Jump to content

[S II] Πρόβλημα οθόνης και κάμερας


ackel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασε να κάνεις πρώτα το update της κάμερας, στους περισσότερους το βελτίωσε/εξαφάνισε.

Στο samsung apps γράψε "galaxys2 camera firmware update" και κάν΄το εγκατάσταση

Το εχω περασει το camera update αμεσως μολις ανοιξα το κινητο, αλλα δυστυχως το ροζακι υπαρχει.

Φαντάζομαι εννοείς το γνωστό θέμα στην κάμερα, δυστυχώς είναι πολύ μυστήριο μιας και σε άλλους εμφανίζεται και σε άλλους εξαφανίζεται μετά από μια αναβάθμιση με αυθαίρετο τρόπο.

 

Αν μπορούσες να σιγουρέψεις ότι η επόμενη συσκευή δεν θα είχε το θεματάκι αυτό θα σου έλεγα να την επιστρέψεις, πολύ αμφιβάλλω όμως.

Οντως εννοω το προβλημα με το ροζ στην καμερα. απλα οι πιο πολλοι ανεφεραν οτι τραβουσαν απο κοντα μια φωτο σε λευκο φοντο και υπηρχε το ροζ.

σε μενα ομως ακομα και οταν υπαρχει τοιχος στο φοντο στα 3-4 μετρα, παλι εχω ροζακι, γιάυτο και ανυσηχω.

 

Απ'οτι φαινεται η συσκευη μου θα παει για DOA γιατι κατι δεν μου αρεσει στην οθονη του sgs2 Μου. Θελω να τσεκαρετε το εξης.

 

Tο βραδυ σε κλειστο και εντελως σκοτεινο δωματιο, δοκιμαστε να κανετε το εξης :

Κλειστε εντελως το κινητο. συνδεστε το με καποιο φορτιστη και περιμενετε να σας εμφανισει την μπαταρια που δειχνει οτι φορτιζει.

πατηστε μια φορα το κεντρικο πληκτρο ωστε να φωτισει λιγο η οθονη. Στο sgs2 μου η οθονη στο κατω μερος, δηλαδη απο εκει που τελεινει το κατω μερος της μπαταριας που εμφανιζεται στην οθονη, μεχρι και το τερμα κατω της οθονης, εμφανιζεται μαυρο χρωμα, και οχι παντου. ειναι σαν να εχει κομματια απο μαυρο. Ενω απο το τερμα πανω μερος της οθονης μεχρι και το τελος της μπαταριας, η οθονη εχει ενα γκρι χρωμα (οχι μαυρο).

πιστευω λοιπον οτι η οθονη μου εχει καποιο προβλημα στο κατω μερος της.

 

επισης εχω παρατηρησει και το εξης :

το βραδυ σε εντελως σκοτεινο δωματιο καντε το εξης. βαλτε για φοντο στην οθονη κλειδωματος ενα απο τα εντονα κοκκινα background Που εχει διαθεσιμα. πατηστε το πληκτρο power να κλεισει η οθονη.

Τωρα καντε το εξης. πατηστε το power για να αναψει η οθονη και παρατηρηστε αν πριν εμφανιστει η κοκκινη φωτο, αν εμφανιζονται κατι καθετες γραμμες στην οθονη. γινεται πολυ γρηγορα, σχεδον ακαριαια, οποτε πρεπει να το επαναλαβετε πολλες φορες ωστε να το τσεκαρετε.

 

οποιος μπορει να τσεκαρει τα παραπανω 2 πραγματακια θα με βοηθησει πολυ !!!!

ευχαριστω :).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως σε εμένα δεν μου δείχνει/έδειξε ποτέ τέτοια ενημέρωση στο samsung apps. Η μόνη διαθέσιμη ενημέρωση που βλέπω είναι του QIK...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Tonyk το δευτερο προβλημα που περιγραφεις με τις κοκκινες γραμμες το εχω διαβασει παμπολλες φορες απο πολλα διαφορετικα ατομα. Το πρωτο προβλημα θα το τσεκαρω και θα σου πω. Γενικα εχει πολλα προβληματα η οθονη και θα βρεις και αλλα αν ψαξεις καλα..

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο που αναφερεις εγω το δοκιμασα μολις σε σκοτεινο δωματιο,και φενεται μονο η μπαταρια να φορτιζει μετα ολα μαυρα οπως θα επρεπε να ειναι στην οθονη..απα θα σου συνηστουσα να το κοιταξεις..το δευτερο αν δε κανω λαθος ειναι γνωστο bug με τη lock screen που υποτιθετε θα διωρθονοταν με τη KF3 την οποια οπως βλεπω εχεισ περασει ηδη(εδω το ειχα διαβασει κιολας)..περιεργο μιας κ εχω εγω το ιδιο θεμα κ ηλπιζα να εφευγε με τη KF3 που δεν εχω κατσει ν περασω..παντος απο πρωσοπικη εμπειρια θα σου συνηστουσα να το κοιταξεις οσο πιο γρηγορα γινεται. γω τρεχω κοντα 40 μερες τωρα με προβληματικη οθονη στην οποια υπηρχε ενα αχνο ασπρο 'σπλατς-ξεθωριασμα' στο κατω κεντρικο μερος...ηταν XEU το μοντελο το εστειλα αγγλια μεσω του καταστηματος και οι μαγκες μετα απο 35 μερες μου το γυρισαν με απλα ενα update !!!!! φυσικα τωρα περιμενω μετα το 15αυγουστο να στειλω πισω και να παρω καινουρια συσκευη:!:

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη μας ειναι η χαρα του DOA!

Κατι αλλο. Μπαινω πλεον στο samsung apps και εχουν αφαιρεσει το camera firmware update ??

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι ούτε εγώ το βρίσκω. Πάντως στην δικιά μου συσκευη αγορασμένη πριν 10 μέρες όταν πήγα να βάλω το update μου έλεγε οτι ήδη υπάρχει. :confused:
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη μας ειναι η χαρα του DOA!

Κατι αλλο. Μπαινω πλεον στο samsung apps και εχουν αφαιρεσει το camera firmware update ??

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

δυστηχως ετσι ειναι και ειναι κριμα μιας και ειναι μια υπεροχη συσκευη.. γραψε "galaxys2 camera firmware update" στην αναζητηση στο samsung apps και θα το βρεις..παρεπιπτωντος μετα απο hard reset το προγραμμα δεν υπηρχε μεν αλλα το firmware τησ καμερας μου ειχε μεινει..

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη μας ειναι η χαρα του DOA!

Κατι αλλο. Μπαινω πλεον στο samsung apps και εχουν αφαιρεσει το camera firmware update ??

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

θα ηταν η χαρα του DOA, αν με την αλλαγη λυνοταν τα προβληματα που εχει. Υπαρχει η πιθανοτητα να πεσεις σε χειροτερο απο αυτο που εχεις.

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί και κάποιος άλλος να δοκιμάσει αυτά τα δύο που έγραψα παραπάνω για να δούμε αν είναι μόνο στην δική μου συσκευή ;

Πιο πολύ με ενδιαφέρει το πρώτο γιατί είναι κάτι που φαίνεται έντονα σε μένα.

Ευχαριστώ :).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί και κάποιος άλλος να δοκιμάσει αυτά τα δύο που έγραψα παραπάνω για να δούμε αν είναι μόνο στην δική μου συσκευή ;

Πιο πολύ με ενδιαφέρει το πρώτο γιατί είναι κάτι που φαίνεται έντονα σε μένα.

Ευχαριστώ :).

Φίλε μου για το πρώτο δεν βλέπω κάτι, απλά κάτω απο την μπαταρία έχει μια και καλά πράσινη σκιά απο την μπαταρία αλλά όλη η υπόλοιπη οθόνη είναι μαυρη.

Τώρα για το δευτερο που λες με τις γραμμές όντως εμφανίζονται αστραπιαία και με άλλο φόντο που δοκίμασα απο αυτά που αναφέρεις, δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα ωστόσο.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μήπως μπορεί και κάποιος άλλος να δοκιμάσει αυτά τα δύο που έγραψα παραπάνω για να δούμε αν είναι μόνο στην δική μου συσκευή ;

Πιο πολύ με ενδιαφέρει το πρώτο γιατί είναι κάτι που φαίνεται έντονα σε μένα.

Ευχαριστώ :).

 

Αντώνη σε όσα galaxy s2 που έχω δει δεν υπάρχει το πρώτο θέμα που αναφέρεις. Ο χρωματισμός είναι παντού ίδιος (μαύρο). Έχεις δοκιμάσει με κάποιο μαύρο background να δεις αν φαίνεται και αλλού;

 

Για το δεύτερο επίσης αν και αυτό το θεωρώ ήσσονος σημασίας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη σε όσα galaxy s2 που έχω δει δεν υπάρχει το πρώτο θέμα που αναφέρεις. Ο χρωματισμός είναι παντού ίδιος (μαύρο). Έχεις δοκιμάσει με κάποιο μαύρο background να δεις αν φαίνεται και αλλού;

 

Για το δεύτερο επίσης αν και αυτό το θεωρώ ήσσονος σημασίας.

πριν λίγο το δοκίμασα πάλι στο δικό μου το πρώτο θέμα και φαίνεται πολύ έντονα αλλά μόνο όταν χαμηλώνει λίγο ο φωτισμός.

Δηλαδή :

Με σβηστό το κινητό και συνδεδεμένο τον φορτιστή, Πατήστε μια φορά το μεσαίο πλήκτρο να φωτίσει η οθόνη, και μετά από λίγα δευτερόλεπτα που χαμηλώνει ο φωτισμός λιγάκι, εκεί μόνο φαίνεται αυτό που λέω. Είναι πολύ εμφανές και αν υπάρχει θα το δείτε αμέσως.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη η μονη φορα που ειδα κοκκινες γραμμες ηταν στο πρωτο sgs2 μου το οποιο καηκε μετα απο 2 λεπτα χρησης. Δεν ξερω αν εχει σχεση παντως εγω με αυτα που περιγραφεις θα το πηγαινα πισω φιλε.

 

sent from my Galaxy S 2 using smoke signals...

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
πριν λίγο το δοκίμασα πάλι στο δικό μου το πρώτο θέμα και φαίνεται πολύ έντονα αλλά μόνο όταν χαμηλώνει λίγο ο φωτισμός.

Δηλαδή :

Με σβηστό το κινητό και συνδεδεμένο τον φορτιστή, Πατήστε μια φορά το μεσαίο πλήκτρο να φωτίσει η οθόνη, και μετά από λίγα δευτερόλεπτα που χαμηλώνει ο φωτισμός λιγάκι, εκεί μόνο φαίνεται αυτό που λέω. Είναι πολύ εμφανές και αν υπάρχει θα το δείτε αμέσως.

 

Δεν υπάρχει αυτό φίλε και το παράξενο είναι ότι δεν έχει ξανααναφερθεί. Συνιστώ επιστροφή/service.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει αυτό φίλε και το παράξενο είναι ότι δεν έχει ξανααναφερθεί. Συνιστώ επιστροφή/service.

Το καλό είναι ότι την συσκευή την έχω πάρει από κάποιο cosmote corner το οποίο το έχει ένας πολύ καλός φίλος μου και δεν έχουμε κόψει απόδειξη αγοράς.

Θα περιμένω να φύγει ο δεκαπενταύγουστος γιατί δεν έχει στοκ συσκευές στο μαγαζί, και μετά θα κόψω απόδειξη και θα χρησιμοποιήσουμε το DOA.

 

Μια σημαντική ερώτηση. χρησιμοποιώντας την δυνατότητα DOA, έχω το δικαίωμα να πάρω αμέσως νέα συσκευή και να δώσω την παλιά πίσω ; τόσο απλά ;

Η Μήπως πρέπει να πάει πρώτα στο σέρβις, να τσεκάρουν ότι έχει πρόβλημα και μετά να μου δώσουν καινούργια συσκευή ;

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μια σημαντική ερώτηση. χρησιμοποιώντας την δυνατότητα DOA, έχω το δικαίωμα να πάρω αμέσως νέα συσκευή και να δώσω την παλιά πίσω ; τόσο απλά ;

Η Μήπως πρέπει να πάει πρώτα στο σέρβις, να τσεκάρουν ότι έχει πρόβλημα και μετά να μου δώσουν καινούργια συσκευή ;

 

Μπορούν να σου δώσουν άμεσα νέα συσκευή δίνοντας την παλιά. Η ευκολία που μπορεί να γίνει αυτό είναι στη διακριτική ευχέρεια του κάθε καταστήματος αλλά προφανώς εσύ δεν θα έχεις τέτοιο πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

κάντε firmware update στην κάμερα από samsung apps και είναι πολύ πιθανό να βελτιωθεί πολύ η κατάσταση.

 

Ξερει κανείς αν το FalaxyS2 Camera Firmware update, που βρίσκεται μεσα στο Samsung Apps, με έκδοση 11.7.01, είναι ο τελευταίος driver για την κάμερα του γαλαξία της μαμάς εταιρείας και αν υποστηρίζει Ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ενω τοσο καιρο λειτουργουσε απροβληματιστα η καμερα μου, χθες το βραδυ ειδα οτι και σε βιντεο και σε φωτογραφια, περιπου στο κεντρο της οθονης φαινεται μια μαυρη (αρκετα) εντονη βουλα. Δεν ειναι θεμα οθονης γιατι περνωντας φωτογραφιες στον υπολογιστη διακρινεται και εκει το ιδιο πραγμα. Νομιζω πως δεν ειναι ουτε θεμα software αφου δε θυμαμαι τον τελευταιο καιρο να περασα κατι. Η μονη αλλαγη ειναι η θηκη και η ζελατινα που του εβαλα αλλά η καμερα ειναι εντελώς ελεύθερη.

 

Τι μπορει να ειναι? Δε φωτογραφισα απευθειας ηλιο, μονο σε καταιγιδα εχω βγαλει βιντεο αστραπων (τιποτα το ιδιαιτερο, ουτε σε διαρκεια βιντεο ουτε σε ενταση λαμψεων αφου δεν πετυχα κεραυνους) αλλά αυτο το κανω και με την κανονικη καμερα αλλά και με ολα τα κινητα που εχουν περασει απο τα χερια μου απο εποχης sharp gx20 και ποτέ δεν υπήρξε το παραμικρο θεμα.

 

Εμφανίστηκε και στο δικό μου μια μαυρη βούλα στην κάμερα αλλά πανω δεξια... Εχει συμβει σε κανεναν αλλο;;; :worry:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εμφανίστηκε και στο δικό μου μια μαυρη βούλα στην κάμερα αλλά πανω δεξια... Εχει συμβει σε κανεναν αλλο;;; :worry:

 

Είναι μόνιμη ανεξαρτήτως λήψης; Με ποια rom είσαι; Δοκίμασες να βάλεις το camera firmware update μέσω samsung apps;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Είναι μόνιμη ανεξαρτήτως λήψης; Με ποια rom είσαι; Δοκίμασες να βάλεις το camera firmware update μέσω samsung apps;

 

Είναι μόνιμη ναι... Είμαι με stock KF3 και έκανα και το update αλλα τπτ.. δεν ήταν από την αρχή το πρόβλημα. Ξαφνικά παρουσιάστηκε..

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Είναι μόνιμη ναι... Είμαι με stock KF3 και έκανα και το update αλλα τπτ.. δεν ήταν από την αρχή το πρόβλημα. Ξαφνικά παρουσιάστηκε..

 

Μάλλον δεν τη γλυτώνεις την επίσκεψη στο service.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν τη γλυτώνεις την επίσκεψη στο service.

 

Ναι το φαντάζομαι... Γενικά παίζει κανένα τηλ από smartec? κοιταω στο site αλλα δεν βρίσκω τπτ.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ναι το φαντάζομαι... Γενικά παίζει κανένα τηλ από smartec? κοιταω στο site αλλα δεν βρίσκω τπτ.

 

Στο βιβλιαράκι της εγγύησης υπάρχει και τηλέφωνο επικοινωνίας με την εδώ αντιπροσωπεία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Πρόβλημα οθόνης και κάμερας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...