Jump to content

Blackberry PlayBook


Te_salat
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://tapatalk.com/mu/c4cd7877-7ad0-2a0c.jpghttp://tapatalk.com/mu/c4cd7877-7aef-abcc.jpg

http://tapatalk.com/mu/c4cd7877-7b16-6f94.jpg

 

Έπεσε στα χέρια μου ένα Play Book για μια γρηγορη δοκιμη.

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολυ θετικές. Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής, πολυ smooth.

Συγκρίνεται άνετα με το iPad σε touching & scrolling.

Άριστο στην συνεργασία με το blackberry κινητο. Φανταστείτε ότι μπορει να ρυθμιστεί ώστε να ακούγεται απ αυτο ο ήχος όταν σας καλούν στο blackberry. Και φυσικά όλα συγχρονιζονται αυτόματα μεταξύ των δυο συσκευών.

Υπάρχουν εγκατεστημένες όλες οι βασικές εφαρμογές και στο blackberry store θα βρείτε αρκετές ακόμα. Μένει να δούμε κατα πόσο θα γίνει αυτο που ακούστηκε για την δυνατότητα εγκατστασης android εφαρμογών.

 

Διαθέτει θύρα micro USB.

 

Το browsing είναι αρκετά καλο. Σε ταχύτητα θα το παρομοιαζα με το ipad1. Σίγουρα όμως είναι πιο αργο απο το ipad2.

 

Νομίζω ότι πρόκειται για μια συσκευη φτιαγμένη ειδικά γι αυτούς που χρησιμοποιούν blackberry και γενικα για πιο αυστηρή επαγγελματική χρήση.

Θέλω να πω ότι δεν προορίζεται για νεαρούς που θέλουν μια μεγάλη παιχνιδομηχανη, browsing, social nets κλπ.

Επίσης θεωρω ότι έχει το ιδανικο μέγεθος για πλήρη φορητοτητα.

 

 

__________________________________________

 

ΧΡΗΣΙΜΑ link

 

http://img20.imageshack.us/img20/9408/blackberrylogo.png BlackBerry App Store

 

http://img20.imageshack.us/img20/9408/blackberrylogo.png Software & Updates

 

http://www.samsung.com/gr/p2images/icon/ico_pdf.gif Οδηγίες Χρήσης στα Αγγλικά

 

http://www.samsung.com/gr/p2images/icon/ico_pdf.gif Safety and Product Information

 

http://img585.imageshack.us/img585/6064/sitemap.png Official Site

Edited by thief
προσθήκη link
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 617
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμενα παλι Κωστα μου φανηκε ημιτελες για τα...καλα. Δεν ειναι δυνατον να λανσαρεις ταμπλετα μετα απο τοσο καιρο και να εχεις εικονιδιο Gmail που να σε παραπεμπει... στη webmail υλοποιηση (shortcut ξερω να φτιαχνω και μονος μου δηλαδη).

Απο εκει και περα, οι third party εφαρμογες που υπαρχουν ειναι ελαχιστες (απομενει να δουμε πως θα εξελιχθει σε βαθος χρονου). Πραγματι συνεργαζεται πολυ καλα με blackberry κινητα, οντως ειναι πολυ καλα φτιαγμενο (το λαστιχο πισω μου αρεσε), αν και τα defects δε λειπουν (δυο συσκευες ειδα απο κοντα, η μια ειχε τραγικη αυτονομια (σε κατασταση αναμονης εχανε 30% σε λιγες ωρες, χωρις να κανεις τιποτα) και στο δευτερο ειχε προβλημα η καμερα).

Μου αρεσε το μεγεθος - σχημα του (καθαρα business oriented) κι η οθονη του (η καλυτερη που εχω δει σε απεικονιση, μετα το ipad 2).

Γενικα νομιζω οτι ειναι μια ταμπλετα που απευθυνεται στους κατοχους blackberry υλοποιησεων και προς το παρον αυστηρα μονο για αυτους...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Αυτο είδα κι εγω Βαγγέλη γι αυτο το εδωσα αμέσως πίσω.

Ναι όντως ξεχασα να αναφέρω ότι όλα τα mail παίζουν με εικονίδιο στην web έκδοση τους. Αυτο βέβαια είναι φυσιολογικό για blackberry αφου σπάνια κάποιος θα χρησιμοποιήσει κάτι άλλο εκτός του δικου της mail.

 

Για μένα η συσκευη φτιαχθηκε για να μην χρειαστούν οι κάτοχοι των blackberry Κινητων να πανε σε tablet άλλης πλατφόρμας. Γιατί μια τέτοια επαφη, μπορει να σπρώξει κάποιον σε iPhone η android.

 

Όμως τον συνεργάτη μου που είναι κάτοχος blackberry χρόνια τώρα τον ικανοποίησε και το αγόρασε αυτός αντι για μένα.

Άλλωστε και το iPad έτσι το χρησιμοποιούσε. Ζήτημα είναι να είχε 10 εφαρμογές.

Αυτός σίγουρα θα κάνει καλύτερα την δουλεια του. Ειδικά η εφαρμογές word και excel είναι ίσως καλύτερες απ αυτές που χρησιμοποιούμε στα iOS και android.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αυτο είδα κι εγω Βαγγέλη γι αυτο το εδωσα αμέσως πίσω.

Ναι όντως ξεχασα να αναφέρω ότι όλα τα mail παίζουν με εικονίδιο στην web έκδοση τους. Αυτο βέβαια είναι φυσιολογικό για blackberry αφου σπάνια κάποιος θα χρησιμοποιήσει κάτι άλλο εκτός του δικου της mail.

 

Δεν είναι έτσι, ίσα ίσα που περισσότερο χρησιμοποιούν "ξένα" email στα blackberry. Σπάνια κάποιος αλλάζει τη διεύθυνσή του απλά και μόνο επειδή πήρε blackberry.

 

Κατά τα άλλα, δεν έχω κάποια άποψη, δεν το έχω δει καν το PlayBook...

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι, ίσα ίσα που περισσότερο χρησιμοποιούν "ξένα" email στα blackberry. Σπάνια κάποιος αλλάζει τη διεύθυνσή του απλά και μόνο επειδή πήρε blackberry.

 

Κατά τα άλλα, δεν έχω κάποια άποψη, δεν το έχω δει καν το PlayBook...

 

Για να το λες εσυ έτσι θα είναι. Δεν είχα ποτε ΒΒ. Απλα βασίστηκα σ αυτο που έχει βγει προς τα έξω ότι έχει το καλύτερο mail.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Όχι το καλύτερο mail, την καλύτερη υλοποίηση push mail. Ανεξάρτητα από το τι email έχει ο καθένας.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απο τον Ιουνιο μεχρη σημερα εχουν "ερθει" γυρω στις 4 αναβαθμισεις για το Playbook και, πλεον, εχουν αλλαξει πολλα.

Ειναι σταθερο, με καλη αυτονομια, πιο γρηγορο απο ποτε (επιτελους να αξιοποιηθει το υπερπληρες hardware του) και συνεπικουρουμενο απο μια αψογη οθονη και πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, μπορεις να κανεις δουλεια.

 

Εγω το χρησιμοποιω πλεον σαν τη βασικη (και μοναδικη, αφου εδωσα το ipad 2, ταμπλετα) και δηλωνω ευχαριστημενος, ειδικα με τη δυνατοτητα bridge με το blackberry κινητο μου, που δουλευει υποδειγματικα.

 

Μονο και μονο, δηλαδη, το να μπορω να εχω ενα πακετο data (BIS στο κινητο) και απο το ιδιο να "αντλει" δεδομενα και το playbook, με τη γνωση υψηλη συμπιεση που επιτυγχανεται (και αρα πολυ μικροτερη κινηση δεδομενων), ειναι killer feature για μενα. Ουτε tethering που γονατιζει τη μπαταρια (και χρειαζεται modifications, σε πολλες περιπτωσεις, αφου πλεον οι carriers δεν το επιθυμουν ή και εξτρα χρεωσεις), ουτε δευτερη sim - ολα απλα και ευκολα και πανω απο ολα: Αξιοπιστα (συνωνυμο, με τα ΒΒ πλεον)...

Το μεγαλυτερο προβλημα, εδω, οπως και στο HP Touchpad που δοκιμασα για λιγες μερες, ειναι η ανυπαρξια ελληνικου πληκτρολογιου.

Εχω μαθει οτι θα υπαρχει πληρης εξελληνισμος σε μεταγενεστερη ρομ (ηδη στην τελευταια εχουν προστεθει πολλες χωρες) - ειναι κατι εξαιρετικα σημαντικο, οπως ειναι λογικο...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη δεν βλέπω να κλείσεις μήνα μ αυτα.

Ακόμα και ο φίλος μου που είχε ΒΒ χρόνια, το έδωσε και ξαναγύρισε στο iPad συν ότι αγόρασε λευκό iPhone 4 για κυρία συσκευη μόλις του έδειξα την συνεργασία μεταξύ iOS συσκευών με το iCloud.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Λες Κωστα; πολυ πιθανο. Αν μη τι αλλο δοκιμασα κι αυτη την πλατφορμα και πλεον εχω δει ο,τι ηθελα. Θα δειξει ομως, θα δωσω λιγο χρονο στα ΒΒ μου.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις το παρέλαβα. Έκανα account και δουλεύει μια χαρά. Βασική ερώτηση. Δεν βρήκα πουθενά email client calendar και contacts. Στο youtube είδα ότι το είχε παρουσιάσει η blackberry. Δεν έχει βγεί ακόμα?? Υπάρχει τρόπος να συγχρονίζω με gmail?

Νόμιζα ότι σαν blackberry αυτό θα ήταν standart feature:cry:

 

Αν θέλει bridge για αυτά τότε έλεος???Πρέπει δηλαδή να πάρουμε και κινητό???

Επίσης αν έχει κανείς playbook και θέλει να κάνουμε βιντεο κλήση για δοκιμή το bb id μου είναι

george.poulis@gmail.com

 

Edited by gpou
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρέλαβα. Έκανα account και δουλεύει μια χαρά. Βασική ερώτηση. Δεν βρήκα πουθενά email client calendar και contacts. Στο youtube είδα ότι το είχε παρουσιάσει η blackberry. Δεν έχει βγεί ακόμα?? Υπάρχει τρόπος να συγχρονίζω με gmail?

Νόμιζα ότι σαν blackberry αυτό θα ήταν standart feature:cry:

 

Αν θέλει bridge για αυτά τότε έλεος???Πρέπει δηλαδή να πάρουμε και κινητό???

Επίσης αν έχει κανείς playbook και θέλει να κάνουμε βιντεο κλήση για δοκιμή το bb id μου είναι

george.poulis@gmail.com

 

Την εδωσες μονος σου την απαντηση σου Γιωργο. Θελει bridge για να εχεις mail app. Αλλιως μονο με τις web εφαρμογες (δηλαδη χαζομαρες).

Παντως η ολη ιστορια με το bridge ειναι απολαυστικη. Παρε ενα bold 9900 και θα το απολαυσεις στον υπερθετικο βαθμο (εγω με αυτα επαιζα για ενα διαστημα)...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Μίλησα με developer της BlackBerry και ανέφερε πως μέχρι τέλος του μήνα θα έχει βγει αναβάθμιση για το PlayBook που μεταξύ άλλων θα υποστηρίζει και την Ελληνική γλώσσα. Λογικό τώρα που από μέρα σε ημέρα πρόκειται να κυκλοφορήσει το 9900.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα με καιει πιο πολυ η υποστηριξη email-calendar

 

Sent from my HTC Vision using Tapatalk

 

Πέρα από τον τρόπο εμφάνισης τους μέσω Bridge δεν έχει γίνει γνωστό κάτι ακόμη. Που σημαίνει ότι περιορίζει τον υποψήφιο αγοραστή, υποχρεώνοντας τον να έχει και κινητό BlackBerry...

Link to comment
Share on other sites

Πόσο κρίμα ειναι βρε παιδια ενα τοσο ωραίο εργαλείο να μην εχει την υποστηριξη που θα έπρεπε απο τους developers.! Πήγα σημερα στα public και το δοκίμασα και μου αφησε τις καλύτερες εντυπώσεις!! Ενθουσιάστηκα με το multitasking, με το smoothness και με το full flash στο internet! Γι αυτο κι εγω δεν άντεξα και το αγόρασα! (οχι απο εκει φυσικα). Θα το εχω η την Παρασκευή ή την Δευτέρα! :)
Link to comment
Share on other sites

Πόσο κρίμα ειναι βρε παιδια ενα τοσο ωραίο εργαλείο να μην εχει την υποστηριξη που θα έπρεπε απο τους developers.! Πήγα σημερα στα public και το δοκίμασα και μου αφησε τις καλύτερες εντυπώσεις!! Ενθουσιάστηκα με το multitasking, με το smoothness και με το full flash στο internet! Γι αυτο κι εγω δεν άντεξα και το αγόρασα! (οχι απο εκει φυσικα). Θα το εχω η την Παρασκευή ή την Δευτέρα! :)

 

......και πολυ καλα εκανες!!!!! Μολις το παρεις και το δουλεψεις θα καταλαβεις τι εργαλειο ειναι..... Το εχω 2 εβδομαδες και δεν εχω ανοιξει απο τοτε το laptop μου...

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολλά υποσχόμενη συσκευή αν και δεν την έχω δοκιμάσει. Ελπίζω να μην έχει την τύχη του HP Touchpad όπως και φαίνεται...

 

 

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω αποκτήσει την έκδοση με τα 64GB και δεν σκοπεύω να το δώσω. Μόνο και μόνο για την ποιότητα της κατασκευής, την οθόνη, την ταχύτητα του και τη σταθερότητα (που απέκτησε ύστερα από τόσες αναβαθμίσεις λογισμικού...).
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω αποκτήσει την έκδοση με τα 64GB και δεν σκοπεύω να το δώσω. Μόνο και μόνο για την ποιότητα της κατασκευής, την οθόνη, την ταχύτητα του και τη σταθερότητα (που απέκτησε ύστερα από τόσες αναβαθμίσεις λογισμικού...).

 

ειπες τα πιο σωστα λογια ειναι η μια απο τις 2 καλυτερες ταμπλετες

/Users/georgesfakianakis/Downloads/281wupg.png
Link to comment
Share on other sites

Το έχω στα χέρια μου και είμαι ενθουσιασμένος:D:D. Η ποιότητά του είναι μοναδική και το interface του φανταστικό. Με το που το άνοιξα του έκανα και ένα update που μου ζήτησε και τώρα το σκαλίζω και το φέρνω στα μέτρα μου. Στον browser του να φανταστείτε μπήκα στο κανονικό site youtube και έβαλα ένα βίντεο και επέλεξα να το δω σε 1080p ανάλυση. Το έπαιξε τέλεια με εικόνα κρυστάλλινη και χωρίς σπασίματα. Κανονικότατη υποστήριξη flash περιεχομένου. Πρέπει να έχει φανταστικό hardware το οποίο και εκμεταλλεύεται!! Η έλλειψη της ελληνικής γλώσσας με χαλάει πολύ αλλά ξέρω πως μέσα στον Οκτώβρη θα είναι διαθέσιμη με ένα μεγάλο update! Αυτά προς το παρόν. Θα επιστρέψω ξανά με εντυπώσεις και απορίες!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μήπως έχει κάποιος χρήστης ενημέρωση για την υλοποίηση Ελληνικού πληκτρολογίου? Βγήκε καινούργιο update που την περιλαμβάνει?
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κάποιος χρήστης ενημέρωση για την υλοποίηση Ελληνικού πληκτρολογίου? Βγήκε καινούργιο update που την περιλαμβάνει?

 

Περιμένουμε την DevCon στις 18-20 Οκτωβρίου όπου και θα παρουσιαστεί η μεγάλη αναβάθμιση για το playbook η οποία θα έχει και Ελληνικά, επίσης θα προστεθούν υπηρεσίες όπως ενοικίαση ταινιών, ebook readers, βελτίωση και επέκταση του Blackberry Bridge και άλλα πολλά!! Θα παρουσιαστούν και τα νέα τηλέφωνα της Blackberry για το Q1 του 2012 τα οποία θα τρέχουν το ολοκαίνουριο λειτουργικό το οποίο τρέχει το Playbook και που βασίζεται στο QNX… η άποψή μου είναι πως θα δούμε πολλά ωραία πράγματα από την RIM κατά την διάρκεια της DevCon. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

BLACKBERRY PLAYBOOK 16GB BLACK 359 ευρωωωωωω

λινκ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.662421&sid=1

εαν θεωρηθει διαφημιση να σβηστη. Δεν το εχω αλλα παντα το ζαχαρωνα μαζι με διαφορα αλλα..:p

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε την DevCon στις 18-20 Οκτωβρίου όπου και θα παρουσιαστεί η μεγάλη αναβάθμιση για το playbook η οποία θα έχει και Ελληνικά, επίσης θα προστεθούν υπηρεσίες όπως ενοικίαση ταινιών, ebook readers, βελτίωση και επέκταση του Blackberry Bridge και άλλα πολλά!! Θα παρουσιαστούν και τα νέα τηλέφωνα της Blackberry για το Q1 του 2012 τα οποία θα τρέχουν το ολοκαίνουριο λειτουργικό το οποίο τρέχει το Playbook και που βασίζεται στο QNX… η άποψή μου είναι πως θα δούμε πολλά ωραία πράγματα από την RIM κατά την διάρκεια της DevCon. ;)

 

Η αναβαθμιση τελικα παρουσιαστηκε...... Μηπως ξερεις ποτε θα ερθει για τα δικα μας playbook? Αντε γιατι χωρις ελληνικα δεν αντεχω...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όντας κάτοχος BB συσκευής, ενδιαφέρομαι για το PlayBook. Θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους αν η οθόνη των 7" είναι ικανοποιητική, ξεκούραστη για browsing tasking λόγω μεγέθους (μην μας βγουν και τα μάτια χάρην της φορητότητας). Συγκριτικά η οθόνη του i pad ας πούμε μου έχει φανεί λόγω μεγέθους πολύ ξεκούραστη. Να σημειώσω εδώ οτι θα το χρησιμοποιώ σαν βασικό tablet και εν μέρη να αντικαταστήσω το λαπτοπ μου για σύντομα ταξίδια. Το έχω δει απο κοντά σε κατάστημα αλλά επειδή τεσταρα παράλληλα και το i pad δεν μπορούσα να κρίνω.
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...