Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire S


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί φαντάζομαι ότι απλά πρέπει να το σετάρεις manually, μιας και λογικά δεν υπάρχουν οι απαραίτητες ρυθμίσεις by default!

 

το εκανα αλλα τζιφος.

Not everyone understands house music..it's a spiritual thing..a body thing..a soul thing..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα.

 

Θα επιθυμούσα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος τρόπος, ώστε να απεγκαταστήσουμε προεγκατεστημένες εφαρμογές που βρίσκονται στο κινητό όπως Friend Stream, Talk, διαφημίσεις HTC ή ακόμα και να αφαιρέσουμε το λογότυπο της vodafone το οποίο εμφανίζεται κατά την εκκίνηση του κινητού. Εννοείται πως έχουμε αποκτήσει δικαιώματα superuser (είναι root το κινητό).

 

Ο μοναδικός τρόπος είναι με την εγκατάσταση κάποιας custom roms. Δεν υπάρχει δηλαδή κάποιος application manager που να μπορεί να πραγματοποιήσει την παραπάνω διεργασία;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Θα επιθυμούσα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος τρόπος, ώστε να απεγκαταστήσουμε προεγκατεστημένες εφαρμογές που βρίσκονται στο κινητό όπως Friend Stream, Talk, διαφημίσεις HTC ή ακόμα και να αφαιρέσουμε το λογότυπο της vodafone το οποίο εμφανίζεται κατά την εκκίνηση του κινητού. Εννοείται πως έχουμε αποκτήσει δικαιώματα superuser (είναι root το κινητό).

 

Ο μοναδικός τρόπος είναι με την εγκατάσταση κάποιας custom roms. Δεν υπάρχει δηλαδή κάποιος application manager που να μπορεί να πραγματοποιήσει την παραπάνω διεργασία;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Πρέπει να είσαι root για να κάνεις τέτοιες διαδικασίες...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Θα επιθυμούσα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος τρόπος, ώστε να απεγκαταστήσουμε προεγκατεστημένες εφαρμογές που βρίσκονται στο κινητό όπως Friend Stream, Talk, διαφημίσεις HTC ή ακόμα και να αφαιρέσουμε το λογότυπο της vodafone το οποίο εμφανίζεται κατά την εκκίνηση του κινητού. Εννοείται πως έχουμε αποκτήσει δικαιώματα superuser (είναι root το κινητό).

 

Ο μοναδικός τρόπος είναι με την εγκατάσταση κάποιας custom roms. Δεν υπάρχει δηλαδή κάποιος application manager που να μπορεί να πραγματοποιήσει την παραπάνω διεργασία;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

me to link 2 sd σβηνουμε εφαρμογές για πάντα και με root explorer μπαίνουμε system /customize /resource /VF_bootanimation και VF_downanimation του κινητού για να σβήσουμε τα vodafone logo

 

system /customize /CID /default .xml /κάνε μετατροπή το κώδικα για να φορτωνη της htc το logo

 

default .xml στείλτο στην sd πρώτα και μετά στο υπολογιστή για το κανείς μετατροπή και άνοιξε το με σειμιοματάριο και βρες κάτω κάτω <BootConfiguration>

<BootAnimation animation="/system/customize/resource/VF_bootanimation.zip" />

</BootConfiguration>

<ShutdownConfiguration>

<ShutdownAnimation image_png="/system/customize/resource/VF_downanimation.zip" image="" fps="4" />

</ShutdownConfiguration>

 

άλλαξε το σε <BootConfiguration>

<BootAnimation animation="/system/customize/resource/bootanimation.zip" audio="/system/customize/resource/android_audio.mp3" />

</BootConfiguration>

<ShutdownConfiguration>

<ShutdownAnimation image_png="/system/customize/resource/downanimation.zip" image="" fps="15" />

</ShutdownConfiguration>

 

αποθήκευση να πάη στο κινητό πάλι πίσω τώρα εκεί που ήταν πριν system /customize /CID /και ρίξε το καινούργιο default .xml και σβήσε το παλιό .αυτά τα κανείς με το ροοτ explorer

:!:
Link to comment
Share on other sites

me to link 2 sd σβηνουμε εφαρμογές για πάντα και με root explorer μπαίνουμε system /customize /resource /VF_bootanimation και VF_downanimation του κινητού για να σβήσουμε τα vodafone logo

 

system /customize /CID /default .xml /κάνε μετατροπή το κώδικα για να φορτωνη της htc το logo

 

default .xml στείλτο στην sd πρώτα και μετά στο υπολογιστή για το κανείς μετατροπή και άνοιξε το με σειμιοματάριο και βρες κάτω κάτω <BootConfiguration>

<BootAnimation animation="/system/customize/resource/VF_bootanimation.zip" />

</BootConfiguration>

<ShutdownConfiguration>

<ShutdownAnimation image_png="/system/customize/resource/VF_downanimation.zip" image="" fps="4" />

</ShutdownConfiguration>

 

άλλαξε το σε <BootConfiguration>

<BootAnimation animation="/system/customize/resource/bootanimation.zip" audio="/system/customize/resource/android_audio.mp3" />

</BootConfiguration>

<ShutdownConfiguration>

<ShutdownAnimation image_png="/system/customize/resource/downanimation.zip" image="" fps="15" />

</ShutdownConfiguration>

 

αποθήκευση να πάη στο κινητό πάλι πίσω τώρα εκεί που ήταν πριν system /customize /CID /και ρίξε το καινούργιο default .xml και σβήσε το παλιό .αυτά τα κανείς με το ροοτ explorer

Αυτό μου άρεσε γιατί το έψαχνα πως γίνεται ακριβώς...

Όταν το κινητό ανοίγει βγάζει πρώτα το λογότυπο της HTC και μετά τις Vodafone. Μπορούμε να τα αλλάξουμε και τα 2 ή μόνο τις vodafone με κάτι άλλο;

 

Σημαντικό : Τι διαστάσεις, format, μέγεθος (σε kb) πρέπει να είναι οι εικόνες για το bootanimation και ίδια ερώτηση και για το mp3 που παίζει...

 

Παίζει να υπάρχει κανένα αυτοματοποιημένο προγραμματάκι στο market που να κάνει τέτοια δουλειά;

Mobile : iPhone 12 ProMax 256GB Pacific Blue / iOS 14.2 (A2411)
Provider : Vodafone GR Giga Unlimited Ultra
===
Tablet : iPad  Pro 5th Gen 12.9" Wi-Fi/LTE 2021 256GB: iOS 15.2.1

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα αν και παλιός αναγνώστης του forum!

Εδώ και δυο μήνες περίπου πανευτυχής κάτοχος ενός Wildfire S.

Το μοναδικό μου πρόβλημα είναι νομίζω αυτό που αντιμετωπίσατε και οι περισσότεροι με την εσωτερική μνήμη. Έτσι, έχωντας διαβάσει διάφορα άρθρα στο διαδίκτυο και δει διάφορα βίντεο, αποφάσισα χρησιμοποιώντας τον bootloader να ξεκλειδώσω το κινητό κάνοντάς το rooted κατόπιν.

Πήγα λοιπόν στην σελίδα της Htc και επειδή δεν είδα τον πάροχό μου (Cosmote), κατέβασα το αρχειάκι HTC Eu ακολούθησα τις οδηγίες, έτρεξα το προγραμματάκι και μου έβγαλε ότι η rom μου δεν υποστηρίζεται ακόμα και ότι σύντομα θα βγάλουν αναβάθμιση.

Έχω όμως δύο απορίες...

Η μεν πρώτη είναι αν έκανα την σωστή επιλογή κατεβάζοντας το αρχείο... γνωρίζετε κάτι, θα πρέπει όντως να περιμένω;

η δε δεύτερη αν είναι απαραίτητο να κρατήσω ένα backup του κινητό και αν ξέρετε κάποιο πρόγραμμα που να κάνει αυτή την διαδικασία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου άρεσε γιατί το έψαχνα πως γίνεται ακριβώς...

Όταν το κινητό ανοίγει βγάζει πρώτα το λογότυπο της HTC και μετά τις Vodafone. Μπορούμε να τα αλλάξουμε και τα 2 ή μόνο τις vodafone με κάτι άλλο;

 

Σημαντικό : Τι διαστάσεις, format, μέγεθος (σε kb) πρέπει να είναι οι εικόνες για το bootanimation και ίδια ερώτηση και για το mp3 που παίζει...

 

Παίζει να υπάρχει κανένα αυτοματοποιημένο προγραμματάκι στο market που να κάνει τέτοια δουλειά;

 

της vodafone τα logo (VF_bootanimation & VF_downanimation ) τα σβηνουμε.κρατάμε της htc υπάρχουν και αυτά εκεί .ότι αλλαγές θες να κανείς για δικές σου φωτο όταν ανοιγη. κάντο σε αυτές της φωτογραφίες που βλέπεις επικοληση από πάνω με το πρόγραμα ζωγραφικής τον windows .

:!:
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να στείλω μηνυμα πληκτρολογωντας το από το pc μέσω του wildfire το οποίο εκείνη τη στιγμή θα είναι συνδεδεμένο με το pc μαζί του με καλώδιο και θα δέχεται την εντολή μου απο το pc?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Εχω το wildfire s περιπου μια εβδομαδα και

Σημερα μου παρουσιάστηκε προβλημα με το κουμπί

εναρξης. Δεν μπορούσα να βγάλω απο την προστασία

Οθόνης.εκανα επανεκινηση και τωρα δουλεύει σωστά.

Είχε κανένας παρόμοιο προβλημα;αν ξαναγίνει η εγγύηση

Καλύπτει για αυτο το προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Για να έφτιαξε με επανεκκίνηση, εικάζω ότι απλά έφαγε κάποιο κόλλημα το λειτουργικό και δεν είναι θέμα hardware... Αν το ξανακάνει, βλέπουμε.
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παίδες.Να ρωτήσω κάτι..όταν κάνω restore από μια rom που έβαλα σε μια προηγούμενη την οποία είχα κάνει backup πρέπει πάλι να κάνω wipe ή απλά πατάω το restore απ το recovery mode;;
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς για το nandroid restore, ε; Η αλήθεια είναι ότι εγώ κάνω συνήθως ένα wipe, αλλά δε νομίζω ότι θα έχει διαφορά...
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Μ'αυτό το σκεπτικό κάνω κι εγώ το wipe. Απ'την άλλη φαντάζομαι πως με την επαναφορά του backup, γυρίζει ολόκληρο το image στα system partitions, οπότε σβήνει και όλα τα υπόλοιπα (ενώ με το flashing απλά προστίθενται και αντικαθίστανται τα αρχεία). Εν κατακλείδι δε θεωρώ ότι είναι υποχρεωτικό (δεν έχω δει πουθενά να κάνουν wipe πρίν το restore), αλλά εγώ το κάνω :p
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

και κάτι άλλο να ρωτήσω πως μπορώ να μεγαλώσω τη μνήμη του τηλεφώνου γιατί βάζω 2 3 εφαρμογές και γεμίζει.Ίσως έχει αναφερθεί άλλα δε μπορώ να βγάλω άκρη.
Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή links2sd, ώστε να τις μεταφέρεις στη μνήμη
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,μια ερωτηση και ελπιζω σε μια γρηγορη απαντηση.

Εβαλα την καρτα sim απο το παλιο κινητο στο καινουριο που πηρα,το wildfire s,το ανοιξα αλλα δεν μπορω να συνδεθω στον λογαριασμο της google που ειχα φτιαξει πριν κανα χρονο.Δεν θυμαμαι τον κωδικο.Υπαρχει περιπτωση να εχει αποθηκευτει καπου στο παλιο τηλεφωνο ωστε να τον βρω?Απο τον υπολογιστη δεν εχω μπει ποτε στο gmail,οποτε εκει δεν υπαρχει κατι.Δεν ξερω αν εχει σημασια,το προηγουμενο κινητο που ειχα ηταν το x10 mini pro.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,μια ερωτηση και ελπιζω σε μια γρηγορη απαντηση.

Εβαλα την καρτα sim απο το παλιο κινητο στο καινουριο που πηρα,το wildfire s,το ανοιξα αλλα δεν μπορω να συνδεθω στον λογαριασμο της google που ειχα φτιαξει πριν κανα χρονο.Δεν θυμαμαι τον κωδικο.Υπαρχει περιπτωση να εχει αποθηκευτει καπου στο παλιο τηλεφωνο ωστε να τον βρω?Απο τον υπολογιστη δεν εχω μπει ποτε στο gmail,οποτε εκει δεν υπαρχει κατι.Δεν ξερω αν εχει σημασια,το προηγουμενο κινητο που ειχα ηταν το x10 mini pro.

Στο λογαριασμό της google δηλώνεις και 2ο email. Αν είχες δηλώσει ζήτα να σου στείλει εκεί το password.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι καινούριος στο forum και θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση.

Έχω κι εγώ το WFs το οποίο το έκανα rooted με το supertoolv3. Εγκατέστησα το link2sd για να σβήσω τις εφαρμογές της vodafone αλλά λαμβάνω το εξής μήνυμα "Το link2sd δεν μπορεί να αποκτήσει πρόσβαση root. Εάν έχετε πρόσβαση root βεβαιωθείτε πως την επιτρέψατε στο superuser". Αυτό το τελευταίο πως το κάνω; Σημειώστε ότι μπαίνοντας στον bootloader το τηλέφωνο είναι UNLOCKED.

Είχα διαβάσει παλιότερα από κάποιο φίλο που απ' ότι κατάλαβα είχε το ίδιο πρόβλημα ότι έλυσε το πρόβλημα τρέχοντας το WFS Manager. Αυτό που μπορώ να το βρω αν είναι η λύση στο πρόβλημά μου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Edit:

Παιδιά όλα ΟΚ! Τελικά δοκίμασα τις οδηγίες του φίλου DOSMAN και το link2sd πλέον με ρωτάει για superuser! Είχα κάνει ROOT με διαφορετικό τρόπο αλλά με τον τρόπο του DOSMAN πέτυχε πιο ολοκληρωμένα. Ευχαριστώ!

Edited by Villis
Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε το κουμπί τροποποίηση ή την πολλαπλή παράθεση εναλλακτικά!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όλα ΟΚ! Τελικά δοκίμασα τις οδηγίες του φίλου DOSMAN και το link2sd πλέον με ρωτάει για superuser! Είχα κάνει ROOT με διαφορετικό τρόπο αλλά με τον τρόπο του DOSMAN πέτυχε πιο ολοκληρωμένα. Ευχαριστώ!

Μα σε παρακαλώ... μπρίκια κολλάμε;;; :p

Μία μέρα ασχολήθηκα και έσωσα πολύ κόσμο!!

 

Απίστευτη εφαρμογή το Link2SD...

Δεν μπορώ με την καμία όμως να μεταφέρω το Facebook στην κάρτα μνήμης... (ούτε και το Market, ούτε και το GMail) όλα λένε ότι δεν βρέθηκε το αρχείο <μπλα μπλα μπλα.apk)

 

ΟΚ... το Facebook πες ότι έχω το Widget σε κάποιο desktop... το μάρκετ και το gmail που δεν τα έχω και ΔΕΝ τρέχουν από πίσω γιατί;;;

Mobile : iPhone 12 ProMax 256GB Pacific Blue / iOS 14.2 (A2411)
Provider : Vodafone GR Giga Unlimited Ultra
===
Tablet : iPad  Pro 5th Gen 12.9" Wi-Fi/LTE 2021 256GB: iOS 15.2.1

Link to comment
Share on other sites

Εχθές φορτισα πληρως το τηλεφωνο μετα το βγαζω απο τη μπριζα(2 την νυχτα) κ σημερα το πρωι (ηταν ανοιχτο) βλεπω τι ειναι κλειστο.παταω το πανω κουμπι απο συνηθειο λογω αδρανοποιησης κ βλεπω ειναι κλειστο κ μου λεει καθολου μπαταρια.το ξαναφορτισα τωρα κ μου βγαζει μηνυμα αναφορα στην htc λογω οτι ξεκινησε αντικανονικα κατι τετοιο.ειναι δυνατον να επεσε η μπαταρια μεσα σε 5 ωρες χωρις χρησιμοποιηση;πρωτη φορα μου το κανε.
Not everyone understands house music..it's a spiritual thing..a body thing..a soul thing..
Link to comment
Share on other sites

Εχθές φορτισα πληρως το τηλεφωνο μετα το βγαζω απο τη μπριζα(2 την νυχτα) κ σημερα το πρωι (ηταν ανοιχτο) βλεπω τι ειναι κλειστο.παταω το πανω κουμπι απο συνηθειο λογω αδρανοποιησης κ βλεπω ειναι κλειστο κ μου λεει καθολου μπαταρια.το ξαναφορτισα τωρα κ μου βγαζει μηνυμα αναφορα στην htc λογω οτι ξεκινησε αντικανονικα κατι τετοιο.ειναι δυνατον να επεσε η μπαταρια μεσα σε 5 ωρες χωρις χρησιμοποιηση;πρωτη φορα μου το κανε.

 

Μήπως δεν είχε κουμπώσει καλά ο φορτιστής και τελικά δεν ήταν φορτισμένο?την έχω πάθει γιαυτό το λέω!

 

Τελικά η μπαταρία πού είχε αναφέρει φίλος σε προηγούμενο ποστ 2250 mah κρατάει πάρα πολύ!μετά από 22 ώρες και είναι στο 72%!με αρκετή ομιλία κανένα δίωρο !

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Εχω το wildfire s περιπου μια εβδομαδα και

Σημερα μου παρουσιάστηκε προβλημα με το κουμπί

εναρξης. Δεν μπορούσα να βγάλω απο την προστασία

Οθόνης.εκανα επανεκινηση και τωρα δουλεύει σωστά.

Είχε κανένας παρόμοιο προβλημα;αν ξαναγίνει η εγγύηση

Καλύπτει για αυτο το προβλημα;

 

Μου το έχει κάνει κ εμένα αυτό, και μου το κάνει ανα ημέρες, όπως και άλλα 2 προβήματα

με τον ήχο κλησης και οτι όταν μιλάω στο κινητό και η οθόνη είναι κλειδωμένη και έχω δεύτερη γραμμή μου βγάζει τον αριθμό αλλά δεν μου βγάζει το όνομα αυτού που με καλεί παρόλο που είναι αποθηκευμένο στις επαφές μου.

Επικοινώνησα με htc αλλά μου είπαν να σβήσω εφαρμογές .....

εσένα σου το ξαναέκανε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Μπορώ να ρωτήσω αν είναι δυνατόν να διαγραφεί από την κάρτα μνήμης ένα μουσικό αρχείο (ένα τραγούδι, για παράδειγμα) κατευθείαν με εντολή μέσω του κινητού; Μέχρι τώρα κάτι τέτοιο το κάνω μόνο μέσω υπολογιστή (εννοείται έχοντας αφαιρέσει πρώτα την κάρτα μνήμης από τη συσκευή μου κι αφού την έχω τοποθετήσει στον υπολογιστή για να γίνει αυτό), κάτι που είναι αρκετά κουραστικό και χρονοβόρο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια και ζητώ συγνώμη σε περίπτωση που το συγκεκριμένο ερώτημα έχει ξανατεθεί κι έχει απαντηθεί σε προηγούμενες σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου κινητού μερικές μέρες και έχω το εξής πρόβλημα. Ενώ συνδέομαι άνετα στο wi-fi του σπιτιού μου με κρυπτο wep αντιμετωπίζω πρόβλημα με το wi-fi της δουλειάς μου με κρυπτο wpa. Ενώ συνδέεται και μου βγάζει το γνωστό σηματάκι πάνω δεξιά, δεν μου κατεβάζει δεδομένα ούτε μου ανοίγει ιστοσελίδες. Τι μπορεί να φταίει, κάποια ρύθμιση ίσως;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...