Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει πεθανει, εννοω δεν υπαρχει σοβαρος developer που να ασχολειται (μα σου προτεινα rom 4 μηνων!). Μονο απο δω κι απο κει βελτιστοποιησεις.

 

Εαν δεν ξερεις τι να κανεις, τη διαδικασια ακριβως δηλαδη, ειναι πιθανο το brick/bootloop ναι. Ειδ' αλλως οχι και τοσο, ακομα κι αν εχεις περασει 800 roms :)

 

 

Σήμερα είμαι στην δέυτερη μέρα χρήσης και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Όλα καλά, γρήγορες επιδόσεις και έκπληξη το ραδιόφωνο(αν και μεταβίας άκουσα 1 λεπτό, έτσι για να δω ότι υπάρχει και λειτουργεί).

Δεν τέθηκε θέμα brick boot loop παρά μόνο μιας ροζ οθόνης αφού είχα εγκαταστλησει την 4,0,4 και ξαναμπήκα στο recovery για το update.

Να σημειώσω πως δεν ξέρω καν τι ήταν αυτό, είπα να διαβάσω αλλά βαρέθηκα.

Έκανα το γνωστό restart και ξαναμπήκα και την πέρασα.

 

Μια ερώτηση όμως...για να περάσω την aurora στην SD μου ήρθε να σπάσω το τηλέφωνο.Έφτανε στο 50% και μετά κολουσε προφανώς η SD?! και σταματούσε την αποστολή αφού έχανε και την σύνδεση. Είτε μέσω USB είτε μέσω Hi Suite. Λέτε να μας άφησε η SD??Έφαγε αρκετα Φορματ η αλήθεια είναι κατα την διαδικασία αυτή.

 

Και μια τελέυταια στις ρυθμίσεις δεν με αφήνει να βάλω στην μπάρα με τα notifications το switch για το 3G. Φένεται να μην μπορώ να το επιλέξω...Ίσχύει γενικά αυτό??

 

Να ευχαριστήσω και για την προτασή σου GeorgeManim είναι πολύ καλη η ρομ από ότι βλέπω και διαβάζω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχει μεσα στα settings ρυθμιση για να κανεις ο,τι θες με τη Notification bar. Ομως προσωπικα θυμαμαι οτι δε μου λειτουργουσε το 3g/2g (ή ηταν το data enable/disable ??), οποτε τα εβγαλα και απλα μπαινω στο μενου οταν θελω να τα ενεργοποιησω. :)

 

Η συγκεκριμενη ROM αξιζει ομως. Κανε και κανα overclock (SET CPU) στο 1.4GHz και θα πηγαινει σφαιρα.

Επισης αν πας να κλεισεις το κινητο, εχει επιλογη για Reboot απ' ευθειας σε Recovery. Πολυ χρησιμο για οταν θες να περασεις κατι, να μην μπλεκεις με "πατα volume down + power" και λοιπους συνδυασμους...

 

Εαν δε μπορεις να επιλεξεις το 3g/2g toggle, σημαινει οτι δεν εχεις βαλει SIM. Εμενα μονο τοτε μου τα εχει grayed out. :)

 

Τελικα πως περασες την Aurora με τη "χαλασμενη" SD?

Link to comment
Share on other sites

Έπαιξε απευθείας κατέβασμα από το κινητό....αλλίως ακόμα θα προσπαθούσα να την περάσω...

Τελικά το κουμπί για τα δεδομένα μπήκε....το 2G/3G δεν μπαίνει αν και δεν με απασχολεί...ας καίει την μπαταρία όπως νομίζει..τρεις έχω..

Link to comment
Share on other sites

Καλά νέα για το κινητό μας. Ο DZO γύρισε και έβγαλε νέα έκδοση aurora 5.0 (την οποία βέβαια δε συνιστώ ακόμα) και το καλύτερο, κυκλοφόρησαν δύο δοκιμαστικές rom βασισμένες στο jelly bean. Όχι λειτουργικές ακόμα, αλλά είναι μια αρχή.
Link to comment
Share on other sites

Καλά νέα για το κινητό μας. Ο DZO γύρισε και έβγαλε νέα έκδοση aurora 5.0 (την οποία βέβαια δε συνιστώ ακόμα) και το καλύτερο, κυκλοφόρησαν δύο δοκιμαστικές rom βασισμένες στο jelly bean. Όχι λειτουργικές ακόμα, αλλά είναι μια αρχή.

 

την aurora 5.0 την εχω περασει εδω και καμια 10 ωρες.. μεχρι στιγμης κανενα προβλημα!

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Στην Jelly bean θα δουλευει το recovery γιατι σκεφτομαι να την περασω για πλακα αλλα μην παθω μετα ζημια και δεν μπορω να το διωρθοσω
Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

το wifi σε εμενα δεν δουλευει δεν ανοιγει καν στην ics version 5.0

καποια λυση?

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχοντας 2 μερες την CM10 ας ειναι και δοκιμαστικη αυτο που μ αρεσε ηταν η μπαταρια του κρατησε περιπου 1μιση μερα και το ειχα με 50 φορτηση ενταξει wifi και καμερα δεν δουλευαν το ξεραμε αυτο επισεις η οθονη δεν ζεστενοταν οπως με την ics και γενικα μου φανηκε αρκετα σταθερη για Beta την ειχα στο 1,4ghz αυτα τα λιγα προς το παρον :)

 

edit: μολις δοκιμασα και το lewa os δεν ξετρελαθηκα αρκετα γρηγορη αλλα καθολου βολικη για μενα

Edited by arte1234566
Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Αμα δούμε και λειτουργική jb στο κινητάκι μας τότε βλέπω όλους με τα προ να τα πουλάνε και να παίρνουν το απλό :lol:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια ROM που να επιτρέπει το USB Host στο συγκεκριμένο κινητό;

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια ROM που να επιτρέπει το USB Host στο συγκεκριμένο κινητό;

 

Ίδια απορία έχω και γω..Υπάρχει?

Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που βρήκα είναι αυτό, αλλά δυστυχώς δεν ξέρω ρώσικα...

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

σημερα μετα απο 1μισι μηνα ταλαιπωρια και εκφοβισμο οτι θα τους παω το συνηγορο του πολιτη με εκαναν αντικατασταση το κινητο αλλα απο synaptics με δωσανε atmel τι θεματα θα εχω και που με προγραμματα παιχνιδια φωτογραφιες και τα λοιπα?γκαλεν να σε πω ποια να περασω horsemageddon odex τη horsemaggedon που με εκανες με το theming με θανασακηδες?η' να περιμενω για horsemageddon oddex με το theming θα με κανεις?και μια ακομα ερωτηση να σε πω σε αυτη που με εκανες με το theming εχεις προσθεσει και τα skulls sliders? Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

tzivas31 με τι στο εκαναν αντικατασταση,με το απλο η με το pro,εχουν ακομη στοκ απλα?

Εμενα εκλεισε μηνα στο σερβις και τους παιρνω καθε τρεις και λιγο να τσακισθουν να μου το φερουν,σημερα μου ειπαν οτι μεχρι την τεταρτη θα μου το επιστρεψουν,εαν δεν τοτε στον συνηγορο,φτανει πια με τους καραγκιοζηδες!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Προσπαθησα να βαλω aurora v5.0 απο v4.1a και μετα το restart εχω μπλε οθονη. Μπηκα στην pink να βαλω ξανα τον φακελο image αλλα στα windows δεν μου αναγνωριζει την συσκευη ως μνημη... Τι μπορω να κανω? κατεβασα drivers και παλι τα ιδια..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Προσπαθησα να βαλω aurora v5.0 απο v4.1a και μετα το restart εχω μπλε οθονη. Μπηκα στην pink να βαλω ξανα τον φακελο image αλλα στα windows δεν μου αναγνωριζει την συσκευη ως μνημη... Τι μπορω να κανω? κατεβασα drivers και παλι τα ιδια..

 

πες μας ακριβως τι εκανες... προσπαθησε να ξαναβαλεις την rom εχοντας το usb συνδεδεμενο στην συσκευη και στον υπολογιστη και αφησε το ετσι! Το οτι σου βγαζει μπλε οθονη σημενει πως δεν διαβαζει τον φακελο image.. η καταλαθος σβηστηκε.

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

πες μας ακριβως τι εκανες... προσπαθησε να ξαναβαλεις την rom εχοντας το usb συνδεδεμενο στην συσκευη και στον υπολογιστη και αφησε το ετσι! Το οτι σου βγαζει μπλε οθονη σημενει πως δεν διαβαζει τον φακελο image.. η καταλαθος σβηστηκε.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση αν και βρήκα άκρη. Έβαλα στην sd το "τρομερό" update 2.3.5 και από κει ξανά root κτλ για να φτάσω να έχω σήμερα πάλι aurora v5.0! τελικά είχε διαγραφεί ο φάκελος image.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση αν και βρήκα άκρη. Έβαλα στην sd το "τρομερό" update 2.3.5 και από κει ξανά root κτλ για να φτάσω να έχω σήμερα πάλι aurora v5.0! τελικά είχε διαγραφεί ο φάκελος image.

Μάλλον τον έσβησες καταλάθος όταν έκανες τα wipe..μου έχει συμβεί και εμένα :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έγινε. Στη recovery mode(για τη συσκευή μας) η επιλογή format boot, δε διαγράφει απλώς την boot.img, αλλά όλο το φάκελο Ιmage.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έγινε. Στη recovery mode(για τη συσκευή μας) η επιλογή format boot, δε διαγράφει απλώς την boot.img, αλλά όλο το φάκελο Ιmage.

 

Ετσι ακριβώς την πάτησα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο εναν μηνα στο σερβις σημερα μου εστειλαν σχεδον καινουργιο τηλεφωνο και λεω σχεδον καινουργιο γιατι τα αλλαξαν σχεδον ολα,πλακετα, dititaizer,και οθονη,σκατα συναρμολογηση εκαναν ομως γιατι το πανω καπακι δεν κλεινει απ΄την μια μερια καλα και σιγα μην τους το ξαναστειλω να περιμενω ξανα εναν μηνα!

Το καλο ειναι οτι τηλ. φoραει την 2.2.1 με 2.6.32.9 kernel ,θελω να αναβαθμιστω στην πιο καλη custom που να εχει ραδιο και την καμερα που εχει η original gingerbread και να κραταει και η μπαταρια,παιζει τετοια custom ειτε gingerbread ειτε ICS ?

Τα βηματα ποια ειναι οπου πρεπει να ακολουθησω και μεχρι ποια εκδοση να βαλω ετσι ωστε το τηλ. να παιρνει πιο ευκολα τις custom?

Mας και ειμαι στην 2.2.1 υπαρχει πουθενα εκεινη η οfficial που ειχε τον ξεκλειδωτο bootloader μην την ξαναπατησω και βαλω εκεινη με τον κλειδωμενο γιατι μας ειχε φυγει ο πατος για να το ρουταρουμε(φιλος το εκανε αλλα παιδευτηκε)

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο εναν μηνα στο σερβις σημερα μου εστειλαν σχεδον καινουργιο τηλεφωνο και λεω σχεδον καινουργιο γιατι τα αλλαξαν σχεδον ολα,πλακετα, dititaizer,και οθονη,σκατα συναρμολογηση εκαναν ομως γιατι το πανω καπακι δεν κλεινει απ΄την μια μερια καλα και σιγα μην τους το ξαναστειλω να περιμενω ξανα εναν μηνα!

Το καλο ειναι οτι τηλ. φoραει την 2.2.1 με 2.6.32.9 kernel ,θελω να αναβαθμιστω στην πιο καλη custom που να εχει ραδιο και την καμερα που εχει η original gingerbread και να κραταει και η μπαταρια,παιζει τετοια custom ειτε gingerbread ειτε ICS ?

Τα βηματα ποια ειναι οπου πρεπει να ακολουθησω και μεχρι ποια εκδοση να βαλω ετσι ωστε το τηλ. να παιρνει πιο ευκολα τις custom?

Mας και ειμαι στην 2.2.1 υπαρχει πουθενα εκεινη η οfficial που ειχε τον ξεκλειδωτο bootloader μην την ξαναπατησω και βαλω εκεινη με τον κλειδωμενο γιατι μας ειχε φυγει ο πατος για να το ρουταρουμε(φιλος το εκανε αλλα παιδευτηκε)

 

το SuperOneClick δεν σε βολεύει?

Όσο αφορά custom rom εγώ θα σου πρότεινα για gingerbread και για ICS την version 4.1a. που έχει και ράδιο ενώ η gingerbread όχι. Αυτό που λες για την κάμερα δεν το καταλαβαίνω...

Link to comment
Share on other sites

Με τα XP ηταν σχεδον αδυνατον να γινει ροοτ με το superoneclick,την aurora την ειχα(αλλος την περασε)και δεν μου αρεσε η διαρκεια της μπαταριας και η ποιοτητα των φωτο-βιντεο,γιαυτο λεω μπας και υπαρχει τιποτα καλυτερο,ας πουμε η elora π.χ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...