Jump to content

Blackberry PlayBook


Te_salat
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πέρασα το Update, δεν έχει ελληνικά...παιδιά όσο δεν παίρνει την 2.0 το μηχάνημα είναι αδιάφορο, και 200 που το δίνουν πολλά είναι,εδώ έδωσε 100 η HP το touchpad που σε λειτουργικότητα ήταν κλάσεις ανώτερο...δεν έχει καν calendar app...τίποτα...ένα skype ένα twitter...απαράδεκτοι...

 

Σωστα τα λες. Το θεμα εμπεριεχει και λιγο ρισκο. Δηλαδη αν καποιος πιστευει οτι η RIM θα τηρησει αυτη τη φορα τις υποσχεσεις της και πραγματικα το Φεβρουαριο βγαλει την εκδοση 2.0, τοτε ειναι καλη αγορα τωρα το (αρκετα φθηνοτερο σε σχεση με την αρχικη τιμη) Playbook που ειναι εξαιρετικο σαν hardware και θα μπορει να παιρνει ολες τις αναβαθμισεις για τουλαχιστον 2 χρονια ακομα

 

Αν η 2.0 εκδοση ειναι πραγματικα καλη και κανει buzz στη κοινη γνωμη τοτε η τιμη του θα ακριβυνει αρκετα σε σχεση με σημερα

 

Πολλα <<αν>> βεβαια μαζευονται αλλα ο καθενας κρινει και πονταρει αναλογα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 617
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πράγματι το μηχάνημα είναι άψογο από θέμα hardware,όλα πολύ καλά, είμαι ευχαριστημένος και αυτή η τιμή κανόνι, αλλά τι να το κάνεις αν δεν μπορείς να το κρατήσεις πάνω από δέκα λεπτά γιατί δεν έχεις τι να κάνεις και ψάχνεις το laptop; Το android smartphone μου αυτήν την στιγμή είναι κλάσεις πιο λειτουργικό.

Όπως είπε και ο φίλος είναι ρίσκο, το παίρνεις φθηνά τώρα, βγαίνει η 2,0 με ότι έχει υποσχεθεί η RIM κέρδισες, δεν τηρεί τις υποσχέσεις, μόλις ξέμεινες με ένα πανάκριβο φορητό media player(υπερβολή το ξέρω:))

Eriscsson 748, Ericsson T28, NOKIA 3310, Panasonic GD67, NOKIA 5210, SonyEriscsson W800, SonyEricsson Z600, SonyEricsson W910, NOKIA N97, Dell Streak 5, HTC One X (κλάπηκε:(), ΖΤΕ racer II, NOKIA 925, Ms Lumia 950, Galaxy S8, oneplus 8 pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Μία ερώτηση για όποιον γνωρίζει.....

 

Κινητό BB 9780 OS 6.0.0.668 σε BES περιβάλλον

 

Το blackberry bridge δουλεύει περίπου καλά.......δηλ:

1. Κάποιες φορές ενώ είναι συνδεδεμένο με το κινητό, το BP δεν δείχνεi επαφές, BBM, mail κτλ(ανοίγουν σαν παράθυρα αλλά μέχρι εκεί)....κάνω disconnect και μετά connect και μετά από 3 λεπτά περίπου δουλεύει καλώς......

2. Ο bridge browser δεν δουλεύει σχεδόν ποτέ.....αδυνατεί να ανοίξει σελίδα και μετά από αρκετό χρόνο (περ 4 λεπτά) ή θα βγάλει μήνυμα ότι δεν μπορεί να συνδεθεί λόγω μη ύπαρξης σύνδεσης ή θα φορτώσει η σελίδα πάρα πολύ αργά....

 

Με ένα πρόχειρο ψάξιμο, είδα πολλούς να αναφέρουν πως όταν είσαι σε BES περβάλλον πρέπει να πεις στο κινητό στα options, advanced settings στον browser να δουλεύει ως BIS.....αυτό γίνεται στο 5άρι λειτουργικό αλλά στο 6άρι;;;;;;

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι ο bridge browser ή θα δούλευε ή δενθα δούλευε. Πώς γίνεται 80% να μην δουλεύει και κάποιες ελάχιστες φορές να ανοίγει σελίδες αλλά αργά. Κάποοι στα forums λένε για ΙΤ policies της εταιρίας μου όσων αφορά το BES...αν ήταν έτσι δεν θα έπρεπε να έμπαινε σε καμία σελίδα....

 

Σκέφτομαι να κάνω wipe το τηλέφωνο και να το αφήσω σε BIS αφού κανένας δεν έχει παρόμιο πρόβλημα όταν είναι σε BIS. Το πρόβλημα εμφανίζεται σε αυτούς που έιναι σε BES..

 

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω ΒΒ κινητό για να σε βοηθήσω. Κάποιος κάτοχος ίσως...
Eriscsson 748, Ericsson T28, NOKIA 3310, Panasonic GD67, NOKIA 5210, SonyEriscsson W800, SonyEricsson Z600, SonyEricsson W910, NOKIA N97, Dell Streak 5, HTC One X (κλάπηκε:(), ΖΤΕ racer II, NOKIA 925, Ms Lumia 950, Galaxy S8, oneplus 8 pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Μία ερώτηση για όποιον γνωρίζει.....

 

Κινητό BB 9780 OS 6.0.0.668 σε BES περιβάλλον

 

Το blackberry bridge δουλεύει περίπου καλά.......δηλ:

1. Κάποιες φορές ενώ είναι συνδεδεμένο με το κινητό, το BP δεν δείχνεi επαφές, BBM, mail κτλ(ανοίγουν σαν παράθυρα αλλά μέχρι εκεί)....κάνω disconnect και μετά connect και μετά από 3 λεπτά περίπου δουλεύει καλώς......

2. Ο bridge browser δεν δουλεύει σχεδόν ποτέ.....αδυνατεί να ανοίξει σελίδα και μετά από αρκετό χρόνο (περ 4 λεπτά) ή θα βγάλει μήνυμα ότι δεν μπορεί να συνδεθεί λόγω μη ύπαρξης σύνδεσης ή θα φορτώσει η σελίδα πάρα πολύ αργά....

 

Με ένα πρόχειρο ψάξιμο, είδα πολλούς να αναφέρουν πως όταν είσαι σε BES περβάλλον πρέπει να πεις στο κινητό στα options, advanced settings στον browser να δουλεύει ως BIS.....αυτό γίνεται στο 5άρι λειτουργικό αλλά στο 6άρι;;;;;;

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι ο bridge browser ή θα δούλευε ή δενθα δούλευε. Πώς γίνεται 80% να μην δουλεύει και κάποιες ελάχιστες φορές να ανοίγει σελίδες αλλά αργά. Κάποοι στα forums λένε για ΙΤ policies της εταιρίας μου όσων αφορά το BES...αν ήταν έτσι δεν θα έπρεπε να έμπαινε σε καμία σελίδα....

 

Σκέφτομαι να κάνω wipe το τηλέφωνο και να το αφήσω σε BIS αφού κανένας δεν έχει παρόμιο πρόβλημα όταν είναι σε BIS. Το πρόβλημα εμφανίζεται σε αυτούς που έιναι σε BES..

 

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα...

 

Μετά από 3 μέρες χρήση και ψάξιμο κατέληξα στα εξής:

η ταμπλέτα έχει 2 browsers

1. bowser

2. bridge browser

 

ο 2 είναι ο μόνος που κάνει συμπίεση στα δεδομένα και δεν σε χρεωκοπεί από Megabytes

 

Για κάποιο λόγο σε BES περιβάλλον και με μόνο σε OS 6 δεν ανοίγει καμία σελίδα από τον 2 ενώ από τον 1 ανοίγουν όλες και μάλιστα πολύ γρήγορα όταν είναι σε 3G το κινητό....το γεγονός βέβαι ότι α

άνοιγαν πολύ γρήγορα με έβαλε σε σκέψεις και μετά από 30 λεπτά σερφάρισμα, 2 youtube videos, κάποια email, πήρα vodafone να μάθω υπόλοιπο όγκου και από 460 είχα πάει σε 380...έπαθα πλάκα και κατάλαβα αμέσως ότι πλεόν δεν γίνεται συμπίεση αλλά το γνωστό σε όλους μας tether.........

 

Αμέσως βγήκα από BES και συνέχισα με BIS..ο 2 άνοιξε οποιαδήποτε σελίδα (ο χρονος ήταν παρόμιος με αυτόν του κινητού) και έκανα τα ίδια (30 λεπτά σερφάρισμα, 2 youtube videos, κάποια email,) και πήρα vodafone για να μάθω το υπόλοιπο....

πλεόν το υπόλοιπο ήταν από 380ΜΒ, 360ΜΒ....δηλ κατανάλωσα 20 ΜΒ....

 

αν κάποιος έχει κινητό με OS5 δεν χρειάζεται να βγεί από BES αφού το OS5 επιτρέπει στα settings να αλλάξεις τον browser......

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος άλλος έχει παρατηρήσει ας το επιβεβαιώσει. Εχω ήδη τσεκάρει ( COSMOTE BIS- BB9780 O.S 6.600) το playbook οταν ειναι bridged (με κλειστό wifi) παίζουν κανονικά και οι 2 browser. O Native browser και ο bridge browser. Χωρίς καμία διαφορά στην κατανάλωση MB. Άνοιξα ακριβώς τις ίδιες σελίδες και με το μετρητή σε reset πριν απο κάθε ανοιγμα. Ακριβώς τις ίδιες καταναλώσεις. Υποθέτω πια ο bridge browser τουλαχίστον με BIS είναι ακριβώς ιδιος. Υποψιάζομαι κάποια updates και με τον ερχομό της έκδοσης 2 πια να υπάρχει ένας browser. Λέτε ίσως με το Bridge browser να δρομολογεί ιστοσελίδες πιο πολύ phone based? Το μόνο ίσως που μπορώ να φανταστώ για τη χρήση του Bridge browser.
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα και εγώ το ταμπλετάκι από Αμερική (σε φίλο μου εκεί). Θα μου το φέρουν παραμονές πρωτοχρονιάς και πλήρωσα 299 δολλάρια τα 32 gb. Νομίζω σε αυτή την τιμή πήρα ένα εξαιρετικό προιόν ειδικά για μένα που θέλω κυρίως browsing και φορητότητα
Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα και εγώ το ταμπλετάκι από Αμερική (σε φίλο μου εκεί). Θα μου το φέρουν παραμονές πρωτοχρονιάς και πλήρωσα 299 δολλάρια τα 32 gb. Νομίζω σε αυτή την τιμή πήρα ένα εξαιρετικό προιόν ειδικά για μένα που θέλω κυρίως browsing και φορητότητα

 

Φίλε μου είναι καταπληκτικό το tablet…!! Ποιοτικότατο, πολύ δυνατό με ωραία οθόνη και με πολύ όμορφο λειτουργικό. Από το 2012 θα γίνει πολύ καλύτερο. Με γεια σου…!:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είναι καταπληκτικό το tablet…!! Ποιοτικότατο, πολύ δυνατό με ωραία οθόνη και με πολύ όμορφο λειτουργικό. Από το 2012 θα γίνει πολύ καλύτερο. Με γεια σου…!:)

Σε ευχαριστώ πολύ. Από ότι διαβάζω και εγώ , με την αναβάθμιση του Φεβρουαρίου θα αποκτήσει ακόμα καλύτερες ικανότητες :D

Link to comment
Share on other sites

κοιταζω κ εγω για tabletaki τωρα στις γιορτες και το playbook μου εχει αφησει τις καλυτερες εντυπωσεις(θεωρω οτι ειναι τουλαχιστων 2φορες καλυτερο απο οποιοδηποτε tablet με το γελοιο honeycomb) μαζι με το i pad το οποιο ομως ειναι απλησιαστο οικονομικα.το μονο που θελω να ρωτησω ειναι αν αναπαραγει mkv εστω και στα 720p που για μενα ειναι απ τα βασικα κριτηρια μαζι με το multitask.οποιος μπορει ας δωσει τα φωτα του.και επισης μ αυτη την αναβαθμιση που λεγεται που θα φερει τα Ελληνικα τι εξελιξεις υπαρχουν??? Edited by mitsos7777
Link to comment
Share on other sites

κοιταζω κ εγω για tabletaki τωρα στις γιορτες και το playbook μου εχει αφησει τις καλυτερες εντυπωσεις(θεωρω οτι ειναι τουλαχιστων 2φορες καλυτερο απο οποιοδηποτε tablet με το γελοιο honeycomb) μαζι με το i pad το οποιο ομως ειναι απλησιαστο οικονομικα.το μονο που θελω να ρωτησω ειναι αν αναπαραγει mkv εστω και στα 720p που για μενα ειναι απ τα βασικα κριτηρια μαζι με το multitask.οποιος μπορει ας δωσει τα φωτα του.και επισης μ αυτη την αναβαθμιση που λεγεται που θα φερει τα Ελληνικα τι εξελιξεις υπαρχουν???

 

MKV δε παιζει τωρα, αλλα θα παιζει το Φεβρουαριο με την εκδοση 2.0 που εχει υποσχεθει η RIM οτι θα βγει τοτε. Παντως απο οσο εχω διαβασει θα παιζει MKV αλλα οχι ολα. Δηλαδη θα εχει ασυμβατοτητες με κατι κωδικοποιησεις ήχου. Δεν ειμαι ειδικος και δεν μπορω να σου εξηγησω περαιτερω.

Ελληνικα θα εχει το Φεβρουαριο

Παντως επειδη η RIM δε φημιζεται οτι κραταει τις υποσχεσεις της, ολα αυτα να τα πιστευεις στο περιπου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
MKV δε παιζει τωρα, αλλα θα παιζει το Φεβρουαριο με την εκδοση 2.0 που εχει υποσχεθει η RIM οτι θα βγει τοτε. Παντως απο οσο εχω διαβασει θα παιζει MKV αλλα οχι ολα. Δηλαδη θα εχει ασυμβατοτητες με κατι κωδικοποιησεις ήχου. Δεν ειμαι ειδικος και δεν μπορω να σου εξηγησω περαιτερω.

Ελληνικα θα εχει το Φεβρουαριο

Παντως επειδη η RIM δε φημιζεται οτι κραταει τις υποσχεσεις της, ολα αυτα να τα πιστευεις στο περιπου.

 

Να ρωτήσω κάτι ως άσχετος επί του θέματος: δεν υπάρχει κάποιος ανεπίσημος τρόπος να του περάσει κάποιος Ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι τελευταιο.την 2.0 θα την παρει σιγουρα η με την μειωση τιμης που γινεται θα εχει την καταληξη του touchpad?
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι τελευταιο.την 2.0 θα την παρει σιγουρα η με την μειωση τιμης που γινεται θα εχει την καταληξη του touchpad?

θα την παρει ..τοτε γιατι την βγαζουν και θα κανουν σε εκθεση επισημη παρουσιαση? που θα την βαλουν αλλου?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

παιδια το πηρα! απο simplyelectronics ,,,με κουπονι 3 ωρων! (BLACKBERRYNOW) ΤΟ 64GB στα 280 τελικη τιμη! νομιζω καλο deal...

ειχανε 23 κομματια και εμειναν 9! ...μονο φοβαμαι μην εχω προβλημα με το shop...πρωτη φορα αγοραζω απο εκει...

ελα...το update να ερχεται....

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

παιδια το πηρα! απο simplyelectronics ,,,με κουπονι 3 ωρων! (BLACKBERRYNOW) ΤΟ 64GB στα 280 τελικη τιμη! νομιζω καλο deal...

ειχανε 23 κομματια και εμειναν 9! ...μονο φοβαμαι μην εχω προβλημα με το shop...πρωτη φορα αγοραζω απο εκει...

ελα...το update να ερχεται....

 

Τι εγινε τελικα? το παρελαβες?

Link to comment
Share on other sites

τελικα ειναι οκ οι τυποι! πολυ καλο καταστημα προτεινεται! αριστη επικοινωνια μεσω email και πληρη εικονα της παραγγελιας μου.

εφυγε χθες το μεσημερι με UPS απο Αγγλια και θα το εχω την Τριτη το μεσημερι οπως βλεπω απο το tracking system.

Πληρωσα 280 για 64GB χωρις τελωνεια , χωρις εξτρα μεταφορικα ,,,και υπαρχουν καποιοι που αγοραζουν απο αγγελιες τα 16αρια με 260! :p

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

φιλε επειδη κ εγω το ψηνω να το παρω απ εκει να σε ρωτησω με την κλασικη προπληρωμενη της κυπρου μπορω να κανω παραγγελια.και με την εγγυηση τι παιζει?ρωτησες? Edited by mitsos7777
Link to comment
Share on other sites

φιλε επειδη κ εγω το ψηνω να το παρω απ εκει να σε ρωτησω με την κλασικη προπληρωμενη της κυπρου μπορω να κανω παραγγελια.και με την εγγυηση τι παιζει?ρωτησες?

καλησπερα τρεχα να προλαβεις! http://www.simplyelectronics.net/mainproduct.php?pid=13641

αγορα με paypal μονο δεν εχουν πιστωτικες

εχει ενα χρονο εγγυηση με αποστολη σε αυτους ...

 

"All products from SimplyElectronics come with a 12 month warranty from receipt of the purchase and are covered by SimplyElectronics AfterCare

facilities. you must send it back to us and we'll return to you with no cost"

Edited by gesamfunai

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

παιδια το πηρα! απο simplyelectronics ,,,με κουπονι 3 ωρων! (BLACKBERRYNOW) ΤΟ 64GB στα 280 τελικη τιμη! νομιζω καλο deal...

ειχανε 23 κομματια και εμειναν 9! ...μονο φοβαμαι μην εχω προβλημα με το shop...πρωτη φορα αγοραζω απο εκει...

ελα...το update να ερχεται....

 

Γεια σου Γιώργο!

 

Με ενδιαφέρει και εμένα το Playbook για άμεση αγορά... μια διευκρίνηση όταν λες "κουπόνι" εννοείς "εκπτωτικό κουπόνι" ?

Όντως 280 ευρώ για 64γίγα είναι το καλύτερο DEAL που έχω βρει!!!! :up:

Link to comment
Share on other sites

καπνος εγινε το μηχανακι.ελπιζω να ξαλαβαλουν το 64αρι γιατι εγω δεν προλαβα

 

Φαίνεται ότι έβαλαν 9 κομμάτια ακόμα (9 Units In Stock) :)

Link to comment
Share on other sites

Τρικ marketing θα είναι παιδιά...Τις εμφανίζουν λίγες-λίγες! Πάντως το αγόρασα και εγώ. Σκεφτόμουν να πάρω κάποιο κινέζικο android κοντά στα 200 και τελικά πήρα το 64άρι στα 290... Σε λίγες ημέρες θα το έχω. Ελπίζω να έκανα καλά! Ήδη πάντως περιμένω την 2.0 για να έχω skype τουλάχιστον!Ελπίζω να συνεργάζεται κάπως με το android κινητό μου ή τον υπολογιστή μου. Και σίγουρα θα χρειαστώ τη βοήθειά σας σε λίγο καιρό!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...