Jump to content

Game of Thrones (HBO)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πόσες σεζόν έχουν μείνει τελικά? Γιατί με αυτούς τους ρυθμούς, όχι μόνο δεν βγαίνει η ιστορία αλλά θα την ξεπεταξουν με μέτριες σκηνές όπως στο τελευταίο επεισόδιο! Κάτι δεν πάει καλά και δεν φταίνε μόνο οι σεναριογραφοι.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Τον Blackfish λέω, ο οποίος ήταν σημαντικός χαρακτήρας και περιμέναμε να παίξει κάποιον ρόλο. Δεν καταλαβαίνω την λογική του να μένει ζωντανός ένας χαρακτήρας (επέζησε του Red Wedding υπενθυμίζω), να τρώμε πόση ώρα και σε αυτό και στο προηγούμενο επεισόδιο με το "το δίνεις το κάστρο;", "όχι, δεν το δίνω", "δώσ' το ρε!", "δεν το δίνω λέμε!", για να πηγαίνει τελικά άκλαφτος off screen;

 

 

Είναι το ίδιο παράλογο με το να σκοτώσουν π.χ. τον Clegane στο επόμενο επεισόδιο χωρίς λόγο. Τι μου τον κρατάς ζωντανό και κρυφό τόσα επεισόδια τότε;

 

Είπαμε ρεαλισμός, οκ, δεν θα έχουν όλοι επικό θάνατο κτλ., αλλά αυτό είναι απλά κακό storytelling.

 

Γενικά η σειρά έχει αρχίσει και σφάζει κόσμο και κοσμάκη δεξιά και αριστερά, κάποτε σοκαριζόμασταν όταν πέθαινε κάποιος σημαντικός χαρακτήρας, μετά άρχισαν να γίνονται 2 και 3 οι θάνατοι σε κάθε επεισόδιο, αλλά πλέον και off screen;

 

Ναι συμφωνώ, αλλά τουλάχιστον όλο αυτό μπορεί κάπως να δικαιολογηθεί ως ρεαλισμός.

Και εντάξει ο Blackfish μπορεί να

πέθανε off-screen με συνοπτικές διαδικασίες παρά το ότι επέζησε από το Red Wedding, αλλά τουλάχιστον ο θάνατός του είχε ένα νόημα. Υπερασπιζόταν το "σπίτι" του, ο εχθρός μπήκε, "εσωσε" τη Brianna, τέλειωσε ο λόγος ύπαρξής του. Άλλες ιστορίες φέτος απλά δεν ακολουθούν τους κανόνες της λογικής

 

 

Ό,τι έκραζα το λούζομαι τελικά, με σύγχισε απίστευτα αυτό το επεισόδιο,

η Arya που μετά από 5 μαχαιριές στην κοιλιά με ένα μαχαίρι 20 εκατοστών πηδούσε από ταράτσες σαν το κατσίκι 2 μέρες μετά, το όλο μάταιο της πολιορκίας, το CleganeBowl που κατά 99% μας το ακύρωσαν σε αυτό το επεισόδιο, και πόσα άλλα...Το όλο storyline της Arya δεν έχει κανένα απολύτως νόημα, για ποιον λόγο να την αφήσει να φύγει ο άλλος; Γιατί; Την συγχώρεσε ενώ καταπάτησε όλους τους κανόνες που της είχε θέσει, πήγε τους μπαστακώθηκε πόσο καιρό εκεί, την εκπαίδευσαν, της έμαθαν όλα τα μυστικά τους, τελικά τους έφτυσε στα μούτρα και ο άλλος έμεινε να την κοιτάει σαν χαζός;

 

Βασικά, η φετινή εξέλιξη της ιστορίας της

Arya είναι ό,τι χειρότερο έχουμε δει στη σειρά. Πήραν ένα χαρακτήρα που είχε περάσει τα πάνδεινα, που ξεκίνησε ως φοβισμένο παιδάκι και μέσα από όλα αυτά είχε ωριμάσει και την έκαναν για κάποιο λόγο μία αλλοπρόσαλλη έφηβη που τη μία στιγμή θέλει το ένα και την άλλη κάνει το εντελώς αντίθετο.

Αντίθετα η Sansa, το απόλυτο κλισέ damsel in distress πού έξι σεζόν τώρα η ιστορία της είναι ότι κάποιος τη σώζει

από μία δύσκολη κατάσταση, φέτος έχει εξελιχθεί πολύ και έχει αποκτήσει αρκετό ενδιαφέρον - και τσαγανό.

Είμαι σίγουρος ότι θα βρουν μία εξήγηση για το γιατί την άφησε να φύγει. Αν και αμφιβάλλω ότι θα είναι ικανοποιητική.

Το όλο σκηνικό μου θυμίζει Lost, άλλη αγαπημένη σειρά, η οποία όταν άρχισε να κάνει κοιλιά οι fans αρνούνταν να το πιστέψουν και δημιουργούσαν απίστευτες θεωρίες για να δικαιολογήσουν το προφανές: ότι οι σεναριογράφοι τα σκάτωσαν.

 

Αν και μεταξύ μας το Game of Thrones είχε ένα βασικό χαρτί το οποίο, για εμένα, φέτος το έχασε: ότι δε φοβόταν να σκοτώνει βασικούς χαρακτήρες.

Οι νεκραναστάσεις και οι ξαφνικές επιστροφές χαρακτήρων που θεωρούσαμε νεκρούς, για εμένα χαλάνε τη σειρά. Το ξέρω πως υπάρχει και στα βιβλία και πως υπάρχουν κι άλλοι χαρακτήρες που επιστρέφουν όπως

η Catelyn Stark

, αλλά ο θάνατος σε μία σειρά έχει ένα νόημα όταν οι χαρακτήρες δεν υπάρχει περίπτωση να επιστρέψουν.

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο ότι ο τελευταίος χαρακτήρας που έφυγε, όντως έφυγε;

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

για την αρυα τα εγραψα κ πριν δυο εβδομαδες(http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6742115#post6742115) βαρετη σεζον κ αναμενομενη η.. αποχωρηση της.

οπως βαρετο ειναι κ το King's Landing.. περιμενουμε το θανατο του βασιλια για να βγει κ η προφητεια με τα παιδια της σερσει.

υγ. η μπαρμπι εσκασε σαν απο μηχανης θεος παλι για την αποθεωση της. Αντρεα ζεις! :D

Link to comment
Share on other sites

 

Αν και μεταξύ μας το Game of Thrones είχε ένα βασικό χαρτί το οποίο, για εμένα, φέτος το έχασε: ότι δε φοβόταν να σκοτώνει βασικούς χαρακτήρες.

Οι νεκραναστάσεις και οι ξαφνικές επιστροφές χαρακτήρων που θεωρούσαμε νεκρούς, για εμένα χαλάνε τη σειρά. Το ξέρω πως υπάρχει και στα βιβλία και πως υπάρχουν κι άλλοι χαρακτήρες που επιστρέφουν όπως

η Catelyn Stark

, αλλά ο θάνατος σε μία σειρά έχει ένα νόημα όταν οι χαρακτήρες δεν υπάρχει περίπτωση να επιστρέψουν.

 

Πόσους βασικούς χαρακτήρες θέλεις να σκοτώνει σε κάθε σεζόν; 8 επεισόδια κι έχουν σκοτωθεί ήδη

ο Lord Bolton, ο Doran Martell, ο Trystan Martell, η Myrcella, o Sir Allister, ο Hodor, ο Blackfish και και. Στο 9ο επεισόδιο προφανώς και θα σκοτωθεί ο Jon Snow ή ο Ramsey ή κι οι δυο μαζί

.

Αυτό είναι τηλεοπτικός σαδισμός πλέον. Να παρακαλάμε να πεθαίνουν αδιάκοπα οι βασικοί χαρακτήρες. Προσωπικά πολύ μεγαλύτερη χαρά παίρνω όταν βλέπω κάποιον συμπαθή χαρακτήρα ζωντανό παρά νεκρό.

Στο κάτω κάτω οι ανατροπές είναι αυτές που κάνουν ξεχωριστή τη σειρά. Κι ανατροπή είναι να βλέπεις επιστροφές χαρακτήρων που ήταν ή πίστευες πως ήταν νεκροί.

Link to comment
Share on other sites

το ποιοι ειναι βασικοι χαρακτηρες πλεον ειναι λιγο αοριστο.

σημασια εχει οτι φετος το ξεσκισαν το σεναριο. ΜΠονους το πιο αδιαφορο τετραλεπτο της σειρας με τα κρυα ανεκδοτα κ τις αμπελοσοφιες στο μπραβος.

παμε στο ενατο με την μεγαλη μαχη που εκει δοθηκε βαρυτητα και φυσικα στο δεκατο που θα εχουμε το μπουρλοτο στο King's Landing και τον θανατο πολλων χαρακτηρων της σειρας.

Link to comment
Share on other sites

Πόσους βασικούς χαρακτήρες θέλεις να σκοτώνει σε κάθε σεζόν; 8 επεισόδια κι έχουν σκοτωθεί ήδη

ο Lord Bolton, ο Doran Martell, ο Trystan Martell, η Myrcella, o Sir Allister, ο Hodor, ο Blackfish και και. Στο 9ο επεισόδιο προφανώς και θα σκοτωθεί ο Jon Snow ή ο Ramsey ή κι οι δυο μαζί

.

Αυτό είναι τηλεοπτικός σαδισμός πλέον. Να παρακαλάμε να πεθαίνουν αδιάκοπα οι βασικοί χαρακτήρες. Προσωπικά πολύ μεγαλύτερη χαρά παίρνω όταν βλέπω κάποιον συμπαθή χαρακτήρα ζωντανό παρά νεκρό.

Στο κάτω κάτω οι ανατροπές είναι αυτές που κάνουν ξεχωριστή τη σειρά. Κι ανατροπή είναι να βλέπεις επιστροφές χαρακτήρων που ήταν ή πίστευες πως ήταν νεκροί.

 

Τι σχέση έχει αυτό που λες στην αρχή με αυτό που λεω εγώ;

Πουθενά δε λέω ότι πρέπει να πεθαίνει το μισό καστ σε κάθε σεζόν, ούτε "παρακαλάει" κανένας να πεθαίνουν αδιάκοπα χαρακτήρες.

Αυτό που λέω είναι ότι ΑΝ αποφασιστεί να σκοτωθεί κάποιος χαρακτήρας το όλο θέμα έχει αξία όταν ο θάνατος είναι οριστικός, όταν δηλαδή δεν υπάρχει η πιθανότητα να επιστρέψουν στη ζωή.

 

Άλλωστε ένα από τα βασικά πράγματα που έκαναν το GoT να ξεχωρίσει από την πρώτη σεζόν, ήταν ότι δε φοβήθηκε να σκοτώσει χαρακτήρες κεντρικούς που σε άλλες σειρές δε θα πέθαιναν ακόμα και αν πολεμούσαν με στρατούς ολόκληρους.

 

Τώρα για το τι είναι ανατροπή, αυτό είναι υποκειμενικό. Εγώ δε θεωρώ τις νεκραναστάσεις ανατροπές αλλά "και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο" γιατί είναι εύκολο τέχνασμα για να προκαλέσεις τη συγκίνηση του κοινού και ταυτόχρονα να διατηρήσεις ένα χαρακτήρα που είναι αγαπητός.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

σιγα μην σκοτωσει (παλι) τον γιαννακη τον χιονη

 

 

 

 

 

 

Ίσως η μόνη φορά στην σειρά που ξέρουμε το νικητή σε μια μάχη. Δεν ξέρω κάτι παραπάνω, απλά χωρίς τον Γιαννάκη η ιστορία με τους white walkers δεν προχωράει για την τελική (όπως φαίνεται) μάχη.

Link to comment
Share on other sites

Εάν οι παραδόσεις τηρηθούν, τότε στο επόμενο επεισόδιο (#9) της φετινής σαιζόν, Ο John Snow θα πιει την πορτοκαλάδα, και πιθανότατα θα πεθάνει οριστικά και αμετάκλητα..... Σορυ, αλλά αυτό πιστεύω..... Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία, και δεν ξέρω την ιστορία, αλλά.....

 

Πείτε μου μια σιαιζόν, που στο επεισόδιο 9 δε γίνεται ο κακός χαμός, στην 1 πεθαίνει ο Ned, στη 2 ο ματωμένος γάμος, μετά πεθαίνει ο Oberyn, μετά μαχαιρώνουν τον Snow.... σε κάθε σαιζόν, στο επεισόδειο 9 βρίζει όλος ο ντουνιάς....

 

Αυτό βέβαια, σύμφωνα με τις παραδόσεις, οι οποίες παραδόσεις είναι για να σπάνε....

Link to comment
Share on other sites

Αν πεθάνει οριστικά θα γίνει επανάσταση :p

Όλη τη σεζόν το μόνο που έχουμε δει τον τζον να κάνει είναι να ανασταινεται. Τώρα θα τον σκοτώσουν; με ΤΊΠΟΤΑ

 

Επισης νομίζω πως από αυτά που ειπες δεν έγιναν όλα στο επεισόδιο 9.

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει αυτό που λες στην αρχή με αυτό που λεω εγώ;

Πουθενά δε λέω ότι πρέπει να πεθαίνει το μισό καστ σε κάθε σεζόν, ούτε "παρακαλάει" κανένας να πεθαίνουν αδιάκοπα χαρακτήρες.

Αυτό που λέω είναι ότι ΑΝ αποφασιστεί να σκοτωθεί κάποιος χαρακτήρας το όλο θέμα έχει αξία όταν ο θάνατος είναι οριστικός, όταν δηλαδή δεν υπάρχει η πιθανότητα να επιστρέψουν στη ζωή.

 

Άλλωστε ένα από τα βασικά πράγματα που έκαναν το GoT να ξεχωρίσει από την πρώτη σεζόν, ήταν ότι δε φοβήθηκε να σκοτώσει χαρακτήρες κεντρικούς που σε άλλες σειρές δε θα πέθαιναν ακόμα και αν πολεμούσαν με στρατούς ολόκληρους.

 

Τώρα για το τι είναι ανατροπή, αυτό είναι υποκειμενικό. Εγώ δε θεωρώ τις νεκραναστάσεις ανατροπές αλλά "και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο" γιατί είναι εύκολο τέχνασμα για να προκαλέσεις τη συγκίνηση του κοινού και ταυτόχρονα να διατηρήσεις ένα χαρακτήρα που είναι αγαπητός.

 

Πιστεύω πως πολλοί θεατές της σειράς έχουν εθιστεί στους θανάτους βασικών χαρακτήρων. Έχουν ήδη σκοτωθεί πάρα πολλοί και κυρίως συμπαθείς χαρακτήρες. Είμαι από τους θεατές που δε θέλουν άλλα αναπάντεχα όπως αυτά στο Red Wedding. Ας κερδίσουν μια φορά και οι καλοί σε αυτή τη σειρά...Μόνο οι αδίστακτοι, οι αιμοσταγείς κι οι δολοπλόκοι βρίσκουν την άκρη μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Ας κερδίσουν μια φορά και οι καλοί σε αυτή τη σειρά...Μόνο οι αδίστακτοι, οι αιμοσταγείς κι οι δολοπλόκοι βρίσκουν την άκρη μέχρι στιγμής.

 

Μα αυτό είναι που κάνει τη σειρά πιο ρεαλιστική.

Γιατί, στην πραγματική ζωή κερδίζουν οι καλοί; Οι αδίστακτοι και οι δολοπλόκοι, αυτοί που παίζουν το εκάστοτε "παιχνίδι" καλύτερα δεν βρίσκουν πάντα την άκρη;

 

Δε βρίσκω το λόγο γιατί να νικήσουν οι καλοί.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχει καταφέρει μέσα σε 6 seasons είναι να σε βάζει ακόμα και τώρα σε δίλημμα αν όντως θα κερδίσουν οι "καλοί". Αν απλά κέρδιζαν πάντα οι "καλοί" θα την κλείναμε την ιστορία με τον Rob να τελειώνει τον πόλεμο στην 3η season.

 

Το επόμενο που έχει καταφέρει είναι να δείξει ότι δεν υπάρχουν καλοί και κακοί. Όλα είναι θέμα οπτικής γωνίας. Εξαίρεση αποτελεί ο συγκεκριμένος Bolton :p

 

Η προσωπική μου γνώμη για τη μάχη είναι ότι είναι υπερβολικά προβλέψιμο να σκάσει ο Littlefinger στο τέλος. Αλλά αν χάσει ο Γιαννάκης θα πρέπει να υλοποιήσει τις απειλές του ο Ramsey, κάτι που δεν νομίζω να προβλέπεται... Άρα πάμε σε μια "οκ" μάχι στο 9 και barbeque στο 10 :rolleyes:

 

Δεν έριχνε κανά πηδηματάκι ο Jon στην Melisandre να βγάλει πάλι καμιά "σκιά" να τελειώνουμε; Κοτζάμ ανάσταση του έκανε η γυναίκα :rotfl:

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλό επεισόδιο το 9ο με μία εξαιρετική μάχη, ίσως την καλύτερη στο GoT

 

Και ο βασικότερος λόγος που το επεισόδιο ήταν τόσο καλό είναι ότι αντί να κάθονται και να συζητάνε για τη δράση και για τις συνέπειες που αυτή μπορεί να έχει, η υπόθεση επιτέλους προχώρησε.

 

Εξιλέωθηκαν και για το κάκιστο 8ο επεισόδιο.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

DesertSMisSRaiN said:
Πάρα πολύ καλό επεισόδιο το 9ο με μία εξαιρετική μάχη, ίσως την καλύτερη στο GoT

 

Και ο βασικότερος λόγος που το επεισόδιο ήταν τόσο καλό είναι ότι αντί να κάθονται και να συζητάνε για τη δράση και για τις συνέπειες που αυτή μπορεί να έχει, η υπόθεση επιτέλους προχώρησε.

 

Εξιλέωθηκαν και για το κάκιστο 8ο επεισόδιο.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΠΟΙΛΕΡ

 

 

 

 

Edited by DENIOR
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό όντως.

Μετά από μια τόσο μέτρια σεζόν σκέφτομαι μήπως όλα τα προηγούμενα βαρετά επεισόδια ήταν αναγκαία για την έκπληξη του σημερινού :P έκανε αντίθεση

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από τα καλύτερα επεισόδια. Το τέλος ήταν όλα τα λεφτά. Θα μπορούσε να είναι το τελευταίο της σαιζόν. Δεν μπορώ να φανταστώ τι μας περιμένει στο τελευταίο. Γιατί σε καμία σαιζόν δεν μας έχει αφήσει έτσι απλά.
Link to comment
Share on other sites

Από τα καλύτερα επεισόδια. Το τέλος ήταν όλα τα λεφτά. Θα μπορούσε να είναι το τελευταίο της σαιζόν. Δεν μπορώ να φανταστώ τι μας περιμένει στο τελευταίο. Γιατί σε καμία σαιζόν δεν μας έχει αφήσει έτσι απλά.

 

Αυτό που περιμένω από το επόμενο, είναι να μας δείξει τι να περιμένουμε στην επόμενη σεζόν από όλα τα μέτωπα του κόσμου. Π.χ. Iron islands, Vale, Bran, Dorne, Highgarden, κτλ κτλ. Πολλά έχουν μείνει μετέωρα στα τελευταία επεισόδια.

Edited by alx1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...