Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire HD (Μέρος ΙΙ)


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια απορια: Σε βιντεο αναλυσης 8 ΜΡ, ειναι λογικο και με καποιες ρυθμισεις να κολλαει λιγο το κινητο;; Χτες, για παραδειγμα ημουν στη θαλασσα, και τραβαγα τη παρεα μου, ενω σε καποια φαση θελησα να κανω ζουμ στο τοπιο και στα κυμματα της θαλασσας. Εκανα ζουμ, οχι με τα πλαϊνα πληκτρα αλλα με αγγιγμα στο πλαι της οθονης. Γενικα οι υπολοιποι χρηστες εδω μεσα ανγτιμετωπιζουν παρομοιο προβλημα με την εγγραφη βιντεο. Για την ακριβεια τωρα που παταω αναπαραγωγη του βιντεο βλεπω ενα "κολλημα στα καρε" αστραπιαιο, που ομως ειναι αντιληπτο! Διορθωνεται με εφαρμογη; Το κινητο ειναι unrooted! Σαν της μαμας του δηλαδη:p

 

φαντάζομαι εννοείς βίντεο 720p και όχι 8MP. 8ΜΡ είναι η ανάλυση στις φωτογραφίες.

Από εκεί και πέρα σε πολλούς υπάρχει ένα ελαφρύ κόλλημα συχνά πυκνά σε εκείνες τις αναλύσεις γιατί συνήθως η κάρτα είναι ψιλο της πλάκας. Αν έχεις κάποια γρηγορότερη SD δοκίμασε εκείνη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

φαντάζομαι εννοείς βίντεο 720p και όχι 8MP. 8ΜΡ είναι η ανάλυση στις φωτογραφίες.

Από εκεί και πέρα σε πολλούς υπάρχει ένα ελαφρύ κόλλημα συχνά πυκνά σε εκείνες τις αναλύσεις γιατί συνήθως η κάρτα είναι ψιλο της πλάκας. Αν έχεις κάποια γρηγορότερη SD δοκίμασε εκείνη.

 

Ναι απο τη βιασυνη μου φιλε! Εχω 16αρα μνημη ;) νομιζω class 4. Τελως παντων, αφου δεν ειμαι ο μοναδικος....

Link to comment
Share on other sites

Με τον κερνελ του lee και τις ρυθμίσεις του daemon από τον Ανδρέα που θα βρεις κάποιες σελίδες πιο πριν, ο επεξεργαστής σου δε θα φτανει τόσο ψηλά όμως ταχύτητα και smoothness θα παραμείνουν τα ίδια!

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

 

Well, σε κάποια φάση μου άρχισε να κάνει νερά, δεν κολλούσε απλά κάθε τρείς και λίγο έριχνε fast reboot μόνο του. Συνέβη τρείς φορές, τις δυο χωρίς να κάνω το οτιδήποτε με κλειστή την οθόνη. Μιας και ήμουν έξω και είχα στην κάρτα εύκαιρο το patch των devs της virtuous (που κατεβάζει τον χρονισμό σε stock) το φλάσαρα και ως εκ θαύματος τα reboots σταμάτησαν!

 

Σαν να μην έφτανε αυτό (και εδώ έχουμε WTF moment) όχι μόνο σταμάτησαν τα reboots αλλά σε σχέση με πριν η απόκριση της συσκευής είναι ακόμα πιο γρήγορη! Εκεί που π.χ. στο άνοιγμα της οθόνης ο καιρός στο lockscreen έτρωγε skip 1-2 frames σε ενα σημείο τώρα πάει νεράκι. Αλλά και στα homesreens το νοιώθω πιο ομαλά.

 

Και αναρωτιέμαι... πόσο λογικό είναι αυτό; Εντάξει δεν περίμενα και να σέρνεται, αλλά ούτε περίμενα να πηγαίνει καλύτερα απο πρίν :X

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες ημέρες έχω την Virtuous και έχω μείνει υπερευχαριστημένος! Την πέρασα απλά για να την δοκιμάσω αλλά μου φαίνεται θα την κρατήσω :)

 

Ακόμα και με ενεργοποιημένα τα 3d homescreens, live wallpaper και τίγκα στα widgets η απόκριση και η ταχύτητα είναι στον θεό! Σκεφτείτε πως (με τα ίδια ακριβώς apps και setup) η εναλλαγή στις homesceens στην Virtuous είναι πιο γρήγορη και πολύ πιο smooth από την LeeDroid με stock rosie! Κολληματάκια υπάρχουν μεν, σε καμία περίπτωση δεν την καθιστούν unusable και μάλιστα σε 5-10 λεπτά μετά το boot στο σύνολό τους εξαφανίζονται. Το μόνο που με "ξενέρωσε" στην αρχή, και πάλι καλά που του έδωσα χρόνο, ήταν πως στο πρώτο sync όταν τραβούσε επαφές από google/fb κολλούσε αφάνταστα. Απενεργοποίησα τον συγχρονισμό επαφών σε αυτούς τους 2 λογαριασμούς και αμέσως έστρωσε.

 

Στην μπαταρία είναι πάνω-κάτω τα ίδια, ίσως και λίγο καλύτερα από του Lee. 20 σχεδόν ώρες με αρκετή χρήση, αρκετούς ενεργους συγχρονισμούς (καιρός κάθε 3ωρο, fb/twitter κάθε 4ωρο), 3g/bt μονίμως ανοιχτά (το 3g διαχειριζόμενο από juicedefender), περίπου 3 ώρες μουσική, 1-2 ώρες gaming, 6 ώρες wifi και 8μιση ώρες ανοιχτή οθόνη σε αυτόματη φωτεινότητα είμαι στο 22%!

 

Το μόνο που με απασχολεί κάπως είναι πως ο cpu τρέχει στα 1.2... πέρα από μια-δυο επανεκκινήσεις που είχα (κατά τη διάρκεια restore απο titanium και οι δυο, οπότε μπορεί και να είναι app related) δεν εχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα ακόμα και σε "γερά παιχνίδια). Μια φορά μόνο κατά τη διάρκεια φόρτισης με wifi/bt/3g ανοιχτό και σε χρήση παρατήρησα πως το κινητό ήταν ελαφρώς πιο ζεστό, αλλά σε καμία περίπτωση καυτό. Το έχω και μονίμως στην otterbox defender οπότε φαντάζομαι αν είχε υπερθερμανθεί θα το καταλάβαινα πιο εύκολα αφού λόγω θήκης θα ζεσταινόταν και πιο γρήγορα :p

 

Καλού κακού έχω κατεβάσει στην κάρτα το patch που γυρίζει το default freq στο 1ghz. :ninja:

 

Ξέρουμε αν έχουν βγεί flyin animations για την Virtuous;

 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.

 

Η συγκεκριμένη ROM έχει πόντο και από μένα. ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ!!!!! Την έχω βάλει 2 ημέρες και έχω εντυπωσιαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Για τους απανταχου rooters δοκιμαστε να περασετε το 4EXTRecovery v2.0.2 RC2b.

Πραγματικα ειναι το καλυτερο recovery,με πολλες extra επιλογες και δυνατοτητες.Ολα λειτουργουν τελεια (backup/restore)και υποστηριζει ext3/ext4 χωρις κανενα προβλημα.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Για τους απανταχου rooters δοκιμαστε να περασετε το 4EXTRecovery v2.0.2 RC2b.

Πραγματικα ειναι το καλυτερο recovery,με πολλες extra επιλογες και δυνατοτητες.Ολα λειτουργουν τελεια (backup/restore)και υποστηριζει ext3/ext4 χωρις κανενα προβλημα.

 

Μόλις το φλάσαρα, κυρίως λόγω του οτι χρησιμοποιώ ext4 rom και δεν θέλω να βρεθώ προ εκπλήξεως σε κάποιο backup/restore.

 

Thanks for sharing!

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Για τους απανταχου rooters δοκιμαστε να περασετε το 4EXTRecovery v2.0.2 RC2b.

Πραγματικα ειναι το καλυτερο recovery,με πολλες extra επιλογες και δυνατοτητες.Ολα λειτουργουν τελεια (backup/restore)και υποστηριζει ext3/ext4 χωρις κανενα προβλημα.

 

+1

 

Πολύ καλή δουλειά με μια ελάχιστη ένσταση ως προς την επιλογή "wipe all partitions". Μπορεί εύκολα να γίνει στραβή. :S

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να κανω το τηλ ρουτ και να του περασω ρομ...

Ποια προτεινετε???Υπαρχει καποια με 2.3.4 που να ειναι αξιοποιστη...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να κανω το τηλ ρουτ και να του περασω ρομ...

Ποια προτεινετε???Υπαρχει καποια με 2.3.4 που να ειναι αξιοποιστη...

 

2.3.4 υπαρχει μονο aosp ρομ,χωρις sense.Οι υπολοιπες ειναι 2.3.3.

Επισης υπαρχουν πληθωρα επιλογων αναλογα με το τι θες.Και σχεδον ολες ειναι πλεον αξιοπιστες.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πέρασα χθές την Virtuous Unity 1.27.0 από την 1.26 που έιχα (με wipe κλπ) και μέσα σε 11 ώρες είχα μείνει από μπαταρία:confused:

 

Παρατήρησε κανείς κάτι ανάλογο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πέρασα χθές την Virtuous Unity 1.27.0 από την 1.26 που έιχα (με wipe κλπ) και μέσα σε 11 ώρες είχα μείνει από μπαταρία:confused:

 

Παρατήρησε κανείς κάτι ανάλογο?

 

Βαλε τον κερνελ του Lee και τα daemon settings του Ανδρεα που θα βρεις στις προηγουμενες σελιδες και δες αν εχει την ιδια συμπεριφορα η μπαταρια σου.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που πρόσεξα πρόσφατα στην Virtuous.

 

Όταν φορτίζει το κινητό, σύμφωνα με το battery monitor widget τα mA της φόρτισης μειώνονται όσο πλησιάζει το 100%. Για παράδειγμα, sto 50% π.χ. φόρτιζε με 600mA, στο 85% με 350-400mA και στο 97 φορτίζει με 100mA! Στο 98% έπεσε στα 70mA!

 

Προχτές πάντως που το σύνδεσα στον φορτιστή με τη μπαταρία στο 50% αρχικά φόρτιζε σφαίρα, με 800ρια... οπότε δεν νομίζω να είναι θέμα της μπαταρίας, η οποία και δεν έχει χάσει ούτε ενα mAh χωρητικότητας.

 

Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος αυτό; Δεν με απασχολεί τόσο από θέμα βιασύνης μιας και πάντα το φορτίζω το βράδυ με το πάσο μου, αλλά μου φάνηκε περίεργο... κάποιου είδους failsafe της μπαταρίας;

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει να κανει τοσο με failsafe, οσο καθαρα με πρακτικο θεμα. Το κινητο ειναι ρυθμισμενο ετσι ωστε οταν εισαι χαμηλα σε μπαταρια 30-70% να φορτιζει πιο πολυ ωστε με ενα μισαωρακι φορτισης πχ να εχεις αρκετη μπαταρια για να κανεις την δουλεια σου.

Στα πιο υψηλα επιπεδα φορτισης κοβει τον ρυθμο ωστε να εξασφαλισει μια πληρη και απροβληματιστη φορτιση αλλα και να προστατεψει την μπαταρια.

 

 

 

edit: Απο καθαρα προσωπικη εμπειρια θεωρω οτι δεν εχει καμια σχεση με rom, γτ εχω παρατηρησει την ιδια συμπεριφορα και με LeeDroid αλλα και με MIUI που φοραω τωρα. Ειναι θεμα hardware.

Edited by kollatos

If you are frightened of dying, and you are holding on,

you see devils tearing your life away.

If you have made your peace, then the devils are really angels,

freeing you from the earth...

Link to comment
Share on other sites

edit: Απο καθαρα προσωπικη εμπειρια θεωρω οτι δεν εχει καμια σχεση με rom, γτ εχω παρατηρησει την ιδια συμπεριφορα και με LeeDroid αλλα και με MIUI που φοραω τωρα. Ειναι θεμα hardware.

 

Ευχαριστώ! Απλά κατά τύχη το πρόσεξα ακριβώς αφού πέρασα το patch που γυρίζει τον χρονισμό της cpu στο 1ghz και για λίγο θορυβήθηκα μήπως κάτι δεν πήγε καλά στο φλασάρισμα :)

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Βαλε τον κερνελ του Lee και τα daemon settings του Ανδρεα που θα βρεις στις προηγουμενες σελιδες και δες αν εχει την ιδια συμπεριφορα η μπαταρια σου.

 

 

Για αρχή λέω να κάνω ένα wipe batery stats με γεμάτη μπαταρία αυτή τη φορά και να το ξαναδώ.

Link to comment
Share on other sites

Μολις στο desire hd μου ηρθε μια αναβαθμιση 28mb.ξερει κανεις γιατι ειναι και τι ακριβως βελτειωνει???

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα δεν μπορώ να κανω το κινητό root με τίποτα έχω πέραση Gingerbread 2,3,3 από την πρώτη σελίδα πολύ εύκολα αλλά το root δεν μπορώ με τίποτα υπαρχή πιο εύκολος τρόπος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα δεν μπορώ να κανω το κινητό root με τίποτα έχω πέραση Gingerbread 2,3,3 από την πρώτη σελίδα πολύ εύκολα αλλά το root δεν μπορώ με τίποτα υπαρχή πιο εύκολος τρόπος

 

Καλημερα.Πρέπει πρώτα να κανείς downgrade την έκδοση σου και μετά root.

 

Λοιπον,αλλη μια νεα εκδοση βγαινει της DeSense με καποιες επιπλεον βελτιωσει και νεο κερνελ με δυνατο wifi-σταθερο.Η επομενη version θα ειναι ενα μεγαλο update!Αν ολα πανε καλα (που θα πανε), μια ''καθαρη'' light pure stock εκδοση θα ανεβει με ολες τις βελτιωσεις και τα tweeks, και σαν extra θεμα απ τον kalagas και πακετο sense3.

 

Δυστυχως δεν εχουμε την ανταποκριση που θα θελαμε.Η ρομ δεν εχει κανενα προβλημα, ουτε εχει αναφερθει κατι, εχει πολυ καλες βελτιωσεις (καποιοι dev μαλιστα τις υοθετησαν), σταθερο και δυνατο wifi χωρις να ''πεφτει'' ολη την ωρα, τελεια μπαταρια και καλες κριτικες απο χρηστες οπως ο kalagas.Αν λειπει κατι ας μας πει καποιος η αν υπαρχει προβλημα ας το αναφερει.Αλλα το περιεργο ειναι οτι δεν εχουμε τετοιες αναφορες...:(

Επισης προσθεσαμε ενα poll στο thread για να ψηφισουν οι χρηστες αν προτιμουν μια themed rom η μια stock.Βλεπω τοσους χρηστες που προτιμουν μια rom απο καποιους γνωστους devs που κυνηγουν μονο το donation χωρις η δουλεια τους να ειναι τελεια και απορω...:blink:

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλημέρα. Εχω μια απορία.

Δεν βρίσκω κάποιες εφαρμόγές στο Android Market όπως το Google: Maps, Earth, Chrome to phone...

Γιατί συμβαίνει αυτό;;; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πολύ καλημέρα. Εχω μια απορία.

Δεν βρίσκω κάποιες εφαρμόγές στο Android Market όπως το Google: Maps, Earth, Chrome to phone...

Γιατί συμβαίνει αυτό;;; Ευχαριστώ.

 

Για το market συζητάμε εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=288568

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν θέλω ναθέλω κουραζω ίσως θα έπρεπε να φτιαχτεί ένας οδηγός με όλα τα βήματα από την αρχή για root/soff/custom rom στα ελληνικά για το desire hd με γραφήματα και ίσως και βιντεο για να κατανοήσουμε κάποια πράγματα πιο ευκόλα από κάποιον άλλο που τα αντιλαμβανετε πιο ευκόλα.

Σιγουρα χρειαζετε κόπος και χρόνος αλλά το φορουμ όπως και να το κάνουμε πρέπει να μας δωσει το κάτι παραπάνω...

Ευχαριστω πολυ

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν θέλω ναθέλω κουραζω ίσως θα έπρεπε να φτιαχτεί ένας οδηγός με όλα τα βήματα από την αρχή για root/soff/custom rom στα ελληνικά για το desire hd με γραφήματα και ίσως και βιντεο για να κατανοήσουμε κάποια πράγματα πιο ευκόλα από κάποιον άλλο που τα αντιλαμβανετε πιο ευκόλα.

Σιγουρα χρειαζετε κόπος και χρόνος αλλά το φορουμ όπως και να το κάνουμε πρέπει να μας δωσει το κάτι παραπάνω...

Ευχαριστω πολυ

 

Βασικά το forum σας έχει δώσει υπερπλήρεις οδηγούς και μάλιστα στα ελληνικά. Αν κάποιος δεν καταλαβαίνει τι διαβάζει και τι πρέπει να κάνει

τότε καλύτερα να μην πειράζει τέτοιες συσκευές. Στην τελική αν δεν καταλαβαίνεις δεν πρόκειται και να αξιοποιήσεις αυτά που σου δίνει το root.

Ποτέ δεν κατάλαβα τη λογική μερικών ανθρώπων ότι αφού το έκανε ο άλλος θα το κάνω κι εγώ κι ας μην καταλαβαίνω τίποτα.

 

Τέλος θα ήθελα να σου υπενθυμίσω ότι όλοι εδώ μέσα και κυρίως οι mod κάνουμε απλά το χόμπι μας και από τον χρόνο που μας περισσεύει

(αν περισσεύει κιόλας) προσπαθούμε να βοηθήσουμε όσο μπορούμε. Το έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ όταν πριν από 1 χρόνο πήρα το Desire

ήταν η πρώτη μου συσκευή android και ήμουν παντελώς άσχετος με τη φιλοσοφία του και τη λειτουργία του. Αλλά επειδή το πήρα κατ' επιλογή

κι όχι επειδή το έπαιρναν όλοι έκατσα και διάβασα ένα κάρο πράγματα και οδηγούς για να κατανοήσω τι είναι αυτό το android και τι παραπάνω

μπορεί να μου προσφέρει αν το κάνω root.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όσους οδηγούς και βίντεο να ανεβάσουμε αν δεν καθίσουν όλοι να διαβάσουν 5 πράγματα δεν πρόκειται να

καταλάβουν τίποτα.

 

Φιλικά πάντα..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα που μου χρειαστηκε το gps και πηγα να το χρησιμοποιησω για 1η φορα δεν μου κλειδωνε δορυφορους...κατεβασα το gps test και μου βρηκε μεχρι 6-7 δορυφορους και καπως εφτιαξε η κατασταση αλλα διαβασα οτι σε μερικους κλειδωνει στα 20sec μεχρι και 12 δορυφορους... λετε να παιζει κατι με το δεκτη ? Εχω την τελευταια επισημη ρομ 2.50.405.2 !

Επίσης σκέφτομαι να φυγω απο την επισημη και να ρουταρω το κινητο... ποια ρομ σταθερη και με τα λιγοτερα δυνατον προβληματα μου συνιστατε?Ειδα που αναφερατε πολλες ρομ σε προηγουμενα posts αλλα μπερδευτηκα λιγο για αυτο και σας ξαναρωταω..

Συγνωμη αν εγινα κουραστικος και ευχαριστς πολυ εκ των προτερων για τις απαντησεις σας...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...