Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S II


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

10%; τι επισόδειο είναι αυτό; εκτός αν λες τα 20λεπτα - μισάωρα. Γιατί εγώ με CM7, siyah και το config που προτείνεται στο xda δεν έχω καταφέρει να μην χάσω πάνω από 30-35% σε 2ωρη ταινία.

 

44 λεπτά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Skype? Viber? Push mails? (προσωπικά που δεν θέλεις να βάλεις στον Η/Υ της δουλειάς σου). Άσε που με μια ματιά στα widget έχεις πλήρη ενημέρωση από καιρό μέχρι πόσο % παίρνει το μπατσόκ αν γίνουν αύριο εκλογές (λέμε τώρα). Και σίγουρα 1002 άλλες χρήσεις που δεν έχω σκεφτεί εγώ αλλά χρειάζονται σε κάποιον άλλο. Σε εμένα με Wifi 24/7 (εταιρία+σπίτι) εκτός 5 ώρες flight mode όταν κοιμάμαι το βράδυ βγάζω 2 μέρες χρήσης. Φυσικά δεν κάθομαι να το κοιτάω, όλη μέρα σχεδόν είμαι στο χέρι με αυτό. Ακόμα και κάθε βράδυ να το κούμπωνα για φόρτιση πως είναι αυτό προέκταση του καλωδίου του φορτιστή? Έχουμε μπερδέψει κάποια πράγματα μου φαίνεται..

ναι όντως έχουμε μπερδέψει κάποια πράγματα είναι η αλήθεια.

-άλλος θα πάρει το κινητό για σκληρή καθαρά ιντερνετική χρήση και άλλος για όποτε του χρειαστεί.απο τα προγράμματα που λες κανένα δεν χρησιμοποιώ εντατικά και σε καθημερινή βάση.

-όπως προανέφερα είχε γίνει προέκταση του φορτιστή και είχε τύχει να θέλει φόρτιση και 2 φορές την ημέρα και όταν μια φόρα έμεινα με το αυτοκίνητο και δεν είχα μπαταρία αναρωτήθηκα τι στο καλό το έχω το κινητό αν πρόκειται να μην με εξυπηρετήσει σε μια πραγματική στiγμη εκτακτης ανάγκης (για μένα έκτακτη ανάγκη ειναι κάτι τέτοιο και όχι μην χάσω κάποιο μνμ στο skype).

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου για να χρειαστει το κινητο δυο φορες φορτιση σε μια μερα αυτο σημαινει πως δεν το αφηνεις απο τα χερια σου ουτε λεπτο. Θα προτεινα να παρεις την official 2000 mah της samsung, οχι οτι θα κανει θαυματα αλλα τουλαχιστον θα χρειαζεται φορτιση μια φορα την ημερα οπου το θεωρω και λογικο με σκληρη χρηση. Επισης δεν νομιζω πως ειναι τοσο μεγαλο προβλημα η φορτιση το βραδυ που δεν το χρησιμοποιεις!

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου για να χρειαστει το κινητο δυο φορες φορτιση σε μια μερα αυτο σημαινει πως δεν το αφηνεις απο τα χερια σου ουτε λεπτο. Θα προτεινα να παρεις την official 2000 mah της samsung, οχι οτι θα κανει θαυματα αλλα τουλαχιστον θα χρειαζεται φορτιση μια φορα την ημερα οπου το θεωρω και λογικο με σκληρη χρηση. Επισης δεν νομιζω πως ειναι τοσο μεγαλο προβλημα η φορτιση το βραδυ που δεν το χρησιμοποιεις!

τον πρώτο καιρό που το είχα πάρει,ξέρεις ο ενθουσιασμός του καινούριου που του δίνεις και καταλαβαίνει στην χρήση και είχε τύχει μια-δυο φορές να θέλει2 φορές φόρτιση. μετά έτυχε εκείνο που δεν μπορούσα να καλέσω την οδική και έκατσα και ζύγισα ως τι θέλω να χρησιμοποιώ το κινητό.αυτά.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ την συσκευή μου σαν πραγματικό smartphone. Δηλαδή όλα ανοικτά.

Με 25' φόρτιση στο αυτοκίνητο όταν επιστρέφω σπίτι, φθάνει 12 το βράδυ και είμαι μεταξύ 50 και 80% αναλόγως την χρήση.

 

Έχω γράψει πολλές φορές: χρήστες πού προέρχονται από άλλα λειτουργικά κυρίως συμβατικά smartphones πχ ΝΟΚΙΑ, πέφτουν στην παγίδα του , Android market με τις χιλιάδες πατάτες-εφαρμογές και βάζουν ότι βρουν μπροστά τους.

Το μεγαλύτερο ποσοστό τέτοιων εφαρμογών είναι να πλακώνεις στα χαστούκια τον developer και τον υπευθυνο της google.

Υπάρχουν εφαρμογές πού απασχολούν συνεχώς την CPU με αποτέλεσμα να χάνεις 25% σε 3 ώρες.

Ένα άλλο παράδειγμα: το Pulse. Η εφαρμογή αυτή κάνει αυτόματα ενημέρωση στο background για νέα άρθρα. Η ίδια εφαρμογή στο ios για να κάνει ενημέρωση πρέπει να την ανοίξεις. Βεβαίως στις Android συσκευές με το πού την ανοίγεις είναι έτοιμη για ανάγνωση, ενώ στο iPhone πρέπει να περιμένεις να κάνει update, δεν παύει ομως να καταναλώνει μπαταρία.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

τον πρώτο καιρό που το είχα πάρει,ξέρεις ο ενθουσιασμός του καινούριου που του δίνεις και καταλαβαίνει στην χρήση και είχε τύχει μια-δυο φορές να θέλει2 φορές φόρτιση. μετά έτυχε εκείνο που δεν μπορούσα να καλέσω την οδική και έκατσα και ζύγισα ως τι θέλω να χρησιμοποιώ το κινητό.αυτά.

 

Αν ψάξεις στο ebay θα βρεις με καμιά δεκαριά ευρώ εξωτερική μπαταρία που συνδέεται μέσω της micro usb με το κινητό. Μπορείς να έχεις μία τέτοια για ωρα ανάγκης που δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις ούτε τον φορτιστή αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ την συσκευή μου σαν πραγματικό smartphone. Δηλαδή όλα ανοικτά.

Με 25' φόρτιση στο αυτοκίνητο όταν επιστρέφω σπίτι, φθάνει 12 το βράδυ και είμαι μεταξύ 50 και 80% αναλόγως την χρήση.

 

Έχω γράψει πολλές φορές: χρήστες πού προέρχονται από άλλα λειτουργικά κυρίως συμβατικά smartphones πχ ΝΟΚΙΑ, πέφτουν στην παγίδα του , Android market με τις χιλιάδες πατάτες-εφαρμογές και βάζουν ότι βρουν μπροστά τους.

Το μεγαλύτερο ποσοστό τέτοιων εφαρμογών είναι να πλακώνεις στα χαστούκια τον developer και τον υπευθυνο της google.

Υπάρχουν εφαρμογές πού απασχολούν συνεχώς την CPU με αποτέλεσμα να χάνεις 25% σε 3 ώρες.

Ένα άλλο παράδειγμα: το Pulse. Η εφαρμογή αυτή κάνει αυτόματα ενημέρωση στο background για νέα άρθρα. Η ίδια εφαρμογή στο ios για να κάνει ενημέρωση πρέπει να την ανοίξεις. Βεβαίως στις Android συσκευές με το πού την ανοίγεις είναι έτοιμη για ανάγνωση, ενώ στο iPhone πρέπει να περιμένεις να κάνει update, δεν παύει ομως να καταναλώνει μπαταρία.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

280 εφαρμογές έχω καί η μπαταρία μέ πάει από 24-36 ώρες ανάλογα μέ τό εάν δώ καί ταινία στό τηλέφωνο .

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

280 εφαρμογές έχω καί η μπαταρία μέ πάει από 24-36 ώρες ανάλογα μέ τό εάν δώ καί ταινία στό τηλέφωνο .

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Κι εγω έχω 120 αλλα τις έχω περασει απο κόσκινο. Δεν κρατάω καμία που δεν ειναι ελεγχόμενη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

+ 1 για την Anker.. Εχει διάφορα στην αυτονομία που φαινεται

 

Εγω οταν την ειχα δεν ειχα δει καθολου διαφορα..ισως βεβαια εφταιξε που εδωσα την συσκευη και η μπαταρια δεν ειχε ολοκληρωσει πανω απο 5 φορτισεις οποτε ισως να ηθελε κι αλλο για να βγαλει full performance

 

Sent from my Galaxy Note

Link to comment
Share on other sites

με κλησεις κανα μισαωρο...+40 μηνυματακια...+ιντερνετ καμια ωριτσα...= 1+ μερα!!! ενταξει αυτα τα τερατα καθε βραδυ πριν κοιμηθεις θελουν πριζα!!! :lol:
Razer mamba :respect:
Link to comment
Share on other sites

παιδες αντιμετωπιζω ενα περιεργο προβλημα με το κινητο, και νομιζω οτι ειναι η μπαταρια αλλα δε ξερω. ακουστε λοιπον πως εχει η κατασταση:

 

την προηγουμενη κυριακη το κινητο εκανε διαφορα κουλα, restart απο μονο του, το εκλεινα και αυτο εκανε επανεκκινηση, εβγαζα τη μπαταρια ενω ηταν κλειστο και οταν την εβαζα εκανε επανεκκινηση. τελικα το πηγα στο service και μου αλλαξαν τον ανταπτορα τοθ usb και ηταν οκ. μετα απο 4 μερες(χθες) ομως εκανε επανεκκινηση μονο του. και τη δευτερη φορα απλω εκλεισε. οταν το ανοιξα ειχε 17% μπατρια και μετα απο λιγο ανεβηκε στο 19% και συνεχισε να λειτουργει κανονικα.

σημερα εκανε παλι το ιδιο, εσβησε και οταν ανοιξε ειχε 17% μπαταρια και μετα απο λιγο(τωρα) εχει 19%.

 

προσεξα οτι και στις 2 φορες οταν η μπαταρια ηταν στα 40% περιπου ξεκιναγε το προβλημα.

εχει κανεις καμια παρομοια εμπειρια ή καποιος γνωστος;

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

παιδες αντιμετωπιζω ενα περιεργο προβλημα με το κινητο, και νομιζω οτι ειναι η μπαταρια αλλα δε ξερω. ακουστε λοιπον πως εχει η κατασταση:

 

την προηγουμενη κυριακη το κινητο εκανε διαφορα κουλα, restart απο μονο του, το εκλεινα και αυτο εκανε επανεκκινηση, εβγαζα τη μπαταρια ενω ηταν κλειστο και οταν την εβαζα εκανε επανεκκινηση. τελικα το πηγα στο service και μου αλλαξαν τον ανταπτορα τοθ usb και ηταν οκ. μετα απο 4 μερες(χθες) ομως εκανε επανεκκινηση μονο του. και τη δευτερη φορα απλω εκλεισε. οταν το ανοιξα ειχε 17% μπατρια και μετα απο λιγο ανεβηκε στο 19% και συνεχισε να λειτουργει κανονικα.

σημερα εκανε παλι το ιδιο, εσβησε και οταν ανοιξε ειχε 17% μπαταρια και μετα απο λιγο(τωρα) εχει 19%.

 

προσεξα οτι και στις 2 φορες οταν η μπαταρια ηταν στα 40% περιπου ξεκιναγε το προβλημα.

εχει κανεις καμια παρομοια εμπειρια ή καποιος γνωστος;

 

κατι αναλογο και σε μενα!!! βασικα δεν θυμαμαι αν ηταν απο επανεκκινηση ή απο κλεισιμο χειροκινητο και ξανανοιγμα! παντως πριν κλεισει ηταν περιπου 40% η μπαταρια ... οπως λες εσυ και οταν ανοιξε ειχε πεσει κατα πολυ! και νομιζω μετα ανεβηκε επι % οπως λες εσυ! :confused:

Razer mamba :respect:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω πως άδικα το πήγες για σέρβις μιας και δεν έφταιγε η μπαταρία, αλλά η κάρτα μνήμης που έχεις βάλει!! (..αν έχεις βάλει φυσικά!!) Σε μένα, μου έκανε ακριβώς αυτό που περιγράφεις παραπάνω..(μα μιλάμε τα ίδια σχεδόν) και ύστερα από πολύ ψάξιμο από δω και από κει σιγουρεύτηκα σχεδόν πως έφταιγε η εξωτερική κάρτα (32GB) που έχω βάλει και είχα μεταφέρει τα πάντα εκεί!! (εννοώ τα προγράμματα/εφαρμογές!!)

Αυτό που έκανα για αρχή, ήταν να βγάλω τελείως την κάρτα για κάνα 2 εβδομάδες και το πρόβλημα εξαφανίστηκε! Μετά την έβαλα ξανά και το μόνο που έκανα ήταν να μεταφέρω στην μνήμη του τηλεφώνου τα προγράμματα που τρέχουν στην μνήμη ..(κάτι office suite, sygic, navigon, viber, full screen caller, κτλ ) ..και όλα μια χαρά!!:) Με λίγα λόγια, μάλλον, κάτι παίζει με το λογισμικό και την συμπεριφορά του σε σχέση με τις μνήμες (παίζει ρόλο και η μάρκα της μνήμης) και των εφαρμογών που "τρέχουν" στο παρασκήνιο!

Ελπίζω με την καινούργια αναβάθμιση που περιμένουμε σε λίγες μέρες να στρώσει τελείως το θέμα!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω πως άδικα το πήγες για σέρβις μιας και δεν έφταιγε η μπαταρία, αλλά η κάρτα μνήμης που έχεις βάλει!! (..αν έχεις βάλει φυσικά!!) Σε μένα, μου έκανε ακριβώς αυτό που περιγράφεις παραπάνω..(μα μιλάμε τα ίδια σχεδόν) και ύστερα από πολύ ψάξιμο από δω και από κει σιγουρεύτηκα σχεδόν πως έφταιγε η εξωτερική κάρτα (32GB) που έχω βάλει και είχα μεταφέρει τα πάντα εκεί!! (εννοώ τα προγράμματα/εφαρμογές!!)

Αυτό που έκανα για αρχή, ήταν να βγάλω τελείως την κάρτα για κάνα 2 εβδομάδες και το πρόβλημα εξαφανίστηκε! Μετά την έβαλα ξανά και το μόνο που έκανα ήταν να μεταφέρω στην μνήμη του τηλεφώνου τα προγράμματα που τρέχουν στην μνήμη ..(κάτι office suite, sygic, navigon, viber, full screen caller, κτλ ) ..και όλα μια χαρά!!:) Με λίγα λόγια, μάλλον, κάτι παίζει με το λογισμικό και την συμπεριφορά του σε σχέση με τις μνήμες (παίζει ρόλο και η μάρκα της μνήμης) και των εφαρμογών που "τρέχουν" στο παρασκήνιο!

Ελπίζω με την καινούργια αναβάθμιση που περιμένουμε σε λίγες μέρες να στρώσει τελείως το θέμα!!!;)

 

σωστος!!! τωρα το θυμηθηκα!! κατι πειραζα σχετικα με καρτα μνημης και εγω! με το app 2 SD και εγω εχω μεταφερει οσες εφαρμογες μεταφερονται στην καρτα! και εκει εκανε το restart!!! καρτα εχω την transcend 8 gb class 10 , οποτε καλο θα ειναι αν εχουμε τις εφαρμογες στο τηλεφωνο και στην καρτα μνημης μονο φωτο και βιντεο και mp3

Razer mamba :respect:
Link to comment
Share on other sites

σωστος!!! τωρα το θυμηθηκα!! κατι πειραζα σχετικα με καρτα μνημης και εγω! με το app 2 SD και εγω εχω μεταφερει οσες εφαρμογες μεταφερονται στην καρτα! και εκει εκανε το restart!!! καρτα εχω την transcend 8 gb class 10 , οποτε καλο θα ειναι αν εχουμε τις εφαρμογες στο τηλεφωνο και στην καρτα μνημης μονο φωτο και βιντεο και mp3

 

Κι εγώ με το S2 μια μέρα που έκανα μεταφορά των apps σε external SD μόνο προβλήματα μου δημιούργησε οπότε ναι τις αφήνουμε στην μνήμη του τηλεφώνου που έχουμε αρκετό χώρο ούτως ή άλλως διαθέσιμο για εφαρμογές...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία ερώτηση για την Anker. Ο φορτιστής που είναι μαζί στο πακέτο με τις δύο μπαταρίες είναι συμβατός με τις πρίζες μας ή μόνο με τις αμερικάνικες ;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία ερώτηση για την Anker. Ο φορτιστής που είναι μαζί στο πακέτο με τις δύο μπαταρίες είναι συμβατός με τις πρίζες μας ή μόνο με τις αμερικάνικες ;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις αντάπτορα, χωρίς πρόβλημα. Το έχω κάνει με πολλούς φορτιστές

Edited by labrosg

Oukitel K6000 Pro

LG G3

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία ερώτηση για την Anker. Ο φορτιστής που είναι μαζί στο πακέτο με τις δύο μπαταρίες είναι συμβατός με τις πρίζες μας ή μόνο με τις αμερικάνικες ;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Σε ερώτηση μου στο laptopusa μου απάντησαν ότι δεν έχει πρόβλημα με το ρεύμα στην Ελλάδα, απλά θα χρειαστεί αντάπτορας.

Κάνει λιγότερο από 1 ευρώ στο ebay. Αν πάρεις και τις δύο και είσαι συνέχεια βάλε βγάλε θα σου πρότεινα να πάρεις ένα δεύτερο καπάκι πλάτης και να χρησιμοποιείς εκείνο.

Link to comment
Share on other sites

Από θεσ/νικη μπορώ να εξυπηρετήσω για αντάπτορες USA>EUR ;) τιμή θα μάθω σε λίγο και θα κάνω edit, φαντάζομαι 1-2€ max.
Link to comment
Share on other sites

εχω παρει διπλο ανταπτορα που κανει για αμερικανικη και αγγλικη πριζα με 2Ε. απο αποθηκες ηλεκτρικων.
Link to comment
Share on other sites

Από θεσ/νικη μπορώ να εξυπηρετήσω για αντάπτορες USA>EUR ;) τιμή θα μάθω σε λίγο και θα κάνω edit, φαντάζομαι 1-2€ max.

 

εχω παρει διπλο ανταπτορα που κανει για αμερικανικη και αγγλικη πριζα με 2Ε. απο αποθηκες ηλεκτρικων.

 

Μπορώ να δώσω 5τεμ δωρεάν, τον απλό, όχι 2πλο που λέει ο φίλος. Πάντως όντως σε κατάστημα ηλεκτρολογικού υλικού θα βρείτε. Όποιος θέλει πμ με, οι πρώτοι 5 είναι και οι τυχεροί ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να δώσω 5τεμ δωρεάν, τον απλό, όχι 2πλο που λέει ο φίλος. Πάντως όντως σε κατάστημα ηλεκτρολογικού υλικού θα βρείτε. Όποιος θέλει πμ με, οι πρώτοι 5 είναι και οι τυχεροί ;)

Άμα αποφασίσεις κάποια στιγμή να δώσεις δωρεάν 5 Samsung galaxy tab 10.1 θα μου κρατήσεις το ένα εεεε φιλαράκι μου;;;;

Χαχαχαχα :):):):)

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Άμα αποφασίσεις κάποια στιγμή να δώσεις δωρεάν 5 Samsung galaxy tab 10.1 θα μου κρατήσεις το ένα εεεε φιλαράκι μου;;;;

Χαχαχαχα :):):):)

 

Χαχαχχχ καλά είπαμε εσύ το πήγες από 50 λεπτά κόστος στα 500 ντάξη μωρέ για ένα "0" παραπάνω κάνουμε έτσι? :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλύτερη αυτονομία που έχω πετύχει με λίγο απ'όλα...πατάτα, ντομάτα, τζατζίκι...εεε εννοώ browsing, κλήσεις, μηνύματα και λίγο παιχνίδι!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...