Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παίδες έχω ένα προβληματάκι στο root.. ενώ ακολουθώ όλα τα βήματα κανονικά το πρόβλημα ειναι στο superoneclick.. εχω φτάσει στο βήμα που πατάς root και έχει κολλήσει το πρόγραμμα στο running psneuter..

 

καμιά ιδέα; ..δεν θέλω να ξεσυνδέσω και το κινητό μην γίνει καμιά πατατιά..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γιατί δεν ρουτάρεις με τον τρόπο που έχω γράψει εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308676

Superoneclick sux.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

:( ..αδερφέ δεν τον είδα τον οδηγό σου ..τώρα τι γίνεται; ..το κλείνω όλα και το ξανακάνω με τον δικό σου τρόπο; ..δεν θα υπάρξει πρόβλημα ε;
Link to comment
Share on other sites

:( ..αδερφέ δεν τον είδα τον οδηγό σου ..τώρα τι γίνεται; ..το κλείνω όλα και το ξανακάνω με τον δικό σου τρόπο; ..δεν θα υπάρξει πρόβλημα ε;

 

Αν ακολουθήσεις τον οδηγό κατά γράμμα δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

τελικά οντος το κιτρινο θαυμαστικό ειναι τελείως ακίνδυνο?

αν ειναι να μην μπαίνουμε στη διαδικασία να περνάμε και τον original kernel μετα

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

τελικά οντος το κιτρινο θαυμαστικό ειναι τελείως ακίνδυνο?

αν ειναι να μην μπαίνουμε στη διαδικασία να περνάμε και τον original kernel μετα

 

Το κίτρινο θαυμαστικό είναι οτι υπάρχει custom kernel(ο CFROOT στην προκειμένη) δεν είναι τίποτα άλλο παρά μια προειδοποιήση.

Θεωρώ χάσιμο χρόνου να μπαίνει κάποιος σε διαδικασία του Odin για να μη βλέπει το θαυμαστικό κάθε βδομάδα που κάνει επανεκκίνηση το κινητό.

Παρόλα αυτά υπάρχουν κάποιοι που δεν τους αρέσει, γι'αυτό και έγραψα την διαδικασία.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Αν ακολουθήσεις τον οδηγό κατά γράμμα δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

 

όντως!!! ...ο καλύτερος οδηγός, σαφέστατος και το κάνεις σε χρόνο dt χωρίς πολλά καλούδια! :) ωραίος..

 

πως μπορώ να ελέγξω τώρα αν η επέμβαση πέτυχε; ..καμια free εφαρμογή που παίζει με root;

Link to comment
Share on other sites

όντως!!! ...ο καλύτερος οδηγός, σαφέστατος και το κάνεις σε χρόνο dt χωρίς πολλά καλούδια! :) ωραίος..

 

πως μπορώ να ελέγξω τώρα αν η επέμβαση πέτυχε; ..καμια free εφαρμογή που παίζει με root;

Αν στα εικονίδια των εφαρμογών υπάρχει το superuser, τότε έχεις κανονικά root. Δοκίμασε πάντως το titanium backup.

αν κανω uninstall το κοινη χρηση wi-fi θα εχω προβλημα?

Χμμμ. Δεν ξέρω, υπάρχη στην πρώτη σελίδα ένα λινκ με τις εφαρμογές και ποιες μπορείς να αφαιρέσεις.

Εγώ προσωπικά το έχω κάνει freeze μέσω titanium και δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Αν στα εικονίδια των εφαρμογών υπάρχει το superuser, τότε έχεις κανονικά root. Δοκίμασε πάντως το titanium backup.

 

ναι το είδα.. το τσέκαρα οπότε ειναι οκ.. thnx φίλε :)

Link to comment
Share on other sites

Mονταρισμένος tw4 που λειτουργει και στο gs2....οποιος τον δοκιμασει ας μας πει :p

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1124109

Link to comment
Share on other sites

Mονταρισμένος tw4 που λειτουργει και στο gs2....οποιος τον δοκιμασει ας μας πει :p

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1124109

 

Eνδιαφερον. Οταν υποστηριξει πληρως scrollable widgets θα του ριξω μια ματια :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Eνδιαφερον. Οταν υποστηριξει πληρως scrollable widgets θα του ριξω μια ματια :)

 

Αυτό σκέφτομαι και εγώ και έχω ακόμα τον LPP. Αναρωτιέμαι τόσο δύσκολο είναι να το κάνει η ίδια η Samsung;

Εδώ ο GOex υποστηρίζει κανονικά. Χμμμ.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέφτομαι και εγώ και έχω ακόμα τον LPP. Αναρωτιέμαι τόσο δύσκολο είναι να το κάνει η ίδια η Samsung;

Εδώ ο GOex υποστηρίζει κανονικά. Χμμμ.

Αν τα έφτιαχναν όλα οι εταιρείες, το market πως θα δούλευε βρε αλέκο. Όλα είναι θέμα marketing.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Το κιτρινο θαυμαστικο εφυγε με flashαρισμα του stock kernel KE7 (το εγραφε ξεκαθαρα και δεν το ειχα προσεξει)

Ανακεφαλαιωση:

Εβαλα την official αγγλικη KE7 (Generic XEU) απο δω:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1075278

Το εκανα root απο δω :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308676

αλλα εμεινε το κιτρινο θαυμαστικο, το οποιο εφυγε οπως γραφει εδω στο τελος της σελιδας:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1075278

 

Ολα κομπλε.

 

Λοιπον,

2η μερα με την KE7 αλλα θερμοκρασια ανεβαζει κανονικοτατα.

Αρχιζω και σπαζομαι οποτε σκεφτομαι να το γυρισω πισω να δω τι θα μου πουν απο περιεργεια.

Μπορει καποιος να μου πει ποια rom να φορτωσω ωστε να ειμαι μεσα στην εγγυηση?

Αρχικα το τηλ μου ειχε :

PDA : I9100XWKE2

PHONE : I9100XXKDJ

CSC : I9100OXXKE2

και product code GT-I9100LKAEUR.

 

Σκεφτηκα να βαλω απο δω την Generic OXXKE2 (MultiCSC) αλλα δε ξερω αν θα φανει το LKAEUR μετα.Μηπως βγαλει αλλης χωρας εννοω.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1075278

 

Μπορει να βοηθησει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν τα έφτιαχναν όλα οι εταιρείες, το market πως θα δούλευε βρε αλέκο. Όλα είναι θέμα marketing.

Dear sir you have a point, αλλά δεν νομίζω να είναι αυτός ο λόγος. Κάπου αλλού κολλάει το σίδερο, επειδή όμως δεν έχω σχέση με προγραμματισμό και λοιπές χακεριές δεν μπορώ να βγάλω συμπεράσματα :p

Λοιπον,

2η μερα με την KE7 αλλα θερμοκρασια ανεβαζει κανονικοτατα.

Αρχιζω και σπαζομαι οποτε σκεφτομαι να το γυρισω πισω να δω τι θα μου πουν απο περιεργεια.

Μπορει καποιος να μου πει ποια rom να φορτωσω ωστε να ειμαι μεσα στην εγγυηση?

Αρχικα το τηλ μου ειχε :

PDA : I9100XWKE2

PHONE : I9100XXKDJ

CSC : I9100OXXKE2

και product code GT-I9100LKAEUR.

 

Σκεφτηκα να βαλω απο δω την Generic OXXKE2 (MultiCSC) αλλα δε ξερω αν θα φανει το LKAEUR μετα.Μηπως βγαλει αλλης χωρας εννοω.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1075278

 

Μπορει να βοηθησει κανεις?

Άποψη μου, βάλε μια οποιαδήποτε KE2 και πήγαινε τους το. Σιγά μην πάρουν χαμπάρι. Αν και υπάρχει το flash counter, οπότε θα σε συμβούλευα να βάλεις την KE2 με ένα USB jig ( Ebay it )

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση CF-ROOT v4.0 :

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1103399

 

Changes:

CSC

Apparantly I made a mistake when porting the CSC-flash script from the SGS1 to SGS2. This resulted in CSC's not being flashable with CF-Root. I think I have fixed it - as in, the original Samsung recovery now properly starts and uses the CSC update .zip. I am however unsure if the end-result is correct, as to be honest I'm not that well versed in CSC internals.

 

CWM4

By popular request, CWM3 has been replaced by CWM4. This took a LOT of work, testing, and trial and error. But as far as I can see, it appears to now be fully functional.

 

- Kernels: This change now allows the kernel to be backed up and restored by nandroid.

 

- Compatiblity: Be aware that this change also causes an incompatibility with CWM3 backups, they may not properly restore (due to missing kernels). The solution to this is to boot into CWM4 manually (instead of restoring through the CWM app), going to backup/restore, and using advanced restore to restore the backup one part at a time.

 

CWM4 - Custom build

As with CWM3, the CWM4 version included in CF-Root is a modified / custom build of CWM4. I usually do this because something about the "standard" CWM versions annoys me. Differences with the standard CWM4 (at the time of this writing - the codeworkx build):

 

- Home button: the home button serves as select / enter instead of (just) the power button.

 

- External SD-card support: update ZIPs can be installed from the external SD-card (which is located under /sdcard/external_sd ).

 

- Android Secure restore support: this version of CWM4 actually restores "Android Secure" (apps installed to SD-card), instead of only backing it up. It appears restore is broken on standard CWM4.

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Αρχικα το τηλ μου ειχε :

PDA : I9100XWKE2

PHONE : I9100XXKDJ

CSC : I9100OXXKE2

και product code GT-I9100LKAEUR.

 

Σκεφτηκα να βαλω απο δω την Generic OXXKE2 (MultiCSC) αλλα δε ξερω αν θα φανει το LKAEUR μετα.Μηπως βγαλει αλλης χωρας εννοω.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1075278

 

Μπορει να βοηθησει κανεις?

 

Χωρίς να το έχω δοκιμάσει, αυτό που αναφέρεις είναι το σωστό.

 

Άποψη μου, βάλε μια οποιαδήποτε KE2 και πήγαινε τους το. Σιγά μην πάρουν χαμπάρι.

 

Δεν θα το ρίσκαρα. Πλέον είναι υποψιασμένοι και τα ψάχνουν αυτά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το βασικοτερο που δεν εχει αναφερθει ειναι οτι αν η μπαταρια

φτανει σε υψηλες θερμοκρασιες καθημερινα καποια στιγμη θα χαλασει.

 

Αρα καποια στιγμη ολοι μας θα τα ακουμπησουμε για αγορα αλλης.

 

Αυτο ειναι που λεμε αναλωσιμα, εκει πονταρουν πολλες εταιρειες

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια απορια σχετικα με το flash counter.μετραει ποσες φορες περασες firmware η μετραει ποσες φορες φλασαρες kernel η ποσες φορες μπηκες σε download mode?επισης συμφωνα με αυτα που λεγονται δεν ειναι ανωφελη η χρησιμοποιηση jig εφοσον λενε πως υπαρχει καποιος μετρητης που μετραει ποσες φορες εκανες reset τον flash counter(δηλαδη χρησιμοποιησες jig)?
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια απορια σχετικα με το flash counter.μετραει ποσες φορες περασες firmware η μετραει ποσες φορες φλασαρες kernel η ποσες φορες μπηκες σε download mode?επισης συμφωνα με αυτα που λεγονται δεν ειναι ανωφελη η χρησιμοποιηση jig εφοσον λενε πως υπαρχει καποιος μετρητης που μετραει ποσες φορες εκανες reset τον flash counter(δηλαδη χρησιμοποιησες jig)?

 

Ποσες φορες φλασαρες μετραει. Περιλαμβανει ρομ και κερνελ απ'ο,τι καταλαβα.

Για δωσε λινκ για αυτο που λες με το jig.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το βασικοτερο που δεν εχει αναφερθει ειναι οτι αν η μπαταρια

φτανει σε υψηλες θερμοκρασιες καθημερινα καποια στιγμη θα χαλασει.

 

Αρα καποια στιγμη ολοι μας θα τα ακουμπησουμε για αγορα αλλης.

 

Αυτο ειναι που λεμε αναλωσιμα, εκει πονταρουν πολλες εταιρειες

 

Προσωπικά οι υψηλές θερμοκρασίες δεν με φοβίζουν στο θέμα της μπαταρίας αλλά σε όλα τα υπόλοιπα.

 

Για δωσε λινκ για αυτο που λες με το jig.

 

Υπάρχει σχετική αναφορά στο XDA χωρίς όμως να είναι επιβεβαιωμένο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος τρόπος να δουλέψει ο γαλαξίας μας ως TV MEDIA PLAYER? και δεν εννοώ μέσω HDMI, αλλά μέσω USB :) Δοκίμασα με/χωρίς debugging mode, mass storage... nothing worked...

 

Just flashed CF-ROOT v4.0 :)

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

απο εδω το τριτο post

Pretty much to keep track of us, yes. It can be reset with an USB JIG (there's a thread about it in this forum), but according to some, this does reset the custom kernel flash to 0, but it turn increments a counter-reset counter...

 

So err....

 

I've spent some time trying to find where this counter is stored and how to reset it, but so far no dice. I know a lot of places it ISN'T at now, though

αυτο ειναι το post του chainfire.υπαρχει και ενα ειδικο topic σχετικα με αυτο αλλα τωρα δεν το βρισκω

Link to comment
Share on other sites

 

Υπάρχει σχετική αναφορά στο XDA χωρίς όμως να είναι επιβεβαιωμένο.

 

απο εδω το τριτο post

 

αυτο ειναι το post του chainfire.υπαρχει και ενα ειδικο topic σχετικα με αυτο αλλα τωρα δεν το βρισκω

 

Mαλιστα.

Αναρωτιεμαι που αποθηκευεται αυτη η πληροφορια. Ελπιζω να μην ξερουν να την εντοπιζουν οι τεχνικοι της sammy hellas :lol:

Παντως ειμαι σιγουρος πως κατι θα βρουν οι devs εκει για να το μηδενιζουν κι αυτο.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...