Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα tablets


Vinzenzo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά ελαφρώς οφτόπικ, αλλά έχει να κάνει με το aliexpress. Έχω πετύχει σε πωλητή να δείχνει 100% στο feedback για ένα προιόν και όταν μπήκα να δω τα σχόλια μου φάνηκε παράξενο γιατί ήταν καμια 40αρια σχόλια με το ίδιο feedback ( Excelent!!) ενώ τα ονόματα των αγοραστών άλλαζαν. Έστειλα ένα mail στο ali αναφέρωντας ότι μου φαίνεται παράξενο μιας και ο πωλητής ήταν καινούριος, και την άλλη μέρα που μπήκα να δω ξανά το προιόν δεν υπήρχε ίχνος από την σελίδα.

 

Επίσης off topic, αλλά προχθές στις εκπτώσεις στο ali, κάποια στιγμή που βγήκαν 10 κομμάτια από ένα tablet σε αστεία τιμή (νομίζω 10$), οι χρήστες που φαίνονταν ότι το πήραν είχαν όλοι όνομα που κατέληγε σε v (G...v, K...v, L...v κ.λπ.)... Τί στο καλό;;; Μόνο Ρώσοι το τσίμπησαν;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είδα ανάλογο θέμα στα smartphone και είναι μια καλή ιδέα το να γλυτώσουμε λίγα χρήματα όταν μπορούμε.

 

Είδα ένα κουπόνι για αυτό το tablet.

Το κουπόνι είναι το MQ8TM, ισχύει μέχρι 31 Δεκέμβρη και κατεβάζει την τιμή του στα 100€. Ένα 20ρικάκι την σήμερον ημέρα δεν είναι καθόλου άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την εγγύηση εγώ έπαθα το εξής με το Geekbuying. Αγόρασα πέρσι τον Δεκέμβριο ένα tablet a Pipo M6-3G WCDMA (εκ'εινη την εποχή ήταν HOT προϊόν). Κάπου μέσα στο καλοκαίρι το tablet "τα παιξε". Έψαξα να δω τι μπορώ να κάνω εδώ Ελλάδα αλλά δεν κατάφερα κάτι μόνος μου και απευθύνθηκα στην εταιρία. Κάπου τον Σεπτέμβριο αφού έιχα ζητήσει να τους στείλω το Tablet για επισκευή μια και είναι ακόμα στην εγγύηση πήρα την εξής αμίμητη απάντηση:

hi,dear

thanks for your reply

it is sorry to hear that

about your issue, we get the latest news from factory now this device has been stooped the production ,there are lacking of the components to fix it now

probably it will take long time to fix it

we checked that you have got it near for 1 year ,

according to our policy : http://www.geekbuying.com/help/customer_service/return_policy

5. Within 6 to 12 months: Customer (free repair warranty only)

Customers pay for the Round-trip shipping fee to return the items for free repair within one- year usage.

in order not to waste your time and shipping fee, we advise that you could purchase the new one

what is your opinion ?

 

Δηλαδή όταν το αγοράσαμε είχε εγγύηση 12 μήνες μετά έγινε 6-12 μήνες?!!!!!

 

Το χειρότερο..αφού είπα ΟΚ ας πάρω ένα καινούργιο αλλά με ΓΕΝΝΑΙΑ έκπτωση μια και είχα σκάσει πάνω αό 200€ να πάρω ένα tablet που κρατάει 6 μήνες και τι μου είπαν; Μου έδωσαν εκπτωση 5 δολλάρια!!!! όταν διαμαρτυρήθηκα μου έστειλαν την παρακάτω απάντηση με την οποία ακόμα γελάω (κλαιω)

hi,dear

good morning

1.about this tablet 329729 it costs around 220 usd before , now it has been reduced to the lowest discount price 204.69 usd already

here we try our best to apply for more 8 usd from our manager , you just need to pay 196.69 usd to it and we have not got any profit from it

hoping you understand

2.326326 here we make our effort to apply for more 5 usd , then total 15usd discount , you just need to pay 137.69 usd

hoping you could accept it

best wishes

yilia

 

Απατεώνες.

 

by the way αν κάποιος αναλαμβάνει να διορθώσει το tablet μου παρακαλώ να μου στείλει pm. Ευχαριστώ

 

Εγώ από ότι καταλαβαίνω, όλα τα tablets και κινητά του Geekbuying, έχουν 6 μήνες πλήρη εγγύηση, αλλά για να σε πιάσουν κώτσο σου λένε 12 μήνες (με τους υπόλοιπους 6 να την αναφέρουν μόνο ως free repair), που σημαίνει μόνο επισκευή, χωρίς κόστος ανταλλακτικών. Οπότε δώρον άδωρον, συν το ότι θα φας τζάμπα το πήγαινε-έλα αν το στείλεις για επισκευή, όπως μου κάναν και σε μένα, σε κινητό 8 μηνών που έβγαλε πρόβλημα στην πλακέτα, από ότι είπαν και δεν το ανέλαβε το εργοστάσιο.

 

Οπότε μην ξανασχολείστε με το Geekbuying, μόνο ψιλοπράματα που δεν βρίσκω αλλού παίρνω πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ λογικό αυτό που λες, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πού αποσκοπεί ο τύπος;;; Είδα ότι από το πρωί το παρήγγειλαν εκατοντάδες, οπότε θα εξαπατήσει όλους αυτούς. Τί θα γίνει όταν όλοι αυτοί παραλάβουν τις κάλτσες; Θα κάνουν dispute. Και τί θα κερδίσει τελικά αυτός;;;

Ενας να ξεχαστει, κερδος ειναι.

 

.....[...]......... κ αρκετους που δεν πηραν τα τερλικια τους κ διαμαρτυρονται γιατι κρυωνουν τα ποδια τους

Χα χα χα χα! Καιρο ειχα να ακουσω αυτη τη λεξη. Βορειος εισαι;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ενας να ξεχαστει, κερδος ειναι.

 

 

Χα χα χα χα! Καιρο ειχα να ακουσω αυτη τη λεξη. Βορειος εισαι;

 

Ναι ,ξερεις ποσα χρονια ειχα κ γω να την πω;:lol::lol:

Σορυ για το :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω για ενα 10αρι φτηνο ταμπλετ και πετυχα στο aliexpress αυτο

 

Προφανως προκειται για κλωνο στην καλύτερη περιπτωση. Ωστοσο μηπως ξερει κανεις τιποτα παραπανω απο οσα λεει ο πωλητης?

Τι λετε αξιζει?

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω για ενα 10αρι φτηνο ταμπλετ και πετυχα στο aliexpress αυτο

 

Προφανως προκειται για κλωνο στην καλύτερη περιπτωση. Ωστοσο μηπως ξερει κανεις τιποτα παραπανω απο οσα λεει ο πωλητης?

Τι λετε αξιζει?

 

απο ali με Feedback Score: 15 θα σου πρότεινα να μείνεις μακριά

Mi Note 3
Link to comment
Share on other sites

Ok . Δεκτο. Αλλα την ιδια ταμπλετα την πουλανε πολλοι. Για την ταμπλετα σα συσκευη τι γνωμη εχουμε?
HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Για να μην λέμε μόνο αρνητικά, παρέλαβα χθες το tablet από Geekbuing και δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο. Συσκευή, αξεσουάρ, συσκευασία χωρίς κανένα πρόβλημα. Παρήγγειλα 3/11/2014, πήρα tracking no 5/11/2014, εμφανίστηκε στις 10/11/2014 στο σύστημα και εχθές 19/11/2014 παρέλαβα !!! Χρησιμοποίησα EMS για πιο γρήγορα και δεν είχα και τελωνείο !!!

 

Άρα κανένα απολύτως πρόβλημα με Geekbuying !!! To αντίθετο, έμεινα πολύ ευχαριστημένος !!!

Edited by gfaf
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Για να μην λέμε μόνο αρνητικά, παρέλαβα χθες το tablet από Geekbuing και δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο. Συσκευή, αξεσουάρ, συσκευασία χωρίς κανένα πρόβλημα. Παρήγγειλα 3/11/2014, πήρα tracking no 5/11/2014, εμφανίστηκε στις 10/11/2014 στο σύστημα και εχθές 19/11/2014 παρέλαβα !!! Χρησιμοποίησα EMS για πιο γρήγορα και δεν είχα και τελωνείο !!!

 

Άρα κανένα απολύτως πρόβλημα με Geekbuying !!! To αντίθετο, έμεινα πολύ ευχαριστημένος !!!

 

To τί είναι ΄καθε μαγαζί το καταλαβαίνεις από το aftersales...δεν είπε κανείς ότι το geekbuying στέλνει απομιμήσεις ή 2ης/3ης διαλογής...

Αν ήταν έτσι δεν θα αγόραζε κανείς από εκεί...το θέμα είναι όταν χρειαστείς την εγγύηση τί αντιμετώπιση θα ε΄χεις...

...γιατί αν έσκασες 200€ και σε 2 ή 6 μήνες αντιμετωπίσεις πρόβλημα και δεν λάβεις υποστήριξη είναι εν μέρει σαν να τα πέταξες στα σκουπίδια, ή σαν να νοίκιαζες ταμπλέτα για ορισμένο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ειμαι στο κατάλληλο νήμα αλλά επειδή είχα αναφέρει ότι είχα ανοίξει case στο paypal για ενα cubetalk που είχα πάρει από geekbuying και ήθελα να το στείλω πίσω και οι κινέζοι μου κάναν νερά, μου απάντησε σήμερα το paypal το εξής και με άφησε άφωνο:

 

We were unable to investigate this case because the item in question is

virtual or intangible. Our Buyer Protection only covers tangible, physical

goods that can be posted. We aren’t able to adequately investigate payments

for intangible items, services, licences or other digital content.

 

Thank you for your cooperation.

 

Δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο. Χρησιμοποιώ paypal χρόνια και είναι η πρώτη φορά που χρειάζομαι την βοήθεια τους και ανοίγω case και με "κρέμασαν" χειρότερα και απο τους Κινέζους του geekbuying που μου προσέφεραν κουπόνι $5 ως λύση στο προβληματικό tablet! Έκανα και ένα complain στο paypal όπου ζητάω να ξανακοιτάξουν το case μου, αλλά είναι απίστευτο το συναίσθημα που τελικά συνηδοποιείς ότι δεν υπάρχει καμία προστασία στον καταναλωτή, ούτε το paypal που το έχουν θεοποιήσει, ούτε τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι εκτός θέματος, απευθύνσου εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5769146#post5769146

Όσο αφορά την υπόθεσή σου, όταν άνοιξες dispute μήπως δήλωσες services αντί για goods στο είδος προιόντος;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι εκτός θέματος, απευθύνσου εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5769146#post5769146

Όσο αφορά την υπόθεσή σου, όταν άνοιξες dispute μήπως δήλωσες services αντί για goods στο είδος προιόντος;

 

Ευχαριστώ και σόρρυ για το οφ. Όχι κανονικά ανέφερα τα πάντα, και μάλιστα έχω βάλει και βιντεο και φωτογραφίες του τάμπλετ που φαίνονται τα θέματα για τα οποία ήθελα να το γυρισω πίσω. Δεν υπάρχει λόγος να μου πουν ότι το tablet δεν υφίσταται σαν φυσικό προιόν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να αγοράσω ένα cube talk 7x αλλά δεν ξέρω από που να το πάρω. Παλαιότερα tablets αγόραζα από geekbuying, αλλά τώρα βλέπω ότι τα έχουν κάνει μαντάρα με τις εγγυήσεις, οπότε θέλω να το αποφύγω. Κάποιο άλλο αξιόπιστο site για αγορά tablet? Το vickmall δεν βλέπω να έχει ποικιλία στα tablets και είναι και ακριβότερο σε αυτά που είδα. Κάπου διάβασα για το buyincoins. Κάποια άλλη άποψη;

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να αγοράσω ένα cube talk 7x αλλά δεν ξέρω από που να το πάρω. Παλαιότερα tablets αγόραζα από geekbuying, αλλά τώρα βλέπω ότι τα έχουν κάνει μαντάρα με τις εγγυήσεις, οπότε θέλω να το αποφύγω. Κάποιο άλλο αξιόπιστο site για αγορά tablet? Το vickmall δεν βλέπω να έχει ποικιλία στα tablets και είναι και ακριβότερο σε αυτά που είδα. Κάπου διάβασα για το buyincoins. Κάποια άλλη άποψη;

το έχει και εδώ: http://www.buyincoins.com/item/42949.html#.VHB6M8kmfhQ

 

και εδώ: http://www.pandawill.com/cube-talk-7x-3g-tablet-pc-mtk8312-dual-core-7-inch-android-42-4gb-monster-phone-white-p85303.html

 

βέβαια έχει βγει και καινούργιο μοντέλο αλλά δε το ξέρω το κατάστημα:

http://www.fasttech.com/product/1961712

Edited by leasedline
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και απο εδω αλλα αν ξερει καποιος τι γινεται με την εγγυηση να μας επι γτ εχω ακουσει οτι δεν δινει ουτε ενα χρονο. Αλλιως θα παω κι εγω απο merimobiles
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ψάχνω να αγοράσω ένα ταμπλετ από 9" έως 10,1" και κόστος έως 90€ ΜΑΧ.

 

Θέλω να είναι 4πυρηνο και άνω, 1GB RAM, δοκιμασμένο από χρήστες εδώ μέσα, που να μην έχει παρουσιάσει προβλήματα.

 

Ευχαριστώ

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

το έχει και εδώ: http://www.buyincoins.com/item/42949.html#.VHB6M8kmfhQ

 

και εδώ: http://www.pandawill.com/cube-talk-7x-3g-tablet-pc-mtk8312-dual-core-7-inch-android-42-4gb-monster-phone-white-p85303.html

 

βέβαια έχει βγει και καινούργιο μοντέλο αλλά δε το ξέρω το κατάστημα:

http://www.fasttech.com/product/1961712

 

Ποιες οι διαφορες του παλιου μοντελου με αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Tελικα ειμαι αναμεσα στο cube talk 7x και στο CUBE Talk8 U27GT,20 ευρω η διαφορα μεταξυ τους,αξιζουν τα παραπανω 20 ευρω για το Talk8 U27GT?
Link to comment
Share on other sites

Tablet της Cube και της Onda, φέρνει πλέον και το Vickmall, οπότε δεν υπάρχει λόγος να κοιτάτε σε παρακατιανά μαγαζιά. Εκτός αν δεν σας ενδιαφέρει καθόλου η εγγύησή του και σας αρέσει να τζογάρετε. To Geekbuying πχ, δεν καλύπτει τίποτα από υλικά μετά τον πρώτο μήνα. Αν πχ καεί η οθόνη του tablet, μεγειά σας, πάρτε καινούργια με 10$ έκπτωση, θα σας πει το Geek.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο εδω σκεφτομαι να το αγορασω. Εσεις τι λετε; Ξερω οτι το site ειναι αξιοπιστο αλλα δεν ξερω με το θεμα της εγγυησης!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...