Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Good News παιδία....

Μετά από root, πέρασμα της ΚΕ7 και ρύθμιση του cpu σε conservative με το Setcpu το κινητό φορτίζει σε 2,5 ώρες απ ότι σε 3,5 πριν και βγάζει επιπλέον 50% αυτονομίας.

 

Καλό έτσι????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

λογο του γεγονοντος του διπυρηνου επεξεργαστη και της συμβατικοτητας του με την 2.3.

κοιτα βασικα εγω τον εμπιστευομαι και μου ειπε να περιμενω γιατι ουσιαστικα δεν γινεται καλο root και υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα για εντονα προβληματα.Οχι οτι ειναι προβλημα αλλα καλυτερα να αναμενω λιγο ακομα μεχρι να...

Τι να πω φιλε μου.Οπως ειπα πριν ειναι μια πληροιφορια που μου την εδωσε καποιος που εμπιστευομαι ΕΓΩ.Απλα πιστευα οτι καλο ηταν να το αναφερω.

 

και περνωντας αφορμη το μηνυμα του Αρη , ισως η ΚΕ7 να λυνει το προβλημα, ή ενα μεγαλο μερος αυτων.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα\
Link to comment
Share on other sites

τι πιστευεται οτι ειναι καλυτερο?η αναβαθμιση σε ke7 και μετα περασμα cf-root οπως λεει εδω η αυτο εδω

 

Αδυνατώ να δω κάποια διαφορά. Ίδια διαδικασία είναι, απλά δεν έχω φτιάξει οδηγό για το πως να περάσεις ολόκληρο firmware.

Το ίδιο με το Root είναι πάντως, βάζεις το αρχείο στο PDA και συνεχίζεις την διαδικασία κανονικά.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να του περασω την XWKE7 απο εδω :

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1075278

αλλα δε ξερω ποια, Generic XEU, Generic ITV (Italia), CWP UK, Hong Kong (zske7), XWKE7 Stock Kernel, Newer kernel from ZSKE7.

 

Μπορειτε να βοηθησετε ποιο αρχειο να κατεβασω?

Αυτη τη στιγμη φοραω xwke2, Product code GT-I9100LKAEUR, μαμισιο.

 

Thanx

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
τι πιστευεται οτι ειναι καλυτερο?η αναβαθμιση σε ke7 και μετα περασμα cf-root οπως λεει εδω η αυτο εδω

 

Το αποτέλεσμα το ίδιο είναι. Διάλεξε όποιο σε εξυπηρετεί περισσότερο. Αυτός είναι και ο αρχικός στόχος του saliez... η εξυπηρέτηση των κατόχων/αναγνωστών.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

λογο του γεγονοντος του διπυρηνου επεξεργαστη και της συμβατικοτητας του με την 2.3.

κοιτα βασικα εγω τον εμπιστευομαι και μου ειπε να περιμενω γιατι ουσιαστικα δεν γινεται καλο root και υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα για εντονα προβληματα.Οχι οτι ειναι προβλημα αλλα καλυτερα να αναμενω λιγο ακομα μεχρι να...

Τι να πω φιλε μου.Οπως ειπα πριν ειναι μια πληροιφορια που μου την εδωσε καποιος που εμπιστευομαι ΕΓΩ.Απλα πιστευα οτι καλο ηταν να το αναφερω.

 

Καλησπέρα σου. Εδώ εξηγείται τι είναι το root.

Στα υπόλοιπα λεγόμενα σου καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά πίστεψε με αυτό είναι περί ορέξεως. Κανένας πάντως δεν σε αναγκάζει να κάνεις root.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ:Απο κατι λιγα που εμαθα ειναι καλο για ενα μικρο χρονικο διαστημα ακομα να μην κανετε root το τηλεφωνο σας, ακομα.

 

Δεν θελω να αμφισβητησω τα λεγομενα σου, αλλα δεν πιστευω πως υπαρχει λογος ανησυχιας. Στην ουσια το root ειναι απλως αντιγραφη τριων (ή δυο?) αρχειων στο συστημα της συσκευης. Ακομα και να ισχυει αυτο που αναφερεις περι ενδεχομενου προβληματος, στην χειριστη περιπτωση ξαναφλασαρεις μια επισημη ρομ και εισαι οκ, αφου το root χανεται. Ξαναλεω, δεν αμφισβητω το οτιδηποτε, απλως αναφερω αυτα που γνωριζω. :)

Επισης δεν προτρεπω κανεναν να κανει root αν δεν θελει/ξερει.

Ασχετο, μονο εγω βλεπω ανακατεμενα ποστ στις δυο τελευταιες σελιδες?

ΕΝΤΙΤ: Να γιατι εβλεπα περιεργα τα ποστ, ο μοδερατορας εβαλε το χερι του. Αλεκο μεταφερε και το δικο μου, το εγραφα καθως πειραζες τα αλλα :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Root Explorer και είσαι κομπλέ! Ίσως χρειαστεί να τσεκάρεις το Mount R/W πάνω δεξιά όταν τον ανοίξεις ;)

Λέω να δοκιμάσω και εγώ αυτο το MOD..

 

φιλε ευχαριστω για τον manager ολα πηγαν καλα τελικα:D και ο ηχος στο video ειναι αρκετα καλύτερος!! πες μας και εσυ την γνωμη σου αν το εκανες!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε ευχαριστω για τον manager ολα πηγαν καλα τελικα:D και ο ηχος στο video ειναι αρκετα καλύτερος!! πες μας και εσυ την γνωμη σου αν το εκανες!!

 

Το πέρασα αλλά δεν το δοκίμασα σε εξωτερικό χώρο να δω διαφορά! Είναι λιγο σπαστικό το zoom που κάνει στα 1080p..!

 

*Any good WebCam app? Βαρέθηκα την 0.001 mpixel camera που έχει το PC μου.. Όποιος γνωρίζει κάτι καλό, let me know!

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο καταλαβαινω δεν ειναι custom rom, οποτε δεν χανω εγγυηση σωστα?

 

Επειδή είναι επίσημη άλλης χώρας χάνεις την εγγύηση. Αλλά! Μπορείς αν χρειαστείς να το στείλεις πίσω να του περάσεις το Ελληνικό firmware και όλα καλά.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι επίσημη άλλης χώρας χάνεις την εγγύηση. Αλλά! Μπορείς αν χρειαστείς να το στείλεις πίσω να του περάσεις το Ελληνικό firmware και όλα καλά.

 

Αυτη την ωρα το flashαρω!

Καλου κακου ποιο ειναι το ελληνικο firmware?link?

Link to comment
Share on other sites

καποιος εγραψε κατι για το setcpu αλλα δεν μπορω να βρω το post

μηπως μπορει καποιος να μου πει τι ρυθμισεις βαζω ?

νομιζω scaling : conservative αλλα δεν θυμαμαι τις συχνοτητες

 

edit το βρηκα ...

Good News παιδία....

Μετά από root, πέρασμα της ΚΕ7 και ρύθμιση του cpu σε conservative με το Setcpu το κινητό φορτίζει σε 2,5 ώρες απ ότι σε 3,5 πριν και βγάζει επιπλέον 50% αυτονομίας.

 

Καλό έτσι????

 

Αρη αν μπορεις απαντησε μου

Edited by chilavert_gr
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πριν το flashαρισμα ελεγε στο Kies :

This is the latest firmware.

Current firmware version : PDA:KE2 / PHONE:KDj / CSC:KE2 (EUR)

Latest firmware version : PDA:KE2 / PHONE:KDj / CSC:KE2 (EUR) (με κοκκινα)

 

Μετα το flashαρισμα λεει το Kies :

This version of the device cannot be updated.

Current firmware version : PDA:KE7 / PHONE:KE4 / CSC:KD1 (EUR)

 

-Μπορειτε να μου πειτε τι καταφερα?

-To Kies θα συνεχισει να λειτουργει?πχ import contacts?

-Δεν χαθηκε τιποτα απλα θελω να του κανω ενα γενικο reset, μπορω ανετα?

-Ειμαι κομπλε?Κατι αλλο να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την ωρα το flashαρω!

Καλου κακου ποιο ειναι το ελληνικο firmware?link?

Υπάρχει στο samfirmware και είναι το KE2.

 

καποιος εγραψε κατι για το setcpu αλλα δεν μπορω να βρω το post

μηπως μπορει καποιος να μου πει τι ρυθμισεις βαζω ?

νομιζω scaling : conservative αλλα δεν θυμαμαι τις συχνοτητες

Scaling: Conservative αντί για On demand. Τις συχνότητες δεν χρειάζεται να τις πειράξεις και πρέπει να είναι 200 low / 1200 high

Λοιπον πριν το flashαρισμα ελεγε στο Kies :

This is the latest firmware.

Current firmware version : PDA:KE2 / PHONE:KDj / CSC:KE2 (EUR)

Latest firmware version : PDA:KE2 / PHONE:KDj / CSC:KE2 (EUR) (με κοκκινα)

 

Μετα το flashαρισμα λεει το Kies :

This version of the device cannot be updated.

Current firmware version : PDA:KE7 / PHONE:KE4 / CSC:KD1 (EUR)

 

-Μπορειτε να μου πειτε τι καταφερα?

-To Kies θα συνεχισει να λειτουργει?πχ import contacts?

-Δεν χαθηκε τιποτα απλα θελω να του κανω ενα γενικο reset, μπορω ανετα?

-Ειμαι κομπλε?Κατι αλλο να κανω?

 

- Τίποτα μην ανησυχείς.

- Ναι.

- Κάνε άνετα.

- Να κάνεις root!

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

καποιος εγραψε κατι για το setcpu αλλα δεν μπορω να βρω το post

μηπως μπορει καποιος να μου πει τι ρυθμισεις βαζω ?

νομιζω scaling : conservative αλλα δεν θυμαμαι τις συχνοτητες

 

edit το βρηκα ...

 

 

Αρη αν μπορεις απαντησε μου

 

Όπως είπε και ο saliez:

 

Scaling: Conservative αντί για On demand. Τις συχνότητες δεν χρειάζεται να τις πειράξεις και πρέπει να είναι 200 low / 1200 high

 

Απλα τσέκαρε και το Set on Root γιατί αλλιως θα στο επαναφέρει στο On demand κάθε φορά που θα το κάνεις restart.

Link to comment
Share on other sites

Στο setcpu εχω φτιαξει και ενα profile - on screen close, ο επεξεργαστής να τρέχει από 200-500 με Scaling - On Demand.

Θα δω πως πανε αυτες οι ρυθμισεις μεχρι να τελειωσει η μπαταρια (μεχρι στιγμης καλα παει), κα μετα θα δοκιμασω με το ιδιο profile Και conservative :)

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στο samfirmware και είναι το KE2.

- Να κάνεις root!

 

-Εγινα και root!Δημιουργηθηκε CWM εικονιδιο (περα του Superuser), τι κανει αυτο?

-Επισης εμφανιζεται και το κιτρινο θαυμαστικο οταν ξεκιναει το κινητο, ζω με αυτο?

-Unroot πως κανω?

-Για να γυρισω στην αρχικη ΚΕ2 σε περιπτωση που χρειαστω την εγγυηση κανω την ιδια διαδικασια με το Odin?

-Επερχομενα firmware updates που θα κυκλοφορησουν θα τα κανω μεσω Kies?

 

Sorry για τον καταιγισμο των ερωτησεων αλλα εχω "φουντωσει" απιστευτα!

Link to comment
Share on other sites

-Εγινα και root!Δημιουργηθηκε CWM εικονιδιο (περα του Superuser), τι κανει αυτο?

-Επισης εμφανιζεται και το κιτρινο θαυμαστικο οταν ξεκιναει το κινητο, ζω με αυτο?

-Unroot πως κανω?

-Για να γυρισω στην αρχικη ΚΕ2 σε περιπτωση που χρειαστω την εγγυηση κανω την ιδια διαδικασια με το Odin?

-Επερχομενα firmware updates που θα κυκλοφορησουν θα τα κανω μεσω Kies?

 

Sorry για τον καταιγισμο των ερωτησεων αλλα εχω "φουντωσει" απιστευτα!

-Aυτο μενει εκει και αν καποια εφαρμογη ζητησει root access σε ρωταει αν θελεις να της δωσει. Ignore προς το παρον μεχρι να σου χρειαστει :) <- Aκυρο, νομιζα πως ελεγες για το superuser. Απαντησε ο Saliez.

-Eγω το εχω αφησει, οπτικο ειναι. Νομιζω ομως πως καπου αναφερεται και τροπος να το βγαλεις.

-Γιατι να κανεις?

-Ναι

-Μεσω Odin.

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Αντί να φλασάρεις από την αρχή περίμενε 5 να τραβήξω το .apk του browser μήπως φταίει αυτό.

 

 

http://www.multiupload.com/L3VNXIMAYW Ξεζίπαρε το, και φόρτωσε και τα 2 αρχεία στο κινητό.

Μπες με root explorer στο /system/app και σβήσε το browser.apk + browser.odex, μετά κάνε copy τα 2 αρχειάκια εκεί στο /system/app

Και κάνε install το browser.apk ΟΧΙ από το system, αλλά από εκεί που τo έχεις εξαρχής.

Κάντο και ενημέρωσε. :p

 

Αυτό ισχυει μόνο για τον κανονικό Firefox ή και για τον beta?

Edited by saliez
Link to comment
Share on other sites

Στο setcpu εχω φτιαξει και ενα profile - on screen close, ο επεξεργαστής να τρέχει από 200-500 με Scaling - On Demand.

Θα δω πως πανε αυτες οι ρυθμισεις μεχρι να τελειωσει η μπαταρια (μεχρι στιγμης καλα παει), κα μετα θα δοκιμασω με το ιδιο profile Και conservative :)

Εγγυημένα δεν θα δουλέψει όπως πρέπει, θα το διαπιστώσεις και μόνος σου. Απλά άσε το conservative και μην ασχοληθείς με τα profiles.

-Εγινα και root!Δημιουργηθηκε CWM εικονιδιο (περα του Superuser), τι κανει αυτο?

-Επισης εμφανιζεται και το κιτρινο θαυμαστικο οταν ξεκιναει το κινητο, ζω με αυτο?

-Unroot πως κανω?

-Για να γυρισω στην αρχικη ΚΕ2 σε περιπτωση που χρειαστω την εγγυηση κανω την ιδια διαδικασια με το Odin?

-Επερχομενα firmware updates που θα κυκλοφορησουν θα τα κανω μεσω Kies?

CWM = Clock Work Mod. Με αυτό μπορείς να κάνεις backup την ρομ και να την φλασάρεις αργότερα αν έχεις προβλήματα. Και άλλα.

Unroot κάνεις αν περάσεις άλλο firmware είτε από odin είτε από kies.

 

Αυτό ισχυει μόνο για τον κανονικό Firefox ή και για τον beta?

Για τον κανονικό είναι αλλά άστο καλύτερα γιατί δεν δούλεψε στον Φρέντυ.

 

 

Edit: ϊσως κάποιος θα μπορούσε να γράψει έναν οδηγό για το πως περνάς firmware; :)

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...