Jump to content

Blackberry PlayBook


Te_salat
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@thief: Μπορείς να προσθέσεις στο πρώτο ποστ τα παρακάτω;

 

Ευχαριστώ πολύ Άκης :)

 

Done... :)

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 617
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλημέρα!

Με ψήσατε, το πήρα κ γω απο uk, 200 ευρω τα 16gb, σίγουρα θα χρειαστώ βοήθεια όταν αποφασίσω οτι τα 16 δεν φτάνουν κ στο πως να περάσω φλασακι... :wacko:

Τώρα έχω άλλο πρόβλημα...του δοκίμασα 2 συσκευές bluetooth κι ενώ κάνει pair, δεν αναγνωρίζει υπηρεσίες κ άρα δεν μπορώ να του στείλω τίποτα.

Μου ψάχνει τις συσκευές, τις βρίσκει, βγαζει κωδικούς σύνδεσης κ μετά :cry: :cry:

Θα εκτιμούσα όποια βοήθεια γιατί οι άλλες 2 συσκευες μεταξύ τους επικοινωνούν μια χαρά (κινητό vodafone κ λαπτοπ dell)

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

BlackBerry, Android εφαρμογές… παντού!

 

Ο νέος CEO της καναδικής εταιρείας επιβεβαίωσε ότι οι νέες συσκευές με BlackBerry 10 λογισμικό αλλά και

το πολυαναμενόμενο Playbook OS 2.0, θα υποστηρίζουν εξ’ αρχής εφαρμογές "γραμμένες" για Android.

 

Οι συσκευές BlackBerry κυριάρχησαν στην αγορά της Αμερικής για περισσότερο από μία δεκαετία, όμως η

έλευση του iPhone και μετέπειτα του Android, έριξαν την εταιρεία από την κορυφή.

 

Το μεγαλύτερο μειονέκτημα της πλατφόρμας της RIM ήταν και είναι η μικρή γκάμα εφαρμογών σε σχέση με

τα οικοσυστήματα που έχουν δημιουργήσει οι Apple και Google.

 

Το πρόβλημα αυτό έρχεται να λύσει το τελευταίο update του PlayBook OS με τον κωδικό 2.0 που θα δώσει

τη δυνατότητα στους χρήστες του BlackBerry tablet να εκμεταλλευτούν τις δυνατότητες τις συσκευής με

τις καλύτερες και περισσότερες εφαρμογές του Android.

 

Η υποστήριξη του Android Player όπως τον ονομάζει η RIM θα επεκταθεί και στο νέο λογισμικό της εταιρείας

για smartphones, το BlackBerry 10, το οποίο θα κυκλοφορήσει κατά πάσα πιθανότητα μέσα στο φθινόπωρο.

 

Αν θα μπορέσουν αυτές οι αλλαγές να επαναφέρουν την RIM στην κορυφή της αγοράς ή τουλάχιστον στην

κερδοφορία, θα το ξέρουμε σε περίπου ένα χρόνο.

 

 

http://img849.imageshack.us/img849/2118/blackberryplaybook2.jpg

 

(πηγή)

Link to comment
Share on other sites

BlackBerry, Android εφαρμογές… παντού!

 

Ο νέος CEO της καναδικής εταιρείας επιβεβαίωσε ότι οι νέες συσκευές με BlackBerry 10 λογισμικό αλλά και

το πολυαναμενόμενο Playbook OS 2.0, θα υποστηρίζουν εξ’ αρχής εφαρμογές "γραμμένες" για Android.

 

Οι συσκευές BlackBerry κυριάρχησαν στην αγορά της Αμερικής για περισσότερο από μία δεκαετία, όμως η

έλευση του iPhone και μετέπειτα του Android, έριξαν την εταιρεία από την κορυφή.

 

Το μεγαλύτερο μειονέκτημα της πλατφόρμας της RIM ήταν και είναι η μικρή γκάμα εφαρμογών σε σχέση με

τα οικοσυστήματα που έχουν δημιουργήσει οι Apple και Google.

 

Το πρόβλημα αυτό έρχεται να λύσει το τελευταίο update του PlayBook OS με τον κωδικό 2.0 που θα δώσει

τη δυνατότητα στους χρήστες του BlackBerry tablet να εκμεταλλευτούν τις δυνατότητες τις συσκευής με

τις καλύτερες και περισσότερες εφαρμογές του Android.

 

Η υποστήριξη του Android Player όπως τον ονομάζει η RIM θα επεκταθεί και στο νέο λογισμικό της εταιρείας

για smartphones, το BlackBerry 10, το οποίο θα κυκλοφορήσει κατά πάσα πιθανότητα μέσα στο φθινόπωρο.

 

Αν θα μπορέσουν αυτές οι αλλαγές να επαναφέρουν την RIM στην κορυφή της αγοράς ή τουλάχιστον στην

κερδοφορία, θα το ξέρουμε σε περίπου ένα χρόνο.

 

 

http://img849.imageshack.us/img849/2118/blackberryplaybook2.jpg

 

(πηγή)

δηλαδη τι? θα μπορουμε να φορτωνουμε και να τρεχουμε .apk εφαρμογες στο playbook?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τι? θα μπορουμε να φορτωνουμε και να τρεχουμε .apk εφαρμογες στο playbook?

 

Υποθέτω ότι στο "App World" τις BB θα υπάρχουν/φαίνονται και οι εφαρμογές του "Android Market" :)

 

Θα δούμε βέβαια με το 2.0 firmware τι ακριβός εννοούν!! ;)

 

Ίδωμεν σε λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι στο "App World" τις BB θα υπάρχουν/φαίνονται και οι εφαρμογές του "Android Market" :)

 

Θα δούμε βέβαια με το 2.0 firmware τι ακριβός εννοούν!! ;)

 

Ίδωμεν σε λίγες μέρες.

 

Δεν θα παιζουν ολες οι εφαρμογες του Android. Οποιοι android developers αποφασισουν οτι θελουν οι εφαρμογες τους να ειναι διαθεσιμες και στο playbook, θα κανουν μια διαδικασια που λεγεται porting και απαιτει καποιο σχετικα μικρο κοπο απο αυτους και τοτε οι εφαρμογες τους θα ειναι διαθεσιμες στο app world, φυσικα παντα με την εγκριση της RIM

Εδω φυσικα θα παιξει ρολο και τι θα κανει η RIM για να πεισει τους developers με τις πετυχημενες android εφαρμγογες ωστε να μπουν στο playbοok. H πιο φανερη απο αυτες τις κινησεις ήταν να μειωσουν στα ορια της χασουρας τις τιμες του playbook ωστε να πουλησει πολλα κομματια και να αρχισουν να σκεφτονται οι developers οτι θα εχουν κερδη απο την ενασχοληση τους με αυτο

Βεβαια με ολα αυτα να δουμε αν θα γραφει μετα κανεις εφαρμογες στην κανονικη γλωσσα του playbook...

Link to comment
Share on other sites

το ζαχαρωνω και εγω να πω την αληθεια..χτες διαβασα οτι θα μεσα στο '12 θα βγει καινουργιο Playbook με υποστηριξη hspa+.δεν ξερω γιατι σταματησαν αυτη την εκδοση απο την rim.δειτε και αυτο ειναι γενικα για μελλοντικες συσκευες bb λεει και για το καινουργιο playbook http://www.bgr.com/2012/01/24/rims-roadmap-for-20122013-two-blackberry-10-phones-two-curves-hspa-playbook/?utm_source=feedburner&utm_medium=twitter&utm_campaign=Feed%3A+TheBoyGeniusReport+%28BGR+|+Boy+Genius+Report%29
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχει παραλαβή κανένας (εκτός απο τον Γιώργο "gesamfunai") :worry: ???

 

 

(Send from iPhone)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καινουργιο Playbook αντε με το καλο.http://*****berry.com/blackberry-playbook-3g-specifications.στα αστερακια βαλτε wait for it..c r a c k
Link to comment
Share on other sites

Kalispera, sugnomi gia ta greeklish den exo ellinikous xaraktires edo.

mporei kapoios pou exei to bb na mou pei an dokimase me bluetooth na sundesi laptop i smartphone (oxi blackberry) gia file apostoli fotografion k mousikis?Mipos telika to bluetooth einai mono gia keyboard kai mouse?

euxaristw poli

 

 

[Εάν δεν έχεις ελληνικούς χαρακτήρες στον υπολογιστή σου, μπορείς είτε να τους εγκαταστήσεις που είναι μια πολύ απλή διαδικασία, είτε να χρησιμοποιήσεις κάποιο free tool, όπως το http://speech.ilsp.gr/greeklish/ για την αυτόματη μετατροπή. Επόμενα μηνύματα σε greeklish θα διαγραφούν]

Edited by thief
Link to comment
Share on other sites

Kalispera, sugnomi gia ta greeklish den exo ellinikous xaraktires edo.

mporei kapoios pou exei to bb na mou pei an dokimase me bluetooth na sundesi laptop i smartphone (oxi blackberry) gia file apostoli fotografion k mousikis?Mipos telika to bluetooth einai mono gia keyboard kai mouse?

euxaristw poli

 

 

[Εάν δεν έχεις ελληνικούς χαρακτήρες στον υπολογιστή σου, μπορείς είτε να τους εγκαταστήσεις που είναι μια πολύ απλή διαδικασία, είτε να χρησιμοποιήσεις κάποιο free tool, όπως το http://speech.ilsp.gr/greeklish/ για την αυτόματη μετατροπή. Επόμενα μηνύματα σε greeklish θα διαγραφούν]

 

Τελικά μερικές φορές είμαστε παραλογοι.

Λογικά ο άνθρωπος γράφει από το playbook του, που δεν υπάρχουν ακόμα ελληνικά,γιατί να του σβήσετε τα μηνυματα;

 

Υ.Γ.: εκτός αν κάνω λάθος και υπάρχουν και στο playbook,τότε συγγνώμη.

s1.bit3fight.gr/c.php?uid=23557

 

starfinal

Link to comment
Share on other sites

Στους όρους χρήσης αναφέρεται ξεκάθαρα ότι απαγορεύεται η γραφή με χρήση greeklish, κάτι που συμβαίνει ώστε να είναι πιο ευανάγνωστες οι σελίδες του myphone για όλους τους χρήστες. Προφανώς δεν μπορούμε να κάνουμε επιλεκτικά εξαιρέσεις και δεν μπορούμε να γνωρίζουμε από πού γράφει ο καθένας. Επειδή μάλιστα είναι νέος χρήστης, οφείλω να κάνω την παρατήρηση. Εάν συντρέχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος, όπως η χρήση του playbook (που δεν υπάρχουν ελληνικά όπως λες, παρά μόνο σε beta έκδοση - αν και πάλι ισχύει η δυνατότητα χρήσης του αυτόματου μετατροπέα) τότε μπορεί ο κάθε χρήστης να επικοινωνήσει με κάποιον moderator εάν όντως θεωρεί ότι δεν υπάρχει λύση στο θέμα αυτό. :)

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σκέφτομαι να παραγγείλω το blackberry playbook από αμερική π.χ από το Amazon.com....υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα που θα το χρησιμοποιώ στην ευρώπη; επίσης ξέρετε τι παίζει με το τελωνείο; μην μου βγει πανακριβο εξαιτείας του
Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να έχεις επιβάρυνση με τους σχετικούς δασμούς που πιθανόν να μην σε συμφέρει. Προτέινω απο Ευρώπη να το παραγγείλεις έαν δεν βρεις κάποια προσφορά απο ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα.
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

danish αν δεν κανω λαθος φαινεται πως υπαρχει τροπος να μεταφερεις με bluetooth. οταν παραλαβω θα το δω κ θα σου πω.

tsiou21 ειναι λιγο επιφοβο να παραγγειλεις απο αμερικη.εχω παραλαβει αρκετα πραγματα στο παρελθον κ δεν ειχα προβλημα. ηταν ομως ολα με απλο ταχυδρομειο. κ παλι ομως δεν ειναι σιγουρο οτι θα το αφησουν. παντως διαβαζω οτι αποστολες με αλλο τροπο πχ ups εχουν προβλημα με το τελωνειο.

και μια ερωτηση. καταφερε κανεις να κανει tethering με καποιο κινητο android?

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω ακόμα παραλάβει την συσκευή μου για να το δοκιμάσω άλλα διάβασα ένα άρθρο στο GreekBerry για το tethering με blackberry και άλλη smartphone συσκευή.

 

http://greekberry.com/2012/01/17/tethering-sto-blackberry-playbook/

 

Δοκίμασε το !

Link to comment
Share on other sites

με αυτήν την διαδικασία δε θα χρεώνεται υπέρογκα το κινητό ?
Blackberry 9000-9650-9810-9900-Q10 White-Q10 Black
Link to comment
Share on other sites

Palavoulis ευχαριστώ.

Stratous 156 ρώτησα στην cosmote και μου είπαν ότι δεν θα έχω κάποια επιπλέον χρέωση. ελέγξτε το βέβαια γιατί δεν τους εμπιστεύομαι. Την έχω πατήσει αρκετές φορές όταν ρωτάω κάτι τους παρόχους που συνήθως δεν το έχουν ακούσει ξανά!

Πρέπει να ρωτήσω και στο αντίστοιχο θέμα στο myphone αν το υποστηρίζει το x10 mini pro, αλλά πολύ φοβάμαι πως δεν θα μπορεί γιατί δεν είδα κάτι στο menu...διάβασα ότι είναι μέσω της διαδικασίας DUN του bluetooth (dial up network ή κάτι τέτοιο)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μερικές φορές είμαστε παραλογοι.

Λογικά ο άνθρωπος γράφει από το playbook του, που δεν υπάρχουν ακόμα ελληνικά,γιατί να του σβήσετε τα μηνυματα;

 

Υ.Γ.: εκτός αν κάνω λάθος και υπάρχουν και στο playbook,τότε συγγνώμη.

 

:O

Ακριβώς αυτό συνέβη ,δεν έχει ελληνικά το playbook :cry:

Ξέρουμε αν όντως θα υπάρχουν τα ελληνικα στο νεο update?

 

Ευχαριστώ κ για την εφαρμογή με τα greeklish δεν την ήξερα :D

 

Ευχαριστώ όσους θέλουν να βοηθήσουν, όντως προβληματίζομαι κ δεν έβγαλα ακόμη άκρη. Δεν το δέχονται επιστροφή παρά μόνο αν το πάω στο Λονδίνο με τα χεράκια μου! :X Ε, με τα χεράκια μου τους μούντσωσα! :lol:πανε κ οι Αγγλοι ελληνάρες έγιναν :lol:

Νομίζω πάντως πως το bluetooth δεν ειναι για exhanging files τελικά αλλά για mouse και πληκτρολογιο!Κ άντε να βρεις ποντικι οικονομικο που να αναγνωρίζει το bb για να δοκιμασεις!

Σε περίπτωση που καποιος βγαλει ακρη, δοκιμασει κ πετυχει συνδεση με κοινο κινητο (οχι ββ) ας ποσταρει παρακαλώ για να ξέρω αν έχει ελάττωμα ή όχι τελικά!Αν έχει ελαττωμα θα το κρατησω ως playbook με ειδικές ικανότητες δεν θα το διώξω :O

Edited by thief
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα - παρακαλώ να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο...από όσο έψαξα στο ****berry (δεν ξέρω γιατί το γράφουν έτσι!) δεν συνεργάζεται με άλλες συσκευές...κ δεν ξέρω αν θα μπορεί στην επόμενη έκδοση... τουλάχιστον δεν έχει πρόβλημα το δικό σου.

Όσον αφορά την παράδοση από το simplyelectronics έχουμε θέμα. τους τηλεφώνησα και μου απάντησαν γραπτώς. Ευγενέστατοι βέβαια αλλά δεν μπορούν ούτε καν να προβλέψουν πότε θα το στείλουν!!! Εννοείται πως έχω το δικαίωμα να ακυρώσω την παραγγελία αν θέλω και να μου πιστώσουν τα χρήματα. Δεν μπορώ να καταλάβω τί συμβαίνει. Μου έδωσαν δικαιολογίες αλλά φαίνεται ότι είναι απλά για να μου πουν κάτι. Προφανώς δεν έχουν παραλάβει ακόμη.

Ελληνικά είναι σχεδόν σίγουρο πως θα έχει η επόμενη έκδοση του λειτουργικού.

Πάντως δεν έχω αποφασίσει ακόμη αν θα ακυρώσω την παραγγελία. Δεν θα ήθελα γιατί δεν νομίζω πως σε αυτά τα λεφτά θα βρω κάτι τόσο αξιόλογο. Ίσως αν μετανιώσει κάποιος φίλος και είναι από Θεσσαλονίκη να πάρω το δικό του τελικά. προς το παρόν θα περιμένω. Άσε που μπορεί να βγει καμία ανακοίνωση για τη 2.0 και να με βοηθήσει στην απόφασή μου (!) .

Οποιαδήποτε πληροφορία ή βοήθεια δεκτή!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο...από όσο έψαξα στο ****berry (δεν ξέρω γιατί το γράφουν έτσι!) δεν συνεργάζεται με άλλες συσκευές...κ δεν ξέρω αν θα μπορεί στην επόμενη έκδοση... τουλάχιστον δεν έχει πρόβλημα το δικό σου.

Όσον αφορά την παράδοση από το simplyelectronics έχουμε θέμα. τους τηλεφώνησα και μου απάντησαν γραπτώς. Ευγενέστατοι βέβαια αλλά δεν μπορούν ούτε καν να προβλέψουν πότε θα το στείλουν!!! Εννοείται πως έχω το δικαίωμα να ακυρώσω την παραγγελία αν θέλω και να μου πιστώσουν τα χρήματα. Δεν μπορώ να καταλάβω τί συμβαίνει. Μου έδωσαν δικαιολογίες αλλά φαίνεται ότι είναι απλά για να μου πουν κάτι. Προφανώς δεν έχουν παραλάβει ακόμη.

Ελληνικά είναι σχεδόν σίγουρο πως θα έχει η επόμενη έκδοση του λειτουργικού.

Πάντως δεν έχω αποφασίσει ακόμη αν θα ακυρώσω την παραγγελία. Δεν θα ήθελα γιατί δεν νομίζω πως σε αυτά τα λεφτά θα βρω κάτι τόσο αξιόλογο. Ίσως αν μετανιώσει κάποιος φίλος και είναι από Θεσσαλονίκη να πάρω το δικό του τελικά. προς το παρόν θα περιμένω. Άσε που μπορεί να βγει καμία ανακοίνωση για τη 2.0 και να με βοηθήσει στην απόφασή μου (!) .

Οποιαδήποτε πληροφορία ή βοήθεια δεκτή!

 

Η ιδια ιστορια με το μαγαζι αυτο.

Δυο φορες στο παρελθον αποπειραθηκα να αγορασω κινητο που το εμφανιζαν διαθεσιμο (και μαλιστα με αρκετα κομματια θυμαμαι) και αμφοτερες τελικα ακυρωσα μετα απο απανωτες δικαιολογιες του καταστηματος.

Γενικα δεν εχουν αποθεμα, ψαρευουν πελατες και στελνουν οποτε παραλαβουν.

Ο,τι να'ναι δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

Καλά που μου το είπες για να ξέρω...

 

Νεότερες πληροφορίες (οι οποίες όμως ελέγχονται) αναφέρουν ότι η νέα έκδοση θα είναι διαθέσιμη στις 22 Φεβρουαρίου. Ίδωμεν...

Edited by progressive
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο...από όσο έψαξα στο ****berry (δεν ξέρω γιατί το γράφουν έτσι!) δεν συνεργάζεται με άλλες συσκευές...κ δεν ξέρω αν θα μπορεί στην επόμενη έκδοση... τουλάχιστον δεν έχει πρόβλημα το δικό σου.

Όσον αφορά την παράδοση από το simplyelectronics έχουμε θέμα. τους τηλεφώνησα και μου απάντησαν γραπτώς. Ευγενέστατοι βέβαια αλλά δεν μπορούν ούτε καν να προβλέψουν πότε θα το στείλουν!!! Εννοείται πως έχω το δικαίωμα να ακυρώσω την παραγγελία αν θέλω και να μου πιστώσουν τα χρήματα. Δεν μπορώ να καταλάβω τί συμβαίνει. Μου έδωσαν δικαιολογίες αλλά φαίνεται ότι είναι απλά για να μου πουν κάτι. Προφανώς δεν έχουν παραλάβει ακόμη.

Ελληνικά είναι σχεδόν σίγουρο πως θα έχει η επόμενη έκδοση του λειτουργικού.

Πάντως δεν έχω αποφασίσει ακόμη αν θα ακυρώσω την παραγγελία. Δεν θα ήθελα γιατί δεν νομίζω πως σε αυτά τα λεφτά θα βρω κάτι τόσο αξιόλογο. Ίσως αν μετανιώσει κάποιος φίλος και είναι από Θεσσαλονίκη να πάρω το δικό του τελικά. προς το παρόν θα περιμένω. Άσε που μπορεί να βγει καμία ανακοίνωση για τη 2.0 και να με βοηθήσει στην απόφασή μου (!) .

Οποιαδήποτε πληροφορία ή βοήθεια δεκτή!

 

Το μηχανηματακι είναι τέλειο πάντως, είχα παραγγείλει περιπου τότε και το touchpad αλλά το bb είναι οτι χρειάζομαι αν και 7αρα κάνει θαύματα δεν με κουραζει καθολου για τη χρηση που το θελω δηαλδη σε ταξιδια, οταν ξυπνησω κ οταν πεφτω για υπνο-οδοντοβουρτσα σαν να λεμε.Μακαρι να διορθωθει το θεμα με τα ελληνικα γιατι ειναι κουραστικο στα emails.

Για το simplyelectronics δεν ξερω τιποτα, πάντως εγώ απο κει που ψώνισα δεν ξαναψωνίζω αν και κακα τα ψεμματα με 200 ευρω πηρα τετοιο εργαλειακι!

 

Παιδιά με σερβις της blackberry στην Ελλάδα τι παίζει?Ελπίζω να μην είναι σαν την asus που έστειλα το νετμπουκακι μου στην Ιταλία με την ψυχη στο στόμα για το αν θα το ξαναδω...:blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...