Jump to content

[S II] Εντοπισμός / Δήλωση IMEI μετά από κλοπή


joge_2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πικρή λύση αυτή. Και αν το "αχρηστεύσει" δεν μπορεί ποτέ να το επαναφέρει αν το βρει;

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πικρή λύση αυτή. Και αν το "αχρηστεύσει" δεν μπορεί ποτέ να το επαναφέρει αν το βρει;

 

Πικρή για αυτόν που το έκλεψε διότι θα είναι άχρηστο..αν βρεθεί μπορεί εξίσου εύκολα να επανέλθει στην white list με τον ίδιο τρόπο..

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειχες ενεργοποιημενη την εφαρμογη της samsung οπου μπορεις να δεις τη θεση του κ να το χρησιμοποιησεις ακομα κ με διαφορετικη sim καρτα? Αν ναι μπορεις να διαγραψεις τα δεδομενα σου η ακομα κ να βρεις το κινητο.. Ευελπιστωντας οτι ο τυπος που το εχει δεν γνωριζει πως να το απενεργοποιησει.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την ανταπόκριση.

Αυτό με το ΙΜΕΙ και τον πάροχο,είναι ελπιδοφόρο μεν,φοβάμαι όμως ότι μάλλον δεν γίνεται ή αν γίνεται,ίσως πλέον να ειναι αργά,αφού το τηλέφωνο το έχασα Πέμπτη βράδυ και το λογικό είναι να έχει ήδη μπει κάποια άλλη sim στη θέση της δικής μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω, αν κατάλαβα σωστά, ότι ακόμη κι αν έχει μπει άλλη κάρτα SIM στη συσκευή δεν παίζει ρόλο. Και πάλι μπορείς να το μπλοκάρεις με το ΙΜΕΙ.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω, αν κατάλαβα σωστά, ότι ακόμη κι αν έχει μπει άλλη κάρτα SIM στη συσκευή δεν παίζει ρόλο. Και πάλι μπορείς να το μπλοκάρεις με το ΙΜΕΙ.

 

Ναι κ εγω αυτο γνωριζω. Επισης αν ειναι συνδεδεμενο στο ιντερνετ κ τρεχει το λογισμικο που εχει η samsung για τετοιες περιπτωσεις πως μπορουνε να το βρουνε κιολας.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή τις samsung είναι η καλύτερη από ότι κυκλοφοράει με την προϋπόθεση ότι έχεις internet ανοιχτό.Από εκεί και πέρα εγώ παλιά είχα στο windows mobile μια εφαρμογή που με ένα sms μου άνοιγε το gps στην συσκευή που χάθηκε και έστελνε πίσω sms με την τοποθεσία σε συντεταγμένες και ένα link με google maps.Τέτοια εφαρμογή όσο και αν έψαξα δεν μπορώ να βρω για τα android.Η μια θέλει ανοιχτό gps η άλλη data.Εάν κάποιος γνωρίζει καμια εφαρμογή που να το κάνει αυτό ας μας πει γιατί είναι πολύ χρήσιμη.
Link to comment
Share on other sites

στον δικο μου γαλαξια αλλα και στου αδερφου μου(τον πρωτο) εχω εγκαταστήσει την εφαρμογη android lost!!!

πραγματικα η εφαρμογη κανει παπαδες!!!!!!!!!!!!!!:):)

προσφατα το αδερφακι μου θεσσαλονικη στο μαγαζι που εχει ειχε ξεχασει το κινητο στο μηχανακι μεσα!

πανικος!!

νομιζε οτι το εχασε! με παιρνει τηλ! αμεσως μπαινω στην παρακατω σελιδα..

http://www.androidlost.com/

 

σε λιγη ωρα ειχα τα παντα στο μαιλ μου!

που ειναι το κινητο τις κλησεις που ειχε κτλ κτλ κτλ κτλ..photos απο την μπροστα και πισω καμερα(σκοταδι βεβαια μια και το κινητο ηταν μεσα στο μηχανάκι:p)

οταν του ειπα οτι το κινητο τελικα ειναι λιγο εξω απο το μαγαζι σου:p:p επαθε σοκ!!

τελικα οπως ειπα και πριν ηταν στο μηχανακι!

ειναι τρομερη εφαρμογη δεν εχει καμια επίπτωση στην μπαταρια και μπορεις ουσιαστικα να κανεις τα παντα! και οταν λεμε τα παντα τα παντα!(μεχρι και επιλογη για να σβησεις τα παντα απο το κινητο κτλ κτλ κτλ)

δοκιμαστε την αν θελετε...

Link to comment
Share on other sites

στον δικο μου γαλαξια αλλα και στου αδερφου μου(τον πρωτο) εχω εγκαταστήσει την εφαρμογη android lost!!!

πραγματικα η εφαρμογη κανει παπαδες!!!!!!!!!!!!!!:):)

προσφατα το αδερφακι μου θεσσαλονικη στο μαγαζι που εχει ειχε ξεχασει το κινητο στο μηχανακι μεσα!

πανικος!!

νομιζε οτι το εχασε! με παιρνει τηλ! αμεσως μπαινω στην παρακατω σελιδα..

http://www.androidlost.com/

 

σε λιγη ωρα ειχα τα παντα στο μαιλ μου!

που ειναι το κινητο τις κλησεις που ειχε κτλ κτλ κτλ κτλ..photos απο την μπροστα και πισω καμερα(σκοταδι βεβαια μια και το κινητο ηταν μεσα στο μηχανάκι:p)

οταν του ειπα οτι το κινητο τελικα ειναι λιγο εξω απο το μαγαζι σου:p:p επαθε σοκ!!

τελικα οπως ειπα και πριν ηταν στο μηχανακι!

ειναι τρομερη εφαρμογη δεν εχει καμια επίπτωση στην μπαταρια και μπορεις ουσιαστικα να κανεις τα παντα! και οταν λεμε τα παντα τα παντα!(μεχρι και επιλογη για να σβησεις τα παντα απο το κινητο κτλ κτλ κτλ)

δοκιμαστε την αν θελετε...

 

Και πάλι θέλει data

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι θέλει data

 

συμφωνω αλλα την ωρα που το "χασεις" μπορεις(με λιγη τυχη βεβαια) να προλαβεις το κακο!!:)

να ρωτησω κατι γιατι δεν το δοκιμασα! data θελει και αν ειναι να σβησεις τα παντα απο το κινητο???

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω αλλα την ωρα που το "χασεις" μπορεις(με λιγη τυχη βεβαια) να προλαβεις το κακο!!:)

να ρωτησω κατι γιατι δεν το δοκιμασα! data θελει και αν ειναι να σβησεις τα παντα απο το κινητο???

 

Μάλλον ναι

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την ανταπόκριση.

Αυτό με το ΙΜΕΙ και τον πάροχο,είναι ελπιδοφόρο μεν,φοβάμαι όμως ότι μάλλον δεν γίνεται ή αν γίνεται,ίσως πλέον να ειναι αργά,αφού το τηλέφωνο το έχασα Πέμπτη βράδυ και το λογικό είναι να έχει ήδη μπει κάποια άλλη sim στη θέση της δικής μου.

 

Το IMEI (international mobile equipment identity) είναι ο μοναδικός αριθμός του κινητού σε αντίθεση με το imsi που είναι της κάρτας sim. Ότι σου είπα ισχύει αρκεί να έχεις αυτόν τον αριθμό. Συνήθως αναγράφεται στο πίσω μέρος πίσω απ τη μπαταρία και επάνω στο κουτί..

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

στον δικο μου γαλαξια αλλα και στου αδερφου μου(τον πρωτο) εχω εγκαταστήσει την εφαρμογη android lost!!!

πραγματικα η εφαρμογη κανει παπαδες!!!!!!!!!!!!!!:):)

προσφατα το αδερφακι μου θεσσαλονικη στο μαγαζι που εχει ειχε ξεχασει το κινητο στο μηχανακι μεσα!

πανικος!!

νομιζε οτι το εχασε! με παιρνει τηλ! αμεσως μπαινω στην παρακατω σελιδα..

http://www.androidlost.com/

 

σε λιγη ωρα ειχα τα παντα στο μαιλ μου!

που ειναι το κινητο τις κλησεις που ειχε κτλ κτλ κτλ κτλ..photos απο την μπροστα και πισω καμερα(σκοταδι βεβαια μια και το κινητο ηταν μεσα στο μηχανάκι:p)

οταν του ειπα οτι το κινητο τελικα ειναι λιγο εξω απο το μαγαζι σου:p:p επαθε σοκ!!

τελικα οπως ειπα και πριν ηταν στο μηχανακι!

ειναι τρομερη εφαρμογη δεν εχει καμια επίπτωση στην μπαταρια και μπορεις ουσιαστικα να κανεις τα παντα! και οταν λεμε τα παντα τα παντα!(μεχρι και επιλογη για να σβησεις τα παντα απο το κινητο κτλ κτλ κτλ)

δοκιμαστε την αν θελετε...

 

Το έβαλα πριν λίγο κι εγώ. Δείχνει εξαιρετικό! Ελπίζω να είναι αχρείαστο βέβαια... :D

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Το IMEI (international mobile equipment identity) είναι ο μοναδικός αριθμός του κινητού σε αντίθεση με το imsi που είναι της κάρτας sim. Ότι σου είπα ισχύει αρκεί να έχεις αυτόν τον αριθμό. Συνήθως αναγράφεται στο πίσω μέρος πίσω απ τη μπαταρία και επάνω στο κουτί..

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Επικοινώνησα χθες με την Cosmote,αλλά...δεν.

Μου είπαν ότι δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα.

Πάντως,σ΄ευχαριστώ για τη συμμετοχή και τις πληροφορίες που έδωσες.

 

BTW,παρήγγειλα ένα άσπρο αυτή τη φορά μπας και αλλάξει το γούρι.

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα χθες με την Cosmote,αλλά...δεν.

Μου είπαν ότι δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα.

Πάντως,σ΄ευχαριστώ για τη συμμετοχή και τις πληροφορίες που έδωσες.

 

BTW,παρήγγειλα ένα άσπρο αυτή τη φορά μπας και αλλάξει το γούρι.

 

Μην ανησυχείς έπεσες σε άσχετο που μάλλον δεν ήξερε ούτε καν τη σημαίνει IMEI...To IMEI υπάρχει μόνο και μόνο για αυτόν το λόγο...παραθέτω το πρώτο post απο google μετά απο αναζήτηση "how to block mobile with imei"

"When you switch on our mobile phone, your mobile SIM card tries to connect with any available network. Once it finds a supported network it tries to build a network connection between your mobile handset and the nearest tower. During this connection negotiation, your SIM transfers some internal information to the network operator such as your mobile IMEI number, mobile model, version etc. This means your mobile operator keeps the record of your mobile handset number each time you try to switch on your mobile handset and use their service.

Now if you have lost your mobile handset or your phone has been stolen, you can contact your network provider to block your IMEI number. They might ask you to get a Police FIR copy first, do as they say and finally ask them to block your IMEI number. Mobile network providers use a shared hosting service for blocking IMEI numbers, which means if you have asked network ‘Airtel’ to block your mobile handset, it automatically gets blocked by network ‘VodaFone’, ‘Reliance’, ‘Idea Cellular’ and so on.

Now when that thief will switch on your mobile handset, no service providers will allow it to build any connection with them. It does not matter if he changes the mobile SIM card, since SIM card requests for the service with IMEI number and a blocked IMEI number handset will be ignored and the mobile will become an useless toy."

Εγώ δε θα το άφηνα έτσι στη θέση σου για το ****το της υπόθεσης...Πήγαινε σε κατάστημα και αν σου πούν ηλιθιότητες πάλι πές τους να πάρουν στα κεντρικά μπροστά σου...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με το Γιάννη. Πρέπει να φτάνουμε ως το τέλος σε τέτοιες περιπτώσεις για να καταλάβουν οι επίδοξοι κλέφτες ότι η κλοπή δε θα φέρει κέρδος...

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα.

Μαύρη μέρα η σημερινή καθώς πριν από 2 ώρες περίπου μου έκλεψαν το κινητό μπροστά στα μάτια μου..

:cry:

Συγκεκριμένα καθισμένος σε καφετέρια επί της Ερμού στην Αθήνα με προσέγγισε αλλοδαπός και με γνωστό - όπως έμαθα από την

αστυνομία, μετέπειτα - κόλπο μου το πήρε από το Τραπέζι που το είχα μπροστά μου.

Οπότε εάν κάθεστε σε καφετέρια και συγκεκριμένα σε εξωτερικό χώρο και σε Τραπεζάκι με εύκολη διαφυγή, ΠΡΟΣΕΞΤΕ τυχόν τύπους που προσεγγίζουν το τραπέζι που κάθεστε, προσποιούμενοι - τί άλλο? - ότι έχουν την ανάγκη σας, σου παρουσιάζουν και καλά ένα έγγραφο που το βάζουν μπροστά στα μάτια σου για να το διαβάσεις και εκείνη την ώρα από κάτω από το χαρτί - που περιτέχνως και επιμόνως, επαναλαμβάνω, στο τοποθετούν μπροστά στα μάτια σου - σου βουτάνε το κινητό και χαμπάρι δεν παίρνεις.

Αφού ο τύπος το βούτηξε έφυγε με, ομολογουμένως, αξιοσημείωτη ψυχραιμία και εγώ το συνειδητοποίησα 5 λεπτά αργότερα όταν πλέον το κλεφτρόνι είχε κάνει φτερά...

Να σημειώσω ότι όλοι οι γύρω δρόμοι ήταν φουλ από αστυνομικούς (ομάδες ΔΙΑΣ, και Δημοτική αστυνομία) οι οποίοι μου είπαν ότι ψάχνω ψύλλους στα άχυρα...

Ελπίζω να μην την πατήσει κανένας άλλος σαν εμένα που ακόμα το φυσάω και δεν κρυώνει....

Sorry για το χωριστό thread αλλά το ποστάρω για να είστε υποψιασμένοι σε αντίστοιχες περιπτώσεις και να μην πέσετε στη φάκα.

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Να τους κοπουν τα χερια....αντε μην πω τιποτα βραδυατικα γιατι θα φαω μονιμο αποκλεισμο απο το myphone.Φιλε λυπαμαι πολυ.Ειχες ενεργοποιησει τιποτα mobile tracker???
Link to comment
Share on other sites

αμαν ρε φιλε!

καποιο προγραμμα σαν το androidlost δεν ειχες μεσα στο κινητο?

να γιατι χρειάζονται αυτα τα προγραμματακια μαμοτι μου!

θα μπορουσες εκεινη την ωρα να τον εντοπίσεις η οτιδηποτε!

κριμα ρε φιλε τι να πω!

πραγματικα στεναχωρήθηκα τωρα!

να του καει το κινητο και να μην μπορει να το πουλήσει πουθενά ο αλητης...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου, τίποτα δεν είχα ενεργοποιήσει..

Η υπερβολική σιγουριά δυστυχώς βλάπτει (δεν μου έχουν κλέψει ποτέ κινητό μέχρι σήμερα καθώς είμαι ιδιαίτερα προσεκτικός γενικά στη φύλαξη των προσωπικών μου αντικειμένων).

Ούτε Pin δεν είχα ενεργοποιημένο...μόνο το pattern για το ξεκλείδωμα της οθόνης..

Έκανα φραγές κλπ τώρα και πλέον είμαι σε επικοινωνία με τον πάροχό μου για πρόωρη επιδότηση συσκευής.

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχεις υπομονη αλλα θα μπορουσες να πας σε 4-5 μαγαζια που πουλανε μεταχειρισμενα και να ψαξεις με το imei για το κινητο σου.Κουραστικο αλλα δεν ξερεις ποτε.Αυτοι οι αλητες αυτο κανουν.τα πουλανε.Αααααα αμα πουμε και τιποτα θα μας πουνε και ρατσιστες.τεσπα
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου, τίποτα δεν είχα ενεργοποιήσει..

Η υπερβολική σιγουριά δυστυχώς βλάπτει (δεν μου έχουν κλέψει ποτέ κινητό μέχρι σήμερα καθώς είμαι ιδιαίτερα προσεκτικός γενικά στη φύλαξη των προσωπικών μου αντικειμένων).

Ούτε Pin δεν είχα ενεργοποιημένο...μόνο το pattern για το ξεκλείδωμα της οθόνης..

Έκανα φραγές κλπ τώρα και πλέον είμαι σε επικοινωνία με τον πάροχό μου για πρόωρη επιδότηση συσκευής.

κριμα λυπαμαι πραγματικα!

αν ξαναπαρεις τον γαλαξια με το καλο να βαλεις οπωσδήποτε το androidlost μεσα!

διαβασε και στο αναλογο θεμα!

πραγματικα κανει παπαδες το προγραμμα!

καλο ειναι να τα εχουμε αυτα στο κινητο μας ποτε δεν ξερεις...:mad:

οχι μονο αν στο κλεψουν μπορει να το ξεχασεις πουθενα η οτιδηποτε!:)

ο αδερφος μου θεσσαλονικη ειχε ξεχασει το γαλαξια του μεσα στο μηχανακι και ειχε παθει πανικο!

με το andoidlost το εντοπισαμε αμεσως(αφου σε στελνει mail την θεση gps του κινητου σου κτλ κτλ κτλ).

και παλι κριμα! τρελαινομαι οταν διαβαζω τετοια...:mad:

Link to comment
Share on other sites

κριμα λυπαμαι πραγματικα!

αν ξαναπαρεις τον γαλαξια με το καλο να βαλεις οπωσδήποτε το androidlost μεσα!

διαβασε και στο αναλογο θεμα!

πραγματικα κανει παπαδες το προγραμμα!

καλο ειναι να τα εχουμε αυτα στο κινητο μας ποτε δεν ξερεις...:mad:

οχι μονο αν στο κλεψουν μπορει να το ξεχασεις πουθενα η οτιδηποτε!:)

ο αδερφος μου θεσσαλονικη ειχε ξεχασει το γαλαξια του μεσα στο μηχανακι και ειχε παθει πανικο!

με το andoidlost το εντοπισαμε αμεσως(αφου σε στελνει mail την θεση gps του κινητου σου κτλ κτλ κτλ).

και παλι κριμα! τρελαινομαι οταν διαβαζω τετοια...:mad:

 

Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα που λέει και ο λαός..

Γαλαξία πάλι και ξερό ψωμί...Και το androidlost πρώτο πρώτο...

Παιδιά χωρίς πλάκα η κατάσταση έχει ξεφύγει...Εγκληματικότητα και ατιμωρησία πλέον κυριαρχούν.

Η Σερβιτόρα στο μαγαζί που καθόμασταν μας είπε ότι έχει ξαναγίνει στο ίδιο μαγαζί 3-4 φορές ακριβώς με τον ίδιο τρόπο.

Οπότε προσέξτε μάγκες γιατί όσα φέρνει η στιγμή δεν τα φέρνει ο χρόνος όλος...

Καλύτερα στην εσωτερική τσέπη του μπουφάν - σακακιού σας και ΠΟΤΕ πάνω σε Τραπέζια σε πολυσύχναστες περιοχές.

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω σε ποιο μαγαζι ησουν και δεν εχει σημασια αλλα ποσο εκνευριζομαι οταν μπαινουν αυτοι οι αλητες μεσα στα μαγαζια και παει πολυ λογικα ο υπευθυνος να τους διωξει και πεταγονται κατι κυραδες με υφος αστους, και τι σε πειραζουν, να φανε θελουν...Ε ρε ξυλο που χρειαζεται
Link to comment
Share on other sites

Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα που λέει και ο λαός..

Γαλαξία πάλι και ξερό ψωμί...Και το androidlost πρώτο πρώτο...

Παιδιά χωρίς πλάκα η κατάσταση έχει ξεφύγει...Εγκληματικότητα και ατιμωρησία πλέον κυριαρχούν.

Η Σερβιτόρα στο μαγαζί που καθόμασταν μας είπε ότι έχει ξαναγίνει στο ίδιο μαγαζί 3-4 φορές ακριβώς με τον ίδιο τρόπο.

Οπότε προσέξτε μάγκες γιατί όσα φέρνει η στιγμή δεν τα φέρνει ο χρόνος όλος...

Καλύτερα στην εσωτερική τσέπη του μπουφάν - σακακιού σας και ΠΟΤΕ πάνω σε Τραπέζια σε πολυσύχναστες περιοχές.

 

εννοείται συμφωνω σε ολα!

η κατασταση εχει ξεφυγει τελειως!

βρε εδω ο αδερφος μου εχει καφετερια θεσσαλονικη και του κλεψανε το κινητο ΠΕΛΑΤΕΣ μεσα απο το μαγαζι τι μου λες τωρα!(το κινητο το ειχε πανω στον παγκο με τις σερβιτόρες κτλ φαντασου)..

οχι τραπεζακια!

στην τζεπη μεσα παντα! εξω βγαινει μονο για σερφαρισμα!

κριμα και παλι φιλε! ευχομαι να χαρεις τον νεο σου γαλαξια σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Εντοπισμός / Δήλωση IMEI μετά από κλοπή

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...