας ευχαριστωωωωω....

Link to comment
Share on other sites

Μολις διαπιστωσα οτι το ξυπνητηρι δεν παιζει με κλειστη τη συσκευη? Εκανα κατι λαθος?

 

Πολύ σωστά το διαπίστωσες. Σε κανένα Android κινητό δεν λειτουργεί το ξυπνητήρι με κλειστή συσκευή. Για την ακρίβεια σε κανένα smartphone, εκτός από κάποια symbian.

Link to comment
Share on other sites

Μολις διαπιστωσα οτι το ξυπνητηρι δεν παιζει με κλειστη τη συσκευη? Εκανα κατι λαθος?

 

Δεν θα το κλείνεις τελείως. Βάζε το σε airplane mode.

Link to comment
Share on other sites

εχει δει κανεις διαφορα στην μπαταρια(καταναλωση) αφοτου εβαλε την 4.0.3 ???

με την ιδια χρηση που του εκανα πριν βαλω την isc μου κρατουσε με ανεση 2 μερες και στα μεσα της 3ης το εβαζα για φορτιση.τωρα με το ζορι 2

επισης σημερα μου εφτασε σε φορτιση (η οποια δεν γινοταν.το ειχα 1 ωρα και ειχε κολλησει στο 6% εβγαλα την μπαταρια και ξαφνικα μου δειχνει οτι ειναι πανω απο την μεση56%) 60 βαθμους ειναι φισιολιγικο?

Link to comment
Share on other sites

Μολις διαπιστωσα οτι το ξυπνητηρι δεν παιζει με κλειστη τη συσκευη? Εκανα κατι λαθος?

 

εχει βγαλει ο chainfire ενα app που σε συνδυασμο με τον kernel του ξυπναει το κινητο 1 λεπτο πριν το ξυπνητηρι κα χτυπαει!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1167608&highlight=chainfire+wake+app

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το galaxy s2 εδώ και δύο εβδομάδες και είμαι κατευχαριστήμενως!!! Απόδωση στο maximum με παιχνίδια,μουσική,βίντεο και φωτογραφίες.... τέλειο το browser του,καταπλυκτίκη οθόνη και μία σούπερ κάμερα!!! Πραγματίκα το κινήτο αξίζει πολλά!!!!:)
Link to comment
Share on other sites

εχει βγαλει ο chainfire ενα app που σε συνδυασμο με τον kernel του ξυπναει το κινητο 1 λεπτο πριν το ξυπνητηρι κα χτυπαει!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1167608&highlight=chainfire+wake+app

Πολύ χρήσιμο, τον έχει δοκιμάσει κανείς όμως τον kernel του?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα.

Ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με τις φορτισεις των κινητων μας.

Σε παλιοτερη συσκευη μου (Huawei x5) η μπαταρια φορτιζε σε μιαμιση ωρα περιπου και τωρα το galaxy s2 μπορει να χρειαστει ακομα

και 3 ωρες, αναλογα με το ποσοστο που βρισκεται φυσικα.

 

Προφανως λοιπον στην πρωτη περιπτωση μιλαμε για ταχυφορτιστη και στην δευτερη για πιο απλη και αργη φορτιση.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι, η μακροβιοτητα μιας μπαταριας θεωρητικα, ειναι καλυτερη σε αργη φορτιση?

Και επισης ο ταχυφορτιστης μειωνει την ζωη της μπαταριας?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...