Jump to content

[S II] Πρόβλημα οθόνης και κάμερας


ackel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παντως υπαρχει μεγαλη διαφορα στην προεπισκοπηση με χρηση τριτων εφαρμογων για την καμερα ...αλλα και στην ποιοτητα...

Sony Vaio P VGN-P31ZK/Q(still rocks ;) )

Nokia 700 Symbian belle FP2

Link to comment
Share on other sites

Παντως υπαρχει μεγαλη διαφορα στην προεπισκοπηση με χρηση τριτων εφαρμογων για την καμερα ...αλλα και στην ποιοτητα...

 

εφαρμογων οπως;

 

sent from the king galaxy s2

Link to comment
Share on other sites

εφαρμογων οπως;

 

sent from the king galaxy s2

 

 

HDR Camera - Camera Advance - Vignette - Camera 360

Sony Vaio P VGN-P31ZK/Q(still rocks ;) )

Nokia 700 Symbian belle FP2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ενω τοσο καιρο λειτουργουσε απροβληματιστα η καμερα μου, χθες το βραδυ ειδα οτι και σε βιντεο και σε φωτογραφια, περιπου στο κεντρο της οθονης φαινεται μια μαυρη (αρκετα) εντονη βουλα. Δεν ειναι θεμα οθονης γιατι περνωντας φωτογραφιες στον υπολογιστη διακρινεται και εκει το ιδιο πραγμα. Νομιζω πως δεν ειναι ουτε θεμα software αφου δε θυμαμαι τον τελευταιο καιρο να περασα κατι. Η μονη αλλαγη ειναι η θηκη και η ζελατινα που του εβαλα αλλά η καμερα ειναι εντελώς ελεύθερη.

 

Τι μπορει να ειναι? Δε φωτογραφισα απευθειας ηλιο, μονο σε καταιγιδα εχω βγαλει βιντεο αστραπων (τιποτα το ιδιαιτερο, ουτε σε διαρκεια βιντεο ουτε σε ενταση λαμψεων αφου δεν πετυχα κεραυνους) αλλά αυτο το κανω και με την κανονικη καμερα αλλά και με ολα τα κινητα που εχουν περασει απο τα χερια μου απο εποχης sharp gx20 και ποτέ δεν υπήρξε το παραμικρο θεμα.

Edited by nick_ts157
Link to comment
Share on other sites

Σε περιοχές που με το xperia είχα 4/4 σήμα gsm και 3g με το galaxy είχα 0-1 μπάρα .Πολλές φορες και εκτος δικτύου.

 

Update 26/7:

Στάδιο Επισκευής : ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ !

 

Έγινε αλλαγή κεραίας. Μου δείξανε ένα καλωδιακή 2-3 cm που το αλλάξανε. Πλέον έχω παντού και πάντα σήμα. Συγκριτικά με xperia x10 mini έχω το ίδιο και καλύτερο σήμα. :cool:

“Flash is disabled” warning, saying that “The iPhone needs to cool down before you can use the flash.” :lol:
Link to comment
Share on other sites

Αρχιζω να αναρωτιεμαι και εγω γιατο σημα μου...Μετα τις διακοπες με βλεπω να ασχολουμαι γιατι ευκολα χανει τις γραμμες κτλ.Τωρα απο 3g και μενα συνηθως G εχει ή Η, αλλα σε σημεια που παλια ειχα 3G τωρα εχει πιο πολυ G...Θα το τσεκαρω κ αυγουστο στο νησι που ξερω ποσο εχω καθε φορα και βλεπω...
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα δεν εμφανίζει ουτε G ούτε 3G ούτε τίποτα τέτοιο, μόνο τις τέσσερις γραμμές που είτε είναι το σκούρο γκρι είτε ανοιχτό γκρί. Τυγχάνει τις περισσότερες φορές να είναι όλες σκούρες γκρί ή να είναι οι δυο πρώτες ανοιχτό. Μπορεί να μου πεί κάποιος πως επιλέγω για 3g/h/e και όλα τα σχετικά? Στη λειτουργία δικτύου είναι επιλέγμενα και τα δύο GSM/WCDMA...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πατα το power button και εν συνεχεια λειτουργια δικτυου.,αν δε μπει σημαινει πως δεν υπαρχει profile για να συνδεθεις. Αυτο το φτιαχνεις απο ρυθμισεις ασυρματα δικτυα δικτυα κινητης και εκει στο πρωτελευταιο η τελευταιο μενου

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βλέπω το E με τα δυο βελάκια. Στις ρυθμίσεις που ανέφερες, η επιλογή Χρήση Δεδομένων Πακέτου πρέπει να είναι ενεργοποιημένη? Επίσης να φανταστώ χρησιμοποιώντας το APN enable/disable αν είναι disabled δεν δουλεύουν 3g και τα παρεμφερή?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τελικα σε τι ποσοστο συσκευων παρουσιαζεται το προβλημα?

 

σημερινο αγορασμενο απο το Πλαισιο....

 

δεν ειμαι σιγουρος οτι εχει κιτρινιλα, αλλα σιγουρα ολη η αριστερη πλευρα ειναι πιο σκουρα. φαινεται κυριως σε χαμηλο φωτισμο. :mad:

 

το παω πισω?

εχω ελπιδες να πεσω σε καποιο που να ειναι οκ?

υπαρχει αλλη λυση?

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

σημερινο αγορασμενο απο το Πλαισιο....

 

δεν ειμαι σιγουρος οτι εχει κιτρινιλα, αλλα σιγουρα ολη η αριστερη πλευρα ειναι πιο σκουρα. φαινεται κυριως σε χαμηλο φωτισμο. :mad:

 

το παω πισω?

εχω ελπιδες να πεσω σε καποιο που να ειναι οκ?

υπαρχει αλλη λυση?

 

Πίστεψέ με , έχω δει 6 διαφορετικά κινητά και όλα έχουν αυτό το πρόβλημα λιγότερο η περισσότερο αλλά πάντα εμφανώς. Αν βάλεις κάποια από τις KGX ROMS που έχουν βγει θα μειωθεί-εξαφανιστεί το πρόβλημα. Μπορείς να το γυρίσεις για να σου δώσουν καινούριο , αλλά σίγουρα έτσι θα καταφέρεις να σου σπάσουν τα νεύρα μέχρι να τους εξηγήσεις τι ακριβώς συμβαίνει με την οθόνη και ακόμα και αν το δεχτούν το επόμενο μπορεί να είναι χειρότερο από αυτό που έχεις τώρα.

Link to comment
Share on other sites

ωραια σε καινουργιο κινητο και να περναμε rom για να δουλεψει οπως πρεπει... :mad:

 

ποια να δοκιμασω?

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

ωραια σε καινουργιο κινητο και να περναμε rom για να δουλεψει οπως πρεπει... :mad:

 

ποια να δοκιμασω?

 

Πριν κάνεις όλα αυτά κοίταξε μήπως έχεις κανένα καμένο πίξελ ή κανένα άλλο πρόβλημα , γιατί αυτό το κινητό ποτέ δεν ξέρεις τi μπορεί να σου εμφανίσει. Μετά αναβάθμισε σε κάποια απο τις KG1 , KG2 , KG3 ROMS , ακολουθώντας τον οδηγό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=309593

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνεις όλα αυτά κοίταξε μήπως έχεις κανένα καμένο πίξελ ή κανένα άλλο πρόβλημα , γιατί αυτό το κινητό ποτέ δεν ξέρεις τi μπορεί να σου εμφανίσει. Μετά αναβάθμισε σε κάποια απο τις KG1 , KG2 , KG3 ROMS , ακολουθώντας τον οδηγό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=309593

 

εβαλα αυτη...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1171523

 

το προβλημα παραμενει, πιο σκουρα η αριστερη πλευρα. :X

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

εβαλα αυτη...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1171523

 

το προβλημα παραμενει, πιο σκουρα η αριστερη πλευρα. :X

 

Δοκίμασε να κλείσεις την οθόνη και να την ξαναανοιξεις, αν παραμένει η κιτρινίλα και η σκουρίλα όπως πριν μάλλον πρέπει να βάλεις την stock KGX , γιατί απ'ότι βλέπω εσύ έχεις βάλει custom και προφανώς έχουν διαφορές στον kernel και δεν ξερω που αλλού..

Τσέκαρε και στο xda να επιβεβαιώσειw αυτά που σου λέω για τις KGX.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κλείσεις την οθόνη και να την ξαναανοιξεις, αν παραμένει η κιτρινίλα και η σκουρίλα όπως πριν μάλλον πρέπει να βάλεις την stock KGX , γιατί απ'ότι βλέπω εσύ έχεις βάλει custom και προφανώς έχουν διαφορές στον kernel και δεν ξερω που αλλού..

Τσέκαρε και στο xda να επιβεβαιώσειw αυτά που σου λέω για τις KGX.

 

οποια και αν δοκιμασα, το προβλημα παραμενει.

εχει καποιος να προτεινει καποια που να λυνει το προβλημα? :O

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αν δεν κάνω λάθος το πρόβλημα στην οθόνη παραμένει και είναι μεγάλο..:mad: Αυτό το φαινόμενο μήπως εξαλείφεται σε καινούργιας παραγωγής galaxy ii ?Πρέπει να περιμένουμε να διορθωθεί.Στα καταστήματα έγινε αλλαγή των τηλεφώνων ή το παίζουν ''κινέζοι''?

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

σημερινο αγορασμενο απο το Πλαισιο....

 

δεν ειμαι σιγουρος οτι εχει κιτρινιλα, αλλα σιγουρα ολη η αριστερη πλευρα ειναι πιο σκουρα. φαινεται κυριως σε χαμηλο φωτισμο. :mad:

 

το παω πισω?

εχω ελπιδες να πεσω σε καποιο που να ειναι οκ?

υπαρχει αλλη λυση?

 

Πίστεψέ με , έχω δει 6 διαφορετικά κινητά και όλα έχουν αυτό το πρόβλημα λιγότερο η περισσότερο αλλά πάντα εμφανώς. Αν βάλεις κάποια από τις KGX ROMS που έχουν βγει θα μειωθεί-εξαφανιστεί το πρόβλημα. Μπορείς να το γυρίσεις για να σου δώσουν καινούριο , αλλά σίγουρα έτσι θα καταφέρεις να σου σπάσουν τα νεύρα μέχρι να τους εξηγήσεις τι ακριβώς συμβαίνει με την οθόνη και ακόμα και αν το δεχτούν το επόμενο μπορεί να είναι χειρότερο από αυτό που έχεις τώρα.

 

ωραια σε καινουργιο κινητο και να περναμε rom για να δουλεψει οπως πρεπει... :mad:

 

ποια να δοκιμασω?

 

εβαλα αυτη...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1171523

 

το προβλημα παραμενει, πιο σκουρα η αριστερη πλευρα. :X

 

Δοκίμασε να κλείσεις την οθόνη και να την ξαναανοιξεις, αν παραμένει η κιτρινίλα και η σκουρίλα όπως πριν μάλλον πρέπει να βάλεις την stock KGX , γιατί απ'ότι βλέπω εσύ έχεις βάλει custom και προφανώς έχουν διαφορές στον kernel και δεν ξερω που αλλού..

Τσέκαρε και στο xda να επιβεβαιώσειw αυτά που σου λέω για τις KGX.

 

Τελικά αν δεν κάνω λάθος το πρόβλημα στην οθόνη παραμένει και είναι μεγάλο..:mad: Αυτό το φαινόμενο μήπως εξαλείφεται σε καινούργιας παραγωγής galaxy ii ?Πρέπει να περιμένουμε να διορθωθεί.Στα καταστήματα έγινε αλλαγή των τηλεφώνων ή το παίζουν ''κινέζοι''?

 

Εχω το κινητο απο την πρωτη μερα κυκλοφοριας στην ελλαδα...το πηρα απο multirama!Eχω δει απο τοτε καμια 10αρια συσκευες (δειγματα καταστηματων ή κινητα φιλων) και παντα τις συγκρινω με την δικια μου!μπορω να σας πω με βεβαιοτητα πως ολες ειχαν την κιτρινιλα ή ηταν πιο σκουρες απο την μια μερια,και καποιες το προβλημα το ειχαν πιο εντονο και αντιληπτο (ευτυχως οχι η δικια μου)!εχω δει και 2 συσκευες που επισκευαστηκαν λογω του προβληματος της οθονης και εχει φυγει η κιτρινηλα τους...αλλα μπορω να σας διαβεβαιωσω οτι δεν θα ηθελα να ημουν κατοχος των 2 επισκευασμενων συσκευων γιατι τοτε θα ημουν δυστηχισμενος με τα χρωματα!το αποτελεσμα απο την συγκριση ηταν οτι οι επισκευασμενες συσκευες ειχαν ξεπλυμενα χρωματα με εντονη την ασπρη αποχρωση και γινοντουσαν και κουραστικες στο ματι μου...αυτο βεβαια το καταλαβαινες μονο εαν εβαζες τις συσκευες διπλα διπλα!!!κατι αναλογο κανουν και οι custom rom-αλλαζουν δηλ την οπισθια φωτεινοτητα και κανουν πιο ψυχρα και ξεπλυμενα τα χρωματα ωστε να υπαρχει ομοιογενεια στην οθονη!τελειωνωντας θελω να πω οτι το προβλημα των οθονων ξεκινησε απο εμας-δεδομενου οτι samsung δεν το αναγνωρισε ΠΟΤΕ σαν προβλημα και συνεχιζει να βγαζει κινητα με αυτη την ιδιατεροτητα-και να ειστε σιγουροι οτι απλα θα παραμεινει δικο μας προβλημα αφου η εταιρεια εχει πουλησει ηδη 7.000.000 συσκευες σε 3 μηνες εστιαζοντας για την επιλυση μονο της ροζ κηλιδας της καμερας!

ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΑΙΔΙΑ ΧΑΡΕΙΤΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΑΥΤΗΝ ΙΔΙΑΤΕΡΟΤΗΤΑ

Edited by ximikos_fil
Link to comment
Share on other sites

Εχω το κινητο απο την πρωτη μερα κυκλοφοριας στην ελλαδα...το πηρα απο multirama!Eχω δει απο τοτε καμια 10αρια συσκευες (δειγματα καταστηματων ή κινητα φιλων) και παντα τις συγκρινω με την δικια μου!μπορω να σας πω με βεβαιοτητα πως ολες ειχαν την κιτρινιλα ή ηταν πιο σκουρες απο την μια μερια,και καποιες το προβλημα το ειχαν πιο εντονο και αντιληπτο (ευτυχως οχι η δικια μου)!εχω δει και 2 συσκευες που επισκευαστηκαν λογω του προβληματος της οθονης και εχει φυγει η κιτρινηλα τους...αλλα μπορω να σας διαβεβαιωσω οτι δεν θα ηθελα να ημουν κατοχος των 2 επισκευασμενων συσκευων γιατι τοτε θα ημουν δυστηχισμενος με τα χρωματα!το αποτελεσμα απο την συγκριση ηταν οτι οι επισκευασμενες συσκευες ειχαν ξεπλυμενα χρωματα με εντονη την ασπρη αποχρωση και γινοντουσαν και κουραστικες στο ματι μου...αυτο βεβαια το καταλαβαινες μονο εαν εβαζες τις συσκευες διπλα διπλα!!!κατι αναλογο κανουν και οι custom rom-αλλαζουν δηλ την οπισθια φωτεινοτητα και κανουν πιο ψυχρα και ξεπλυμενα τα χρωματα ωστε να υπαρχει ομοιογενεια στην οθονη!τελειωνωντας θελω να πω οτι το προβλημα των οθονων ξεκινησε απο εμας-δεδομενου οτι samsung δεν το αναγνωρισε ΠΟΤΕ σαν προβλημα και συνεχιζει να βγαζει κινητα με αυτη την ιδιατεροτητα-και να ειστε σιγουροι οτι απλα θα παραμεινει δικο μας προβλημα αφου η εταιρεια εχει πουλησει ηδη 7.000.000 συσκευες σε 3 μηνες εστιαζοντας για την επιλυση μονο της ροζ κηλιδας της καμερας!

ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΑΙΔΙΑ ΧΑΡΕΙΤΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΑΥΤΗΝ ΙΔΙΑΤΕΡΟΤΗΤΑ

 

Ειναι απολυτως ακριβη οσα λες . Θα επιβεβαιωσω και εγω. Διαφωνω βεβαια που το καλεις ιδιαιτεροτητα και οχι προβλημα αλλα γενικα οσα λες απεικονιζουν την πραγματικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Απλά να αναφέρω κι εγώ ότι το κινητό μου το πήρα από Multirama και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα θέμα με την οθόνη, εκτός ίσως λίγο τη ροζίλα της κάμερας κι αυτό αποκλειστικά και μόνο επειδή το διάβασα πάμπολες φορές εδώ. Σε αντίθετη περίπτωση δεν θα το είχα προσέξει καν.

 

Δεν έχω βάλει custom rom παρά μόνο το update απ'το ΚΙES, αν παίζει κανένα ρόλο αυτό..

 

Απλή αναφορά κάνω :)

Link to comment
Share on other sites

Απλά να αναφέρω κι εγώ ότι το κινητό μου το πήρα από Multirama και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα θέμα με την οθόνη, εκτός ίσως λίγο τη ροζίλα της κάμερας κι αυτό αποκλειστικά και μόνο επειδή το διάβασα πάμπολες φορές εδώ. Σε αντίθετη περίπτωση δεν θα το είχα προσέξει καν.

 

Δεν έχω βάλει custom rom παρά μόνο το update απ'το ΚΙES, αν παίζει κανένα ρόλο αυτό..

 

Απλή αναφορά κάνω :)

δεν εχεις προβλημα ή απλα δεν σε ενδιαφερει να ασχοληθεις με το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις προβλημα ή απλα δεν σε ενδιαφερει να ασχοληθεις με το προβλημα?

 

Εντοπίζω μια εντελώς ανεπαίσθητη ροζίλα η οποία δεν με ενοχλεί καν και υπάρχει και το ενδεχόμενο να είναι απλώς ιδέα μου. Το σίγουρο είναι πως αν δεν το διάβαζα εδώ, δεν θα την είχα εντοπίσει και ποτέ!;)

Κιτρινίλες σε χαμηλούς φωτισμούς (χώρου και οθόνης) δεν έχω παρατηρήσει πάντως.

 

Εννοείται ότι δεν αμφισβητώ τα λεγόμενα των υπολοίπων, για να το λένε τόσοι κάτι θα παίζει. Εγώ απλώς ανάφερα τι είδα στη δική μου συσκευή πριν και μετά απ'όσα διάβασα εδώ. Δεν αισθάνομαι την ανάγκη να της αλλάξω κάτι, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.:)

Link to comment
Share on other sites

Εντοπίζω μια εντελώς ανεπαίσθητη ροζίλα η οποία δεν με ενοχλεί καν και υπάρχει και το ενδεχόμενο να είναι απλώς ιδέα μου. Το σίγουρο είναι πως αν δεν το διάβαζα εδώ, δεν θα την είχα εντοπίσει και ποτέ!;)

Κιτρινίλες σε χαμηλούς φωτισμούς (χώρου και οθόνης) δεν έχω παρατηρήσει πάντως.

 

Εννοείται ότι δεν αμφισβητώ τα λεγόμενα των υπολοίπων, για να το λένε τόσοι κάτι θα παίζει. Εγώ απλώς ανάφερα τι είδα στη δική μου συσκευή πριν και μετά απ'όσα διάβασα εδώ. Δεν αισθάνομαι την ανάγκη να της αλλάξω κάτι, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.:)

Συμφωνω απολυτα μαζι σου...απλα σε ρωτησα για να μην δημιουργηθουν παρεξηγησεις!και αν πραγματι η συσκευη σου δεν αντιμετωπιζει προβλημα πετα μια photo για να ειμαστε το πρωτο forum που παρουσιασαμε galaxy s2 χωρις κιτρινηλα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα μαζι σου...απλα σε ρωτησα για να μην δημιουργηθουν παρεξηγησεις!και αν πραγματι η συσκευη σου δεν αντιμετωπιζει προβλημα πετα μια photo για να ειμαστε το πρωτο forum που παρουσιασαμε galaxy s2 χωρις κιτρινηλα...

screenshot απο την οθονη ή φωτο απο την καμερα;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Πρόβλημα οθόνης και κάμερας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...