Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire HD (Μέρος ΙΙ)


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να αναβαθμίσω τη συσκευή μου με την τελευταία official rom.

Πως μπορώ και μέχρι πού να κάνω Back up όλες τις ρυθμίσεις, όλες τις εφαρμογές, γενικά τα πάντα,

Και αφού περάσω την καινούργια rom, να τα φέρω όλα όπως ήταν πριν;

Η συσκευή είναι unrooted.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια εχω θεμα με το ασυρματο ακουστικο μου(εχω ενα itech clip d-radio) οταν το συνδεω με το τηλεφωνο περναει κ τους ηχους απο τα πολυμεσα στο itech και πρεπει να πηγαινω καθε φορα ρυθμισεις-ασυρματα δικτυα- bluetooth-itech επιλογες κ να ξετικαρω την επιλογη πολυμεσα. Πως μπορω να ειναι μονιμα ξετικαρισμενη η επιλογη πολυμεσα;

 

Ευχαριστω.

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να αναβαθμίσω τη συσκευή μου με την τελευταία official rom.

Πως μπορώ και μέχρι πού να κάνω Back up όλες τις ρυθμίσεις, όλες τις εφαρμογές, γενικά τα πάντα,

Και αφού περάσω την καινούργια rom, να τα φέρω όλα όπως ήταν πριν;

Η συσκευή είναι unrooted.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Μήπως το Back up Pro;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω θεμα με το ασυρματο ακουστικο μου(εχω ενα itech clip d-radio) οταν το συνδεω με το τηλεφωνο περναει κ τους ηχους απο τα πολυμεσα στο itech και πρεπει να πηγαινω καθε φορα ρυθμισεις-ασυρματα δικτυα- bluetooth-itech επιλογες κ να ξετικαρω την επιλογη πολυμεσα. Πως μπορω να ειναι μονιμα ξετικαρισμενη η επιλογη πολυμεσα;

 

Ευχαριστω.

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

 

Τελικα το θεμα λυθηκε με reset του itech.

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μήπως το Back up Pro;

 

Μάλλον εννοείς το MyBackup Pro. Ναι με αυτό μπορείς να κάνεις τη δουλειά που θέλεις

 

Απλά επειδή δεν είσαι root δεν θα μπορείς να πάρεις backup από apk+data καθώς και τα market links.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Αντιμετωπίζω το εξής περίεργο, αντέγραψα (μέσω του καλωδίου usb και επιλογή μονάδα δίσκου απο το κινητό) ένα αρχείο βίντεο σε μορφή mp4 στο κινητό, αφαίρεσα το καλώδιο usb και έπαιζε μια χαρά το βίντεο. 'Εκλεισα το κινητό και σήμερα που το άνοιξα πάλι, πατάω το βίντεο να παίξει και μου λέει ότι δεν μπορεί να το αναπαραγάγει. Με τρέλλανε εντελώς, δοκίμασα και από τον ES File Explorer αλλά τίποτα, πώς γίνεται να έπαιξε και μετά να κράσαρε;

Αν έχει καμιά ιδέα κανείς, ας βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

 

Έχω κάνει όλες τις ενέργειες που χρειάζονταν για να κάνω Eng S-off and Radio S-OFF

 

Όταν πάω να μπω στο Bootloader μου βγάζει:

 

ACE PVT ENG S-OFF

HBOOT-0.85-2007 (PD98*****)

MICROP-0438

RADIO-26.03.02.08_M

 

Επίσης πηγαίνοντας στο SYSTEM INFO, έχω:

 

OS Ver.-1.32.832.1

CID-11111111

 

Όταν όμως τρέχω το Terminal Emulator και του βάζω την εντολή "su" δίπλα απο το string (δηλ. αυτήν παρακάτω)

 

$su

 

βγάζει Permission denied

 

Έχω κάνει κάτι λάθος; Σας παρακαλώ την βοηθειά σας!!! Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις εγκαταστήσει το SuperUser?

 

Nαι, την έχω εγκαταστήσει. Όταν όμως πάω να την τρέξω μου λέει το εξής:

 

This application SuperUser (processcom.noshufou.android.su) has stopped unexpectedly. Please try again.

 

Και απο κάτω έχει Force Closed.

 

Μήπως πρέπει να ξανατρέξω το Visionary+ και να κάνω όλη την συγκεκριμένη διαδικασία για το Root με το Visionary+ μόνο απο την αρχή;;

 

Δηλ.

 

1. Τρέχω το Visionary+

2. Κλικάρω το "Set system r/w after root"

3. Κλικάρω το "Temproot Now!" και περιμένω να τελειώσει

4. Κλικάρω το "Attempt Permroot Now!"

5. Το τηλ. κάνει Reboot.

6. Τέλος

 

Αν και το έχω κάνει ήδη, όταν πάω στο SuperUser, πάλι μου βγάζει ότι η εφαρμογή έχει σταματήσει ξαφνικά. Τι κάνω λάθος;

 

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το χαζό των ερωτήσεων. Αλλά είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με Android. Μέχρι σήμερα είχα NOKIA.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά καλό θα είναι να περάσεις κάποια custom rom όπως και custom recovery.

Με την official που είσαι τώρα δεν ξέρω τι παίζει με το su γιατί δεν την έχω δουλέψει καθόλου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Βρε παιδιά μήπως μπορεί κάποιος να με βοήθησει; Θέλω να κάνω το DHD ROOT. Βρήκα τον οδηγό (ο οποίος νομίζω ότι είναι αναλυτικότατος) αλλά κολλάω στο ότι εμένα είναι 2.3 official και όχι 1.32 και κάτι τέτοια που διαβάζω. Υπάρχει περίπτωση να γίνει τούβλο η συσκευή αν προσπαθήσω; Και κάτι ακόμα. Ξέρει κάποιος αν υπάρχει SWYPE ΕΛΛΗΝΙΚΟ για αυτή την συσκευή;

 

Ευχαριστώ,

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Βρε παιδιά μήπως μπορεί κάποιος να με βοήθησει; Θέλω να κάνω το DHD ROOT. Βρήκα τον οδηγό (ο οποίος νομίζω ότι είναι αναλυτικότατος) αλλά κολλάω στο ότι εμένα είναι 2.3 official και όχι 1.32 και κάτι τέτοια που διαβάζω. Υπάρχει περίπτωση να γίνει τούβλο η συσκευή αν προσπαθήσω; Και κάτι ακόμα. Ξέρει κάποιος αν υπάρχει SWYPE ΕΛΛΗΝΙΚΟ για αυτή την συσκευή;

 

Ευχαριστώ,

 

Κώστας

 

Θα πρέπει πρώτα να το κάνεις downgrade και μετά να το rootάρεις. Υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες στο πρώτο post.

 

Σχετικά με το Swype υπήρχε παλιότερα μια έκδοση με ελληνικά 1.κάτι νομίζω ήταν.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει πρώτα να το κάνεις downgrade και μετά να το rootάρεις. Υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες στο πρώτο post.

 

Σχετικά με το Swype υπήρχε παλιότερα μια έκδοση με ελληνικά 1.κάτι νομίζω ήταν.

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου. Αυτό εννοούσα. Δηλαδή να την κάνω GOLD GARD όπως περιγράφεται στον οδηγό;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά καλό θα είναι να περάσεις κάποια custom rom όπως και custom recovery.

Με την official που είσαι τώρα δεν ξέρω τι παίζει με το su γιατί δεν την έχω δουλέψει καθόλου.

 

OK, θα το προχωρήσω, και πιστεύω ότι πρέπει να κάνω το custom recovery πριν την τοποθέτηση της custom rom. Σωστά;;

 

Ρωτάω γιατί κάνω όλες τις ενέργειες μηχανικά, και έτσι δεν γνωρίζω τι ακριβώς γίνεται.

 

Επίσης θα εκτιμούσα να μου πεις την γνώμη σου για μερικές ΡΟΜ. Έχω διαβάσει τα προηγούμενα ποστ, και είδα ότι προτείνονται οι εξής ΡΟΜ:

 

Για Sense 3

- Virtuous Unity 1.27.0 Sense 3.0 based on Pyramid

- TRUE SENSE 3.0 - i00 ROM 5.5 - UPDATED 31/05/2011 - Android:2.3.3

 

Για Gingersense Roms [Android 2.3.3 With Sense 2.1 + Parts from 3.0]

- TB Stock 7.4.0 / Sense 2.1

- TB Fusion 1.4.0 / Sense 2.1 + 3.0

- Android Revolution HD 5.2.0

- Honeysense HD v6.2.2 EXT4

 

Επίσης ο κάθε developer της αντίστοιχης ΡΟΜ, προτείνει και κάποιο Radio.

 

Επειδή είμαι παντελώς - μα παντελώς - ανίδεος με τις ΡΟΜ, έχει κάποιος να μου προτείνει κάποια συγκεκριμένη. Βασικά με ενδιαφέρει να δουλεύει καλά το GPS, που για μένα είναι πρωτεύον, και φυσικά να μην τρώει πολύ μπαταρία. Επίσης να έχει καλά γραφικά.

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Να'στε καλά.

Link to comment
Share on other sites

OK, θα το προχωρήσω, και πιστεύω ότι πρέπει να κάνω το custom recovery πριν την τοποθέτηση της custom rom. Σωστά;;

 

Ρωτάω γιατί κάνω όλες τις ενέργειες μηχανικά, και έτσι δεν γνωρίζω τι ακριβώς γίνεται.

 

Επίσης θα εκτιμούσα να μου πεις την γνώμη σου για μερικές ΡΟΜ. Έχω διαβάσει τα προηγούμενα ποστ, και είδα ότι προτείνονται οι εξής ΡΟΜ:

 

Για Sense 3

- Virtuous Unity 1.27.0 Sense 3.0 based on Pyramid

- TRUE SENSE 3.0 - i00 ROM 5.5 - UPDATED 31/05/2011 - Android:2.3.3

 

Για Gingersense Roms [Android 2.3.3 With Sense 2.1 + Parts from 3.0]

- TB Stock 7.4.0 / Sense 2.1

- 1.4.0 / Sense 2.1 + 3.0

- Android Revolution HD 5.2.0

- Honeysense HD v6.2.2 EXT4

 

Επίσης ο κάθε developer της αντίστοιχης ΡΟΜ, προτείνει και κάποιο Radio.

 

Επειδή είμαι παντελώς - μα παντελώς - ανίδεος με τις ΡΟΜ, έχει κάποιος να μου προτείνει κάποια συγκεκριμένη. Βασικά με ενδιαφέρει να δουλεύει καλά το GPS, που για μένα είναι πρωτεύον, και φυσικά να μην τρώει πολύ μπαταρία. Επίσης να έχει καλά γραφικά.

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Να'στε καλά.

OK, θα το προχωρήσω, και πιστεύω ότι πρέπει να κάνω το custom recovery πριν την τοποθέτηση της custom rom. Σωστά;; ΣΩΣΤΑ!

Επελεξε αναμεσα σε Virtuous Unity-TB Fusion.Ειναι πολυ καλες,με καλα γραφικα και καλη μπαταρια.

 

Πλεον σε ολες ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ προτινεται το τελευταιο radio Radio_12.54.60.25_26.09.04.11_M2 που θα το βρεις εδω.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

ΣΩΣΤΑ!

Επελεξε αναμεσα σε Virtuous Unity-TB Fusion.Ειναι πολυ καλες,με καλα γραφικα και καλη μπαταρια.

 

Πλεον σε ολες ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ προτινεται το τελευταιο radio Radio_12.54.60.25_26.09.04.11_M2 που θα το βρεις εδω.

 

OK φίλε elthis, σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

 

Τα applications που έχω ήδη μέσα θα μείνουν ή θα πρέπει να τα ξανακάνω εγκατάσταση απο την αρχή; Να τα σώσω με το Titanium Backup πριν;;; Είναι τόσες πολλές οι ερωτήσεις, που δεν ξέρω απο που να αρχίσω και που να τελειώσω.

 

Αύριο θα το βάλω μπρος το "project" και ο θεός βοηθός!!! Θα επανέλθω αν έχω πρόβλημα, γιατί πραγματικά παιδιά, είμαι χαμένος με το Android μετά το Symbian.....:cry::cry::cry:

 

Και πάλι σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

OK φίλε elthis, σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

 

Τα applications που έχω ήδη μέσα θα μείνουν ή θα πρέπει να τα ξανακάνω εγκατάσταση απο την αρχή; Να τα σώσω με το Titanium Backup πριν;;; Είναι τόσες πολλές οι ερωτήσεις, που δεν ξέρω απο που να αρχίσω και που να τελειώσω.

 

Αύριο θα το βάλω μπρος το "project" και ο θεός βοηθός!!! Θα επανέλθω αν έχω πρόβλημα, γιατί πραγματικά παιδιά, είμαι χαμένος με το Android μετά το Symbian.....:cry::cry::cry:

 

Και πάλι σας ευχαριστώ.

 

Θα κανεις backup τις εφαρμογες σου με το titanium backup η το mybackup pro και στη νεα rom θα τις επαναφερεις απο το ιδιο app.

Αλλα να προσεξεις να επαναφερεις ΜΟΝΟ τις εφαρμογες και τα δεδομενα τους και ΟΧΙ τα δεδομενα συστηματος.

Καλη αρχη...;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου. Αυτό εννοούσα. Δηλαδή να την κάνω GOLD GARD όπως περιγράφεται στον οδηγό;

 

H gold card είναι για branded συσκευές. Η δική σου διαδικασία είναι αυτή από το πρώτο post.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου. Αυτό εννοούσα. Δηλαδή να την κάνω GOLD GARD όπως περιγράφεται στον οδηγό;

Δοκιμασα την διαδικασία downgrade (χωρις να κάνω gold gard) αλλα δεν έπαιξε. Μήπως ξερετε γιατί;

 

θα το προσπαθησω πάλι

 

ευχαριστώ,

 

H gold card είναι για branded συσκευές. Η δική σου διαδικασία είναι αυτή από το πρώτο post.

 

Η διαδικασία που έχεις το link είναι για καινούργια rom. Ενώ εγώ θέλω root. Αν ξέρεις κάτι μου λές.

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

@halkpao: Κώστα αν θες πες μας πρώτα που κόλλησε και τι error σου έβγαλε. Επίσης το τηλέφωνο είναι ελληνικό ή όχι και τέλος τι έκδοση λογισμικού λέει στο Ρυθμίσεις->Σχετικά με το τηλέφωνο?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που φλάσαρε την 2.50.405.2 ROM ;. Την φλάσαρα, απλά δεν μπορώ να καταλάβω τι καινούριο ή improvement υπάρχει αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει .. :confused:
Link to comment
Share on other sites

Αριστούργημα η νέα ROM !!. Φαίνεται ότι θα τους πήρε πολύ καιρό για να φτιάξουν ένα τέτοιο κόσμημα!!!. Τα υπόλοιπα σε λιγάκι...Έβαλαν και την Βάση στις ρυθμίσεις. Το σήμα του Wifi απίθανο!!. Φαίνεται επάνω στην taskbar τουλάχιστον.... Απορώ πόσοι θα πουν ότι είδαν πραγματικά έστω και μια βελτίωση. Τώρα να δω και την μπαταρία. :thanks: ΗΤC !!

Φιλε μου τι λεει η νεα official rom;;;;; Αξιζει τελικα να τη περασω; Ρωταω γιατι μου εδωσες την εντυπωση οτι δεν τρελαθηκες κιολας...:)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν κατάλαβα τα improvements. Απλά την πέρασα για να την περάσω. Εφόσον όμως δεν είσαι root και έχεις την 2.3, ε πέρνα και αυτή. Δεν πιστεύω ότι είναι χειρότερη...

Έχει ειπωθεί ότι καλυτερεύει το σήμα του wifi. Ίσως να ισχύει. Θα πρέπει να πάω σε καμμία καφετέρια για να το καταλάβω αυτό. Στο σπίτι που είμαι και με την προηγούμενη έκδοση δεν είχα πρόβλημα, γιατί ο ρούτερ είναι δίπλα. Αυτό που πρόσεξα σήμερα (χθες δεν συνέβαινε το ίδιο) είναι ότι το σήμα στο wifi μου είναι συνέχεια υψηλό. Αυτό όμως δεν συνέβαινε με την προηγούμενη εκδοση. Είδωμεν.

 

Σημαντικό.

 

Αν φλασάρεις από τον υπολογιστή, φλάσαρε αφού πρώτα φορτίσεις το κινητό 100%

Edited by apitsakis
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν κατάλαβα τα improvements. Απλά την πέρασα για να την περάσω. Εφόσον όμως δεν είσαι root και έχεις την 2.3, ε πέρνα και αυτή. Δεν πιστεύω ότι είναι χειρότερη...

Έχει ειπωθεί ότι καλυτερεύει το σήμα του wifi. Ίσως να ισχύει. Θα πρέπει να πάω σε καμμία καφετέρια για να το καταλάβω αυτό. Στο σπίτι που είμαι και με την προηγούμενη έκδοση δεν είχα πρόβλημα, γιατί ο ρούτερ είναι δίπλα. Αυτό που πρόσεξα σήμερα (χθες δεν συνέβαινε το ίδιο) είναι ότι το σήμα στο wifi μου είναι συνέχεια υψηλό. Αυτό όμως δεν συνέβαινε με την προηγούμενη εκδοση. Είδωμεν.

 

Σημαντικό.

 

Αν φλασάρεις από τον υπολογιστή, φλάσαρε αφού πρώτα φορτίσεις το κινητό 100%

Καθοτι ουτε εγω ειχα κανενα προβλημα με τη προηγουμενη εκδοση, θα το κανω για ενα λογο. Δεν ειχα φορτισει 100% τη μπαταρια οταν φλασαρα τη προηγουμενη εκδοση. Να ρωτησω και κατι αλλο: Να κανω και format στη καρτα πριν τη φλασαρω;;;

Τελος αν κανω backup τις εφαρμογες (απο το mybackup pro) τοτε προφανως γλυτωνω να περναω παλι οοοολες τις εφαρμογες ετσι;;;;)

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις. Φορμάτ δεν χρειάζεται η sd card. Εγώ δεν κάνω ποτέ backup. Αυτά που κατέβασα από το μάρκετ μου τα ξανακατεβάζει αυτόματα, περνάει και τις επαφές μου ακόμα και το widget των αγαπημένων επαφών μου το ετοιμάζει αυτό, τα μηνύματα μου τα ξαναπερνάει , ήχους κλήσεις κλπ κλπ, και απλά περνάω 20 εφαρμογές μετά. Η όλη ιστορία είναι περίπου 1-1.30 ώρα Edited by apitsakis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...