Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire S


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

sos βοήθεια από οποίων μπορεί... έχω 2 μέρες το πανέμορφο wildifire s... θέλω να γίνω ροοτ έχω κάνει unlock του Bootloader απ οτι πιστεύω.., κάνω την διαδικασία που γραφεί στην αρχή του θέματος και μου λέει ( adb server is out of date. killing με αποτέλεσμα να μην μπορώ να γίνω ροοτ... υπάρχει κάποιος τρόπος να δω αν έγινε το bootloader επιτυχώς..?? και αν έχει γίνει πως θα γίνω ροοτ... ευχαριστώ πολλή.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

sos βοήθεια από οποίων μπορεί... έχω 2 μέρες το πανέμορφο wildifire s... θέλω να γίνω ροοτ έχω κάνει unlock του Bootloader απ οτι πιστεύω.., κάνω την διαδικασία που γραφεί στην αρχή του θέματος και μου λέει ( adb server is out of date. killing με αποτέλεσμα να μην μπορώ να γίνω ροοτ... υπάρχει κάποιος τρόπος να δω αν έγινε το bootloader επιτυχώς..?? και αν έχει γίνει πως θα γίνω ροοτ... ευχαριστώ πολλή.

 

Καλησπέρα.

 

Καταρχάς, για να επιβεβαιώσεις ότι έχεις ξεκλειδώσει το bootloader, ακολούθησε τα παρακάτω βήματα:

1. Απενεργοποίησε την συσκευή σου

2. Απομάκρυνε την μπαταρία

3. Ξανατοποθέτησε την μπαταρία

4. Ενεργοποίησε ξανά την συσκευή πατώντας ταυτόχρονα το Volume Down+Power Button (αναφερόμαστε για το HTC Wildfire S) και αμέσως ξεκινάει το HBOOT. Εκεί θα δεις να αναγράφεται η λέξη UNLOCKED.

 

Όσο αφορά το θέμα που σε απασχολεί, για ποια διαδικασία αναφέρεσαι και σε ποιο στάδιο βρίσκεσαι; Το ρωτάω γτ υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να κάνεις root την συσκευή σου.

 

Ποια έκδοση του SDK χρησιμοποιείς; Από το Task Manager, κάνε end process το adb.exe γιατί πιθανότατα να τρέχουν παράλληλα οι ίδιες εργασίες.

 

Ρώτα οτιδήποτε... :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντησή... λέει UNLOCKED έχω προσπαθήσει με 2,3 τρόπους που έχω βρει από φόρουμ...το έκανα και αυτό με το adb exe αλλά μετά πάλη τα ιδία...τωρα..?? ροοτ έχω προσπαθήσει με της οδηγίες λέει στην αρχή το superoneclick kai Doomlord αλλά επιμένει το adb..

αυτό το sdk που το βρισκω sorry αλλά δεν γνωρίζω και πολλά .

Edited by adricla
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις-> Ασύρματα Δίκτυα-> Δίκτυο Κινητής Τηλεφωνίας (ενεργοποιείς την επιλογή)

 

Η παραπάνω επιλογή είναι για την ενεργοποίηση του 3G σε περίπτωση που δεν χρησιμοποιείς το wifi.

 

Εάν και πάλι συνεχίζει να μην μπαίνει στο internet, δοκίμασε να μπεις μέσω wifi.

 

Εάν συνεχίζει να μην μπαίνει και μέσω wifi, κάπου αλλού είναι το πρόβλημα.

 

Υ.Γ. Κάνε κι έναν καθαρισμό των cookies, passwords, forms και όλα τα συναφή.

 

thanks :)

Καμιά άλλη λύση δεν υπάρχει ε; Αυτά τα δοκίμασα από την πρώτη στιγμή γιατί τα ήξερα τα βήματα, αλλά μάλλον παίζει κάτι άλλο. Να σαι καλά man!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

thanks :)

Καμιά άλλη λύση δεν υπάρχει ε; Αυτά τα δοκίμασα από την πρώτη στιγμή γιατί τα ήξερα τα βήματα, αλλά μάλλον παίζει κάτι άλλο. Να σαι καλά man!

 

Ας υποθέσουμε ότι μπαίνει με wifi... δεν το αναφέρες και κάνουμε εικασίες.

 

Αφού δεν μπαίνει καθόλου με 3g και έχεις και τα απαιτούμενα MB -και πάλι θα συνέχιζε να μπαίνει απλώς, θα ξεπερνούσε την απαιτούμενη χρέωση που έχεις με τον πάροχο- κάτι γίνεται στις ρυθμίσεις. Δεν του τραβάς μια επαναφορά εργαστηριακών ρυθμίσεων, μπας και έχει άλλαξει κάποια κρυφή ρύθμιση ή έχει μπλοκάρει γενικότερα;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντησή... λέει UNLOCKED έχω προσπαθήσει με 2,3 τρόπους που έχω βρει από φόρουμ...το έκανα και αυτό με το adb exe αλλά μετά πάλη τα ιδία...τωρα..?? ροοτ έχω προσπαθήσει με της οδηγίες λέει στην αρχή το superoneclick kai Doomlord αλλά επιμένει το adb..

αυτό το sdk που το βρισκω sorry αλλά δεν γνωρίζω και πολλά .

Λοιπόν η λύση στο πρόβλημά σου είναι πάρα πολύ απλή...

Θα πάρεις το αρχείο adb.exe από τον φάκελο του SDK που εγκατέστησες όταν έκανες unlock το bootloader (το βρίσκεις στον φάκελο "C:\Program Files (x86)\Android\android-sdk\platform-tools" αν δεν το έχεις πειράξει) και το περνάς στο φάκελο που είναι το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσεις για το root.

Κάνεις αντικατάσταση και τρέχεις το "εργαλείο". Έτσι και δεν θα σου βγάλει αυτό το πρόβλημα και θα γίνει το root που ήθελες!! ;)

 

Μπορείς να ακολουθήσεις και τον οδηγό που έκανα και βρίσκεται στο πρώτο πόστ!! ;)

 

*(σου λέω να πάρεις αυτό το αρχείο adb.exe από εκεί γιατί είναι το τελευταίο και ενημερωμένο)

Mobile : iPhone 12 ProMax 256GB Pacific Blue / iOS 14.2 (A2411)
Provider : Vodafone GR Giga Unlimited Ultra
===
Tablet : iPad  Pro 5th Gen 12.9" Wi-Fi/LTE 2021 256GB: iOS 15.2.1

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντησή... λέει UNLOCKED έχω προσπαθήσει με 2,3 τρόπους που έχω βρει από φόρουμ...το έκανα και αυτό με το adb exe αλλά μετά πάλη τα ιδία...τωρα..?? ροοτ έχω προσπαθήσει με της οδηγίες λέει στην αρχή το superoneclick kai Doomlord αλλά επιμένει το adb..

αυτό το sdk που το βρισκω sorry αλλά δεν γνωρίζω και πολλά .

 

Αφού έχεις ξεκλειδώσει το bootloader, θέλεις να το κάνεις root; Σωστά;

 

1. Κατέβασε το HTC Supertools v3 από εδώ:

http://www.multiupload.com/ZNGJ64FZDW

 

2. Σύνδεσε το κινητό με τον υπολογιστή σου και ενεργοποίησε την εντολή USB Debugging

[Ρυθμίσεις-> Εφαρμογές -> Ανάπτυξη-> Εντοπισμός Σφαλμάτων USB (τσεκαρισμένο)]

 

3. Αφού αποσυμπιέσεις το αρχείο που κατέβασες σε έναν φάκελο, εκτέλεσε το αρχείο SuperTool.exe

 

4. Πατάς 1 (Prep using zergRush), enter και περιμένεις να εκτελέσει κάποιες διεργασίες.

 

5. Πατάς 3 (Attempt Perm Root), enter και περιμένεις να εκτελέσει κάποιες διεργασίες.

 

6. Όταν ολοκληρωθεί η όποια διαδικασία, θα δεις με κάτι μεγάλα γράμματα να γράφει ROOTED.

 

7. Πληκτρολογείς reboot και enter, κάνει επανεκκίνηση το κινητό σου και τέλος.

 

 

Εάν και πάλι δεν δουλέψει εκτέλεσε τα παρακάτω βήματα:

4. Πατάς 1 (Prep using TacoRoot), enter και περιμένεις να εκτελέσει κάποιες διεργασίες.

 

5. Πατάς 3 (Attempt Perm Root), enter και περιμένεις να εκτελέσει κάποιες διεργασίες.

 

6. Όταν ολοκληρωθεί η όποια διαδικασία, θα δεις με κάτι μεγάλα γράμματα να γράφει ROOTED.

 

7. Πληκτρολογείς reboot και enter, κάνει επανεκκίνηση το κινητό σου και τέλος.

 

 

Πιστεύω να σε βοηθήσουν τα παραπάνω βήματα.

 

Οτιδήποτε πρόβλημα έχεις, το ξαναναφέρεις.

 

Μην φανταστείς, κι εγώ ψάχνοντας και ρωτώντας έμαθα και συνεχίζω να μαθαίνω... :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια... το έχω κάνει και αυτό αλλά δεν κατάφερα τπτ.... δεν ξερό τι άλλο να κάνω...

 

 

για αυτό που μου είπες φιλέ near... έγραψε ότι είμαι rooted φάκελος superuser δεν υπάρχει... κατέβασα το rom manager να δω αν έχει γίνει αλλά τζίφος... όσο για την δεύτερη επιλογή δεν το κάνει καθόλου.... συγνώμη που σας ταλαιπωρώ... έφυγα από HTC desire HD λόγω μεγέθους και διαρκείας παταριών του είχα κάνει τα πάντα... εε αυτό δεν μου έχει ξανατυχει .... αν είναι κανείς από κρητη και έχει γνώσεις οπότε μπορεί να του ρίξει μια ματιά μήπως καταφέρει κάτι ... σας ευχαριστώ όλους.

 

 

οκ όλα έγιναν... είμαι πλέων superuser... απλά δεν έτρεχα το WFS Manager... τέλος καλό όλα καλά... σας ευχαριστώ και πάλι...

Edited by adricla
Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε το κουμπί τροποποίηση ή την πολλαπλή παράθεση εναλλακτικά!
Link to comment
Share on other sites

Τα data2sd και link2sd είναι συμπληρωματικά ή αρκεί μόνο ένα από τα δύο ?????

Είναι ανταγωνιστικά και κάνουν περίπου τα ίδια.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς καμιά ρομ....? δοκίμασα αυτήν.... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1438671... αλλά μου έβγαλε τα ελληνικά με μασημένες λέξεις π.χ Τλφωνω - τηλεφωνώ... ξέρει κανείς..? Edited by adricla
Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς καμιά ρομ....?

 

Καταρχήν, χαίρομαι επιτέλους που σου λύθηκε το πρόβλημα. Τέλος καλό, όλα καλά. :)

 

Σχετικά με την rom, προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει κάποια. Αναμένω να μου έρθει μία εξωτερική κάρτα μνήμης 16GB για να αρχίσω να περνάω προγράμματα και όλα τα συναφή. Προτείνω να ανταλλάξουμε και απόψεις για προγράμματα... :)

 

Εάν έχει κάποιο άλλο παιδί να προτείνει κάποια rom...

Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς καμιά ρομ....? δοκίμασα αυτήν.... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1438671... αλλά μου έβγαλε τα ελληνικά με μασημένες λέξεις π.χ Τλφωνω - τηλεφωνώ... ξέρει κανείς..?

 

Από όσο γνωρίζω, δεν κάνουν όλες οι rom για όλες τις εκδόσεις των κινητών. Γι' αυτό πιθανότατα να σου παρουσιάζονται κάποια προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

πηγα να κανω root το κινητο μου απο την http://htcdev.com/ ξέρει κάνεις τη γίνεται τώρα?κατι για erros 170 αυτο εδω

 

 

http://imageshack.us/photo/my-images/696/20120120235405.png

:!:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! αγορασα στη συζηγο ενα wildfire s αλλα εχουμε το εξης προβλημα. μετα απο μερικες ληψεις απο το market ξεκιναει τη ληψη και την τερματιζει μονο του χωρις να γινεται η εγκατασταση. ξερεις κανεις πως μπορω να το λυσω αυτο το προβλημα? νεοι στο android οποτε χρειαζομαστε τη βοηθεια των εμπειροτερων:)
τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! αγορασα στη συζηγο ενα wildfire s αλλα εχουμε το εξης προβλημα. μετα απο μερικες ληψεις απο το market ξεκιναει τη ληψη και την τερματιζει μονο του χωρις να γινεται η εγκατασταση. ξερεις κανεις πως μπορω να το λυσω αυτο το προβλημα? νεοι στο android οποτε χρειαζομαστε τη βοηθεια των εμπειροτερων:)

 

To market εχει αναβαθμιστει σε νεα εκδοση. Αν εχεις το παλιο προσπαθησε να το αναβαθμισεις στη νεα εκδοση, και μετα αφησε το να αναβαθμισει τις αλλες εφαρμογες μονο του. Ελπιζω αυτο να βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρα. Σκέφτομαι να πάρω το κινητό και ήθελα να ρωτήσω αν έχει γενικά κάποια τρανταχτά προβλήματα?

Θα μου το προτείνατε?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους! Το πήρα για τον αδερφό μου τώρα στις γιορτες και μου λεει ότι η μπαταρία του κρατά μόνο μια μέρα και μου κάνει εντύπωση γιατί δεν έχει wifi ούτε 3g οπότε δεν ξέρω γιατί δεν του κρατά... είναι φυσιολογικό λέτε? μήπως κάτι φταίει? είναι και μακριά και δεν μπορώ να το δω για να καταλάβω ακριβώς τι συμβαίνει.. πάντως έπρεπε να του κρατά λιγάκι παραπάνω
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους! Το πήρα για τον αδερφό μου τώρα στις γιορτες και μου λεει ότι η μπαταρία του κρατά μόνο μια μέρα και μου κάνει εντύπωση γιατί δεν έχει wifi ούτε 3g οπότε δεν ξέρω γιατί δεν του κρατά... είναι φυσιολογικό λέτε? μήπως κάτι φταίει? είναι και μακριά και δεν μπορώ να το δω για να καταλάβω ακριβώς τι συμβαίνει.. πάντως έπρεπε να του κρατά λιγάκι παραπάνω

 

Φίλε ευθύμη ποσες φορες φόρισε το κινητο?

Τις 5 πρώτες φορτίσεις δεν θα πρέπει να τις ματρήσει καθώς στην αχρή κάνει οτι θέλει.

Το δικο μου άδειαζε μονο του ενώ ήταν σβηστο!!!(battery drain)

Μετα ομως έστρωσε και αφού απενεργοποίησα ολα τα widjets , μείωσα τον φωτισμο στο 40%, απενεργοποίησα ολα τα wifi, gps,sync,bluetooth, και ολες τις ανανεώσεις (καιρος, ειδησει κτλ)

Τελικά, σε κατασταση απλης αναμονης με λιγο κλησεις (μιση ωρα τη μερα) κρατούσε 3-4 μέρες.

 

Αν πειράζει ολη την ώρα το κινητο και ανάβει η οθόνη ή παίζει παιχνίδια κρατάει 1 μέρα max.

 

ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι καινούργιος στο φόρουμ και θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με το τηλέφωνό μας για κάποια θεματάκια που με απασχολούν. Δεν έχω τεχνικές γνώσεις, γνωρίζω βασικά πράγματα, για αυτό συγνώμη αν κάποιες ερωτήσεις μου φανούν αστείες. ¨Εχω το wildfire s κάποιους μήνες και με καλύπτει απόλυτα, με μοναδικό προβληματισμό μου το ζήτημα της χωρητικότητας του αποθηκευτικού του χώρου. Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

1) Αυτή τη στιγμή η εναπομείνασα χωρητικότητα της εσωτερικής μνήμης είναι μόλις...8,73 mb, χωρίς να έχω καμία εφαρμογή που να μπορώ να μετακινήσω στην κάρτα μνήμης αλλά ούτε και να καταργήσω. Ό,τι δηλαδή είναι αποθηκευμένο στην εσωτερική μνήμη (από άποψη εφαρμογών) είναι προεγκατεστημένες εφαρμογές που δεν μπορούν να καταργηθούν. Αυτό το διαπιστώνω όταν προσπαθώ να κάνω "δημιουργία περισσότερου αποθηκευτικού χώρου" και δεν υπάρχει καμία εφαρμογή προς μετακίνηση στην κάρτα ούτε προς κατάργηση. Μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό?

2) Έχω την εντύπωση ότι το παραπάνω πρόβλημα επηρεάζει γενικότερα το ζήτημα του κατεβάσματος εφαρμογών. Π.χ. υπάρχουν εφαρμογές, όπως το gmail, το youtube, που προσπαθούν να ενημερωθούν, αλλά ποτέ δεν ολοκληρώνεται η ενημέρωσή τους με επιτυχία. Η μπάρα παραμένει πάντα σε κατάσταση "λήψη εφαρμογής". Σε αυτό οφείλεται? Γενικότερα, οι εφαρμογές που κατεβάζω, αποθηκεύονται κατευθείαν στην κάρτα μνήμης ή μέσω εσωτερικής μνήμης μπορεί να γίνει αυτό ή είναι θέμα κατασκευαστή της εφαρμογής? Επίσης, το τελευταίο διάστημα, ενώ το τηλέφωνο προσπαθεί να ενημερωθεί για νέο λογισμικό, και ενώ κατεβαίνει το νέο λογισμικό, ποτέ δεν ολοκληρώνεται η εγκατάσταση. Και εδώ είναι θέμα εσωτερικής μνήμης? Μπορώ να κάνω κάτι για όλα αυτά?

3) Η κάρτα μνήμης μου αρχίζει και γεμίζει. Θέλω να πάρω μια μεγαλύτερης χωρητικότητας. Πώς θα γίνει η μεταφορά των δεδομένων της μιας κάρτας στην άλλη. Υποθέτω ότι θα μεταφέρω μέσω card reader τα δεδομένα στον υπολογιστή και από εκεί στη νέα κάρτα??

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...